nifuinr iTriJtscljr ITourant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen vaar een agenlschap gevestigd is <£.3£ Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending550 Mies bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct.,met Zondagsblad 7'/> ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar NO. 6048 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 WOENSDAG 31 MAART 1937 atfoertentieprijjen: Van I tot 5 regels I.I7'/i Elke regel meer0.22'/» Ingezonden Mededeelingen van 1-5 regels2.30 EJke regel meer0.45 »uor het bevragen aan 't bureau V wordl berekend 0.10 17e Jaargang EEN VEELOMSTREDEN ARTIKEL Het „zwijgrecht" van den verdachte Dat de omvang van een wetsontwerp niet immer evenredig is aan de betee- kenis van het voorstel en aan de be langstelling, die de Staten-Generaal er aan schenken, is nog weer eens geble ken bij de openbare behandeling van het ontwerp tot wijziging van artikel 29 van 't Wetboek van Strafvordering. Dit artikel luidt blijkens de geldende redactie als volgt: In alle gevallen waarin iemand als verdachte wordt gehoord, onthoudt de verhoorende rechter of ambtenaar zich van alles wat de strekking heeft een verklaring te verkrijgen, waar van niet gezegd kan worden dat zij in vrijheid is afgelegd. De verdachte is niet tot antwoorden verplicht. Hiervan wordt hem, behalve in het geval van behandeling zijner zaak ter terechtzitting, vóór het verhoor mededeeling gedaan. Van deze mede- deeling wordt in het proces-verbaal van het verhoor melding gemaakt. De verklaringen van den verdach te, bepaaldelijk die welke een beken tenis van schuld inhouden, worden in het proces-verbaal van het ver hoor zooveel mogelijk in zijn eigen woorden opgenomen. De bedoeling van de Regeering met haar voorgestelde wijziging nu was, dat de tweede, derde en vierde zinsnede der éerste alinea zouden komen te ver vallen. Alleen de eerste zinsnede zou bij aanneming van het voorstel worden ge handhaafd, waarvan de inhoud' hier op neerkomt, dat aan den verdachte geen verklaringen mogen worden ontlokt door middel van dwang of wat daarmee samenhangt. Maar alles, wat verder volgt in die alinea, zou komen te ver vallen. Vervallen zou dus de zinsnede, dat de verdachte tot antwoorden niet verplicht is. Vervallen zou ook de ver plichting voor den ambtenaar om van dit recht mededeeling te doen aan den verdachte. En eveneens zou vervallen, dat van het feit, dat deze mededeeling 'heeft plaats gehad, aanteekening ge schiedt in het proces-verbaal. Wellicht over geen enkel artikel van het Wetboek van Strafvordering is zoo veel geschreven als over artikel 29. .Reeds liet oorspronkelijke ontwerp van het wetboek hield in de bepaling, dat de verdachte niet tot antwoorden verplicht is. Bij de behandeling destijds in de Tweede Kamer werd daaraan toege voegd de plicht tot mededeeling aan den verdachte en de opneming daarvan in liet proces-verbaal. Maar reeds toen rees in de Tweede en Eerste Kamer verzet tegen dit onderdeel, in de Twee de Kamer met name van de zijde der heeren Van Rappard, Kleerekoper en Van SchaikN van wie de laatste, de te genwoordige minister, het wetsvoor schrift hoffelijk, maar niet onduidelijk kenschetste als „niet bijzonder geluk kig". Intusschen werd in 1925 bij de be handeling van het ontwerp-Invoerings- wet voor het Wetboek van Strafvorde ring door aanneming van een gewijzigd amendement-van Sasse van IJsselt-van Rappard de verplichting