«401 /NOOIT j^BPOLMMKT Natuurschoon in Zeist gespaard J^°"a,VERMEEB ZATERDAG 3 APRIL 1937 DERDE BLAD PAG. 1 Belangrijk recreatie-oord voor heel Nederland De Parel der Stichtsche Lustwarande. Dat was oudtijds de schoone bijnaam van Zeist en het Zeister gemeentebe stuur heeft doze week in een persconfe rentie aangetoond, dat Zeist die naam ten volle waard is en hem ook in de toekomst zal mogen behouden, dank zij het nieuwe uitbreidingsplan. Het is geen gemakkelijke taak voor eei gemeentebestuur om een uitbreidingsplan vast te stellen. Men heeft te maliën met Jan en alleman, om het eens populair uit to drukken. Allereerst met ^et publieke belang, maar niet minder met dat van <1< eigenaars van in het plan begrepen gron den. En voorts met architecten en bouwers en grondspeculanten. De kool en de geit te sparen gaat lang niet altijd, maar de wet heeft toch wel degelijk de belangen van de eigenaars omringd met waarborgen. Zoo heeft ook het Zeistcr uitbreidings plan critiek ondervonden. Bij de ter visie legging kwamen 87 bezwaarschriften bin nen; ruim veertig wijzigingen in het plan waren er het gevolg van. Snelle groei der bevolking De opzet van het plan is echter geweest om natuurschoon te sparen. Het tegenwoordige gemeentebestuur kan het niet helpen, dat in vroegere decennia veel verknoeid is dat kleine terreinen verkaveld zijn. dat de bouwperceelen daar door te klein werden dat de huisjes, welke hier en daar verrezen zijn, het landschaps- schoon ernstig hebben aangetast. Maar wat er nog in en om Zeist overig is aan natuurschoon en dat is toch nog heel wat dat wil men bewaren. De bevolking van Zeist stijgt jaarlijks met duizend inwoners, dat is bijna de helft van de stijging van Amsterdam, dat met 1800 zielen vooruitgaat. En dat voor een gemeente van ruim 30.000 zielen. Hier uit ziet men voor welke ontzaglijke moei lijkheden het gemeentebestuur geplaatst werd om die snelle bevolkingsaanwas te kunnen bijhouden. Er bestond in Zeist vrijheid van bouwen, mits aan verharde wegen van een goed ge keurd profiel. Hierdoor werd wilde bebou wing en lintbebouwing in de hand gewerkt Er kwamen be-bouwingsuitwassen op de meest ongedachte punten* in de gemeente. In 1935 werd een belangrijk besluit ge nomen, het begrenzingsbesluit. Woonkernen Volgens het uitbreidingsplan, dat nu aan de orde is, zal de overheid de gebieden be- galen waar woonkernen zullen ontstaan, 'aarbuiten zal geen andere bebouwing toe gelaten worden dan die, welke past bij de bestaande bestemming van het landschap: land- en tuinbouw, landgoederen, waardoor sterk verspreide bebouwing wordt verkre gen en het landschap niet geschaad wordt. Natuurlijk moet rekening .gehouden wor den met de belangen van de grond-eigena ren. Daar de verwachtingen van de bouw grondeigenaren groote beteekenis gekregen hebben in een gemeente als Zeist is, moest het vinden van een in alle opzichten be vredigende oplossing als zeer moeilijk wor den aangemerkt. Maar maatregelen waren absoluut noodzakelijk, omdat wanneer met de wilde bebouwing werd voortgegaan, Zeist zijn aantrekkelijkheid als woon- en recrea tieoord voor geheel Nederland zou ver liezen. Wilde groei wordt tegengegaan De woonkernen, welke in het plan zijn aangeduid worden gevonden in het dorp Zeist, de buurtschappen Bosch en Duin, den Dolder en Austerlitz. De kringen zijn ge scheiden door open terreinen, waarop eer. bebouwing met een onderlinge afstand vai 200 m wordt toegestaan, een bebouwing, di. geacht mag worden het landschappelijk karakter niet