Met Paschen langs de Veluwe uit de a.r. partij economie gemengd nieuws waar werk te vinden is Paasch- en Lentevuren ZATERDAG 27 MAART 1937 DERDE BEAD PAG.10 EEN MOOIE PASCHEN? Over lente gesproken! Loodgrijze luchten rekken, als we dit schrijven, over ons heen in we wanen oüs in de donkere dagen voor Icrst. Millioenen sneeuwvlokje dwarrelen imlaag. Flinke hagelkorrels worden in nassa over 't aardoppervlak uitgestort en iet is buiten wel heel triest in de natuur. In toch, het is lente! De kalender wijst het mmers uit! Het is de stille Zaterdag voor 'aschen, het groote overwinningsfeest van len Christus, het feest der Opstanding, het eest om ons hier tot het natuurlijke te •eperken van vernieuwing, van ontwa kend lenteleven. Zal het een mooie Paschen worden? Dat is de vraag, die reeds dagen lang in ■ele harten leefde. De kans dat zij ontken- lend zal worden beantwoord, is thans wel teel groot! 't Is guur en koud, al dagen lang, en er al wel een heel sterke verandering in de uchtörukverdeeling moeten intreden, wil log vóór of tijdens de feestdagen een volle- [ige omslag intreden. Doch: moed verloren, al verloren! En dan lenken we terug aan den beroemden zeven- len Januari toen de Prinses in het huwelijk rad en het weer zich prachtig hield, terwijl e dag te voren de regen neerstortte. Ook thans kunnen koude, polaire lucht- troomingen nog heel goed plaats maken oor echt, warm, zonnig voorjaarsweder. In dit opzicht is het laatste weerbericht liet bepaald bemoedigend. Maar de Bilt eeft het wel eens meer misgehad. Daarom: kan vriezen, 't kan dooien! In elk geval aat de winter ons verlaten en de echte jnte z41 baanbreken! Ook al duurt het aan En overigens: de echte natuurliefhebbers uilen zich door gure buitjes niet laten af- chrikken. Want tusschen de buien door, chijnt toch de zon envalt er dus ook eel te genieten. Daarom: naar buiten heengesneldl iet geschenk van Ie schooljeugd Naar wij vernemen zal dezer dagen wor- en aangevangen met den aanleg van de port- en tennisvelden en het daarbij behno- 3nde paviljoen in het koninklijk park oestdijk. Zooals men weet is dit met de irichting van de bibliotheek in het palcis, et geschenk van de Nederlandsche school ed. De bouw van het paviljoen is opgedragen an de N.V. Aanneming Mij J. P. van Ees- ?ren te Rotterdam. De aanleg van de ten- isbanen aan de N.V. All Weather Tennis- anen. te Scheveningen. IE JAMBOREE-POSTZEGELS In verband met de aanstaande, in Ne erland te houden, Wereldjamboree, zal. ooals reeds eerder gemeld werd, een 3-tal ijzondere postzegels worden uitgegeven en p1 April a.s. aan alle postkantoren ver- rijgbaar worden gesteld. De zegels worden alleen „op verzoek" an het publiek verkocht. De verkoopter- iijn is van 1 April tot en met 31 Augus- us. De geldigheidsduur der frankeeripg )opt tot 31 December 1937. Een boschrijke route We hebben al enkele dagen mooi lente weer gehad, dal mag niet ontkend worden, maar een feit is, dat we ons op andere tij den, zooals bijvoorbeeld vanmorgen, meer in de herfst waanden. Sneeuw-, hagel- en regenbuien wekken sombere voorgevoelens voor de Paaschdagen en vooralsnog dient inderdaad afgewacht te worden, hoe hot met Paschen zijn zal. Men geve de moed echter nog niet op. Denk maar eens aan de dagen van het hu welijk van onze kroonprinses: 6 Januari volop winter, 7 Januari schitterend weer. Zoo kan het tenslotte nu ook gaan! Zij, die