tot mededee ling aan den verdachte, dat hij niet ge houden is tot antwoorden, opgeheven Voor zooveel betreft de behandeling zijner zaak ter terechtzitting. Voor het overige bleef echter de mededeelings- l?licht bestaan, zoodat gelijk begrij pelijk is ook de bezwaren bleven. Totdat eindelijk minister van Schaik, die zich in den beginne als een tegen stander van het geldend artikel 29 had doen kennen, in het zittingsjaar 1934- 1935 achtereenvolgens in de Tweede en in de Eerste Kamer de toezegging deed, dat indiening van een wetsontwerp ter tegemoetkoming aan de gerezen beden kingen zou worden bevorderd. Het was het ingediende ontwerp, dat deze be lofte inloste. Opmerkelijk is, hoe het debat in de Tweede Kamer zich heeft toegespitst op een uitspraak van den Minister, aan vankelijk in de stukken ietwat schets matig aangeduid en vaag geformuleerd, maar later, nadat de Vaste Commissie voor Privaat- en Strafrecht op de on duidelijkheid in 's Ministers toelichting gewezen had, in de Memorie van Ant woord met klaarheid en beslistheid omschreven. Welke is deze uitspraak, dit uit gangspunt des Ministers? De bewinds man ging in zijn betoog uit van de stel ling dat een verdachte, in een straf proces door de Overheid ondervraagd, in begi: el zedelijk verplicht is volledig en naar waarheid te antwoorden. Deze stelling vond van verschillenden kant bestrijding, al moest met name de heer Goseling toegeven, dat zich gevallen voordoen, waarvoor men inderdaad die zedelijke gebondenheid moet aannemen. Juist tegengesteld was het standpunt, dat de spreker van anti-revolutionaire zijde innam. Deze aanvaardde namelijk de zedeljjke gebondenheid tot antwoor den van den verdachte in haar al gemeenheid, maar erkende aanstonds, dat zich gevallen kunnen voordoen, waarin deze regel uitzondering lijdt. Dit vraagstuk dunkt ons van genoeg zaam belang om het nader onder het oog te zien. Daarover dan in een vol gend artikel. EEN OPGESCHROEFD RELLETJE Onlangs is er heel wat te doen geweest over een ingezonden stukje in een krant waarin een onderwijzer aan een openbare school op grond van verklaringen van leer lingen, beschuldigd werd op minachtende •toon over ons Vorstenhuis gesproken te hebben. Uit ervaring wetende, dat men met getuigenissen van kinderen, wier fantasie vaak sterker is dan hun waarheidsliefde, hoogst voorzichtig moet zijn, hebben wij van deze dingen niet meer gepubliceerd, dan de rechterlijke behandeling noodzake lijk maakte. Het viel ons danig tegen, dat de roode pers tegenover de Christelijke school een andere metho-'o volgt In sommige van haar edities t«..ii heeft zij op 10 Maart 1.1. een sensationeel en lawaaierig artikel ge plaatst over „heerschende misstanden'' aan de Chr. U.L.O. school aan de Duinwijk- laan te Beverwijk. Wij zouden dit geschrijf eenvoudig voor kennisgeving aangenomen hebben, indien door sommige onzer lezers niet het drin gend verzoek was ingediend om eenige aandacht aan deze zaak te schenken. De beschuldiging komt hierop neer, dat een vijftienjarige jongen door twee onder wijzers zóó ernstig zou mishandeld zijn, dat hij een lichte hersenschudding gekregen heeft en na veertien dagen nog onder dok tersbehandeling moet blijven. Nu kennen wij het hoofd der school, een onderwijzer met meer dan dertigjarige er varing, al sedert lang als een kalm en be zadigd paedagoog, die de roede wel kan sparen als het op orde-houden aankomt en wij moesten achter het