►IT PLMMKT WOENSDAG 31 MAART 1937 EERSTE BEAD PAG. a Buitenland DE SPAANSCHE HEKSENKETEL Het gaat de nationalistische regeering in Spanje den laatsten tijd niet voor den wind. Madrid, hetwelk door den rooden generaal Miaja wordt verdedigd, met behulp van de zeer sterke internationale roode brigade, blijkt een kluif waarop men zich de tanden breekt. De herhaalde offensieven, op deze stad ondernomen, hebben geen noemens waardig resultaat gehad; slechts is het aantal ruïnes onophoudelijk vermeerderd, en zijn tengevolge van het aanwenden der meest moderne strijdmiddelen de rijen der Spaansche combattanten zoozeer uitgedund dat men ter weerszijden van de frontlinie meer Italianen, Duitschers, Russen, en van overal samengestroomde vreemde elementen aantreft, dan de eigen landszonen. De po gingen, om de hoofdstad geheel en al van het achterland af te snijden, in casu van haar verbindingen met Valencia, hebben tot nog toe dan ook steeds schipbreuk ge leden. De betreffende wegen zijn reeds meermalen in handen van Franco's troepen geweest, doch evenzoovele keeren gelukte het de roode colonnes, hun tegenstanders terug te dringen. Thans zou het verkeer met Valencia zelfs weder geheel normaal zijn, dank zij een maatregel, die reeds eer der op andere deelen van het front door de volksfront-troepen werd toegepast In het dal van de Jarama hebben Miaja's mannen namelijk de sluizen van een waterwerk we ten open te zetten, waardoor een terrein van omstreeks vijf kilometer lengte geheel kwam blank te staan. Daardoor werden de witten genoodzaakt, zich terug te trekken tol de hoogten, welke dit dal omzoomen, aan den kant tegenover de Arganda-brug. Over deze brug loopt het verkeer met Va lencia. Het weggedeelte van Arganda tot Chinchon is thans weder te gebruiken, zoo dat de verbindingen met het zuidoosten des lands opnieuw genormaliseerd kunnen wor den genoemd. Slechts heeft men, langs dit traject rijdende, af en toe de kans op een bom van de Franco-linies, maar aan deze gevaren heeft men zich reeds zoo lang ge wend, dat nien er nauwlijks meer aandacht voor over heeft. Mogen wij de geruchten gelooven, die uit Gibraltar ons bereiken, dan heeft Franco nog anderen tegenslag te boeken, dan van zuiver militairen aard. Reeds af en toe drongen er geruchten tot de buitenwereld door, dat het in het deel van Spanje, dat onder rechtsch regiem verkeert, wel rustig mocht worden genoemd» dat handel en be drijf er hun gewonen gang gingen, doch dat er desniettemin iets zou broeden. Gevaren zouden daar dreigen van de zijde van roode elementen, die bij het uitbreken van den Franco-opstand, toen geen tegenstand tegen de troepen baatte, naar de bergen zouden zijn uitgeweken. Thans wordt vernomen, dat in enkele steden, met name in Alge- ciras en in La Linea, oproerige bewegingen onder de witte troepen zouden zijn ontdekt waarbij ook een aanzienlijk aantal officie ren zou betrokken zijn. Deze insurrectie zou haar stimulans hebben gevonden in Spaansch-Marokko, alwaar in Tetoean en andere steden de ontevredenheid nog veel aanzienlijker afmetingen zou hebben aan genomen. Men verhaalt reeds van fusillades van opstandige militairen op groote schaal, en van een overhaast bezoek aan deze ge westen, door niemand minder dan het hoofd der huidige rechtsche regeering in persoon gebracht. Men zal goed doen, rekening te houden met het fei-t, dat de meeste dezer geruchten de wereldpers bereiken via Tanger en Gi braltar, beide internationale milieu's, die wemelen van de leegloopers en van avon tuurlijke elementen, welke aan het rechts- gezinde Spanje allerminst een goed hart toedragen. Doch verkeerd zou het ongetwij feld wezen, ze op dezen grond