vov STADSNIEUWS A° 1807 VRHDAG 2 APRIL 1937 TWEEDE BLAD PAO 6 Raadsvergadering De eerstvolgende Raadsvergadering zal hoogstwaarschijnlijk worden gehouden op Maandag 19 April a.s. in het Nutsgebouw. Lezing over koeltechniek Van Ir. J. F. H. Koopman voor bouwkunst" Voor de Vereeniging tot bevordering der Bo uw danst hield gisteravond, in de Jacoba caal van ..Den Burcht" Ir. J. F. H. Koopman uit Den Haag een lezing over „Koeltech niek". Na door den voorzitter der vereeni- [Tiiig, den heer C. Ponsen te zijn ingeleid, vuig ir. Koopman, voor een klein aantal be langstellenden zijn uiteenzetting aan met er op te wijzen, dat in de koeltechniek (het voortbrengen van lage temperaturen en het nuttig aanwenden daarvan) verschillende middelen kunnen worden gebruikt, zooals ua gewone natuurlijke middelen, de koud- aiaicendc mengsels en de koelmachines. Het eerste patent voor een koolmachine werd reeds in 1824 aangevraagd, maar het voornaamste jaartal in de geschiedenis der koeltechniek is toch 1876, toen door den Uuitscher Prof. dr. Carl von Linden de p.e.ste practische koelmachine werd ge bouwd, tie compressie-maohine, die van groote betekenis is geworden, terwijl de indere systemen, zooals de lucht-expansie- nachines en de vacuum-koelmachines nooit ïan behoorlijke economische eischen hebben iunnen voldoen. De voornaamste machines sijii de ammoniak-, de zwaveligzuur- en de ioolzuur-compressiemachines en onder deze lemen de ammoniak-macliines weer v ïveg de belangrijkste plaats in. In dit ver land herinnerde spr. aaii het merkwaardige feit. dat het juist heden (dus gisteren) 150 aar geleden was dat twee Hollanders. Mar- ;inus van Marum en de Leidenaar Paats v. ["roostwijk de ammoniak vloeibaar maakten De ammoniak is geworden liet middel waar jp de koeltechniek voor 95 pet. berust Voor de gewone koeltechniek heeft men noudig temperaturen van 50, 60, 80 en bij io„ge uitzondering 100 graden onder nul. oor de volledigheid stond spr. echter >ok een oogenblik stil bij het bereiken der agere en laagste temperaturen door de he tende Leidsche professoren Kamerlingh Dn nes. Keesom en de Haas, welke laatste .enslotte een temperatuur van 1/40 graad >o.en het absolute nulpunt (273 graden mder nul) heeft bereikt. Aan de hand van sen groot aantal lichtbeelden zette spr. ver- /Oigens de systemen van de verschillende n practisch gebruik zijnde koelmachines en lo toepassing daarvan, voornamelijk in slachthuizen enz., uiteen. [Jzerdiefstallen We hebben het reeds eerder opgemerkt, le diefstallen van metaal nemen, in ver- >and met de prijsstijging van deze stof, ge- le.deliik toe. Zoo hadden vier jeugdige personen in het icgin van dit jaar bij de Baggermaatschap- )ij N.V. Erica te Warmond een groote hoe veelheid oud ijzer weggenomen. Het warer le 27-jarige straatmaker P. S., de 23-jarige /oeger W. S., de 23-jarige koopman J. Z. >.n de 27-jarige metaalbewerker W. van T., il.en woonachtig te Leiden. Op de terechtzitting bekenden allen den liefstal te hebben gepleegd, zelfs kwamen ic eerste drie voor hun kameraad van T. ip. die nog nooit veroordeeld was en dien :ij, naar ze verklaarden, tot dezen diefstal tadden overgehaald. Hoewel ook het reclasseeringsrapport ver van T. gunstig luidde eischte de Of- icier van Justitie, Mr. Cohen Tervaent, egen hem een onvoorwaardelijke gevange- usstraf van 6 maanden. Tegen P. S. eischte de Officier een jaar n 2 maanden, tegen W. S. 10 maanden en ogen J. Z. een jaar gevangenisstraf. Uitspraken in deze zaken 15 ApriL Damclub Leiden Na ruim een jaar in hotel „Rijnland" te lebben gespeld heeft D. C. L. mede door itbreiding van haar ledental naar een an- er speellokaal moeten omzien. Zij heeft he loten haar intrek te nemen in het gebouw er Mij. voor Toonkunst aan de Nieuwe lijn. Zij heeft nu de beschikking over een uime zaal die mooi in het centrum ligt. Iet ingang van 7 April a.s. zal de zaal in ebruik worden genomen. Hier volggn de uitslagen der bordenwed- trijden: Iroep I: 1 3 W. P. Olivier—P. Ligtvoet 2—0 Ph. OverdijkW. Laterveer 2—0 P. .T. Lemair—P. Voorkamp 1—1 N. WassenaarC. J. Koree 02 W. F. Olivier—Th. Overdijk 2—0 Iroep II A. Buurman—J. de Vink W. Leef langJ. Jansen 2—0 W. Nijenhuis—J. de Vink 1—1 A. Buurman—M. Kruid er D. I.aterveerJ. v. Wezel 1 1 -oep III. E. Bulthuis—J. Broers 2—0 E. Wassenaar—J. Nievaart 2—0 jala-Concert an het Concertgebouw-orkest onder siding van Prof. Dr. Willem Mengelberg Het Concertgebouw-orkest onder leiding an Prof. Dr. Willem Mengelberg zal op het ala concert, onder auspiciën der concert- irectie Johan Koning, op Vrijdag 16 April s in de Stadsgehoorzaal o.a. de Sympho- jp patbétique van Tschaikowsky ten ge- oore brengen. am men De uitslag van de gespeelde wedstrijden m het jeugdkampioenschap van Leiden ïidt als volgt: J. DelfosH. Stouten 0—2 ZwetslootOffringa 20 OffringaSchipaanboord 11 W. PiëeteJ. Barthen 02 J. BarthenR. Smits 19 KAMER VAN KOOPHANDEL VOOR RIJNLAND HANDELSREGISTER Nieuwe inschrijving. 