LLur$lcuw zalgezonde* zy*t JDaafum {CoffUMag! Vijftiende Bondsdag van de C.K.B. Opening Feyenoord-stadion DINSDAG 30 MAART 1937 EERSTE BI-AD PAG. 5 Korfbal De velden modderig, weer en stemming goed V.E.S. wint de eerste, V.E.O. de schoonheidsprijs RUIM ELFHON- DERD KORFBAL- LERS IN UTRECHT [(Van onsen specialen verslaggever) Utrecht, Tweede Paasdhdag Als er £én ding is meegevallen op de C.K.B.-Bondsdag, dan is het wel ,het weer: wie zou Zaterdag gedroomd heb- bent dat een Maandagmorgen een heer lijk voorjaarszonnetje uit een stralend blauwe lucht zou schijnen? Toch was dit het geval en de heele dag is het heerlijke voorjaarsweer gebleven. Wel betrok de lucht zoo nu en dan een poosje, wel was het soms een beetje frisch, maar wat maalt een C.K.B.-er daar om, zoolang het niet regent? Och, de velden waren hier en daar wat drassig, zoodat er zelfe enkele afge keurd moesten worden. Ook dit been is evenwel weer in 't lid gekomen en zonder stagnatie zijn de ruim 200 wed strijden door meer dan elf honderd C.K.B.-ers gespeeld. Er was een vroolijke en goede stem ming op „Welgelegen", het groote sport veld even buiten Utrecht en er is alom fair en genoeglijk gekorfbald. De opening Evén half tien Verzamelde zich" de groote 'CKB.-familie voor de consumptie-tent waar de N.C.R.V.-microfoon boven op het dak etond: van deze vijftiende Bondsdag zou voor het eerst in de geschiedenis van de Christelijke Korfbal Bond een radiorepor tage gemaakt worden. Met begeleiding van de Chr. Muziekver- eeniging „Excelsior" uit Rotterdam klonk toen allereerst Ps. 89 1: ,,'k Zal eeuwig zingen van Gods goedertierenheen" over de wijde velden en dan spreekt de Bonds voorzitter, de heer C. de Greef. een Openingswoord. Spr. zegt deze traditioneele openingsrede leder jaar met veel genoegen uit te spre ken doch dit jaar is het genoegen wel bij zonder groot. Na tal van Bondsdagen in Zuid-Holland ontvangt thans Utrecht, meer centraal gelegen, de C.K.B. en dat stemt tot Verheuging. i)e aanvankelijke vrees dat nu het bezoek wel minder zou zijn. is wederom beschaamd: 93 twaalftallen mét ruim 1100 spelers hebben ingeschreven. Aan al deze C.K.B.-ers roept spr. een zeer hartelijk Welkom toe. Tot nu toe ls het steeds „excelsioi" ge gaan wat het aantal inschrijvingen betreft Spr. hoopt, dat het ook in spelpeil, ln kameraadschap, in enthousiasme voor de C.K.B., maar bovenal in Christenzin op het Sportveld excelsior zal gaan. We herdenken heden het Paaschfeest en we willen een oogenblik verwijlen bij Hem Die ook voor ons is opgestaan. Wij, jongeren, kunnen met onze moed en onze levenslust alles overwinnen, behalve zonde en dood. Die zonde hebben we ook in onze wedstrijden en daarom zijn we dankbaar, dat Hij ls opgestaan, Die ons wil helpen in onze Strijd tegen het kwaad. Laat heel deze dag Óen getuigenis Zijn voor ons geloof ijl Christus, zegt opr. Dan zal de Bondsdag slagen en een nieuwe schakel toegevoegd worden aan de reeds vrij lange keten, dan zul len we later niet. graag onze al-oudo CK.B.nbondsdag missen. Maak, dat de schoonheidscommissie een moeilijke taak heeft en zorg, dat onze Bondsvlag onbesmet blijft, zooals steeds. Spr. brengt hulde aan 'de Utrechtenaren, Öie in sneeuw en modder geploeterd en gesjouwd hebben en het heele gezelschap stemt in met deze hulde door een hartelijk applaus. Tenslotte zegt de heer