KERK EN ZENDING AKKERTJES Unie „Een Schooi met den Bijbel" PINSDAG 30 MAART 1937 NED. BOND VAN J.V. OP G.G. Jaarvergadering afd. Gelderland te Apeldoorn Onder leiding van dien heer D. Ti mme te Nijmegen vergaderde de Geldersohe &i- deeling van den Ned. Bond van J.V. op G. G. in de nieuwe Geref. kerk aan den Arnhem- Bcheweg te Apeldoorn. Na de opening heette de voorzitter in de vergadering welkom den afgevaardigde van de afdeeling Gelderland van het Ned. Jon gelingsverbond. Spr. wil verder niet veel zeggen, alleen dit: dat de wederzij dsche liefde verst er at worde en dat dit ons leide tot meerdere ac tiviteit Nadat de notulen en de ingek. stukken de hamer waren gepasseerd, werd het be stuursvoorstel, om het Centraal ringrapport jn het vervolg in de najaarsvergadering te behandelen, aangenomen. Na eenige discussie sprak de vergadering uit, dat in dit najaar geen vergadering zal worden gehouden, omdat Tweede Kerstdag dit jaar op Zondag valt Het bestuur zal nu den toestand bezien en de vergadering al leen dan uitschrijven, als 't noodzakelijk is. De volgende voorjaarsvergadering zal ge houden worcben op Paschen 1938 te Nij megen. Uit het jaarverslag van den secretaris, den heer S. de Zoete te Achterveld (Utr.; melden we, dat het werk zich kenmerkte door een rustigen geregelden gang in het efgeloopen jaar. Het aantal vereenigingee vermeerderde met één, doch het ledental liep met 33 terug. Spr. riep op tot trouwe Lichtebe trachting. Bij de bespreking van de propagan da deelde de voorzitter mede, diat het Geldersohe afdeelingsbestuur aan het bondsbestuur heeft voorgesteld over tw gaan tot de aanstelling van een vrij gestelde onder dien titel van algemeen secretaris, die zich geheel zal geven aan den propaganda-arbeid niet alleen voor de groote stedien, doch ook ten plaftelande. Bij monde van den Bondsvoorzitter, Prof. Dr K. D ij k, was aan het bestuur medegedeeld, dat het bondsbestuur binnenkort de geheele organisatie zal bespreken, waarbij het voorstel Gel derland overwogen zal worden. Nadat de bondsdjagvoorstellen nog waren besproken, werd in de morgenvergadering verder het woord gevoerd door den heer Jac. v. d. Vinne te Wolfheze over: „Da -Kerk in het middfèn van het hedendaagsohe sociale leven". 's Middags trad ads spreker op Mr G. A. Diepenhorst te Zeist over het onder werp: „Onze houding tegenover N.S.B., C.D.U. en S.G.P.". De vergadering genoot bij referaat en be spreking zeer van dien enthousiasten, slag- tvaardigen en geestigen spreker. Ds E. I. F. Na wij n, Geref. pred. te Apel doorn, sprak het slotwoord onder den titel: „Verbond en bekeerling", en eindigde na het dankwoord door dien voorzitter, met dank Ned. Bond van Chr. Fabrieks- cn Transportarbeiders Vergadering der vakgroep Koopvaardij De vakgroep „Koopvaardij" vam de Ned. Bond van Chr. Fabrdeks- en Transportarbei ders heeft te Amsterdam haar algemeene .vergadering gehouden. De voorzitter, de heer J. v. d. Steen opende de vergadering op die gebruikelijke wijze en maakte in zijn openingswoord met voldoening gewag van de voor de gepension- neerden van den Kon. HollL. Lloyd gevoerde actie, aangezien de gedupeerden minstens 75 pet. van hun vordering zullen krijgen. In bespreking kwam hierna de actie by L. Smit en Co. De Centr. Bond wilde met den Chr. Bond, die toch bij die firma een be hoorlijk aantal leden georganiseerd heeft, niet samenwerken, waarop de Chr. Bond zich zelfstandig met die firma in verbinding heeft gesteld. De houding door den Centr. Bond aangenomen is echter niet in het belang der betrokken arbeiders. De Chr. en de R.K. bonden hebben bij de Contact-Commissie in de koopvaardij een voorstel ingediend om bij de onderhandelin gen met de werkgevers ingeschakeld te worden. Daarop is tot nu toe nog geen antwoord ingekomen, dloch