LANDmTlJINBOUW, POKON .GRONINGEN' Huisbrand- en Industriekolen WOENSDAG SI MAART 19S7 No. S80 Het voorkomen en genezen van reup of aaltjesziekte in rogge. door [r. 0. J. CLEVERINGA, Bykslandbouwconsulent te Zutphen. De reup in rogge wordt veroorzaakt door het stengelgaatje, een onzichtbaar klein pa- lingvormig diertje, dat in den herfst ii bladoksels der jonge winterroggeplanten binnen dringt en zich in den voet dezer planten vermeerdert. Bij een eenigszins ernstige aantasting sterft de plant reeds in December of Januari en daardoor treden kale plekken in de ak kers op. Ook zomerrogge, aardappelen en haver en vele andere gewassen kunnen door aaltjes worden aangetast, zij het dan ook, dat deze aantasting niet altijd doodelijk is. De aaltjes die in tal van planten en ook vrij in den grond leven, komen blijkbaar in Noordelijk Gelderland vrij algemeen voor. Ze worden echter slechts in bepaalde om standigheden gevaarlijk. Door een vergelijkend onderzoek tusschen gezonde en zieke plekken, is ons en onzen inedewerker den heer Klare in den winter van 1934/iyo5 nl. overtuigend gebleken, dat het. schadelijke optreden der aaltjes samen gaat met ernstig structuurverval van den grond. Het verband is zelfs zoo nauw. dat bii het onderzoek bleek, dat elke willekeu rige plant in het veld, die sterft, toevallig op een plekje met ongunstige structuur staat en een plant er naast, die gespaard blijft, toevallig op een kruimelig plekje. Een verdicht kluitje boven in de bouwvoor kan reeds beslissend zijn. Ook bij overgangen tusschen deze twee uitersten vindt men een overgangstoestand in de structuur. Hetzelfde hebben wij kunnen aantoonen Ibij het legeren dr gewassen, het optreden van een aantal typische onkruiden, zooals korenbloem, windhalm, kamille, wintergras, kweek, dauwnetel en herik en een aantal andere ziekten, zooals het uitwinteren, de voetziekte, de bietenbrand, de zwarte hout- vatenziekte, de St, Jansziekte, de klaver kanker. de Rhizoctonia, de knolvoet en zelfs hij de draaihartigheid. Bovendien worden Verschillende voedingsstoringen door de structuur beheerscht. Dat aaltjes, die zoozeer op een waterrijke ©mpp ving gesteld zijn, buitengewoon op de structuur moeten reageeren, is thans ook .wel zeer aannemelijk. Een grond in slechte structuur bevat nog vrijwel alleen zeer nauwe holten, die, tenzij deze sterk zijn uitgedroogd, met water ge vuld zijn. Lucht is zeer onvoldoende aanwe zig. Daarentegen bevat een kruimelige grond wel van 15—20 pet. ruimten, gevuld met lucht. Deze omgeving is voor aaltjes weinig geschikt en voor de cultuurplant juist zeer goed. Het voorkomen van deze tot dusverre on geneeslijke ziekte kan dus afdoende geschie den door het verwekken van kruimelstruc tuur. Dit is ons dan ook in 1935/1936 volko- gelukt, zelfs zoo goed, dat plekken, waarop de rogge in 1934/1935 volkomen weg stierf, in 1935/1936 reeds weer prachtige winter rogge droegen, die van de aaltjes geen merk bare hinder meer ondervond. Wanneer onderstaand voorschrift goed ■wordt opgevolgd, kan dan ook met voldoen de zekerheid worden voorspeld, dat de ziekte niet meer zijl optreden. De kruimelstructuur steunt op drie fun damenten, die dus alle drie in orde moeten "Worden gebracht en gehouden, nl.: 1. De kalktoestancL 2. De organische bemesting Het is vooral deze factor, die het resultaat beheerscht. De organische bemesting, welke aan den grond wordt toegediend in den vorm van stoppel- en wortelresten, stal mest, groenbemesting, compost enz., is de eenige en daardoor onmisbare bron voor de organische voeding van de levende wezens in den grond. Dikwijls is deze organische voorziening onvoldoende, met het gevolg, dat het leven vrijwel