llieauie £eiitscljr Gumrant SCH/MMELPENN/NÖ Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Het zwijgrecht van den verdachte EBERTO-schoenen Sbonnemcntsprtjs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevesligd is 235 Franco per post 2.35 4- portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche 1 zending430 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse numm :rs 5 ct. met Zondagsblad 7'/i ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No. 6051 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 ZATERDAG 3 APRIL 1937 9ïtartentieprij?en: Van I tot 5 regels f M71/» Elke regel meer 0.22'/j Ingezonden Mededeelingeti van 1-5 regels2-30 Elke regel meer 0>45 Voor het bevragen aan 't bureau V wordt berekend 0.10 18e Jaargang Een beslissing met principieele beteeke Bij de gedachtenwisseling rondom het voorstel der Kegeering tot wijziging van artikel 29 van het Wetboek van Strafvordering word vooral aandacht geschonken aan de stelling, welke de Minister van Justitie niet name in cte Memorie van Antwoord had verdedigd, dat de verdachte, in een strafproces door de Overheid ondervraagd, in be ginsel zedelijk verplicht is volledig en naar waarheid te antwoorden. Dat de verdachte, wanneer- hij spreekt, de waarheid, dient te zeggen, vond over liet algemeen weinig bestri ding. De eenige, die melding maakte van de mogelijkheid, dat ook het tegen overgestelde toelaatbaar zou zijn, was de heer Goseling, die zich echter slecht; bepaalde tot het doorgeven van een bepaalde uitlating, zonder dat bleek, dat deze zijn instemming had. liet trouwens bekend, dat de Roomsche moraaltheologie op dit gebied men denke aan de beoordeeling van doii noodleugen niet eenstemmig is. Het beroep zelf betrof een uitspraak van Merkelbach, die verklaart: Men moet per se naar waarheid antwoorden, tenzij het mocht gaan om vrij zwa straffen. Dit laatste voorbehoud, dat overigens allerminst als gemeen goed der ftoomsche moraaltheologie mag worden aangemerkt, doet naar de op vattingen der Gereformeerde ethiek wel even vreemd aan. De verdachte moge dan gehouden zijn om, wanneer hij spreekt, de waarheid te zeggen, de vraag rijst en daarmee is dan de cardinale kwestie uit het debat gegeven of hij nu ook zedelijic verplicht is tot antwoorden. Men zal goed doen er op te letten, dat het hierbij gaat om de vraag, waar toe de verdachte zedelijk gehouden is. De kwestie is niet aan de orde, wat hei Nederlandsche procesrecht op dit punt iphoudt, noch in welken geest dit wel licht voor de toekomst zou kunnen wor den gewijzigd, maar wat, los van ellce procesorde zedelijke eisch is voor den verdachte. Dit onderscheid is niet zonder betee- kenis, omdat wij den indruk hebben, dat ook in de redevoering van den heer Goseling daarmee niet steeds ten volle rekening werd gehouden. Zoo haalde deze o.a. aan een uitspraak van Aart- njjs-Damen, waarin de plicht tot spre ken werd ontkend omdat de positieve wetten thans die verplichting niet op- leggen". Wel vestigde de heer Goseling zelf even later de aandacht op het feit, dat deze moralisten in de beschouwin gen op hun gebied zoo nadrukkelijk het geldende positieve recht betrekken, maar als deze spreker de verklaring daarvan dan hierin meent te vinden, dat de verplichting van het individu correspondeert met de inrichting der staatsgemeenschap en met de opvatting omtrent de wijze, waarop de Overheid in bepaalde omstandigheden haar taak heeft te vervullen, kunnen wij hierin toch niet een oplossing zien. De