de zaak heeft de aandacht van het bestuur. Bij de hierna volgende bespreking werd gevraagd om een betere omschrijving van het overwerk, daar de huidige redactie wel eens aanleiding geeft tot moeilijkheden. Stappen zullen worden gedaan in de richting van eenige verhooging der gages, welke re delijk wordt geacht. De heer C. Comelissen van Amsterdam sprak een propagandistisch slotwoord. Echtelijk drama te Vlijmen Gisterochtend om tien uur heeft zich in een boerderij te Vlijmen een ontzettend drama afgespeeld. Reeds eenigen tijd bestond tusschen de echtelieden Duzinos een slechte verhouding. Gisterochtend ontstond een verschil van meening over een kleinigheid, dat in een hevige twist ontaardde. Duzinos greep zijn vrouw plotseling beet en duwde haar in een vertrek, onder de bedreiging, het huis in brand te zullen steken, wanneer zij dit ver trek zou verlaten. Vervolgens liep naar de schuur, waarna hij de staldeuren afsloot, om vervolgens de voordeur af te sluiten. Hierop heeft Duzinos gevolg gegeven aan zijn be dreiging en het huis in brand gestoken. Daarna ging hij naar de hooizolder, waar hij door ophanging een einde aan zijn leven heeft gemaakt. Het vuur nam weldra een groote omvang aan. De vrouw vluchtte naar de achterzijde van de boerderij, waar zij de deuren geslo ten vond. Door het verbreken van een raam heeft zij zich nog tijdiig in veiligheid kunnen stellen en is naar haar zoon geloopen, die op korte afstand van de boerderij woont. Toen de brandweer ter plaatse kwam, was de geheele boerderij reeds een prooi der vlammen. Van de inboedel kon niets worden gered. Later vond men het geheel verkoolde lijk van Duzinos. Het schijnt, dat de man al eenigen tijd met het thans door hem uitgevoerde plan heeft rondgeloopen. Een aanwijzing daarvoor is. dat hij eenige dagen geleden zijn brand verzekering heeft opgezegd. GEREF. KERK Aangenomen: Naar Ny verdal (2e pred. plaats), O. Bouwman te Zalt-Bommel. NED. HERV. KERK Beroepen: Te Neerlangbroek, T. H. Oostenburg te Gouderak Te Geneimuidien, T. v. d. Hee te Polsbroek. GEREF. GEMEENTEN AFSCHEID Ds P. KUYLMAN In verband met zijn vertrek naar Maastricht heeft Zondagavond Ds P. Kuyl- man in Excelsior te Den Haag afscheid ge nomen als voorganger van de Haagsche Jeugdorganisatie. Onder de vele aanwezigen bevonden zich de Kamerleden de Geer en Tilanus. Tot afscheidstekst koos Ds Kuylman Rom. 7 25 „Ik dank God, door Jezus Christus, Na de predikatie werd het woord' gevoerd door Mr Dr F. M. Baron van Asbeek, voorz. der H. J., door mej. F. Budding namens de meisjes, en door den door T. Moorman namens de jongens. AMBTSJUBILEUM Ds. Ph. F. FABER Zondagavond heeft Ds. Ph. F. F a b e r, Ned Herv. predikant te Sloten (Amsterdam West) zijn 40-jarig ambtsjubileum her dacht. Het was een feestelijk getint samen zijn in de oude dorpskerk, waar een groot bloemstuk vóór den kansel het medeleven vertolkte van de gemeenteleden, die in zulk groot getal waren opgekomen, dat de Kerk overvol liep. Woorden van dank en gelukwensch zijn gesproken door ouderling J. Grevenstuk namens Kerkeraad en gemeente; door Ds. L. R. Aalbers, van Ouderkerk a. d. Am- stel, namens den Ring Weesp, waarvan Ds. Faber praeses is; door Ds. J. F. van D u ij n e uit naam van de genabuurde Kerk van Sloterdijk (Amsterdam-West); en door den hulpprediker Ds. G. H. v. d. Woord voor het meer stedelijk gedeelte der ge meente in het Z.W. van Amsterdam. Alle sprekers huldigden den nog krachtigen jubi laris voor zijn trouwe Evangelie-bediening en zijn pastoralen arbeid. De gemeente zong haar leer aar Gezang 197 4 (gewijzigd) toe, terwijl ook een zangkoor zich op verdienste lijke wijze deed hoor en. Ds. F a b e-r, die na dit alles zelf aan het woord kwam, verklaarde afkeerig te zijn van huldebetoon, omdat, zeide hij, 