Provinciale Toogdagen der Chr. Jeugdbonden RIDDERORDEN BOND VOOR GEREF. JEUGDORGANISATIE 85 WOENSDAG 31 MAART 1937 DERDE BEAD PAG. 9 Alom veel belangstelling Tal van mooie vergaderingen Tweede Paaschdag is wel bij uit stek een toogoag voor de jongeling schap. In tegenstelling met Hemel vaartsdag, wanneer de landelijke Bondsdagen gehouden worden, vinden met Paschen alom in den lande de provinciale vergaderingen plaats, waarvoor steeds zeer veel belangstel ling is, mede door de kleinere afstan den. In aansluiting op de verschil lende verslagen, die we gister reeds plaatsten, volgt hier nog een serie. N.J.V. afd. Groningen Tweede Paaschdag werd te Groningen de Prov. Bondsdag gehouden van het Ned. Jong. Verbond. De dag begon met een wijdingsdienst ge leid door Ds. J. Schoneveld, Ned Herv. pre dikant te Groningen De groote hondsvergadering ving des mid dags aan in de groote zaal van de Har monie. Na de opening door den voorzitter van de Prov. Commissie, den heer J. van Dungen, hield de heer H. Bels, voorzitter van de Regelingscommissie een korte toespraak. Hierna volgde de rede van den Bonds voorzitter. Ds. P. Veen, van Utrecht, over: „C.J.M.V. en Kerk". Hoe is, zoo vroeg spre ker. de verhouding tusschen C.J.M.V. en kerk? Over het algemeen heerscht hier veel verwarring.' Naast de kerken bestaat allerlei arbeid, die medewerkt', aan de uitbreiding van Gods Koninkrijk, dus niet-kerkelijke arbeid. Veel van deze arbeid is een vrucht van het Reveil. Zoo ook het N.J.V. Dt is niet kerkelijk, maar in geenen deele anti-kerkelijk zooals zoo velen nog beweren. Het behoort tot geen enkele kerk om twee redenen, een princi- pieele en een practische reden. Het N.J.V. wil jonge menschen. afgezien van de vraag tot welke kerk zij behooren, laten samenkomen Later zullen ze partij kiezen en misschien tegenover elkaar staan, maar de herinnering aan die vroegere samenwerking zal hun den strijd eerlijk doen strijden. Ook de buiten-kerkelijke jeugd wil het N.J.V. bereiken. Laten de kerken, aldus spr.. probeeren elkaar te dienen door met elkaar en met het NJ.V. samen te werken N.J.V. afd. Noord-Holland De Prov. Noord-Holland van het N.J.V. Hiield 2den Paaschdag te IJmuiden haar too'_'dag. Het kerkgebouw was overvol. Ds. A A. Wildschut, van IJmuiden-Oost, voor zitter der Prov. afd., leidde den wijdings dienst en sprak naar aanleiding van 1 Cor. '15 17. In de middagvergadering werd door ver schillende afgevaardigden in beknopten vorm de groote beteekenis van het ringwerk, het jongenswerk en den arbeid der afdee- lingen nader uiteengezet. De hoofdschotel van deze vergadering vormde de rede van Ds, Y. Alkema van Aalsmeer, getiteld „De C.J.M.V. en de Kerk". In zijn e. nstig woord wees spr op de vele critiek. die door de kringen der C.J.M.V. op de kerk wordt uitgeoefend, maar ook omgekeerd waren wel eens bezwaren tegen het C.J.M.V.-bestaan aangevoerd Spr drong er op aan elkaar te leeren waardeeren. In de avondbijeenkomst sprak Ds J. J. Busk es Jr. van Amsterdam over „Een vraag van Jezus", waarbij spr. de vraag door Jezus 'tot Petrus gericht: „Simon, hebt gij Mij lief?" den aanwezigen te beantwoorden gaf, hij elke daad en taak tot op het oogenblik waarop die vraag de eenige is, die nog be staat. Het slotwoord werd gesproken door Ds. 'A. A. Wildschut, waarbij de Chr. Gem. 