het plan hebben, ondanks de som bere vooruitzichten Maandag een fiksehe tocht te gaan maken, zullen misschien ge bruik kunnen maken van de routebeschrij ving hieronder, ons door de K.N.A.C. ver strekt Deze tocht kan van ieder routepunt uit worden begonnen en „rondgereden". Als uitgangspunt is in de beschrijving Utrecht gekozen. Hier vandaan rijdt men over De Bilt, Bilthoven, Lage Vuur- sche en Baarn (21.5 km.) naar het, op het oogenblik in het brandpunt van de belang stelling staande Paleis Soestdijk (8.5 km Naar Amersfoort is het dan nog 12 km. Hier volgt men de richting Nijkerk om over Putten, dwars de Veluwe over te ste ken naar Apeldoorn, langs Garderen, Sta- verden Udcielermeer, het Aardhuis en Paleis 't Loo. De hier opgegeven route voert dwars door de bosschen en als het weer een beetje meewerkt, zullen de tochtenmakers volop kunnen genieten van de ontwaken de Lente. De afstand van Amersfoort naar Apeldoorn langs dezen weg bedraagt 63 5 km. In Apeldoorn kan men twee wegen kiezen. De eene leidt over de Hooge Veluwe, de andere voert den automobilist langs de Oostelijke Veluwezoom. Kiest men de route over de Hooge Veluwe dan volgt men de richting Hoenderloo (13 km.) en vandaar uit den weg naar Otterloo. Na ongeveer een km. of drie te hebben gereden vindt men aan de linkerzijde den ingang van de Stichting het Nationale Park de Hoogp Veluwe. Nu rijdt men over dit aan uniek natuurschoon zoo rijke Park langs de op het. terrein aangegeven route. De uitgang vindt men hij Oud Reemst. Hier vandaan volgt men den weg naar Oosterbeek, waar ook de route, die van Apeldoorn uit langs de Veluwezoom leidt, uitkomt. Laatstge noemde voert den automobilist over Beek bergen, Loenen, Zilven, Eerheek, Dieren en Rhederoord (31 km.). In Rhederoord rijdt men niet rechtuit maar slaat men rechtsaf den weg in die 'n onvergetelijken rit door de Onzalige Bosschen. aan den tocht toevoegt Men komt uit bij Rheden en volgt daarna de weg naar Arnhem (12.5 km.). In Arnhem wendt men het stuur weer in Noordelijke richting, naar Schaarsbergen, dan West waarts naar Oosterbeek-Hooe om vervolgens via Oosterbeek-Laag een bezoek aan kasteel Doorwerth te brengen (22.5 km.). Van Doorwerth rijdt men over Renkum, Wageningen, de Grebbe berg, Rhenen. Leersum, Huis te Maarsbergen. Huis te Maarn. Quatre Bras en de Leusderhei naar Lensden (50 k.m.). In Leusden slaat men de Laan 1914 in en volgt den weg over Soesterberg, Huis ter Heide, Zeist en De Bilt om in Utrecht den tocht te besluiten. Indien men de laatstbeschre- ven route volgt dan be draagt de totale af stand 232 km. Gaat men over de Hooge Veluwo zooals boven is om schreven dan wordt het totaal aantal km.'s 209. Tweede A.-R. toogdag in Limburg Onze strijd op verschillende fronten De .tweede A.R. Partijdag werd voor Limburg te Treebeek gehouden. Als spreker trad op de heer H. A m e 1 i n k niet een rede over „Onze strijd op verschillende fronten". De stcnibusstrud is volgens spr reeds in vollen gang en de A.R. staan in de voorste gelederen, tegenover C.D.U., S.G.P., N.S.B., C.N.A., S.D.A.P,, C.P.H. In' verband hiermee ging spr. na de pro gramma's van deze partijen, die hij in het kort besprak en weerlegde. Nu wordt er van verschillende zijden be weerd dat het Verkiezingsprogram 1933 van de A.R. Partij een mislukking is geworden. Aan de hand van verschillende feiten wist. de heer Amelink dit