IBIS SHAG Sihi-POMPEN Op het Baskische front wordt zwaar gevochten Dobbelmcmn lekker... man! KNOOP 1936 VRIJDAG 2 APRIL 1937 EERSTE BLAD PAG. a V EEN MOEILIJKE VERZOENING Erich Ludendorff en Adolf Hitler (Van onzen Duitschen correspondent) Het was in de maand Maart van 1930. De Rijksdag had het Youngplan aangenomen. Hindenburg als Rijkspresident en Brüning els Rijkskanselier hadden tot taak, de nieuwe verordeningen, die door Rijksregee ring en Rijksdag waren goedgekeurd, te publiceeren. Hindenburg onderteekende en het lag voor de hand, dat hij zich hierbij scherpe kritiek van oppositioneele zijde moest laten welgevallen. Maar men bleef in deze kritiek zakelijk, want iedereen wist en geloofde, dat de grijze generaal-veli maarschalk „schweren Herzens" zijn in stemming had verleend. Alleen de toen reeds zeer obstinate gene raal Ludendorff, eenmaal de rechter hand van den hoogsten militairen bevel hebber, publiceerde in zijn .Volkswarte" van 30 Maart 1930 een artikel onder den titel ,Herr Paul von Hindenburg", waarbij de veldmaarschalk met onzakelijke verwij ten werd bestormd. In onze herinnering liggen de harde, hatelijke woorden: „Als vertegenwoordiger van het oude leger zeg ik openlijk, dat de heer Paul von Hinden burg het recht verspeeld heeft zich op de groote school der plichtsvervulling van de oude armee te beroepen". En toen wij ons in den vroegen ochtend van 2 Aug. 1934 opmaakten, om aan den <door millioenen Duitsche mannen en vrou wen betreurden vader des vaderlands de laatste eer te bewijzen, toen was generaal Ludendorff de man, die nadrukkelijk wei gerde, de vlag halfstok te hijschen. Desge vraagd gaf hij ten antwoord: „Ik heb sedert '1918 niet gevlagd en ik heb geen aanleiding thans een uitzondering te maken". Geen krans van Ludendorff lag op de doodkist van Duitschjands tweeden Rijkspresidei.t en terwijl de gansche wereld deel nam aan dit verlies van onmetelijke beteekenis voor het Duitsche volk, bleef Ludendorff onbe wogen Wij citeeren een krant uit die dagen, die weliswaar heel scherp, maar dan tevens heel raak de gedachten samenvatte welke menigeen ten opzichte van Ludendorff koesterde: „Wanneer Ludendorff voor nemens mocht zijn, net als *n 1918, naar het buitenland te gaan, dan zal niemand daar bezwaar tegen hebben. Het Duitsche volk zal uitstekend begrijpen, dat Luden dorff ook uiterlijk wil aantoonen, dat hij tnet het Duitsche volk niets meer gemeen Wenscht te hebben". In werkelijkheid is alles heel anders ge- jgaan. Het zou ten hoogste onbillijk en on redelijk zijp. de militaire beteekenis van Ludendorff, speciaal tijdens den laat- Eten oorlog te verzwijgen. Te zamen mot Hindenburg heeft hij voor een belangrijk deel nog weten te redden, wat door minder do rtastenda, militaire aanvoerders reeds Verlo|en werd geacht. Tot op het laatste oogenblik verzette hij zich tegen het onheil, idat zienderoogen uit het binnenland nader de. tegen de onderlinge verdeeldheid en de toenemende verzwakking van het weer standsvermogen. Toen Ludendorff in den donkeren nacht van 27 Oct. 1918 van Berlijn naar Spa reisde, om afscheid te nemen van zijn militaire medewerkers, sprak hij het weinig bekende, maar door de historie be vestigde woord: „Nu is het Duitsche volk en zijn keizer verloren!" Na den oorlog volgden wij den voormali- gen'generaal-veldmaarschalk, deels te Ber lijn deels in de omgeving van München, met blijvende belangstelling. Wij zagen hem deelnemen aan den jammerlijk mis lukten Kapp-putsch van 1920, toen hij „toe vallig" in de buurt van het Brandenburger Tor wandelde; wij hoorden het volk spotten met de blauwe bril, die hij had opgezet tijdens zijn vlucht naar Zweden; wij be leefden met hem de mislukte Hitler-putsch