KERK EN ZENDING Schoolraad voor de Scholen met den Bijbel JVOENSDAG 31 MAART 1937 DERDE BLAD PAG. 10 PREDIKANTEN GEREF. KERKEN De algemeene vergadering kvan de Vereeniging Onder presidium van Prof. Dr. F. W. Grosh eide, van Amsterdam, is heden in het Jaarbeursgebouw te Utrecht aan' .vangen de jaarlijksclie algemeene vergade ring van de Vereeniging van Predikanten ,\an de Gereformeerde Kerken in Neder land, die als steeds druk bezocht was. De voorzitter opende hedenmiddag om I uur de vergadering mei het doen zingen ,van Ps. 25 2, het lezen van Ps. 19 en gebed. Hierna sprak hij een kort openings woord, waarin hij allen een welkom toeriep en wees op de onderwerpen die thans ide orde komen. Secretaris en penningmeester, de heeren Ds. H. S. B o u m a, van Amsterdam-Zuid e JJs. F. Kramer, em. predikant te Bever wijk, brachten hierna hun verslagen uit die werden goedgekeurd. terwijl de penning meester van zijn beheer werd gedéchar- De aftredende bestuursleden de heeren Bouma en Kramer werden herkozen Ook werden de aftredende redacteuren va- het Geref. Theol. Tijdschrift herkozen. Hierna trad als referent op Dr. G. C. Berkouwe r. Geref. predikant te Wa tergraafsmeer, met het onderwerp: „Het isolement der Gereformeerde Schriftbe schouwing. De Gereformeerde Schriftbeschouwing met haar handhaving van de onfeilbaarheid der Schrift en haar afwijzing van de Schrift kritiek bevindt zich, aldus begon spreker, steeds meer in isolement. Schier over d heele linie treffen we tegenwoordig aller' concessies aan ten opzichte van de Schrift kritiek. De motieven, waaruit deze aanvaarding opkomt, is eenerzijds de suggestieve invloed van de resultaten der Schriftkritiek, maar Lieruit is toch niet het geheele verschijnsel te verklaren. Naast dit eerste motief is er een tweede, dat de onfeilbaarheid dar Schrift meent te moeten uitsluiten op grond van de eigenaardige relatie die er gelegen is in het Christelijk geloof. Deze relatie kan eenerzijds worden gezien als een vertrou wensrelatie, waardoor de onfeilbaarheid der Schrift noodwendig zou worden uitgesloten. Vooral in het licht van dit tweede motief wordt het isolement der Gereformeerde Schriftvisie steeds meer onafwendbaar. De poging is gedaan deze visie te verkla ren uit een psychologischen drang naar vastheid en onwankelbaarheid, die een parallel zou hebben in de Roomsche leer der pauselijke onfeilbaarheid. De overeen komst zou niet alleen liggen in het aan vaarden van een onfeilbare instantie, mair eveneens in de wijze, waarop men apolo getisch deze instantie onttrok aan alle wetenschappelijke discussie. Deze verklaring :s echter met de feiten in strijd, omdat in rle Gereformeerde Schriftbeschouwing alUs is ingesteld op de theohomie, wat juist in de leer der pauselijke onfeilbaarheid' niet liet geval is. Juist omdat alleen In de Gereformeerde belijdenis de theonomie volkomen wordt ge handhaafd, heeft de Gereformeerde kerk in de laatste vijftien jaren elke opheffing van dit isolement afgewezen. De waarde van dit noodzakelijk isolement Wijkt ook indirect uit de crisis, waarin het dogma geraakte, vooral onder den imloed r!er Schriftcritiek. In de Gereformeerde kerken is momenteel niet van een strijd over d'e Schrift sprake. Wanneer toch allerlei verschillen openbaar v. orden, schijnt de vraag gewettigd, of nog wel van de kracht van dit isolement kan worden gesproken. Op deze vraag moet worden geantwoord, dat wel bet gevaar be staat, dat de kracht vatn deze bindende eenheid wegvloeit onder den invloed van een niet genoegzaam luisteren naar het Woord Gods, maar aan de andere zijde ligt in het feit, dat er van een conflict ovei de Schrift niet kan worden gesproken, perspec- lef voor het vinden van de eenheid. Immers, aldus besloot spreker zijn rede, dan staan zij, die thans over allerlei punten van meening verschillen, samen in den smaad der gansche hediendaagsche theo logie over hun zoo sterk volgehouden isolement, maar dan is er ook uitzicht op r!oor het