NATIONALE SUKRISTOL Duitschland beteugelt den huwelijkszwendei Woningbureau VISSER Ho. ZATERDAG 3 APRIL 1937 EERSTE BLAD PAG. a EEN VAN DE ZEER WEINIGE geschenken, geheel geschikt DE MORGENSTOND NADERT Een troostboek voor Christenen in den avond des levens door DrJ.H. GUNNING J.Hz. Ing. I 2.90 Kloek formaat - Keunge uitvoering Geb. I 3.90 Met oroote, duidelijkletter gedrukt Id deo boekhandel en Dij de altgevers: N V H J SPRUYT'S UITGEVERS-MIJ - AMSTERDAM Postrekening 1865? Heerengracht 112 Telefoon 45041 CONSULT TE BELGRADO Er is in Europa zeker geen tweede politieke combinatie aan te wijzen, die zoo moplioudelijk bezig is met confereeren en ,'erklaringen af leggen van ongeschokte veistand, als juist de Kleine Entente, welke litmaal weder eens haar samensprekingen n Belgrado houdt, de hoofdstad van Zuid- 51avië. Dat men zoo dikwijls van zich laat ïooren, behoeft ook zeer weinig te bevreem- len; achter dit „front" van Roemenië, Zuid- slavië en Tsjechoslowakije gaan zeker even- 'eel gedachten en inzichten om, als achter iet voorhoofd van een in moeite verkeeren i in daarom voortdurend zich naar alle zijden vendend, geplaagd mensch. De drie ge- loemde lauden, brokstukken van voor- mrlogsche machtige staten, zijn zwak, oowel van hun innerlijke structuur, als vat hun positie tusschen de grootmachten letreft: Rusland, Duitschland en Italië. Zij reezen steeds, dat zij bij een Europeesche vorsteling als kraakbeen zulten moeten ungeeren, erop berekend de eerste stootc: u duwen op te vangen. Bovendien om ingen zij gezamenlijk de restanten van da lostenrijksch-Hongaarsche dubbelmonarchie d welke gebieden men naar restauratie an het voormalige Habslfurgerregiem laakt, alsmede naar revisie van al te wil- ekeurig getrokken grenzen. Versailles, men veet het, was niet zeer sterk in economi che aardrijkskunde, en heeft centraal ïuropa versneden gelijk een beginnende deermaker het zijn laken zou doen, name- ijk in louter „onvoordeelige" stukken. Tsjechoslowakije, met zijn zoozeer gerekte :renzien, welke het op een soort wanstaltige vorst doen gelijken, kent innerlijke ver- cheurdheid tusschen de beide d.eelen zijne* evolking, welke in den naam des lands ot uiting komen, en heeft bovendien nog Ie vraagstukken van de Sucteten-Duitschers lie een zeer Sterke, onrustige minderheid ormen Roemenië heeft zich meer dan zat geg an nieuwe gebieden; het zit met zijn oormalig Hongaafsche Zevenburgen en zijn ertijds Russische Bessarabië in de maag. [et leeft in afwachting van het dreigend ogenblik, dat een dier beide beroofden iet het pistool zijn verlies zal probeeren erug te dreigen. Derhalve is mien in Boeka- est zeer schuw voor Moskou, in dezelfde late als men in Praag met het „roode ïger' en al wat dies meer is, wegk Vat Boekarst vreest als toekomstige kn aller, dat verwacht Praag, zoo het met lerlijn in conflict mocht geraken, als tehulp chieteiude vriend. Het is duidelijk, dat de igenstellingen tusschen deze beide Kleine Intente-landen schier onoverbrugbaar zijn. n toch zouden de Tsjechen Benesj Irofta zoo gaarne den driebond sterker en ivloedrij ker willen, een soort van onder- olkenbond, met Genève en Parijs als ïachtige reserves op den achtergrond. En Zuid-Slavië, de derde verbondene? Dit ind kent ook zijn verscheurdheden hetgeen atuurlijk is, daar het vanouds tot den >alkan heeft behoort, waar volk door volk eschoven woont en de rasvermenging de reemdste problemen heeft doen ontstaan, 'e Macedonische geheime bonden zijn er en befaamd voorbeeld vanl Zuid-Slavië is et koninkrijk van „Serven, Kroaten en lovenen". Men heeft deze namen slechts p te noemen om ook hier partijtwist en nrust zich voor den geest