$Limwt £riitórljc (üouraut Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Bloedig drama in een schoollokaal I.G.B. aboimemetrtsprijjC Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending430 Bij dagelijksche zendingf 530 Alles bij vooruitbetaling i Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'ft ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No. 6050 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 VRIJDAG 2 APRIL 1937 18e Jaargang ©foertentieprijjm: Van I tot 5 regels UIT1/» Elke regel meer 0.22 fhgezonden Mededeelinget» van 1-5 regels 230 Elke regel meer CL45 Voor bet bevragen aan '1 Bureau V wordf berekend f 0.10 BETROUWBARE POLITIEKE i HANDWIJZER Zuivere politieke lijnen heeft Jhr. de Geer gister getrokken in zijn rede ter opening .van de jaarlijksche algemeene vergadering ,van de Chr. Hist Unie. Wel had de spreker zijn gedachten niet geconcentreerd op een bepaald onderwerp, zooals Dr. Kuyper steeds gewoon was in zijn Deputaten-redevoeringen; maar over de politieke vraagstukken van de dag wierp hij een zoodanig sober en toch helder licht, dat niemand in twijfel behoeft te verkeeren in welke richting de heer De Geer de Unie en de Chr. Hist. Kamerfractie denkt te leiden. En wat hebben wij tegen woordig harder noodig dan klaarheid en jvaarheid in de politiek? Eerlijk gezegd, het verkiezingsprogram dat de Unie eenige weken geleden publi ceerde, leek ons wel wat zwaar belast voor deze tijd. Dat was o. i. een schaduwkant aan dit anders zoo verdienstelijk stuk. De voorzitter van de Unie onderschrijft dit program natuurlijk volkomen en van tot z en zal het als praktische leidraad voor de werkzaamheden der toekomstige Chr. Hist, fractie ten volle aanvaarden; maar op zet en uitwerking van zijn rede sneed elke gedachte bij de wortel af alsof het program op kiezersvangst berekend zou zijn. Tot de kiezers en tot 't gansche volk komt de Unie met de principieele, zuiver const i- tutioneelc staatkundige belijdenis, dat Overheid en parlement slechts in gebonden heid aan 's Heeren ordeningen tot heil van ,volk en vaderland werkzaam kunnen zijn. Daarom de totale afwijzing om nu reeds te delibereeren over de samenstelling van het komende Kabinet, maar ook de belofte, dat de afgevaardigden hun beginselen zullen be lijden tegenover elk ministerie, dat het be wind in handen neemt en "zoo daarvoor reden is elk kabinet, ongeacht zijn poli tieke samenstelling, zullen steunen. Tot het voeren van een goed gefundeerde Christelijke politiek riep de spreker de aan wezigen op. Verwerpend de valsche tegen stelling tusschen fascisme en communisme, spoorde hij aan tot doelbewuste evangelische actie, welke haar kracht niet vindt in vrome stemming of spontane meditatie, maar zich wil laten leiden door Gods Woord en wat op grond van dat Woord geleerd wordt en his torisch gegroeid is. Herinnerend aan het merkwaardige feit, dat het gisteren 365 jaar geleden was, dat den Briel werd ingenomen, waarmee onze Vrijheidsstrijd begon, kon de heer de Geer niet nalaten te -wijzen op de dreiging van geestelijke dwang, welke door velen als vrij heid wordt aangeprezen en daarom riep hij in zijn bezielend slotwoord de nieuwe aan vallers toe: „In naam van Oranje, blijf af van dit volk; te duur is zijn yrijheia' ge kocht." TE HAASTIG GEOORDEELD De roode pers is weer eens boos op ons. Volgens haar behooren wij „tot de recbt- sche bladen, die van de bespreking van het concentratie-wetsontwerp gebruik maken om nog eens blijk te geven van hun verachting voor de openbare school en haar voor standers." Op grond waarvan, wordt ons dit verwijt gedaan? De roode pers argumenteert het als volgt: Wordt er gesproken over de no-dzake- lijkheid. de openbare school te bewaren als „vluchtheuvel" voor