spektakel derhalve direct eenige Hetze tegen de Christelijke schooj zoeken. Ware zulks niet het geval, dan had men kunnen volstaan met de mededeeling, dat de vader van den knaap wegens de aard van zijn functie zeer goed de weg naar de justitie weet en die onmiddellijk insloeg; zoodat het gewenscht is het oordeel voor- loopig op te schorten. Hiertoe was te meer reden, omdat het Dagblad voor IJ muiden c.s. uitslui tend op overwegingen van billijkheid na een onpartijdig onderzoek bij buitenstaan ders nadrukkelijk concludeert, dat het hier „een opgeblazen en verdraaide zaak" be treft. Het zegt, dat de jongen schijn baar zeer belust is op sensatie, eenige malen met politie-attributen in school verscheen, zijn rol kunstig in elkaar gezet heeft en natuurlijk, zooals gewoonlijk, de schuld op zijn leermeesters heeft geworpen. Dit oordeel, dat slechts op waarheids liefde en rechtvaardigheidsgevoel kèn be rusten is voor ons meer waard dan het schreeuwerig gedoe van hen, die moeilijk hun anti-pathie tegenover het Christelijk onderwijs kunnen verbergen. Wij hopen dat het bovenstaande voor onze belangstellende lezers voorloopig vol doende is. De justitie heeft de zaak in' han den, zoodat er waarschijnlijk wel meer van gezegd zal worden en daarop kunnen wij wel wachten. Het hoofd der school geelde ons en aan het genoemde Dagblad mede, dat hij zoo lang deze zaak in behandeling is, geen inlichtingen zal verstrekken, daar hij er zeker van is, dat hij en zijn collega's geheel gerehabiliteerd zullen worden. Hetgeen wij hopen en vertrouwen. NIEUWE BIJEENKOMST OSLO-STATEN Vermoedelijk op 12 April te Brussel Naar de Brusselsche correspondent van de „Métropole" meldt, znllen de experts van de zes landen van het z.g. Oslo-blok, in aansluiting aan de confe rentie, welke zij kort geleden te 's-Gra- venhage hebben gehouden, eerlang te Brussel opnieuw bijeenkomen ten einde een conferentie van de gedelegeerden der betrokken regeeringen voor te be reiden. De nieuwe conferentie zal waar schijnlijk op 12 April beginnen. BOERDERIJ AFGEBRAND Vannacht is de boerderij van J. Lcttinga, •te Win sum, tot den grond toe afgebrand. Het vee, waaronder ongeveer 35 stuks hoornvee, kon in veiligheid worden ge bracht. Ook de inventaris werd grootendeels naar buiten gebracht. Van het woonhuis en de stallen is echter niets meer over. De oorzaak is te zoeken in een schoor steenbrand; CHR. VEREEN. VOOR PAEDAGOGIEK Prof. Dr. W. J. Aalders spreekt over „Gewetensvorming" De Christelijke Vereeniging voor Paeda- gogiek hield gisteravond te Utrecht haar jaarvergadering onder voorzitterschap van Prof. Dr. J. Waterink van Amsterdam. Na opening op de gebruikelijke wijze, merkte de voorzitter op dat deze vergade ring van de Chr. Paedagogiek als naar ge woonte de Dinsdag na Paschen wordt ge houden. Daarom staat ook deze vergadering in het teeken van het Paaschevangelie. De voorzitter sprak hierna een woord van eerbiedige nagedachtenis aan den heer J. Lens, die in het afgeloopen jaar de vereeni ging ontviel door den dood. Een felicitatie richtte spr. hierna tot het aanwezige lid der vereeniging den heer K. van den Berg te Amsterdam, die binnen enkele dagen zijn zeventigste verjaardag hoopt te vieren en als redacteur van het Tijdschrift der Ver. voor Chr. Paedagogiek zich zeer verdienstelijk heeft gemaakt in de afgeloopen jaren. De heer Van den Berg dankte met enkele woorden voor deze onver wachte en hartelijke huldiging. De