vraag, wat zedelijk geoorloofd of verplicht is, moet men beantwoorden los van een bepaalde positieve rechtsregeling. Van anti-revolutionaire zijde werd instemming betuigd met des Ministers uitspraak dat de verdachte, in een strafproces door de Overheid onder vraagd, in beginsel zedelijk verplicht is ook volledig te antwoorden. In beginsel zedelijk verplicht. Daar- ;mee werd dus de mogelijkheid open gelaten, dat de positie van een ver dachte in bepaalde gevallen meebrengt, dat hij niet volledig antwoordt. Men denke slechts aan een ambtsgeheim. Natuurlijk mag dit niet volledig ant woorden niet zóó geschieden, dat men gestraft worde en aan gerechtigheid inhoudt, doch in welken geest dit wei omrent de wijze, waarop de Overheid daarbij de indruk wekt alsof men wel volledig is geweest, terwijl men aldus opzettelijk de Overheid op een dwaal spoor brengt. Wat is het doel van het strafproces? De waarheid vinden, opdat de misdaad gestraft worde en aan Gods gerechtig heid genoegdoening geschiede. Daarmee hebben wij te aanvaarden de eisch Gods dat elkeen er toe heeft bij te dragen, dat de zonde wordt bestreden en de misdaad tot klaarheid gebracht. Elkeen, dus ook de verdachte, voor wien boven dien van beteekenis is, dat alleen in de weg van schuldbelijdenis en boete ver zoening mogelijk is. De tegenstanders van het wetsvoor stel hebben het gesignaleerd als een aanval op de geest van ons Wetboek: dit zou dan een eerste poging zijn, waarop straks andere moeten volgen. En de bedoeling zou dan zijn om den verdachte geleidelijk aan van zijn rechtmatige bescherming te berooven. Deze vrees is volkomen misplaatst, Al zou er op zichzelf zeker plaats zijn voor de vraag, of ons geldend Wetboek van Strafvordering met te ver gaa het beschermen van den verdachte, of met name destijds in de staatscommissie de persoon en de inzichten van wijlen Prof. Simons niet te veel hebben ge domineerd, deze vraag was thans in tiet geheel niet aan de orde. Het ging om een precies afgemeten geval, om weg neming van datgene, wat Prof. Van Heynsbergen eens heeft genoemd een „wondeplek" in ons Wetboek van Straf vordering. Welnu, als de Overheid tot taak heeft de waarheid te vinden, klinkt het toch al te ongerijmd, wanneer diezelfde Overheid den verdachte bijbrengt, dal hij zonder bezwaar even goed mag zwijgen. Kan het op de weg liggen van de Overheid, Gods dienaresse, die daar is tot straf dergenen die kwaad doen: dat zij verdachten suggereert om niet te antwoorden en zoo door haar eigen optreden oorzaak is dat de waarheid niet wordt gevonden en de zonde met wordt bestraft? Van anti-revolutionaire zijde is er op gewezen, dat bij de totstandkoming van ons Wetboek van Strafvordering de be langen van den verdachte al te een zijdig zijn beschermd: zijn positie moest zoo gunstig mogelijk worden gemaakt. Wij verzetten er ons allerminst tegen, dat de belangen van een verdachte be hoorlijk worden gewaarborgd. Alleen maar: men vergete niet, dat het straf proces mede wordt gevoerd in het be lang van den staat en ter bescherming der gemeehschap. Is het niet opmerkelijk dat afge zien van de hülp, die de opponenten kregen van de zijde van -den heer Wijn koop het verzet tegen het Regee- ringsontwerp uitsluitend werd gevoerd door advocaten, die de rechtspractijk uitoefenen? Men zal wellicht zeggen: zij juist kennen de werkelijkheid en de waarde eener deugdelijke bescherming van den verdachte. Mogelijk is dit waar, maar dan zij er op gewezen, dat het strafproces tot taak heeft de waar