te München in 1923; wij hoorden hem hul digen, toen hij 7 April 1935 zijn zeventig sten verjaardag mocht vieren en men zal zich uit dien tijd nog wellicht herinneren, dat Hitler van zijn voorgenomen persoon lijk bezoek heeft afgezien. De toen reeds wenschelijk geachte toenadering tusschen den Führeren den generaal-veldmaarschalk kwam niet tot stand. Ludendorff bleef in Beieren wonen en wijdde zich met zijn tweede echtgenoote, dr Mafhilde aan de propaganda van een door en door „Duitsch" geloof, weergegeven in ht't tijdschrift „Am Heiligen Quell Deut- schor Kraft". Felle aanvallen op de vrij metselaars en de Joden gaven herhaaldelijk aanleiding tot een verbod van het orgaan en de reputatie van Ludendorff als publi cist heeft door dit werk ongetwijfeld meer schade dan voordeel gehad. Liever herinne ren wij aan zijn militaire opstellen over den „totalen oorlog" en andere vraagstuk ken van actueele beteekenis want hier komt weer eens de Pruisische officier aan woord, die over een benijdenswaardige zakelijke kennis en persoon lijke ervaring beschikt. En wanneer ons thans in een opvallend kort berichtje officieel wordt medegedeeld, dat er een langdurig onderhoud heeft plaats gevonden tusschen Adolf Hitler en Erich Ludendorff. dan blijft hieruit duidelijk, dat de Fiihrer er persoonlijk waarde aan hecht deze zakelijke kennis en persoonlijke er varing van Ludend-orff in dienst te stellen van het volk en vaderland, dat tijdens den Dorlog in hem een zijner grootste zonen zag. Wij herinneren er in verband hiermede aan hoe ook generaal Von Seeckt en de inmid dels overleden generaal Litzmann persoon bewijzen van Hitiers waardeering mochten ontvangen. Hitiers streven gaaf duidelijker uit naar een totale weer baarheid, een verdediging waaraan door lagen der bevolking deelgenomen moet Om de sympathie voor deze ge te winnen, zijn vooraanstaande man nen noodle die over persnnnlüke ervnrre en naar wie izelnjsterd wordt zij werkelijk iets te zeetren hehhen deze mannen behoort ongetwijfeld in de allereerste plaats Ludendorff die welis waar twee iaar geleden den maarsehalkstat niet wenschte aan te nemen, maar die thans de hand der verzoening beeft aan vaard, welke hem door den Führer is toe- gostokenl De Spaansche burgeroorlog De nationalisten blijken in de meerderheid Een speciale correspondent van Havas meldt van het Biscaye-front: Het giste ren begonnen rechtsche offensief is ook heden met groote snelheid voortgezet De tegenstanders wijken voor het ge weld van de stormloopen der nationa listen en trekken zich terug op achter- waartsche stellingen, zooals te Ochandia- no, waar de omringende bergen bedekt zijn met blokhuizen. Het verdragend geschut der nationalis ten houdt intusschen de verbindingswe gen van den vijand met Durango onder vuur, terwijl de rechtsche luchtstrijd krachten de omgeving der stad meit bommen bestrooien. Na de eerste versterkingen van de volks front-troepen te hebben bezet, vielen de re- gulares de hoogten, we live Moreto beheer- schen, aan en maakten zich na een kort ge vecht hiervan meester. Toen zij even later voor Akbertia aankwa men, was deze plaats nog door de rooden bezet, maar door een snelle beweging werd de plaats omsingeld en de bezetting krijgs gevangen gemaakt In den middag maakten de rechtschen zich meester van Carinto en Josetacho en na een hevig gevecht ook'van Asemsiomendio. Ook de rechtervleugel der nationalisten bij Villa Real rukte op. Hier duurde de strijd tot in den nacht voort. Tijdens de gevechten leden de regeerings- troepen zware verliezen, honderden werden gedood en duizenden gewond. De mannen van Franco maakten een aanzienlijke buit, n.l. twee kanonnen, zevem zware mitrailleurs en ander