alle geloof te ontzeggen. Dat het ook in het rechtsche Spanje lang niet alles boter tot den boöm is, mag veilig worden aangenomen. Daartoe heeft te veel bloed gevloeid, niet alleen tijdens de eigenlijke krijgsverrichtingen, doch evenzeer nadat de troepen van het volksfront een heenkomen hadden moeten zoeken. De „zuivering" van marxistische elementen, welke neerkwam op een zonder erbarmen uitoefenen van het standrecht van de zijde der nieuwe autoriteiten, moet hen die aan het bloedbad ontsnapten een felle haat in het leven hebben geroe pen. Dan is ook maar één vonk voldoende, om den pas uitgetrapten brand opnieuw te doen ontvlammen. Overigens zal men zich weten te herinneren, dat onlangs door de Burgos-regeering te Parijs werd geprotes tegen het stoken en onrust zaaien in hetgeen van Fransche zijde in de hand zou zijn gewerkt. Parijs N.v v.h. J. GILTAY ZN BOEKBINDERIJ (Adv.) De Spaansche burgeroorlog MIAJA ZET BEDREIGD TERREIN ONDER WATER Roode opmarsch naar Burgos Door 't openen van de sluizen van het irrigatiesysteem in het Jaramadal heb ben de volksfronittroepen aan de bedrei ging mn de verbindingswegen van Ma drid met de Levantkust ook ten Zuiden van de hoofdstad een einde gemaakt. Thans moeten niet alleen de Arragon- St raat weg, maar ook de groote weg, die van Madrid over Arganda naar Valencia leidt, weer volkomen veilig zijn voor de troepentransporten der rooden. Tengevolge van de door het open zet ten der sluizen veroorzaakte overstroo- - mingen werden de troepen naar Aranda gedwongen zich terug te trekken en nog slechts nu en dan komt op den landweg tusschen Arganda en Chinchon een gra naat uit nationalistisclte batterijen neer. Deze batterijen zullen echrer spoedig moeten worden teruggetrokken. Terwijl op het Madrileensche front en ook in den Guardalajarasector rust heerscht zijn de roode troepen uit den Billbao-sector plotse ling tot een offensief tegen Burgos overge- „De republikeinsche troepen". -oo heet het in een communiqué van den rooden bevel hebber, die deze actie leidt, „zijn tot een groot offensief overgegaan en staan thans 95 K.M. tqn Noorden van Burgos. Zij rukken langs den grooten straatweg naar 't hoofd kwartier van Mola op, terwijl andere colon nes over zijwegen van het Noorden uit naar Burgos onderweg zijn". In de Gnadalajara-sector drongen duizenden carlisten door tot de loop graven van de Asturische mijnwerkers en beletten deze. Een tegenaanval van de Astu- riërs nabij het dorp Losilo werd door de zes de divisie van Aranda afgeslagen. De vijand liet 30 dooden op het slagveld. Bij Pardo Forst, het voormalige konink'ij ke jachtgebied, moest de internationale bri gade in wanorde 'het veld ruimen, jia een vergeefschen bajonet-aaniv&l op de rechtscne stellingen. Zij verloren 40 man. Het weer wordt allengs beter, zoodat eer lang militaire operaties van grooten omvang weer mogelijk nullen zijn. Van betrouwbare zijde verluidt, dat de ravitailleeringsbasis voor Miaja's troe pen thans niet meer Madrid dooh Valen cia is, hetgeen zou wijzen op het plan van Miaja, om, indien de druk der nationalis ten op Madrid hem te machtig wordt, zijn troepen op Valencia terug te trek ken. Hitier en Ludendorff verzoend Ten einde moeilijkheden en misverstan den uit den weg te ruimen hebben rijks kanselier Hitier en Ludendorff een uitge breid onderhoud gehad, dat ook tot het ge- wenschte resultaat heeft geleid. Ludendorff beeft daarbij naar voren ge bracht, hoeveel waardeering hij heeft voor de reddende daad van Hitler, die het ver drag van Versailles ongedaan heeft ge maakt Hij juichte het vooral toé, dat volk en staat weder weerbaar en meester aan den Rijn zijn. Hij sprak verder over zijn