te roepen. Het is lelgrado nog nimmer gelukt, op een stoel iet drie pooten te zitten, met andere woor- ;n. een gouvernement, te stichten, dat ge- jkelijk op de hoofdgroepen der bevolking an steunen Wat zijn buitenlandsche politiek betreft i dit land echter gelukkig te prijzen. Met longarije staat het op dragelijken voet; met ulgarije, ook een voormalige vijand, sloot et een vriendschapverdrag; met Italië racht het de laatste weken eenzelfde restatie tot stand, zij het ook tegen den 11 in der Serven, die geen Italianen kun en zien. Deze overeenkomst met Italië zal srmoedelijk een der teere punten van de uidige Kleine Entente-besprekingen vor- ien. Boekarest en Praag hebben haar met ede oogen aangezien. Zij zouden gaarne i Tsjechische richtlijn willen doortrekken, elke van den Driebond een vredes- istrument op breeder schaaJ wenschte te taken, met als doelwit e»en voor de betrok- m landen „ondeelbaren" vrede. Begrijpelijkerwijs verlangt men zulks in de uid-Slavische hoofdstad zelf allerminst, len weet zich thans aldaar voor buiten- indsche agressie veilig, en wil den Drie- )nd alleen voor zijn oorspronkelijke doel- elling behouden, n.l. als bolwerk tegen •ensrevisie en tegen een eventueele Habs irger-restauratie. Veel praten zal daaraan einig veranderen. In Praag koestert men de illusie, ook ostenrijk en Hongarije tot deze staten- •mhinatie te kunnen overhalen, om hen it de Duitsche of Italiaansche invloeds- 'eer weg te manoeuvreeren. Een illusie, elke nauwelijks door de Zuid^Slaven zal unnen worden gedeeld, daar men de irspronkelijke punten van geschil m»t ostenrijk-Hongarije niet zoo licht zal jnnen overbruggen. Mogelijk zal Schusch- igg, Oostenrijks kanselier, tegenover een HDrtgelijke toenadering uiterlijk welwii- nd optreden; de man wipt nu eenmaal issrhen Rome en Berlijn, langer dan hem >.!f lief is. Dorh ook hij moet beseffen, dat ;n Donau-cnmbinatie, waarin al de ouda ■okstukken der Habsburg monarchie weder anenn worden gekramd, onder de huidige nstanrligheden een lamentabel beeld zou oleveren, dat aan gem der deelnemers eel innerlijke zekerheid zou kunnen aarborgefl» i i De Sfiaansche burgeroorlog DE STRIJD IN BISCAYE DUURT ONVERMINDERD VOORT Mola's opmarsch naar Bilbao vordert Het nationalistische offensief in noord- west-Spanje wordt krachtig voortgezet Van Oviedo tot voorbij Lequeitio, een kleine havenplaats tusschen Bilbao en San Sebastian, woedt een felle strijd en alles duidt er op, dat de rechtschen ditmaal zullen doorzetten, tot ze de smalle kuststrook, die zich nog in han den van den vijand bevindt, geheel voor Franco zullen veroverd hebben. Zooals gemeld, staat dit nationalistisch offen sief onder het persoonlijk opperbevel van generaal Mola. Het rechtsche leger be staat hier uitsluitend uit Carlisten en phalangisten. Van twee kanten rukken Mola's troe pen, over heuvelachtig gebied van het Zuiden tegen Bilbao op. De tegenaanval, welken de Baskisohe mili tie eenige dagen geleden te-gen Burgos on dernam, is bij Sargentes, aan de Zuidelijke helling van den La Lora-h euvel. tot staan gebracht. Uit de troepenbewegingen der nationalis ten op dezen derden dag van het offensief valt vrij duidelijk het strategisch plan, dat generaal Mola zich heeft gesteld, af te lei- Hoofddoel van den over een breed front uitgevoerden aanval zijn Bilbao, Durango en de wapenstad Eibar. Ten Oosten van laatstgenoemde vesting opereert een sterke nationalistische colonne in Villareal uit. Van het Zuiden rukt een tweede colonne lar Eibar op. Het gros .van het leger en de linkervleu gel dringen over de bergketen op naar de belangrijke spoorlijn, die Bilbao over Du rango met Eibar verbindt. Bij