penningmeester de heer van Klinker, bracht hierna het financieel verslag uit. De rekening meldde een batig saldo van onge veer 336. Hierna hield Prof. Dr. W. J. Aalders, hoogleeraar te Groningen, een referaat over het onderwerp Gewetensvorming Het onderwerp, aldus Spr.. is zoowel van ethischen als van paedagogischen ajard. Hat geweten behoort tot het ethisch-religieuze k ven, niet lot het leven in het algemeen als „reguleerend principe", zooals b.v. vqn Monakow meent. Het is goed het bepaalde lijk te beperken tot de conscientia, d.i. het mede-weten met den persoon zelf, niet hat op te vatten als synteresis, d.i. als zedelijk besef in het algemeen. Het draagt tegelijk een volstrekt en een betrekkelijk karakter. Het eerste is niet, het tweede wèl voor vorming; en mis-vorming vatbaar. Het is geen functie, maar eetK.handeling. Tegen- ever de opvatting van Nachmansohn in zij a jengste boek, die de geheele vorming, ook die van het geweten, opvat als de uitvoering van het „bouwplan", dat ieder wezen heeft, moet de nadruk worden gelegd op hel normatieve karakter van het geweten. Het is niet uitsluitend immanent, zooals b.v. Heidegger aanneemt. De vorming van het geweten, de directe althans, begint op den kleuterleeftijd en duurt levenslang. Zij is de taak zoowel van hem. wiens geweten het is, als van hen, die hierop invloed oefenen. Zij draagt zoowel een negatief als een positief karakter. Zij geschiedt zoowel direct als indirect. Zoowel overvoeding als onder-voeding moet worden vermeden. Het Christendom vraagt veel door aan het geweten zoo groote beteekenis toe te kennen, geheel anders dan b.v. di oudheid deed. Schaamtegevoel is een waar devol iets. De vorming van het geweten draagt bepaaldelijk een medisch-paedagogisch karakter, in zooverre zij onderstelt, dat het met den rnensch niet in orde is. Daarom is zelf-beproeving, oefening en leiding van zooveel belang. Daarbij speelt de gewoonte een groote rol. Ook het geheugen, het voorbeeld, de straf en de tucht, speciaal de zelf-tuchL De sfeer, waarin dit plaats vindt, is in de eerste plaats het gezin. Ook de school en allerlei officieele en officieuze gemeen schapskringen. Een bijzondere plaats neem' de Kerk in, de R Katholieke anders dan de Frotestantsche. Hierbij kunnen allerlei middelen dienst doen. Behalve de reeds genoemde gelden onder Christenen: meditatie, lectuur, m. n. van den Bijbel en gebed. Het is goed, als hierin orde is. Dat wordt van nieuws h' seft, als b.v. men aandringt op den „stillr tijd" en retraites. Alleen, alle vorming heeft haar grens ir de beperktheid van den mensch en in de beschikking van God. Nuchterheid, anders gezegd, oprechtheid en waarachtigheid, is van het grootste belang. Zij moet vóór alles worden bevorderd. Het geweten valt nooit niet den mensch, wiens geweten het is. samen. Het is iets van hem en tegelijk iets hoven hem. Vandaar, dat de vorming van het geweten nooit gereed komt Zii hlöf* zooals alles in deze bedeeling, een werk in hope en beteekent niets zonder de ver geving der zonden. Discussie Aan de discussie wordt deelgenomen door de volgende heeren: E. H. Bos (den Hel der), B. W. J. Steinz (Rotterdam), Ro zendal (Haren)L. van Klinken (Leeuwarden), Joh. Tichelaar (Den Haag), J. Strikwerda (Zeist) en Prof. Water ink, waarbij vele belangrijke vra gen worden gedaan, die door Prof. Aal ders worden beantwoord. Bestuursverkiezing In de vacature wijlen den heer J. Lens wordt