arbeid, welke ten doel heeft het volk in geestelijk opzicht één te maken, zoodat het tegen ernstige taken is opgewassen. Rijkskanselier Hitler gaf een uiteenzet ting van zijn ervaringen en zeide, zich er over te verbeugen, dat bet Derde Rijk en zijn weermacht thans weer in vertrouwe lijke verbinding met den veldheer uit den wereldoorlog staan, zooajs dat eens het fte- val geweest is met het oude leger en de strijders van 9 Nov. 1923. heeft daarop weinig geantwoord; misschien achtte men Franco's houding inopportuun. Geheel onmogelijk is het derhalve niet, dat er in koloniaal Spanje vuur aan het smeu len is, dat losse vonken naar den Europee- schen wal laat overwaaien. Overigens compliceert zulks opnieuw de kwalen, waaraan het Iberisch schiereiland lijdt. COMPLOTTEN TEGEN DE FRANCO-REGEERING In Marokko zou het sein gegeven zijn Muiterij in La Linea en Algeciras Talrijke personen van Britsche en andere nationaliteit, die uit Tanger in Gibraltar zijn aangekomen, verhalen, dat op het militaire vliegveld van Tetoean een tegen het Franco-regiem gericht complot is ontdekt. Een honderdtal officieren zou gefusil leerd zijn. De meesten hunner maakten deel uit van het luchtleger. De samenzweerders zouden verraden zijn door een Arabischen kok. Volgens berichten uit betrouwbare bron zou generaal Franco zich thans in Tetoean ophouden. Zijn bezoek zou in verband staan met de gemelde oproerige actie aldaar. De opstand tegen Franco zou tegelijker tijd zijn uitgebroken te Tetoean Larache, Ceuta en verscheiden andere steden. De openlijke rebellie was vastgesteld op 3 April a.s., aldus meldt nader een Spaansch persagentschap. Volgens mededeelingen van de inlanders hebben executies plaats gehad in het onge veer 12 km van Tetoean gelegen Bousfiha. Verder wordt nog gemeld, dat tien man schappen van Franco's luchtmacht in drie vliegtuigen uit Spaansch Marokko zijn ge deserteerd ,om zich bij de roode regeerings- strijdkraehten in Spanje aan te sluiten. Te Gibraltar wordt verder verteld, dat deze beweging ook reeds op het vasteland is overgeslagen en dat in verband met dit complot, op Goeden VrijMag in Algeciras 24 personen en in Malaga 250 gevangenen zijn geëxecuteerd. Uit diezelfde bron komt het bericht, dat troepen in de kazernes van Algeciras aan het muiten zijn geslagen. Zij zouden zich voor de regeering van Valencia hebben ver klaard en de republikeinsche vlag geheschen hebben. De muiterij zou onmiddellijk met geweld zijn onderdrukt. Een aantal rad draaiers zou gearresteerd en onmiddellijk gefusilleerd zijn. Ook in La Linea moet groote opwinding heerschen. De militaire commandant zou thans door een vertrouwensman van gene raal De Llano vervangen zijn. Alle berichten uit Algeciras en La Linea zijn aan een strenge censuur onderworpen, zoodat het uiterst moeilijk is, zich een juist beeld- te vormen van de gebeurtenissen en de oproerige beweging in deze steden. De gebeurtenissen te Addis Abeba Het Italiaansche persagentschap Stefani noemt het in de „Times" gepubliceerde ar tikel over de gebeurtenissen te Addis Abeba naar aanleiding van den aanslag op Graziani, een aaneenschakeling van verzin- Het Italiaansche nieuwsbureau verklaart, dat het bericht, volgens hetwelk tweehon derd Italiaansche soldaten en miliciens in verband met wraakmaatregelen, welke op 19 Febr. zijn genomen, uit Abessynië zijn gezet, onwaar is. Evenmin is het waar, dat maarschalk Graziani zich nog steeds in het ziekenhuis bevindt. Integendeel, aldus Stefani, hij heeft reeds lang weder, volkomen genezen, zijn intrek in zijn paleis genomen. Zijn tientallen wonden, veroorzaakt door granaatscherven, zijn geheel genezen. Voorts wordt ontkend, dat de door