Corbea en Ubidea hebben ze gewichtige toppunten van dezen bergrug reeds bezet. Naast het leger en de luchtmacht draagt ook de vloot der nationalen het hare bij tot de verwezenlijking van Mola's plan. De na tionalistische kruiser „Canarias" patrouil leert voortdurend langs de kust tusschen Lequeito en Bilbao en bombardeert dan deze dan gene kuststad, terwijl bewapende hulp schepen óe kuststrook tusschen en Gijon Bilbao bewaken. En zóó effectief is deze blokkade, dat de kwestie der ravitailleering den Baskisdhen autoriteiten reeds groote zorg baart en bijv. te Bilbao, waar 90.000 Basken een toevluoht hebben gezocht, de levensmidde-lencrisis reeds duidelijk voel baar is. De nationalisten staan thans op 13 K.M. afstand van de stad' Durango, welks defen sieve stellingen letterlijk in puin liggen, zoo doeltreffend werden ze bewerkt door de na tionalistische bommenwerpers. Zware luchtbombardementen Zes driemotorige toestellen der nationa listen hebben gisteren Jean gebombardeerd. Zij wierpen ruim 30 bommen van 100 Kg. Vrijdagmiddag laat had men ruim 70 doo- den geteld en een zeer groot aantal gewon den, waarvan, aldus het communiqué der rooden, het grootste deel uit vrouwen en kinderen bestaat De arbeiderswijk is het zwaarst getroffen. Twee torpedo's vielen voor het gebouw van het blad „La Manana" en doodden een man en zeven kinderen. De materieels schade is zeer belangrijk. Reddingsploegen werken zonder ophouden zoeken naar slachtoffers, die mogelijk onder de puinen liggen. De luchtstrijdkrachten der rechtschen hebben ook Durango wederom gebombar deerd en met mitrailleurvuur bestookt. Volgens berichten uit Bilbao zijn onder de burgers tweehonderd slachtoffers gevallen. Degrelle op het verkiezingspad Het Rexistische dagblad ,.Le Pays Réel" bevat een artikel van Léao Degrelle, dat dte aandacht trekt in politieke kringen, aan gezien hierin wordt beweerd, dat minister president Van Zeeland indertijd op de hoogte zou zijn geweest van den inhoud der over eenkomst, die aangegaan is door de Rexis- ten en de Vlaamsche nationalisten. Degrelle schrijft o.m. aan het adres van den premier: „Wij zijn zeer gevoelig geweest voor het feit, dat gij persoonlijk niet hebt getracht de Vlaamsche kwestie te vergifti gen. Gij hebt dat niet gedaan, omdat gij wist, misschien beter dan anderen, met wel ke vurige, helderziende vaderlandsliefde wij ons hebben gespannen voor de verzoening van Wallen en Vlamingen en ook omdat gij de weldadige uitwerking reeds op dit uur ziet". De aanhangers van Van Zeeland zïien met argwanend voorbehoud de campagne van den Rexistiscben candidaat zich in deze richting oriënteeren. Zij vragen zich af, of Degrelle niet, zich beroemende op een soort •borg van den eersten minister, tracht te bevrijden van de verwijten zijner tegenstanders, volgens welke hij zich verbon- dlen heeft met de Vlaamsche separatisten, terwijl hij als grondslag van zijn politieiKe actie de eenheid van het Belgische volk Voor' C0RPULENTEN, DIABETICI, MAAGLIJDERS, PICNICCERS Suiker maakt dik, SUKRISTOL NIET. Enorme besparing op Uw sulkerrekenlng. Vooral bij bereiding wan Rhaharber en andere veel suiker vragende f ijzen Onmi» baar bij picnic. SUKRISTOL geeft geen bijsmaak; het Is een zuiver product. In handige platte draaidoosjes 400 stuks, slechts 25 cent. Bij Apotheken en Drogisten. Import.: H. TEN HERKEL Hilversum. ïMvÜ, LEVENSVERZEKERING-BANK ROTTERDAM Een half milliard gulden De besprekingen te Belgrado Naar rechtsgelijkheid voor Hongarije? De besprekingen, welke te Belgrado zijn gevoerd tusschen de drie ministère van bui tenlandsche zaken der Kleine Entente, heb ben naar verluidt vooral betrekking gehad op