heid te vinden en de advocaat geroepen wordt de belangen van zijn cliënt voot te staan. Het belang van den verdachte vormt slechts één zijde van de zaak. Intusschen is het pleit beslecht: voortaan zal de rechter of opsporings ambtenaar niet meer tot taak hebben den verdachte mee te deelen, dat hij tot antwoorden niet verplicht is. Maar de algemeene uitspraak, dat hij hiertoe niet gehouden is, blijft in het Wetboek behouden. Bij het beëindigen der Kamer werk zaamheden werd onlangs in de socialis tische pers, die ernstig beducht schijnt voor een coalitiedreiging, de vraag op geworpen, in welke van de door de Staten-Generaal behandelde wetsont werpen het beginsel nu eens had mee gesproken. Het komt ons voor, dat het besproken onderwerp van die beginsel- vragen niet los staat. Nederlandsch schip op de Britsche kust geloopen Reddingsboot uitgevaren LONDEN, 3 April. In den afgeloopen nacht is een schip in dichte mist op de ro:sen nabij Danesdyke tusschen Flamiborough en Bridlington geloopen. Volgens aan de kust opgevangen signalen zou het het Noder'arul- sche motorschip „Reja" zijn. De reddingboot Flamborough is ter assistentie uitge varen. Men zal trachten het schip, dat niet in on middellijk gevaar verkeert, vlot te slcepen Indien de naam juist is, behoort het in moei lijkheden verkeerend schip thuis te Gronin gen. Het zou dan de vroegere „Reina "2" zijn, sohipper-eigenaar J. Buining. Onderzeeërs naar West-Indië „Johan Maurits van Nassau" naar Gibraltar Zooals men weet zijn onlangs de O 13 en de O 15 naar de Spaansche wateren gezon den, terwijl ook de O 12 en O 14 gereed gemaakt waren om uit te varen. Thans ver neemt de Msb. dat deze beide laatste booten naar West-Indië zullen worden gedirigeerd, waarheen zij op 14 April a.s. zullen vertrek ken. Het moet in de bedoeilng liggen, dat de O 12 en O 14 daar het flottieljevaartuig „Johan Maurits van Nassau" gaan aflossen, welk laatste schip zich zal begeven naar de Straat van Gibraltar om hier deel te nemen aan den convooidienst voor Nederlandsche schepen. Zeer waarschijnlijk komt dan Hr. Ms. kruiser „Java" naar Nederland. De werf Intermaas te Slikkerveer geliquideerd Geen uitweg mogelijk gebleken In de hedenmorgen gehouden tweede ver gadering van aandeelhouders van de N.V Intermaas heeft de voorzitter medegedeeld, dat alle pogingen om de werf voor Slikker veer te behouden hehben gefaald. De Maat schappij is er niet in geslaagd een werk kapitaal te vinden om het bedrijf voort te zetten. De wtrf zal worden gekocht door de Mij. voor Schcppvaartbelnngan, f"6 aanvankelijk pen hod deed van f 125.000 doch dit later op voerde tot f 100.000. Er bestaat geen moge- liiklieid een beter bod te krijgen waarom de voorzitter de aandeelhouders in overweging gaf het voorstel om de werf te liquideeren, aan te nemen. Bij de hierop volgende stemming werd het voorstel met 201 van de 288 uitgebrachte stemmen aangenomen. r.edencijfers der vakcentralen Ook de vakorganisaties deelen in de opleving. In vergelijking met de twee voorgaande jaren, maakte 192.0 een vrij goede beurt, omdat de totale daling zich merkbaar heeft l eperkt en, als de aanwijzingen niet be driegen, de definitieve ommekeer is inge- Dit wil echter niet zeggen, dat er in 1930 geen verschillen zijn aan te wijzen. Dit is metterdaad wèl het geval en deze zijn in het nadeel der roouisch katholieke vak bewe'ging. Volgens de thans beschikbare officieele cijfers, waren de begin- en eind-cijfers van 1936 als volgt: 1 Jan. '36 1 Jan. '37 Daling in