brand veroorzaakte schade aanzienlijk is. Slechts de toek-oels, waarin wapens en munitievoor- raden werden aangetroffen, werden in brand gestoken. Het is, vervolgt Stefani, eveneens onwaar, dat de Italianen in het wilde weg geschoten hebben, en dat bij vergissing verscheiden Italianen zijn gedood. Evenmin is het juist, te zeggen dat de Ita liaansche politiek bestaat in het sluiten van alle niet-Italiaansche handelshuizen, want men sluit, en terecht, buitenlandsche zaken, die, onder het voorwendsel handel te drijven, in werkelijkheid spionnage beoefenen, tegen Italië. Het agentschap ziet in deze „Times"-be- richten, die naar het veronderstelt te Dzji- boeti of Londen verzonnen zijn, een „nieuwe uiting van de leugencampagne, die tegen Italië wordt gevoerd". De Volkenbond en Abessinië Zal In Mei opnieuw een Ethiopische delegatie verschijnen? De diplomatieke medewerker van den „Daily Telegraph" wijdt een artikel aan de kwestie van den status van Abessy nië, naar aanleiding van de komende volkenbondsvergadering. Op 26 Mei zal de volkenbond, zooals men weet, in speciale vergadering bijeen komen, hoofdzakelijk om te beslissen over het verzoek om toelating van Egyp te. Het is op het oogenblik niet bekend, of keizer Halle Selassie voornemens is, een delegatie naar Genève te zenden. Mocht hij zulks doen, dan zal de com missie voor de geloofsbrieven wederom moeten beslissen, of Haile Selassie inder daad vertegenwoordigers kan accreditee- ren van een regeering, die in feite niet bestaat of gezag heeft. De in het najaar van 1936 gehouden jaar vergadering van den volkenbond mocht door de Abessijnsche gedelegeerden worden bij gewoond. Sindsdien is echter de Abessijn sche regeering te Gore, in West-Abessinië. van het tooneel verdwenen. Bovendien heeft een aantal landen het Italiaansche gezag in Abessynië „de facto" erkend. In de voornaamste hoofdsteden is men de meening toegedaan, dat de toestand alléén kan worden opgehelderd, indien de volken- bondsvergadering de feiten goed onder de oogen ziet en een beslissing neemt, waar mede zich alle staten zich kunnen vereeni gen. Italië zal aan het volkenbondswerk niet deelnemen, voordat de assemblée dit vraagstuk heeft opgelost-Men verwacht niet, dat Italië een vertegenwoordigen zal zenden naar de in de Mei te houden zittingen van volkenbondsraad en assemblee. Graaf Ciano, de Italiaansche minister van buitenland sche zaken, zal daarentegen de gewone jaarvergadering in September waarschijnlijk wèl bijwonen, indien tenminste voor dien tijd de Abessijnsche kwestie geregeld is. Een besluit van de commissie voor de ge loofsbrieven óm de Abessijnen in Mei uit te sluiten, zou echter de kern van het vraag stuk niet nader tot een oplossing brengen. Een dergelijk besluit zou slechts betrekking hebben op de bijeerlkomsten van deze spe ciale zitting en de geheele kwestie zou, in dien geen definitieve beslissing genomen wordt, in den herfst opnieuw ter sprake komen. DE ONTKERSTENING VAN RUSLAND WIL NIET VLOTTEN De roode leiders worden verontrust De Kerk past zich aan bij tijdsomstandigheden De aanzienlijke vermindering van het aantal georganiseerde atheïsten en de afneming van de anti-godsdienstige acti viteit in de sovjet-unie veroorzaken on der de bolsjewistische leiders ernstige ongerustheid. Uit vrees, dat de kerk iets zal her winnen van het terrein, dat zij gedu rende de afgeloopen twintig jaren van kerkvervolging verloren heeft, zijn de atheïstische leiders en de pers een nieuwe campagne begonnen, ten einde de anti-godsdienstige actie te doen her' leven. In 1933 telde de bond van militante godloozen 5.000.000 leden. Sindsdien evenwel heeft de organisatie steeds meer terrein