rüdLOJi NOOIT /^U^OLMMKT Gereformeerde Jongelingen van Zuid-Holland bijeen D E V E O DINSDAG 30 MAART 1937 DERDE BLAD PAG. 1 DRUKBEZOCHTE PAASCHSAMENKOMST Eeuw-herdenking van Kuypers geboorte te Maassluis de mocht hij er in slagen, om als Groens opvolger met zijn woord door te dringen H. de Ruig tot in de huis kamer van den kleinen man. Zijn invloed is echter niet be perkt gebleven tot eigen geestverwanten; hij was van nationale beteekenis. Toch kan zijn beteekenis slechts worden aangegeven, indien vaststaat, wat onder het Calvinisme is te verstaan. De alles beheer- sChende beteekenis van het Geref. beginsel werd weer naar voren gebracht. Dit Geref. beginsel omvat de erkentenis van Gods sou- vereiniteit over alles. Leven wordt dan: God dienen in gehoorzaamheid. Steeds stelde Dr Kuyper dit beginsel op den voorgrond; door zijn werken kunnen wij de Calvinistische levens- en wereldbeschouwing stellen tegen over de stroomingen van dezen tijd. Voor eerst omdat als fundament wordt genomen het Woord des Heeren, maar ook, omdat het op staatkundig terrein de dag van het he den ziet in het licht van het verleden. Dr. Kuypers nalatenschap legt ons een zware verplichting op, welke vertolkt is in de woorden waken, werken en bidden. Christus, onze Koning, stelt zich niet te vreden met een uitwendige koningsplaats, Hij eisch zonder eenig compromis het hart, den wortel van heel ons streven als Chris ten-jongeling op. Zoo alleen ziende onze roeping, zullen wij waardig zijn, bij Kuy pers erfenis de wacht te betrekken en, om dat God ons ten schild is, zullen wij de eer kroon dragen. Onder applaus werd besloten een tele gram te zenden aan Dr Colijn, waarop dea niidcags een antwoord werd ontvangen, dat aanleiding was tot het spontaan zin gen van het Wilhelmus. De stand van het vereeniglnsgleven De secretaris, de heer C. G. Karssen van Bodegraven, bracht een uitvoerig jaar- verlag uit en een breed rapport van het bondsbezoek. Niet alles beantwoordde aan Men kan veilig zeggen, dat er vrijwel geen Geref. Jongelingsvereeniging is, oie in de bibliotheek niet een werk van Dr Kuyper bezit. Zijn bezieling, welsprekendheid in schrift en woord, helderheid en klaarheid, en zijn beslistheid en absoluutheid, waren en zijn bij uitstek geschikt om den jongen man te boeien. Zijn arueid is voor de Geref. Jongelingsvereenigingen van groote beteekenis ge.weest en is dat nog. Daarom heeft de afdeeling Zuia-Holland van de Bond van J.V. op Geref. grondslag dit jaar, waarin het een eeuw zal zijn gele den dat Dr Kuyper werd geboren (29 Oct.) de Paaschafdeèlingsvergadering gehouden in diens geboorteplaats, Maassluis, waar de groote Noorderkerk 's morgens reeds vrij wel geheel met afgevaardigden en leden was bezet. De voorzitter, de heer H. de Ruig van Rotterdam, sprak een openingswoord over: Kuypers exempel Na er op gewezen te hebben dat wij op Hezen Paaschdag mogen feestvieren, herin nerde spr. aan de moeilijkheden, welke de Christusbelijders ondervinden in het buiten land. In hun toch nog krach tige woorden moet voor ons een voorbeeld lig gen om de gees ten te beproeven, of ze uit God zijn Dr Kuyper ging ons hierin voor. Veel smaadheid werd hierdoor zijn deel. Maar Appelmoes die „BLOM" bereidt Is niet duur en smaakt altijd het ideaal! Over het algemeen is er te wei nig besef van de plicht die op den gedoop te rust, trouw zich te bekwamen