geloof aanvaarde kracht van het Woord Gods en kan opnieuw in de ge schiedenis onzer kerken openbaar worden, dat inderdaad in dit isolement nog altijd onze kracht gelegen is. Op Vrijdag 27 Mei heeft de Geref. Ver eeniging voor geestelijke Volksgezondheid het voornemen in Utrecht op haar jaar vergadering het onderwerp „Geloofs- en gebédlsgenezing" te behandelen. Van theolo gische zijde zal dit geschieden door dr. G. Brillenburg Wurth te Katendrecht; van geneeskundige zijde door Dr. G. A. Lindeboom, internist te Amsterdam. INDISCHE PROTESTANTSCHE KERK Met verlof hopen naar Europa te vertrek ken de heer A. B elks ma, zendeling- leeraar te Sangalla op Celebes, de heer J. A. M. van Bonzei, zendeling-leeraar te Djailolo en de zendeling-arts dr. G. Csesz- ko te Taroena. MORGENLAND - ZENDING Voor het werk onder de Armeniërs (Ne- derlandsche afdeeling der Action Ohrétienne en Orient) is in 1936 een bedrag ontvangen yan 34.286.— tegen 33.713,97 in 1935. In dit bedrag is tevens opgenomen de ont vangsten van de „Melkcent" en het zal me nigeen irateresseeren te vernemen, dat men uit 724 busjes over 1936 in totaal 1266. ontving, welk bedrag bijna geheel voor melk, kinnne en medicijn wend1 uitgegeven. Daar de aanvragen uit Aleppo in verband met de groote noodtoestanden vooral voor melk steeds grooter en dringender wonden, werden deze busjes zeer bijzonder aanbe- Aan Arm eens ch band- en weefwerk werd 'in 1936 in totaal verkocht voor 3.097.94. GEREF. KERKEN Beroepen: Te Steenwijk, B. Hol- werda te Kantens. Te Uithuizermeeden, W. Scheele te Hoogersmilde. NED. HERV. KERK Beroepen: Te Ossendrecht, J. P. Scholte te Wehe en Zuurdijk. Aangenomen: Naar Veldhoven: W. A. Vrijlandt, cand. te Biervliet. Bedankt: Voor Kamerik, D. Th. Heek te Staphorst. CHR. GEREF. KERK Bedankt: Voor Amersfoort, J. L. de Vries te Deventer. GEREF. GEM. Bedankt: Voor Leiden, H. Ligtenberg te Lisse. Voor Boskoop, W. C. Lamain te Rotterdam-Zuid. GEREF. GEMEENTEN ONDER HET KRUIS Aangenomen: Naar Enkhuizen, C. Kramp te Borne. Ds. R. HEIDEMA Gister heeft Ds. R. Heidema, em. predikant der Geref. Kerk van Zuidbroek en thans wonende te Soestdijk, den 85-jarigen leeftijd bereikt. Ds. Heidema, sedert 1930 emeritus, diende de gemeenten van Nieuw- veen, Heinenoord en Zuidbroek. Heinenoord heeft hij 27 jaar gediend, waarvan 26 jaar in het voorzitterschap der Chr. school. Velen hebben in dagen van ziekte in de pastorie van Heinenoord een liefderijke verpleging gevonden en Ds. Heidema mocht zich altijd verheugen in de liefde van zijn gemeente- Kerk en Staat in Duitschland Circulaire van de Belijdeniskerken In beslag genomen De politie heeft een circulaire van de be- lijdeniskerk in beslag genomen, welke ter gelegenheid van het Paaschfeest moest wor den gepubliceerd. In deze boodschap werd o.a. volgens den bijzonderen correspondent van de Daily Te legraph gezegd: „De geloovigen moeten weten, dat niet valt te twijfelen aan de over winning van de kerk. We gedenken onze vervolgde en gevangen genomen leden in gebed, dankbaar dat God ons de overwin ning heeft gegeven. Wij bevelen onze broe ders en zusters in concentratiekampen en gevangenissen aan God, die de overwinnaar is, aan. We bidden God, dat Hij door hen Zijn naam zal verheerlijken. We herinneren aan de predikanten en geloovigen, die uit hun parochie zijn verdreven en de gemeen ten waar tengevolge van deze het woord van God niet langer kan worden gepredikt. We weten niet, wie de volgende zal zijn, die wordt geroepen om zijn eer, vrijheid en aardsch bestaan op te offeren voor den naam van Christus. Gehoorzaamheid aan Gods woord gebiedt ons de aandacht van de ge loovigen erop te vestigen, dat allen, die in Christus gelooven, in deze wereld moeten lijden. Wij zullen niet in staat zijn hen te redden, noch kunnen wij onszelf bescher men, doch wij gelooven, dat alle vervolging voor de zaak van Christus een bewijs is voor zijn overwinning." ONDERWIJS EN OPVOEDING ONDERWIJSBENOEMINGEN Haarlem. Juliana