verloren. Haar ledental is thans zelfs gedaald tot beneden de 2.000.000 en onlangs nog werd gerappoi> teerd, dat de organisatie in vele lande lijke districten, waar een voortdurende propaganda juist van het grootste be lang is, in het geheel geen actie meer ontwikkelde. De kerk heeft blijkbaar niet getalmd, zich aan te passen aan de zich wijzigende om standigheden onder het bolsjewistisch re goem en in verschillende gevallen zelfs de methodes van organisatie en propaganda der sovjets ten voorbeeld genomen. Niet slechts hebben de priesters de nieuwe grondwet gekozen tot onderwerp van hun predikaties, doch de leiders der kerk heb ben „kerk-clubs" en athletiekvereenigingen opgericht, welke er op berekend zijn, de jonge menschen aan te trekken, op wie juist de atheïstische campagne hoofdzake lijk was gericht In artikelen, welke in de dagbladen ver schijnen, wordt verklaard, dat de voor naamste oorzaak van de vermindering van het aantal godloozen is het ontbreken van een aan den tijd aangepast programma, dat de massa vermag te bevredigen. De atheïsten worden ervan beschuldigd, niet. in staat te zijn een redelijk antwoord te geven op vragen, die noodzakelijkerwijze opkomen bij een groot aantal personen, die zich van den godsdienst hebben afgekeerd en een logische verklaring zoeken van vele zaken, die zij vroeger met den godsdienst in ver band hebben gebracht. „De massa's nemen niet langer genoegen met de oude methodes van anti-godsdien stige propaganda, waarbij volstaan kon -worden met het leveren van felle critiek op den godsdienst", aldus heeft een vooraan staand atheïst verklaard. „De massa's wen- schen thans bevattelijke antwoorden en verklaringen. En wij hebben nagelaten, menschen op te leiden, om dit werk te doen. De kerk heeft deze gelegenheid aangegre pen, om de gunst van de Russische volks massa's te henvinnen". Atheïstenleiders moeten toegeven, dat minstens de helft van de volwassen bevol king van Rusland nog godsdienstig is en dat er ook onder de jeugd nog sterke gods dienstige stroomingen schijnen te bestaan. Ten slotte verklaren zij, dat in de sovjet unie nog ongeveer 30.000 kerken open zijn De priesters houden zich intusschen, on danks alle vervolgingen, met sociaal werk bezig, ten einde aldus de jeugd terug te winnen. SNELTREIN ONTSPOORT IN FRANKRIJK Drie dooden, zestig gewonden De sneltrein Parijs—Hendaye is in de nabijheid van Dax, op den spoorweg overgang bij Cabannes, ontspoord. De vier laatste wagons van den trein liepen uit de rails en sloegen om. Naar men tot nog toe heeft kunnen vaststellen, zijn drie personen gedood en een zestigtal gewond. Zoodra het ongeluk bekend werd, werden te Dax ambulances en particuliere auto's gerequireerd en naar de plaats des onheils gezonden. De spoorwegovergang, waar het ongeluk heeft plaats gehad, ligt op een afstand van vijf kilometer van Dax op den weg naar Mont Demarsan. Nader wordt gemeld, dat de ontspoorde trein om 8.45 uur uit Parijs vertrekt, in Bordeaux stopt en vandaar om 16.15 uur •weer vertrekt naar Hendaye. Op het moment van de ontsporing reed de trein met een snelheid van 120 kilo meter per uur. Twee der ontspoorde wagons stortten in een langs de spoorlijn stroomende beek. Bevestigd wordt, dat het aantal gewon den ongeveer zestig bedraagt van wie er twee of drie er zeer ernstig aan toe zijn, Spanning in het Japansche kabinet Regeering weet door te zetten Aan den vooravond van de verdaging van de parlementszitting op 31 Maart is het tusschen de Japansche regeering en het par lement tot een ernstig conflict gekomen. Het lagerhuis weigerde namelijk de door de regeering verlangde „spoedbehandeling" van het wetsontwerp inzake de