verdwijnt. Het leven in den grond nu is feitelijk de drager en verwekker van de kruimelstruc tuur. Daarom moet dit leven zoo krachtig mogelijk worden bevorderd, in het bijzonder door toevoer van organisch voedsel. Dit geldt in bijzondere mate voor de reup plekken. Juist op deze plekken is de struc tuur het meest vernield, omdat wegens het vroegtijdig sterven der rogge, de grond zelfs verstoken bleef van de normale orga- nische voorziening met stoppel- en wortel- resten. Op deze. plekken is nu bovendien de ver nieling door de neerslag buitengewoon groot. Terwij] men dus de structuur van percee- len. waarin reupplekken voorkomen, in het algemeen zal moeten verbeteren, zal men vooral de reupplekken een krachtige orga nische behandeling moeten geven met stal mest en groenbemesting beide. In vele gevallen zal men op die deelen van een akker, die slechts weinig zijn aan getast en die dus nog een redelijke struc tuur moeten bezitten, kunnen volstaan met een extra groenbemesting met stoppelknol len, of boterzaad (15 kg. zaaizaad met 100 kg. kalksalpeter per H.A. zoo snel mogelijk in de stoppel), of wanneer een zomergewas volgt, met 20 kg. roode klaver, welke reeds in het voorjaar wordt ingeschoffeld of in- geëgd. Ook de verbouw van hakvruchten, die den grond langdurig en vooral in de heete zomerperiode beschaduwen en die veel stalmest ontvangen zal tot 'structuur verbetering kunnen bijdragen. De plekken, waarop de rogge is wegge moeten echter krachtiger worden aangepakt om ze weer op hetzelfde struc- tuurpp.il te brengen als het overige deel van den akker. Men kan hiervoor het best een hoofd gewas in den zomer opofferen en op deze plekken den geheelen zomer, of een groot deel daarvan een paar opeenvolgende groen bemestingen zaaien, bij voorkeur in oude stalmest. Men kan daarvoor als eerste mengsel m het voorjaar 80 kg.Adelaarhaver en lóO kg.( voederwikken zaaien, nadat behalve andere meststoffen een flinke gift* oude stalmest ondiep is ondergebracht. Deze massa wordt voordat de haver gaat schieten ondiep der gebracht, bij voorkeur weer met een gift oude stalmest. Daarna zaait men ter stond 80 kg. duiveboonen, 120 kg. blauw- peulervvten en 40 kg. voederwikken (Gel- dersche wikken). De duiveboonen en blauw peulen kunnen gemengd worden gezaaid met de machine worden ondergebracht, anders bestaat gevaar, dat ze te ondiep zul len liggen. Rijenafstand 35 c.m. Met het oog op het onkruid worden de wikken in zelfde rij gezaaid Dit mengsel wordt ondergebracht, voordat de stengels gaan verhouten, dus direot bij het begin van den bloei. Dit tijdstip valt in de tweede helft van Augustus, of in het begin van September De grond heeft dan nog weer tijd om wat te bezakken en in het begin van October kan men reeds weer winterrogge zaaien Deze zal blijkens onze ervaring naar alle waarschijnlijkheid geen schade meer van de aaltjes ondervinden. Men kan natuurlijk ook beginnen na vroege voorvruchten, zooals snijrogge, vroege aardappelen en desnoods na winter gerst. Men zal dan direct een mengsel van vlinderbloemigen moeten inzaaien. Hoe krachtiger uien deze plekken echter i pakt, hoe beter het succes verzekerd is. In dit verband wijzen wij er nog nadrukkelijk op, dat blijkens onze onderzoekingen oude stalmest voor structuurverbetering een veel grootere waarde heeft dan betrekkelijk versche mest. Men gebruike daarom voor de verbetering der reupplekken bij voorkeur ook oudere, of oude stalmest 3. De grondbewerking. De grondbewerking en vooral de diepte waarop gekeerd wordt, is na voldoende ont watering beslissend voor de luchtvoorzie- ning van de bouwvoor en van de daarin aanwezige levende wezens met inbegrip van de plantenwortels. Deze