voor zijn levensroeping om God te dienen. Ook moe ten er helaas heel wat klachten worden geuit over gebrek aan bronnenstudie. Daar naast viel er ook te constateeren trouwe activiteit en toewijding. Aan de bespreking van deze verslagen werd door verschillende aanwezigen deel genomen. Het ringrapport zal uitvoerig worden be handeld op de rayon vergaderingen, die ('t is een proef) tot nu toe er goed ingaan, evenals de leidersvergaoeringen, die er weer vijf werdefl gehouden. Evenals het verslag van den secretaris, werd ook dat van den penningmeester, den heer N. v. d. Brugge van Den Haag, goedgekeurd. De behandeling van de voorstellen hao het volgende resultaat. De volgende afdeelingsvergadering wordt gehouden te Rotterdam. De leidersvergaderingen zullen worden gehouden te Bodegraven, Gorinchem, Lei- :.en en Rotterdam. 1-Iet moderamen zal po gen een weg te vinden, om volgend jaar in 's-Gravenhage te vergaderen. De heer I. Stap, bondsadministrateur, sprak tot slot van de morgen vergadering een kort woord, waarin hij met aandrang opwekte de werken van Dr Kuyper en andere voormannen te bestudeeren, daar dan een goec. critisch vermogen wordt on' wikkeld, om waarheid van dwaling te onderscheiden. Als bestuursleden waren herkozen de heeren A. Bloot van Leerdam en H. d e Ruig van Rotterdam. MIDDAGVERGADERING 's Middags kon oe regelingscommissie haar woonplaats eer aandoen door een ge weldige schare van bijna 2000 menschen, in de groote kerk te pakken als haringen in een ton. De opkomst was veel grooter dan gebruikelijk. Aanwezig waren o.m. ook Mr. P. A. Schwartz, burgemeester van Maassluis, de gemeentesecretaris, de heer Mostert, wethouder H. v. Rossem, en de lijke predikanten Ds Rietberg Akkerhuis (Ds. Bramer was ongesteld). De ouQ-voorzitter, de heer A. A. v. R h ij n verscheen even op de spreekplaats- Hij spoorde aan de kleine achteruitgang in leden weer in te halen. De voorzitter noemde dat een peuleschil letje. Een van Kuypers grondbeginselen Daarna hield de heer A. Z ij 1 s t r a, Tweede Kamerlid en eerelid van de bona, een referaat over: Dr A. Kuyper en de sou- vereiniteit in eigen kring. Een eeuw geleden werd hier in Maassluis geboren de man, die de kracht weer deed voe len van ae Cal vinistische levens beschouwing, zoo ving Spr. Met warme geest drift heeft hij een heel geslacht mo gen vervullen. Een van zijn belangrijkste prin cipes, de souve- reiniteit in eigen kring krijgt thans weer meer betej- kenis dan ooit, nu alom staatsvorm met dictatoriale wille keur den kop poogt op te steken. Uitgaan- van de erkenning van Gods volstrekte souvereiniteit, gaf hij de eenig juiste grond slag aan voor gezagshandhaving en gezags- grens. Alleen als de mensch in diepe ootmoea wil knielen voor zijn God, vindt hij de rechte plaats in de kosmos, en ziet hij op de juiste wijze zijn levenstaak in het groo te organische verband van levenskringen, die elk naar eigen structuur zich moeten ontwikkelen. Dan leert hij alles naar eigen aard en binnen eigen grens onderscheiden. Aan het uitvoeren van Zijn raad, maakt God ook de gemeente gratie dienstbaar, waardoor Hij het leven spaart. Ook de staat is een gave van deze gemeene gratie. Tegen woordig maakt men echter de staat, hoe wel mechanisch bijgebracht om der zonden wil, tot leidend beginsel van heel het orga nisch leven. Verabsoluteering van één levenskring, ontwricht het