De Greef, dankbaar te zijn voor het voorrecht, dat God allen weer in gezondheid de gelegen heid schenkt om hier een mooie dag te hebben. Hij besluit met enkele kernachtige vers regels: En nu in 't veld de krachten meten, Gooi ver de bal; Laat het aan een ieder weten Wie zijn, die C.K.B-ers heeten,: Sta pal, sta pal! Weer klinkt dan muziek en zang, nu van het Bondslied, waarmede de opening be sloten wordt. Enkele mededeelingen volgen waaruit blijkt, dat enkele ploegen niet zijn Verschenen, en dan is het: Op naar de velden De elfhonderd korfbalsters en korfballers zwermen uit over de velden en al spoedig vallen de eerste goals, begroet met enthou siast gejuich, Er zijn enkele terreinen, die wat men noemt „zwaar" te bespelen zijn en het gevolg is dan wel eens een modder- ballet. Maar daarvoor is water en zeep immers goed! Het weer houdt zich boven verwachting schitterend: er trekt wel eens even een waas voor de zon maar daarbij blijft het dan ook. Al te gauw gaan de wedstrijden om: twintig minuten is zoo kort! Toch noteeren We ditmaal wat hoogere uitslagen dan Andere jaren; .Vroeger was het 0—0 en 1—0 "Vol verlangen grijpen de korfbalster- tjes naar de schoonheidsprijs, die de Bondsvoorzitter hen laat zien. wat de klok sloeg, mi werd er blijkbaar wat productiever gespeeld. In de morgen uren wist Fiks II zelfs een wedstrijd met 60 te winnen! Langs de lijnen Uit den aard der zaak is het niet doen lijk over de 17 verschillende klassen een overzicht te krijgen. Daarom 6lechts een algemeene indruk. Waar we ook komen, overal wordt fair en met enthousiasme ge speeld. De verliezers zouden wel liever winnen. maar toch, ze treuren niet Het er tenslotte om begonnen, prettig te spe len en daar mankeert het niet &an. In een verre hoek van het veld zien we de junioren zoo heerlijk en vol vuur spelen, dat we er onwillekeurig wat langer vertoe ven. De adspiranten toonen zich al waar dige C.K.B-leden! In de eerste klas Zooals steeds, gaat de meeste belangstel ling uit naar de eerste klas. Hier wordt over het algemeen technisch het best ge speeld, dus daar is ook het meeste te lee- ren. Maar het zijn niet alleen korfballers,, die komen kijken: we zien ook heel wat ouders en belangstellenden, die zich ver lustigen in de aanblik, die de wedstrijden bieden. Tot veler verrassing heeft het Leidsche Pernix, zoo vele malen kampioen van de Bondsdag, het ditmaal niet tot de finale weten te brengen. Nu zat het de Oranje kragen bepaald tegen ditmaal en toen ten slotte Ijsvogels met 5 punten in de winnaars ronde kwam, had Pernix hetzelfde aantal, maar een lager doelgemiddelde. Dat zat dus niet mee. In de eerste klasse B triumfeerde Fiks op overtuigende wijze en in de eerste klas se C was het V.E.S. Ijsvogels moest tegen V.E.S. het loodje leggen met 30, Pernix speelde tegen Fiks gelijk met 11, doch al weer besliste hier het doelgemiddelde en aldus kwamen Fiks en V.E.S. tegen elkaar in de finale. De finale De lucht begint reeds aardig 'duister le worden als op een der velden de finalisten elkaar gaan bestrijden. In de verte steekt hoog het silhouet van de Utrechtsche Dom af tegen de avondlucht en het wordt nu aardis koud. Precies vijf uur geeft scheidsrechter Broekman het beginsignaal voor de groote eindstrijd, waarvoor veel belangstelling is. In eerste instantie krijgen we twee goede aanvalskwartetten