van Stolbergschool. Tot onderwijzer: de heer P. J. Rijps tra, onderw. Herv. school te Oosterend. Op geen school mag ontbreken Het Boek der Psalmen De Psalmen van Israël op de oorspron kelijke melodieën uit de zestiende eeuw opnieuw naar het Hebreeuwsch bewerkt. Vraagt inlichtingen en prijs van do speciale schooluitgave bij uw boekhandelaar of bij de Administratie Geestelijke Liederen uit den Schat van de Kerk der Eeuwen Postbus 333 Postrekening 20.090 Den Haag De Unie „Een School met den Bijbel" De 59e jaarvergadering In de gister te Utrecht gehouden 59e jaar vergadering van de Unie „Een School met den Bijbel" heeft de vice-voorzitter Ds. J. Barbas, Ned. Herv. predikant te Hengelo (O.), woorden van gelukwensch gesproken tot den voorzitter, Dr. K. D ij k,in verband met diens benoeming tot hoogleeraar. Op zijn voorstel herkoos de vergadering Prof. Dijk bij acclamatie als voorzitter. Tot bestuurslid werd gekozen in de vac. van den heer J. Krol Jzn. de heer H. M. Martens te Sneek, burgemeester van Wijmbritseradeel. Drs. D. Langend ijk van Den Haag bracht het rapport over de Unie-propaganda actie uit. Aan de discussie over dit rapport namen deel de heeren v. Vulpen, van Zwolle, Potter van Hoorn, Bos van den Helder, v. d. W a a 1 s van Nijkerk, Ds. F. G. P e te r- s e n van de Punt, burgemeester vain der Schans van Andel en Broekema ven Hoogeveen, waarna het rapport werd vast gesteld. Aan de rondvraag namen deel de heeren Bos, van Scheveningen, Lub, van Schie dam en Bos, van den Helder, waarna de morgenvergadering werd gesloten. In de middagvergadering trad als referent op Prof. Dr. J. Waterink, hoogleer aar aan de Vrije Universiteit, met het onderwerp „Hoe kan de school in dienst staan van de karaktervorming van het kind?" waarvan we reeds gister verslag gaven. Aan de dis cussie over dit referaat namen deel de hee ren Meyer van Leiden, v. Klinken van Leeuwarden, Kenemans van Holten, Vermeer, van Noordeloos, v. A a 11 e n van Arnhem, v. W ij 1 e n van Rotterdam, Kolk man van Gelselaar en Strikwerda van Zeist. Prof. W a t e r i n k beantwoordde de ge maakte opmerkingen. De voorzitter dankte den spreker voor zijn betoog en deed zingen Ps. 68 6, waarna Prof. Waterink de drukbezochte vergade ring met dankzegging sloot. VEREENIGING VAN LEERAREN EN ONDERWIJZERS IN DE LICHAMELIJKE OPVOEDING Het 75-jarig bestaan Ter gelegenheid van het 75-jarig be staan van de Vereeniging van Leeraren en Onderwijzers in de Lichamelijke Opvoeding in Nederland heeft het gemeentebestuur de jubileerende ver eeniging gister in het gebouw Java- straat 26 te 's-Gravenhage officieel ontvangen. De burgemeester heette de jubileerende vereeniging namens het gemeentebestuur in 's-Gravenhage hartelijk welkom en sprak zijn voldoening uit over de belangrijke ont wikkeling van het gymnastiekonderwijs in de laatste jaren. De voorzitter van de vereeniging, de heer J. M. J. Korpershoek, de rede van den burgemeester beantwoordende, betoogde, dat lichaamsoefening beschouwd moet worden als een deel van de cultureele vorming den mensch. Na de rede van den heer Korpershoek werden ververschingen aangeboden. BIJZONDERE LEERSTOELEN Gisteren zijn uitgegeven de staatsbladen, behelzende de aanwijzing overeenkomstig artikel 170 der Hooger-Onderwijswet va stichting voor Oud-Semietische, Hellenisti sche en Joodsche Rechtsgeschiedenis, geves tigd te Leiden, als bevoegd om bij de Facul teit der Rechtsgeleerdheid aan de Rijksuni versiteit te Leiden een bijzonderen leerstoel te vestigen in de B a b y 1 on is c h-Ass ëlietische en Heil stis c h ts ge Voorts het Delftsch Hoogeschoolfonds te Delft als bevoegd om bij de afdeeling der scheikundige technologie aan de Technische Hoogeschool een bijzonderen leerstoel te v tigen in de papierfabricage. GRAFSTEEN WIJLEN Dr. G. H. COOPS Naar wij vernemen, za 1 op Zaterdag 3 April e.k. des namiddags half drie op de begraafplaats Nieuw Eyk en Duynen te 's-G ravenhage door het Comité-Graf monument wijlen dr. G. H. C o o p s, in leven oud-inspecteur van het gymnasiaal en Middelbaar onderwijs, de overdracht van een grafsteen aan de familie plaats hebben. Examens Nijverheidsonderwijs. 