leven in z'n geheel. Ten onrechte beweert men soms. dat Kuy per door zijn onderscheiding van particu liere en gemeene gratie het leven in stuk jes veraeelde. Vaak hadden dezulken zijn werken niet eens gelezen. La?men beginnen met Kuypers werken te bestudeeren. En daarna moeten we ver der bouwen, zooals tegenwoordig door leer lingen van hem, op door Spr. zeer gewaar deerde, wijsgeerige wijze, geschiedt. Alle arbeid tot het bewaren van de vrij heid in elke levenskring, zal niet vruchte- loos zijn. En eens zullen we dan in vol- maaktheia zien de groote heerlijkheid van de souvereiniteit Gods over het geheele leven. Toespraak Burgemeester Schwartz Nadat de heer Zijlstra enkele vragen had beantwoord, sprak burgemeester Schwartz enkele oogenbliltken de vergadering toe. Hij ontpopte zich als een oud-lid der J.V. en verheugde er zich over dat Kuypers invloed oe grenzen van Maassluis heeft overschre den. Het is volgens spr. terecht, dat de overheid belangstelling toont voor het vrije vereen igingsleven. Hij wenschte Gods zegen toe over het werk der afdeeling. De voorzitter wees nog op een ander ver band tusschen de overheid en de aanwezi gen. Als, wat God verhoede, het nooaig mocht blijken, zijn allen bereid, ook door hun daad de consequentie te aanvaarden van het: zij zullen het niet hebben. Spon taan werd staande dit lied gezongen. 'A. Zijlstra Kon. Bond van Chr. Zang- en Oratorium-Vereenigingen BONDSDAGEN TE ZUTPHEN 51e jaarvergadering van den Bond C.O.V.-groep en Alveko J. Schouten Kuypers strijd en ons werk De tweede spreker was oe heer J. Schouten, eere-lid van bond en afdee ling, die met applaus en gejuich werd be groet, Hij sprak over: Kuypers strijd en ons werk. Spr. schetste, hoe Kuyper tegen zichzelf heeft moeten strij den, tengevolge van afkomst en studie. Maar hij heeft daarvoor steun ontvangen van het eenvou dige volk, te be ginnen met Pietje Baltus van Beesd Door die strijd tegen zichzelf wero Kuyper de moedige strijder voor het positieve Christendom in vaderland, voor God en Zijn openbaring, werd hij de kampioen voor de ware vrij heid, bestaande in gehoorzaamheid aan Hem die over ons leven te gebieacn heeft. Dat is na en door zijn strijd zijn groote werk geworden. We komen er mee in contact wanneer we z'n boeken lezen, die onder de indruk brengen van de groote genade welke God door en in Kuyper gaf. Kuypers strijd en werk zij ons een aan sporing ons leven te richten in gehoorzaam heid aan Goas wet. Zonder uitzondering lid van de principieele jeugdorganisatie, om, in de lijn van Kuypers werk, zelf te arbeiden, bezield door de'bestudeering van zijn werk. Zoo wordt zijn werk als een heilige erf- schat verder vruchtbaar gemaakt zaak van Zijn Koninkrijk. Dan zullen we ons ook medewerkers Gods betoonen uitvoering van Zijn raad, want daartoe ont vingen we ook wat Hij ons in Kuyper gaf. En ons streven sluit dan aan bij dat van Kuyper, om de ordeningen des Heeren in te graveeren in ons volksleven. Ruim 5 uur was deze afdeelingsdag be ëindigd. Met nieuwe bezieling, met een nieuwe taak voor zich gingen allen naar huis terug. Centrale voor werkloozenzorg De Ned. Chr. Radio Vereeniging heeft °P Woensdag 31 Maart as., des avonds om 8.15 uur een bijzondere uitzending georga niseerd, ten behoeve van de derde collecte actie „Jong Holland snakt naar werk", uit gaande van de Centrale voor Werkloozen zorg