luchtvóorziening is in kruimelige gronden alleen behoorlijk ver zekerd, indien vooral niet dieper dan 18 cm keerend wordt geploegd. Op de kale plekken is het zelfs aan te raden voorloopig niet dieper dan 14 a 15 cm. om te koeren. Men kan dus ook ondiep spitten. Ook de organische bemesting mag in dezen onbekwamen grond vooral niet dieper dan 15, hoogstens 18 cm. worden ondergebracht Het is beter dat hier en daar wat organisch materiaal onvoldoende be dekt is met grond, dan dat het onder een te dik onbekwaam dek begraven ligt en niet voldoende kan verteeren. Het verdient om dezelfde reden aanbeveling de organische massa zooveel mogelijk tegen de losse vpor op te leggen en niet netjes onder in de voor. Ze wordt dan zeer onvoldoende met de bouwvoor gemengd. Een tweede belangrijk punt is, dat de ondergrond die vooral op de reupplekken steeds in erge mate verdicht is, wordt ge broken. De ondergrond mag daarbij echter vooral niet worden gekeerd. Het breken kan op de ziekste plekken natuurlijk zeer goed met de schop en overigens met een ondergrondsploeg geschieden. Voor het ondergronden is onderzoek van het profiel noodig, opdat wordt vastgesteld op welke diepte de onderzijde van de diep ste verdichting ligt. Dikwijls is dit 30 a 35 c.m. doch soms ook veel diepei*. In enkele gevallen vonden wij een bank tot 65 cm. diepte. De ondergrondsploeg wordt nu 2 3 cm. dieper gesteld dan deze grens. Men heeft dan zekerheid, dat het overtollige wa ter, weer kan wegzakken, terwijl de planten wortels zich normaal tot 1 y2 a 2 m. kunnen ontwikkelen in een luchtigen waterhouden den grond. Op de ziekste plekken zal het ondergron den in de eerste jaren elk jaar, daarna om het andere jaar en na herstel van den grond eens in de drie jaren moeten geschie den, zooals dit ook op de overige gronden noodig is. Op het betere deel van het veld, dat vermoedelijk toch ook niet op voldoende peil is, kan men aanvankelijk om het an dere jaar en daarna eens in de drie jaren breken Voortgezette behandeling. Nadat aldus de structuur van het geheele perceel weer is hersteld, zal men het verder als elk ander perceel van onvoldiende orga nische voeding met stalmest en groen bemesting moeten blijven voorzien om de werkzaamheid van den grond in stand te houden. Eveneens geldt, dat nooit dieper dan 18 cm. keerend mag worden geploegd, terwijl eens in de drie jaren tot 30 35 cm. moet worden gebroken. Door deze behandeling zal men niet alleen van de reup, maar te vens van alle andere hierboven genoemde ziekten en zooveel mogelijk ook van bepaal de onkruiden verlost zijn, terwijl tevens 't gevaar voor het legeren der gewassen tot de kleinste afmetingen zal worden terugge bracht. Het resultaat is een gezonde grond met gezonde gewassen. De bemesting in particuliere tuintjes Van alle kanten komen thans vragen over de bemesting van de liefhebberstuin los. De een heeft een tuintje van 200 M2, de ander van 150 M2, 'foeer anderen hebben min of meer beduidend grooter lapje grond tot hun lust (soms ook wel eens tot hun last). Ook zijn er die graag van een 60 tot SO M2 een villatuin willen maken met een vijver, en een gazon, en een rotspartij, en een stapelmuurtje en een border en dan ook nog een gedeelte als moestuin willen inrichten. Als zulken om adviezen bij mij komen dan geef ik niet thuis. Maar er zijn er velen, die geen raad we ten met het bemesten van hun tuintje en die zonder meer vragen, och help me even en zeg me eens wat moet ik op mijn tuintje Zulke vragen kreeg ik er de vorige week ettelijke. Nu kunnen we wel een heel geleerd ge zicht zetten met plooien om de mondhoeken en rimpels in het voorhoofd en spreken over dr 'nel'r>rMfiny a«n slikstnf. phos phomiur, kali