N.V.V. 287.418 285.750 1608 0.6 R.K.VV. 175.908 171.115 4793 2.7 C.N.V. 109.342 109117 225 0.2 N.V.C. 44.153 44.009 144 9.3 Znoals men ziet verkeert het C.N.V. in de gunstigste positie. De daling is bijkans tot staan gekomen. Maarstilstand is ach teruitgang. Land van Vollenhove Naar wij vernemen, ligt het in de bedoe ling.'om dit jaar nog in polderafdeeling IV van het Land van Vollenhove opnieuw eoi serie boerderijen te bouwen, en wel acht a negen stuks. Zoodra de plannen, die nu nog in het stadium der voorbereiding verkeeren. gereed zijn. zal tot de aanbesteding worden over gegaan. Enkele der nieuwe boerderijen zullen van een kleiner type worden dan de 24 thans in aanbouw zijnde, ten einde tegemoet te ko men aan de wénschelijkheid, om ook in het kader van de streek passende bedrijven te stichten. Enkele boerderijen der eerste serie zijn reeds zoover tot stand gekomen, dat ze door de eerste kolonisten zijn betrokken. Koelhuis- en Kalkeieren Naar wij vernemen is een regeling in voorbereiding, die aan koelers en ka'kers de gelegenheid zal bieden een overeenkomst aan te gaan, waarbij wordt bepaald, dal, wanneer door eventueele wijzigingen van de restituties bij uitvoer in den loop van het jaar, op den flag van uitslag de uitkeering bij uitvoer lager, resp. hooger zou zijn dan op dien van ojislag, het verschil aan den belanghebbende zal worden uitgekeerd, resp. rioor hem zal moeten worden bijbetaald. Dagelijksche aangiften van de ingekalkte en in koelhuiz.en opgeslagen eieren zal daar bij noodig zijn. Belanghebbenden kunnen, in afwachting van de totstandkoming dezer regeling de gieren, welke reeds zijn of in middels worden opgeslagen, ter registratie opgeven bij de Nederlandsche centrale voor eieren en pluini'vee te Beekbergen. Landbouwcrisissteun nisterraad medegedeeld dat het zich in toe nemende mate bezorgd maakt over de eco nomische en financieele consequenties van het tot dusver toegepast systeem van land bouwcrisissteun welk stelsel ook in het nieuwe ordenineplan in feite vrijwel onver anderd gehandhaafd blijft. Fijn. die hen ik! Non-interventie in Spanje Vorm van internationaal overleg In de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer met betrekking tot het wets ontwerp tot het nemen van maatregelen met het oog op de vijandelijkheden in Spanje zegt de Regeering dat zij niet kan toegeven, dat door de deelneming aan de non-interventie-commissie een verdrag of overeenkomst met vreemde mogendheden werd aangegaan als bedoeld bij art. 58 der grondwet. Het deelnemen aan zulk een commissie is een vorm van internationaal overleg, die het karakter van tractaat of overeenkomst mist. Door deel te nemen aan de non-interven- tie-commissie heeft de Regeering blijk ge geven het beginsel van non-interventie te aanvaarden doch geen andere verplichtin gen op zich genomen dan die van overleg te plegen over de in de commissie ter sprake komende onderwerpen. De interna tionale commissie bereidt maatregelen voor, doet aanbevelingen, neemt resoluties aan die aan de goedkeuring der regeerin gen worden onderworpen. De uitvoering der aanbevelingen geschiedt voor zoover daarmede wordt ingestemd en voor zoover de in elk land geldende wetten daartoe de mogelijkheid bieden. De Regeering heeft reeds aanstonds in den afgeloopen zomer, dus nog vóórdat de non-interventie-commissie in werking trad, de krachtens de vuurwapemvet vereischte vergunning voor uitvoer van vuurwapenen Ook deze week mag ons Zondagsblad weer gezien worden! Dat is niet 