te storen. Industrieën en be drijven, met uitzondering van land- en tuin bouwbedrijven. zijn verboden. Op deze wijze wordt het Zeistcr grond gebied tegen wilde bebouwingen beschermd. In het plan zijn verbindingen gedacht met de nieuwe verkeerswegen, welke zullen worden aangelegd. Langs de hoofdverkeers- wegen mag voor een deel slechts zeer ruim worden gebouwd voor een ander deel den ze in hun functie van verkeersweg door groenstrookon beschermd. De wilde groei van Zeist maakt het noo- dig om bepaalde verbindingen te maken, om hierdoor in de toekomst deze ver strooiing met de toekomstige uitbreidingen organisch te verbinden. Ruime bebouwing Het gebied der gesloten bebouwing om vat de kern van het dorp: hier mogen twee woningen boven elkaar worden gebouwd. Overigens is de bebouwing ruimer ge dacht. Om bouw van kleine woningen in bepaalde gedeelten te voorkomen, waardoor het geheele aanzien van die gedeelten zou worden geschaad (Bosch en Duin b.v.). zijn daarvoor bepaalde maten aangegeven voor de minimum perceelbreedten. Er zullen zeer breede groene strookon tusschen de bebouwde gebieden worden aangetroffen, waarop de woonwegen uitko men, waarin de Grift is opgenomen en waarmede ook de grootere en kleinere bui tens van Zeist in verbinding worden ge bracht. Deze strooken zullen niet worden aange legd als plantsoen of park, maar de ont werper van het plan heeft zich deze stroo ken gedacht ais gewone natuurlijke stroo ken. welke direct correspondeeren op de vrije natuur, daarbij aansluitend. Te waardeer en streven Uit deze beschouwing heeft men kunnen afleiden, dat Zeist een ernstige poging doet om de schoonheid van de gemeente te hand haven en te verhoogen. Dit streven moet zeer worden toegejuicht en het 's van groote beteekenis dat het gemeentebestuur deze stap onderneemt. Een tocht, die wij maakten door de uit gebreide gemeente Zeist toonde ons aan, dat er n0S veel natuurschoon wordt gevon den, dat door de nieuwe bepalingen be- raard zal kunnen blijven. Hierdoor zal Zeist blijven een aantrekkelijke gemeente, een gebied met fraaie bebossching, mooie heidelandschappen en fraaie weiden, een uitgezocht oord voor vestiging of ver- poozing. Rijkslandbouwconsulent voor N.W. Gelderland De oud-Rijkslandbouwconsulent Ir. N. H. H. A d d e n s te Arnhem is, naar het Alg. HbL verneemt, benoemd als Rijkslandbouw consulent voor N.W. Gelderland (de Veluwe) De Rijkslandbouwconsulent Ir. O. J. C Cleveringa te Zutfen, behoudt Gelder land ten Oosten van Rijn en IJssel. De actie der Veluwenaren om den heer Cleveringa voor zich te behouden is dus niet gelukt. „Stichtsche Lustwarande GEMENGD NIEUWS DE RAMP MET DE „JONGE JACOBUS" Plichtsbetrachting van de bemanning De Raad voor de Scheepv. heeft Vrijdag n onderzoek ingesteld naar de oorvak van het in hevigen storm, bij de Portugcesche kust, op 27 Jan. 1.1. vergaan van het ruim 17.000 ton metende vrachtschip „Jonge Jacobus", bij welke ramp de geheele uit 22 personen bestaande bemanning, -van wie 11 Nederlan ders, is omgekomen. Bij de opening der zitlting herdacht de voorzitter, Prof. Mr. B. M. Taverne, terwijl allen- zich van hun plaatsen verhieven, in 'n korte rede de mannen, die hun zeemansgraf gevonden. In deze zaak was opgeroepen de heer J. G. J. M. Mekes, inspecteur van den technischen dienst van Wambersie Zoon te Rotterdam, we'ke vennootsohap de directie over ae „Jonge Jacobus" gevoerd heeft. Op een vraag van den voorzitter of het den heer M. 