en kalk. Over de éischen, die de verschillende planten aan den bodem stellen. Over de beteekenis van slakkenmeel over het chloorgehalte van kalizout 20, en over de drijvende werking van enkele stik stofmeststoffen. We zouden kunnen hande len over de zoovele punten van beteekenis van een goede kallktoestand van de grond, wanneer hot r>K-getal 5,20 mag zijn, en wanneer 6.15 ook «oecl is. Of een kalkfactor van 160 of van 295 voor Rhododendrons of voor lathyrus goed is. Maat wat heeft de amateurtuinder, de liefhebber daaraan. Hij kijkt je aan en knikt als hij neen moet schudden en ontkent als hij moet toestemmen, en het slot van het discours zal zijn, de nuchtere vraag: wat moet ik geven en hoeveel. Welnu, mijn antwoord is nu eens kort en bondig: Geef asef-, tuin- en gazonmest. Die zijn, als ik het wel heb overal te krij gen. Die zijn te krijgen in vaste verpakking van 1, 2y2, 5, 10 en 25 kg. Dus voor iedei-s behoeften. Die maken het uitstrooien ge makkelijk. Die zijn proefondervindelijk goed gebleken. 'k Heb ze zelf bij herhaling ook gebruikt Die kunnen dienen voor uw bloemen-, zoowel als voor uw moestuin. Hoeveel ge moet geven? Waar het zoo'n kleine hoeveelheid, voor zoo'n kleine oppervlakte betreft, behoeft men niet zóó op de kleintjes te letten, als in de groote bedrijven, want 1 kg. op 100 M2. beteekent voor een bedrijf van 50 H.A. een hoeveelheid van 5000 kg. of 50 baal, wat een aardige duit kost. Maar in onze kleine tuintjes speelt een lood niet zoo'n groote financieele rol. Geeft aan de Asef-tuin en gazonmest a 1 kg. per 10 M2. Meer te geven is ook niet goed. Maar 8 10 kg. per are, zal de tuin goed doen. Prettig tuinieren! Bestrijding van emelten Zemelen met Parijsch groen het middel Uit bij den Plantenziektenkundigen Dienst ingekomen berichten blijkt, dat op meer dere plaatsen reeds schade door emelten wordt aangericht. -bij de bloem- en zaadwinkels kunstmest 25 en De verbouwers zullen daarom goed doen na te gaan. of er emelten in hun perceelen aanwezig zijn. Dit kan zeer gemakkelijk geschieden door op verschillende kleine plekjes op den akker of in het weiland een kleine hoeveelheid benzine te gieten. De emelten komen dan binnen zeer korten tijd boven den grond. De bestrijding geschiedt door het uit strooien van een mengsel van Parijsch groen met tarwezemelen. Per H.A. worden gebruikt. 25 Kg. zemelen en 1 Kg. Parijsch groen. De droge zemelen worden zeer zorg vuldig met het Parijsch groen gemengd en eerst daarna wordt dit mengsel al knedend zoo lang bevochtigd, dat de massa fijn kruimelig wordt, zoodat ze gemakkelijk breedwerpig over het te behandelen perceel kan worden uitgestrooid. Gewoonlijk is 0.6 Liter water per Kg. zemelen noodig. Het. mengen en bevochtigen kan geschieden in een kuip. Om morsen te voorkomen moeten de kuipen niet al te vol gemaakt worden. Een goede menging kan ook verkregen worden in de trommels, die gebruikt wor den voor de ontsmetting van granen. Ook hierin moet eerst drooggemengd worden en daarna wordt water toegevoegd. Nakneden van de massa is noodig, daar ze in de ma chine gaat klonten. De werkzaamheid van het middel hangt, ten nauwste samen met het tijdstip, waar op het wordt uitgestrooid. Noodig is, dat de emelten boven den grond komen en dit doen deze alleen, wanneer de temperatuur niet te laag en de grond ook niet al te droog is. Men wacht dus met 't uitstrooien tot een „zachten" dag. Desnoods kan men eerst een klein stukje van een perceel be handelen. Ziet men hiervan resultaat, dan kan den volgenden dag, wanneer het weer gunstig is gebleven, de rest worden be strooid. Het uitstrooien geschiedt in den middag, de emelten komen nl. alleen des nachts boven den grond