'Zangvereeniging, „Looft den Heer" haar medewerking verleende. NJ.V. afd. Noord-Brabant Den tweedien Paaschdag vierden de Bra- ban tsche leden van het Verbond van Chr. Meisjcswireenigingen en het Nederla-ndsch Jongelingsverbond, als alle jaren, hun ge- ccmbineerden Bondsdag en deee keer was het 't vriendelijke, aan natuurschoon zoo rijke p'aa, sje Valkens waard dat de be zoekers wachtte. De deelname was boven .verwachting: bijna 500 jonge menschen maakten de middagvergadering mede. De dag ving aan met een liturgische wij dingsdienst, welke gehouden werd in de Ned. Herv. Kerk aan de Schootschestraat te Eindhoven en waarin voorging Ds. F. L v. Duykeren te Heusden. Deze bepaal de zijn gehoor bij de woorden: „Ik weet dat mijn Verlosser leeft" en sprak naar aanlei ding daarvan over „Levenszekerheid". Na deze dienst vertrokken de deelnemers per bus, fiets of tram naar V alken s- waard, waar na de gemeenschappelijke maaltijd de middagvergadering aanving. Van het Meisjesverbond trad als spreekster op mej. J. C. de Bruyn Kops uit Velp, Qie een ernstig woord sprak over: „Houdt uw licht brandende". Van liet N.J.V. sprak de hoer Tabak, uit Amsterdam, over: „Jeugdwerk rond de Gemeente". Tevens werd door. leden van de Ëindhovenscht'. Meisjesvereeniging opgeveerd hot mooie spel „Strijd". Na de tweede maaltijd volgde de avondvergadering, aangeboden door de Einil- hovensche vereenigingen. waarin het leekv spel „Wilhelmus van Nassaue" werd opge voerd. Daarna werd de> e zeer goed geslaag de toogdag gesloten. k. N.J.V. afd. Friesland In het feestelijk met vlaggen versierde S n e e k is onder zeer veel belangstelling de Srovinciale Bondsdag voor Friesland ge- ouden. Nadat, 's morgens in de Groote Kerk een Wijdingssamenkomst was gehouden, waarin Ds. J. R. Wolfcnsberger, Ned. Herv. predi kant te Snoek, voorging, volgde 's middags de bondsvergadering in de Groote Kerk. In deze vergadering werden toespraken gehou den door Ds. J. R. Wolfcnsberger, met als onderwerp: De critiek der jeugd op de Kerk; Ds. J. van Veen, Workum, over: De critiek der Kerk op de jeugd; Ds. G. D. A. Oskamp, Harlingen. over: Waarom is die C.J.M.V niet kerkelijk en Ds. C. J. Laarman te Huizum over: C.J.M.V. en de Kerk. Het samenvattend ■woord werd gesproken door Ds. A. W. Feeo- Btra te Ruigelollum, die tevens de bijeen komst op gebruikelijke wijze sloot. Een en ander werd afgewisseld door koorzang en orgelzang. 's Avonds om 7.30 uur werd deze bijeen komst met het oog op het groote aan al deal nemers herhaald. Deze bijeenkomst werd teen gesloten door Ds. K. O. Finkensieper te Oosthem. 's Middags en 's avonds werden ir het Geb. v. Chr. Belangen feestelijke verg? deringuh gehouden. Voorts is in de namiddaguren een groote optocht gehouden. Minister De Wilde spreekt op de algemeene jaarvergadering te Zwolle Te Zwolle werd de Jaarvergadering ge houden van de afdeelin- Overijssel van den Nederlandschen Bond van Jongelingsvereeni- gingen op Gereformeerden Grondslag. De morgenvergadering werd gehouden in gebouw „Odeon" onder leiding van den voorzitter der afdeeling Dr C. N. Impeta van Kampen, die een openingswoord uitsprak getiteld „Groote menschen en kleine luyden". Het jaarverslag werd uitgebracht door den len secretaris den heer Zw. O. Broek Roelofs te Den Ham, het financieel verslag door den penningmeester. Bij enkele candidaaistelling werden ge kozen tot primus en secundus Bondsbestuur- der de heeren Dr C. N. Impeta en H. A. Kroeze, tot afdeelingsbestuurder de heer H. A. Kroeze. De uitslag der stemming voor 2 leden van het afdeelingsbestuur was, dat verkozen werden de heeren Dr C. N. Impeta en Zw. O. Broek Roelofs. Besloten werd de volgende jaarvergadering in Almelo te houden, Een najaarsverga dering zal worden gehouden te Harden- b e r g met nevenvergadering te H e e m s e. Na de bespreking van de voorstellen voor den Bondsdag te Middelburg, werd de ver gadering gesloten. De middagvergadering Voor de