economische kwesties. Ten aanzien van de politieke besprekingen die omtrent de Donau-politiek zijn gevoerd, worden de volgende bijzonderheden verao- Bestudeerd werd o.a. de kwestie van de rechtsgelijkheid van Hongarije en de herbe wapening van dit land. Het schijnt, dat de kleine entente in het belang van de samen werking tusschen de Donau-staten bereid is, in beginsel de rechtsgelijkheid van Hongarije te erkennen, indien dit land daartegenover bepaalde veiligheidswaarborgen geeft Het slotcommuniqué der kleine entente, dat in den loop van den avond gepubliceerd is, is een vrij lang ducyment, waarin echter weinig gezegd wordt over de concrete ac- tueele problemen, wijl ten opzichte daarvan het standpunt der kleine entente voldoende bekend is om het overbodig te maken dit nogmaals te preciseeren, In dit verband kan opgemerkt worden, dat bijvoorbeeld in het geheel geen melding gemaakt wordt van de Hahsburgsche kwestie, die eenvoudig als afgedaan beschouwd wordt. Tenslotte, en dit is het eenige concrete probleem, dat in het communiqué vermeld wordt, neemt de permanente raad met vol doening kennis van de accoorden, die ge sloten zijn tusschen Zuid-Slavië en Bulgarije en Italië. Geconstateerd wordt dat deze ver dragen geen inbreuk maken op de verplich- De werkstakingen in de Ver. Staten Er is een regeling tot stand gekomen in het conflict, dat dreigde de steenkool industrie lam te leggen. De groote staking, die op het punt stond uit te breken en gedeeltelijk reeds begon nen was, is aldus vermeden. Zooals hekend, zou deze staking vier-hon- derdduizend arbeiders hebben omvat Het nieuwe accoord in de steenkoolindus trie zal voor twee jaar gelden en op 1 April 1939 afloopen. Krachtens de overeenkomst zullen de loonen der arbeiders verhoogd worden. Gedurende een dag hebben 462.000 mijn werkers het werk neergelegd. De leider van het syndicaat heeft evenwel verklaard.dat de mijnwerkers niet staakten, doch dat zij weigerden te werken zonder contract Aangezien 's Zaterdags in de mijnen nooit gewerkt wordt, zal de arbeid Maandag wor den hervat. De loonsverhooging, welke krachtens hei nieuwe accoord zal worden verleend be draagt een halve dollar per dag voor woon werk en negen dollarcents per ton voor stukwerk. Voor overuren zal vijftig procent extra worden betaald. De andere arbeiders, ook zij, die aan het hoofd der mijnen staan, zullen eveneens van de verhoogingen profiteeren. Een gemengde commissie van patroons i arbeiders, zal in het leven worden ge roepen, om het werkloosheidsprobleem, dat ontstaan is door de mechanisatie van het werk in de mijnen, te bestudeeren. In de andere industrieën staken nog 140.000 arbeiders, van wie er 122.000 werk zaam zijn in de automobielindustrie. De onderhandelingen tusschen den vice- president van de General Motors en den leider van de unie van automobiel-arbei ders zijn mislukt. Het Naziïsme in Z.W.-Afrika Regeering neemt straffe maatregelen Te Pretoria is dezer dagen een proclamatie gepubliceerd, welke drastische maatregelen tegien de nationaal-socialistische beweging l Z.W.-Afrika bevat. Krachtens deze proclamatie is het aarf" alle anderen dan Britsche onderdanen ver boden, in het manidaatgebiieid op eenige wijze deel te nemen aan de activiteit van openbare of politieke organisaties. Lansbury gaat naar Berlijn Hi] zal een onderhond met Hitier hebben. George Lansbury, de vroegere leider der labour-partij, zal op 17 April naar Ber lijn vertrekken, waar hij op 19 April een onderhoud zal hebben met rijkskanselier Hit Ier. In een onderhoud met den vertegenwoor diger van Havas zeide Lansbury: „Dit bezoek is het vervolg van de besprekingen, welke ik in verschillende