40 jaren Evan geliebediening eerder aanleiding geven tot ootmoedig mediteeren dan tot blij jubileeren. Hij heeft zich voorts in deze jaren menig maal als een eenzame gevoeld, omdat hij zich ner bij een bepaalde kerkelijke partij heeft aangesloten, welk isolement men hem wel eens als een schaduwzijde heeft aange rekend. Spr. zag evenwel den lichtkant, om dat hij gelooft aan de eenheid der gemeente in haar verheerlijkt Hoofd Christus, en bitter weinig hecht aan partijleuzen op kerkelijk terrein. Op geen enkel gebied heeft spr. trou wens een banier in -menschenhanden gezien, die hij onverdeeld zou willen volgen. Voor den spontanen drang der gemeente tot gedachtenisviering is spr. evenwel ten slotte gezwicht. Als tekst voor dit uur koos spr. Handelingen 26 22 en 23, bij de ont vouwing waarvan hij o.m. zeide steeds Evangeliedienaar te hebben willen zijn. Slechts tweemaal moest hij door ziekte zijn arbeid onderbreken. Spreker heeft onder vonden, dat God de prediking ook aan eigen hart heeft gezegend. Stormen van twij fel hebben hem geschud, maar des te vaster weet hij zich hierdoor geworteld in het fun dament Christus. Tot de gemeente richtte spr. zich met de vermaning, dat God in dit uur de vruchten der prediking van genade en barmhartignid zoekt. Met herinneringen aan zijn arbeid in Langerak (tot 1901), in Buiksloot (tot 1909) en in Sloten vóór en na de annexatie besloot Ds. Faber zijn gedachteniswoord. De dienst, die om 7 uur was aangevangen, werd te kwart vóór tien beëindigd. Ds H. D. DRENTH As. Donderdag viert Ds. H. D. Drenth, em, predikant van de Geref. Kerk van de Heij-Tuindorp (Z.H.) zijn 70sten verjaardag. Harm Daniël Drenth werd 1 April 1887 te Veendam geboren en was aanvankelijk werk zaam in den boekhandel. Op 20-jarigen leef tijd ging hij naar Kampen en studeerde aan de Theol. School aldaar, waar hij in 1894 candidaat werd, om op 18 Nov. van dat jaar door wijlen Ds. W. K. P. Goeree v. Wagenbor gen te Nieuwolda in het ambt te worden be vestigd. In 1898 verkreeg Ds. Drenth eervol emeritaat wegens zijn benoeming tot geeste lijk verzorger van de stichting „Deninenoord" te Zuidlaren. Tot 1907 is hij dat geweest tot dat hij in gelijke betrekking werd benoemd aan de stichting Wolfheze te Wolfhezen. In 1928 vroeg hij als zoodanig eervol ontslag en stelde zich wederom beroepbaar. Nov. van laatstgenoemd jaar verbond hij zich aan de gemeente van de Heij-Tuindorp, die hij heeft gediend tot aan zijn emeritaat dat hem 25 Nov. 1934 verleend werd. Ds. Drenth vestig de zich daarop metterwoon te Den Haag, welke woonplaats hij vorig jaar met Nun- speet verwisselde. ONDERWIJS ONDERWIJSBENOEMINGEN Utrecht, Kon. Emmaschool, Chr. School v. B. L. OkOp proef Mej. A. Koff ij berg, thans onderwijzeres aan de Chr. school te Eindhoven. Z e n d e r en.. School v. C.V.O.: tot onder wijzer K. Rosenberg, thans onderwijzer aai de school voor C.V.O. te Ensohedé. Prof. Dr. H. M. VAN NES Morgen viert Prof. Dr. H. M. van Nes, rustend hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden, zijn 75sten verjaardag. Hendrik Marius van Nes werd in 1862 te Goedereede geboren. In 1880 deed hij toela tingsexamen aan de Rijksuniversiteit te Utrecht en studeerde theologie en de klas sieke letteren te Amsterdam. Nadat in 1883 zijn antwoord op een prijsvraag bekroond was promoveerde Prof. v. Nes in 1887 cum laude tot doctor in de theologie op een proef schrift: „Het Nieuwe Testament in de Cle- mentinen". Gelijk met wijlen oud-minister A. S. Talma deed hij voor het Prov. Kerk bestuur van Zuid-Holland zijn proponents examen. Na in Engeland en Schotland te hebben gestudeerd nam hij uit 9 beroepen dat naar Woudenberg aan waar zijn leer meester, wijlen Prof. Dr. J. H. Gumming, hem 15 Juli 1888 bevestigde. Tijdens zijn verblijf in zijn