minderheden in die streken, waar daaraan behoeite be staat. dan schrijft deze krant: laten de verdedigers van de openbare school maar de hulp van de overheid inroepen; „er blijkt slechts uit. dat de stumper de kruk ken der overheidsbescherming noodig heeft om mee te komen". Dat is óók een manier om te spreken over een regeling, die aan het beginsel van geestelijke vrij heid en verdraagzaamheid haar fechts- grond ontleent. Indien de redactie niet zoo haastig had geoordeeld, geprikkeld wellicht door het feit, dat wij in verband met de Groninger schoolmotie van 1902 wezen op de houding van de moderne vakbeweging, dan zou zij ontdekt hebben, dat wij zelfs niet dachten aan de vluchtheuveltheorie. Opzettelijk spra ken wij over de vrees van de palstaanders nadrukkelijk in tegenstelling met de pacifisten dat de openbare school iu 't algemeen haar bevoorrechte positie zal verliezen. Welnu, wij houden ondanks de toorn van de roode pers vol, dat een school, welke slechts kan bestaan door bevoorrech ting „een stumper is, die de krukken der overheidsbescherming noodig heeft om mee te komen". Dat ik óók, ja dat is o.i. de goede manier „om te spreken over een regeling, welke aan het beginsel van gees telijke vrijheid en verdraagzaamheid haar rechtsgrond ontleent"* ONZE HANDELSMISSIE IN BRAZILIË Jhr. van Karnebeek presideert de koffiebeurs te Santos Een nieuwe taak wacht Uit Buenos-Ayres schrijft men per vlieg- post het volgende over het bezoek van onze handelsmissie aan Brazilië: Goeden Vrijdag, 's avonds 8 uur is de Neaerlandsche handelsmissie te Buenos- Ayres aangekomen, nadat vooraf een be zoek was gebracht aan Saritos. In deze laatste plaats werd het gezel schap opgewacht door een delegatie van ter plaatse werkzame landgenooten, v onder vertegenwoordigers van de Holland- sche Bank Unie en van den Kon. Holland- schen Lloyd. De missie begaf zich regel recht naar de Bolsa de cafe, de groote koffiebeurs, de grootste ter wereld. Aan ambassadeur van Karnebeek werd door het beursbestuur verzocht, de ochtendbijeen komst van deze beurs te willen presideeren, een voor Z.Exc. stellig ongewone taak, wel ke echter naar beiderzijdsoh genoegen werd vervuld. Het toeval wil&e dat bij die 'ge legenheid de noteering van de koffie niet minder dan 35 punten opliep, tot groote vreugde der Braziliaansche gasthecren. die hierin een gunstig voorteeken meenden te mogen zien. Onder leiding van den burgemeester werd vervolgens de stadsuitbreiding in oogen- schouw genomen. Ook werd een bezoek gebracht aan de staat Rio Grande do Sul. een der meest uit gestrekte van Brazilië, zoo groot als geheel Duitschland. Tijdens het bezoek bleek, oat de toekoms-trijke staat Rio Grande do Sul belangwekkende mogelijkheden opent voor uitbreiding van onze handelsrelaties op het gebied van scheepsbouw, uitvoering van groote werken en levering van veredelinp- materiaal aan landbouw en veeteelt Bin nenkort zullen dienaangaande nadere mede- deelingen worden verstrekt. De Nederlandsche handelsmissie is thans aan het einde van'haar verblijf in Brazilië gekomen. Een nieuwe taak wacht haar in de Plata-landen, en daarna in Chili. Elk van deze landen vereischt opnieuw haar bijzondere aandacht, onder geheel op zichzelf staande omstandigheden. Wat de eerste etappe van haar reis be- betreft, Brazilië, kan de Nederlandsche handelsmissie intusschen met groote vol doening constateeren, da.t zij daar te lande ontvangen is met buitengewone hartelijk heid, en met vol begrip voor de eigenaardi ge taak welke zij daar te vervullen had. Zij is in Brazilië onthaald en gehuldigd op een wijze die niet alleen hoogst vereerend is voor ons land en ons volk als geheel, doch ook persoonlijk voor de leden der missie, en in het bijzonder voor de persoon