te zien, terwijl Fiks in het midden iets beter is, vooral door het technisch uitnemende spel. Er werd ook zeer enthousiast ge speeld en na vijf minuten weet .Bramme- tje" van V.E.S. 1—0 te scoren uit een mooi doorloopballetje. Fiks doet er dan nog een schepje op en na aantrekkelijk spel weet een der heeren spoedig uit een doorbraak gelijk te maken. Toch kruipen de menschen van Fiks door het oog van een naald, als enkele keeren de verdediging zeer onvoor zichtig weg springt. Na een kwartier maakt V.E.S. van zeer ver 21 en bijna dadelijk daarop krijgt een Fiks-dame twee kansen waarvan ze tie laat ste niet mist: 2—2. De derde aanvallen, die dan in het veld komen, zijn lang niet tegen de verdedigin- Na de rust, die spoedig hierop aanbreekt, wor^t uit precies hetzelfde vaatje getapt: aanvallen met een kort en doorzichtig, zij Zoekplaatje op de C.K.B.-bondsdag. 1 JVaar it de bal? het soms vrij handig spel die door de ver dedigingen volkomen in bedwang gehou den worden. Er komen wel schoten op de mand, maar tijd voor zuivere schoten ont breekt Daar komt nog bij. dat de vermoeid heid van een heele dag 'spelen zich thans geducht doet gelden. Zoodoende komt het eindsignaal met gelijke stand: 2—2. Er wordt nog tien minuten verlengd, waarbij weer in de beginopstelling gespeeld wordt, doch de dames en heeren zijn te moe. Strafworpen beslissen dan, dat V.E.S. de eerste prijs za.' meenemen. Voor het eerst sinds jaren hea/t dus Pernix het niet tot de eindstrijd gebracht en voor het eerst ook wordt V.E.S. kampioen van den Bonds dag. Proficiat! De sluiting Nog eenmaal verzamelen zich dan do C.K.B-ers voor de sluiting. De heer D e Greef dankt de speelsters en spelers, dat ze hebben volgehouden om in de modder te blijven ploeteren, de scheidsrechters voor hun medewerking en de Utrechtsche Bonds dag-Commissie voorde perfecte organisatie, waarvoor een drietal hoera's worden uitge bracht. En dan !s eenigen tij'd het gejuich niet van de lucht, want de prijzen wor den uitgereikt Begonnen wordt met de heele kleintjes^ de junioren> en het blijkt, dat de Pernix-junioren het er beter afgebracht hebben dan hun groote broers en zusters: zij wonnen een eerste prijs. Onder groote spanning wordt tenslotte meegedeeld, dat de schoonheidsprijs voor de tweede klas dit jaar niet wordt uitgereikt. In de eerste klas is het even als vorig jaar V.E.O., dat deze eereprijs verdiend heeft en aldus voor de eerste maal de nieuwe wissel prijs, het zilveren korfbalveld van „De Stuwdam" mee naar huis neemt. Dan wordt Ps. 1501 gezongen, nu zon der de muziek, de de heele dag de Bonds dag opluisterde, maar nu reeds vertrokken is en daarmee is ook de vijftflmde C.K.B.- bondsdag voorbij. Wie de prijzen wonnen Schoonheidsprijs eerste klasse: V.E.O. Adspiranten B: le prijs: Or. Nassau A. Adspiranten A: le prijs: Pernix B. Klasse IVA: le pr.: Z.K.C. II (Za.); 2e prijs: Thor II. Klasse IV B: le prijs: DVS III; 2e pr.: TOP II (S.). Klasse IV C: le pr.