't uitbazuinen van eigen lof, maar wel de vol doening, die mooie arbeid altijd geeft. Ons Zondagsblad wil huisvriend zijn voor héél 't gezin en daarom geeft 't steeds lectuur voor oud en jong, voor hoofd en hart. Inhoud van dit nummer: Zeeland en zijn natuurlijke vijan den (verlucht met oude illustraties) door W. A. de Blaey. Een ver nuftige methode van onderzoek. dóór G. K. A. Nonhebel. De humor in de lectuur over het kin derleven. door A. L. van Hulzen. In den heilstaat van Lenin, het boeiende vervolgverhaal, door een vroegeren communist. Een zaaier ging uit om te zaaien (in de serie korte verhalen) door G. van Buren. Binnen- en Buiten- landsch Overzicht en verder de ge wone rubrieken. Ook de Kinderkrant van deze week zal zeker weer aan haar doel be antwoorden: drie pagina's lectuur en plaatjes voor de jeugd. U kent ons parool, dat we elke week even doorgeven: bewaar de loSse nummers van 't Zondagsblad! naar Spanje geweigerd. Indien zulke leve ringen uit Nederland nog plaats vinden, hetgeen der Regeering niet bekend is, ge schiedt dit in overtreding van de wet. Ook de uitvoer van vliegtuigen is steeds met alle middelen waarover de Regeering beschikte, tegengegaan. Indien binnenkort toch nog krachtens de uitvoerverbodenwet een uitvoerverbod voor oorlogsmateriaal enz. wordt uitgevaardigd, is dit om de afslui ting nog vollediger te doen zijn. De Nederlanders, die bij de internationale controle worden aangesteld, treden daar mede, evenmin als b.v. Nederlanders die een functie bij den Volkenbond aanvaarden, in vreemden staatsdienst. INSTALLATIE PRINS BERNHARD In de Raad van State Op Donderdag 8 April Naar wy vernemen, zal op Don derdag 8 dezer de Raad van State bijeenkomen in buitengewone ver gadering. Dan zal Prins Bernhard, wien, zooals men zich zal herinneren, in het college zitting is verleend, als zoodanig worden geïnstalleerd. Uit dit bericht zou men dus kun nen opmaken, dat het Prinselijk Paar begin volgende week terugkeert. Chr. Harmonie en Fanfarecorpsen Dezer dagen werd te Amersfoort een vergadering gehouden van de Federatie van Chr. Harmonie- en Fanfare-corpsen in Ne derland. De vergadering werd met gebed door den Fed.-voorzitter, den heer R. v. d. Wal, ge opend, waarna hij de aanwezigen welkom heette. De lijst der federatie-juryleden werd be sproken en een maximum bedrag vastge steld als honorarium voor hen. De lijst der federatie-muziek is voor de honden niet verplichtend, doch zeer wen- schelijk. Uit het verslag van den heer Van Vel den. betreffende liet propagandawerk, bleek dat er nog zeer veel ongeorganiseerde Chr. corpsen in Nederland zijn. Het verslag van den penningm., den heer Sol sloot met een ontvangst van f 125 en een uitgaaf van f 156.40. De onkosten zul len voor dit jaar over de bonden worden omgeslagen. Voorgesteld werd voortaan 5 cent per werkend lid aan de federatie te betalen. De aftredende voorz. en secr., de heeren R. v. d. Wal en P. J. Verhoef werden her kozen. Verschillende voorstellen van de bonden waren ingekomen. Besloten werd voortaan geen verplichte federalie-marschen weer te stellen voor de m n rsch weristri i d en. Als vaste regel wenschf men, om een eer ste prijs te kunnen behalen, minstens een 8 voor de rubriek stemming. Geprobeerd zal worden een opleiding te krijgen voor Chr. dirigenten, terwijl ook de mogelijkheid zal worden onderzocht oni een ziekteverzekering af te sluiten voor direc teuren. '•noofWiQii rotgwu «ituw» g*octrooWd* wwfcvfjz* lOcJrool 2007SV We» ai* ••ifcrifeboar. m— ikfc