Parijsch groen is een zeer sterk maaggif. Het is dus noodig, dat voorzorgsmaatrege len worden genomen om inademing van het poeder te voorkomen. Dit kan geschie den door bij het afwegen en het mengen een doek voor den mond te hinden kleine wattenpropjes in den neus te doen. Wanneer de massa vochtig is, kunnen doek en watjes verwijderd worden. De menger moet geen open wonden hebben. Na de be handeling worden de handen goed gerei nigd. Er moet voor gezorgd worden, dat geen vee van het klaargemaakte mengsel eet. 1$. bij het klaar maken van eenig ma teriaal gemorst, dan moet dit zorgvuldig worden opgeruimd. Zekerheidshalve houde men het vee pl.m. 3 weken uit de behan delde weilanden, hij regenachtig weer zijn 2 weken voldoende. Steeds ga men na, of het middel succes heeft opgeleverd en ook of er nog veel le vende emelten in den grond zijn achterge bleven. Zoo dit het geval is, dan herhale men de behandeling op een gunstiger tijd stip. Zij die bezwaar hebben tegen het gebruik van het giftige Parijsch groen, kunnen ge bruik maken van het veel minder giftige kiezelfluoornatrium of kiezelfluoorbarium in dezelfde of in iets grootere hoeveelheid. De uitwerkjng daarvan is niet zoo snel en ook niet zoo zeker. Men neme echter ook bij aanwending van dit middel de noodige maatregelen om inademing enz. te voorko men in acht. Nadere inlichtingen zijn gratis te beko men bij den Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen en de daarbij werkzame ambtenaren, alsmede bij de Rijksland- en Tuinbouwconsulenten. Groenteteeltgewassen onder glas Stand op 23 Maart De directie van den Landbouw deelt ia de Staatscourant het volgende mede om trent den stand van de groenteteeltgewasscn onder glas op 23 Maart: De weersgesteldheid is in de eerste maat:» den van het jaar ongunstig geweest voor de ontwikkeling van de verschillende onder glas geteeld)? groenten. In tegenstelling met de temperatuur Februari was de gemiddelde temperatuur in de eerste wekten van Maart eenige graden beneden normaal en daalde de minimum temperatuur vele malen benedien het vries punt. De neerslag, die ook al in Februari zeor groot geweest was (105 mm, tegenover 40 mm normaal), bleef in de bovengenoemde perio de eveneens boven normaal (dooretengeno mien 30 pCt), met uitzondering van hel noordoosten des lamds, waar hij normaal was. Het aantal uren zonneschijn was be langrijk minder dan normaal het geval is en bedroeg in de eerste weken van Maart 24, tegen 55 normaal. In verband met deze ongunstige weers omstandigheden is de stand der gewassen achterlijk; vooral sla en andijvie hebben et door geleden .In het oosten des lands is de stand der gewassen iets beter- Over het al gemeen staan de ondieir glas geteelde groen ten er slechter voor dan in de overeenkom stige periode van het vorige jaar. Koude sla vertoont een matigen stand, die op lichteregromden iets beter i6. Veel planten zijn weggevallen ten gevolge van aantasting door Bocrytis. Warme sla heeft eveneens veel last van Nu door de vele rgens het land met wagens niet berijdbaar 'is, gebruikt meg in Friesland sleden voor vervoer In de boomgaarden zijn de noodige maatregelen reeds getroffen, opdat het fruit zoo gaaf en de oogst zoo groot mogelijk zal worden. Als het kan wordt met de- boot het bespuitingsapparaat langs de boomen gevoerd. uitvallers; met uitzondering op die Zuid- Hollandsche Eilanden, waar het gewas et beter voor staat, zijn de vooruitziohten over het algemeen matig. Andijvie. De stand van deze groente is dezelfde als die van Sla. Bloemkool. Hoewell plaatselijk on gunstige uitzonderingen voorkomen, staat het geiwas er dooreengenomen goed voor. Peen heeft zich tot nu toe matig ont