-: Pernix III; 2e pr.: Tonego III. Klasse IIIA: le prijs: VIOS; 2e prijs: TOP II (R.). Klasise III B: le prijs: Excelsior II; 2e pr. Gr. Witten (hij loting). Klasse III C- le prijs: Fiks II; 2e pr.: Dalto II (doelgem.). Klasse III D: le prijs: DKOD; 2e prijs: KVS II. Klasse II A: le pr.: VES; 2e pr.: Vitesse. Klasse II B: le prijs: TOP; 2e pr. DIO. Klasse II C: le prijs: Excelsior I; 2e pr.: AKC. Klasse IID: ïe prijs: Pernix II; 2e pr.: DES. Klasse II E: le prijs: VES II; 2e pr.: TOP (R.). Klasse I: le prijs: VES; 2e prijs Fiks; 3e prijs Pernix; 4e prijs VEO. Radio-reportage De radioreportage, wëlke door de NCRV gemaakt is, zal Woensdagavond om 7.45 u. worden uitgezonden. ONDANKS KOUDE EN NEERSLAG EEN VLOT VERLOOP Feyenoord slaat Beerschot met 5—2 Groot oponthoud voor het doorgaande verkeer Rottörd&m, Dinsdag Guur en nat was het Zaterdagmiddag op de tribunes van het Feveoioord-s taction aan de Kreekweg, dat, zooals we in een deel on zer vorige editie nog gemeld hebben, na langen tijd van wachten geopend werd. Ondanks het feit, dat ieder haast ver kleumde, heeft men toch de openingsplechtig heid geheel volgens programma kunnen af werken en ondanks de hagel- en sneeuw buien bevolkten zeker 35000 menschen de tri bunes, toen driehonderd Feyenoordle den in een haag het veld kwamen afzetten. Even later marcheerde het eerste elftal op, om zich met de vlag voor de eere-tribune op te stellen, de laatste estafette-looper met de vlag, die van het oude terrein gekomen was, liep een ronde om het. terrein en toen kwamen de toespraken- Toespraken Mr. T. W. Z y 1 m a k e r, waarnemend pre sident-commissaris van de N.V. Stadion Feyenoord, kwam eerst voor de microfoon van de luidspreker-installatie. Hij gewaagde van dankbaarheid voor het feit dat H. M. de Koningin had goedgekeurd, dat het Stadion in Haar naam zou worden geopend, hetgeen volgens spr. er op wees, dat de totstandko ming van dit Stadion van meer dan plaatse lijke beteekenis geacht moet worden. Hij verzocht Jhr. de Beaufort aan H. M. de Koningin de gevoelens van eerbiedigen dank hiervoor te wiflJlen overbrengen. Bij zijn welkomstwoord tot de vele aan wezige autoriteiten richtte spr. zich speciaal tot B. en W. van Rotterdam en hij dankte voorts hen, die aan de totstandkoming van dit groote bouwwerk hadden meegewerkt In het bijzonder werd hierbij gememoreerd wij len de heier L. C v an der Vlugt, die de ontwerper van het stadion is geweest. Tenslotte droeg spr. het bouwwerk over aan de bestuurderen van de vereeniging Feyenoord, hen wijzende op de groote ver- aniwoordeiijkheid, die hiermee op hun schouders gelegd wordt. De heer L. van Zan d vliet, voorzitter van Feyenoord, heeft het Stadion vervol gens aanvaard met een korte toespraak, waarin hij vooral den heer D. G. van Beu- ningen dank zegde voor zijn groote steun en de Feyenoord-leden opwekte om te toonen, dat zij dit Stadion waard zijn. Mr. P. Droogleever Fortuyn, bur gemeester van Rotterdam, zeide dat de mannen, die het initiatiief genomen Jiad- den voor den bouw van dit Stadion zich verdienstelijk hebben gemaakt jegens Rot terdam en hij wenschte hen geluk met de voltooiing. Het moment van de opening De vertegenwoordiger van H.M. de Ko ningin, Jhr. Mr. Dr. J. D. H. de Beau fort, kamerheer in buiten/gewonen dienst, heeft daarop onder groot gejuich het lint, dat door de uiterste leden van de haag spe lers rondom het veld werd v astgehouden, doorgeknipt en het Stadion voor geopend verklaard. Klaroengeschal weerklonk daar op, een vijftal vreugdeschoten werden afge vuurd, en terwijl Rotte's Mannenkoor vier stemmig het Wilhelmus zong, gingen aan alle zijden tegelijk de vlaggen omhoog. Een fleurig schouwspel was de daarop volgende grootsche demonstratie