hervorming van het kiesrecht De minister van marine, vice-admiraal Yonai, heeft daarop voorgesteld, het parle» ment onverwijld te ontbinden, ingeval het de eindstemming over het kieswet-ontwerp zou vertragen. Tenslotte is het lagerhuis echter voor de ernstige waarschuwingen der regeering ge zwicht en heeft de discussie over de regee- ringsontwerpen hervat Het parlement ontbonden Nader vernemen wij, dat de keizer op voorstel van den minister-president H a y a s h i het parlement heeft ont bonden. Hayashi verklaarde, dat de politieke partijen het aannemen van uiterst be langrijke wetten tegenhielden. De verkiezingen voor de nieuwe volks vertegenwoordiging zullen 30 April a.s. worden gehouden. Hongersnood woedt in Setsjoean Uit berichten, welke uit de door honger snood geteisterde districten in de provincia Setsjoean te Peking binnenkomen, blijkt dat de tot nog toe genomen hulpmaatregelen niet veel resultaat, gehad hebben. Dagelijks sterven honderden personen van honger. Het hevigst wordt het Tsing Hau-district geteisterd. Vedwaal uit 'tHollandsqhe BoEOCNLCVeN (47 Klein en nietig stond de woning in het razend geweld der batuur. Eveneens klein en nietig lag de vrouw in het ledi wit, smal, en met dunne, vermoeide handen. Zware nachten en dagen had zij doorgemaakt, waarin zij gezworen had bij de grenzen van leven en dood. Afgetobd, afgemarteld van zorg en pijn had zij de kracht voor alle weerstand gemist en liet zij zich willoos drijven op de wijde zee der weerloosheid, meegezogen door snelle, wisselende Pttoomen, die haar ver, tot aan de randen van het leven Voerden. En toen zij langzaam uit deze willoosheid ontwaakte, toen grauwe egaalheid verbroken werd en zij tot het leven terugdreef, rees tegelijk weer de schuwheid voor dat leven, vage angst voor de zorgen waaronder zij bezweken was. Haar moeder was op bezoek gekomen. Nu de oude man was en haar zoon thans ook in naam de boerderij had overgenomen, was de moeder dadelijk naar haar dochter gekomen om tijdens haar ziekte het huishouden waar te kernen. Het rimpelige oudje dribbelde nu door het huis en beredderde alles. Zij verzorgde de zieke, hielp de kinderen, zorgde voor eten en kleeren voor de mannen, waschte en verschoonde het kleintje, en deed dit alles met dezelfde vin nige moederlijke toewijding, 's Middags zat zij aan tafel op Neeltje's plaats, schepte het eten op de borden, dwong de jongsten, die kieskauwden, tot door-eten, en heerschte over haar gebied met rappe hand en kwieke, slagvaardige woorden. Neeltje, in haar ledikant, hoorde hoe zij het huishouden regeerde; zij dacht er aan hoe zij zelf vroeger als kind onder de regeering van haar moeder aan tafel gezeten had; nu was het haar een geruststelling haar huis in haar gewende, zor gende handen .te weten. En voorzichtig, met een teere, in tuïtief zekere tactiek werd zij door de oudere vrouw lang zamerhand in de dingen van het huishouden teruggevoerd. Dit gebeurde vooral 's middags, als de moeder bij het ledikant van haar dochter zat. Aan het rauwe, zware bóeren- buitenwerk kon zij niet meer meedoen. Terwijl buiten Aaltje cn Gijs in het melkhuis met water plasten en de melkbussen lieten rinkelen, zat zij aan het bed. Zij breide, want zij kon niet met leege handen in de schoot zitten. Het waren ver trouwelijke uren. Uren waarnaar Neeltje jarenlang verlangd had, en nu zij er waren lag zij stil te luisteren naar het rus tige vertellen en genoot het als een zoete, genezende ver- t'oosting. Het was veel over haar man, Neeltje's vader, dat de moeder vertelde Haar eigen gedachten dwaalden immers in stille o.igenblikken altijd naar hem terug. Hij was met al de zorg die hij vroeg het middelpunt van haar leven geweest, en hij zou het ook na zijn dood blijven. „Hoe dikwijls heeft hij over je gesproken", vertelde zij dan. „Neeltje zit zwaar, zuchtte hij dikwijls, en hij wilde, dat hij je had kunnen helpen. Uit je brieven, al schreef je er geen woord over, merkte hij het ook. 