oorlogstuig. De luchtmacht steun de den aanval krachtig, iedere hergroepee- ring van den vijand en de komst van ver sterkingen werd tijdig gemeld en verijdeld. De luchtmacht der rooden liet zich niet zien. Overval op Guadarramafront Een van de correspondenten van Havas bericht, dat het commando van de rechtsche troepen verscheidene concentraties van de regeeringstroepen had ontdekt op de wegen naar Guadarrama. Wetend dat deze troepen bestemd waren voor een aanval in den sec tor, besloot het den vijand voor te zijn en gaf het den inationalistischen troepen bevel tot dein aanval. In den ochtend vielen de troepen van Franco de linies van de regeeringstroepen aan, waar zij aanzienlijke verwarring sticht ten. De loopgraven waren vol manschappen, zoodat het voorbereidende artillerievuur van de rechtschen een ware slachting heeft aan gericht. Vervolgeus dreven de regulares de regee ringstroepen met de bajonet uit. hun stellin gen, waarna ook de regulares weer terug trokken. Slechts speciale afdeelingen, belast met het vernielen van de roode stellingen, bleven achter. Ondertusschen beschoot de zware artillerie van de nationalisten, geleid door de lucht macht,. de batterijen van de roode troepen en de concentraties achter het front Ver scheidene kanonnen vaai de volksfxonters werden tot zwijgen gebracht De luchtmacht bombardeerde ook de roode concentraties achter het fronit, o.a. bij het station Villalba, waar een pantsertrein van de regeering door twee bommen werd getrof fen. Een in de nabijheid gelegen munitie depot werd opgeblazen Fransch verkeersvliegtuig beschoten De „Air France" bevestigt, dat een harer vliegtuigen boven Valencia onder vuur ge nomen is op 30 Maart j.L Het toestel, de „An tares", was met zeven menschen aan boord op weg van Alicante naar Barcelona. Terwijl het op groote hoogte boven Valencia vloog, bemerkten de inzit tenden, dat kanonvuur, waarschijnlijk af komstig uit kustbatterijeai, op het vliegtuig gericht was. De radiotelegrafist seinde onmiddellijk de nationaliteit, waarna het vuur gestaakt werd. De beschieting was aan een vergissing te wijten. De Spaansche ambassade heeft de maat schappij de verontschuldigingen der Spaan sche volksfront-regeeriELg overgebracht. Franco protesteert! In een communiqué van het nationalis tisch hoofdkwartier wordt geconstateerd, dat pogingen in het werk zijn gesteld, om den vrede in Spaansch Marokko door schending van het neutraliteitsverdrag te verstoren. Die pogingen werden ndennomen van Fransch Marokko en Tanger. Dergelijke manoeuvres zijn., ook al is de plaatselijke uitwerking ervan gering, uiter mate geëigend een wereldbrand te veroor- De nota protesteert verder tegen de laster campagne van een deel der Britsche pers in verband met den zoogenaamden opstand in het nationalistische Spanje. Tenslotte wijst de nota er op, dat hat volks front in Malaga meer dan 7000 personen heeft doen executeeren, terwijl na de inn> ming van die stad door de nationalisten ge'.n enkele executie meer heef plaats gehad, tenzij op last van het gerecht. WAT ER AAN EEN NIEUW WEST-PACT VASTZIT Ruslands positie maatgevend Het vraagstuk der „goede trouw" De „Yorkshire Post", die doorgaat voor spreekbuis van Eden, wijdt een hoofdartikel aan de kansen van een nieuw Westelijk verdrag. Het blad ont wikkelt de volgende drie hoofdgedach ten: lo. Het is misschien, gezien de objec ties van Rome en Berlijn, niet absoluut noodig, dit nieuwe verdrag, evenals het oorspronkelijke Locarno-paot, te verbin den met het volkenbondshandvest; 2o. Het Italiaansch-Duitsche voorstel, volgens hetwelk Rusland buiten het nieuwe Europeesche stelsel zou moeten worden gehouden, is onaanvaardbaar; 3o. Het voorstel, waarbij Groot-Brit- tannië