30 Maart. 6911. Alge meen Adminiistratie- en Rechtsk. Advies- Bureau „Aarato", Leiden, Merelstraat 52. E.: H. de Beer, Leiden. 31 Maart 6912. J. A. Uljee, Voqrhouit, Boer- haawestraat 26, timmer-, metsel- en- aanne mersbedrijf. E.: J. A. Ulljee, Voorhoult, 1 April. 6913. N.V. Vissoherij-Maatsehappij Orion, Katwijk aan Zee, Sluisweg 85. Afkom- sitig uit: IJmuiden. Wijziging. 30 Maart. H. C. J. de Haan, Im port-Export les Parfums Limajo, Leiden, Nieuwe Rijn 44-44a. Wijz. uitgeoef. bedr.: de winkel in parfumerieën, luxe artikelen byouterieën is opgeheven; thans: fabricage van eau de cologne en parfumerieën en groothandel in (toiletartikelen.' Fabriek van Kunsthoornprodructen „Hol- lanidia" N.V., Voorschoten, Veurscheweg 21b. N. Comm.: W. Jol es, 's-Grawnhage. 31 Maart. N.V. Maatscliappij tot Exploita tie van Winkels in consumptie-artikelen „Wica" (f.). Leiden, Haarlemmerstraat 18, hoofdz.: Oosterbeek. Oplh. fii.: Alphen a. d. Rijn, Bruggestraat 7. Gebroeders Olivo, Leiden, Boerhaavestr. 12, fabricatie en handel in consumptie-ijs. N, Venn.: M. Dall' Asta, Leiden. AANGEHOUDEN Door de politie is aangehouden de 22-jari- ge winkelbediende H. C. P., verdacht van poging tot diefstal van een bedrag van f 25 ten nadeele van zijn patroon. Burgerlijke Stand 24 Jr ONDERTROUWD: H. Raven sb. Ohrispiln 22 jr A v. d Sluis eresrh S3 jr rj G ReHnders 36 Jr A. M. Rlebeek 29 jr en H. v. d. Bos 21 jr. BEVAT.LFN- J PloosKHner zrt E. Lootfe- telnSpierenburg: dr H. C. v. d. HoekDe OVERLEDEN: A. M. Frank—Wetselaar vr. 71 - H. J. v. d. KolkStakenburg vr 67 jr C. Wijnbeek ongeh. vr. 53 jr. UIT DEN OMTREK ALKEMADE GEMEENTERAAD De Raad dezer gemeente vergaderde Don derdag des avonds ten 7 uur. Voorzitter Mr. J. W Peek, burgemeester. Tegenwoor dig alle leden. Na opening der vergadering met het gebruikelijke gebed worden de notulen door den secretaris gelezen en on veranderd vastgesteld. Op het verzoek van W. J. Rodewijk om een tegemoetkoming uit de gemeentekas te ontvangen voor het bezoeken door zijn zoon van een school voor buitengewoon lager onderwijs te Lei den wordt overeenkomstig het voorstel vai B. en W. afwijzend beschikt Op het ver zoek van J. Went om verhooging van zijn belooning als controleur steunverleening en werkverschaffing wordt nadat door den heer Rietbroek is bepleit aan de verhoogirig terugwerkende kracht te verleenen tot 1 Januari 1936, besloten de jaarwedde ingaan de 1 Januari 1937 te verhoogen met f25, zoo dat de belooning thans f100 per jaar zal bedragen. Nog is ingekomen een verzoek van het bestuur van de Christelijke school te Nieuwe-Wetering om beschikbaarstel ling van gelden voor aanschaffing van leer- en hulpmiddelen. B. en W. stellen den Raad voor de gevraagde medewer king te verleenen. De heer Verweij is van meening, dat wanneer de raad zijn sanctie geeft aan het voorstel in deze tekort wordt gedaan aan zijn waardig heid. De termijn van drie maanden waarop de raad een beslissing had moe ten nemen is verstreken, waardoor het schoolbestuur recht krijgt op de uitkee- ring. Spr. acht het dan ook verstan dig indien de raad het verzoek voor kennisgeving aanneemt, temeer omdat hij het voorstel niet kan toejuichen. De voorzitter zet breedvoerig het stand punt van B. en W. uiteen, daarbij erop wij- zendt? dat B. en W. mede door de verbou wing en het inwinnen van adviezen bij inspecteur en Ged. Staten niet eerder heb ben kunnen vergaderen. Aan het schoolbe stuur is nog gevraagd de datum van on- derteekening der aanvrage zoodanig te wijzigen dat de raad binnen den gestelden termijn een beslissing had kunnen nemen. Hiertegen werd bezwaar gemaakt. Gelet op de binnengekomen adviezen diende de aan- ■rage ingewilligd te worden, hoewel het J. en W. voorkomt dat het aangevraagde bedrag geen gelijken tred houdt met de tijdsomstandigheden. De voorzitter ziet er dan ook geen bezwaar in dat de raad con form het voorstel