Tff££ De controle effectief op de Spaansche kust DOUWE EGBERTS Ofi3putvtm 4etek! aby Het huidje1 DINSDAG 30 MAART 1937 EERSTE BLAD PAG. a Dl GLAZENWASSCHERIJ SCHOONMAAKBEDRIJF AELBRECHTSKADE 81 TEL. 37162 CTEL. 30162 ROTTERDAM Hilversum - Brussel Amsterdam - Velsen Haarlem - Den Haag Kjfrii Leiden - Delft - Utrecht De Spaansche burgeroorlog (Adv.) SCHIP MET ROODE VRIJ WILLIGERS OPGEBRACHT Spaansch kolenschip op het strand gejaagd Buitenland HODZA'S POLITIEKE OPNIES Vriendschap voor onafhankelijk Oostenrijk Echter: geen herstel der Habsburgers Een verslaggever van de Fransche „Excel sior" heeft aan den Tsjecho-Slowaakschen premier Hodza gevraagd, wat deze dacht van een eventueel herstel vain de Habsburg- monarchie in Oostenrijk. Hodza antwoordde daarop: Herstel der zou noch de zaak van den vre dienen, noch van voordeel zijn voor de. van centraal Europa. Daarom ver Tsjecho-Slowakije zich met al zijn kracht hun terugkeer. Overigens belet die houding ons geenszins vriendschappelijke met Oostenrijk te onderhouden zelfs nog uit te breiden. Niet met een dat zich heeft aangesloten bij het Rijk, of dat weer door de Habs wordt geregeerd, doch met een on- ifhankelijk land, dat wil samenwerken met Je Donaulanden. Deze groep landen kan ook samenwerken met Duitschland en Italië. Op de opmerkingen, dat volgens sommigen iet blok der Kleine Entente geschokt is, ant- voordde Hodza, dat dikwijls juist hij een lang leven heeft, wiens dood men voorspelt. Zno zou het ook gaain met de Kleine Entente. Ten slotte zei de de premier, dat voor Tsje- :ho-Slowakije Frankrijk niet alleen een be bondgenoot is, doch ook een zuster- welker moreele kracht bewonde afdwing! Door die kracht blijft Frank- ■ijk wat het sedert eeuwen is geweest: de en woordvoerder der beschaving en van den vooruitgang in Europa en de gehee- wereld. Stalins angst voor Trotski /Trotskiïsten zijn saboteurs, spionnen en moordenaars In de plenaire zitting van het centrale ïomité der communistische partij heeft S t a- i i n rapport uitgebracht over de agitatie der rrotskiïsten. Dit rapport begint met de vaststelling van Jrie puntenc le. Agitatie van saboteurs, spionnen en agenten van buitenlandsche staten, onder wie de Trotskiïsten een tamelijk actieve rol vervulden, was in minder of meerdere mate bemerkbaar in bijna alle Sovjet-organen, zoowel de econo mische als de administratieve, en ook in de partij -organisaties. 2e. De agenten van het buitenland, o.w. Trotskiïsten, wisten ook door te dringen tot eenige verantwoordelijke posten, 3e. Eenige onzer leidende kameraden hebben deze saboteurs, spionnen en moordenaars niet ontdekt en zijn zoo zorgeloos en naïef geweest, dat zij zelfs hebben bevorderd, dat die agen ten van buitenlandsche staten verant woordelijke functies konden bekleeden. Onze partij genooten vergaten, aldus Stalin, de Sovjet-Unie zich in een kapitalistische bevind! Stalin betoogt vervolgens, dat de Trots- geen politieke richting meer vormen, och beginsellooze saboteurs, spionnen en aoordenaars zijn geworden, die hun werlte- ijke doeleinden verbergen. Volgens zijn leening wil het Trotskiïsme het kapitalisme q de Sovjet-Unie herstellen, samenwerken iet Duitschland en Japan om oorlog te voe- en tegen de Sovjet-Unie en het land ver- Dat dit niet is bemerk! schrijft Stalin toe an het fei! dat de partijgenooben in de te veel in beslag waren geno- door den economischen opbouw en geen andacht schonken aan den internationalen oestand, de versterking van den politieken rbeid der partij en de bestrijding van de ctiviteit der saboteurs. Men onderschatte de van den vijand en overschatte de igen kracht. Voor alles is de aandacht der artijgenooten noodig voor de groote