en Italië in plaats van den vol kenbond den aanvaller zouden aanwij zen, vormt een „onduldbare gedachte". Het blad zet vervolgens uiteen, „dat het uittreden van Japan en Duitschland uit den volkenbond en het practische uitl reden van Italië de functionneering van het vol kenbondssysteem, dat theoretisch een vol maakt systeem is en zulks ook practisch jarenlang is geweest, onmogelijk hebben gemaakt. Onder deze omstandigheden blijft men ten opzichte van den geest van Genève niet in gebreke, integendeel werkt men aan de redding daarvan, wanneer men zooveel mo gelijk de goede harmonie herstelt tusschen de trouwe leden en de dissidente leden, op dat het eens mogelijk zal worden, dezen laatsten naar den volkenbond te doen tern* keeren. De gedachte aan een nieuw verdrag, waar van de uitvoeringsvoorwaarden niet van den volkenbond alleen afhankelijk zoudeu zijn, is dus niet onmogelijk. Alles wat ech ter zou leiden tot grooter verval en grootere internationale onveiligheid moet onverzette lijk verworpen worden. Een Europeesch systeem, dat weloverwogen Rusland zou uitsluiten, zou even zeker tot mislukking gedoemd zijn, als een systeem, dat Duitscn land of Italië zou uitsluiten. Evenzoo is 't. met 't voorstel, volgens 't welk Engeland en Italië zouden moeten uit maken of men al dan niet met een aanval te doen heeft Indien men ten deze de be slissing den volkenbond niet toevertrouwt, zal men toch een substituut dienen uit te denken, dat meer vertrouwen inboezemt, dan een systeem, waarvan de as Rome Berlijn het middenpunt zou zijn. Waarop anders dan op goede trouw is ieder pact gebaseerd? vraagt het blad. En is het onmogelijk te twijfelen aan de op rechtheid van Duitschland en Italië? Nog te scherp staan ons voor den geest de in ternationale gebeurtenissen, die ongelukki gerwijze het vertrouwen in, zooal niet de hoop op succes der onderhandelingen over een nieuw Locarno vernield hebben. Frank •ijk pp Engeland hebben alle reden zich •rnstig te bezinnen, alvorens zij hun poli iek ba^eeren op de goede trouw van Duitschland. „De vrienden van Duitschland kunnen verontschuldigingen vinden voor de duide lijke schendingen der vredesverdragen; hel zou hun moeilijker vallen, verontschuldi gingen te vinden voor de schendingen van het concordaat Want men kan toch niet beweren, dat ook de Paus geweld gebruikt heeft, om dit plechtig verdrag te doen on derteekenen. Het is werkelijk hoog tij d, dat Duitschland uitgenoodigd wordt, een of ander onderpand te geven voor het vertrouwen, dat men in zijn handteekening nog stellen De Congrespartij en de Britsch-Indische grondwet Met inbegrip van de provincie Orissa, waar elk oogenblik de totstandkoming van een kabinet kan worden verwacht, zullen de zes provincies, waar de Congrespartij hoewel zij de meerderheid heeft, heeft ge weigerd een kabinet te vormen, voor den tijd van hoogstens een half jaar door een min derheidskabinet geregeerd worden. Daarna zullen de gouverneurs, indien de Congrespartij in haar houding volhardt, of krachtens hun speciale bevoegdheden zon der provinciale parlementen kunnen regee- ren. óf de parlementen kunnen ontbinden en nieuwe verkiezingen uitschrijven. In Congreskringen denkt men, dat de gouverneurs hun toevlucht tot nieuwe ver kiezingen zullen nemen, en deze kringen trachten derhalve hun invloed te vergroo- ten. Hun politieke tegenstanders blijven echter ook niet werkloos toezien. GARANTIE-STANDGRO EN GARANTIE - STAND BRUIN GARANTIE.STAND ROOD GARANTIE-STANDZWART GARANTIÈ-STANDBLAUW Speciaal product voor Buitenwerk. HOUDT HET IJZER ROESTVRIJ en BESCHERMT HET HOUT. - Wordt .5 JAAR GEGARANDEERD Levering uitsluitend aan den Handel Wed. Boonstoppel Zn. Lak- en Vernisfabriek WADDINXVEEN - TELEF. 