van den leider dezer ambassade, Jhr. van Karnebeek. De vele blijken van sympathie, welke jegens het hoofd der Nederlandsche handelsmissie zijn betoond, geven waarlijk alle aanleiding om de verwachting uit te spreken dat er een sfeer geschapen is, waar in het NederlandsohBraziliaansche han delsverkeer zich in de eerstkomende j'aren zal kunnen ontwikkelen op een wijze welke voor beide landen zoowel eervol als winst gevend moge blijken te zijn. Loonsverhooging bij Stork Verbetering der arbeidsvoorwaarden Bij de Machinefabriek Gebr. Stork en Co. te Hengelo heeft tusschen de Directie en de orie saamwerkende metaalbewerkers organisaties een conferentie plaats gehad ,'er verbetering der arbeidsvoorwaarden. De onderhandelingen hebben tot een re sultaat geleid. Volgens de roode pers is de ■acantie vastgesteld op vier dagen, waaron- .er de derde Pinksterdag als verplichte acantiedag, terwijl weer evenals iri de goede jaren, een waardeeringsvacantie wordt in gevoerd. Voor personeel met een diensttijd van 10 jaar van een halve dag, voor vijftien jaar één dag, voor 20 jaar anderhalve dag, oor 25 jaar twee dagen, voor 30 jaar twee- n een halve oag, voor 35 jaar drie dagen, oor 40 jaar drie en een halve dag. Voorts zal er een uurloonverhooging plaats vinden voor de jongeren van 1, 2 en 3 cent, terwijl ook voor de ouderen de uur loon en zullen -worden verhoogd, waarbij elk geval afzonderlijk zal worden bezien. Tenslotte zal een wijziging in de samen stelling van de kern woroen ingevoerd, waarbij het kernreglement van de Metaal- bond tot richtsnoer zal worden genomen. DE WEG ALKMAAR—SCHAGEN Ged. Staten van Noord-IIolland hebben aanbesteed den aanleg van de aarden baan ■Van het gedeelte van den provincialen weg AlkmaarSchagon, benevens het aanbren Pen van een gewalste fundeering voor de rijbaan in bet gedeelte van den provincia len weg tusschen de Dorpsstraat te Noord- Scharwoude en de oostelijke ringvaart van de Heerhugowaard, met bijkomende werken in de gemeenten Noordscharwoude, Heer hugowaard en Harenkarspel. Laagste inschrijfster was do N.V. Neder landsche Basalt Maatschappij te Zaandam ïoor f J08.400. HOTEL POLEN AMSTERDAM C ROKIN-KALVERSTRAAT Tel. 33346 TROMPENBERG's PALACE HOTEL Hilversum, Telefoon 7941 (2 lijnen) Aangenaan) verblijf voor najaar en winter BILLIJKE PRIJZEN. BLOEMENTENTOONSTELLING „DE HOFSTADBLOEM" Zal iets bijzonders worden De groote hal had nog grooter kunnen zijn Volgendie week, Donderdag 8 April, zal te Den Haag een gebouw worden geopend, waar onze residentie groote behoefte aan bad, en waar zij voortaan met recht trotsch op mag zijn. We bedoelen het permanent tentoonstellingsgebouw „Houtrust''. Dit gebouw wordt op waardige wijze ge opend, want het wordt dadelijk in de bloa men gezet- De eerste tentoonstelling, die er gielhouden wordt is ook de eerste groote bloementen toonstelling in de residentie. Deze grootsch opgezette bloemenshow, die de naam „Hofstacibloem" zal dragen, be looft, wat de inzendingen en wat de opstel ling aangaat, een eücces te worden. Zóó groot waren de aanvragen om plaatsruimte, dat deze gecontingenteerd moe6t worden. De 42 inzenders vroegen 3300 M2., terwijl, wil men een artistiek geheel hebben en dat is natuurlijk een eerste eisch, er na aftrek van paden en vijvers ongeveer 2200 M2. be schikbaar is. Dat is toch al heel wat, bijna een kwart hectare. Men is thans druk bezig om van de groots hal een paleis voor Flora te maken, een bloemenpaleis dus waar Flora's kinderen zich in bruidstijd, dus op hun 6choonst, zullen vertoonen. En dit gebouw leent zidh bijzonder voor zoo'n bloemenfeeeL De achterste helft wordt in landschapstijl aangelegd. Een vijver, waarover een rustig brugje is aangelegd, kronkelt zich daar mideben door het plantsoen. Bij