die gesticht werd op initiatief van den Raad van Ned. Kerken voor Practisch Christendom. Sprekers zijn op dien avond: Z.E. Mr. M. Slingenberg, Minister van Sociale Zaken; Z.E. Mr. J. A. d e W i 1 d e, Minister van Binnenlandsche Zaken; Mr. Dr. A. A. van R h ij n. Secretaris-Generaal van het Departement van Handel en van het De partement van Landbouw. Naast deze sprekers worden indrukken van het werk gegeven, dat zoowel in als buiten de kampen geschiedt, terwijl ook het Internaat te Haarlem voor opleiding, tot huishoudelijke beroepen in de repor tage is opgenomen. Het wordt een belangrijke avond voor „Jong Holland" dat naar werk snakt. Het bureau van de Centrale voor Werkloozen zorg is gevestigd te Utrecht, Stadhouders- laan 43-45, Telefoon 14115. Gironummer 234919. Na de luisterrijke viering van het gouden jubileum in 1936 te 's-Gravenhage, zetel van den Bond, was te voorzien dat nu weer een gemiddelde opkomst aan de orde zou zijn, temeer daar Zutphen zoowel voor het Noorden als het Zuiden des lands vrij af gelegen is. De Bondsliefde echter bleek tegen deze schaduwkant wel opgewassen, zoodat de Bondsdagen opnieuw een talrijke schare verecnigden in de stad aan den ia- gang van Gelderland's Achterhoek. Het was de Ring van dezen naam, die als gast- optrad en gistermiddag in de Buiten- societeit het Hoofdbestuur en de afgevaar digden ontving. Dit was echter niet het allereerste gin. Wa.nt reeds des morgens hadden twee groepen uit den Bond vergaderd. t.w. de C.O.V.-groep, die een buitengewone alge- meene ledenvergadering te 11 uur en de Alg. Verg. van Koorleiders in den Bond, die op hetzelfde uur samenkwamen. In de eerstgenoemde vergadering was tor tafel een voorstel tot instelling van een bemiddelingsbureau voor hef engageeren van solisten. Voorts heeft de heer Jan Wagenaar .an Utrecht een inleiding gehouden over de. vraag: ,Kan een Christelijke Oratorium- Vereeniging Bach-cantates zingen?" Het eerste samenzijn Gistermiddag te half 3 heeft de Ring „Gelderland's Achterhoek" het hoofdbe stuur en afgevaardigden ontvangen in dt Buitensocieteit waarbij de Ringvoorzitter. de heer A. Plomp van Laren een woord van welkom sprak, dat door den Bonds voorzitter, den heer J. Pietersor Moens beantwoord word. Na het opdienen van thee werd te half vier een prachtige autotocht ondernomen door de Achterhoek, over Eefde. Almen, Laren. Ampsen. Lochem. en Barchem tot Ruurlo. waar men afstapte en te 5.30 een gemeenschappelijke maaltjjd werd gehouden, waar menig hartelijk woord werd gesproken. Na afloop van den maaltijd begaf men zich weer op weg naar Zutnhen, waar te 8 uur in de groote zaal der Buitensocieteit een avondconcert werd gegeven door een achttal koren van den Ring. die zoowel gezamenlijk als afzonder lijk optraden- uitgevoerd werd louter Bondsmuziek. Na afloop van het conecrt, dat uiteraard zeer druk bezocht was bleven de afgevaardigden, l)et hoofdbestuur, en de ontvangende Ring nog eenigen tijd -in ge zellig samenzijn bijeen. De 51e Jaarvergadering Hedenmorgen werd, weer in de Buiten societeit van Zutphen de Bondsvergadering geopend door den voorzitter, den heer .T. Pi et er son Moens, van Den Haag. Na het gemeenschappelijk hhythmisch zin gen van Psalm 138 1 en 2 en gebed, sprak de Bondsvoorzitter een openingsrede uit. Na oen herinnering aan de viering van het gouden jubi leum, welke ge paard ging met de opening