poli- kwesties in binnen- en buitenland. Hoe meer wij vooruitgaan, aldus vervolgde talin, des te sneller zullen onze woe- end geworden tegenstanders tot scherpe brijdmaatregelen overgaan. Het is onjuist, at de Trotskiïsten geen reserves meer bezit- m. Die reserves zijn er wel en bestaan in e laatste resten vain de uitbuiters, en in een root aantal groepen en organisaties buiten e Sovjet-Unie, die vijandig staan tegenover e Sovjet-Unie. Ten slotte bepleitte Stalin politieke op- van het kader der partij en de aan van nieuwe leider alsmede maatre- elen om de agitatie van saboteurs, spionnen terroristen te onderdrukken. i/Vat doet ge liever? DUUR WONEN in een hnnrhnls en Uw leven lang huur betalen? of GOEDKOOP WONEN IN EEN EIGEN HUIS en toch In 20 |aar het hols geheel afbetalen? HOOGE HYPOTHEEKRENTE BETA LEN ol het RENTEBEDRAG GEBRUI KEN om uw schuld af te lossen? 'raagt een prospectus aan bij de I.V. BOUWKAS „ROHYP" PUISTRAAT 219/221 AMSTERDAM (C.). (Adv.) Te Louden werd van bevoegde zijde verklaard, dat er geren reden ie om aan te mermen, dat een der partijen, die in de non-interventie-commissie vertegenwoordigd zijn, voornemens zou zijn, dit accoord te schenden. Geen enkele schending is tot op heden Het internationale controlebureau heeft zijn taak aamgevangen en te Londen en Parijs acht men het van veel belang, dat de controle zoo spoe dig mogelijk doel tref! De Britsche en de Fransche regee ring zijn van meendng, dat voor het oogenblik geen nieuwe maatregelen ten aanzien van de vrijwilligers noo dig zijn en voorstellen ten dien aan zien zijn niet gedaan. Vrijwilligers aangehouden Schepen van de Fransche kustwacht, wel ke deel uitmaken van de Internationale con trole, hebben het vaartuig „Sans Pareil" aan gehouden en gesommeerd doel en bestem ming op te geven. Bij een onderzoek aan boord bleek, dat het vaartuig 25 man nair Spanje vervoerde. De „Sans Pareil" werd gepraaid en naar Port Vendres gebracht, waar de autoriteiten het schip, de beman ning en de 25 vrijwilligers, die zeiden Cana- deezen te zijn, oiider bewaking stelden. II ?t bloken te zijn 13 Noord-Amerikanen, 5 Cana- doezen, 3 Hongaren, 2 Ieren en 2 Roemenen. Allen zijn in het bezit van Aimarikaansche paspoorten, geviseerd door het Fransche consulaat te New-York, en voorzien van een stempel „Niet geldig voor Spau(je". Voorts is aan het licht gekomen, dat de schipper van de „Sans Pareil" Goudel, die de 25 mannén clandestien verboerde, tot de communistische partij bohoor! Britsch schip beschoten Het Engelsche s.s. „Magdalena", groot 5000 torn, met een lading erts uit La Gouletto (Tunis) aan boord, werd op 20 mijl afstand van Santander door nationalistische schepen beschoten, die zes granaten afvuurden. Na zijn naam te hebben opgègeven, kon het schip verder varen; het ligt thans in de ha ven van Spaansch schip op strand geloopen In de Fransche territoriale wateren bij Cap Breton werd het Spaansche S.S. „Mar Caspio", dat te Newcastle 2000 ton steenkool had geladen voor de Société des Forges de Boucau, aan gevallen door twee vaartuigen der na tionalisten, die vijftien granaten af schoten. De „Mar Caspio" werd bij de waterlinie getroffen en strandde bij de A dour, terwijl een der nationalis tische vaartuigen, de „Galerna", het schip met machinegeweren bleef be schieten; geen der 34 leden van de bemanning werd echter getroffen. Nadat het schip was gestrand, kon de be manning zich met de reddingsbooten land begeven. Op advies van een loodsboot besloten allen het schip te verlaten. Slechts twee mannen bleken door stoom, die uit den ketel was ontsnapt, gewond te zijn. De kapi tein eindigde met zijn verwondering er over uit te spreken, d'at een dergelijke