's_G ravenhi Paedagogisch getuigschrift behoorende bij de akte N.P. (schoenmaken). Geëxamineerd 1 candidaat. Geslaagd R. Koerts te Voorburg. Paedagogisch getuigschrift behoorende bij de akte N.O. (kleermaken). Geëxamineerd twee candidaten. Geslaagd P. J. F. Verhage te 's-Gravenhage. Paedagogisch getuigschrift behoorende bij de akte N.B. (timmeren). Geëxamineerd 1 candidaat). Geslaagd P. J. A. v. d. Berg te Sambeek. Paedagogisch getuigschrift behoorende bij de akte N.I. (natuurkunde en mechanica). Geëxamineerd 8 candidaten. Geslaagd J. J. de Jong te Tilburg, L. J. H. Soholte te Ede, A. W. J. Sluyter te Amsterdam. KUNST EN WETENSCHAP Dr. R. A. Kollewijn tachtig jaar Dr. R. A. K o 11 e w ij n, de vader van de vereenvoudigde spelling, is gister tachtig jaar geworden. In 1891 verzette hij zich op grond van moderne taalwaarneming tegen het op historische taalgegevens berustende spellingsysteem van De Vries en Te Winkel. Zijn inzichten wonnen reeds spoedig bij vele Neerlandici ingang, en zijn spelling werd lang voor Minister Marchant de be langrijkste punten ervan bij het onderwijs invoerde, in vele tijdschriften en wetenschap pelijke publicaties gevolgd. Dr. Kollewijn werd geboren te Amersfoort en studeerde te Groningen in de Neder- landsche taal- en letterkunde, waarna hij zijn studies voortzette te Leipzig, alwaar hij doctoreerde in de letteren. Vervolgens werd Dr. Kollewijn in 1883 benoemd tot leeraar e Nederlandsche taal aan een H.B.S. te Deventer en daarna te Amsterdam, alwaar ïiïj in 1S92 werd benoemd tot directeur eener gemeentelijke H.B.S. met 3-jarigen cursus, welke functie Dr. Kollewijn bekleedde tot 1916. Onder het pseudoniem C. P. Brant van Doorne schreef Dr. Kollewijn enkele novel len. De grammatika van Dr. K. Holtvast (Dr. R. A. Kollewijn) beleefde verleden jaar :n negentiende druk. In de woning van zijn zoon, Dr. Tr. Kolle wijn te Helmond, was de jubilaris in de fa- Tiekring vereenigd en mocht hij hartelijke gelukweirschen in ontvangst nemen. Uit alle deelen des lands kwamen schriftelijke feli citaties binnen, waaronder ook van hoogge plaatste autoriteiten. Kon. Bond van Chr. Zang- en Oratorium-Vereenigingen De Bondsdagen te Zutphen Niet in 5e omlijsting van sneeuwjacht en hagelbuien, maar onder de stralen van de lentezon zij het dan in een nog kille tem peratuur zijn de Bondsdagen te Zutphen gepasseerd. De autotocht door den aan na tuursc.hoon zoo rijken Achterhoek; de ge meenschap.' elijke maaltijd te Ruurloo; de Buitensocieteit; zij hebben alle bijgedragen Buitensociteit; zij hebben alle bijgedragen tot de voldoening over dezen eersten Bondsdag in de tweede halve eeuw van hel Bondsleven. In aansluiting op het gisteren gegeven verslag kunnen wij nog meedeelen, dat doo- de algemeene vergadering der C.Ó.V.-groep is aangenomen het voorstel de Jong tor instelling van een bemidde lingsbureau ter informatie voor de aangesloten vereonigingen bij het engagee ren van solisten. Het bestuur der C.O.V.- groep bestaat thans uit de heeren W. Uit- tenbo gaard Arnhem) voorzitter; W. Lam ris (Hilversum) secretaris; W. d e Jong W z. (Amsterdam) penningmeester. De groep omvatte eind 1935 21 koren met 2200 leden eind 1936 25 koren met 2125 leden. Toegetreden zijn de C.O.V. te Assen, Den Haag, Harlingen en Hengelo. In het referaat van don heer J. Wag e- naar (Utrecht) werd aangedrongen op meerdere uitvoering van Bach's Cantaten; van de 300 welke hij schreef, zijn er 200 bewaard gebleven. Ook de Radio-Vereen'- gingen kunnen ten deze veel doen, temeer waar de uitzendingen uit Leipzig minder goed overkomen. Bij de ontvangst van Hoofdbestuur afgevaardigden door den Ring Gelder- land's Achterhoek, heeft de Ringvoorzitter, de heer Plomp van Laren, een pakkend en historisch leerzaam welkomstwoord ge sproken en heeft de