50 N V. ALG. INTERN. TRUSTEE- EN ACCOUNTANTSKANTOOR „HEIJKOOP" Accountancy, Trustee- en Belastingzaken Directie: H. N. J. KUJJER, lid. Nea. Inst. van Acc. O. HEIJ Kooi' to U. Acc. DEN HAAG: WINSCHOTEN: Irrlestr. 206. teL 338299 Blühamsterstr. 13b, ALKMAAR: tel. 472 Oude Gracht 198: tel. 2296 ZWOLLE UTRECHT Nahuyspleln 15; T. Swlndenstr. 1S4, ALMELO: °°tel.t 2957 teL 4269 tel. 18606 Helden wasgoed en niet duun ZOWEL PER KG ALS PER STUF bovendien zeei voordellqe abonnement* ortjzen. Beleefd aanbevelend JAN SNEL ST00MWASSERIJ „NEDERH0RST" NEDERHORST DEN BERG (Adv.) HEVIGE HOOFDPIJNEN MAAKTEN HAAR HULPELOOS Na sinds maanden geen pijn meer „Ik heb vroeger aan ontzettende hoofd pijnen geleden. Het scheen dan of ik niét meer zien kon en ik moest uren achtereen gaan liggen. Toen ried een tante mij aan Kruschen Salts te probeeren. Dat deed ik en sinds maanden zijn die vreeselijke hoofdpijnen geheel opgehouden." Mevr. M. W. Meestal is de óorzaak der hoofdpijnen het ongemerkt achterblijven in het lichaam van afvalstoffen, welke het organisme veront reinigen en de algeheele gezondheid onder mijnen. Kruschen Salts verwijdert deze stoffen en voorkomt dat ze zich ooit weer vormen, zoodat de hoofdpijnen voorgoed verdwenen zullen zijn en tevens de oorzaak van verschillende andere aandoeningen, als rheumatische pijnen e.d., welke kunnen ontslaan, wanneer Uw afvoerorganen niet behoorlijk werken, wordt weggenomen. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten 0.40, 0.75 en 1.60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Han dels My. A'dam voorkomt. (Adv.) HAYASHI KRIJGT DE WIND VAN VOREN Minseito- en Seiyoekai-partlj vormen front tegen het kabinet Stembusstrijd zal scherp verloop hebben De beide groote Japansche partijen, de Minseito en de Seiyoekai, hebben aangekon digd, dat zij tegen het kabinet-H a y a s h i, dat het parlement heeft ontbonden en nieu we verkiezingen heeft uitgeschreven, een verbitterden strijd zullen voeren. Hieruit kan worden afgeleid, dat Japan een der felste verkiezingscampagnes in zijn geschiedenis tegemoet gaat. De leiders van de beide groote partijen hebben verklaard, dat zij alles zullen doen wat in hun macht ligt, om het kabinet een nederlaag toe te brengen en minister-presi dent Hayashi tot aftreden te dwingen. Intusschen zijn de politie-chefs van de Japansche prefecturen naar Tokio ontboden om daar de verschillende maatregelen te bespreken, welke een „ordelijke en rustige verkiezing" kunnen waarborgen. Bovendien zal besproken worden, hoe kan worden ver hinderd, dat de volkswil op ontoelaatbare wiize beïnvloed wordt, zooals dat bij de laatste verkiezingen het geval is geweest Volgens een verklaring van minister president Hayashi zal het kabinet met 't volgende programma den verkiezings strijd ingaan: bewapening, stabilisatie van het burgerlijke leven, versterking van de innerlijke kracht van staat en natie en uitbreiding van de industrie. In politieke kringen verwacht men naar Domei meldt, dat een nieuwe partij gevormd zal worden met 150 tot 200 parlementsleden, die voor het groot ste deel lid zijn geweest van de Minseito en de Seiyoekai-partij. De prins Konoye, de „speaker" van het hoogerhuis, zou het meest in aanmerking komen als voorzitter van de nieuwe partij. Het is echter twijfelachtig, of hij deze func tie zal aanvaarden. Naar verluidt zal ook de Sjowakai-partij, die 24 leden in het parlement had. in de nieuwe partij worden opgenomen, wanneer deze zal zijn georganiseerd. De meerderheidspartijen, de Minseito en de Seiyoekai, zijn inmiddels bezig met het vormen van een gemeenschappelijk front Er worden onderhandelingen tusschen deze beide partijen gevoerd over een gezamen- lijken aanval op de regeering. Voorgesteld wordt, dat de eene partij geen candidaten zal stellen in den kieskring, waarin de an dere partij reeds candidaten heeft In politieke kringen te Tokio twijfelt men naar een D.N.B.