evenwel klaar en dui delijk te weerleggen, 't Gaat bij de a.s. ver kiezingen om 't behoud en de bewaring van onze hoogste goederen onder 't Huis van Oranje, besloot spr. Er moeten zooveel mo- DE „GELDERSCHE POST" GAAT VERDWIJNEN Naar in het nummer van de „Geldersche Post" van gister wordt medegedeeld, zal het blad een reorganisatie ondergaan, waarmede een naamsverandering gepaard gaat. De „Geldersche Post", die 12^ jaar op haar eigen wijze de A.R. beginselen heeft gediend, is dus verdwenen en daarvoor treedt in de plaats een blad dat. op den naam van „Algemeen Christelijk" aan spraak kan maken en dat verschijnen zal onder den titel „De Nieuwsbron voor Christelijk Arnhem". Het nieuwe blad verschijnt voor het eerst op Vrijdag 22 April bij de oude uitgeefster N.V. Arnhemsche Boek-, Courant- en Han delsdrukkerij. Hoofd- en Neusverkouden ampo daar lucht je van op! De „Algemeene Friesche" te Leeuwarden is de mooiste Onderlinge Levensverzekering-Maatsch. in Nederland Zij verlaagt bij tariefsverlaging ook de premiën welke reeds verzekerden betalen, terwijl premieverhooging voor hen door de Statuten en Verzekeringsvoorwaarden uitgesloten is. (Adv.) De a.s. Suikerconferentie Dr H. Colijn leider van onze delegatie De Nederlandsche delegatie naar de op 5 April a.s. te Londen te houden internationale suikerconferentie zal zijn samengesteld als volgt: Dr H. C o 1 ij n, minister va.n Koloniën, leider der delegatie; Mr Dr L. N. D e c k e r s, minister van Landbouw, lid der delegatie; Prof. J. van Gelderen, hoofd van de af- deeling crisiszaken van het commissariaat van Indische zaken bij het departement van Koloniën en Ir S. L. L o u w e s, regeerimiT'- commissaris voor den akkerbouw en de vee houderij als pl.v. gedelegeerden. Naar wij vernemen zullen bij beschikking van den minister van Koloniën worden aan gewezen als technische adviseurs van de de legatie de heeren: Mr W. G. F. Jongejan, voorzitter van den Baad van eigenaren van Ned. Ind. suikerondernemingen; Mr A. W. Hartman, oud-voorzitter van de Veree.n. van Javasuiker-ondernemers ter quoteerimg der uitvoeren bij internationaal contract.; G. J. Schimmel, hoofdambtenaar bij het depar tement van Economische Zaken f*> Batavia, terwijl het in de bedoeling ligt Dr P. J. H. van Ginneken, secretaris van den Bond van Coöp. Suikerfabrieken, hij beschikking van den minister van Landbouw als technisch adviseur aan te wijzen. Als secretaris wordt aan de delegatie toe gevoegd Jhr Mr H. A. Loudon, adjunct-com mies bij het departement van Koloniën. Liefdadigheid na een lage streek De berooving te Naaldwijk Zooals we hebben gemeld, werd een laffe inbraak gepleegd. Bij de negentigjarige weduwe Van Dop te N a a 1 d w ij k werden de met zorg bijeen gebrachte spaarpen ningen, een bedrag van f 200 gestolen. Deze laffe daad, is met liefdadigheid be antwoord, want uit verschillende plaatsen van ons land ontving de weduwe naar aan leiding van het bericht, grootere en kleinere geldbedragen als tegemoetkoming in het verlies dat zij heeft geleden. De politie heeft nu evenwel de bescher ming er van op zich genomen, opdat de in dividuen niet opnieuw zich van het geld meester kunnen maken. Dank zij die lief dadigheid is de sombere toekomst voor de weduwe weer wat helderder geworden. Inbraak in de Vereenigde Blikfabrieken te Delft In aansluiting op wat reeds gemeld werd, berichten we thans nog, dat