aanval in de Fransche wateren mogelijk was. Een Fransch oorlogsschip heeft nog ge tracht de „Mar Caspio" te ontzetten, doch kwam te laa! De achtervolging duurde een half uur en de „Mar Caspio", die sneller was, scheen te zullen ontsnappen, toen de nationalistischte vaartuigen met hun machinegeweren begon nen te vuren en vervolgens met kanonnen. Muitende Italianen? Volgens berichten uit Malaga werden een twintigtal carabinieri en een aantal onder officieren, korporaals en manschappen uit een uit Pavia afkomstig regiment, dat zich thans te Algeciras ophoudt, gedurende het laatste weekeinde gefusilleerd. Deze militairen werden er van verdacht samen te spannen tegen de opstandelingen Britsche geestelijken naar Spanje Het Britsche Foreign Office heeft gewei gerd toestemming te verleenen aan een de legatie van leden der Anglicaansche geeste lijkheid, professoren en publicisten, om zich naar Spanje te begeven voor een onderzoek naar den godsdienstigen toestand in de pro vincies onder ge®ag der volksfronit-regeering. Hoewel geen enkele reden is opgegeven, meent men, dat de Britsche regeering niet wenscht verantwoordelijkheid te aanvaar- ~m voor deze reis. Volgens de „News Chronicle" zal de dele gatie echter toch vertrekkenI De lijken op de Fransche kust De Fransche geneesheeren, die belasrt waren met het onderzoek op de lijken, wel ke in de maand Februari aan de Fransche kust zijn aangespoeld, hebben hun rapport ingediend. Hieruit blijkt, dat de lijken alle op gelijke wijze met hetzelfde soort touw ge bonden waren. De mannen moeten nog ge leefd hebben toen zij in het water werden geworpen en de lichamen hebben ongeveer vier en een halve maand in heit water gele gen. Zij moeten dus einde September of be gin October van het vorig jaar zijn overle den. Men vermoedt dat het gijzelaars waren, die op de schepen voor Irun of San Sebastian gevangen werden gehouden en in het water werden geworpen voor deze schepen door de opstandelingen werden bezet. Uit lidteekens blijkt, dat de mannen nog tijdens hun leven mishandeld werden. Een politieke hotel-inbraak? een hotel te Croisette, nabij Marseille, alwaar momenteel de Poolsche minister buitenlandsche zaken Beek verblijf houdt, heeft een geheimzinnige inbraak plaats gehad- Een onbekende is doorgedron gen in een kamer van een medewerker van k en heeft diens bagage onderzocht. Het schijnt evenwe! dat niets is ont vreemd. Men veronderstelt, dat de geheim zinnige bezoeker naar documenten heeft gezocht. Bedoelde kamer ligt vrij dicht bij dié van den minister. Men vraagt zich dan ook af of de ongenoode gast zich niet in de kamer heeft vergist. De politie werd oogen- blikkelijk na de ontdekking gewaarschuwd. Van den onbekende ontbreekt tot nu toe ieder spoor. De Britsche bewapening en de werkstakingen Vandaag zullen te Londen besprekingen beginnen, welke ten doel hebben een werk staking af te wenden, waaraan ongeveer 120.000 man zouden deelnemen en waardoor het Britsche bewapeningsprogramma tijde lijk zou worden in het gedrang gebracht. arbeiders der ijzergieterijen van Beardmor en Parkheads te Glasgow eischen een vermindering der loonsverlaging met een penny per uur. Zij zullen posten be trekken om te verhinderen, dat de 800 man van de nachtploeg aan het werk zullen kunnen gaan. De beweging dreigt zich meer en meer uit te breiden. Het districtsbestuur van de vakvereeni- ging steunt de eischen der arbeiders. De vertegenwoordigers der patroonsvereenigin- gén en die der arbeidersorganisaties zullen de aangelegenheid bestudeeren. Indien het conflict zich zou toesplitsen., zal naar men venvacht, de regeering zich in de zaak mengen, daar de fabrieken thans bezig zijn met de uitvoering