AAMBEIEN Hoe oorlogsmateriaal naar Spanje wordt verscheept UOTft TEL.31660 I CAlt ANNO 172! Reneral Agcnf ANDRE KERSTENS. Tilburg N.V. STOEL- EN MEUBELFABRIEK V.H GEBR. VAN ROOIJEN fllKent U ons nieuwe l0 .servies IN E KE P .1) tlet hnt o.a. in onze "Permanente Toonzaal met K^yj^g. vrijen toegang: ftfomcRaouttC" EOKEN 15. AMSTERDAM MAASTRICHT lEN^» E.N.F.E.T. - SCHEEMDA [Telefoon 10 Nederl. Octrooi 28971 Fabriek van Tafelranden - Rlemschrüven - Veilingen voor Racefietsen - Zitting» voor 1beien - Triplex tafelbladen met 5 Dim. dlkto - Gedr. proflelranden over bet land. Hoofdvert.w. U Vraagt Hooimeijers Beschuit Een miljoenen-productie H. H. Winkeliers vraagt nog heden bemonsterde offerte aan A. HOOIMEIJER ZONEN et- en Beschuitfabrieken Bnrendrecht NITRO VALSPAR BLANKE NITROCELLCLOSELAK De spaitlak voor „betere" meubelen. Valentine ^Company. Hollend Wlnicholen Verkc antoor; - J. ROb- j C-. Prinsengracht 762. Am»teraamC Gevaarvolle reis van Se „Sarkani" naar Alicante Elk oogenblik dreigde het schip in de lucht te vliegen Een opvarende vertelt Zoo nn en dan is melding gemaakt van het vervoeren van oorlogsmateri aal door Nederlandsche schepen voor een der Spaansche oorlogvoerende par tijen. Bijzonderheden ontbraken echter in den regel. Hoe de lading aan boord kwam en gelost werd was nooit zeer duidelijk. Toevalligerwijze kwam een verslaggever dezer dagen in aanraking met iemand, die onlangs een „smokkel- reis" naar Spanje aan boord van een onder Nederlandsche vlag varend schip gemaakt heeft en bereid was daarover te vertellen. Onze zegsman is niet alleen zeemam. maar heeft ook een baantje aan den wal. In De cember kreeg hij lust weer eens het zeegat uit te gaan en hij meldde zich aan bij een Nederlandsche Reederij. Daar werd hem de vraag gesteld of hij bereid was deel uit te maken van de bemanning van het s.s. „Sarkani", dat een reis naar Spanje met contrabande aam boord zou maken. Hij antwoordde bevestigend en daarna ontving hij een aanstelling. Eenige tijd later begaf hij zich te Rotter dam aan boord. De bemanning voor deze reis bestond uit 21 man, incl. de gezagvoerder. Na nog eenige dagen in de haven gelegen te hebben verliet het 3000 ton metende schip Rotterdam. Lading was er niet, maar de orders luidden, dat het schip naar Memel in-Lithauen moest. waar het vier dagen is gebleven. Vandaar werd naar Gdynia in Polen gestoomd. In de Poolsche haven werd in zeer snel tempo geladen. De lading De ruimen werden gevuld met geweren, mitrailleurs, kanonnen, vliegtuigmotoren, ongeveer 500 ton buskruit, eenige honder den tonnen brandbommen, geweerkogels,, enz. Een gedeelte van de lading werd door een Duitsch schip uit Hamburg aangevoerd. Toen de Duitschers er achter kwamen, waarvoor „hun lading bestemd was, begon nen zij te schelden op de bolsjewiki". Dat dit materiaal voor de linksche partij in Spanje bestemd was, was allen opvaren den bekend. Trouwens, eigenlijk wist de bemanning dit al .in Rotterdam alleen wist men niet waar geladen zou worden. De gezagvoerder kreeg papieren, waaruit bleek dat de ladircr uit stukgoederen be- §toöd en voor Marseille bestemd was^,... Het loon voor de bemanning Voor het vertrek uit de Poolsche haven vroeg het scheepsvolk den vertegenwoor diger der reederij te spreken, die het „volk" in de kajuit van den gezagvoerder ontving. Het scheepsvolk eischte boven de van te voren vastgestelde gage een premie van f 500 de man en bovendien wilde de eischende