wikkeld. Kaskomkommers hebben zee: lijden van de weersgesteldheid en staan er matig voor. Stooktomaten. De stand is ongelijk. In centra zooals het Westland, waar in het algemeen laat geplant is, is deze goed to noemen. Waar echter vroeg is geplant, zijn de onderste trossen niet gezet door een te kort aan zonlioht. Van onze adverteerders Silo's volgens het zelf bouwsysteem Er zijn in de laatste janen groote veran deringen gekomen in de zorg voor stalvoe- der. Zeker, inkuilen van gras kende men lang, al vele jaren, maar er waren nog vfele verliezen en het bleek beter te kunnen dooi het benutten van z-g.n. silo's. En met deze silo's is wel heel wat goeds te bereiken. Be kosten waren eerst wel hoog, doch al heel spoedig kwam men op het idéé, zelf de wanden te maken en geheel volgens eigen behoefte de grootte te bepalen. Een nieuw model silo is kort geilede de handel gebracht en wel de Z.B.S.-silo, wat wil zeggen: zelf-bouw-systeem. Deze silo's bestaan uit een aantal platen, welke gebo gen zijn volgens een bepaalde straal, zoodat men een ronde silo kan opbouwen met een middellijn van 3, 4, 5 of 6 meter, al naar men behoefte heeft op zijn bedrijf. Iedere plaat is licht en toch sterk en sluit vol komen aan bij de naa6tstaande, zoodat geen vocht doorgelaten wordt. Men heeft bij het opbouwen geen palen ol latten noodig, want door veiligheidskram- men hecht men de platen vast en onbewe gelijk aaneen De platen zijn 150 M. hoog en ook zijn er nog halfhooge t© krijgen. Men kan dus silo's opbouwen van 0.75, van 1.50, van 2.25 en van 3 M. hoogt© uit de bovengenoemde diameters. Dit systeem biedt dius velerlei mogelijk heden- Door een paar platen uit te nemen, wat zonder bezwaar kan, omdat de krammen de andere goed aaneerahouden, heeft men gele genheid, als de tijd daar is, het voeder weg te halen. Tot in de kleinste bij zonderheden is voor vele mogelijkheden gezorgd en op de moeilijkheden die zich voor zouden kun nen doen, gelet. De gladde binnenzijde is gelakt tegen inwerking van zuiden. De bui tenzijde is geteerd om verweeren tegen te gaan. Weet ge dat onze Praatjesmaker, die laatst spotten de opmerkingen maakte over stieren, die gemolken werden, nu zijn woorden moet opeten, omdat een ander blad weet te vea'halen van bokken, die 1 V/2 liter melk per diag gaven; dat behalve van deze melkgevende bokken bedoeld blad ook weet te verhalen van melkgevende stieren, en van een os, die gedurende ©en maand per dag 3 litex melk gaf, waarvan helaas het vetge halte niet genoemd wordt; dat de Praatjesmaker via een onzer eilan den zoo knook out is geslagen, dat hij wonder genoeg eens met de mond vol tarnden zit en geen woord kan uiten; dat dezelfde Praat jesmaker na van de zoete Veentjes en de zuivere honing der eilan den indertijd buitengewoon genoten, te hebben, beleefd verzoekt verschoond te mogen blijven van. het nemen van proe ven met bokkien-, stieren- en ossenmelk. Ontvangen geschriften Onkruidbestrijding met fijngemalen kainiet, door J- H. G. Leisink. Uitga ve van de Vereen. Kali-Mij., Am- sterdam. Heerengracht 342. Een heel keurig boekje, wat het uiterlijk, wat de uitvoering aangaat. En de inhoud is met het uiterlijk in harmonie. Gewezen wordt op de groote schade, die het onkruid ons toebrengt, en hoe sterk het zich verme nigvuldigt. Daarna wordt op de bestrijdingswijzen de aandacht gevestigd en door geschrift en door fraaie en duidelijke foto's duidelijk gemaakt van welke beteekenis in dit op zicht fijngemalen kaïniet wel niet is, terwijl het tegelijk de voedingstoestand van de bodem verbetert. Het boekje is gratis te verkrijgen. Marktoverzicht (Medegedeeld door het Centr. Bur.) Voederartikelen. De afgeloopen week heeft zich