van opdrachten ten be hoeve van de admiraliteit. Duitsche spion gearresteerd Volgens te Bazel verschijnende bladen heeft de veiligheids politie aldaar een 24- jarigen man gearresteerd, die zich reeds maanden lang heeft schuldig gemaakt aan spionnage ten nadeele van Frankrijk, voor rekening van een te Ravensberg (Wurten- berg) gevestigde Duitsche spionnagecen- Hij ontving inlichtingen over Fransche miltaire vliegvelden in den Elzas in het Fransch-Zwitsersche grensgebied. De man wordt er voorts van verdacht de zelfde centrale inlichtingen te hebben ver schaft over de Zwitsersche militaire lucht basis te Diebendor! Italië houdt zich aan non-interventie-accoord Naar aanleiding van de berichten, dat Italië dé Engelsche regeering de formeelo verzekering heeft gegeven, dat geen vrijwil ligers meer naar Spanje zullen worden ge zonden, wordt van wei-ingelichte diploma tieke zijde te Londen medegedeeld, dat het bericht in dien vorm niet geheel juist is. Zooals bekend, heeft de Britsche regeering onlangs een onderzoek ingesteld naar de aankomst van Italiaansche detachementen, in strijd met de door Italië aangegane ver plichtingen. Na de eerste demarche heeft de Italiaansche minister van Buitenland sche Zaken Ciano verklaard, dat de des betreffende berichten onjuist waren en dat op 5 Maart te Cadiz slechts personeel van het Roode Kruis aan wal was gegaan. Vol gens Britsche diplomatieke kringen zijn toen aan Engeland verzekeringen gegeven, welke duidelijk inhielden, dat Italië in het vervolg nauwgezet de non-interventie-over eenkomst zou nakomen. De Italiaansche gezant heeft verder medegedeeld, dat bet bezwaar tegen het terugroepen van de vrij willigers geenszins betéekende, dat Italië van plan was zijn tegenwoordige verplich tingen niet na te komen. De Italiaansche delegatie heeft zich bij die verklaring aan gesloten door haar goedkeuring te hechten aan de benoeming van neutrale agenten voor de controle. Italië, aldus wordt verklaard, ziet in, dat Engeland er zeer prijs op stelt, dat de non-interventie-overeenkomst niet opnieuw wordt geschonden. In geval van een nieuwe schending "zou de Brit sche regeering overwegen, welke maat regelen zij zou moeten nemen, doch op het'oogenblik is het overbodig hierover te spreken, daar niets er op wijst, dat Italië zijn verplichtingen zal schenden. De ontploffingsramp te New Londen Het rapport gepubliceerd De Amerikaansche minister van land bouw. Wallace, heeft de resultaten gepu bliceerd van het onderzoek, dat was inge steld naar aanleiding van de ontploffings ramp te New-Londen. Dit rapport stelt vast, dat de ramp door ontploffing van gassen, die zich verspreid hadden over de kelders van het school gebouw, waarin de door een motor opge wekte vonk was overgeslagen, is veroor zaak! Het rapport vermeldt niet of in deze aangelegenheid sprake Is van onderaard- sche gastoevoer of van een slechte lassching der buizen. Is U reeds gebruiker van Lunchkaas (H( iwi 11,DRIE TULPEN'' Öy Ze munt uit door lijne smaak. y bijzonder hooge voedingswaar de en hoog vitamine gehalte Actieve Verf egenwoordigerj G Maagd Het aanhouden van Britsche schepen Franco verscherpt zijn controle De „Petit Parisien" bericht, dat men te Londen heeft vernomen, dat het hoofdkwar tier te Salamanca draadloos heeft medege deeld aan alle Britsche schepen, dat zij zich strikt moeten houden aan de signalen, welke hun door de oorlogsschepen van Franco worden gegeven. Aan Britsche zijde heeft men in ddt radio bericht aanleiding gievonden tot de volgende verklaring: „Indien Britsche schepen binnen de drie mij lsgrens van de Spaansche territoriale wa teren worden aangehouden, zullen zij goed doen de signalen te beantwoorden. Indien