partij een schriftelijke verkla ring. dat na behouden terugkeer het volk niet zou worden afgedankt, maar voor een volgende reis in aanmerking zou komen. Het resultaat was. dat aan ieder f 250 boven zijn gage werd toegezegd en de ge- ëischte verklaring werd verleend en ook prompt is nagekomen. Nadat dif ge re ere ld was werden de offi cieren ontboden. Hun werd gevraagd of zij zich te allen tijde bereid verklaarden den kapitein te gehoorzamen. Het antwoord luidde bevestigend, waar op de eerste officier een gratificatie vroeg, nu deze aan het volk beloofd was. Toegezegd werd, dat alle officieren be halve hun gage een extra-uitkeering van 100 proeent zouden ontvangen met als basis f 350 voor den derden officier. Bij thuiskomst te Rotterdam is aan scheepsvolk en officieren het toegezegde uitbetaald. Zes voet koplast Volgens onzen zegsman is het ladings- werk op buitengewon roekelooze wijze ge schied. Voorop dient te worden gesteld dat het schip in het geheel niet op een dergelijke lading berekend was, zoodat die op zich zelf reeds gevaarlijke last mog gevaarlijker voor de opvarenden werd. Het materiaal werd er „ingesmeten", de brandbommen om een voorbeeld te noe men lagen vlak bij de vuren. Bovendien is het weer buitengewoon on gunstig geweest, zoodat het kolenverbruik zeer groot was en inplaats van 12 mijl slechts 7 mijl ontwikkeld kon worden. Het schip heeft dan ook het grootste gedeelte van de reis met een koplast van 6 voet ge varen. De bommen verschoven gedurende de reis, de kruitkisten braken door, de watertanken sloegen lek: kortom het mag een wonder heeten, dat het schip niet in de lucht is gevlogen. Van Gdynia naar Alicente In de tweede helft van Januari vertrok de ©Sarkani" uit de Poolsche haven. Dooi de Sont koerste het. schip naar Gibraltar. Voor de gelijknamige straat kwam het ongeveer 14 dagen later aan. Tusschen de Spaansche kust was steeds 100 mijl afstand bewaard e>p tot Gibraltar liep alles goed.. „In het holle van een maanloozen nacht voeren wij met gedoolde lichten door de straat. Ons groote geluk was, dat de zoeklichten van de zich in deze zone bevindende schepen van de Franco-partij ons niet te pakken kon den krijgen, omdat deze patrouillee- rende schepen onder den wal zaten. Vrijwel stuurloos voeren wij voor de wind, onder een krachtige storm, door de straat en kwamen behouden voor Alicante aan, U begrijpt", aldus onze zegsman, „dat als de „Sarkani" een pil had gekregen, wij er geweest zouden zijn met deze lading." Even buiten de straat vlogen een paar regeeringsvliegtuigen boven ons, die ons ongemoeid lieten gaan. Even vooj- de haven draaide een vaartuig van de regeeringspartij bij en spoedig daar op werd met het lossen een aanvang ge maakt. „Het leven aan boord was niet gezellig. Wij leefden onder voortdurende spanning en wisten dat bij het minste of geringste •erzet onzerzijds de kogel wachtte. Ook was verbinding met den wal ten strengste verboden. De radio werd alleen voor het ontvangen van berichten gebruikt Onze familieleden wisten dus niets van ons af. Het eten was slecht en de onderlinge ver standhouding liet te wenschen over." De terugreis Van Alicante vertrok de „Sarkani" naar Oran aan de Noord-Afrikaansche kust. Daar kreeg de gezagvoerder order naar Dartmouth in Engeland te varen. Eenige dagen later passeerden wij ander maal de Straat van Gibraltar enwerden aangehouden door een zwaar bewapenden trawler van de Franco-partij. Het