kada tob^lanWi flrmo WED. J. P. van BOMMELMOERGESTEL VERLAGING ROTTERDAMSCH ELECTRICITEITSTARIEF Verlaging van stroomprijs maar verhooging van vastrecht B. en W. van Rotterdam stel len den gemeenteraad voor over te gaan tot een herziening van het elee- triciteitstarief, welke beoogt het ver bruik te doen toenemen. De stroom prijs zal voor vastrecht-afnemer van 5 tot 3,5 ct. per K.W.U. worden teruggebracht en voor hen, die niet op het vastrecht zijn aangesloten van 26 tot 23 cL per K.W.U. Het vastrecht wordt echter met 18 ct per 10 M2 woningoppervlakte ver hoogd, terwijl de „meterhuur" niet meer afzonderlijk wordt berekend, doch als „administratiekosten" in het vastrecht wordt geïncorporeerd. Een mildere toepassing van de be rekening voor zolder en bergruimten zal volgen, terwijl de K.W.U.-prijs voor krac^tdoeleinden van 15 tot 12 ct. wordt teruggebracht en een zg. week-end-tarief wordt ingevoerd, waar bij een nachtstroomprijs van 1,5 ct per K.W.U. zal gelden. Schoten knalden in Veenendaal Inbrekers in kasteel gegrepen Een iwlitie.hond. die zijn taak verstond In den nacht van Donderdag op Vrijdag is op het kasteel „Cattenburg" bij Veenen daal, bewond door de Wéd. L. J. M. v. Asch van Wijck—Kneppelhout en haar dochter, naar de Tel. meldt, een inbraak gepleegd, die dank zij de activiteit van den huis knecht-chauffeur, Straks, ontdekt werd, zoo dat de beide indringers spoedig gearresteerd konden worden. Omstreeks half drie hoorde Straks aan den achterkant van het prachtige buiten goed „Cattenourg" gelegen aan den Oude Cuneraweg van Rhenen naar Amerongén. eenig onraad. Hij besloot even te wachten, doch eenigen tijd later vernam hij duide lijk het geluid van een boor. Dit was vol doende. Hij wapende zich met een revolver en stelde per telefoon de kazerne in Veenen daal op de hoogte. De dienstdoende wachtmeester zeide, dat hij direct zou komen en verzocht Straks, als het mogelijk was de personen in be dwang te houden. Straks toog op onderzoek en al spoedig ontdekte hij in een der salons twee perso nen, die bezig waren een bureau open te breken. Hands up!" riep Straks en maakte een beweging om te schieten. Een der inbre kers bukte zich echter snel en sloee de lamp stuk. Een schot knaldealleen een groote spiegelruit sloeg aan stukken. De inbrekers waren in het donker verdwe nen. De gang inloopende, ontdekte hij freule Van Asch van Wijck, die plotseling eveneens een schot loste, in de richting van de hall, daar juist bleek, dat een der inbre kers naar buiten was gevlucht Ook dit schot miste zijn doel. De marechaussees, die intusschen ver schenen waren, zagen een der inbrekers wegjoopen. Schoten knalden, doch de vluch teling verdween in het nachtelijk duister. Thans was het woord aan den politiehon.: van wachtmeester Veldhoen. Er klonk een commando en de hond rende weg. Nu ging een der politiemannen naar bin nen en tot zijn verbazing stond in de groote hall een deftig gekleed persoon die een houding aanr.am of hij daar thuis be hoorde. De wachtmeester vertrouwde het echter niet, trok zijn dienstrevolver en riep: „Handen omhoog!" De persoon twijfelde evendoch langzaam gingen zijn armen de hoogte in en een der inbrekers was ge arresteerd. Om don tweeden inbreker te vinden, werd het omringende bosch afgezocht en op eenigen afstand van den weg stond le twee de inbre.ter. doodstil, met voor hem de politiehond „Robhi". Het trouwe dier had schitterend zijn plicht gedaan. Zoo was al heel snel een einde aan deze inbraak gemaakt en de