eerste ge meente promoveerde de 75-jarige opnieuw nl. in 1891, thans tot doctor in de klassieke ietteren op een Latijnsche dissertatie over het Homerische vraagstuk. Uit een 10-tal beroepen werd in 1892 dat naar Rotterdam aangenomen, waar Dr. van Nes 31 Jan. 1892 zijn intrede deed. In 1900 aanvaardde Dr. v. Nes het voor de tweede maal door Den Haag op hem uitgebrachte beroep en 17 Oct. van dat jaar deed hij zijn intrede als 13e predikant in de Residentie, waar toen juist de Regentessekerk verrezen In 1905 volgde zijn benoeming tot rector van de toen juist gestichte Zendingsschool te Rotterdam. Dr. v. Nes aanvaardde deze be noeming en 1 Oct. 1905 preekte hij afscheid van de Haagsche gemeente, wegens bekomen emeritaat. Dr. v. Nes kwam weer in Rotter dam terug en werd daar buitengewoon lid van het ministerie van predikanten, Reeds na 2 jaar volgde zijn benoeming tot hoog leeraar vanwege de Ned. Herv. Kerk aan de Rijksuniversiteit te Leiden als opvolger van prof. dr. M. A. Goozen, om onderwijs te ge ven in de Dogmatiek, «Zending, Kerkrecht en Ethiek. Op 1 Sept. 1907 deed Prof. van Nes zijn inauguratie, sprekende over: „Supra-historisch". GOUDEN SCHOOLJUBILEUWT De Vereeniging voor Chr. Scholen "te Batavia viert haar gouden jubileum. In het klein begonnen is deze vereeniging door zeer veel moeilijkheden heen geko men tot grooten bloei. Van haar gaan uit 12 Europeesche scholen met 2500 leerlin gen, vier Mulo-scholen met 400 leerlingen, een kweekschool en een middelbare school met 220 leerlingen. Door haar ko men dus 3300 jonge menschen in aanra king met het Evangelie, POLITIE-EXAMEN Het Hoofdbestuur van den Bond van Chr. Politie-ambtenaren maakt bekend, dat het examen voor het diploma van ambtenaar van politie (agent van politie, veldwachter, enz.) in het jaar 1937 te 's-Gravenhage zal worden gehouden, en wel op Dinsdag 3 Augustus en eventueel volgende dagen. Schriftelijke opgave tot deelname kan ge schieden uiterlijk tot 10 Juni 1937 aan het Bondssecretariaat, Jekerstraat 58, Amster dam (Z.). Zaterdag werd in de Schiehaven te Rotterdam de eerste van de vier bronzen schroeven aangevoerd (waarvan twee reserve) voor het in aanbouw zijnde vlagge- schip van de HollandAmerika-Lijnde „Nieuw Amsterdam «9e ek/ufad doétMm direct tegen alle pijn» 112 stuks 52 ct. Zakdoosje, 3 s HERV. LYCEUM AMSTERDAM Het Herv. Lyceum te Amsterdam zal de splitsing tusschen zijn gymnasium- en zijn H.B.S.-afdeeldng voortaan na het eerste i) plaats van na het tweede leerjaar, dus bij het begin van de tweede klasse voltrek ken; op voorstel van den rector, dr. J. Smit heeft het bestuur daartoe eenstemmig be sloten. JUBILEUM TH. BAKKER De heer Th. Bakker, hoofd van de Chr. School te Zelhem (Geld.) viert 1 April a.s. zijn zilveren jubileum als hoofd bij het Ghr. onderwijs te Zelhem. Tevoren was de jubilaris hoofd te Zwaagwesteinde. Er heeft zich oen comité gevormd om den jubilaris, die zich ook buiten de school oo allerlei gebied beweegt, een huldeblijk aan te bieden. Prof. Dijk wijst op de gevaren die voor het Chr. onderwijs opdoemen tiDe wacht bij de erfenis moet betrokken'* Onder presidium van Prof. Dr K. D ij k kwam de Unie „Een school met den Bijbel heden in K. en W. te Utrecht in 59e alge- ïeene vergadering bijeen. De voorzitter opende hedenmorgen ora half elf de vergadering met het doen zin- >n van Ps. 68 10, gebed en het lezen van Cor. 15 20—28. Hierna hield hij de Openingsrede, waarin hij allereerst herinnerde aan d o mbus, die over enkele weken weer opengaat en waarvan het rumoer ook tol de Unie doordringt, ook al bemoeit deze zic-h niet daadwerkelijk met de politiek. Het gaat bij de stembus om de geestelijke en zede lijke goederen van ons volk, ook al is elke stembusstrijd niet meer een actie voor de -rije school. Al stelt