middagvergadering, die in de Zuiderkerk werd gehouden, bestond groote belangstelling. Ook hier had Dr C. N. Impeta de leiding, die na heropening op de gebrui kelijke wijze de aanwezigen verwelkomde, waarbij hij zich in het bijzonder richtte tot den Minister van Binnenlandsche Zaken, Z.Exc. Mr. J. A. de Wilde, tot den Burge meester van Zwolle, Dr J. E. Baron de Vos van Steenwijk, te wier eere het Wilhelmus werd gezongen en tot de heeren Prof. Dr. K. Dijk en J. Wijnbeek, respectievelijk voorzit ter en secretaris van Geref. Jongelingsbond. Minister de Wilde sprak daarna een rede uit over „De beteekenis van Dr. A. Kuyper voor z ij n tijd en voor onzen tijd". Spr. betoogde allereerst dat het om ver schillende redenen de moeite loont het leven van groote mannen, die maar zoo weinig ge boren worden, te bestudeeren. In de vorige eeuw neemt Dr Kuyper een eerste plaats in, en wel op het drievoudig terrein van Kerk, Staat en Maatschappij. Op 29 October a.s. zal het een eeuw geleden zijn, dat Dr. Kuyper te Maassluis werd ge boren. Het is de plicht van het Nederland- sche volk hem te gedenken. Meer dan 50 van zijn 83 jaren waren in dienst van den drie eenigen God. Deze man, met zonden en gebreken behept, had maar één doel „Gods ordinantiën op te sporen". Dat was de kern van al zijn werk, de sleutel van het geheim van zijn leven, Al zijn arbeid is hiertoe terug te brengen. Dr Kuyper deinsde niet terug als men weerde dat zijn werk verkeerd was. Hij E$f evenals Luther, met de klaarheid van eei genie zijn weg, sterkte zich door gebed ei studie. Vervolgens schetste spr. uitvoerig d< arbeid van Dr Kuyper op velerlei terrein daarbij er op wijzende dat hij het werk vai Groen van Prinsterer op zoo uitnemend* wijze voortzette. Ook nu heeft Kuyper not beteekenis. Dat onze A.R. kamerfractie thans een keurbende vormt, is nog te danken aan zijn arbeid. Spr. eindigde zijn rede met een persoon lijk woord, waarin hij wees op het feit, dat de huidige positie van de antirev. groote gevaren meebrengt De waardeering van te genstanders moet ons niet doen gelooven aan een Christendom boven geloofsverdeeldheid. De voorzitter dankte Minister de Wilde voor zijn rede, waarna Ds Chr. W. J. Teeuwen uit Heerde een opwekkend woord sprak over „Ons Grootburgerschap". Spr. richtte zich speciaal tegen de brochure „de burgerlijkheid der Kerk" van Ds. H. C. Touw, waarin een zeer scherpe critiek tegen de kerk en het vereenigingsleven wordt ge geven. Zoowel de rede van Minister de Wilde als van Ds Touw, werd gevolgd door hartelijk applaus. Ds. Teeuwen ging tenslotte voor in dankgebed. J.V. op G.G. afd. Zeeland De Afdeeling Zeeland van J. V. op G.G. heeft te Goes Tweede Paaschdag haar jaarlijksche Toogdag gehouden onder lei ding van den voorzitter den heer J. P. Kogel er. Deze sprak een openingswoord over „Waardeering", waarin hij wees op de beteekenis van Dr. A. Kuyper, die het Ne- derlandsche volk weer den Bijbel heeft doen lezen. Na het openingswoord kreeg de secr. de heer Jac. Smit gelegenheid het jaarver slag te lezen, waaruit bleek dat het leden tal van 1190 tot 1240 was gestegen, een verblijdend verschijnsel. Ook brach' de pen ningmeester verslag uit over de financiën en de begrooting. Deze werd goedgekeurd. Dank werd gebracht aan den heer Bij de Vaate voor zijn arbeid. Nu kwam aan de orde rapport Bonds- bezoek 19361937 waarover enkele vragen werden gesteld. Hierna werd de vergadering geschorst, juist op het oogenblik dat vele auto's met N.S.B.