de rechtbank te 's-Gravenhage ook tegen de overige drie verdachten van de inbraak hij de Vereenig de Bülcfahrieken te Delft zware straffen heeft geëischt. Wegens heling, tweemaal gepleegd, eischte de officier van justitie tegen J. Th. L. uit Hoogste stand te Vestmanör 7G6.0. Laagste stand te Kopenhagen 744.6. Stand vanmorgen halftwaalf 755.4. WEERVERWACHTING Meest matige Westelijke tot Noordelijke wind. half tot zwaar bewolkt of betrokken, buiig, weinig verandering in temperatuur. ALGEMEEN WEEROVERZICHT De depressiekern welke eergister over de N. Noordzee was gelegen, heeft zich een weinig O.-waarts verplaatst. Een daalgebie.i van de luchtdruk trok gister Z-waarts van ons land langs en heeft de depressietoestand over de Oostzee nog verstekt. De kern van het lage drukgebied ligt nu over Z.-Zweden, zij veroorzaakt "krachtige Z.W. tot Z. wind over N.-Duitschland en Polen, waar boven dien talrijke stations sneeuwbuien melden. Over de .Noordzee is de wind W. tot N. met buiig weer in onze omgeving. De hooge druk in het Z.W. maak te plaats voor een vrii omvangrijke depres sie, welke waarschijnlijk stationnair is en op de weersontwikkeling ten onzent geen invloed zal uitoefenen. Over IJsland houdt de hooge drukking stand, al heeft deze iets minder te heteekenen dan de voorafgaande dagen. Zuidwaarts van IJsland strekt zicli een rug van hooge druk over de Britsche eilanrten tot over W.-Frankrijk uit.. De stij ging van de luchtdruk, welke over de Brit sche eilanden aanhoudt, geeft weinig hoop op een al£™hepie verandering van het. weer voor den Eersten Paaschdag. De toevoer van polaire lucht blijft aanhouden, zoodat de kans op hnien nog hliift aanhouden, terwijl geen stijging van de temperatuur kan worden verwacht. Wel zullen tusschen de hnien perioden van zonneschijn bij ge breken lueht optreden. Voor den Tweeden Paaschdag ïs eenige vermindering van Ruimheid met een iets hoogere temperatuur echter waarschijnlijk. TFURMOMETERSTAND Stand vanmogen halftwaalf 3.0 C 28 MAART Zonsopgang 5.46 uur, zonsondergang 6.25 uur Maan op nam. 8.40 uur, onder voorm. 5.43 uur 29 MAART Zonsopgang 5.44 uur, zonsondergang 6.27 uur Maan op nam. 9.47 uur, onder voorm. 6.05 uur VOERTUIGEN MOETEN LICHT OP HEBBEN 28 MAART Van 's avonds 6.55 u., tot 's morgens 5.14 uur Rotterdam, twee 'jaar eb zes maanden ge vangenisstraf Tegen den 47-jarigen Rotter- damechen bankwerker J. P. A. D. werd twee jaar geëischt en tegen den 36-jarigen Haagschen chaufffeur K. C. G. V. tenslotte zes maanden. Uitspraken 8 April* DE ZUIDERZEEWERKEN Nog geen gunning der andere perceelen? Zooals bekend is perceel I van de inpoï- deringswerken door den Rijkswaterstaat gegund aan de fa A. J. van Haaften IJ. v; Wijngaarden en J. van der Hoeven te Den,' Haag, voor f 3.350.000. De gunning van de andere perceelen', waarvoor de Maatschappij tot Uitvoe ring van Zuiderzeewerken de laagste was, zou gister afkomen, doch er schijnt een kink in de kabel te zijn gekomen^ zoodat nog geen gunning heeft plaats gehad en vermoedelijk zal het nog wel even duren ook, alvorens een beslissing zal worden genomen. We vernamen tenminste dat de Minister een afwachtende houding wil aannemen enj eerst eens de zaak nagaan. De combinatie van aannemers, die perceel 1 uitvoeren, zal dan vermoedelijk als een soort proef wor den aangemerkt en loopt dat werk mee, wie weet voor welk bedrag dan de restee.ren, de