van 't eigen Bondsge- houw, deelde spr. mede, dat, on danks de geleden schade t.o.v. het fonds, voor de in stallatie van het gebouw, weer on geveer f 1200 uit den Bond aan giften was bijeen gebracht. De cri sis heeft zich in de bondsfinanciën duchtie laten ge voelen, maar er schijnt reden voor de verwachting, dat de moeilijkste periode voorbij is. Spr wilde zich thans uitsluitend bepalen tot de consoli- deering der Bondsorganisatie en de tech nische verbetering van den zang en wat daartoe behoort. Inzonderheid moet het kerkgezang, in verband waarmee het referaat van Ds. Hasper deeen middag staat, de aandacht van den Bond hebben. Dan ook de tech nische ontwikkeling der Bondskoren. welke gediend wordt door de Directeuren-cursus sen, maar ook door een nauwere aaneen sluiting der Directeuren, waartoe „Alveko" is opgericht. Bn dan zijn er nog tal van andere belangen: verhouding van koor en dirigent, partituur-lezen, samen stelling der programma's, stemmenonJer- zoek, speciale eischen voor mannen- vrou wen- en kinderkoren, enz. Met ernst dringt aan op het zich aansluiten bij de Bondsvereeniging van koordirigenten, haar bloei kan het interne Bondswerk slechts ten goede komen. Spr. geeft dan een uitvoerige beschou wing van de beteekenis der muzikale re productie, welke, in onderscheiding van schilderij, bouw- of beeldhouwwerk (welke voor zichzelf spreken en af zijn) den eisch stelt, dat de inhoud der partituur ziele- eigendom van de(n) vertolker(ster) wordt. Daarom juist rust ook een zware verant woordelijkheid op den directeur. Met een krachtige opwekking tot ernstig bestudeeren van de eischen, aan den koor zang te stellen ook neen, juist hen, die tot Gods eer willen zingen, waar bij vooral gewezen werd op het verschil tusschen zijn kunst dienen en God in zijn kunst dienen, eindigde spr. zijn met groote aandacht gevolgd openingswoord. Als gewoonlijk werd een telegram van eerbied en heilbede aan H.M. de Koningin verzonden, bezegeld met het zingen van het Wilhelmus. RWBR'EKoor WOENSDAG 31 MAART HILVERSUM I 1875 M. Algem. Programma, verzorgd door de VARA. 10.00—10.20 vm. VPRO. 6.30—7.00 RVU. 7.30—8.00 VPRO. 8.00 Gram.pl. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Declamatie. 11.20 Orgelspel. 12.151.4p De Flierefluiters. 2.00 „Melody Circle 3.00 Voor de kinderen. 5.30 Orgel, harp en gram.pl. 6.30 „Individu en gemeen schap". 7.00 Zang. 7.30 Literaire causerie. 8.00 Herh. S.O.S.-ber. 8.03 Berichten ANP. 8.10 Zang. 8.40 Gram.pl. 9.00 „Mor gen is het 1 April", gevar. programma. 10.00 Berichten ANP. HILVERSUM n 301 M. NCRV-Uitzending. 6.307.00 Onderwijsfonds v. d. Scheep vaart. 8.00 Schriftlezing, meditatie, ge wijde muziek. (Gr.pl.). 8.30 Gram.pl. 9-30 Gelukwenschen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Ensemble v. d. Horst. 12.00 Berichten. 12.30 Vervolg concert. 1,30 Gram.pl. 2.00 Orgelspel. 3.00 Chr. lectuur. 3.30 Het Arn- hemsch Trio. 4.00 Gram.pl. 4.254.45 Vervolg trio. 5.00 Kinderuur. 6.00 Land- bouwhalfuur. 6.30 Causerie over het bin- nenaanvaringsreglement en stoommachi nes. 7.15 Boekbespreking. 7.45 Reportage.. 8.00 Berichten ANP en herh. S.O.S.-ber. 8.15 Uitzending v. d. Centrale voor Werkloozenzorg. 9.45 Gr.pl. 10.00 Berichten ANP. 10.05 Schaakles. 10.20—11.30 Gram.pl. Hierna Schrift lezing. DROITWTCH 1500 M. 11.05 Orgelspel. 12.05 „Moroco". causerie. 12.20 Orkest. 1.20 Orkest. 