benoemd de heer P. v. A a 11 e n te Arnhem, terwijl de voorzitter Prof. J. W a-' ter ink bij acclamatie wordt herbenoemd. Nadat de heer Oosterlee in dankgebed is voorgegaan, sluit de voorzitter de verga dering. Knaapje doodgevallen Het 10-jarig knaapje F. van V., wonende in de Herderslaan te 's Gravenhage is gis ternamiddag omstreeks half 5 gevallen uit de tweede etage van een pand aan het Groenewegje, waar zijn vader werkzaam was. Het kind is mei een schedelbreuk naar het ziekenhuis aan den Zuidwal overge bracht. waar het na aankomst is overleden. Een nog niet gepubliceerde foto van het Prinselijk Paar (Foto F. Zlegler, Den Haag} De loonen bij de A.K.U. De Directie van de Algemeene Kunstzijde Unie N.V. te Arnhem, deelt mede, dat. ter uitvoering van de overeenkomst, welke zij met de contracteerende vak vereen igingen harer arbeiders in .het begin van het jaar 1936 heeft aangegaan, toen tot een tijde lijke korting op de loonen werd besloten., thans een regeling is ingevoerd, waarbij de loonen, die in den aanvang van 1936 gegol den hebben, weer zullen worden hersteld. De exploitatie der Woningwetwoningen Bedrag per jaar verlaagd De Minister van Sociale Zaken heeft,, naar de „Volkskrant" meldt, aan de gemeente besturen bericht, dat voor de woningwet woningen tot nu toe in de regel, ongeacht het aantal woningen, dat een gemeente of een woningbouwcorporatie exploiteert, voor algemeene onkosten werd toegestaan een bedrag van ten hoogste f 7.50 per woning per jaar. Dit bedrag wordt met ingang van 1 Juli verlaagd tot f 6.50 voor gemeenten of woningbouwverenigingen, welke van 100 tot 300 woningen exploiteeren en tot f6 voor gemeenten of woningbouwcorpora ties, welke 300 of meer woningen exploi teeren, met dien verstande, dat deze schaal niet tot gevolg behoeft te hebben dat een absoluut lager bedrag wordt beschikbaar gesteld bij het bereiken van de klasse 300 of meer woningen. De Minister heeft den gemeentebesturen verzocht hem gedetailleerde opgaven te ver strekken van de aantallen van de door de gemeente of door woningbouwcorporaties geëxploiteerd wordende woningen, terwijl voorts van elke wijziging in deze aantallen onmiddellijk aan den Minister kennis zal moeten worden gegeven. Tusschen deelen van een heimachine Werkman te Meppel gedood Gisterochtend is bij den spoonvegtunnel- bouw nabij Meppel een ongeluk gebeurd, waarbij de 60-jarige arbeider Speldekamp uit Zwolle, werd gedood. Omtrent de toe dracht van dit ongeval vernemen wij, dat de man met zijn arm bekneld geraakte tusschen de deelen van een heimachine, waardoor hij met groote kracht eenige malen tegen den grond werd geslingerd. Toen toegeschoten arbeiders de machine hadden stopgezet, was het slachtoffer reeds overleden. „Vacantie Buiten" Heide, zand en dennen zijn geteekend op den omslag van de brochure „Wat is, wat doet, wat bereikt: Vacantie Buiten". He', antwoord luidt sinds 30 jaren: zwakke kin deren, leerlingen van Chr. volksscholen, vooral uit Amsterdam en Rotterdam (hoe wel niet uitsluitend) naar buiten zenden naar Chr. gezinnen, die zich daartoe bereid willig aanbieden om dat kind kosteloos vier weken te verzorgen. De Amsterdaimsche af deeling van Chr. Onderwijzers etc., nam hiertoe indertijd het initiatief. De brochure is aardig verzorgd. Doch helaas ontbreekt er één ding: het adres der Vereeniging. Het kan geen kwaad dat er bij te zetten. De Vereeniging is te Amster dam gevestigd, leidden we uit een begelei dend schrijven af. Doch verder zochten we vergeefs. Dit is een leemte, die m^i wo,- den aangevuld. CONSULATEN der Nederlanden te Saffi, Marokko. Mishandeling op school De roode pejs was voorbarig Nadat wij onze driest?'