'bekend is, dat de kapitein van de „Jonge Jacobus" tegenover den loods ver klaard zou hebben, dat hij tegen de reis op zag, antwoordde de heer M. ontkennend. Wel voelde de machinist zich voor hert. vertrek niet goed, in verband waarmede de heer M. hem had aangeboden, z>elf zijn plaats op do- ze reis in te nemen. Dit aanbod is echter met aanvaard. De inspecteur-generaal voor de scheepvaart de heer P. van 't Haaff, zeide, dat naar zijn oordeel de geheele bemanning van de „Jon ge Jacobus" tot hert laatste oogenblik haar plicht heeft gedaan. Naar wel uit de tele grammen is gebleken, staat wel vast, dat het inslaan van het voorluik de onmiddel lijke ooi-zaak van de ramp is geweest. Toen het schip vertrok, was het in z-eewaardigen staat, in Mei 1936 had het zijn laatste inspec tie ondergaan. Mede is spreker op grond van de gegevens daaromtrent van oordeel, dat Auto tusschen Trambaan geraakt Een ernstig gewonde Gisteravond omstreeks zes uur is een uit Olc'.enzaai afkomstige personenauto te V e g h e 1 van den straatweg af geraakt en met een voorwiel in de afzonderlijk lig gende baan van de tram Veghel—Oss te recht gekomen. De bestuurder van de auto wierp het stuur om ten einde weer op het wegdek te komen doch de snelheid van den wagen was voor deze manoeuvre te groot en met hevige kracht sloeg de auto met de achterste helft tegen een aan de andere zijde van den weg staanden boom. Een 62-jarige dame die achter in de auto zat .liep bij deze botsing een zware hersen schudding en een gebroken arm op. Zij is naar het R.K. Ziekenhuis te Veghel over gebracht. Haar toestand is zeer ernstig. De twee kinderen, die naast haar waren gezeten en een jongere dame, die naast den bestuurder had plaats genomen, bleven, evenals deze laatste ongedeerd. Zij hebben hun reis voortgezet ONS FEUILLETON Korte inhoud voor nieuwe lezers Met zffn jon (je vrouw had Piet Bruining de groote hofstede .Jfooit Volmaakt" be trokken. 't Was hard werken om t hoofd boven water te houden, maar de sterke boer vond in harden arbeid zijn levenslust. Toch werd hem al spoedig duidelijkdat 't onmogelijk was aan de qroote qeldelijke ver- vlichtinqen, die hij in jeuqdiqe overmoed op zich had qenomen. te voldoen. Hij woon de hier in een vreemde streek en had met veel opendjke en bedekte teqenwerkinq van de andere boeren te kampen. Ook was hij aan Leemans, een boer van 't dorp. geld schuldig en hij zag geen kans 't terug te betalen. En bij dit alles kwam nog een vreeselijk ongeval. Arie. het zoontje van Bruining. viel van een wagen, kreeg een wiel over t lijf en stierf spoedig aan de gevolgen. Een vreesélijke slag voor het echtpaar Bruining. Als kort daarop vrouw Bruininq bericht ontvangtdat haar vader gestorven is. is 't haar of er in de gansche wereld niets meer is waaraan zij leunen kan: nu heefi zij alles verloren. Bruining en zijn vrouw leven als vreemden naast elkander. 't Wordt een moeilijke tijd voor den boer. Leemans wil zijn geld terug hebben, in No vember moet hij pacht en hypotheek beta len het loopt onherroepelijk vast. Tot overmaat, van smart breekt dan noa het miltvuur onder zijn vee uit. Twee koeien stérven kort achter elkaarHet zijn dagen van spanning. Zou de ziekte al tot staan zij gekomen? vragen allen zich af. Nauw lettend wordt elk dier in zijn doen en laten nagegaan. Voorzichtig wordt gevoerd (Zie vervolg hieronder.) Ernstig treinongeluk te Londen. Links d e ravage op de plaats nabij Victoria- station, waar de beide treinen gistermorgen met elkander in botsing kwamen. Rechts: leden der reddingsbrigade zoeken naar sl achtoffers Auto