de entree is de aanleg symetrisch gehouden. Ook hierin is een vijver aange legd. waarin een fontein het water met af wisselende I nreffecten zal opspuiten. De meest Lende firma's üit ons land zullen blijk geven van wat ze kunnen laten zien. En dat is niet zoo weijndg. Naast vier collectieve inzendingen, uit Aalsmeer, Rijns- burg, Utrecht en het Weetland, en een in zending voor onpersoonlijke reclame voor de Bloemen-Expresse en de Fleurop van de Kring Bloemisten-winkeliers komen beken de inzenders uit Aalsmeer, Voorschoten, Amerongen, 's-Gravenmoer, Hazerswoude, Sassenheim, Den Haag, Rijswijk, Utrecht, Oegstgeest, Dedemsvaart, Voorhout, Alphen a. d- Rijn, Haarlem, Wateringen, Hiltegom, de Meer, Wassenaar, en ook uit Melle bij Gent en uit Brugge. De Haagsche bloemenwinkeliers laten in een zestal boxen fraaie interieurs met uit sluitend bloemwerken zien. De tuinarchitect, de heer G. Ph. Haver m an en de technische leider, de heer W. B. Teun is sen zorgen voor een schoon ge heel. En dit is hun wel toevertrouwd. Het bestuur, onder leiding van zijn voorzitter Ir. J. M. Riemens en de secretaris D. Admiraal, heeft heel wat gepresteerd. Als straks, Donderdag 8 April, Z.Exc. minister Gelissen, dte tentoonstelling openen zal (minister Deckers is in verband met de suikercanf eren tie te Londen verhin derd) zullen de bezoekers, die ongetwijfeld bij duizenden zullen toestroomen, kunnen genieten van ongekende bloemenschoonheid- DE JAVA TREEDT OP Koopvaardijschip zet onverhinderd de reis voort Uit Tanger wordt gemeld: Een Nederlandsch koopvaardijschip heeft draadloos geseind, dat het door treiters werd aangehouden. De commandant van Hr. Ms. „Java" heeft daarop den Spaan- schen marine-autoriteiten geseind, dat hij alleen het recht heeft de visitatie van het schip uit te voeren. Het Nederlandsche koopvaardijschip kon daarop ongehinderd zijn reis voortzetten. Koelers en kalkers van eieren Vergoeding van eventneele schado Naar het „Nederlandsch Weekblad voor Kruidenierswaren" verneemt, heeft de regee ring zich bereid verklaard ten behoeve van ae binnenlandsche koelers en kalkers de graanrechtenheffing op eieren te reserveeren opdat bij eventueele afschaffing van de mo nopolieheffing de mogelijk daaruit voort vloeiende schade zal kunnen worden ver goed. Hoe een en ander te zijner tijd zal worden geregeld zal nog naner worden bezien. Gemeentewerkman ernstig gewond Aanvaller pleegt zelfmoord Rotterdam, 2 April. Gistermiddag omstreeks 4 uur heeft zich in een leegstaand school gebouw aan de Vierambachtstraat 22 een gruwelijk drama afgespeeld. Omwonenden hoorden hulpkreten en toen zij zich voor het gebouw verzamelden zagen zij tot hun ont zetting, dat een zwaargewonde man, met een bebloede hamer in de hand naar buiten rende. Toen de politie was gewaarschuwd, bleek de toegang tot het schoolgebouw te zijn versperd. Een der agenten wist echter door een raampje naar binnen te komen. Men vond er een man, die zich door ophanging van het leven had beroofd. Naar binnen gelokt In het leegstaande schoolgebouw waren tot voor kort ondergebracht de openbare scholen No. 187 en 256; mi deze scholen wa ren verplaatst naar de Aleidisstraat werd het leegstaande gebouw omgebouwd tot gymnastieklokaal. Aan de verbouwing werkten mede een aamtal gemeentewerklieden, een paar elec- triciens en jeugdige werkioozen. Een der gemeentewerklieden, die aan de verbouwing medewerkten, de 39-jarige met selaar J. G., had zich de laat6te dagen al zenuwachtig en onrustig getoond en gister tegen een van zijn chefs gezegd: „Als ik er morgen niet hen, zeg je maar, dat ik ziek ben". Men had achter deze woorden niets bij zonders gezocht, doch nu blijkt wel, dat G. met treurige plannen rondliep. Uit. het politie-onderzoek is