ërs voorbij de kerk reden. Het lawaaierige „Houzeegeroep" werd prompt Een van de jongste Spaansche vluchtelin gen, die op Nederlandschen bodem gast vrijheid vonden. beantwoord met een krachtig „Leve Colijn". De middagvergadering was uitstekend be zocht. Het kerkgebouw was stampvol met jonge menschen. Allereerst sprak Ds. Mulder uit Haam stede over „De Jongeling en zijn Bijbel". De Bijbel vraagt aldus spr., gehoorzaam heid en onderwerping: Het is de concrete boodschap van God Die ons vrij maakt van slaafsche banden. Tal van moeilijkheden werden besproken, waarna gezongen werd Ps. 122:1. Ds. Hagen uit Zwijndrecht sprak tenslot te over „Eenheid", waarin hij erop wees dat niet de eenheid door menschen gelegd, ons ideaal moet zijn. maar de Eenheid, zooals God die wil, en ook gegeven heeft in den Bond van J. V. op G G. Hierna werd de uit stekend geslaagde vergadering gesloten] Officieele Berichten REGEERINGSGEDELEGEERDE la santé pulillque' tot 10 Juli 1937 te i-aius zal prof. dr J. J. van Lochem i DEPARTEMENTEN Aan den heer A. de Vos Is eervol ontslag 'erleend uit zijn betrekking van referendaris het Dep. van Defensie. Benoemd zijn tot eferendarls In vasten dienst de hoofdcommie- «n L. H. Lu tiend ijk en F. J B. van Haastert B(j het departement van Waterstaat i3 be vorderd tot raad-adv:seur in vasten dienst, mr dr J. F. Schönfeld. Bevorderd zijn: tot admi nistrateur J. E. van der Heijden, tót referen daris mr J. P. van Rossum, tot hoofdcommies Mijnwezen is verleend aan der N. C. Couvee en de titulaire rang van referen daris aan den hoofdcommies mr F. L. Heine- mann, belden van het Dep. van Waterstaat. PERSONALIA Verplaatst is naar Lochera de ontvanger der Dir. bel., G. H. van Leeuwen te Gennep. Idem de ontvanger B. ten Kate van Zwolle naar Amersfoort: de ontvanger J. de Vroom Delft en de ontvanger W M. Wi Benoemd Is tot or Wolvega, L. H. H. Liev. Rotterdar ONDERSCHEIDINGEN Benoe je-Nasss Toegekend is Na. sau verbonden eere-medaiile. In zilv J. L. Duinstee te Den Haag: Idem Roest Sr te Dordrecht; idem ln brons Fa. VAN WIE LIK 9 NOORDEINDE DEN HAAG Telefoon 112246 VIERING VAN HET ZILVEREN JUBILEUM Opgewekte begroetings samenkomst in de Maasstad Herdenkingsrede van den Voor zitter den heer Joh. C. Francken van Utrecht De Bond voor Gereformeerde Jeugdorgani satie in het zilver! Vijf en twintig jaar was het vorige maand geleden dat de Bond werd opgericht en men heeft zich opgemaakt dit heugelijk feit op feestelijke wijze in de Maasstad te her denken. Daarvoor is reden te over! Want in de periode die voorbij ging, mocht rijke zegen op den arbeid worden ondervonden. Was het begin heel klein, thans zijn bij den Bond aangesloten 556 knapen- en 410 meisjesvergaderingen met in totaal 21419 leden terwijl het bekende Leidersblad elke maand aan 3400 adressen wordt toege zonden. Tegelijk met den Bond vieren ook drie Bestuursleden hun zilveren jubileum, n.l. de heeren Joh. C Francken van Utrecht, M. Grashoff van Den Haag en J. Timmermans van Barendrecht. Reeds gisteravond waren velen uit den lande naar Rotterdam gekomen ter viering van het jubileum, welke werd ingeleid met feestelijke begroetingssamenkomst in de groote zaal van het gebouw Palace aan de Ged. Botersloot. De voorzitter van de Regelings-Commissie de heer J. C. Langbroek van Rotterdam heeft de talrijke aanwezigen, nadat gezon gen was „Dankt dankt nu allen God" en hij was voorgegaan in gebed, een hartelijk welkom toegeroepen in het bijzonder wel den kapitein-generaal en zijn staf. Na ge wezen te hebben op het doel van den arbeid, wekte spr. op tot vaardig blijven. Een goed verzorgd programma be staande uit zang, muziek en declamatie, werd hierna afgewerkt. Een strijkorkest onder leiding van den heer A. de Roo speelde vadfi'landsche liedjes die