3.05 Orkest. 3.50 Piano-recital. 7.00 Orgelspel. 8.20 BCC-symphonie- orkest. 9.25 Vervolg concert. 10.25 Kwin- Jaarverslag 1936 wordt herinnerd aan het op 13 en 14 April gevierde gouden jubileum en op dc belangrijke mededeeling ter 50e jaarverga dering gedaan, dat thans een eigen Bondsgebouw verkregen werd, zoodat men de veel te klein geworden behuizing in de Van Speykstraat kon verlaten. Op 5 September werd het gebouw, de Perpon- cherstraat 104 te 's-Gravenhage, officieel in gebruik genomen. Over deze heugelijke gebeurtenis viel de schaduw dat de kas van het fonds „Eigen gebouw" teloor ging tengevolge van een betreurenswaardig be- hper, maar met blijdschap werd opnieuw de offervaardigheid der Bondsleden opge merkt. zoodat de stoffeering en meubilee ring van het nieuwe gebouw voortgane kon hebben. Waarbij menig geschenk in natura het nog ontbrekende kwam aan vullen. Voorts vermeldt het jaarverslag de wijzi ging der Statuten van den Bond in verband met het yerleenen van het praedicaat „K 0 n i n k 1 ij k e" ter gelegenheid van het gouden jubileum. De band met den Dui schen Sangerbund, van welke twee hoofdbestuursleden de Bondsdagen mee maakten, is versterkt. Wat het ledental betreft, de Bond om vatte in Februari 1936 549 vêreenigingeo met 26.484 leden, en in Februari j.l. 545 Vereen, met 26.372 leden. In \oorbereidini is de vorming van een groep Evangelist koren. De C. O. V.-g roep j's in het ver slagjaar met 4 Cbr. Oratorium-Vereen, gebreid. Haar voorzitter Dr. L. ten Poo is afgetreden; in zijn plaats werd geko: de heer W Uittenbogaard en in diens plaats als secretaris de heer W. Lamer In het hoofdbestuur van de Bond een vacature ontstaan door het aftreden van den nestor, den heer J. H. Homse die 50 jaren lang in het H. B. zitting had, hij is nu benoemd tot eerelid. Herinnerd wordt ook aan het overlijden van Mevr. Wed. Pelser, de echtgenoote van den Bondsvoorzitter, die 10 jaren geleden, kort voor het 40-jarig jubileum overleed. Voor het examen koorleider 1936 slaagden 17 van de 22 candidaten. Te Goes en te Enschedé werden Directeur cursussen gehouden. De Ver. van Koor dirigenten „Al vek 0", afdeeling van den Bond. behoeft nog versterking. Van de rin gen is de Ring Leiden e.o. tengevolge minder goed beheer en het niet naleven der reglementen in zoodanige positie gekomene J. Pieterson Moens HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor 8 ct. en 25% zwaarder dan de meeste andere. HONDENVOER „VLUG" rijst met vlees en groenten niet koken 30 CENT PER PAK VAN 1 K.G. VRAAGT UW WINKELIER tet. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 1.30 Klein- orkest. 6.50 Kleinorkest. 8.50 Intern, Eugène Ysaye-concert. 484 M.: 12.50 Kleinorkest. 6.50 Vioolvoor dracht. 7.20 Zang. 8.20 Omroeporkest. 10.3011.20 Omroepdansorkest. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.35 „Wer kennt den Dienst der HJ", rijkszending. 8.05 Berl. Philh. Orkast. 