n.l. gebleken, dat G. een van zijn collega's de 40-jarige opperman A. Kiersch het schoolge bouw heeft binnengelokt om hem te vermoorden. Hoe het drama zich afspeelde Hoewel er nog vele vragen onopgelost zijn - de toestand van Kiersch was gister van dien aard, dat een normaal verhoor onmo gelijk bleek is toch wel komen vast te aan, dat het drama zich op de volgende wijze heeft afgespeeld: G. had aan Kiersch gevraagd, of hij gistermiddag om 4 uur even bij hem wilde komen in het schoolgebouw aan de Vieram bachtstraat. Op dat tijdstip waren de electri cians en andere werklieden naar huis ge gaan en G. bleef dus alleen achter. Toen Kiersch binnen was, sloot hij de deur. Ver moedelijk is hij daarna zijn collega voorge gaan op de trap naar de eerste verdieping. De man had een handhamor met twee stompe einden in de hand en blijkens dr. verklaringen, die Kiensch nog heeft kun nen afleggen, heeft hij zich plotseling omge draaid en hem vijf of zes zware s'agen op het achterhoofd toegediend. Hoewel K. ernstig aan het achtéhoofd' werd verwond en tevens een groote won de over het .voorhoofd en de neus kreeg, zoodat hij veel bloed verloor, heeft hij het op een loopen kunnen zetten. Luide schreeuwde het slachtoffer om hulp. Een wilde jaoht tusschen den zwaar gewonden man en zijn aanvaller volgde door alle lokalen van het school gebouw, een jacht, die voor K hopeloos scheen, omdat overal in het gebouw ma terialen lagen verspreid, zoodat hij tel kens dreiede te struikelen. Inderdaad ge lukte het G. om zijn slachtoffer weer te grijpen, doch met den moed der wanhoop verzette deze izich. K. is een groote for- sche man, die over zooveel reserve krachten bleek te beschikken, dat hij zijn aanvaller wist te overmeesteren. Hij pakte hem den hamer af en vluchtte. De school ingesloten Nog steeds hevig bloedend wist K. de bui tendeur te bereiken en deze te ontsluiten, waarna hij met den hamer in de hand de straat op vluchtte. Voor het schoolgebouw had zich op het hulpgeroep, dat door de omwonenden was gehoord, reeds een groote groep menscnon "erzameld. Toen men K. de deur uit zag 'luchten met de bebloede hamer in de hatul, dacht men eerst, dat dit een mes was en verschrikt stoof men uiteen. Spoedig bleek echter, dat men met het slachtoffer "te doen had, een slachtoffer, dat er ernstig aan toe was. Ook de politie was inmiddels gearriveerd en in afwachting van de. komst van den Geneesk. Dienst verbond men K. Dader pleegt zelfmoord Uiteraard probeerde men oogenblikkelijk n het schoolgebouw binnen te dringen en den dader te overmeesteren. Het bleek ech ter dat G. die blijkbaar zijn slachtoffer dicht op de hielen heeft gezeten, de buitendeur op slot had gadraaid, zoodat men niet op do normale wijze binnen kon komen. Een der politiemannen ontdekte evenwel, dat een raampje van het gebouw open stond en daardoor drong de politie naar binnen. Voorzichtig baande de politie zich een weg tusschen de voorraden opgestapeld verbou wingsmateriaal, voorzichtig, omdat men niet wist in welken toestand de dader zou verkee ren en deze wel blijk had gegeven tot alles in staat te zijn. Men hoorde evenwel niets Na eenig zoeken trof men G. in een der lokalen aan, dood, omdat hij zich door op hanging van het leven had be roofd. Men heeft den man direct losge sneden, doch de inmiddels ontboden arts J. J. Koning constateerde dat de levensgeesten waren geweken. Een veete de oorzaak? Het hulpgeroep van het slachtoffer en de komst van de politie heeft tot gevolg geïiad. dat in de Vierambachtstraat zuik een me nigte samenstroomde, dat hét rijverkeer moest worden stilgelegd. Nadat de gewonde man en het stoffelijk overschot van den dader waren weggebracht werd de toestand op straal weer normaal. De politie heeft een uitgebreid