spoedig werden meegezongen en zoo zat de stemming er in een minimum van tijd in. De heer P. B. Bedeker gaf eenige declamaties ten beste, die zeer op prijs werden gesteld terwijl eenige leidsters een goedgeslaagd spreekkoor „Holland"' uit voerden. Een en ander viel zeer in de smaak der aanwezigen. De feestelijke stemming duurde tot vrij laat in den avond voort en het was met een dankbare toon in het hart, dat tenslotte de aanwezigen huiswaarts togen nadat de heer Langbroek in dankgebed was voor gegaan. De Jubileum-vergadering De eigenlijke Jubileumvergadering ving hedenmorgen aan om elf uur in de Sociëteit van de Rotterdamsche Diergaarde. De voorzitter van den Bond, de heer Joh. C. Francken van Utrecht opende de vergadering op de gebruikelijke wijze én sprak daarna de herdenkingsrede uit In aansluiting aan het gelezen Schrift gedeelte uit Psalm 48 zet spr. uiteen dat wij op dezen dag Gods weldadigheid en trouw gedenken, maar ook onze schuld, onze on trouw die het werk meermalen belemmer den. Toch was er rijke zegen want wie het blad der historie opslaat van den Bond voor Geref. Jeugdorganisatie, die leest op elke bladzijde van die zegen. Spr. her- innert dan aan het begin ergens in Rotterdam in een kleine verga dering, hoe de Knapenvereeni- gingen dien tijd meest uitgingen of verzorgd wer den door de plaat selijke J.V. en die zorg was meestal Joh. C. Francken stiefmoederlijk. Toen in 1909 de Bond van J.V. op G.G. zich met de Iv.V.'s ging bemoeien en het Kna^ penblad door Ds. Vonkenberg werd opge richt kwamen er betere tijden. In 1912 begon de bond het werk te organiseeren maar "t duurde nog tot 1917 mee door den oorlogstoestand, eer de gang er in kwam. Toen werd het Knapenblad overgenomen, terwijl in de eerstkomende jaren het stelsel van persoonlijk lidmaatschap op eigen kosten verwisseld werd voor 't vereeniginps- lidmaatsrhap met betaling p?r aangesloten knaap. In 1920 kwamen ook de meisjes er bij en toen ging het met sprongen vooruit Nadat spr. verschillende andere deelen van het werk kort de revue heeft laten passeeren en opgemerkt heeft dat tegen slagen van beteekenis er niet geweest zijn, werpt hij den blik vooruit want Godvruch tig gedenken is ook vooruitzien. Voor de naaste toekomst zal het program vooral aangeven doorwerking van wat verkregen werd, uitbouw, verdieping en belijning. Voor de toekomst zal moeten blijken of er met het werk van de eerste kwarteeuw winst is gedaan. Wat het getal betreft zal gestreefd moeten worden zeker naar ver dubbeling want zonder de begeerige Mik op de massa te richten, handhaven we de stelling dat elke knaap en elk meisje van Gereformeerde huize bij ons behoort. Hier geldt dezelfde eisch ten opzichte van het kind des Verbonds als bij het Gereformeerd Schoolon derwijs. Dan eiseht zeker voorziening de nog steeds zwakke positie der Oudersvereeni- gingen. Vooral van de sedert eenige jaren opgekomen en met frissc'.ie moed werkende G.J.LO.'s verwachten we voor deze twee takken van propaganda nog heel .veel. Ook zaak der vorming van leiders en leid sters vraagt volle aandacht, terwijl de ont- wikkelinge der methodiek, hoezeer we dank baar zijn voor wat bereikt werd nog veel van ons zal vragen. Ook-moeten we aan sturen op het verkrijgen van de eigen handboeken voor ons werk. Wat onze organisatie doet. dat. is bou wen voor de. toekomst. Onze jonge men schen zuilen, bedriegen de voorteekenen niet, voor een striid komen te staan die van den belijder ontzaglijk veel meer zal vragen dan nu het geval is. Alleen wie uit het geloof leeft zal in dien Strijd kunnen volharden. Maar nooit mag dat worden tot lijdelijkheidsprediking