perceelen kunnen worden uitgevoerd. Deze gang van zaken wordt algemeen; betreurd. Immers niet onmogelijk is dat een verdere gunning over een drietal maan den zal afkomen en dan is de zomer alwecó aardig op streek en wie weet zal dan niet; gewacht worden op het voorjaar 1938?. Door B. en W. van Waddinxveen is gister aanbesteed de verbouwing van het Raadhuis aldaar. Laagste innschrijver K* Ooms te Bleskensgraaf voor f8490. Tevens werd aanbesteed het bouwen van het pand; naast de gasfabriek. Laagste inschrijver L* C. Verzijden te Waddinxveen f29.433. (•apvJ, Paschen Ons Zondagsblad van heden staat wat lectuur en illustraties betreft natuurlijk geheel in het teeken van Paschen. Levensvernieuwing ïs een ontroe rende Paaschnovelle, door Bas van Rijn. Gekruisigd en Opgestaari ïs de titel van de meditatie in dit nummer Oude Paaschgebruiken is een on derwerp, waarvoor oud en jong elk jaar weer belangstelling hebben Is het mijn schuld? Het bekende nieuwe boek van P. J. Risseeuw wordt besproken door A. Wape naar. Verder de gewone rubrieken: Bin nen- en Buitenlandsch Overzicht, Vervolgverhaal, Schaakrubriek, Ruilbeurs enz. enz." Ook aan de Kinderkrant met Kleu- terbijvoegsel is met'"'t oog op de feestdagen bijzondere zorg besteed U bewaart toch zeker ook de losse nummers van ons Zondagsblad? Een ingebonden jaargang is een prachtwerk* oor J. Dols )p Paasch-Zaterdag, dus op 27 Maart, heeft in len morgen in de Roomsche kerk de wijding ilaats van het nieuwe doopwater en het ontsteken ran het Paasch- of het nieuwe vuur. iïnds Witte Donderdag, nadat met groote plech- igheid een laatste dienst der Mis gecelebreerd is ;eworden, de klokken, zooals in Limburg wordt ;ezegd, naar Rome vertrokken zijn, om de 'aascheieren op Paasch-Zaterdag terug te bren- en, zwijgt het orgel, en zelfs verneemt men niet Ie metalen geluiden der. koperen bellen: ze zijn loor houten ratels, vervangen, de godslamp en de ichten zijn uitgedoofd, in afwachting van het lieuwe vuur. )it Paaschvuur is buiten kijf een verkerstende ilechtigheid om aan de heidensche lentevuren en Christelijk karakter te geven, fóór het jaar 742 werd in de kerk van Rome het lieuwe vuur voortgebracht door middel van het Iraaien van een stuk hout. Dit gebruik, waaraan aen een magische kracht toekende, is in 742 op >et Concilium Germanicum veroordeeld. Onder de egeering van Paus Leo (847) is het gebruik we erom ingevoerd, het nieuwe Paaschvuur door een uursteen te ontsteken. !n over deze vuren lezen vrij in het Lithurgische loomsch-Katholieke jaar het volgende: Nadat in het vroege morgenuur de kleine getij- len, de nonen, gebeden of gezongen waren, heeft le wijding van het nieuwe vuur plaats, n de eerste tijden werd door de Christenen eike lag bij den aanvang der vespers het vuur ont rokken aan een vuursteen, waarmede de lam- >en onder de godsdienstige oefening ontstoken verden. Dit licht liet men tot den volgenden dag inder de vespers branden. Dit gebruik had plaats n den morgen van Witten of Groenen Donderdag. Volgens Paus Zaeharias werden met dit nieuwe 'uur drie lantarens ontstoken, daarmede werd in len nacht van Paasch-Zaterdag het licht ontsto- cen .Het nieuwe vuur werd in een geheime plaats verborgen. De symbolieke beteekenis daarvan is ie figuur van Christus, die sprak „Ik ben het icht der wereld", onder het stoffelijke licht te verzinnebeelden. In de kerken werden de