van de 28 elftallen der vereeniging, die onder leiding stond van den heier G. J. van Tonge ren. In hun fleurige rood-witte kleedij heb ben de. voetballers getracht hun clublied te zingen, voor vier fronten hebben ze een groet gebracht en met elkaar hebben ze de letters „Welkom" gevormd. Ten besluite van de demonstratie hebben drie athleten een groet met vlaggen gebracht, waarop de bur gemeester den heer van Tongeren uit naam van alle aanwezigen heeft gecomplimen teerd. De voetbalwedstrijd Als laatste nummer stond op het pro gramma een voetbalmatch tusschen Feye noord en de Belgische club Beerschot In een zware hagelbui tradon de ploegen aan, onder de tonen, van de Bm-banconne en het Wilhelmus en onder leiding van scheids rechter van Moorsel, stelden ze zich als volgt opt Beerschot: d. Loomans; a. v. d. Bos en Seys; m. van Alphen, Meuldermans en de Winter; v. van den Wouwer, lsenborghs, Raymond Braine, Ceuleers en Stanley van der Eynde. Feyenoord: d. van Male; a. de Groot en v. d. Heide; m. B. J. Paauwe, G. P. A Kup- pen en G. van Heel; v. Smits, Vrauwdeunt, Vente, Kantebeen en Linssen. Als de burgemeester onder stormachtige toejuichingen heeft afgetrapt, onwikkelt zich een aantrekkelijk spel, waarin Feye noord de beste papieren heeft De Belgen moeten meermalen een corner weggeven, waarvan er een ontstaat uit een pass van v. Male, die tot in het strafschopgebied uit trapt. Er zal tien minuten gespeeld zijn, als Vente zijn hoofd onder een goede voorzet van Linsen zet en 10 maakt. Nog geen minuut later is het dezelfde speler, die al leen door de verdediging snelt en z'n run met een welgericht schot besluit: 2—0. Beerschot komt er dan wat beter in en enkele kleine kansjes ontstaan. Toch is er al 25 minuten bijne gespeeld als Isenborgh een pass van Braine meeneemt en langs de uitgeloopen van Male 21 scoort Drie mi nuten daarop ontstaat er na een corner een scrimpiage voor 't Beerschot-doel en Kante been verrast met een schot in den hoek kee per Loomans, die niets kon zien door een heel kluwen voor hem staande spelers: 31 Zoo blijft het tot de rust. Na de pauze, waarin men zich eens duch tig de voeten ging warm stampen, is het spel nog nauwelijks begonnen, als Linssen 4—1 scoort Nu laat Beerschot het er niet bij zitten: van der Eynde maakt bijna onmiddellijk 42 met een hard schot, dat via de paal in het net belandt. Van weerszijden zien we nu goede aanvallen, waarbij van Male zoo nu en dan geluk heeft, terwijl dalman Loo- man toont, dat de 42 achterstaml niet aan hem ligt Tenslotte is het Vente, die een voorzet van links op zeer fraaie wijze in kopt eni 52 maakt Dit was het beste doelpunt van de wed strijd. De Belgen krijgen nog een penalty te nemen, die van Male keurig stopt en dan komt het einde. De verkeersregeling Wat het Stadion betreft, is de verkeers regeling perfect geweest Het groote gebouw was in vijf minuten leeggestroomd en het eenige inconvenient was het te slappe par keerterrein, waarin de auto's wegzakten. „Paardekrachten", maar dan geen motori sche, brachten hier uitkomst. De duizenden toeschouwers konden zeer vlot de stad bereiken: de tram vervoerde in een minimum van tijd een zeer groot aantal menschen, de automobilistenen voetgangers hadden ruim baan. Slechts bij de trap naar de Slaghelkstraat, onitstond er zoo nu en dan gevaarlijk gedrang. Ook bij