landen heb ge had, met Roosevelt, met de staatslieden der Scandinavische landen en met zekere Belgische en Fransche staatslieden. Het probleem, dat ik van man tegenover man wil bespreken, zooals ik dat vele ma len in den boezem van het parlement ter sprake heb gebracht, aldus Lansbury, is dat van de oeconomische oorzaken van den oorlog. Ik wil zien of het niet mogelijk zou zijn een conferentie bijeen te brengen, waaraan de vertegenwoordigers der verschillende mo gendheden zouden deelnemen en waar men ernaar zou streven de politieke moeilijk heden langs oeconomischen weg op te los- Na mijn besprekingen van verleden jaar ga ik als vrijbuiter naar Berlijn. Ik beweer niet, alleen het probleem te kunnen oplos sen, dat zeer vele staatslieden bezig houdt, maar ik wil mijn persoonlijke bijdrage leve ren voor een nuttige zaak, hoe gering ook deze bijdrage zal zijn. Acht dooden bij treinramp te Londen Bij eien treinbotsing, welke gisteren heeft plaats gehad in de 'nabijheid van het Victo ria-station te Londen zijn acht personen ge dood, en mees dan twintig gewond. De Joodsch-Arabische problemen Moet Palestina gedeeld worden? De koninklijke commissie van onderzoek inzake Palestina, welke op het oogenblik te Londen vergadert, zou, naar de „Daily He rald" bericht, overwegen het probleem van de betrekkingen tusschen Joden en Arabie ren op te lossen door Palestina in twee deelen te verdeelen, nl. een autonoom Is- raëlietisch dominion hetwelk deel zou uit maken van het Britsche imperium en een onafhankelijken Arabischen staat. In het dominion zou zich ongeveer een millioen Joodsche kolonisten kunnen vesti gen, terwijl er op liet oogenblik ongeveer 400.000 joden in Palestina zijn. De onafhankelijke Arabische staat zou zich dan uitstrekken over het verdere deel van het land en zou tezamen met Trans- danië een staat vormen. De emir van Transjordanië zou dan sou- verein van dezen staat worden en zijn levesdroom, koning van Arabië te worden, zou hiermede vervuld worden. Jerusalem zou internationaal gebied wor den én onder Britsch mandaat blijven. De haven Haifa, het einde van de petro- Ieumpijpleiding van Mossoel, zou neutraal gebied worden en onder Britsche controle worden geplaatst. Een ander voorstel, dat overwogen wordt, is Palestina te verdeelen in Joodsche Arabische kantons, die ieder autonoom zou den zijn, maar Zwitsersch voorbeeld. Het tribuut der onbewaakte overwegen Blijkens zx>o juist gepubliceerde cijfers zijn verleden jaar in de Vereenigde Staten bij botsingen tusschen treinen en automobielen op onbewaakte overwegen gemiddeld bijna vijf personen- per dag gedood. Het totaal aa.nrt.ail doodien bedroeg 17S6. Hierbij komen nog 4930 personen, die bij dergelijke onge lukken werden gewond. Spoorweg-aanslag in Z-Bohemen In Zuid-Bohemen, nabij het grensstation Ceske Velenice, is een spoorwegaanslag ge pleegd. men heeft nog niet kunnen vaststel len door wien. De dader had een rotsblok op een gevaar lijke plaats op de rails gelegd. Gelukkig zijn geen slachtoffers te betreuren, hoewel de schok hevig is geweest. Na eep kort oponthoud kon de trein de reis voortzetten. HUIZE W ESTEINDE" TE 's-G RAVENHAGE biedt aan Dames en Meisjes een aange naam Tehuis voor korten of langeren tijd. Zeer matige prijzen 1.50 k 3.— p. d.) voor logies met voll. pension; des- gew. alleen kamer m. ontb. Gev. sed. 1868. Geheel verbouwd en gemoderniseerd. Westeinde 31, Telef. 113932 Westeinde 27, Telef. 