lichten uitgedoofd, alzoo leden ook de geloovigen vóórdat zij zich ter kerke legaven. Het nieuwe vuur werd ontstoken aan iet in de kerk gewijde heilige nieuwe vuur, dat loor de Christenen in triumf naar hun woningen verd gebracht om daarmee den haard en de lam men te ontsteken in de kamers en voor de heili genbeelden. foorheen kwamen de boeren van het platteland ip Paasch-Zaterdag met hun lantarens naar de :erk, om deze aan het nieuw gewijde vuur te mtsteken, om daannede het haardvuur te doen Verschillende gebruiken in de Roomsche Kerk en in China ontvlammen, tevens ook om heel de woning in de wijding te laten deelen. Een ander gebruik, dat we hier in ons land nog terug vinden, is stukjes hout van het ontvlamde haardvuur in kruisvorm op de velden te planten om de vruchtbaarheid van het land te helpen bevorderen. Hij of zij, die belangstelt in het wijden van het Paaschvuur, zooals dit thans in de kerk van Rome geschiedt, raad ik aan zelf eens te gaan kijken; hij ziet dan, dat het nieuwe vuur door wrijving ontstoken wordt, en dat met dat nieuwe vuur de godslamp en de andere lichten ontstoken worden. Alvorens over de lentevuren in China te spreken is mijn'conclusie, dat onze Paasch- en lentevuren, eveneens de Pinkster- en de St. Jansvuren en ook de St Maartensvuren overblijfselen zijn door Rome verkerstend als loten van het nod-fyr der oude Germanen, hetwelk of wel afkomstig is uit Indië (China daarbij gerekend), of wel met de gebruiken in Indië en China en van andere oude volkeren in verband staat. Noodvuur en Paaschvuur, wat beteekent dit? Deze oud-Germaansche nood-vuren waren deels ook offervuren om van de godheid een of andere gunst te verkrijgen, of ook was het vuur een teeken dat aan de godheid een offer gebracht werd. Zoo was het in China in vroegere eeuwen als de keizer, de eenige offeraar, alvorens op de kruin van een der vijf heilige bergen een offer aan den souverein des hemels te brengen, een vuur ont stak. Dit oplaaiende vuur diende in de eerste plaats den hemei te verwittigen, dat hem een offer werd gebracht, ook diende het als een vuur- oUer om den hemel te bedanken voor ontvangen weldaden. Nod-fyr is een oud Saksisch woord, waarin Nod verwant is aan het oud-Duitsche woord (werk woord) nuan, hetwelk beteekent stukwrijven. In de opening van een wagenrad werd een stuk hout in de ronde gedraaid, totdat het door de wrijving ontvlamde. Dit was het nieuwe lentevuur, dus het Paasch vuur; alzoo bekomen ging er een magische kracht Met het ontsteken van het nieuwe vuur gaat ook bij vele volkeren te zamen het „koud eten", dit is het eten alleen van koude spijzen in huis. In China heeft het ontsteken van het nieuwe vuur plaats op het feest van het „Zuivere Licht" (5 April). Gedurende de drie dagen, die het feest voorafgaan, is het verboden in huis vuur te ma ken, men eet deze dagen koude spijzen. Tot da gerechten hehooren afgekookte scheutjes van boo- nen met azijn en sterke kruiden met soya-saus vermengd. Een legende, welke dit gebruik (echter ten on rechte) tot haar oorsprong zou hebben, luidt als volgt: Een zeer getrouwe minister Kie had zich met zijn gezin teruggetrokken uit de keizerstad in de eenzaamheid, omdat hij zich beleedigd ge voelde, doordat de keizer hem niet gedécoreerd had en andere hovelingen wel. De keizer wenschte hem in zijn eer te herstellen en had hem zijn bezoek aangekondigd. Om den