deze tijd andere ©ischen en zijn meer economisohe en militaire vraag stukken in het geding, spr. wil toch sterk den nadruk leggen op liet, verband tus schen de stembus van Mei en de scholen met dien Bijbel. Er is meer dan één reden om zich druk te maken voor de vrije school. Spr. herinnert ten bewijze daarvan aan de Kamerdebatten over de concentratie, aan wat Volksonderwijs tot op den huidigen dag tegen dien School met den Bijbel blijft oeren, aan de problemen op het ter rein der paedagogiek, getuige het jongste Chr. Nat. Schoolcongres, dat zoo uitnemend jde en aan de op politiek terrein op stuwende macht van het Nat. Socialisme, ook al spreekt die beweging hartroerende dingien van dien Schoolstrijd. Het Nat.-Sooialisme doemt het Chr. onderwijs ten doode, naar spr. met citaten uit brochure IV en uit het Nat. Dagblad aantoont. Het ideaal van de N.S.B. is een uitvloeisel van het beginsel der staatsalmaöht, waartegen reeds Groen v. Prinsterer met alle wa penen waarover hij besohiktej optrad. Aan de hand van Groens geschrift uit1837 „De Maatregelen tegen de Afgescheidenen aan het Staatsregt getoetst", toonde spr. dit nader aan om te conrludeeren, dat de Unie bij den verkiezingsstrijd het grootste belang heeft. Zij bidt, dat God de uitslag- zoo moge doen zijn dat de liefhebbers van de vrije school reden hebben tot danken en tot ver heuging en zij verwacht, dat de voorstan ders van clfö vrije school hun plicht zullen doen bij de stembus in het geloof dat het Koninkrijk van Jezus Christus zeker komr, ook al is de schijn tegen. Want niet isert en geen men sch wint, Christus de Levensvorst, Die den dood overwon. De eenheidsleus Spr. stond vervolgens nader stil bij de een- heidsleüs, die men van neutrale zijde ook op schoolgebied aanheft en op de lofzang, die vam de zijde van het Comité Propaganda Openbare Sohool wordt gezongen op d'ie school, om te concludeeren dat in dié krin- glen e/en wonderlijke opvatting van eerbied bestaat, en de vrienden van de Unie op te wekken om op dit pad: van onwaardige cri1 tiek niet te volgen, ook niet als men veront waardigd is over de kwalificaties van de Chr. School, maar positief werk te leveren. Ook de voorstanders van de Chr. Sohool '>e- geeren eenheid en zij hebben op de jongste nationale feesten zich niet onbetuigd gela ten. Maar de groote vraag is, welke een heid begeerd wordt-en hoe zij -te zoeken is- Een eenheid, waarbij alles wat christelijk wil zijn aan die -neutrale school wordt gelijk geschakeld, wijst spr. af. God beware ons voor een eenheid als in Duitsohland is gesmeed. Zij is voor de school nu niet em nooit te aan vaarden. Waakt en bidt, dat het goud van het Chr. onderwijs niet verdon- kere! Geeftu met heilige bezieling in den strijd voor de vrijheid en de eere der Chr. schooi! Da wacht bij de erfenis moet betrokken. Spr. herinnerde in dit verband aan de fi guur van wijlen Jhr Mr A. F. de Savoraln Lobman, d'ie 29 Mei a.s. voor een eeuw ge boren werd, alsook aan de figuur van wijlen Dr A. Kuyper, die 29 Oct. a.s. voor 100 jaar het licht zag. Zij hebben elkander in den strijd tegen liberalistische tyrannde gevon den en bij hun erfenis betrekken wij, aldus spr., in het jaar dat vóór 300 jaar de Staten vertaling het liöht zag, de wacht Onder be ding van Gods genade wil de Unie hier voor gaan. In dit jaar der gedachtenis legt zij en al haar vrienden de gelofte af dat het pand van het vrije chr. onderwijs niet wordt losgelaten, maar bewaard im de mogendheid van Hem, Die dood geweest is en weer leeft, ,Bn 't volk dat Hij ontzondigd heeft, In eeuwigheid beveiligt. (Applaus). Jaarverslag Hierna werd het 58e jaarverslag, wederom uitgedijd tot een Jaarboek voor het Chr. Onderwijs van 360 bladzijden, goedgekeurd onder dank aan den secretaris, Mr J. J. Hangelbroek te 