van de berm Ernstig ongeluk op Muiderstraatweg Gisteravond omstreeks zeven uur is op den Muiderstraatweg nabij de Merwedebrug bij D i e m e n een ernstig auto-ongeluk ge beurd. Een personenauto, komende uit de richting Muiden, kwam daar in botsing met een particulieren wagen, welke van den tcgenovergestelden kant kwam met gevolg, dat laatstgenoemd voertuig kantelde en van den berm afgleed. De beide inzittenden van deze auto, de bankier Veltman en zijn dochter uit Huizen, werden op den weg ge slingerd. De heer Veltman kwam daarbij onder den wagen terecht en liep verschil lende verwondingen op. Hij klaagde over inwendige pijnen en is per ziekenauto naar de Gerardus Majella Stichting te Bussum vervoerd. De dame bleef vrijwel ongedeerd. De chauffeur bekwam een schouderfractuur en een sleutelbeenbreuk. Het ongeluk greep plaats, toen de be stuurder van de uit Muiden naderende auto, welke een vrij groote snelheid had, een zich voor hem bevindende vrachtauto wilde voorbijrijden. Op dat oogenblik zag hij echter den tegenligger, waarop hij remde, waarschijnlijk te krachtig, want de auto vloog naar links, zoodat een aanrijding niet meer kon worden voorkomen. De omgeslagen auto is ernstig gehavend. De andere wagen liep slechts lichte schade Winkel te Haarlem uitgebrand Eigenaar en twee zoons gearresteerd In een grooton winkel in de Romolen straat te Haarlem is toen de bewoners niet thuis waren, brand ontstaan. Buren ontdekten aan de achterzijde van het huis een hevigen gloed en waarschuwden de brandweer, die met twee stralen op de waterleiding het vuur wist te bedwingen. Een vertrek achter den winkel, dat als op slagplaats gebruikt werd, brandde geheel uit. Daar in het huis een sterke benzinelucht waargenomen werd, stelde de recherche een nauwkeurig onderzoek in. dat den geheelen nacht werd voortgezet Óp de plaats waar de brand is ontstaan, werden benzine-bus- sen en petroleum, benevens een hoeveelheid houtwol gevonden. De politie heeft in verband hiermede den 13-jarigen winkelier D. en twee zoons van 19 en 21 jaar gearresteerd. Zij worden ver dacht van brandstichting en zijn aan de justitie overgeleverd. lijdeÜn aambeien Volledige en radicale genezing van Uw lastige kwaal door SUPPOSAN. Het apparaatje, dat zich bij deze genees krachtige zalf bevindt, masseert in korten tijd Uw aambeien weg. Complete doos met zalf en apparaat f 1.50. Tube zalf alleen f 0.85 Verkrijgbaar bij Apotheken en Drogisten. Waar niet verkrijgbaar schrijve men naar den vertegenwoordiger: H. TEN HERKEL - HILVERSUM (Adv.) Dieven- en helerscomplot ontmaskerd Reeds zeven arrestaties (Van onzen correspondent). Dinteloord, 3 April. Een reeks van diefstallen welke in deze en omliggende gemeenten de laatste tijd werden gepleegd zijn thans opgehelderd. Deze ontmaskering heeft zich als volgt toe gedragen. Vorige week werd te K 1 u n d e r. t een looden buis ontvreemd, waarvan aan gifte werd gedaan bij de politie. Na een in gesteld onderzoek werd deze buis te Fij naart gevonden. Deze bleek aangekocht te zijn van iemand uit Dinteloord. In verband hiermede werden toen P. A. V. uit Fijnaart en J. v. d. K. uit Dinteloord in verzekerde bewaring gesteld. Uit het verhoor van deze personen bleek dat men een goede vangst had gedaan. Verscheidene diefstallen wer den door de Gemeente en Rijkspolitie al hier in samenwerking met de politie van omliggende gemeenten aan het licht ge bracht. Er werd o.m. gestolen een groote hoeveelheid lood en oud ijzer, een fiets, geld, wijn enz. in de gemeente