keizer niet te ontvangen, vertrok de ex-minister op den dag van 's keizers bezoek vroeg in den morgen naar de boschbergen. De keizer wilde hem dwingen met zijn gezin le voorschijn te komen: hij gaf bevel het bosch in brand te steken, met het gevolg dat de minister en zijn gezin in de vlammen omkwamen. Dat deze geschiedenis de oorzaak is geweest van het gebruik om koude spijze te eten, drie dagen die het feest van het Zuivere Licht en van het ontsteken van het nieuwe vuur voorafgaan, lijkt mij onwaarschijnlijk toe. Veeleer staat het in verband met het feest van de lente-evening (20 Maart) ëh het feest van het Zuivere Licht (5 April). De zon- en vuuraanbid ders in den dienst van Agni doofden de vuren uit een poosje vóór de lente-evening, om ze te ontsteken op 5 April, den dag van het Zuivere Licht. Aldus wordt in China het nieuwe lentevuur ont stoken op den dag van 5 April, nadat men zich gedurende drie dagen van het bereiden van v/arme spijzen onthouden heeft en de haard eu andere vuren uitgedoofd zijn. In China wordt het nieuwe vuur, evenals dit gebeurde bij oude volkeren (Grieken, Perzen, Egyptenaren, Semieten) door middel van een brandspiegel aan de zonnestralen onttrokken. Van de schepping af heeft het vuur een voorname rol gespeeld. Ook blijkt uit de geschiedenis en de mythen, dat het vuur ten dienste van het menschdom door de godheid geschonken en op de aarde gebracht is. Bekeno is de mythe van Promotheus, die het vuur in den hemel gestolen en op aarde ge bracht heeft, tei-wijl de Zend-Avesta ons zegt, dat Ahuramas het vuur aan Zoroaster gegeven heeft, als het symbool van het leven, de reinheid en de wetenschap. De mythe van Prometheus en andere sagen moe ten worden teruggebracht tot Agni, den vuurgod der Aryaansche volkeren. De naam Prometheus stamt af van het Sanscritische woord „Praman- thyus", hetwelk beteekent: „die het vuur door wrijving verkregen heeft." Dit is ook de betee kenis van den Chineeschen god van het vuur „Tsao-ye", de heer van dé haardstede en van liet vuur. De heer van het vuur, Tsao-ye, is Agni, de ver persoonlijking van het vuur. Hij is zichtbaar in de zon, verblijft als warmte en het levensbegin sel in alles. Zichtbaar onder de gedaante van het vuur ver blijft hij in ovens, haardsteden en lichten, hij is de koning en de beschermer van het huisgezin, hij is het geweest, die onder de naam van een der drie eerste heerschers van China, Soei-jen, het vuur, door wrijving ontstaan, het eerst bet Chineesche volk gegeven heeft. Het vuur, het vreeselijkste elemen?, Bezit tevens ook een weldoende macht: door het vuur wordt de godheid verzoend, door het vuur wordt de wereld en de mensch gelouterd, door het vuur worden duivels en booze geesten verdreven, door het vuur (het vagevuur in de Roomsche kerk en in de louterings- en vuurfolteringspaats in China) worden de zielen gereinigd om den hemel in le gaan of het zuivere paradijs van Boeddha Ami- daba in de Boeddhistische kerk in China en Tibet. Om land en volk tegen natuurrampen als hagel slag te beschermen, wordt in Tibeth elke drie jaren door een Lama-priester een brandoffer ge bracht. Aan stervenden worden, volgens de Roomsche kerk, een brandende en gewijde waskaars in handen gegeven. In de nabijheid van het altaar, waar de ciborie staat met de gewijde ouwels, het lichaam van Christus, moet altoos branden het primitieve plantenolielicht. In