den aanvang verliep het verkeer naar de Kreekweg zeer vlot Maar nu 'de menschen, die omstreeks twee uur of zes uur vanuit het Zuiden naar de stad en om zes uur vanuit de stad naar de overkant moesten. Die waren minder goed te spreken! Door het ingestelde één-richting-verkeer moesten zij noodgedwongen van het Wagen veer gebruik maken, en zelfs drie ponten bleken hier te weinig, 's Middags ontstond op Gharlois een fiiüe, die tot aan de graansilo op de Maashaven reikte en 's avonds was hetzelfde te zien bij het Park. Menigeen heeft hier veel tijd met wachten verloren. F.n wachten is nooit aangenaam' Zoolang de groote tunnel er nog niet is. moet een meer afdoende oplossing zeer nood zakelijk geacht worden. Men mag tenslotte niet alle andere verkeersbelancen aan die van het Feyenoord-stadion opofferen! VOETBAL DE C.N.V-B.-COMPETITIE Uitslagen van Zaterdag 27 Maart Utrecht. Klassen: ODO 2—Deeto 2 2—5 Afd. Zwolle. Klasse Illb: HGCNJV 2 21 Afd. Twentc-Wcst. Klasse II: Kloosterh. Boya •HW 5—1: DESExcelsior 2 3—1 Frleslnnd. Klasse I: Juliana—WC 3—1 Afd. Tw*nte-Oo*t. Junioren: Achilles a 16—0 Afd. Apeldoorn. Klasse I: GazelleDVS 34 sse II: Deto 2—Vlos 1 2—4; Sparta 1— •lie 2 4—3 Afd. Weat-Veluwe. Junioren: HGM—DVS 2—4 Afd. Zold-Gelderfcind. Klasse I: UVS—Velu- oom 1—0 Klasse II: Deto II—DVO Juliana 2SKV 2 12 Afd. Den Hnnor. Klasse I: DoosduinenBI. DTS a Loosd. a 22 Wit 5—0 Ju Dit Jaar 27—30 Juli Uit het reglement voor de Internationale Vierdaagsche Afstandsmarschen, uitgeschre- wanneer U de zenuwprikkelencfe werking der coifeïne uitschakelt. Zonder diepe, rustige slaap geen voldoende ontspanning en geen herstel der krachten. ZE IS COFFEINEVRIJ. BINNENLAND Mr. L. Lietaert Peerbolte Oud-Directeur-generaal van de Volksgezondheid Op 67-jarigen leeftijd is te 's-Graverihage overleden Mr L. Lietaert Peerbolte, oud-directeur-generaal van de Volksgezond heid. Aan de levensloop van een man van groote vendiensten is hiermede een einde gekomen. Mr Lambertus Lietaert Peerbolte werd in 1870 te Zalt Bommel geboren. Hij studeerde rechtswetenschappen en promo veerde in 1894. In 1907 werd de overledene benoemd) tot referendaris aan het departe ment van Binnenlandsche Zaken en zes jaar later tot administrateur aan hetzelfde depar tement. Na nog eenigen tijd gewerkt te hebben op het departement van Arbeid, Handel en Nijverheid, volgde in 1919 zijn benoeming tot directeur-generaal van de Volksgezondheid. Bij zijn twaalf en een halfjarig jubileum in deze functie erkende de regeering de ver diensten van den overledene door hem het ridderkruis in de orde van den Nederland- schen Leeuw te schenken. Mr. Lietaert Peerbolte was die eerste di recteur-generaal van de volksgezondheid en als zoodanig heeft hij verschillende commen taren geschreven, op de Huurwetten, de Woningwet, Warenwet, Vleeschkeuringswet en de Besmettelijke Ziekten-wet, aan welker tot stand koming hij een zeer werkzaam aan deel had. In December 1935 is mr Lietaert Peerbolte wegens het bereiken van den 65-jarigen leeftijd afgetreden. Minister Slingenberg zeide ter gelegenheid daarvan o.m.: „Gij hebt de volkshuisvesting gediend en deze op een hoog peil gebracht en gij hebt u daarbij altijd op het standpunt gesteld, dat de mensch recht heeft op een menechwaardige woning." Daarbij deeldle de minister mede, dat H.M. de Koningin de groote