onderzoek ingesteld, o.m. naar de oorzaak van het bloe dig drama. Hoewel men hieromtrent nog geen zekerheid heeft, is komen vast te staan dat de beide mannen elkaar wel kenden, doch uit hoofde van hun beroep niets met elkaar te maken hadden. Beide mannen wa ren gehuwd. Voorloopig wordt aangenomen, dat een veete de ondergrond is van 't drama NIEUW PLAATJESVERHAAL Vandaag beginnen we met eert nieuw plaatjesvechaal. Gedurig weer vroegen de kinderen er om. Hier is het begin dan eindelijk. Zoo men weet verschijnt dit ver haal in ons blad van Maandag, Woensdag en Vrijdag. Prinselijk Paar te Monte Carlo Buitengewoon fraai weer Het schijnt, dat het verblijf van Prinses Juliana en Prins Bernhard te Monte Carlo eenige dagen langer zal duren dan oorspronkelijk de bedoe ling was, waaraan het buitengewoon fraaie weer, oat op het oogenblik aan de azurenkust heerscht, waarschijn lijk niet vreemd is. Vooral gister was het een heerlijke zo- mersche dag en de Prinses en de Prins waren reeds vroeg in een kleine auto naar de haven gereden om per motorboot een tocht te maken op zee, waarna zij in het „Hotel de Paris" de lunch gebruikten. Des middags waren de Prinses ei. Prins de gasten van de Prinses van Mo naco, in wier loge zij het bloemencorso en de „Bataille des fleurs" bijwoonden, dat onder een stralend blauwe lucht werd ge houden. Vooral Prins Bernharo! weerde zich dap per bij het bloemen gevecht. De Prinses en de Prins hebben tijdens hun verblijf te Monte Carlo enkele malen tennis gespeeld. Plannen om naar Parijs te vertrekken, schijnen er voor het oogenblik nog niet te zijn. Vermoedelijk zal de terugkomst van het Prinselijk Paar, welke aanvankelijk omstreeks 5 April werd verwacht, nog een paar weken worden vertraagd. Nieuwe N.S.B.-senatoren Ook ccn burgemeester aangewezen Het weekblad van de N.S.B. bericht dat „bij besluit van den algemeenen leider" ge geven te Utrecht op 30 Maart 1.1., zijn aan gewezen om straks zitting te nemen in de Eerste Kamer de heeren: Mr A. J. van Vessem, zittend lid: Mr D. F. Pont, burge meester van Hillegom; J. Maarsingh, land bouwer te Stadskanaal en Ds G. van Duyl. De heer M. Graaf de Marchant et d'Ansem- bourg, thans lid der Eerste Kamer, keert daar niet terug, maar moet straks aaar de Tweede Kamer als plaatsvervangend leider der nieuwe fractie. Iets frappeerends zit in deze aanwijzing niet, noch in het feit zelf, noch in de per sonen. Dat de burgemeester van Hillegom al sedert jaren n crypto-N.S.B.er was, is geen nieuws. Zijn smalende redevoering te Rotterdam voor R.K. gemeentebestuurders zei genoeg. De wijze, waarop hij later voor zijn denkbeelden getuigde, liet geen wij fel over. En volkomen overeenkomstig de zede lijkheidsopvattingen van de N.S.B. was hij lid van deze beweging en bleef hij ondanks dat burgemeester. Daar zal nu wel spoedig een einde aan gemaakt worden. We zouden haast zeggen, dan is Hillegom een dictator kwijt, want het was voor wethouders raadsleden geen pretje om met dezen man samen te werken. Het bleek vaak genoeg. Overigens, zooals gezegd, zit in deze uit zonderlijke candidaatstelling, welke leiden moet tot een vrij en gaaf volk, niets van belang. Maarwe moeten de feiten van de dag nu eenmaal bijhouden. De moord op mevrouw Stern te Meppel Tegen dienstbode echt jaar gebisebt Het gerechtshof te Leeuwarden be handelde de zaak tegen de 27-jarige dienst bode E. V. uit Meppel. thans gedetineerd, die wordt beschuldigd van moord op haar meesteres, mevrouw SternChattel te Meppel. In den nacht van 3 op 4 Mei van het vo rig jaau- heeft verd. haar mevrouw, oie reeds te bed lag met een hamer een aantal sla gen op het hoofd toegebracht, aan de gevol gen waarvan deze den volgenden nacht is overleden. De Asser rechtbank, die na de eerste be