Dinteloord, Steenbergen, Roosendaal en Fijnaart, ter wijl de ontvreemding van een horloge uit het werkkamp te Chaam eveneens werd op gehelderd. Verschillende gestolen voorwer pen waren reeds verhandeld en werden bij diverse opkoopers in beslag genomen. Het meerendeel der diefstallen werd ontdekt door de politie bij de controle van de boe ken bij de opkoopers. Thans zijn reeds een 7-tal personen in deze zaak als dief of heler betrokken. Het zijn allen nog jeugdige per sonen die zich aan deze diefstallen hebben schuldig gemaakt. Vermoedelijk komt er nog meer voor den dag. Bosch en Heidebrand Met Inciters gespeeld Het heeft gistermiddag een haar ge scheeld, of wederom was een groote opper vlakte bosch- en heidegrond te Amers foort aan het vuur ten prooi gevallen. Tegen drie uur waren n.l. eenige jongens met lucifers aan 't spelen achter de villa „Het Anker" Amersfoortschen Straatweg 97. Plotseling geraakte de heide in brand. Toevallig waren een aantal manschappen van de militaire politie in de buurt. Op het gezicht van .de zich met vervaarlijke snel heid verspreidende vlammen, snelden deze dadelijk toe en trachtten het vuur te doo- ven. Inmiddels had men de vrijwillige brandweer te Soesterberg gewaarschuwd. Deze was spoedig ter plaatse en bestreed het vuur onder leiding van commandant Tammer. Toen men na eenigen tijd de vlammen meester was, bleek dat eenige hectaren grond een prooi van het vuur waren ge worden. Een getuigschrift voor liplezen De vereeniging tot bevordering der be langen van slechthoorenden, die o.a. reeds vele jaren een intensieve propaganda voor het liplezen heeft gevoerd, teneinde den slechthoorenden en dooven de groote waar de daarvan te doen kennen en die door het organiseeren van cursussen, wedstrijden en dergelijke aan dit zoo onmisbare hulp middel voor de slechthoorenden groote be kendheid heeft gegeven, stelt thans hen, die voldoende vaardigheid in het liplezen be zitten in de gelegenheid een getuigschrift te verkrijgen. Daartoe heeft het hoofdbestuur een examencommissie benoemd, die te Utrecht op de Zaterdagen 22 eri 29 Mei a.s. zitting zal houden. Secretaris dezer commissie is de heer J. Latooy, Elzenlaan 16, Schiebroek. (Post Rotterdam-Noord). ZONDAG 4 APRIL BLOEMENDAAL 245,9 M. Uitzending van Geref. Kerkdiensten uit de Geref. Kerk. Voorg. Ds. Joh. C. Brussadrd. 10.00 v.m. Text. 2 Timotheüs 2 vs. 11. 5.00 n.m. Heidelberger Catechismus Zon dag 11. De overige programma's voor Zondag vindt men in ons blad van Vrijdag. MAANDAG 5 ARIL HILVERSUM I 1875 M. NCRV-Uitzending. 8.00 Schriftlezing, meditatie, gewijde muziek (gr.pl.). 8.309.30 Gelukwen- schen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Chr. lectuur, 11.30 Gram.pl. 12.00 Berichten. 12.30 Stichtsch Salon-orkest. 2.15 Zang voordracht. 3.00 Wenken voor de keuken. 3.45 Bijbellezing. 4.455.45 Orgelspel. 6.30 Vragenuur. 7.00 Berichten. 7.15 Vra genuur. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP., herh. SOS-Ber. 8.15 Arnhemsche Orkestvereeniging en solisten. 9.00 Paasch overdenking. 9.30 Vervolg concert. 10.30 —11.30 Gram.pl. Hierna: Schriftlezing. HILVERSUM II 301 M. Algem. programma, verzorgd door de AVRO. 8.00 Gram.pl. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gram.pl. 10.30 Cantat ilé-orkest. 11.00 Declamatie. 11.30 Cantabilé-orkest. 1.3C Orgelspel. 2.00 Om roeporkest. 3.30 Kinderoperette. 4.30 Mu zikale causerie. 5.30 Omroeporkest. 7.00 De Staalmeesters en solist. 7.40 Causerie. 8.00 Berichten ANP. 8.30 Concertgebouw orkest. 