van B. en W. besluit. De heer Verweij acht het onder de gegeven om standigheden niet juist thans de sanctie van den raad te vragen, waarmede de heer Heemskerk het volkomen eens is. De heer de Jong, wethouder, is eveneens van mee ning, dat het recht aan den kant van het schoolbestuur is, hetgeen niet wegneemt dat het bedrag dat door het schoolbestuur aangevraagd wordt de grenzen der redelijk heid overschrijdt. Na ampele bespreking ne men B. en W. het voorstel van den heer Verweij over en wordt met algemeene stern- besloten het verzoek voor kennisgeving te nemen, waarbij nog wordt besloten aan het schoolbestuur te verzoeken in deze de grootst mogelijke zuinigheid te betrach ten cn niet meer aan te schaffen dan strikt voor den goeden gang van het onderwijs noodig Is. Aan de stichting De Leidsche Jeugdher berg wordt overeenkomstig haar verzoek voor den tijd van een jaar verhuurd de jeugdherberg te Kaag met woonhuis en wel voor f400. Aan H. de Baat te Amsterdam wordt na bespreking toegestaan het doen afgraven van ongeveer 2% H.A. bouwland op de Hoeve Alkemade tegen een vergoe ding in eens van f 600. Nog ingekomen is een klacht van den Kerkeraad der Ned. Herv. gemeente te Oude-Wetering over den slechten toestand van den weg aldaar voor kerk en pastorie. Meerdere leden wijzen op den treurigen toestand ter plaatse en ach ten verbetering dringend gewenscht. De Raad besluit met algemeene stemmen de verbetering tot stand te brengen, Zonder discussie gaan onder de hamer door clc overname in eigendom van den dorpsweg te Kaag. het verleenen van extra hulp aan werkloozen voor het jaap 1937, de vaststel ling van de vergoeding als bedoeld bij art. 101 der L.O.-wet uit te keeren aan de R. K. school te Rijp wetering over 1934 tevens af rekening over het driejarig tijdperk 1932 1934, de wijziging van de gemeente-begroo ting 1936 en 1937. de vaststelling van de kohieien straat en hondenbelasting 1937, alsmede een drietal reclames schoolgeld, straat en hnndenbolas'ing. Bij het voo*i?tel van gedeeltelijke kwijtschelding van pacht aan eenige huurders bepleit de heer v. d. Broek dc verlaging van huur voor den huurder M. A. Otten, in verband met de slechte uitkomsten van zijn bedrijf. Dc voorzitter merkt op, dat dit land voor een jaar is verhuurd en dat de huurprijs door HOLLANDSCHË SOCIËTEIT Heerengracht 475 - Amsterdam C Vraagt tarieven voor LEVENSVERZEKERING LIJFRENTEN PENSIOENEN (Adv.) Otten zelf is bepaald. De heer van Ruiten is tegen verlaging van deze pacht in band met het feit, dat Otten zelf de pacht prijs heeft bepaald. Aan een tweetal huur ders wordt gedeeltelijke kwijtschelding van pacht verleend, terwijl op het voorstel van den heer v. d. Broek niet wordt ingegaan. Tot slot wordt nog als lid van de commis sie tot wering van schoolverzuim in de vacature W. Hartog benoemd de heer C. G. van Emmerik, lid van den raad, die di benoeming aanneemt. Benoeming De heer Heemskerk vraagt hoe het staat met de spoorlijn, de brug te Rijp- wetering en de verandering van de bocht te Nieuwe-Wetering. Voorz. ant- wordt dat de provincie tot aankoop van de spoorbaan heeft besloten en de ge stelde voorwaarden van de gemeente door haar zijn aanvaard. De plannen in zake verbouwing brug te Rijpwetering verkeeren reeds in een dergelijk sta dium van voorbereiding, dat naar alle waarschijnlijkheid nog aan het eind van deze maand tot aanbesteding kan wor den overgegaan. Op verbetering van de bocht te N. Wetering, heeft het gemeen tebestuur bij de provincie aangedron gen met als resultaat dat thans een tweetal hekken zijn aangebracht, wel ke verbetering naar de meening van den voorzitter niet als afdoende is te beschouwen. Bij totstandkoming van den nieuwen weg zal de bocht ter plaatse eveneens een verbetering ondergaan. De heer Los wijst nogmaals op den slech ten toestand van den weg naar Abbene's onder Haarlemmermeer voor welks onder houd de gemeente jaarlijks f100 bijdraagt. De Voorzitter antwoordt dat B. en W. be sloten hebben het gemeentebestuur van Haarlemmermeer hierop te wijzen onder mededeeüng dat zij besloten hebben de bij drage in te trekken zoolapg deze weg niet behoorlijk wordt onderhouden. De heer van Ruiten bespreekt de ziekteverzekering voor de werklooze arbeiders. Naar aanlei ding van gehouden bespreking met den ad ministrateur van het ziekenfonds te Alphen aan den Rijn bevreemdt het hem dat deze zaak thans niet ter tafel is gebracht, want