zij evenwel buiten deze wateren, dus op volle zee worden aangehouden, is de toestand anders. De Britsche regeermg kan niet toestaan dat Britsche schepen op volle zee worden aangehouden om doorzocht te worden, temeer nu het controleplan binnenkort van kracht zal worden." De nasleep van het bloedbad van Addis Abeba Twee honderd soldaten teruggezonden De „Times" schrijft, dat tweehonderd sol- laten uit Albessinië zijn verwijderd, tenge volge van de repressailles na den aanslag op Graziani op 19 Februari jj. De beslissing zou door Graziani per soonlijk genomen zijn, onmiddellijk nadat hij van de uitspattingen had gehoord. De maar schalk bevindt zich nog in het ziekenhuis. De correspondent bericht verder, dat uit nieuwe bijzonderheden, welke omtrent het bloedbad worden vernomen, blijk! dat ver scheidene Italianen werden gedood door hun eigen landgenootan, die in het wilde weg schoten. De schade, welke door den brand is ver oorzaakt, is zeer ernstig. De handelsbetrek kingen" tusschen Ethiopië en de geheele we reld zijn op het doode punt gekomen. De Italiaansche politiek bestaat in het sluiten van aillle buitenlandsche handelshuizen, wel ke over eenige maanden alle verdwenen zul len zijn. De beidie zoons van den Abessijnschen ge- sant te Londen, Dr. Martin, zijn terechtge steld wegens medeplichtigheid aan den aan slag tegen maarschalk Graziand. Toenadering tusschen Tokio en Moskou? De Japansche ministers van Oorlog en Marine hebben een lang onderhoud gevoerd met den Japanschen consul te Wladiwostok, Soegisjita en den secretaris van de Japan sche ambassade te Moskou, Kameyana. Bei den zijn naar Tokio overgekomen, ten einde met de regeering besprekingen te voeren over een nieuwe politiek tegenover de Sov jet-Unie, welke politiek gebaseerd dient te. worden op de beginselen van vrede en ver zoening. Het Japansche ministerie van Buitenland sche Zaken maakt bekend, dat Zondagoch tend een steen in de woning van den Ja panschen ambassadeur te Moskou is gewor pen. De Sovjet-politie heeft terstond een onderzoek ingesteld en een verdachte aan gehouden, die lid is van de communistische partij. *4U A AUTOMOBIEL 1 V 9 VERZEKERING jHaaUc&apftij, - Sttech f Adv.) GEMENGD NIEUWS Rangeerder door locomotief gegrepen Rechterbeen afgereden ("Van onzen correspondent) Op het stationsemplacement to Til burg is een zeer ernstig ongeluk ge beurd. De 45-jarige gehuwde rangeerder Ligtvoet, wonende Watertorenstraa! bezig met 't rangeeren. Zooals gebrui kelijk was hij op het langzaam achteruit rijdend treingedeelte gesprongen. Toen hij er af sprong viel hij tusschen de naast lie gende spoorrails juist, toen een losse loco motief uit de richting Breda naderde.. De ongelukkige werd gegrepen en de locomo tief reed over hem heen. Het rechterbeen werd ter hoogte van de heup vrijwel ge heel afgereden terwijl het linkerbeen bo vendien ook ernstig werd gekwetst. De G.G. en G.D. bracht de zwaar gewonde man, die niet bewusteloos was naar het ziekenhuis over. Voor het leven van den ongelukkige wordt Honderd Spaansche refugiê's naar Holland De i,Ajax" in Marseille aangekomen De K.N.S.M. deelt ons mede: Het Nederlamdsche s.s. „Ajax" van de K.N.S.M. is Vrijdagmiddag het 425 passa giers aan boord, welke de Nederlandsche re geering asyl verleend had, van Valencia naar Marseille vertrokken. Het s-s. kwam Zondagmorgen te Marseille behouden aan en het laatste tachtigtal dezer passagiers verliet daar gistermorgen het schip. gezagvoerder en de geheele equipage legden de moeilijke taak van het transport met de beperkte middelen, waarover zij be schikten op voortreffelijke wijze ten uitvoer. Alleen de kwestie van de voedsel verzorging van Jat groote aantal