Bondsvoorzitter voor de hartelijke ontvangst dank gebracht. Uit beider woord bleek, dat de Ring Gelder- land's Achterhoek juist geen Achterhoe!: is iets wat des avonds op krachtige wijze onderstreept werd door den prachtig ge slaagden Zangavond waar tal van aangesloten Bondsvereenigin- gen zijn opgetreden met op een enkele uit zondering na louter Bondsmuziek. De groote zaal der Buitensocieteit was geheel gevuld; het concert werd geopend dor den Ring- en gesloten door den Bonds voorzitter. De laatste heeft niet groote vol doening gewezen op de hoogte van het zangpeil, waartoe de Ring Gelderlands Achterhoek gekomen is dank zij de krach tige leiding en de groote liefde voor her Bondsideaal. De jaarvergadering Na de reeds vermelde openingsrede van den Bondsvoorzitter, den heer J. Pietèr- on Moens, werd als naar gewoonte ?legram van hulde aan de Koningin ver zonden waarop de vergadering er waren =fc 150 afgevaardigden aanwezig staande vee coupletten van het Wilhelmus zong. Voorts werd een telegram verzonden aan den heer W. J. J al ink, den 2den voorz. an den Bond, die ongesteld is. Vervolgens deed de voorzitter van den Ring Gelderland's Achterhoek, de heer Plomp, de verrassende mededeeling, dat de Ring een gift van f 100 heeft ge schonken voor het Fonds Eigen Gebouw: voorts dat de bloempjes verkoop op den ,We leven in een tijd die alles scheidt en uiteenrukt" Het tuchtrecht van de onderwijzer De 48ste algemeene vergadering van den Schoolraad voor de Scholen met den Bijbel werd heden in K. en W. te Utrecht onder presidium van Ds J. Barbas Ned. Herv. predikant te Hengelo (Geld.) gehouden. De Voorzitter opende hedenmorgen om half elf de vergadering, die druk bezocht was, op gebruikelijke wijze en hield ver- Openingsrede waarin hij allereerst met een enkel woord herdacht het verscheiden van de heeren J. Lens te Den Haag, J. de Graaff te Rot terdam en C. v. Dijl te Amsterdam die in den kring van den Schoolraad en van het Chr. onderwijs een hreede plaats innamen. Spr. wees er op, dat de stijgende lijn van de statistiek vaij de Scholen met den Bijbel een dalende is geworden door concentratie, het Stopwetje en het leerlingental door ver hooging van den toelatingsleeftijd. Nu vijl er in Januari j.l. een stijging met ruim 2000 leerlingen te constateeren. Wij leven, aldus spr., in een tijd. welke op allerlei gebied scheidt en uiteen rukt. Al sluiten wij het oog niet voor nuanceeringen, is toch een diepere eenheid, getuige het voorbeeld van Lohman en Kuyper, die krachtig hebben samengewerkt voor de ichool met den Bijbel. Deze eenheid vindt in Unie en Schoolraad haar belichaming. Voor vijf maanden mocht zij ook gezien worden in het Vierde Nat. Chr. Schoolcon- gres met zijn internationale sectie, terwijl zij zich ook manifesteerde bij de door de Regeering voorgestelde wettelijke concen tratie-bepalingen inzake het bijzonder on derwijs. Nu de Tweede Kamer het wets ontwerp heeft aangenomen, waarbij voor standers van openbaar en bijzonder onder wijs gelijk recht wedervaart, kunnen en moeten, aldus spr., wij ons hierbij neer leggen. Spr. wees er op, c?a? 'de bovengenoemde eenheid ook tot openharing is gekomen in den arbeid van de vereeniging voor Chr. Buitengewoon Onderwijs. Spr. wekte zijn gehoor op de hier bestaande achterstand in te halen. De eenheid moet ook blijken in het gehoor geven aan het ernstig verzoek der organisaties ten aanzien der 400 wacht geldei's, die zich nog niet in vasten dienst bevinden. Spr. deed een dringend beroep op de besturen om bij hun benoeming, in dien eenigszins mogelijk, deze leerkrachten weder een vaste plaats in de school te her geven, door uitsluitend tot hen hun keus te bepalen. Ook als op 1 Juli de besturen weder geheel vrij zullen zijn in het aan stellen van personeel. Bij den huidigen strijd der geesten dringt zich de eisch tot éénheid al sterker op. Het alternatief: Fascisme of Communisme, aan vaardt spr. niet, want dan zou er geen derde meer overblijven voor het