verdiensten van den heer Lietaert Peerbolte had willen erkennen, door hem het commandeurskruis van de arde van Oranje-Nassau te verleenen. t Ook na zijn afscheid heeft men op de werkkracht en de kennis van mr Lietaert Peerbolte nog een beroep gedaan, toen Bemiddelingscommissie ingesteld' zou worden inzake het ziekenfondswezen. Mr Lietaert Peerbolte heeft geleidelijk zijn krachten zien verminderen. Het einde kwam nog tamelijk onverwacht. Met hem is een man heengegaan, aan wien Nederland veel verschuldigd ls. Gedurende 42 jaar heeft hij de Regeering en het land trouw en met toewijding van al zijn krachten gediend. CHR. MIL. TEHUIZEN IN NED.-INDII Het was Zaterdag ƒ.1. Juist een halve eeuw geleden dat door den onder-officier J. Slooten van het Ned. Indische leger, woonachtig te Leersum. de eerste stoot ge geven werd tot de actie voor Christ. Mil. Tehuizen in Ned. Indië. Thans staan op den naam van den Chr. Militairen Bond voor Oost- en West-Indië tehuizen te Bata via, Meester Cornelis, Buitenzorg, Ban doeng Tjimahi, Magelang, Semarang en Soerabaja. ECONOMIE EN FINANCIEN Stoomboot Mij. „Hilligersberg" en Oostzee Gunstige vooruitzichten In het jaarverslag van de Stoomboot Mij. „Hilligersberg" wordt medegedeeld, dat de bedrijfsresultaten over 1936 gunstiger waren dan sedert een reeks van jaren het geval was. Zij waren echter niet voldoende om de afschrijving op de vloot te dekken. De winst en verliesrekening sloot met een batig saldo van f36.953. Aangezien het bestuur meende een bedrag van f 44.000 op de boekwaarde der schepen af te moeten schrijven, was het noodig f 7046 van de Reserve voor Diverse Belangen over te brengen naar de winst- en verliesrekening. Ten aanzien van de vooruitzichten voor 1937, wordt medegedeeld, dat reeds een aan tal reizen tegen behoorlijk loonende vracht- cijfers werden afgesloten, zoodat het bedrijf voor de eersite ha'ft van het jaar gedekt is. Indien de toestand op de vrachtenmarkt blijft zooals die nu is en het bedrijf voor op onthoud door groote averijen e.d. bewaard kan blijven, mag gereedelijk een beduidend beter resultaat over 1937 worden verwacht. Intusschen moet niet uit het oog worden verloren, dat de exploitatiekosten een stij gende tendenz vertoonen. Stoomv. Mij. Oostzee Een gelijkluidende toon valt te beluiste ren in het verslag van de Stoomvaart Mij. „Oostzee". Deze Mij. maakte in 1936 een batig saldo van f220.315. Voor afschrijving moet f 219.000 worden bestemd, zoodat f 1315 op nieuwe rekening kan worden gebracht.* De vloot verkeert, blijkens het verslag, in - floor den Ned. Bond voor Lichamelijke Opvoeding, dat we dezer dagen ontvingen, blijkt, dat deze groote wandelgeheurtenis dit jaar zal plaats vinden op 27,28, 29 en 30 Juli. Hoogste stand te Karlstad 772.5. Laa-gste stand te Vestmanör 750.6 Stand vanmorgen half twaalf 771.3. WEERVERWACHTING Zwakke tot matige wind uit Oostelijke richtingen, gedeeltelijk bewolkt, waarschijn lijk droog weer, kans op nachtvorst, overdag weinig verandering in temperatuur. ALGEMEEN WEEROVERZICHT Over ome omgeving ontwikkelt zich een uitgestrekt gebied van hooge drukking. De depressie, welke Zaterdag nog over het Zuidelijk gedeelte van de Oostzee lag, vult op. Een kern van standen beneden 770 mm. ligt nog over Denemarken in het hooge drukgebied. In het W. op de oceaan ligt een uitge strekt gebied van lage luchtdruk; ook in het N.O. en Z.O. van het waarnemingsgebied ligt een depressie Onder invloed van deze luchtdrukverdee- ling waaien in N.