-telegram nog meldt, aan het nut van een nieuwe partij, in zooverre deze niet uit het volk is gegroeid en on voorwaardelijk opkomt voor de belangen van volk en staat. De pogingen, om deelen van de beide groote partijen. Minseito en Seiyoekai, af te zonderen en daarvan een nieuwe partij te vormen, worden in deze kringen van de hand gewezen als „westelijke parlements- taktiek", welke in strijd is met den geest van de Japansche constitutie. De perscensuur in Duitschland Massa-beslag op dagbladen De politie te Berlijn heeft op 30 Maart 41 en 31 Maart 25 buitenlandsche bla^ den in beslag genomen. Men gelooft, dat de publicatie van berichten over protesten van het Duitsche episcopaat tegen schending van het concordaat tot dezen maatregel aanleiding heeft ge geven. De Kleine Entente confereert Te Belgrado hebben momenteel bespre kingen plaats tusschen de ministers van buitenlandsche zaken van Zuid-Slavië, Roe menië en Tsjecho-Slowakije. De Zuid-Slavische minister Stojadino- witsj heeft o.a. verslag uitgebracht over de beteekenis van het Joego-SlavischBul- gaarsche, alsmede van het Joego-Slavisch— Italiaansche pact. Hij gaf zijn Roemeen- schen en Tsjecho-Slowaakschen collega's de formeele verzekering, dat deze accoorden op geenerlei wijze inbreuk maken op de vroe gere verdragen van Joego-Slavië, noch op zijn betrekkingen met den volkenbond. Men meent in dit verhand te weten, dat Joego-Slavië zijnerzijds het met Italië ge sloten accoord te Genève zal laten registree- ren. Be-treffende de HongaarschJoego-Slavi- iche betrekkingen waaromtrent den laaf- den tijd geruchten hphhpn gelonpon, ver klaart men in welingelichte kringen da' Stnyadinnwifsj herhaald heeft, wat hij nu langs reeds in den senaat te Roln-radn heef' verklaard, namelijk da-t Joego Slavië niet zonder nader overleg met Hongarije onder handelingen zal aanknoopen en dat het de overeenkomsten, welke het in dit opzicht binden aan de ledon der kleine entente, nauwgezet zal nakomen. COMPLOTTEN NOG STEEDS: IN RUSLAND Trotski's invloed in het leger Ondeugdelijke leveranties aan het leger Alle Warschausohe bladlen publicee ren een berioht van het A.T.E.-agent- schap, volgens hetwelk de bolsjewisti sche geheime politie, de Gepoe, op 20 Maart jl- eien tegen Stalin, Kaganowitsj (en Jeschof gerichte samenzwering op het spoor is gekomen, georganiseerd door officieren van de militaire distric ten van Leningrad en Kiew. Reeds zou een aantal officieren, naar aanleiding van deze ontdekking, zijn gearresteerd. Uit het onderzoek, door die geheime politie inmiddels tot andere leger- afdeelingen uitgebreid, zou gebleken zijn, dat ook offioieren van de vloot- eskaders in de Oostzee en de Zwarte Zee bij het complot betrokken zijn geweest Naar aanleiding van deze gebeurtenissen moet den 24sten Maart te Moskou een ver gadering van officieren vara den generalen staf hebben plaats gehad, waaraan, behalve maarschalk Worosjilof en de hoogere offi cieren onder leiding van maarschalk Jago- row, ook deelnamen de commandanten vao de militaire districten van Wit-Rusland. Kiew en Leningrad. Het consult had betrekking op de politieke gezindheid van het leger. De commandant van het militair district Leningrad, Kork, zou een scherpe berisping hebben ontvangen van Worosjilof en Jagorow. Naar uit de mededeelingien van het „poli tiek bureau'' valt af te leiden, zou het corps jongere officieren lang niet vrij zijn van Trotzkiistisohie smetten. De Warschausche „A. B. C." meldt verder nog, dat in