10.45 Gram.pl. 11.00 Berichten ANP. (Adv.*) DROITWICH 1500 M. 11.35 Declamatie. 12.20 BBC-Welsch orkest mmv. solist. 1.20 Orgelconcert. 2.05 Kwintet. 3.50 Kwintet. 4.50 Viool en piano. 5.35 Kwintet. 6.40 Landbouwcauserie. 7.00 Cembalovoor dracht. 8.05 Komische voordracht. 8 20 Causerie. 9.40 Buitenlandsch overzicht. 10.30 BBC-orkest. KEULEN 456 M. 11.20 Militair orkest. 12.35 Nedersa .s. Symphonie-orkest. 1.35 Om- roepschrammelensemble. 3.20 Omroep- Amusementsorkest. 4.40 Koorconcert. 5.20 Omroepkleinorkest. 7.30 Westduitsch weekoverzicht. 8.30 Omroeptrio. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 11.50 Om roeporkest. 12.30 Salonorkest. 484 M.: 11.20 Orgelconcert. 11.50 Sarov- orkest. 4.20 Salonorkest. 5.35 Vocaal con cert. 6.35 Dito. 7.20 Omroepsymphonie- orkest. RADIO PARIS 1648 M. 11.20 Andolfi-orkest. 2.20 Vior' 'oordracht. 3,50 Zang. 4.50 Pianoconcert. 5.50 Vervolg pianoconcert. 6.05 Zang. 7.05 Zang. 7.50 „La belle Hélène", opera. ALLEEH DEZE VLUCHTHEUVELS Ugroen Alleen vluchtheuvels met groen lichtgevende verkeers- zullen mag men links of rechts voorbijrijden; alle andere Bi Saroen altijd ter rechterzijde. LlttKS OF RECHTS PA55EEREH (50 'Als een onweer, dat plotseling opkomt en hangen blijft, om daarna toch weer snel af te drijven, zoo is de ziekte onder Bruinings vee. Het lijkt haast een droom, zoo kort en span nend is deze week; alleen de leege plekken in de stal zijn Vun een schrijnende werkelijkheid. Ik ben verloren, denkt de boer, als hij 's avonds in de ksmer zit. Hij rekent niet meer. Het potlood ligt stil in zijn harde hand. Dit verlies kom ik niet meer te boven, denkt hij Somber. Twee beste koeien dood en geen druppel melk van «Je andere, het was de genadeslag. Volgende week is het November. Hij kan Leemans niet betalen, en Dijkman ook biet, hoogstens aan den notaris een deel van de hypotheek rente. Wie zal me het eerst aangrijpen?, vraagt hij zich af. Diezelfde avond beantwoordt Leemans een brief. Zijn vin gers dansen over de (toetsen van de schrijfmachine: een fianse macabre. JVÏijne Heeren, In antwoord op Uw schrijven' d.d. eer gisteren moet ik U berichten niet aan de door U gestelde eischen betreffende de aflossing mijner schuld te kunnen voldoen. Uit mijn vorige brieven kent U reeds de bijzondere omstandigheden waarin mijn zaak verkeert, waardoor het mij onmogelijk is U het gevraagde bedrag te doen toekomen. Meent U, zooals U dreigt, tot strenger maatregelen te moeten overgaan, dan moet ik mij daarbij neerleggen. Hoogachtend, Grossierderij Leemans". HOOFDSTUK XIV Op den eersten November gaat Piet Bruining naar Dijkman. Het is een donkere avond; de wolken drijven ruste loos langs de schuwe sterren; winden vlagen over de<.weg en duwen den eenzamen fietser terug en opzij. Maar met vaste hand stuurt de boer zijn rijwel over het verharde paar- denpad in het midden van de slijkerige weg, en rtornt met zware kracht tegen vlagen op. Het leidt zijn gedachten af, dit moeizaam voorttrappen, met tegen de wind in gebogen schouders, en hij geeft zich met al zijn aandacht aan het weerbaar ontvangen en pareeren van de windstooten. Zijn spieren spannen zich, en hij kómt er door! Het is een moeilijke tocht, welke hij onderneemt. Met half gevulde handen bij Dijkman aankomen, is hachelijk. Maar het is alles wat hij heeft; hij moet Leemans ook elke week betalen. En nu pas de ziekte onder zijn vee, die heeft hem ook geld gekost: Kapitaalverlies, vermindering der melkgift, èn de rekening van den veearts. En alsof dat nog niet genoeg