Wanneer we ge denken sluit dat in zich luisteren naar het Woord Gods èn werken. Werken tegen de zuigkracht van het wereldleven in en zoo vormen menschen van karakter die geleid door den Heiligen Geest uit het Woord leerden leven. Zoo mogen we ook verwach ten een vrucht op dezen arbeid voor God. En op onze betuigenis „Zie deze God is onze God Hij zal ons geleiden tot den dood toe", zal naar de belofte des Heeren ons werk deze vrucht dragen tot Zijn eere dat het jonge geslacht antwoordt „Uw God is ook onze God. Uw Koning zal ook de onze zijn". En dan zal er gedenken zijn tot in eeuwig heid voor Gods aangezicht van den zegen dien leiders en geleiden tesamen mochten genieten in het Jeugdwerk. Na deze rede kwam aan de orde het jaar verslag van den secretaris, den heer M. Grashoff, van Den Haag. Daaraan ont- leenen we, dat bij den bond zijn aangeslo ten totaal 12.372 jongens en 9047 meisjes. Het Knapenblad heeft een oplage van 14400 ex., het Meisjesblad van 10.400 ex. en het Leidersblad van 3700 ex. De balans heeft een eindcijfer van f31.020.25 en de verlies- en winstrekening van f 25.450.03. Het ver slag werd goedgekeurd. Besloten werd de volgende jaarvergade ring in de Paaschweek van 1938 te Utrecht te houden. De aftredende bestuursleden, mej. F. Die persloot te Den Haag en de heeren Joh. C. Francken te Utrecht en prof. dr J. Wate rink te Amsterdam, werden herkozen. De middagvergadering Om twee uur ving de middagvergadering aan. Als feestredenaar trad op prof. dr K. D ij k, hoogleeraar aan de Theologischt- School te Kampen. Spr. ving zijn rede aan met er op te wijzen, dat het jaar 1937 een gedachtenis- jaar is van vele groote gebeurtenissen. Wij zouden zelf 5V£ eeuw terug kun nen gaan tot de stichting van het Windesheimei- klooster in 1387 vanwaar de eer ste voor-reforma torische actie is uitgegaan, maat om dichter bij huis te blijven gedenken wij, dat voor 300 jaar de Statenvertaling 't licht zag; voor een eeuw De Sa- vornin Lohmau en Kuyper gebo- Prof. Dr K. Dijk ren werden en Groen van Prinsterer zijn „Maatregelen tegen de Afgescheidenen enz." aan ons volk voorlegde en dat een halve eeuw geleden de Doleantie haar beslag kreeg. Is er nu tus schen de herdenking van al deze „groote" dingen plaats voor een zilveren jubileum van dezen Bond? Deze vraag zal door velen nog om een andere reden ontkennend be antwoord worden, omdat het is een Bond voor jeugdorganisatie en er over de jeugd tegenwoordig niet te roemen valt en omdat het is een Geref. Bond en deze Geref. actio immers over haar hoogtepunt heen is! Op die ontkenning heeft spr. dit te antwoorden, dat er zeker reden is tot jubileeren, omdat God m dit schijnbaar „kleine" veel zegen schonk, en te jubileeren in dit jaar. omdat ons werk vrucht is van de zegepraal van het Woord Gods en daardoor vrucht van de reformatorische arbeid, die een man als Kuvper in ons land verricht heeft. Het is spr. een bijzonder voorrecht als voorzitter van den Bond van Jongelings- vereenigingen op Geref. grondslag de feest rede te houden, omdat de organisatie die thans jubileert, uit dien bond is voortge komen en nu 25 jaar lang, welke feiten spr. historisch toelichtte, de Bond heeft ge sterkt en gesteund. Daarom heeft de jubi- Ieerende organisatie zulk een belangrijke plaats in ons Geref. jeudgwerk over welke plaats spr. verder spreken wil. Daarbij merkte hij eerst op, dat dit werk er schijn baar een is van een wonderlijk makelij. Het doel van den Bond Is het jonge leven van knapen en meisjes te richten op het zich eigen maken van de Geref. beginselen en is dit niet te ernstig en te zwaar voor de jeugd van