volgens ontvangen mededeeling was doze zaak reeds in kannen en kruiken. De voor zitter merkt op dat nog steeds gewacht wordt op het antwoord van het bestuur van den Volkenbond inzake gehouden be spreking met de doktoren. De heer van Ruiten antwoordt dat het fonds bereid is 25% der verschuldigde premie te laten val len. Voor het oude fonds is de heer van Dooren <niet bereid reductie toe te staaii weshalve spr. voorstelt, dat de gemeente 25 pCt. voor het oude fonds bijdraagt, hetgeen in het voordeel van de gemeente is te be schouwen. Na ampele bespreking wordt be sloten belanghebbenden tot een conferentie ten raadhuize uit te noodigen, waarna deze aangelegenheid in de eerstvolgende raads vergadering ter tafel zal worden gebracht. Hierna sluiting. ALPHEN a.d. RIJN DE WERKZAAMHEDEN TE GOUWSLUIS Bij de Gouwsluissche bruggen zijn thans de werkzaamheden in vollen gang. Waar dc nieuwe brug zal komen is men thans bijna gereed met het afdammen van een gedeelte waar straks nadat dit leeg gemalen is de be tonnen voet voor de Oostelijke zijde der brug zal komen. Als deze voet gereed zal zijn zal hetzelfde aan de Zuidzijde gebeuren. Dit moet natuurlijk in tweeën gebeuren, daar het onmogelijk is de Gouwe zoo lang af te slui- Zooals uit de werkzaamheden blijkt komt de brug te liggen langs het huis van bakker de Lange, dus niet op de plaats-der huidige bruggen. Voor het verkeer zoowel te land als te water wordt deze brug een geweldige verbetering. Doordat de brug op een andere plaats komt te liggen zal ook een nieuwe weg gemaakt moeten worden Uit de richting Alphen komende zal die weg beginnen voor de eerste boerderij die voorbij de Prinsen- laan ligt en zal weer aansluiten aan de Rijksstraatweg ongeveer bii de Scheepswerf ,J)e Vooruitgang". Het gedeelte Rijksstraatweg tusschen ge noemde punten wordt dus een dood gedeelte De wegen komen hoog te liggen, daar de brug 5.20 M. boven de waterspiegel en 4.40 M. boven de begane grond, zooals die nu is. komt Een idee kan men zich vormen als meii bedenkt dat dit zoo hoog is als de be lendende perceelen. Voop 't verkeer van en de boerderijen is het dan ook noodig dat een onderweg aangelegd wordt. Aan de Oostkant van de Gouwe zal deze weg de te maken Provinciale weg Amster damRotterdam, kruisen. Daar deze weg,, n Jiet gedeelte BoskoopGouda reeds gereed is, op gelijke hoogte zal komen te liggen, is het noodig dat over de Steekter- weg een viaduct zal komen. Verder komt daar dan een vaste brug over de Rijn, waar na de weg verder zal aansluiten aan het weggedeelte aan de Lage Zijde en de nieuwe Brug over het Kanaal, waarvan de Zuide lijke voet reeds bijna gereed is De brug over de Gouwe zal van flinke afmetingen worden. De baan zal in dezelfde vorm geschieden als te Boskoop en Wad- dinxveen, een z.g. hefbrug dus. Echter zal de afmeting grooter zijn dan in genoemde plaatsen. De doorvaartwijdte wordt 25 M. Dat is ruim tweemaal breeder dan de oude die 12 M. is. De heftorens worden 45 M. hoog. Dat is nog 5 M. hooger dan de toren der Ned. Herv. Kerk. De hefhoogte wordt 35 M. Ons dunkt dat daar wel een behoorlijk scheepje door kan De oude bruggen zullen verdwijnen. Ook het eiland waar men ijverig aan het breken en sloopen is, zal worden weggebaggerd. De machinekamer komt aan de Oostzijde der brug. Hier komen de heimachines van 45 P.K. De brug zelf zal waarschijnlijk met natriumlicht worden verlicht. Door de nienwe schutsluizen te Gouda ia de schutsluis alhier overtodig. Deze zal dus verdwijnen. Wel zal een keersluis worden aangebracht. Hieruit blijkt wel dat dit geen karweitje is van enkele maanden, ook al gaat het in deze tijd, nu men zoovele machtige techni sche hulpmiddelen ter beschikking heeft, razend snel. Men hoopt echter dat men, als het niet te veel tegenloopt, over 2 jaar ongeveer klaar is. Dat is dan met betrekking tot Gouwsluia Aan de Lage Zijde wordt nog niet zoo hard gewerkt. Het is echter te wenschen dat ook het werk daar maar gelijk doorgaat, zoodat over eenige jaren gezegd kan worden, nu zijn wij van de rommel af, ook al verdwijnt dan weer een aardig stuk Oud-Alphen. VOETBAL Door A.R.C. worden Zaterdag de volgende wedstrijden gespeeld: Te Leiden: Rooden- burg IIA.R.C. I Zaterdagmiddag-beker Te Alphen: A.R.C. IITer Leede II uit Sassenheim (eveneens beker); Te Alphen: A.R.C IIIA.S.C. I uit Leiden (competitie); Te Katwijk: Quick Boys V—A.R.C. (com petitie). JUBILEUM J.V. SAMUEL De Geref. J.V. .