's-Gravenlhage. Hierna deed de secretaris verschillen de mededeelingén. Sinids de vorige jaarvergadering zijn nieu we Locale comité's der'Unie opgericht te Blauwkapel (Groenieikain) en Bode graven (De Meije). Het totaal bedraagt thans 891. In 1936 wérden 250.760 exemplaren van het Umieblaadje verspreid. Het vorige jaar bedroeg het totaal 248.920 exemplaren (zoo- dat dit in 1936-met 1840 exemplaren is voor- Uitgegaan). Omtrent de Bibliotheek ten dienste van het Christelijk Onderwijs, welke mede door de Unie in stand wordt gehoudien, kan worden gerapporteerd, dat in het afgeloopen jaar 946 boeken uitgeleend, 34 werken aan geschaft en 46 werken ten geschenke ont vangen werden. Voorts werd grootend eels de uitge breide bibliotheek van wijlen den heer J. L em.s, te 's-Gravenhage ge deeltelijk in eigendom (wat de brochu res en tijdschriften betreft), gedeelte lijk voorloopig voor 5 jaar in bruik leen afgestaan,'hetwelk een zeer be langrijke aanwinst voor die Bibliotheek betee'kent. Op verzoek van dien schen ker zal zooveel mogelijk de geheele verzameling als afzonderlijke collectie j bijeen gehouden wordien, Vervolgens rapporteerde de secretari omtrent de kas vam fondsen, bestemd voor de stichting van scholen met den Bijbel. Op 31 December 1936 was in deze kas door 10 Locale Comité's belegd een totaal bedrag aan stortingen en renten van 3.034,74. Aan Beleggingen In effecten en op de Rijks postspaarbank was op dien datum aanwezig 5.245.48. Er is dus een saldo ten faveure van de kas van ƒ2.210.74. In 1936 hebben geen terugbetalingen aan Locale comité's plaats gehad. Eveneens rapporteerde Mr Hangel broek inzake de schoolfondsen. Het aantal fondsen is verminderd met 2 door de oprichting van een sohool met den Bijbel te Wijk en Aalburg (N.-Br.) en door de opheffing van het schoolfonds te Hout rakpoldier. Laatstgenoemd fonds werd ge schonken aan de school te Halfweg, wélke door de kinderen uit den Houtrakpolder ge regeld wordt bezocht. Al deze rapporten werden goedgekeurd, waama de vergadering, op voorstel van het bestuur, een wijziging bracht in het eersle lid van. art. 6 van het reglement van een kas van fondsen bestemd tot stichting van scho len met den Bijbel in betrekking tot de be- Subsidies Op voorstel van het bestuur voteerdte de vergadering dit jaar uit de kas der Unia, aan het fonds Paedagogische leerstoel ƒ50; aan „Barnabas" en „Lukas" eJk ƒ90; aan „Johannes" en „Jacobus" elk ƒ45; aan de bibliotheek ten dienste van het Chr. onder wijs 150; aan 't comité V.O.J.O. (voor onze jonge onderwijzers) ƒ250; en aan de com missie voor oud-strijders ƒ500. Ook werd aangenomen een voorstel van het bestuur om in '37 uit het fonds Paedagogisclue leer stoel aan het Geref. Schoolverband ten be hoeve van den paedagogischen leerstoel aan de Vrije Universiteit uit te keenen een sub sidie van ƒ600. Het aftredend bestuurslid. Prof. Dr K. D ij k, werd met groote meerderheid her- koaen. Nadat het rapport over de Unie-Propagan- da-actie was behandeld, werd de morgen- In de middagvergadering trad als referent op Prof. Dr J. Wateriink, hoogleeraar aan de Vrije Universiteit, met het onder- Wij staan midden in de vraagstelling van deze tijd, zegt spr., wanneer wij vragen, hoe kan de school arbeiden in dienst van di karaktervorming van het kind. Deze vraag is uit den aard der zaak niet nieuw. Het maatschap pelijlc leven in de zen tijd heeft dringend behoef te aan jonge men schen met ver antwoordelijk heidsgevoel. Niet de school alleen heeft aan dit manco schuld. Ook en in de eerste plaats schieten de ge zinnen te kort. De Christelijke school moet de Prof. Dr J. Waterink akte aanpakken het ki n d e r s be- De karaktervorming kan niet bespro ken worden buiten de samenhang met heel het leven en al de onderscheiden