Chr be lijden, het Chr. geloof en het Chr. leven. Als de door spr. genoemde tegenstelling een onontkoombare was. dan was de School met den Bijbel ten doode opgeschreven. De bede van Christus: „Opdat zij alleen één zijn", moge ook gelden in vurige en niet te dooven geestdrift voor de ^chool met den Bijbel een kostbaar pand, dat ons waar borgt het behoud en de toekomst van ons dierbaar land en volk. (Applaus). Verslagen en rapporten Hierna werd het 46ste jaarverslag, dat bereids in druk verscheen, \astgesteld. Hierna brachten de verschillende com missies bedoeld in de artikelen 1012 der Statuten (gewone geschillen, kerkelijke ge schillen enz.) haar rapporten uit, die alle onder dankzegging werden goedgekeurd. De heer C. F. Verschoor, van Sche veningen, bracht verslag uit over de in 1936 afgenomen examens ter verkrijging van het diploma van den Schoolraad. Aan dit rapport ontleenen wij: Ook in 1936 werd zoowel in voor- als najaar gelegenheid gegeven het Schoolraad examen af te leggen en wel op 8, 12, 13 14 en 15 Mei en 8. 13, 14 15 en 16 October. Het aantal candidaten liep ook dit jaar terug: het daalde van 201 ten vorigen jare op 174. Tn het voorjaar meldden zich aan 83 can didaten, waarvan 17 vrouwelijke. Hiervan verschenen op de hun aangewezen dag 79. n.l. 63 mann. en 16 vr. candidaten. Van de eersten slaagden 47 d.i. 74 pet, van de laat- sten 11 d.i. 70 pet. In het geheel slaagden er 58 d.i. 73V2 Pet. Voor het najaar waren deze getallen: Opgeroepen 91 en opgekomen 84 candida ten, 62 mann. en 22 vr., waarvan resp. slaag den 43 of 70 pet en 18 of 82 pet. In het geheel werden in 1936 uitgereikt 119 diploma's. Aan één candidaat werd in overleg met de examinatoren, die hem hadden onder vraagd in de Bijb. Geschiedenis, herexamen voor dat vak toegestaan wat tot gevolg had, dat het diploma hem kon worden ge geven. Op alle dagen fungeerde de heer H. J van Wijlen als voorzitter. De rapporten door do subcommissiën over de afgenomen examens uitgebracht, verschenen in de „Mededeelingen" (van October—November 1936). Onder de examinatoren voor Chr. Opvoed kunde misten we bij de najaarsexamens onzen trouwen en gewaardeerden mede arbeider, den heer J. Lens, die door den dood ons werd ontnomen. Zijn nagedachte nis zal bij ons in zegening blijven. De examencommissie ziot met dankbaar heid terug op haar in 1936 volbrachten arbeid, dien ze aanbeveelt in den zegen dos Heeren. De secretaris mr J. J. Hangelbroek rapporteerde omtrent het Hulpfonds voot Geweigerde Rijks- en Gemeentelijke bij dragen. Bij dit fonds zijn thans aangesloten 299 scholen. Sinds de vorige jaarvergade ring is geen vergoeding uit het Hulpfonds gedaan. Eén aanvrage om vergoeding is nog in behandeling. Na vaststelling van dit rapport en rond vraag werd de morgen vergadering ge sloten. Middagvergadering In de middagvergadering trad als refe rent op mr H. de Bie, vice-president van de Arr. Rechtbank te Rotterdam en oud- kinderrechter aldaar met het onderwerp: „Het tuchtrecht van den onderwijzer" Spr. herinnerde er aan. dat het tucht recht, waaraan hij vóór ruim dertig jaar zijn Academisch proefschrift wijden mocht, toen een slechts weinigen interesseererid rechtsgebied was, maar thans in het mid den der belangstelling staat. In het kort releveerde spr. hoe het tucht recht door den onderwijzer op den leerling toe te passen, onderwerp van schriftelijke en mondelinge gedachtenwisseling is ge weest. Spr. wil nagaan, welke houding de schoolbesturen ten opzichte van het al of niet bestaande tuchtrecht, al of niet inbe grepen het lichamelijke tuchtigingsrecht hebben aan te nemen. Daartoe ging spr. eerst na wat verstaan moet worden onder een feitelijk tucht oefenen op school. Heeft de school niet bet vertrouwen van de ouders dan is er veel bedorven en heeft zij tot taak te zorgen dat zij inderdaad de gemachtigde der ouders is. Spr. zette uiteen hoe de verhoudingen inderdaad behoorente zijn en is van oordeel, dat de toevertrou wing van kinderen