„Samuel" herdenkt 17 April a.s. haar 50-jarig bestaan. Ter herdenking van dit jubileum spreekt op Maandag 12 April a.s. in de Geref. Kerk aan de Raadhuisstraat de voorzitter van den Bond van J.V. op G.G.. Prof. Dr. K. Dijk uit KamDeji over het onderwerp: „Eén halv eeuw van strijd". On Donderdag 22 April wordt de feeste lijke Jaarvergadering gehouden in dc Kerk- zaal dep Martha-stichting. RIJWIEL VERNIELD In de Bruggestraat werd gisteren het rij wiel van een lorrenhandelaar. dat daar breed opgeladen voor een pand stond, ge grepen door een passeerende vrachtauto, beladen met landbouwkalk. Het rijwiel kwam onder de auto terecht en werd zwaai beschadigd. „JONG HOLLAND SNAKT NAAR WERK" Voor de derde maal wordt morgen ook in onze gemeente de collecte voor „Jong Hol land snakt naar werk" gehouden. Laat ook ditmaal onze gemeente haar roeping ver staan, tegenover werklooze jongeren. Stuur de bonnenverkoopers niet door. Alphen sloeg steeds een goed figuur. Er wordt meer gevraagd. Laten allen er aan medewerken dat dit „meer" er komt! Ook uit onze gemeente hebben al verschil lende jongens in de kampen een achttal weken doorgebracht. En ze zijn er vol lof over. Ze zijn u dankbaar voor hetgeen gij voor hen doet. Gij helpt dan mede, zooals minister de Wilde het opmerkte, aan het brengen van moed in de harten van onze jongeren, door den opvoedkundigen arbeid in de werkkampen, waar zij niet alleen ge voed worden met de spijs die vergaat, maar ook met de spijze die blijft tot in het eeuwi ge leven. Kloppe Jong Holland ook ditmaal niet te vergeefs! HILLEGOM BLOEMBOLLENCULTUUR De af deeling van de Algem. Vereen, voor Bloembollencultuur kwam in vergadering bijeen, in de zaal van den heer Sistermans. De voorzitter, de heer W. Jonkheer, heet al len welkom en hoopt op een korte en zake lijke bespreking, daar de agenda groot is. De notulen worden gelezen en onveranderd vastgesteld, eveneens de Jaarverslagen van de Vereeniging en de Beurscommissie. Tot lid van de Beurscommissie werd gekozen de heer J. R. N. J. Bijl van Duijvenbode. Goedgekeurd werd het voorstel om een subsidie te verleenen aan de Rijkstuinbouw wintercursus alhier, groot f 30; aan de Hil- legomsche Beurscommissie groot f,25 en aan de Huisbroeitentoonstelling der St. Joseph- gezellen groot f 15. Tot afgevaardigde naar de Algemeene Vergadering werden gekozen de heeren J. N. van Zanten Gzn. en D. E. Nieuwenhuis, en als secundus de heeren D. van Egmond en 't Hannetje. Bij de behandeling der beschrij vingsbrief werd bij punt 7, betreffende Han- delsreglement besloten bij art. 16c te lezen 15 Juli en niet 15 Augustus; en wat betreft art. 19 2e lid bij te voegen: De Planten- ziektenkundige Dienst zal bij afkeuring der verkochte Bloembollen een bewijs van afkeuring verstrekken, met aanteelcening der ziekte. Het voorstel tot wijziging der Statuten werd verworpen. De rondvraag leverde geen stof tot bespreking. Te omstreeks middernacht werd deze rumoerige vergadering gesloten. KAMPIOEN WED STRIJDEN „DE UIL" Donderdagavond hebben de wedstrijden om het persoonlijk Kampioenschap schaken „Hillegom en Omstreken" een aanvang ge nomen. De voorzitter der vereeniging, de heer E. Wiedijk, riep allen een welkom toe, waarna hij aan Burgemeester D. F. Pont gelegenheid gaf een kort woord te spreken. De heer Pont stelde het zeer op prijs dat voor hem deze wedstrijden een week zijn verzet. Het doet hem genoegen dat de am bitie voor het schaakspel steeds groeiende is Deze sport is veredelend en opvoedend en hij hoopt dat deze wedstrijden dan ook een fair verloop zullen hebben en dat de spelers er van doordrongen zullen zijn, dat het al leen door studie mogelijk is zich op te wer ken om zwaardere tegenstanders te slaan. De voordeelen van schaken zijn dat het een goed vermaak is en dat het de hersens scherpt. Spr. zou het dan ook toejuichen als schaken een verplicht leervak op de scholen werd. Tenslotte wenschte hij allen veel succes toe en hoopte dat Hillegom nog eens een centrum zal vormen voor de schaak- Nadat door den voorzitter nog enkele me- dedeelingcn waren gedaan, werd overge gaan tot het spelen der eerste ronde. Vermeld zij nog dat er 32 deelnemers zijn en dat gespeeld wordt in 4 groepen van 8 personen. KATWIJK RAADSVERGADERING De Raad dezer gemeente hield gister avond een openbare raadsvergadering. Voorzitter was Burgemeester Woldringh d. Hoop. Aanwezig alle leden. Na de vaststelling der