levensverrichtingen. Het karakter is in zijn diepsten grond van zedelijken aard. Daaruit volgt, dat er een nauwe samenhang tusschen karaktervorming en gewetens Zonder dat de school zich bemoeit met de gewetensvorming, zal zij aan de karakter vorming weinig kunnen doen. De specifieke begaafdheid of niet-begaafd heid spreekt bier het belangrijkste woord. Voor de karaktervorming is nu noodig, dat er een oefening zij in het hanteeren van de specifieke begaafdheid. Hieruit volgt echter, dat alle massa behandeling gevaarlijk kan zijn voor de karaktervorming. Tevens hebben we te doen met de uiterst belangrijke vraag van de karakter-structuur De affectiviteit, het temperament en het uitingsvermogen. Aan deze drie moet lei ding worden gegeven. De vraag, hoe de school de karakter vorming moet dienen, wordt nader bespro ken. In de eerste plaats de vraag: „welke taak heeft de school als gemeen schap voor de karaktervorming?" Daarnaast komen de vragen: „Hoe kan de o nderwijsmeth.ode de karakter vorming dienen?" Ten derde: „Hoe kan de leerinhoud de karaktervorming die nen?" Ten vierde: „Hoe kan de persoon lijkheid van onderwijzer en onderwijze res in dienst staan van de karaktervor ming?" De schoolgemeenschap zelve voedt te weinig op. Spreker wijst op het groote be lang van het geven van een verantwoorde lijke taak aan sommige kinderen, met het oog op de cemeenschapnelijke belangen. Aan de klas en aan de groep zal zulk een leiding gegeven moeten worden, dat de deugden, die wij in het leven van het kind door Gods goedheid mogen ontdekken, worden gewaardeerd. Nuchterheid en een voud; onverbiddelijke strengheid jegens on trouw en oneerlijkheid, jegens unfaire prak- tijken en pedanterie moeten, de heele groep kenmerken. De onderwijsmethode heeft evenzeer stel lig een taak ten opzichte van de karakter vorming. Te zeer let men thans o het b ij brengen van kennis en o de intelleetueele q u a 1 i t e i t e van de kinderen, terwijl b ij het onderwijszelf aan de wilsvor ming weinig of niets wordt ge daan. De kinderen, vooral de knappe kin deren, moeten leeren zich in te spannen. Noodzakelijk is, dat de school meer vraagt van het eigen .initiatief van het kind en dat zooveel doenlijk aan het kind de eisch ge steld wordt, dat het zich met alle kracht iD- pant. Het kind moet niet in de eerste plaats verken om het cijfer, maar om iets te berei ken. Dat iets moet dan zijn overwinning van weerstanden. Spr. wijst er vervolgens op, hoe bij onder scheiden vakken de leerinhoud karakter vormend werkt. Ten slotte spreekt hij over de beteekenis in de persoonlijkheid van onderwijzer en onderwijzeres voor de karaktervorming der deren. Wie zelf geen karakter eft, kan aan anderen het niet geven. De besturen moeten bij het aanne men van leerkrachten er op letten, of zij met een ware Christelijke persoonlijkheid hebben te doen. De onderwijzer moet een persoonlijkheid zijn. Hij moet een spontane manier van doen hebhen, waardoor de din gen hun eigen proporties behouden. Hij mag geen schema-mensch zijn, maar de natuur- lijke joviale openhartige'figuur, die zelf lepft j uit liet geloof en die in blijde evenwichtig heid zijn levensroeping als een rijke gave van God heeft ontvange". (Applaus). 1 CHR. S.O.S. Voor de belangen van het Chr, onderwijs aan schipperskinderen Eendrachtige samenwerking is noodig Zaterdag werd te Utrecht de jaarver» gade ring gehouden van de Centrale Bond van Prot Qhr. Veireenigingen, die de helan- gien van het Christelijk Onderwijs voor Ne» derl. schipperskinderen trachten te bevorde ren. De vergadering was zeer druk bezocht en stond onder leiding van Mr J. TeTp» stra, lid van de Tweede Kamer. Met gebed en l ezen van Jesaja 53 open da de voorzitter de vergadering. Hierna heelt Mr Terpstra wellkonn de heeren Salomon (redacteur