vlaggesein was: stoppen en opstoomen naar Ceuta. Door de microfoon werd medegedeeld dat het schip zou worden prijsverklaard. Een officier met 5 man begaf zich aan boord van de „Sarkani" en eischte inzage van onze papieren. Hoewel deze op Mar seille gesteld waren zou onze aamvezighei 1 op dze plaats natuurlijk argwaan wekken cn bovendien lag er in de ruimen nog vrij veel kruitafval. Ook ditmaal was het geluk met ons wanteen Engelsche kruiser draaide bij. De officier en zijn manschappen gingen vlug van boord, zonder de ruimen te hebben onderzocht. De officier voeg te mij nog toe: „good bye, I will see you again". Het gevaar voor ons was voorbij en wij stoomden verder. Weinige oogenblikken later, de duisternis was inmiddels inge vallen zagen wij, dat dezelfde trawler een Russische boot inpikte. De Engelschman was toen niet meer in de buurt De terugreis had voor het overige een normaal verloop. Op weg naar Dartmouth kwamen telegrafische orders binnen dat de „Sarkani" naar Rotterdam moest koer sen ,waar het schip na eenige dagen terug keerde. Uitvoering consumptie- melkregeling Contractanten zijn verplicht consumptiemelk te leveren De Nederlandsche Zuivélcentrale ves tigt er de aandacht op van veehouders, aan wie *n formulier regeerings-contract voor levering yan consumptiemelk is toegezonden, dat, indien zij contact voor levering van consumptiemelk aan gaan, zij bij verkoop der melk aan de industrie of anderszins, het voorbehoud dienen te maken, dat zij tot het leveren van consumptiemelk moeten overgaan, in dien aan hun melk voor döit doel behoef te mocht blijken te bestaan. Dit voorbehoud is uiteraard niet noo dig, wanneer de betrokken veehouders bij voorbaat afstand zouden doen van de tegemoetkoming ingevolge de bij de nieu we consurnptiemellkregeling getroffen ga» ranifcieregeling. DE TOESTAND IN DE TUINDERIJ Nog niet rooskleurig ondanks gunstiger cijfers Algemeene vergadering van de NederlTuindersbond Op de te Amsterdam gehouden algemeene jaarlijksche" vergadering van den Ned. Tuin- dersbond, onder leiding van den heer W. J. van Kampen, werd met blijdschap ge constateerd, dat het aan'al leden sterk is toegenomen, voornamelijk in Zuid-Holland. De samenwerking tusschen werkgevers en werknemers blijft goede vruchten afwerpen. De werkzaamheden van het hoofdbestuur zijn groeiende en als gevolg daarvan zijn ook de kosten stijgende. Spr. achtte het daar om noodzakelijk dat een Uitbouwfonds gesticht zal worden. Spr. is tevreden over hetgeen bereikt is in de organisatie, maar de algemeene toe stand in den tuinbouw noemde spr. slecht Het jaar 1936 was een slecht jaar, gezien m het licht van andere jaren. Wel hebben voorzitters van verschillende Kamers van Koophandel in het openbaar meegedeeld, dat de toestand in den tuinbouw in het algemeen beter is dan in vorige jaren. Zij concludeerden dat uit de opbrengst van de verschillende veilingen. Spr. zet echter uiteen, dat wel is waar de opbrengst van de veilinger hooger is geweest, maar ook de kosten der tuinders waren hooger. Daarom is de conclusie niet juist en moet men voorzichtig zijn met cijfers. Spr. komt dan tot de export en zegt om. als zijn overtuiging, dat wil Nederland blij ven op de plaats die tot nu toe door ons land is ingenomen, dan moet het zich richten tot onze Oostelijke buren. Er moet komen een grootere goederenruil en er moeit orde komen in dat goederenverkeer. Over het algemeen gaan de tuinbouwers achteruit en