notulen van de ergadering van 2 Dec. 1.1. volgde mede deeling van ingekomen stukken. Allereerst eenige missiven van Ged. Staten, houdende goedkeuring van genomen raadsbesluiten. Ook een verzoek van de Slagersver. Katwijk :n Omstreken om verlaging van keurloo- len. Wordt in handen gesteld van B. en W oor praeadvies. De heer v. d. Marei acht deze zaak ur gent en vraagt behandeling in de volgende aadszitting. Wordt toegezegd. Ook een request van de Prov. Geitenfok- vereeniging gaat naar B. en W. voor prac advies. Dan komen aan de orde: Voorstellen tot verkoop en verhuur van grond o.a. aan het bestuur der Afd Katwijk van de Ned. Chr. Vereeniging van Padvinders, om een per ceeltje duïnerond in de Zuiddel om er p«du- "e drie jaar een loods te nlaatsen. Prijs 10,per jaar. Goedgekeurd. Hierna volgt: voorstel tot wijziging van de verordeningen op de heffing en invor dering van het schoolgeld. Een en ander is een gevolg van de vervanging der art. 62 en 67 der L. Onderwijswet 1920 door nieuwe artikelen. Een onaantastbaar inkomen is een NATIONAAL BELANG Sluit daarom een RAAD VAN ARBEID Deze verordening is volgens de heeren v. Rijs, v. 't Wout, Schoneveld en Guy-t onduidelijk. Geen der raadsleden kan zeg gen wat iemand met een bepaald inkomen aan schoolgeld moet betalen. Ook andere raadsleden blijken niet enthousiast. De verordening is een gevolg van een rijksvoorschrift, zegt de voorzitter. De verordening wordt ten slotte aangeno men met bovengenoemde personen tegen. Vervolgens komt in behandeling een voorstel tot wijziging van de gasprijs. In de laatste twee jaren is een verminderd gas verbruik te const ateeren, welke door B. en W. wordt toegeschreven aan de verminder de koopkracht en aan de concurrentie van andere verwarmingsartikelen. In 1936 is reeds hierom een andere regeling ontwor pen, waardoor naar het oordeel van B. en W. het beoogde doel, meer gasverbruik, het beste zal kunnen worden bereikt. Bij de nieuwe rdgeling zal den verbruikers de keuze worden gelaten om maandelijks voor de eerste 10 M3. te betalen 1,35 en verder 5 cent per M3.,of wel/ 195 en verder 4 cent per M3. Meterhuur, omzetbelasting, vast recht, enz. is dan niet meer verschuldigd. Slechts voor meters van 50 en meer lichten zal een meterhuur van 50 cent per maand worden geheven. Aangenomen. In verband met het besluit van 17 Febr. 1.1. tot het bouwen van een koelhuis voor haring op een voor de som van 3900 aan te knopen perceel grond van de Ree- derijvereeniging „Vuurbaak" aan de Van der Vegtstraat, bieden B. en W. voor deze aankoop thans een conceptbesluit ter vast stelling aan wat door den raad wordt goedgekeurd. Voorstellen tot het toekennen van een bijdrage aan het comité voor steunverlee ning B. Volgens een circulaire van den Minister van Sociale Zaken kan ook 1937 aan werkloozen, die hieraan behoefte hebben, extra hulp worden verstrekt in de vorm van kleeding, dekking en schoeisel. B. en W. meenen dat, evenals voorgaande jaren ,ook thans hiertoe moet worden over gegaan. De gemeente moet hiervoor dan ter beschikking stellen 629 maal 2,is 1258,waarna van het Departement van Sociale Zaken een bedrag van 2075,70 wordt ontvangen. B. en W. stellen hiertoe te besluiten. De heer Guyt heeft meerdere aanmer kingen. Wethouder Veltkamp licht een en ander nog nader toe, waarna het .voorstel ten slotte wordt aangenomen. Hierna volgt: voorstel tot het weder in huren van het strand van de Domeinen. Na informatie is het B. en W. gebleken dat de Inspecteur der Domeinen ook het strand ten Noorden van het Uitwaterings kanaal wil verpachten aan de gemeente voor 800,mits dit strandgedeelte als volksstrand blijft gehandhaafd op de wijze als het tot nu toe werd gebruikt Het con tract over het strandgedeelte vanaf de Uit watering tot het Zuidelijke deel der meente loopt 12 Mei a.s. af en moet op nieuw ingehuurd worden. Hiervoor betaal de de gemeente tot heden 1200,— per jaar. Pogingen om de huur verminderd te krij gen faalden. B. en W. stellen den raad voor dit strandgedeelte opnieuw te huren, doch niet het gedeelte benoorden de Uitwate ring. De financieele risico's zijn hiervoor volgens B. en W. te groot. B. en W. ver trouwen, dat de Raad deze meening zal deelen. Nadat hierover lang is geboomd wordt ten slotte conform het voorstel van B. en W. besloten, nadat een voorstel v. Tonge ren om het geheele strand te huren voor 2000,is verworpen met 314 stemmen; voor: v. Tongeren. Schoneveld, Guyt. Dan volgt een voorstel tot het aangaan van een geldleening, groot 32000,— voor conversiedoeleinden. Het betreft het restant een in 1930 aangegane geldleening groot 44000— ten behoeve van het electri- citeitsbedrijf. De Gemeente-spaarbank wil thans deze leening overnemen tegen 3y2 pet. B. en W. stellen voor hiertoe te beslui ten. Goedgekeurd. Aan de orde komt dan een voorstel tot wijziging van de verordening, regelende den rang enz, van werklieden bij de bedrijven c.a. Het betreft o.m. het indeelen van be paalde personen in een andere groep dan waarin zij thans zijn ingedeeld. De chef- meter-opnemer b.v. krijgt dan de naam van ambtenaar. Ook de fabrieksbazen zullen voortaan geen werklieden doch ambtenaren zijn. Aan het verzoek om den chef-monteur een andere titulatuur te geven en hierbij tegelijk aan een betere bezoldiging te den ken, kunnen B. en W. geën gevolg geven. De heer v. Rijn acht de titulatuur „chef monteur", in het geheel niet juist. Dezen functionaris komt een Andere benaming en beter salaris toe. Spr. wil thans geen voorstel doen, doch vraagt hiervoor de aan dacht bij de volgende begrooting. Hierna volgt een praeadvies van B. en W. op het verzoek van de Wed. Barn- hoorn-Vooys om verhooging van salaris als schoonmaakster van het politiebureau. B. en W. achten de toeneming der werk zaamheden niet zoodanig, dat termen aan- De meeningen verschillen nog al, doch meerdere raadsleden achten de vergoeding niet voldoende. Het verzoek van adressante wordt ten slotte goedgekeurd met de stem men van de heeren Grimbergen, Meerburg v. d. Perk tegen. Dan komt in behandeling een voorstel inzake het verlengen van de concessie voor het exploiteeren van de radio-centrale, wel ke concessie binnenkort is afgeloopen en opnieuw verlengd moet worden. Dit was voor B-..e.n.w- aanleiding tegelijk voor te stellen wijziging in de voorwaarden te brengen. Meerdere raadsleden zien in deze aange legenheid een ongemotiveerde benadeeling van den exploitant. Er wordt gevraagd of er wel overleg met deze is gepleegd. Men acht deze behandeling niet billijk. De Voorzitter zegt, dat, de regeling van het Rijk komt en wat het Rijk aan baten 'nslikt moet, dan de gemeente maar mis- len. Spr. heeft de indruk, dat de gemeente tenslotte, nadat het Rijk alles geregeld heeft, wel het loodje zal leggen. Tenslotte werd na lange discussie be sloten het voorstel terug te nemen om met de Radio-centrale-direotie te overleggen. Het volgende punt betreft het prae advies on hel adres van P Schoonerberg, die 100,— van dc gemeente vraagt als schadevergoeding voor verwondingen die koe'en hadden opgeloopen hij het schutten. B. en W. zetten uitvoerig de gebeurtenis met de koeien uiteen, waaruit volgens ver klaringen der politie blijkt, dat de betrok ken agent niet het. minste verwijt treft. In de gegeven omstandigheden is volgens B. en W. van eenige onrechtmatige daad dan RADIO DISTRIBUTIE Deutschl.a of dlv.. 11.20 Droitwich. 12.05 Parüa R., 13.05 Érussel VI.. 14.20 'R. Danmark of dlv., 15.20 Keulen, 17.20 Erussel Fr.. 17.40 Brussel Vl„ 18.35 Brussel Fr, 19.20 Parijs R., 19.50 Londen R., 20.20 Droitwich. 21.4-9 Londen R., 22.20 Brus- sel VI.. plm. 22.35 Berlijn, plan. 23.05 Parits R. Programma IV: 8.Brussel VI. 9.20 Gram.- muz. GRD, 10.35 Londen R., 12.50 Droitwich, 18.20 diversen. 18.45 Droitwich. 20.20 Gram.muz, GRD, plm. 21.40 •Weenen of div., 22_50 Londen R, ZTERDAG 3 APRIL Programma III: 8.— Keulen of dlv., 9.E0 Deutschl.s. of dlv., 11.05 Londen R., 12.35 Brus sel VI., 13 35 Keulen, 14.35 Brussel Fr., 15.20 Keulen. 16 20 Brussel VI., 17.35 Brussel Fr., 18.20 Par'js R.. 19.20 Keulen, 21.29 Boedapest of dlv., plm. 23.25 Berlijn. Programma IV: 8Brussel VI., 9.20 Gram.- GRD, 10.35 Droitwich, 15.20 Londen Rog., 1 of d Agenda De avond-, nacht en Zondagdienst der apotheken wordt van Dinsdag 30 Maart a.s. tot en met Zondag 4 April waar genomen dor de apotheken: C. B. Dempter, N. Rijn 18, Telef. 