van het blad „SChuttevaer"1 Kieft namens die Vereen. Chr. Onderwij» zers," Ligtvoet vertegenwoordigende d9 Vereen, voor Chr. Volksonderwijs, Van der Graaf namens het Geref. Soboodvor* band en de heer Van der Molen van de Sohippersschool te Vreeswijk. In zijn daarop volgend openingswoord bracht de voorzitter hulde aan den secreta» ris den heer S. Dijkstra die in het afgj» loopen jaar zooveel goed werk heieft verricht in het belang van de Bond. Spr. drong aan op eendrachtige samen» werking en sprak zijn vreugde uit over ifo goede samenwerking der kerkelijke rich» tingen. Dit is van groot belang. Moge op dit terrein nooit oneenigheid bij het Chr. On< derwijs binnendringen! Er zijn moeiïijkho- dien die Spr. bijzonder onder de aandaont der aanwezigen wi'lde brengen. Ia de eerste plaats zijn daar de moeilijk» heden bij de vorming van een klas (te Arnhem). Dan wees Spr. op het feit dat er scholen gietsticht wordien, die z.g.n ook voor kinderen uit Chr. gezinnen be sternd zijn, maar die geen voldoende waar borg bieden voor het Christelijk karaktel van- het onderwijs aan die scholen. Waarom laat'tóen dit werk niet aan Chr, S.O.S. over? In de derde pïaaats wees Spr. op de mod» lijkhedien welke ondervonden worden teü aanzien van de overheidssteun, betreffend? huisvesting van aan de wal vertoevend9 kinderen. Ook wat dit betreft zij Chr. S.O.S, op zijn hoede! De secretaris die heer S. Dijkstr bracht vervolgens het jaarverslag uit. Uit' voerig werd in dit verslag gewezen op. de gevoerde actie en de besprekingen mét de regeering. Hulde werd gebracht aan den heer A. van Voorthuyzen, den afge- treden inspecteur B.L.O., die het Chr. S.O.S, ook een warm hart toedroeg. Voorts maakt? 'het verslag melding van een vooruitgang van het Chr. S.O.S. en van eën betere orga nisatie. Ook het aantal ligplaatsklassen ia groeiende. Het Chr. S.O.S. oriënteert ziit heter op het aangewezen arbeidsterrein. Het werk wordt rijk gezegend en de be- reikte resultaten stemmen tot groote dank baarheid. Chr. S.O.S. gaat moedig voor» waarts. De propaganda heeft steeds de volle aandacht van het bestuur. Het financieel verslag meldde een batig saldo van plm. f 16. De secretaris de heer Dijkstra, werd voor het nieuwe vereenigingsjaar bij' acclamatie herkozen. Zonider discussie besloot de vergadering tot vaststelling van het leerplan voor de Chr. Sohippersschölen en klassen voor Lig- pl a ats-on der wij s. Vervolgens werden vragen en voorstellen besproken. In de middagvergadering sprak de heer J. G. Baart, van Rotterdam, oveT het ou- dei-werp: „Het leesonderwijs op onze Chr, Scholen voor Schipperskinderen", van wel» ke reden we Zaterdag reeds verslag gaven, Instructievaartuig Prinses Juliana Verbouwd en weer In dienst gesteld. In tegenwoordigheid van autoriteiten en genoodigdem is te A m s t e r d a m het, instructievaartuig Prinses Juiiana" van het onderwijsfonds voor de scheepvaart, weer in dienst gesteld. Het schip heeft thans een lengte van 38.35 meiter en een grootste breedte van 6.37 meter. Bij de verbouwing is-in het schip ook een dubbele boden aange bracht, waardoor het mogelijk is een waterbal last van 70 ton mee te nemen en de diepgang te regelen van 1.80 tot 2.50 meter. Knaapje verdronken In een onbewaakt oogenblik geraakte het vierjarig zoontje van de familie K. te Zevenhoven (Z.H.) in de naast do boerderij loopende poldersloot. Voorbijgaande kinderen, die het ongeluk bemerkten, waarschuwden de ouders. Toen het knaapje door den vader uit de sloot was gehaald, bleken levensgeesten reeds te zijn geweken. HET NIEUWE KOOKBOEK A. KOOPMANSGORTER G, A. M, DE BOERDE JONGE 15de druk 416 bladzijden f O OC gebonden 3.fc.Lü Ook in de bockhandel verkrijgbaar e— P. NOORDHOFF N.V., GRONINGEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 10