menschen op dit vrachtschip was een moeilijke taak, doch dank zij de goede voorbereiding verliep alles gunstig. Naar wij hooren blijft een groot deel der refugiê's in Frankrijk, een klein honderdtal zal in Nederland met beperkte vrijheden ge- interneend worden. CHR. GEREF. MEISJES- VEREENIGINGEN Lustrumvergadering afd. Zuid-Holland in Lisse Referaat van Ds. I. de Brtiyne Op den Tweeden Paaschdag hield de afd. Zuid-Holland van den Bond van Chr. Geref. M.V. in Nederland haar Vijfde Jaarverga- derng in de Chr. Geref. Kerk te Lisse. De presidente der vergadering opende de bijeenkomst door het laten zingen van Ps. 11814 waarna zij voorging in gebed. Gelezen werd Lucas 24 112. Spr. heette vervolgens allen hartelijk wel kom en in het bijzonder mej. Klomp, afge vaardigde van den Bond. Naar aanleiding van het gelezen Bijbelgedeelte vestigde spr. er de aandacht op hoe in het opstandings- verhaal het vrouwen waren, die het eerst de boodschap ontvingen om het Opstan- dings-Evangelie tc verkondigen. Verslagen Na het openingswoord van de presidente kreeg de alg. adjuncte, mej. Ha ge man, het woord en werden de notulen voorge lezen der gehouden Kerstvergadering. Deze notulen werden ongewijzigd goedgekeurd. Vervolgens kwam de Secretaresse aan 't woord met bet jaarverslag, waarin een vooruitgang in het vereenigingsleven viel te constateeren. Waren er vorig jaar 10 af- deelingen aangesloten, thans zijn dit er 12, In het afgeloopen jaar werden verschil lende kringen opgericht, waarbij de er onder ressorteerende afdeelingen zich aan sloten. De hoop werd uitgesproken, dat door toetreding van meer afdeelingen kringvorming meer mogelijk zal worden. Inmiddels arriveerde Ds Prins die werd verwelkomd. De penningmeesteresse kwam vervolgens aan het woord met haar kasverslag, waar uit bleek, dat een batig saldo aanwezig was van f6.22. Hierna werd de bestuursverkiezing be kend gemaakt De vice-presidente, die af tredend was, werd met groote meerderheid van stemmen herkozen, terwijl als secre taresse werd gekozen mej. Tjitske Jonker, uit Rotterdam. Mej. Batenburg, uit Lisse, kwam hierna aan het woord met recitatie. Een onderwerp Gcw. Geschiedenis ge titeld „De Samaritaansche Vrouw", werd gehouden door mej. Hilly Jonker, uit Rotterdam. Op dit mooie onderwerp volgde, nadat een kleine pauze was gehouden, een bespreking, waarvan gretig gebruik werd gemaakt Gezongen werd nog Ps. 363. De vragen op het onderwerp werden nader be zien en beantwoord. Mej. Hetty Visser volgde hierna met recitatie. Vervolgens kreeg mej. Klomp gelegen heid de gelukwenschen over te brengen van den Bond. Hierna was het eerste gedeelte van de vergadering beëindigd en volgde pauze. Jong zijn In opstandingslicht Om vijf uur werd de vergadering her opend met gebed door Ds I. de Bruyne, uit Sassenheinio waarna gezongen werd Psalm 1001—4. De presidente gaf terstond het woord aan Ds I. de Bruyne, die een referaat hield over „Jong zijn in opstandingslicht". Spr. sprak over het jong zijn in deze tijd. Is jong zijn gelijk aan revolutionair zijn? aldus spr. Jong zijn, is dat een breken met al wat oud is? Er is in ieder jong leven een drang om nieuws vormen, nieuwe banen, een zoeken naar nieuwe wegen. Maar dit zegt niet. dat daarom de jongeren onbe grepen moeten zijn. Jong zijn is een tijd van lichamelijk en geestelijk ontwaken. Als wij jong zijn voelen wij onze beenen sterk en krachtig om ons te brengen naar nieuwe levensverten. Wij kloppen vol levensvreug de en levensblijheid aan de deur van het teven. Wij gaan de levenshof in, doch helaas worden maar al te vaak veel doornen hier in gevonden en weinig rozen. De twijfel komt zoo dikwijls bij de jongeren op en de vraag doet zich voor ..Waarom leven wij eigenlijk?" Waarom mogen wij als wij jong zijn, niet alles genieten, wat het leven schenkt? Kunnen wij nog jong zijn en levensvreugd hebben in dezen tijd? Hierop zijn twee mogelijkheden. Wij, jongeren, gaan de weg terug naar hen, die achtergebleven zijn, naar hen die ook hun illusies hebben laten varen, als zijnde onbereikbaar en die nog trachten te genieten van hetgeen de wereld hun nog heeft aan te bieden. Do weg om te gaan behooren tot de jeugd die alle mogelijke straatdeunen uit het hoofd kent, de jeugd, die de beenen niet stil kun nen houden als een straatorgel voorbijgaaT de jeugd, die in bioscoop etc. hun vermaak zoekt. Maar als dit alles aan scherven is gevallen, dan blijft het leven leeg! Laat je niet verlokken op dezen weg terug en op dit pad. Verknoei je leven niet op de breeds wegen om overal aan mee te doen en overal bij te zijn. Er is een ander jeugd-ideaal. Ziet ge niet het Opstandingslicht, dat straalt om on danks alle donkerheid, die er is. toch jong te zijn? In Jezus Christus is alleen dat leven te vinden, dat krachten geeft om moedig het leven aan te durven en blij- JAdvJl moedig het leven In te gaan. Na het interessante onderwerp volgde een bespreking waarin de verschillende vragen door Ds de Bruyn uitvoerig werden bean! woord. Ook Ds Prins sprak nog een kort woord naar aanleiding van het referaat van Ds de Bruyne. Hierna volgde recitatie van mej. Mien K r ij g s m a n. uit Den Haag, waarna de presidente dank bracht aan de ontvangende vereenigingen uit Lisse, voor de goede ont vangst, welke was bered en sloot Ds. Prins na het zingen van Psalm 11917 met dank- Ned. Jongelings Verbond Prov. Bondsdag te Arnhem Uitgaande van de Provinciale Commissie van het N>eid. Jongelingsverbond werd gister te Arnhem een goed bezochte Geldersche Provinciale Bondsdag gehoudlen. Er waren zeker wel een 1000-bal bezoekers, die zoow* de morgen als de tmiddagbij eenkamst bij woonden. Allereerst werd in de Koepelkerk een wlj- dingssamenkomst gehouden, waarin Ds H. J. Dijckmeester, Ned. Herv. Predikant te Arnhem voorging. Daarna werd ondier leiding van dien heer Th. Bakker te Zelhem, een huishoudelij ke vergadering gehoudlen, waarin de heer J. Hoogeveen, Bondsbestuurder te Arnhem, sprak over: „De C.J.V. en de gemeente". In de concertzaal vam het gebouw „Musia Sacrum" werd 's middags een groote verga dering gehouden. Na de opening sprak Ds H. J. Dros! pred. der Ned. Herv. Kerk te Aalten, over het onderwerp: „Kerk en Zending". Spr. zette allereerst de beide begrippen, die het onderwerp omvat, uiteen, om daarna stil te staan bij de taak van de Kerk aan gaande de Zending. Eerst als de Kerk waar lijk Kerk is, d.w.z. draagster van het Woord Gods, kan zij haar grootste roeping op dit terrein vervullen. Met nadruk wees spr. op de roeping, die hieruit voor cBe jonge men- schen voortvloei! Deze rede werd met groote aandacht ge volgd, en vervolgens was 't woord aan de leden van de C.J.M.V. en Ohr. Meisjesvereeni ging te Ede, die een historisch spel ten ge hoor e brachten, dat getitteHd was: „De kracht van hunne kracht". Het stuk beeldde uit een episode uit het leven van den „Prins Willem I van Oranje'. I-Iet werd met zeer veel toewijding door de medewerken dien gespeeld. De verschillende deelien worden afgewisseld met het zingen van oud-Nederlandisohe liederen. Hierna volgde de sluiting van dien goed- blijft gaaf en gezond. in-| dien het behandeltmel PUROL<$> droog houdt met Purolpoeder 30 ct. Purolpoeder 60 ct. De bevolkng van een der dorpen aa'ft het Guadala}ara-\ront vlucht naar schulplaatsen bij een luchtaanval van vliegtuigen der nationalisten

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2