tegenwoordig, die veelzins woelig en druk, onrustig en bewegelijk, pprder losbandig dan ernstig is en veelmeer gevoelt voor spel en sport? Spr. teekende in enkele trekken dit beeld, maar kwam tot de conclusie, dat men dat jonge leven nog anders en hooger moet zien. nl. in het licht van Gods verbond; als een jeugd, waarop de Heere Zijn rechten doet gelden; als een deel van het Geref. leven en een deel, dat ongevoed en gevonpd moet worden naar Zijn Woord. Dat is de taak van het. gezin en de kerk maar dit is ook de taak onze jeugdorganisaties, want zouden wel allerlei clubs hebben voor sport en spel en niet voor de hoopere, eeuwige dingen? Dit is voor allen noodzakelijk en zulke werkgemeenschappen zijn noodzakelijk om de jongens en meisjes in te wijden in de kennis van Gods Woord; om ze bekend te maken met de Geref. levens- en wereldbe schouwing en ze voor te bereiden voor onze Jongelings- en Meisjesvereenigingon. Spr. ging uitvoerig na. hoe de jubileeren- de Bond dit doet. ook in overeenstemming met het karakter van het jonge leven; hij brengt de jeugd samen in vergaderingen er erkent het recht der oudervereenigingen hij geeft uitnemende voorlichting in de knapen- en jonge meisjesbladen en in het Leidersblad; hij behandelt op conferentie en jaarvergadering gewichtige onderwer pen en hij heeft dat gedaan en doet dit onder de uitnemende leiding van hen, die het bestuur vormen en wier beteekenis spr. in enkele woorden teekende. Zoo is de Bond de onmisbare schakel tusschen de lagere school en de J.V. en de M.V.. werkt er toe mede dat heel de jeugd yormd wordt in het kennen en tot het be lijden van de beginselen der Heilige Schrift voor heel het leven. Spr. constateerde met groote dankbaarheid het groote werk, dat de Bond door Gods genade heeft mogen doen, en dat daarom van zoo groote waarde is, omdat tegenwoordig elke richting zich op de jeugd werpt. In dien strijd om dr jeugd late de Bond zijn richtlijn niet los. verandere hij niet van koers; late hij zich niet van het poede pad brengen door aller lei critiek en houde hij juist nu, waar onze jeugd door zoovele gevaren bedreigd wordt, het ideaal vast. Ook door dezen arbeid worde onze Gere'. jeugd steeds meer een kloek, bezield ven del, om het oudg Calvinistische vaandel (applaus). Kf De Voorzitter dankte d«a «preker voor zijn rede. Hierna werd de vergadering toegespro ken door het Tweede Kamerlid den heer J. Schouten, van Rotterdam, een der oprichters en oud-bestuursleden van den Bond. Wij komen op een en ander nog nader teru& K0LSTER BRANDES RADIO SUPERIEUKE TOONH W ALITEIT Vraagt complete prijscourant en condities bij onzen plaatselijken agent, of bij de Imp.: N. V. PH. J. SCHUT Keizersgracht 684, Amsterdam (C.) (Adv.J DONDERDAG 1 APRIL HILVERSUM I j M. 8.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00—11.30 NCRV. 8.00 Gram.pl. 8.30 Hoogmis. 10.15 Mor gendienst. 12.15 KRO-orkest. 2.00 Hand- werkcursus. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Han denarbeid v. d. jeugd. 5.155.45 en 6.00 Het „Collegium Musicum". 6.45 CNV- kwartiertje. 7.00 Berichten. 7.15 „Naar het stamland van Prins Bern-hard", cau serie. 7.35 Reportage uit Kootwijk. (Oml 8.00 Berichten ANP en Herh. SOS-Ber.), 8.30 Gram.pl. 9.00 „Deug ik voor de Ko loniën", causerie. 9.30 Orgelconcert. (OnS 10.00 Berichten ANP). 10.30—11.30 Gr.pL Hierna: Schriftlezing. HILVERSUM O 301 M. AVRO-Uitzending, 8.00 Gram.pl. 9.30 Orgelspel. 10.00 Mor genwijding. 10.30 Omroeporkest en soliste. 2.15 Lyra-Trio. 3.00 Naailes. 4.00 Voor zieken en thuiszittenden. 4.30 Orgelcon cert. 4.50 Voor de kinderen. 7.05 Vocale duetten. 7.3-0 Engelsche les. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Concertgebouworkest, R.K. Oratoriumvereen. en solist. (Om c.a. 9.10 Lezing: „De reis van een Oranje-prins naar Ned. Oost-Indië in het jaar 1837")* 10.30 Gram.pl. 11.00 Berichten ANP. DROITWICH 1500 M. 11.05 „At home taday"1 causerie. 12.05 BBC-Welsch orkest. 1.03 Sopraan e.a bariton. 1.35 Octet. 2.20 En semble. 3.103.30 „Men talking", cause rie. 3.35 Orkest. 6.40 Boekbespreking. 7.10 Komische dialoog. 8.05 „Der tapfere Sol dat", operette. 9.40 Harmonie-orkest» 10.20 Kerkdienst. 10.40 Trio. RADIO PARIS 1648 M. 9.50 Orgelconcert» 12.35 Omroeporkest. 2.50 Zang. 4.50 Zang, 8.20 Zang. 10.05 Omroeporkest. KEULEN 456 M. 11.20 SA-orkest. 3.20 Om- roepkleinorkest. 5.20 Blaasconcert. 9.50— 11.20 Boerenkapel, balalaika-orkest, har-* monica-orkest en solisten. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 12.50 Klein- orkest. 1.30 Salonorkest. 5.20 Kleinorkest» 8.20 Bonte Avond. 4-84 M.: 12.50 Salonorkest. 1.30 Klein orkest. 5.20 Omroeporkest. 6.50 Fluitreci- tal. 8.20 Zangvoordraclit. 8.50 Intern» Eugène Ysaye-Conccurs. Jarige reputatie op muziekgebied! Dus ook voor een gebruikte piano naar RIJKEN DE LANGE De burgemeester van Breskens Vraagt ontslag ;i De heer D. H. van Zuyen, burgemees ter van Breskens, heeft tegen 26 April a.s» ontslag uit zijn functie aangevraagd. Do heer Van Zuyen is 26 jaar burgemeester; van Breskens geweest. UIT DE A.R. PARTIJ Mobiel is mobiel Reclame voor verkiezingsdoeleinden Op zoek naar corruptie haar dagelijkscH brood ontdekte de N.S.B. dezer dagen hoe ontzettend er nu reeds geknoeid wordt en hoezeer de S.D.A.P. bij regeeringsantoritei- ten in de gunst staat en schreef daarom: Op 22 Maart heeft oe S.D.A.P. reeds een verkiezingspamflet verspreid met do opwekking: stemt S.D.A.P. LIJST 2. De can didaten lijsten zijn nog niet eens ingediend I De nummering der lijsten heeft dus ook nog niet plaats gehad! Hoe kan de S.D.A.P. dan nu al aan kondigen: S.D.A.P. lijst "2? Dit is niet in de haak. Hier wordt blijkbaar geknoeia'I Voor wie de Kieswet kent. zit hierin niets bijzonders. We hebben al voor eenige weken geschreven dat men nu reeds weet in welke volgorde de partijen, die nu in de Kamer zitting hebben, op het stembiljet komen. De R.K. krijgen No. 1; de S.D.A.P. No. 2; de Anti-revolutionairen No. 3: de Chr. Histo* risohen No. 4; enz. Op de candioaatstelling behoeft men niet meer te wachten. Van knoeierij is niet de minste sprake. Dat men nu reeds de volgorde weet, is een groot voordeel. De verkiezingsreclame be hoeft nu niet hals over kop gereed gemaakt te worden. Doch ondanks dat, is er haast bij. Want het duurt geen twee maanden meer en dan is oe beslissing gevallen. De Haagsc-he Anti-rev. Prop.club „Mobiel", die sedert de derde Dinsdag van September IJ. „de blauwe wimpel" voert, heeft dat be grepen en zond aan de Kiesve-reenigin.^pn een circulaire, waarin tegen kostprijs reclame-artikelen worden aangeboden, n.l, vlaggen in verschillend formaat en gevel- borden, zooals ze behooren te wezen* alles voor lijst 3. Het is vaak tobben met deze dingen, al vindt men hier en daar origineele bestuurs leden. die met iets eigens voor de dag ko men en kunst, reclame en beginsel weten te combineeren. Daarom biedt „Mobiel" de helpende hand bij de verkiezingsmobillsatie. Me vestigen er hier slechts de aandacht op. De Iuesvereenigingen, welke onverhoopt de» circulaire „met toelichting" niet hebben ont vangen, zullen poed doen er een aan te vra gen hij den heer J. Drop, secretaris van „Mobiel", Soestdijkschekade 912, den Haag.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 9