523 en J. Doedens, Wii-i helminapark 8, Oegstgeest, tel. 274. ook geen sprake, weshalve B. en W. voor stellen afwijzend op het verzoek te be< schikken. Ook dit punt vraagt een zeer lange dis cussie omdat sommige leden meenen, dat de betrokken agent een onjuiste han deling heeft verricht. Doch aangezien men vrijwel algemeen overtuigd is, dat de raad zonder verdere gegevens niet kan oordee- len, wordt op voorstel van den heer v. Rijs met 512 stemmen besloten een commissie •te benoemen, die een nader onderzoek zal instellen en rapporteeren zal aan den raad, Tegen stemden de heeren Marei, Dubbel dam, Veltkamp, v. Tongeren, Guyt, En tenslotte een praeadvies van B. en VV. op het adres van de administratie van het Katwijkscih Weekblad inzake het drukken van het raadsverslag. B. en W. stellen voor het adres voor ken nisgeving afin te nemen. En toen kwamen vele stemmen los. De heer v. Rijs verwijs-t naar vroegere toezeggingen van B. en W. De laagste in schrijver zou het hebben. Het gemeente belang heeft hier werkelijk voor willekeur moeten wijken. B. en W. hebben mij, zegt spr., bij de begroo-ting onjuist ingelicht. De heer P. Guyt vind deze zaak een bij zondere verongelijking. Spr. betreurt een en ander. Het is mede een benadeeling van dc gemeente. Spr. spreekt den wensch uit dat het voor 1937 anders moge gaan. De heer Grimbergen vraagt of de Druk kerij Katw. Weekblad is uitgenoodigd. Do heer v. 't Wout wijst er op dat aan de druk kerij Katw. Weekblad 5 Katwijkers werken. De heer v. Tongeren wijst er op dat de cóh- currentie z. i. de prijs al met 250-ver laagt Regel is dat de laatste inschrijver het krijgt. Thans is dit niet gebeurd. Waar om? Er was geen reden voor. De heer v. Rijs wijst er op dat de vorige drukker z.g. tot tevredenheid werkte. Ja dank U, zegt spr., de notulen kwamen 4 maanden, soms 6 maanden over tijd. De heer Schoneveld zegt dat de drukkerij Katw. Weekblad de gangmaker is geweest en die wordt nu onbil lijk behandeld. De voorzitteq vult het prae advies nog eenigszins aan en zegt van oor deel te zijn dat B. en W. niet gehouden zijn aan de laagste inschrijver doch daarin vrij moeten blijven. In aanmerking moet ook genomen wie het meest geschikt is. Dat is geen onrecht want men heeft in deze geen rechten. De heer v. Tongeren zegt dat Katw. Weekblad best werk levert. De zaak was dus safe. De heer Guyt zegt, het den heer van Tongeren eens te zijn. Het moest logisch zijn dat Katw. Weekblad het werk kreeg. Een solide firma is achtergesteld. Recht is, dat men slechte adressen zou weren. Er was hier geen reden om uit te sluiten. Alle sprekers repliceeren. De heer P. Guyt zegt dan nog dat B. en W. hun ingenomen standpunt kunnen herzien- Op de vraag van den. De heer v. d. Perk meent dat de raad al is gegund antwoordt de voorzitter pnt- kennend. Op een vraag van den heer Guyt of B. en W. na stemming en aanneming van een voorstel uit den raad het werk aan Katw Weekblad zullen geven, zegt de voor zitter dat B. en W. het aan zich zullen hou den. De heer v. da Perk meent dat de raad niet moet uitmaken wie het werk moet hebben. De heer v. d. Zwan wil voorstellen om een aanbesteding te houden voor 3 jaar. De heer v. Rijs merkt op dat B. en W. het toch niet uitvoeren. Van 3 jaar wordt 1 jaar gemaakt en op de vraag van den heer v. d. Marei of. de laagste inschrijver het dan krijgt, zwijgt de voorzitter. Een scherpe woordenwisseling volgt nog tusschen de heeren V. Rijs en v. d. Zwan, waarna het voorstel v. d. Zwan in stemming komt: aan besteding voor 1937. Met 106 stemmen wordt dit voorstel aangenomen. Tegen: de heeren Schoneveld, van Rijs, van der Marei, an 't Wout, Kulk en Guyt. Na rondvraag sluiting met gebed. KATWIJK AAN ZEE VEREEN. „DE VERPLEGING" Ledenvergadering van het algemeen Operatie-fonds. De leden van bovengenoemd fonds kwa- :en gisteravond in ,Casa Cara" bijeen. De voorzitter de heer D. C. van Leeuwun sprak een kort openingswoord. Het afgeloo pen jaar heeft weer bewezen dat het fonds recht van bestaan heeft. Aan het Jaarverslag van den secretaris don heer Dijkdrent ontleenen wij het vol gende In 1935 bedroeg het ledental 518. in "T6 616, zoodat er een vooruitgang van leden is. 17 patiënten werden geholpen! de totale kosten hiervoor bedroegen f 892.05. Nader stond de secretaris stil bij de ver houding van het operatiefonds tot dc ver pleging. Beter ware zelfstandige reebts- positie te verkrijgen, waardoor het fonds r komt te staan. Een rechtskundig advies is hierover al ingewonnen. Daar het oorkomt dat leden hij opname zelfa tusschenklnsse veria'gen voor hun verole- ging, moet er nogmaals op gewezen wor den dat het tarief voor Chirurgische, behan deling uitsluitend betreft de 3de klas. In dien daar geen plaats is cn men moet dam in een hoogere klasse worden verpleegd, blijft het .vastgestelde tarief .van. kracht}

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 6