aan school ter leerinp en opvoeding, inhoudt een overdracht van bevoegdheid aan die school, die in beginsel aan de ouders toekomt. De slotsom, dat do. school vrijstaat wat de ouders jegens zijn kind vrijstaat, gaat naar spr. uiteen zette, in tweeërlei opzicht te ver. De school moeten tuchtmiddelen ten dienste staan, van allerlei aard en van zeer verschillend gewicht. Tal van kinderen zijn er, bij wie op school veel recht moet gezet dat in de eerste jaren recht hal kunnen groeien als de ouders daarvoor maar genoeg oog hadden gehad. Spr. stond nader stil bij de tuchtmidde len, die dan gebruikt worden, over het recht waarvan spr. handelt. Spr. is van oordeel, dat hij die tuchtmiddelen het min ste noodig heeft en toch een goed resultaat bereikt de beste paedagoog is. Spr. zou de lichamelijke tuchtiging w:llen beperkt zien tot het in noodzakelijke gevallen geven van een onmiddellijke korte repressie op een gepleegde daad of verzuim of van het in ernstige gevallen terstond doen gevoelen van de lichamelijke meerderheid aan een veerbarstigen knaap. Bij meisjes ziet spr. meer bezwaren. Spr. ging nu na hoever dit •echt voor de school gaat en waar het te vinden is. Spr. zette hierna uiteen op welke gron den hij de vraag of ons onderwijs noodig heeft wettelijke regeling van het school- tuchtrecht, ontkennend beantwoordt, waar bij hij nader stilstond bij de praktijk in Engeland, Duitschland, België en Zwitser land mede t.a.v. de houding van de rech terlijke macht dienaangaande. De vraag of de rechtspraak in ons vader land aanleiding heeft gegeven den aan drang tot wettelijke regeling van het tucht recht van den onderwijzer te verklaren,be antwoordt spr. ontkennend. Ook zou spr. de controle niet aan het Schooltoezicht wil len geven, wijl altijd de rechter het laatste woord moet hebben over het al of niet strafbare van zekere handeling. Spr's ad vies is aan de besturen: niet het opleggen van het verbod van lichamelijke kastijding en e.v. ingrijpende straffen. Maar hij wil het bij dit negatieve niet laten en voegt er daarom het positieve aan toe: Doet al uw best, een hoofd en personeel te krijgen, dat aan de zware eischen, die het werk i van onderwijs en opvoeding stelt, kan vol- Geen roep ga van ons uit, aldus spr., om wettelijke regeling van dit belangrijk ele ment van opvoeding. De Chr. scholen mogen hier staan in de vrijheid die altijd beteekent gebondenheid aan God en aar ons geweten, waardoor wij gevoelen onze diepe verantwoordelijkheid als we geroepen vordon mee te arbeiden aan de opvoeding an het komende geslacht. (Applaus). Nadat met mr de Bie over ziin onderwerp van gedachten gewisseld was, werd de ver gadering op gebruikelijk© wijze gesloten. Zangavond f 27.30 heeft opgebracht. De jaarverslagen van Bonds-secrctaris cn -penningmeester worden goedgekeurd. De voorzitter deelt mede dat Ds. TI. H a s p e r, de referent van den middag, 150 ex. van zijn „Bijlage van het boek der Psalmen" (voor de Protestanten) ten geschenke heeft aangeboden voor alle leden der vergadering (applaus). Als plaat* van de 52e jaarvergadering id 1938 wordt aangewezen Rotterdam. Bij de bestuursverkiezing werden herkozen de periodiek aftredende leden, de heeren W. J J a 1 i n k, A. K a 1- verda L. J. Mens en T. D. C. M neke cn gekozen de heer S. P. Blom. te 's-Gravenhage, bestuurslid van den Ring Rotterdam. Tot lid van het Hoofdbestuur namens ds C O V.