110573 (Adv.) Energieke maatregelen tegen ongewenschte fortuinjagers Ook de bevolkingspolitiek spreekt een woordje mee (van onzen Duitschen correspondent) In onze gespecialiseerde tijd hebben ook de misdadigere hun specialiteit of als men wil hun „hobby". Deze „hobby" past zich noodzakelijkerwijze aan bij plaatselijke om standigheden en nooden, wat ten gevolge heeft dat er in verschillende landen op het oogenblik zoo iets als 'n „nationale" mi&- daad bestaat. In Nederland is deze van, nu ja 'n beetje onhebbelijke, maar toch van vrij onschul dige aard. Op het „zwijntjes jagen" kan men moeilijk de doodstraf stellen. Veel erger is de Fransche „crime passionnel" en de En- gelsche bigamy". Amerika, het land der onbegrensde mogelijkheden heeft zelfs aan één „nationale" misdaad niet genoeg ei „gunmen", „racketeers" en kidnappers' vechten daar om de gunst der openbare be langstelling. En ook de Duitsche misdadiger heeft zijn „hobby". Het is de .Heiratsschwindel". Brengt men 'n bezoek aan „Alt-Moabit", zooals in den volksmonds het sombere Ber- lijnsche Paleis van Justitie naar de stads wijk, waarin 't gelegen is. genoemd wordt, dan zal men daar steeds een groot aantai verhandelingen kunnen volgen, waarbij ver schillende en dikwijls zelfs dozijnen jonge en niet meer zoo jonge vrouwen elkaar op volgen. om te getuigen tegen den man in het bankje van beklaagden die beloofd had, .haar te zullen trouwen en die haar in ruil voor deze belofte van haar spaarduitjes had afgeholpen. De huwelijkszwendelaar is een zonder ling type. Zelden of nooit lijkt hij op 'n Casanova. Goed-uitziende jongelui leggen zich klaarblijkelijk niet op dit laffe beroep toe of vinden bun trouwbeloften niet vol doende geloof, om als onderpand te kunnen dienen voor een min of meer belangrijke leening? men ziet ze althans practisch nooit als dramatis personae in dergelijke processen. In de regel is de huwelijkszwendelaar 'n man, aan wie niets opvalt, behalve dat hij heelemaal niet opvalt Hij is niet zoo jong meer, draagt onmoderne kleeren, heeft een goedig gezicht, kortom, hij is het type van den „biederen Ehemann". Aan oudere vrou wen maakt hij wijs dat hij ofwel 'n belang rijke functie bekleedt, ofwel een goed pen sioen en een landhuisje ergens in de pro vincie bezit Tegenover jonge meisjes pleegt hij zich over 'n zoo profaan onderwerp als werken niet uit te laten. Hij is dan rijk, wil van 't leven genieten, reizen en groot doen. In beide gevallen lijdt hij echter aan ééri kwaal: hij heeft op 't oogenblik dringend een paar honderd mark noodig Ongelooflijke practijken De gevallen van huwelijkszwendei, waar mee de Duitsche pers dagelijks haar leze ressen niet ophoudt te waarschuwen gren- m aan 't ongelooflijke. Bij voorbeeld: 'n meisje staat voor een ju welierswinkel, waar zij wordt aangesproken door een bejaarden heer, die van juweelen heelemaal geen verstand heeft en haar vraagt, hem te helpen bij de keuze van 'n ring die hij een nichtje van hem cadeau wil doen. Het meisje voelt zich gevleid, ver gezelt den goedgeefschen oom in de winkel en helpt hem een vrij kostbaar exemplaar uitzoeken. Wanneer het echter op betalen aankomt, dan constateert bij tot zijn schrik, dat zijn portefeuille met vele duizenden marken verdwenen isl Of de juwelier de ring echter nog voor een paar dagen bewa ren wil? Hij zal oogenblilckelijk om geld seinen. Hij verlaat de winkel gaat met het meisje naar een postkantoor waar hij een telegrafisch verzoek om een hoog bedrag verzendt, samen drinken zij in een deftie café een kopje koffie., twee uren later heeft het meisje beloofd. over zijn aanbod om haar tot zijn vrouw te maken ernstig na te denken en nóg een uur later heeft hij haar heele bezit, een kleine duizend mark, van de bank gehaald, om haar „aanstaande" uit zijn oogenhlikkelijke verlegenheid te helpen Een ander geval: een ionge vrouw, nota bene in 't bezit van een