handeling op 28 September de zaak schor ste, teneinde een onderzoek naar verd. s geestvermogens in te stellen, hoorde op 22 Januari jl. een tweetal getuigen-deskundigen die een uitgebreid rapport hadden ingediend De advocaat-generaal eischte evenals in eersten aanleg acht jaar gevangenisstraf welke straf de rechtbank 5 Februari wijzigde in Grie jaar gevangenisstraf, met ter beschik king stelling der regeering. Na een uitvoerig requisitoir eischte de advocaat-generaal gisteren acht j a a gevangenisstraf, met daarna ter be schikking stelling van de regeering. U verschaft zich meer verdiensten door het volgen van onze schriftelijke cursus VERKOPER, VERKOOPSTER k bed"'*'8 °Pjfel<lln0 "£or ™rlct,illend« branche» al» ehocolalerio; melk. boter kaai en eieren; aardappelen! fait Xn huishoudelijke artikelen, galanterieën en Ij i e rw a re a!'bo'e kh a n dol' Vraag zonder verplichting Inlichtingen bij A3.S.Q. Nieuweplein 31, Arnhem. Telefoon 24597 VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen Tegen de dienstbode, die verdacht wordt van de moord op mevrouw Stern te Meppel, is acht jaar gevangenisstraf ge* eischt Te Rotterdam heeft zich in een school gebouw een gruwelijk drama afgespeeld* Een gemeentewerkman heeft een ander werkman met een hamer de schedel ver* pletterd en daarna zichzelf van het leven beroofd. De Eerste Kamer heeft het ontwerp te* herberekening der Indische pensioenen aangenomen en daarna de begrootingefl van Landbouw en het Landbouwcrisis* fonds goedgekeurd. Het bezoek van het Prinselijk Echtpaaf aan Monte Carlo. De kruiser Java is opgetreden tegen ge* wapende treilers, die een Nederlandsch koopvaardijschip aanhielden. De jaarvergadering van de ChristelijK Historische Unie te Amsterdam. Twee personen uit Wellerlooi zijn ovef de grens gelokt en in Duitschland gevan* gen gezet. Vergadering van de Vereeniging vaxX Geref. predikanten, 1 De resultaten van' Van Nievelt Gou* driaan en Co's Stoomvaart Mij. zijn LoC 1936 belangrijk verbeterd. Er wordt wee* tot dividend uitkeering overgegaan. Op het Baskische front is het tot hevïga gevechten gekomen, waarin door de recht* schen opnieuw voordeelen zijn behaald. Te Belgrado heeft opnieuw een confe* rentie der Kleine Entente-staten plaats. Tsjang Kai Sjek zal twee maanden rusfi nemen. Edens lijforgaan over de kansen van een nieuw Locarno. De Japansche partijen Minseito en Seyoekai maken gezamenlijk front tegeni minister-president Hayashi. Sfolvt en SwMn Domen Deuren Kozijnen I PloofwetLen en Uzerconsfrvcfies feLass» i N.V. Consfrucfi. wrkplgafe Maehmef0br»k N.V. INSULAIRE HYPOTHEEKBANK te AMSTERDAM 4 Pandbrieven a 99% CONVERSIE tot nadere aankondiging der 5 en V/z Pandbrieven in 4 PANDBRIEVEN a 99V4 Basalt inetegels In alle kleuren. TROTTOIRBANDEN - e: N.V. HOLLANDSCHE BASALTINE TEGELFABRIEK - ROTTERDAM DE PERFECTE KOELKAST Reeds vanaf 265.- AQUAPR0 - AMSTERDAM DE RUYTERKADE «3, TeL <1303, <1503 Woordbreuk kan nooit eervol z(jn Hitsers kunnen niet eerlijk zUn Heidenen waren steeds primitief J Een oorlogsdrljver ls nog erger dan een dief 1 RIJDT FISK en hebt Uw Neerland Zijn meisje met zoutzuur geworpen Dader thans tot twee Jaar en vier maanden veroordeeld Het gerechtshof te Amsterdam veroor deelde den 25-jarigen A. A. J. van V. uit N ij m e g e n wegens poging tot zware mis handeling met voorbedachten rade tot twee jaar en vier maanden gevangenisstraf met aftrek van zes maanden voorarrest. De man had op 16 September jl. gepoogd zijn meisje te Bussum zoutzuur in den mond te gieten. Zijn toeleg mislukte doordat zij zich heftig verweerde. De rechtbank had hem tot twee jaar ver oordeeld. de procureur-generaal had verhoo« ging van de straf tot 3 jaar gerequireerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1