-grooii de heeren W. v. d. B i 1 (Den Haag) en W. Uittenbogaard (Arnhem). Na uitvoerige discussie over het voorstel* Strijen beoogonde het houden var een Chr. Nationaal Concours voor de hoogste afdeelingen uit de Bonds- ringen ,werd besloten, de Rïngbcsturen om advies te vragen over het dat wanneer «ft hoe van zulk een concours. Uitgebracht werden de jaarverslagen van den Bonds-Bibliothecaris, den heer L. J. Mens. van den voorzitter der Muzick- Commissie den heer W. J. J a 1 i n k. F.r blijkt uit, dat in 1936 de Bibliotheek is uit gebreid met 223 muziekwerken. Uitgeleend werden 283 werken, zichtzendingen 105. Blijkens het door den heer H. L. Goiter- man uitgebrachte verslag der muziek* commissie zijn in 1936 ingekomen 52 com- positeis, waarvan 19 zijn aangenomen. Uil- gegeven werden 10 nieuwe composities, ook speciale in verband met het Prinselijk huwelijk en het gouden jubileum van den Bond. Aangenomen werd een bestuursvoorstel, om voor Evangolisatiekoren dj' contributie te stellen op f 10 per jaar. MIDDAGVERGADERING In de middagvergadering was het woord aan Ds. H. Hasper van 's-Gravenhage, voor het houden eener causerie over de nieuwe bewerking van de Psalmen op de oorspronkelijke melodieën der Reformatie Spr. schatte den oecumcnischen achter grond van heel het werk der Geestelijks Liederen uit den Schat van de Kerk Eeuwen en de beteekenis van de Psalmen; voor het persoonlijke religieuze leven en voor de samenbinding van alle geloovigen. Vergezeld van twee medewerkers, Mej. K. de Graaf en den heer Loory, liet hij enkele melodieën hooren en beantwoorde! in 't kort daarbij eenige vragen, die hem tijdens het koffieuur gedaan waren. Hij wees er op, dat de oude melodieën niet i. dacht zijn in het tegenwoordige maatsy- stëem en daarom Ook niet daarin gevangen kunnen worden, zonder haar karakter te schaden. Van belang was dit bij de no teering van de rusten, die in de Psalm melodieën slechts gedeeltelijk waarde heli- ben voor de compositie. Hij lichtte dat toe met Psalm 1 en Psalm 3 als voorbeeld. Hetgeen hij zeide over de „triolen" was interessant en hij gaf den raad over die dingen niet te discussieeren. maar ze te zingen. Want de Psalm melodieën zijn niet geschreven om een onderwerp van discussie en twist te worden, maar om vroom en eerbiedig gezongen te worden. Dit gaf den spreker aanleiding iets te zeggen over het tempo. Zelf zong hij met den heer Loory vier psalmen geheel uit en vroeg aan de heeren B e i n t e m a uit Leeuwarden en Leo Mens uit Leiden, om den tijd op te nemen Demonstratie door de vergadering zelve Toen naar het oordeel van de gansche vergadering juist dit tempo krachtig en schoon gevonden werd. bleek, dat Psalm 99 twee en een halve minuut. Psalm 138 vier, Psalm 20 drie en Psalm 75 nog een drie eiï een halve minuut geduurd had. De vergadering werd uitgenoodigd mede te zingen. Tweehonderd zangers zongen toen de Psalmen 138, 6 3, 42, 79, 47, 65, 33 (zonder begeleiding) cn ten besluite 150. Het was voor de meesten totaal een openbaring, dat dit de oude. melodieën waren. Er was een hijzonder enthousiasme en na afloop verklaarden velen, die er altijd aan getwijfeld hadden, of ons volk dit zou wil len leeren, dat zij tot geheel andere in zichten gekomen waren. Men besefte alge meen het groote gewicht van een nieuv/ Psalmgezang voor alle Christenen in dezen tijd. Het was voor ieder duidelijk, dat het terugkeeren tot de oude melodiën in haar rhytmische beweging alleen mogelijk is nij nieuwe berijming van het Psalmboek. Alle pogingen om het te doen met de be rijming van 1773 hebben schipbreuk gele den. De spreker oogstte den dank van de geheele vergadering, hetgeen beteekent... dat er weer op een paar honderd plaat sen van ons Vaderland vele menschcn niet alleen bekend zijn geworden met dit groote Nederlandsche werk, maar ook enthousiaste voorstanders er van zijn géwordén. Het zingen door die groote menigte klonk i een woord prachtig. Ieder begreep, dat de proefneming in een van de Rotterdam- sohe Hervormde Kerken op 21 Maart wel geslaagd moest zijn. Dê gemeente was on voorbereid en zong onder leiding van de predikanten (na den kerkdienst) met groote vreugde enkele psalmen in het juiste tempo, in het goede rhythme cn in de toonsoort. Na afdoening van nog enkele huishoude lijke zaken sprak de Bondsvoorzitter een slotwoord en bracht bijzon deren dank aan den Ring Geld. Achterhoek en aan den Ringvoorzitter den hecr Plomp, door wel ken arbeid deze Bondsdagen zoo uitno- mend geslaagd zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 10