is de nood bij de meesten zeer groot. Daardoor komt het dat ook dikwijls de materialen in erbarmelijken toestand gaan verkeeren. Ook de intensiviteit van den arbeid gaat in dalende lijn. Vrouwen en kinderen wer ken mee om te trachten nog iets te redden van het eens zoo bloeiende bedrijf. Wanneer straks wellicht ee<n herstel zal intreden in den algemeenen toestand, zou het niet onmogelijk zijn, dat de tuinbouw moeilijk mee kan komen door de algemeene verzwakking. In devaluatie ziet spr. in de toekomst geen nadeel. Besloten werd een adres te zenden aan den ZOUTtVlbCH en STOKVISCH De Groninger Brandwaarhorg-Mntschipgij Qpgtrlchl 1890 VASTE PREMIE ONDERLINGE WAARBORG SLUIT BRAND- INBRAAK en BEDRIJFSVERZEKERING Directie M. BROUWER - MrG-A. DIEPENHORST Kantoren Groningen O.Boteringestr. 7 Zeist Stationslaan 8 ACtlEVE VERTEGENWOORDIGERS GEVRAAGD bkV. Papierfabriek „MAASMOND" RAAMSDONKSVEER Houtvrije- en Houthoudende schrijf- en Druk papieren en Pergamyn Uitsluitend verkrijgbaar b. d. Groothandel VOORJAARSRECLAME HEEFT U ADRESSEN De Nederlandsche Adressen-Centrale voor den Handel, Spoorsingei 78, Rotterdam, Tel. 41250, verschaft U ook abonnementen op nieuwe vestin gen in alle plaatsen van Nederland op zeer voordeelige condities. Minister van Landbouw en Visscherij. waar in een ernstig beroep gedaan wordt om aan den tuinbouw een extra steunuitkeering te verleenen, voldoende groot om de aanwijs bare verliezen voor diverse hoofdgewassen geheel te compenseeren. Hierna kwamen verschillende huishoude lijke zaken aan de orde en w erden een groot aantal voorstellen der afdeelingen gedaan. Steun voor de fabrieksaardappelen De heer Schalker heeft tot den minister van Landbouw vragen gericht over het feit, dat aan de verbouwers van fabrieksaardap pelen, in le en 2e uitkeering, geen hooger bedrag dan f 1.per 100 kg. gedaan mocht worden in den herfst van 1936, dat h-A restant aan de verbouwers zou uitgekeerl worden in het voorjaar 1937 en dat nu blijkt, dat dit restant pas in den herfst van 1937 mag uitgekeerd worden. Gezien de groote uitgaven, die deze cate gorie landbouwers in het voorjaar heeft, aid bijv. voor het betalen van pacht, eventueel rentte en het koopen van kunstmeststoffen, zullen voor deze menschen door dezen gang van zaken ernstige financieele moei lij khedtjj te vreezen zijn. Gevraagd wordt aan genoemde landbou wers het restant bedrag van den oogst 1936 nog in dit voorjaar uit te betalen, opdat hun financieelfe moeilijkheden niet nog verrit- geren. ZATERDAG 27 MAART 1937 TWEEDE BLAD PAG. 5 In de haven van Vollenhove zijn de visschers druk bezig met het gereedmaken van hun vaartuigen. Ondanks de nieuwe bepalingen voor de kustvisscherij zullen zij in April aanstaande uitvaren, op hoop van zegen. Het nieuwe clubgebouw en bootenhuis van de Rotterdamsche Zeilvereeniging aan den Kralingschen Plas, dat vorig jaar verbrandde, iverd hedenmiddag in gebruik genomen. Exterieur van het gebouw, gezien vanaf de piaszijde Over de Sini-Laurehs-rivièr nabij Quebeck werd onlangs 'n nieuwe brug geopend, de ,Jsland of Orleans Suspension Bridge", Een luchtopname van de nieuwe brug, welke reeds van verre in de omgeving zichtbaar is. Z. K. H. Prins Bemhard heeft aan de Nederl; 'Ford Automobielfabriek de opdracht verstrekt tot levering van twee Ford V-8 cabriolets. De beide auto's voor de Koninklijke stallen in Den Haag, na de aflevering

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 5