- over de beweerde mishandeling op de Duinwijkschool te Be verwijk geschreven hadden (welke echter door de feestdagen bleef overstaan), nam de afdeeling Den Helder van de- Bond van Ned, Onderwijzers oen motie aan, waarin gezegd wordt, dat zij een dergelijke sensationeele, eenzijdige en voorbarige berichtgeving in strijd met d belangen van onderwijs, onderwijzers en leerlingen en in tegenstelling met de doelstelling van de Arbeiderspers acht. Ook het schoolbestuur wees de redactie van de roode pers op de voorbarigheid der publicatie en schreef: Waar uw verslaggever, uitsluitend op de verklaring van een vijf'ienjarigon jon- gen en zonder althans ook de bij het ge val betrokken onderwijzers te hooren, onze school in het algemeen en twee harer leerkrachten in eer en goede naam heeft meenen te mogen aantasten, willen wij tegen zoo lichtvaardige wijze van be richtgeving niet alleen ons protest doen hooren. doch tevens verklaren, dat de in bedoeld artikel omschreven mishandelin gen en pijnigingen, volgens de eenstem mige verklaring van de drie onderwij zers-ooggetuigen, niet hebben plaats ge vonden. Blijkhaar zit de redactie met het geval want zij zegt in een on de rschrift: Dat wij zouden zijn afgegaan „uitslui tend op de verklaring van een vijftien- jnrierr-n jongen" is niet juist en kun ook moeilnk door inzenders beoordeeld wor den. Wij zijn echter men hen van mee- nintr, dat het thans hangende het justitieel onderzoek geen tijd is om deze zaak in het openbaar te behandelen. barig°m aChteD Wij 00k dit Protost voor- Men acht het protest... voorbarig. Maar wat dan te zeggen van een oublicatie, welke deze protesten uitlokten? Het antwoord ligt voor de hand. Een slagerij „bezet" Sit-down staking te Amsterdam De praktijken van het Fransche Volksfront en in N.-Amerika om fabrieken enz. door sta kers te „bezetten", hebben in de Kinkerstraat te Amsterdam in miniatuur navolging vonden. Het personeel van de slagerij D. van uer Stam is in staking gegaan, omdat het niet meer voor vast, maar los in dienst kon wor den gehouden. De patroon motiveerde zyn handelwijze door mede te deelen, dat het be drijf te zware crisielasten moet dragen. Gistermorgen, toen de heer van der Stam naar het abattoir was, hebben de tien slagers gezellen de zaak in scène gezet. Het voorra dige vleesch werd getransporteerd, de juf frouwen van de kas gingen naar huis, en de knechts proclameerden een „sitdown" staking. Toen de baas terugkwam, mocht hij er nie Blijkbaar is hij uit het hout van Blum sneden, want hij liet, althans gisteren zaak maar begaan. En omdat hij de hulp de politie niet heeft ingeroepen, houdt c op straat alleen maar de nieuwsgierigen een afstand. Spreker in het openbaar Zeer geschikt voor hen, die in het openbaar moeten spreken, zoals leiders van verenigingen, propagandisten, gemeenteraadsleden, enz, Vraag zonder verplichting inlichtingen bij A.S.S.O. Nieuweplein 31, Arnhem. Teleloon 24597 VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE blaren De Chr. Vereeniging voor Paedajog, !c heeft te Utrecht de jaarvergadering ga- houden. De Bond voor Geref. Jeugdorg. a.sdiit. gpdenkt heden het 25-jarig bestaan. De algemeene vergadering van de Unie „Een School met den Bijbel". Op de algemeene vergadering van de Kon. Bond van Chr. Zang- en Oratorium- vereenigingen heeft Ds. H. Hasper ge sproken over de nieuwe Psalmberijming. De vergadering van de Vereen, v Geref. predikanten in Nederland. Vermoedelijk zal op 12 April een n,t. - we bijeenkomst van de Oslo-staten e te Brussel worden gehouden. Gisteravond heeft de Eerste Kamer een korte vergadering gehouden. De 48ste jaarvergadering van de Schoolraad voor de Scholen met den Bijbel. Verschenen is het jaarverslag van hec Wilton-Fijenoord-concern. Er wordt een reorganisatie voorgesteld. Het Japansche parlement is door den Keizer op voorstel van Hayashi ontbonden. In Spaansch Marokko zouden complot ten tegen het Franco-regiem zijn ontdekt, welke ook reeds naar Spanje zelf zouden zijn overgeslagen. De sneltrein Parijs-Hendaye is ont spoord; er zijn 3 dooden en 60 gewonden. In Rusland wordt de anti-godsdienstige campagne, die niet genoeg resultaat af werpt, opnieuw aangewakkerd. Verschijnt er opnieuw een Abessijnsche delegatie te Genève? De sleutel tot succes hebt Gijzelf in handen! Ontwikkel Uw Persoon lijkheid door dcPelman- Training. Vraagt ons gratis boekje No. 20. PELMAN Instituut Damrak 68 - Amsterdam (Adr •3 WERELDS BESTE KINO's FILMO-8 DUB 8 v/Kodak films mf. 3.5 lens 125.— 8 2.5 lens 187.50 Direct 8 v/Agfa 2L5 lens ƒ172.50 Imp. SCHAAP Co. Spui 8 Amsterdam Een lastig kelderbrandje Dat veel schade veroorzaakte Een zware kelderbrand heef' gewoed in den schoenenwinkel van de firma B. Paan akker en Co. aan de Anegaag 33 te Haar- 1 e m. De dienstbode had de aschlade niet 'n het vuilnisvat geledigd die in den kelder stond, maar er naast, omdat het vat vol was. Later bemerkte zij een sterke rooklucht en bij onderzoek bleek liaar, dat de kelder, wel ke onder het geheele huis loopt, in li'ch'cr laaie stond. Er ontwikkelde z-ch veel rook. die zich spoedig in het geheele huis ver spreidde. Het dienstmeisje wekte de familie een echtpaar met vier kinderen en de brand weer werd gewaarschuwd. Met rookmaskers voorzien begaven brandweerlieden zich naar den kelder, om het vuur te blusschen. La'er brandde er een gat in den vloer van den winkel, doch toen kon de vuurhaard bv.o-* bereikt worden. Na 2 uur werken rukte do brandweer in. De schade in don kelder was aanzienlijk; daar was een groote hoeveelheid schoenen opgeslagen. Ook de winkel liep veel schade op. De eigenaar was verzekerd. Perceel uitgebrand te Den Helder Vermoedelijk tengevolge van kortsluiting is brand uitgebroken in de woning van den heer H. Ri'bergen, in de Wachfstraat Den Helder. In korten tijd stond het huis m lichter laaie. De heer R.. die alleen thuis was, moest zich vanuit het dakraam in vei ligheid s'eüen, daar beneden a'les reeds een vuurzee was, toen hij den brand ontdekte. Met vier stralen op de waterleiding werd door de politiebrandweer het vuur bestreden, niettemin brandde het perceel, toehehoorenj aan den heer Lastdrager te Den Helder, ge heel uit. Het naastliggende perceel kreeg ved brand- en waterschade. Bewoner en eigenaar van het uitgebrande perceel zijn tegen brandschade verzekerd. AMSTERDAM DE EERSTE VAN DE 4000 Op het terein hoek Apollolaan en Stadion weg is gistermorgen de eerste paal geheid voor het gebouw van d» Rijksverzekerings bank, hetwelk daar ter plaatse verrijzen zal. In het geheel zal het hooge huis rusten oo 4000 palen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1