-Scandinavië krachtige Lot stormachtige N.W. winden met sneeuw en hagelbuien^ In het Z. van het waarnemings gebied waaien matige N.O. winden eveneens met sneeuw. In het hooge drukgebied zelf, dat zich uitstrekt over de Britsche eilanden, onze omgeving, N.-Frankrijk, Duitschland en Z.-Scandinavië, is de wind meest zwak, de lucht half tot zwaar bewolkt, terwijl de neerslag hier van weinig of geen beteekenis is. De Duitsche en Zwitsersche bergstations melden over het algemeen droog helder weer. met temperaturen 5 b 10 graden onder het vriespunt Voor ons land Is voorloopig aanhouding van de thans bestaande weerstoestand te verwachten. THERMOMETERSTAND Stand vanmorgen halftwaalf 52 C 31 MAART Zonsopang 5.40 uur, zonsondergang 6.31 uur Maan op nam. 11.51 uur, onder vm. 7.U2 uu? VOERTUIGEN MOETEN LICHT OP HEBBEN 31 MAART Van 'a avonds 7.01 uur tot 's morgens 5.07 uu? een uitstekende staat van onderhoud. Ter gelegener tijd zullen echter middelen moeten worden gevonden om enkele der oudere schepen te vervangen door nieuwe van meer economisch type. Gehoopt was, dat de regeering de Mij. in bet afgeloopen jaar hiervoor de benoodigde kasmiddelen onder hypothecair verband had willen leenen, niet alleen omdat zij slechts een betrekkelijk klein bedrag noo dig gehad zou hebben, doch ook, omdat enkele andere Nederlandsche reoderijen op een dergelijke wijze door de regeering ge holpen zijn. In deze verwachting is de Di rectie echter tot nu toe teleurgesteld ge worden. KORTE BERICHTEN De Tabaks-Handelsvereeniging vfh C. Enthoven en Co. behaalde in 1936 een netto winst van f 17.316 (v. j. f3473) Voorgesteld wordt i (v. j nihil) dividend uit te keeren. - Tengevolge van belangrijke verbetering in het tweede halfjaar van 1936 van den om zet en van winsten op belegging in het bui tenland, is de bruto winst van de Letter gieterij „Amsterdam v/h N. Tette rode' gestagen van f 622.424 tot f 713.726. Na aftrek van kosten en afschrijvingen be droeg 't saldo winst f323.229 (v j. f 1S9A15) Voorgesteld wordt de uitkeering van een di vidend van 6 (v. j. 4 en f 99.51 (-) op de oprichtersbewijzen. Het Bankierskantoor van Mendes Gans en Co. maakte over 1936 een winstsaldo van f180.668 (v. j. f 122.276). Voorgesteld wordt 4y2 dividend uit te keeren (v. j. 4 Op de vergadering van houders van /o en il/2 hypotheekbrieven der R e s i- dentie Hypotheekbank voopN'e- de r 1 a n d ter behandeling van het voorstel tot verlaging van rente en uitstel van aflos sing waren niet voldoende hypotheekbrieven vertegenwoordigd tot het nemen van een be sluit, weshalve een tweede vergadering zal worden gehouden op 16 April. De beschikbare winst van Arnold G i. lissens Bank over 1936 bedraagt f 103.88-9 (v j. 5237.—). Voorgesteld wordt 5 dividend uit te keeren (v.j. nihil). Blijkens het verslag van de Hess a Rubber Mij. over 1936 werd het jaar af gesloten met een netto-winst van f 80.034 (v. j. f18.501), welke met het oog op de kaspo- sitie ler reserveering wordt aangewend. De vooruitzichten worden bemoedigend geacht terwijl hij bestendiging van <l n-icgonwoordi- gen toestand over 1937 een interim-dividend xal kunnen worden uitgekeerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 3