doctorstitel zit in een restaurant, wanneer een deftige heer haar aanspreekt en geleidelijk laat door schemeren, dat hij een groot, maar niette min miskend genie is. Vierentwintig uur later zijn beiden verloofd en heeft de trouw lustige jonge dame baar gansch.e yezmogen, ruim twintig duizend mark, toevertrouwd aan den man. dien zij eerst in de bank van beklaagden zal terugzien! Dit zijn een paar bijzonder sterke geval len. Niettemin heeft de gemiddelde huwe lijkszwendelaar .hoogstens wat meer geduld, maar beslist niet meer geraffineerdheid noodig om even gunstige resultaten te be reiken. Het spreekt vanzelf, dat het nationaal- socialisme in zijn meedoogenlooze strijd te gen de misdaad ook de huwelijkszwendei niet vergeten heeft. Het ondervindt echter in dezen groote moeilijkheden doordal slechts een betrekkelijk gering percentage der bedrogen vrouwen er zich hoogstens door bijzonder tragische omstandigheden toe verleiden laat, om bij de politie haar nood te komen klagen. De kleine „Heirats- schwindler", de man, die er niet aan denkt, om zijn slachtoffers van haar hebben en houden te berooven en die zich tevreden stelt met „goed voer en een warmen stal" en als 't kan nog een klein zakcentje, loopt practisch nooit tegen de lamp. Een huwelijksraad-bureau Intussehen is Berlijn Verrijkt met een instelling, welke wel eenig zal wezen op deze wereld. In het machtige „Polizei- prasidium" aan den Alexanderplatz kan men tegenwoordig een bureau bewonderen, hetwelk niets meer of minder is dan een... huwelijksbureau! Het spreekt vanzelf, dat deze „Eheberatungsstelle" een apart karak ter draagt Men kan er namelijk niet den haam het portret en den vermogensstand van trouwlustigen verkrijgen, doch in tegendeel alleen maar vernemen, met wien men liever niet ia 't huwelijksschuitje zal stappen of trachten te stappen. Vrouw of meisje, zoo schrijven de kranten, wan neer een man zegt te willen trouwen en hij vertelt u. hoe hij heet. waar hij woont, waar hij werkt, wat hij verdient en hij stele u aan zijn familie voor, dan moet Re zelf weten, wat ge doet. natuurlijk met dien verstande, dat Duitschland behoefte heeft aan zooveel mogelijk huwelijken tusschen zooveel mogelijk gezonde menschen met zooveel mogelijk gezonde kinderen! Maar hebt ge ook maar eenigszins den indruk, dat uw verloofde veretoppertje wil spelen, kom dan oogenhlikkelijk naar den ,Alex", waar ge het eenige huwelijksbureau zult vinden, dat u volkomen gratis helpt, dat u de waarheid en niets dan de waarheid zegt en dat geen enkel eigen belang, doch uitsluitend uw belang wil dienen! Zooveel eervols kan men inderdaad niet zeggen van de gewone huwelijksbureaux, welke te Berlijn ongeveer zoo talrijk zijn als ten onzent sigarenwinkels. Niet alle maken het zoo bont als een dergelijk insti tuut, dat onlangs door de politie werd ge sloten, omdat er in den tijd van een jaar niet minder dan vijftig millionnaires ver handeld waren, zonder dat er ook maar één huwelijk tot stand kwam. Toch gebeurt er op dit gebied heel veel, dat niet door den beugel kan. Cnrsus voor huwelijksmakelaars Het Derde Rijk houdt niet van halve maatregelen en dus moeten ook de huwe lijksbureaux geheel op een andere leest geschoeid worden. Het Duitsche Arbeids front heeft in het kader der vrije beroepen een bijzondere categorie van huwelijksbe middelaars ingesteld, die voortaan hun be- roe slechts zullen kunnen uitoefenen, wanneer zij in het bezit zijn van 'n soort diploma, hetwelk alleen door het vrucht baar volgen van 'n specialen cursus kan worden verworven. Begin April komen de Berlijnsche hou ders van huwelijksbureaux op de school bank te zitten. Onder de „slogan" van ,Geen rijke erfdochters meer, maar ge zonde moeders!" krijgen de huwelijksbe middelaars les van leeraren, die hiervoor door de hoogste instantie, namelijk het rassenpolitisch" bureau der N.S.D.A.P., zijn benoemd, niet alleen in huwelijks- en gezinsrecht, maar in de eerste plaats in de grondbeginselen van het bevolkingsvraag stuk, erfelijkheidsleer, algemeene hvgiène en in de „wetenschappelijke allerlei", waar mede het nationaal-socialisme meent, een gezond en sterk nageslacht te kunnen be werkstelligen. Excursies zullen gemaakt worden naar gekkenhuizen, kinderklinie ken en verschillende wetenschappelijke in richtingen waar het geleerde aan nrac- tische voorbeelden kan worden getoetst. Wanneer het van 't Derde Rijk afhang* dan is het uit met de mannen, die zich irt penarie trachten te redden door te trouwen en met de vrouwen, die alleen maar „verzorgd" willen zijn. He* huwelijks bureau zal dan ook veranderen in een antichambre van de „hevölkeningspoliti- sche" afdceling van het Rijksministerie voor Volksopvoeding en, .Propaganda,~i Opleiding in alle richtingen van den Tuin bouw M.O. 7 II.A. Schooltuin m. 13 kassen Vraagt prospectus. De Directeur. (Adv.) GEMENGD NIEUWS De „vergiftiging" te Buitenpost Blijkt dysenterie te zijn Men is er thans in geslaagd den aard der ziekte, waardoor vijf leden van het gezin van den arbeider H. Olderburger te Buitenpost werden aangetast, vast to stellen. Drie kinderen zijn, zooals bekend naar het R.K. Ziekenhuis te Groningen overge bracht, waar één van hen is overleden. De behandelende geneesheeren stonden aan vankelijk voor een raadsel. Na ernstig on derzoek is thans gebleken, dat vergiftiging uitgesloten moet worden geacht. De kinder arts, Dr. J. van der Velde, heeft geconsta teerd dat men hier te doen heeft met een geval van dysenterie. Of de ziekte het gevolg is van het drin ken van besmet putwater moet door onder zoek alsnog worden uitgewezen. De toestand van de beide kinderen, die thans nog verpleegd worden, is momenteel gunstig. KLAP VAN EEN PlAARD Gisteravond omstreeks half acht heeft in de Oude Molenstraat te O s s de veertien jarige van Galen, wonende in deze straat een klap gekregen van een paard, dat hij voorbijliep. De jongeman werd zoo hevig aan het achterhoofd getroffen, dat hij be- wusteloos tegen de straat sloeg. Onmiddel lijk werd geestelijke- en geneeskundige hulp ontboden. Op advies van Dr. Stolz is de jongeman naar het St. Anna-Ziekenhuis overgebracht. Hij bleek een zeer ernstige hersenschudding met schedelbreuk te heb ben bekomen. 6 tot 10 RENTE van Uw Geld en GR00TERE ZEKERHEID Wij hebben Voor Iedere belegger een Als U ons het beheer In handen geeft, hebt U er geen omkijken naar. ALGEMEEN BEHEER Laan van Meerdervoorl 259, DEN HAAG 2950.— tot 190.000.— GELDBELEGGING Vrii0 Hnisics' Etas- j panden, Blokjes, Rot- (erdam, Overschie, H'berg, IJsselmonde. ZELFBEWONING heerenhuizen v.ai UI1II10 2950 tot f 19m-% WIJ RUILFN UW EIGEN HUIS (Huizen) HU IIUILLI1 TEGEN DAGPRIJS. N.V. „ZOMERHOF", OVERSCHIE CHR. FAASEN Jr„ Dir. Telefoon 42247 NATUURLIJK te HEEMSTEDE Belastingen laag. Verbind, met Amsterdam en Den Haag prima Vraagt gelll. Woninggids bij: HEEMSTEDE's WONINGBUREAU CORN. L. K W A K HEEMSTEDE DREEF 276 Bij vestiging in het Gooi verschaffen wij U kosteloos deskundige voorlichting bij het koopen of huren van Uw woning JOH. GER.WEG 82 Telefoon 6674 Arnh straat 3 - VELP Telef. 3653 WONINGEN IN ELK EN PRIJS Betrouwbare Adviezen Grootste service ZEIST Uw WOONPLAATS Wf»ndt II bij hpt zoeken naar WONING ot BOUWGROND tot 'T ZEISTER WONINGBUREAU VAN AALDEREN SLOTLAAN 77 ZEIST, EN U SLAAGT

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2