de zitting van den oppersten oorlogsraad een rapport is uitgebracht van de permanente legercommissie, waaruit blijkt, dat een vijfde ongeveer van de geheele artillerie-munitie der sovjets onbruikbaar is, wijl ze niet past bij het kader der kanon- men. Van de vliegtuigen, welke aan het leger worden afgeleverd, zou er zeker een op de drie onbruikbaar zijn. Worosjilof eischt, dat Kaganowitsj, als de voor deze tekortkomingen verantwoordelijke leider der zware industrie, voor het gerecht zal worden gedaagd. Tsjang Kal Sjek moet rust houden De uitvoerende raad van de Kwomintang heeft maarschalk Tsjang Kai Sjek twee maanden verlof gegeven tot volledig herstel van zijn, door de gebeurtenissen te Sianfoe geschokte gezondheid. De minister van buitenlandsche zaken neemt, gedurende de afwezigheid van Tsjang Kai Sjek, diens werkzaamheden waar. De laatste dagen heeft 'de maarschalk belangrijke besprekingen gehad, onder meer met gouverneurs van Sjensi en Kansoe en met Jang Hoe Tsjeng, die een groote rol bij den opstand te Sianfoe heeft gespeeld. Vooral persoonlijke kwesties zijn behandeld en geregeld. In de provincie Kwangsi, in het Zuid- Westen van het rijk. hebben de generaals Li Tsjoeng Jen en Pai Tsjoeng Si, in het bijzijn van vertegenwoordigers der regee ring te Nanking den eed van trouw afge legd als leiders van het vijfde leger, dat bij de regeeringstroepen is ingelijfd. President L i n Sen zal op 5 April een bezoek aan Kwangsi brengen, waarmede de inlijving van Kwangsi bij het centraal systeem uiterlijk gedemonstreerd zal wor- De geesel der werkstakingen Terwijl de gouverneur van Michigan, Murphy, in Lansing nog ijverig in de weer was, om to trachten een accoord tot stand te brengen tusschen de vertegenwoor digers der Chrysler-fabrieken en den bond van arbeiders in de auto-industrie en aldus een einde te maken aan de staking van on geveer 80.000 arbeiders, zijn in vier fabrie ken van de General Motors, n.l. te Flint, Pontiac, Michigan en Cleveland nieuwe stakingen uitgebroken, waardoor al weer 18.400 personen werkloos zijn geworden. Oud-minister Sap daagt Kamerleden voor 't gerecht De termijn van drie dagen, welke den Belgischen oud-minister van financiën, Sap, door de rechtsche kamerfractie was toegestaan om op strafffe van uitsluiting terug te komen op de aanvallen, die hij on langs in cie kamer op minister-president Van Zeeland heeft gedaan, is thans af- geloopen. Sap heeft geantwoord door zes rechtsche kamerleden, waaronder den heer Carton de Wi art voor hét gerecht te dagen. Kort Nieuws Een der candidaten voor den Nobelpriji van den Vrede, zoo meldt men uit Oslo, is dit jaar de bekende Indische volksleider Gandhi De raad van volkscommissarissen !n Sovjet-Rusland zal binnenkort een wet uit vaardigen, waarbij aan de godloozen-organi- satie toestemming wordt verleend, ter sanee ring van de financiën der beweging, een lo terij te organiseeren tot een totaaal bedrag van 50 millioen roebel. Deze loterij is geheel vrij van belasting en kortingen. De netto opbrengst Is bestemd om den bond van godloozen in staat te stel len zijn intensieve actie ook uit te breiden tot het platteland en de boerenbevolking. GEMENGD NIEUWS ZESJARIG KIND ONDER EEN AUTO Gistermiddai? Is op den Stn»>hnivterwp bil Mep pel. het zesjarig zoontje van den hoer I. van der Woude te De Werkhorst dat plotseling achter een wagen vandaan kwam. door een auto. welke door een ge neesheer werd bestuurd, gegrepen. Het kind brak heide beenen en is naar een Zieken huis te Zwolle overgebracht, VOOR DE PIUP. Rookt IBIS bi] voorkeur uit een IBIS'-pijp, Bli Uw winkelier verkrijgbaar. Over de grens gelokt Twee gebroeders verdwenen Naar eerst thans bekend wordt zijn Zaterdag j.L