twee ongenoode gasten konden worden ingerekend en in do Razene te Veenonrtnal ingesloten. Het bleken twee Hagenaars te zijn v. N. en v. B. Bij nader onderzoek bleek reeds een he- drag van f 170 buitgemaakt te zijn. Een volledig stel inbrekerswerktuigen is in be slag genomen. Diefstal van 350 Kg. koperdraad Negen personen gearresteerd Van het stationsemplacement te Gouda is een partij van ca. 350 K.G. koperdraad ontvreemd, dat gebruikt wordt voor de electrifieatie van den spoorweg. Het is gebleken, dat een vijftal Goudsehe steuntrekkers zich daarvan heeft meester ADMINISTRATEUR («oor heren) PRIVF-SECRETARESSE («nor dames) VOORNAAMSTE NIEUWS Dit nummer bestaat uit VIER bladen en het Zondagsblad Minister Deckers heeft geantwoord op de vragen van den heer Van der Sluis over de z.g.n. kippepot De „vergiftiging" te Buitenpost blijkÉ dysenterie te zijn. De zaak van het vergaan van de „Jonge Jacobus" is behandeld voor de Raad van de Scheepvaart. Financieel Weekoverzicht. Een dreigende staking in de Amerw kaansche kolenindustrie is door het slui* ten van een overeenkomst afgewend. De conferentie der Kleine Entente te Belgrado heeft toenadering tot Hongarije overwogen. In Biscaye maken Mola's troepen goede vorderingen in de richting van Bilbao. De oud-labour-leider Lansbury gaat binnenkort naar Berlijn. U kunt deze 2 man worden! Hoe" slaat hel echter met Uw theoretische) ontwikkeling 7 P B N A, het Nederlandsche Technicum, Arnhem, geeft reeds bijna 25 jaae i schriftelijke e> als «(zender «an P B N A - A R NH E M 84j Wij zenden U ga/ gratis alle inlichtingen. A-ARNHEM 841 PBNA Accountantskantoor R. KROL Haanplein 2, Telefoon 393826, 's-GRAVENHAGE Dorpsstraat 55, Telefoon 77, ZOETERMEER CONTROLE (Adv.) BETONHOUT KISTENHOUT Houthandel „AI.BLAS" N.V. WADDINXVEEN Opslaglaatsen te: Rotterdam: Zwaanshals 119—121 's-Gravenhage: Fahrenheitstr. 343 TRirLEX - Vraagt prijs LIJSTWERK Stormschadeverzekering Een specialiteit op het gebied van STORMSCHADE-VERZEKERING I Algemeen Onderling Waarborg Genootschap ..R E N O V A T 0 M" te Amsterdam Spuistraat 219/2L TeL S5626 Vraagt eens een prospectus aan! (Adv.) gemaakt, het geleidelijk naar den verkeers wee hebben gebracht langs de Gouwe, van waar het door een Rotterdamsehe opkooper met zijn knecht per vrachtauto is wegge haald om naar Rotterdam te worden ver voerd. Het gastolcne heeft zijn bestemming echter niet bereikt daar de politie te Capelle a. d. IJssel de auto in den nacht heeft aangehouden en toen haar de her komst van de lading niet duidelijk kon worden verklaard, zijn eerst informaties ingewonnen te Gouda. Bij dat onderzoek bleek, dat het kopep- draad gestolen was door den 33-jarigen L. J. A.. den 36-jarigen L. H. den 31-jarigen B. M.. den 41-jarigen J. V. en den 24-jarigen T. S.. allen werkloozen te Gouda, die zich in verbinding hadden gesteld met den Goudschen 53-jarigen koopman M. L. J. D. Deze laatste had zijn 18-jarigen zoon C. D. naar Rotterdam gezonden om den Rotter- damschen opkooper H. te waarschuwe", dat er zaken in Gouda waren te doen. Het koperdraad werd vonr 47 cent per kilo ver handeld. De opkooper kwam met zijn knecht naar Gouda. Na de ladine te hebben opgenomen, reden zij terug in gezelschap van den Goudschen werklooze J. S. en on derweg liep het gezelschap in den val. Alle betrokkenen zijn gearresteerd. Zij hebben een bekentenis afgelegd. De negen arrestanten zijn naar het Huis van Bewa ring te Rotterdam overgebracht

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1