9.50 Viool ea dat de Bond hem niet meer erkennen kan en een nieuwe Ring gevormd wordt. financieele verslag van den penningmeester, den heer T. D. C< Meijneke, bleek, dat de ontvangsten in 1936 f 23.848.14 hebben bedragen; hieronder is te rekenen met 5000 opgenomen hyl' potheek voor het Bondsgebouw, waarvan de koopsom f 7500 en de installatie f 1450 hebben bedragen. De rekening sluit af met een nadeelig saldo van f 856.18. Nadat ook de bibliothecaris, de heer L. J. Mens te Leiden en de voorzitter der Muziekcommissie, de heer W. J. J a 1 i n k! van Den Haag, verslag hadden uitgebracht, reap, over de muziekbibliotheek en over het gebruik en de vermeerdering der Bonds muziek had de bestuursverkiezing plaats. Periodiek aftredend waren de hee-» ren W. J. Jalink, A. Kalverda, L. J. Mens en T. D. C. Meyneke. Door 272 Vereenigir.» gen candidaat gesteld, waren deze heeren: terstond herkozen. In de vacature ontstaan door het aftreden van den heer J. H. Han sen, v/aren door de Vereenigingen 26 can didaten gesteld; door het hoofdbestuur4 twee. t.w. de heeren J. de Jong. voorzitter van den Ring 'sGravenhage en S. P. Blom, bestuurslid van den Ring Rotterdam. (De vergadering duurt voort). Buikgordels, soepel en gemakkelijk Goed waschbaar Alleen-verkoop» Wester-Apotheek Oeveo-Depöt ""nogrHa.|,T',i.t. 33705, Fa. C. Roosen Zn. filJ'&'Sw U-,..VeOWAAL UIT ^^^^^^^P^'THOLLANDSCKE 51iPiÖ^DO0CBoEBC,^CVGM (46 Op de harde brits ïn het arrestantenhok onder de toren zit Jan Vlietman. Woeste gedachten wielen door zijn hoofd. Hij balt de vuisten en vloekt, vloekt op alles, op ieder. Dan staat hij op, zooals hij het deze paar uren al honderd keeren gedaan heeft, en loopt door de donkere nauwe cel. Vaag dringt het laatste rumoer van het feest tot hem door: een rafel van een melodie, soms het lallend gezang van dronke- lui, die langs de toren gaan. Toen hij dien avond op zijn motor naar huis kwam hij had de middag en de avond in de stad doorgebracht wachtte Valk hem bij zijn woning op; uit een donkere hoek schoot hij plotseling naar voren, toen Jan zijn motor had laten stoppen en zich omkeerde om de schuurdeur te openen. Hij voelde zich bij de arm grijpen. Toen hij, omkijkend, het Spottend lachende gelaat van den veldwachter bemerkte, be greep hij. Verraden! Deze gedachte verlamde hem. Hij dacht niet aan verzet; het zou hem trouwens weinig geholpen heb ben, want Valks hand sloot zich als een tang om zijn arm. „Mee naar het bureau'', beval de veldwachter, en toen Jan besluiteloos naar de motorfiets keek. duwde hij hem voort. „Laat dat ding maar staan, die zullen wij wel voor je bewaren." Zij gingen het marktplein over. De hossende menschen, waar zij zich tusschen door moesten dringen, merkten hen niet op. Hij moest onder de toren. Valk heeft hem in de cel ge duwd met de korte mededeeling: „Morgen voor de burge meester." Hij heeft de deur met het knarsende slot gesloten. Toen de werkelijkheid tot Jan doordrong, kwam de opstan digheid. Hij schold op den stommeling van een vent die naar het feest gekomen was, alsof hij niet gemakkelijk herkend zou wordan. Dien morgen op het veld had hij het hem al dadelijk gezegd. Maar de kerel had gelachen. De zaken gin gen hier te goed; en herkennen? De boeren herkenden hun eigen koeien niet! Trouwens, als hij herkend zou worden, zou hij zich wel uit de voeten maken. De woede laait in Jan telkens op als hij aan den kerel denkt. Voor diens stommiteit zit hij hier. „Verrader", scheldt hij sissend. „Verrader, verrader." Maar wat helpt het? De muren, waar zijn vuisten tegen slaan, zijn bard. De deur, waartegen hij duw-t, is onwrikbaar. Het benauwt hem,, deze beklemming. Van deze donkere stilte waarin hij rondloopt, zal hij nog gek worden. Woeste ge dachten van wraak die hij op ieder botvieren wil, slaan in hem op. Hij is zichzelf niet