de gebroeders H. en J. Holland uit W e 11 e r 1 o o i door een Duitsche douanebeambte over de grens gelokt en op Duitsch gebied gearres- teerd. De gebroeders H. Hebben te Wellerlooi, onder de gemeente Well een z.g. gemengd grensbedrijf waardoor hun bezittingen ge deeltelijk op Nederlandsch en gedeeltelijk op Duitsch grondgebied zijn gelegen. Beiden overschrijden vaak meermalen per dag de grens om den arbeid op hun landerijen to controleeren. Hierbij is hun nooit iets ia den weg gelegd. Zaterdag verscheen een Duitsche douane- beambte ten huize van de weduwe Holland met het verzoek of de gebroeders een oogenblik met hem wilden meegaan daar de Zollinspektor van Twistteden hen wilde spreken. De gebroeders H. voldeden on middellijk aan dit verzoek temeer daar zij genoemden Zollinspektor goed kendea Nauwelijks waren zij echter de grens ge passeerd of beiden werden gearresteerd en naar een gereedstaande auto gebracht Men had dus blijkbaar op de goede trouw van de gebroeders H. gerekend. Tot dusverre tast men volkomen in het duister om welke reden do arrestatie is geschied. 'Begrijpe lijkerwijs verkeert de weduwe H. in groote ongerustheid over het lot van haar beide zoons. Tot nog toe is niet. bekend waarheen men hen heeft gevoerd. Brand in de hoofdstad Met drie stralen gebluscht In een achtergedeelte van een oud perceel op nummer 87 gevestigd in de volkrijke Jodenbreestraat welk gedeelte grenst aan de Joden Houttuinen te Amsterdam, heeft gisteravond een vrij felle brand ge woed. Huurder van het perceel is de heet IJzerkooper, die in het gelijkstraatsche ge deelte aan den voorkant een tabaksfabriekje exploiteert. Bewoners van de naastgelegen pander, van wie enkelen reeds een paar uur tevoren een brandlucht hadden waargenomen zon- der te weten waar deze vandaan kwam, werden plotseling opgeschrikt door hevigo vuurverschijnselen. Onmiddellijk werd brandweer gewaarschuwd. De vlammen baanden zich inmiddels een weg naar de eerste verdieping en de daarboven gelegen zolderruimte, waar een warboel van elec- triciteitsbenoodigdheden lag, die het eigen dom waren van den heer IJzerkooper. Voor de eerste straal werd gericht et werden in 't geheel drie slangen naar bin- nen geleid sloegen de vlammen heviR naar buiten, echter slechts voor korten tijd, aangezien het natte element na een kwar tier blusschingsarbeid reeds de overwin ning voor zich kon opeischen. Het boven- achtergedeelte is met den inventaris echter geheel uitgebrand terwijl een voorraad papier in de bij een der huurders de heer Piller, in gebruik zijnde opslagplaats welke voorraad een waarde van ongeveer zeven honderd gulden vertegenwoordigde door het bluschwater nagenoeg geheel h vernield. Bewoners van "de ter weerszijde va:. perceel gelegen panden, die hun woningen uit vrees voor uitbreiding van den brand verlaten hadden konden zich weer vrij spoedig naar binnen begeven. De heer Piller is door den brand ernstig gedupeerd, aangezien de door hem geleden schade niet door verzekering wordt gedekt, hetgeen wel het geval is met den heer IJzerkooper. FIETSRIJDER OVERREDEN De landbouwer W. Linders. wonende tfl Kruisland, gemeente Steenbergen. U toen hij ter hoogte van het Gastelsveer fietste door een auto aangereden en ernstig gewond. De man werd in bewusteloozen toestand opgenomen. Zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, is het slachtoffer oven leden. ay .vjcve"' op een «or#-ZWEEFZADEL Kei niet diuifi. Vraagt Uw rijwielhandelaar H. LANG ZOON - ÜLFT (Gld.) RIETMEUBELFABRIEK „INDUSTRIA" Opgericht 1875 Tet 21S. Rietmeubelen voor serre'», terrassen, schepen, zl&> konbuizen. sanatoria, etc* Levering door den handel Uiti

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2