was, ontving hij enkele dagen geleden het bericht van het Zuivelbureau, dat er, gezien het raoport van den controleur, nog enkele veranderingen aan zijn stal moesten plaats hebben: de ramen een decimeter hooger, de groep wijder en dieper, de reppels een of ander halve centimeter verder van elkaar, en nog wat van dat moois Dat beteekent alles bij elkaar een paar dikke rekenin gen van vaklui. Toen hij de brief ontving, heeft hij hem zwijgend gelezen. Hij vloekte niet en schold niet, zooals hij enkele maanden ge leden nog gedaan zou hebben. Nu was er een loome wee moed in zijn denken. Zijn mooie, ruime stal, proper en orde lijk, en zijn jarenlange trots, was nog niet goed genoeg. Een vreemde kerel, een die hij het liefst maar van de werf ge jaagd had. heeft het beslist, alsof hij het nog niet moeilijk genoeg had om het geld voor zijn schulden bijeen te krijgen. Leemans. Dijkman, Beiden zijn de laatste weken niet uit zijn gedachten gewest. Maar al zijn rekenen hielp hem niets; hij wist vooruit, dat hij den een zoowel als den ander niet voldoende zou kunnen betalen. Nu gaat hij naar Dijkman. Een zware tocht. Probeeren uitstel te krijgen, heeft hij zich voorgenomen. Het is slechts een poover sussen van de onrust die in zijn ziel leeft, want hij weet, dat hij tegenover de gluiperige list van den ouden vrek zoo goed als weerloos is. Als hij bij het lage huisje, dat achter de dunne heg en de bijna bladerlooze boomen tevergeefs tracht weg te schuilen, van de fiets stapt, en het houten bruggetje overgaat, is alles donker. Zou de oude al naar bed zijn? Hij rammelt aan de ijzeren deurknop, en wacht. Achter de donkere ruiten rijst een vaal gelaat en gluurt naar buiten. De boer wenkt dat hij binnen wil komen. Even later wordt de deur van het slot gedaan en geopend. Piet stapt naar binnen, gaat achter de schrale, zwarte gedaante van den ouden man door het portaal, en komt dan in het donkere vertrek. „Goeien avond", zegt hij onzeker. Het drukkende duister van de kamer beangstigt hem. alsof ergens uit een hoek ge^ heimzinnig gevaar loert. Uit de hoek bij het raam, waarin Dijkman zich teruggen trokken heeft, komt een gluiperig geluid als wedergroet, een ondefinieerbaar woord. De huishoudster zet een lampje op tafel jen legt er een door de kamer sloft, plaatst een stoel achter hem. Tastend gaat hij zitten. ,,'t Is vandaag 1 November", zegt hij als het onbehaaglijk stil in het vertrek blijft, „ik kom de pacht br talen". Zijn oogen, thans meer aan het donker gewend, onderscheden de tafel. Hij legt het dunne pakje bankpapier, dat hij uit zijn portefeuille neemt, erop. De huishoudster zet e enlampje op tafel en legt er een zwaar boek naast. Dijkman strijkt een lucifer aan. neemt met de eene hand het glas van de lamp en houdt met de andere de vlam bij het katoen. Bij het rossig schijnsel van het lang zaam optrekkend licht, slaat hij het boek open, bladert er in en telt het geld na. Bruining kijkt toe hoe het oude, vinnige hoofd zich over het boek buigt, en daarna met murmelende lippen voor de twee de maal het geld telt. Dan ziet hij de sluwe, harde oogjes hem aankijken. „Dat is te weinig", hoort hij de kjanklooze, glibberige stem zeggen. Hij knikt, en voelt zich een beteuterde schooljongen, die geen antwoord weet. „Dat is te weinig", hoort hij nogmaals zeggen. Het is een oordeel en een vonnis tegelijk. ,,'k Heb niet meer", kan hij dan onzeker antwoorden. ..'t Is alles wat ik bij elkaar heb kunnen krijgen". (Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 9