gekenmerkt door een over wegend vaste stemming voor de voeder- granen. Gezien de prijzen, die sinds lang voor rogge betaald worden, kan men dit artikel nog maar moeilijk als voedergraan beschou wen, te meer waar bekend is, dat men de rogge tot deze prijzen vrijwel uitsluitend als bakrogge koopt en 2e als zoodanig meest naar het buitenland exporteert. De note& ring hiervoor is ook in de afgeloopen weeH weer gestegen. Gerst nog wel voor voeder, graan gekocht, bleef ook vast, liep zelfs nog iets op, maar er gaat weinig in om. Het hoofdartikel blijft dus de mais, di« nog steeds een belangrijk stuk lager noteer de dan gerst en rogge, doch in de laatste dagen ook hard is begonnen op te loopen, Ook gister, de eerste beursdag na de rust. periode van de Paaschdagen is de mais weer een stuk hooger geworden. Het zijn daarbij niet alleen de loco of spoedig ge wachte posities die omhoog gaan, doch ooli de noteeringen van den nieuwen oogst voor de zomermaanden loopen voortdurend mee omhoog. De markten in Argentinië, 't voor naamste zoo niet het eenige exportland voor mais, openden heden ook wederom belang rijk hooger. Haver is weinig aangeboden, doch eveneens vast. Ook op de koekenmarkt blijft dc stem. ming zeer vast. De vraag was ook in da afgeloopen week nog zeer groot, zoowel voor disponibel als op verdere leveringstermijnen Vrijwel alle koeksoorten zijn weer belangrijk in prijs verhoogd, terwijl het aanbod in cocos-j palmpit-, sesam- en grondnotenkoek zeer schaarsch is. Stikstofmeststoffen Voor bet eersï sinds zeer langen ijd kwam er in de af ge- loopen week wat grootere belangstelling voor het bijkoopen van stikstof. We noemen het bijkoopen, want we mogen aannemen, dat bijna alle vereenigingen de hoofdpartij, en reeds eerder hebben ingekocht. Naar wij uit verschillende deelen van het land hooren, belet de veèl te natte toestand der akkers in sterke mate de gewone aan wending van de voorjaarsstikstof. Het schijnt zelfs, dat dientengevolge het tijdige gebruik van kalkstikstof voor on- kruidbesrijding ook hier en daar in de knel komt en daardoor sommige handelaren wat te veel ingeslagen hebben. Het is te hopen, dat de weersomstandig heden spoedig fverbeteren, want de winter- granen lijden op sommige plaatsen ernstig van den voortdurenden neerslag. Thomasmeel. Terwij 1 de aanvoeren uit bet buitenland practisch geheel stilstaan is er in het binnenland een groote vraag go weest, zoodat men op tal van plaatsen de drukte bijna niet aan kon. Er blijkt dus nog wel degelijk behoefte te zijn. En deze kan zeer snel bevredigd worden uit in het land aanwezige voorraden. Superfosfaat. De markt van dit ar tikel is zeer rustig. Er is nog steeds eenige vraag en dat zal ook in April nog wel liet geval zijn. SOLIDE en ACTIEVE AGENTEN GEVRAAGD GLAS 47 1 9.6 X per kist a 1 aso a 6.50 1 kf 6.50 94 ruiten 38 X 29.6 120 ruiten 32.6 X 38 21 ruiten 141 X 73 Dubbeldik glas. Kist gratis. Niet franco v. d. BURGH's Glashandel TELEFOON 15 -• MAASLAND (Z.-H H.H. EIERVE'RZENDERS Wanneer U in alle richtingen hebt geprobeerd een goed afzetgebied voor Uw eieren te vinden, en niet naar wensch zijt geslaagd, probeert het dan eens bij DE RÖTTERDAMSCHE VEILING ROTTERDAM Telefoon 13649 Warmoeziersstraat S 37—39 Recht van controle voor H.H. Zenders Directe afrekening na iedere veiling. TH. W. POOLMAN, Dir.-Veilingmeester AJg. OnderL Maatsch. Verzekering van Paarden en Rundvee. Catharijnesfngel 75 UTRECHT TELEFOON 12138. Directie: Leopold. Verzekering op billijke voorwaarden tegen lage onderlinge of vaste premie RESERVE: 1 165.901.11 r Deskundige verteyenw. gevraagd! P. DE VOGEL Pzn. TELEF. 53 BERKEL Z.-H.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 8