't Leek wel of hij het tusschen de regels kon lezen". De oude vrouw keek voor zich, over het bed en over de zieke heen. Zij hield even op met haar werk. „Je vadertje heeft voor je gebeden, kind, geloof dat maar, al heeft hij er nooit over gesproken". Haar oogen staarden in een wijde verte. Neeltje zuchtte, geloofde het dankbaar. „Vader hield zoo veel van ons'', murmelde zij. „Er kan nooit iemand zijn die zooveel van ons houden zal". De moeder antwoordde niet. Ze had het breiwerk uit haar schoot opgeraapt; nu tikten de naalden met korte, felle tikjes. Neeltje keek haar aan, en zag hoe uit haar oogen de glans van teer herinneren verdwenen was. Zij bemerkte haar ver gissing. „Behalve u natuurlijk", glimlachte zij vermoeid, „u houdt natuurlijk ook veel van ons". Maar de moeder bleef zwijgen, breide. Neeltje voelde zich onzeker; doelloos streek haar bleeke hand over het laken. Er lag iets dreigends in het zwijgen. Eindelijk liet de vrouw het werk weer rusten. „En je man dan?", vroeg zij, haar dochter in de onrustige oogen kijkend. „Houdt Piet dan niet van je?" Onbarmhartig zweeg zij: in de stilte van de kamer verklonk haar vraag. Buiten ruischten de boomen. Neeltje had de oogen. die vol tranen geweld waren, afge wend naar het raam. dat door regen gestriemd werd. De vraag had een oude pijn aangeraakt. De tijd van tobben, het gejaagde, trieste leven rees weer voor haar op. „Houdt Piet dan niet van je?", vroeg de moeder nog eens. Het was een verwijt. „Heb je hem niet bij je vader ten achter gesteld?" Zij had medelijden met de vrouw die in het bed Jag en haar niet aan kon kijken; zij zag hoe haar lichaam door een snik geschokt werd. O, zelf stelde ze haar man ver boven een driftkop als Piet was, maar haar dochter mocht dit niet, zij mocht die twee niet naast elkander plaatsen en. mis schien onbewust, vergelijken. De liefde van een kind tot zijn ouders is zoo geheel anders dan die tusschen man en vrouw. „Je vader was er wel eens bang voor", vertelde zij. Er lag ie,Is tecders in haai stem. dat Neeltje de oogen deed opslaan en haar aanzien. „Je öebt je man eigenlijk alleen gelaten „Maar hij hield mij zelf overal buiten' klaagde de dochter. ,Hij wilde alles alleen doen. Ik had mijn werk en hij had zijn wark, dat wilde hij zelf zoo". De moeder schudde het hoofd. „Maar dat was fout kind, dat was verkeerd. Dat had je niet toe moeten laten''. „Och moeder", klaagde de ander bitter, „wat weet u daar eigenlijk van. Vader was zoo heel anders dan Piet". De oude vrouw zuchtte. „Nu vergelijk je alweer", zei ze diccvig. „Maar dat is toch zoo, moeder", hield Neeltje halsstarrig vol. „Dat moet u toch zelf ook toegeven. En waarom zou ik dat niet eerlijk mogen zeggen?" „Je veroordeelt daarmee je man. Je vergelijkt zijn liefde tret die van iemand anders, met iets waarmee je niet verge- 'ijken mag. je mag zijn liefde alleen beoordeelen naar die van jou tot hem. En zeg nu eens eerliik tot iezelf. heb jij meer van hem gehouden dan hij van jou hfald? Je zegt: hij wilde ai es al'een doen hij liet jou er buiten. Kan dat niet omdat hij voelde, dat jij alles wat hij deed vergeleek met wat een ander gedaan zou hebben? Plaatste jij je vader niet tusschen jullie beiden' Moet hij niet gevoeld hebben, dat jij alles wat hij deed, zijn liefde en zijn karakter, vergeleek met je vader?1' (Wordt vervolgd), j

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2