meer. Hij schreeuwt en bonst op de deur, op de muren; hij bijt zich in de kleeren, in de mouw, en voelt de pijn in de arm bijna als iets weldadigs. Hij slaat zijn vuisten tot bloedens, rukt aan zijn haren hij gelooft zelf gek, te zijn. Het kan hem niet schelen; niets kan hem schelen. Dit gevangen zijn, dit machteloos zijn, drukt hem neer, breekt hem. Als hij uitgeput op de brits zinkt, strekt hij zich languit op het harde hout, en snikt, het schokkende hoofd in de armen. Dominéé Velt is lang opgebleven. In de serre heeft hij naar het opschieten van het vuurwerk staan kijken, naar de sissende vuurslangen die zich de lucht in boorden en met een knal uiteenspatten. Hij heeft het gejoel gehoord van jongens en meisjes die hossend en met verschreeuwde kelen zingend door de straten gingen Nu is alles verstild. Slechts nu en dan gaat een dronke man in zijn eentje neuriënd door de nachtstille straat. Voor dominéé Velt naar bed gaat neemt hij zijn bijbel. Hij bladert er in en zoekt een kort woord om de dag te besluiten. Dan herinnert hij zich het gesprek met zijn ouder ling, en slaat de bladzijden om, tot hij leest: „Ik ben de goede herder. De goede herder stelt zijn leven voor de schapen." Het grijze hoofd buigt zich voorover; de mond prevelt de bekende zoo vaak gelezen woorden: „Ik heb nog andere schapen, die van dezen stal niet zijn; deze moet ik ook toe brengen; en zij zullen mijne stem hooren, en het zal worden céne kudde en één herder.'' De nacht is stil en frisch als de oude man, vóór hij de slaapkamerdeur sluit, uitziet over de tuin. De regen sijpelt zuaar en vermoeid op de donkere aarde. HOOFDSTUK XIII De fegen, die op de avond van het feest was begonnen te vallen, hield dagenlang aan; het weer was plotseling omge slagen. Bijna onafgebroken had zich wekenlang een stralend blauwe hemel boven de groene polders gekoepeld; enkele nachtelijke regen- en onweersbuien hadden te groote droog te van de grond verhinderd. Doch dagen en nachten lang zeeg nu een zelfde eentonige regen. Het land doorweekte; de poldergemalen werkten op volle kracht; de wegen wer den zacht en modderig: de plassen, die in de wagensporen stonden, weerspiegelden de laag hangende, triestig grauwe lucht. Toen stak de wind op. De egale lucht werd stuk gei scheurd. De plassen rimpelden en weerkaatsten thans don kere, wild jagende wolkenstoeten, waartusschen zich somS een snel weer krimpend blauw liet zien. Felle, plotseling neerstortende regenbuien plensten neer op de hardgroene weilanden en op de rillende kruinen der boomen, waarvan het blad begon te verslensen en te dunnen. Rottende blade ren plekten reeds op de wegen of dreven in de volle slooten. Zij waren het beeld van een overdadig rijke zomer die in de plotselinge overheersching van storm en regen verkom merde en een roemloos einde tegemoet ging. Zoo schoven over „Nooit Volmaakt" de dagen voorbij. Bij haar opgang zag de zon zich al overweldigd door grillige, barre wolkenmassa s die uit het westen onvermoeid kwamen opzetten, een machtige, onweerhoudbare horde die de dag overheerschte. In de avond zonk zij weg achter de nog al tijd uit de kim opdrijvende donkere gevaarten. En om het huis en in de boomen zong de wind het sterke, machtige krijgslied, dat soms even verstomde, om dadelijk daarna in nog stormender kracht uit te schallen. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 9