China, ook in vele Roomsche landen, moeten zij, die een begrafenis hebben bijgewoond, over een laaiend vuur heenstappen om geen ongelukken van booze geesten en invloeden in huis te brengen. Op bepaalde dagen brengen de Chineesche vrou wen buiten op den drempel harer woning een vuuroffer, zij verbranden een bussel stroo, Tsao-ye ter eere. Jehova verscheen aan Mozes in een brandend braambosch. Jehova ging zijn volk vooruit des nachts onder de gedaante van een vuurkolom. Hij verscheen op den berg Sinaï onder vlammende bliksemen. Met den meesten eerbied en de grootste zorg werd het vuur onderhouden. Het was in Rome toever trouwd aan de Vestaalsche maagden, de diena ressen van Vesta, de godin der vrouwen, de be schermster van den haard en van de weldadige vuren. Met levenslange gevangenis werd de Ves taalsche maagd gestraft, die het heilige vuur had laten uitgaan. Bij de stichting eener nieuwe kolonie namen de Grieken met de huisgodenbeelden ook het heilige vuur mede, en op het oogenblik, dat Aeneas Ilion verlaten gaat, reikt de schim van Hercules het heilige vuur over. Wanneer wij nu onze blikken naar China wenden, alwaar drie dagen vóór het ontsteken van het nieuwe haardvuur, het gebruik is de spijzen koud te eten, is dit een overblijfsel der oorspronkelijke gebruiken. Het boek der ceremoniën zegt uit drukkelijk, dat de oorspronkelijke gebruiken sinds de dynastie der Tsinn (936 na Chr.) in vergetel heid geraakt zijn. Het gebruik was, dat 10 dagen na de wedergeeboorte der zon het gebruik plaats had van koud te eten, daarbij werden zonne- of lentekoekjes gegeten. Op den dag van het Zuivere Licht wordt he! nieuwe lentevuur in China door eiken huisvader ontstoken, hetzij door wrijving, hetzij door middel van een vuursteen, tenvijl de Taoïstische pries ters het vuur ontsteken door middel van een Onze thans meer en meer in zwang komende lentevuren, Paasch-, Pinkster- en andere vuren, en het ontsteken van het nieuwe vuur Ofi Paasch* in de Roomsche kerkgebouwen, hebben; voor een groot deel hun oorspronkelijke beteekenis verloren, als wij weten dat bij onze voorvaderen: het uitdooven der haardvuren en alle vuren ini den avond, welke de viering van het Meifeest! (bloei- of wonnemaand) vooraf ging, plaats had en ze op den volgenden morgen, den eersten vaii Meimaand, door wrijving of door draaiing wer- den ontstoken. Om "deze reden spreekt men id sommige streken van „Mei-vuren", zooals wij van: lente- of Paaschvuren spreken. Deze Meivuren staan ook bekend als heksenvuren, onder den naam van Heksensabbat, omdat bij hun gloed in den nacht van 30 April op 1 Mei dó heksen op de Broeken in de Harz hoogtij vierden op bezemstelen. Naderhand is de naam veranderd in dien van Walpurgisnacht. Dit houdt verband met een nicht van Bonifacius, Walpurgis gei heeten, wie ter nagedachtenis de eerste Mei toegewijd is geworden. Haar werd een bijzondere macht toegeschreven, de menschen tegen den duivel te beschermen. Om de sporen van het heidendom uit te wisscheüi heeft de kerk van Rome den naam van heksen* sabbat in dien van Walpurgisnacht veranderd. Het ontsteken van de Meivuren ging in de middel- eeuwen en tot heden toe, als in sommige streken in Nederland, vergezeld van reidansen, van het! laten rollen van vuurraderen, het houden vart steek- en ringspelen, het rondhalen van eieren, waartoe ook andere gebruiken behoorden, als he! "dauwtrappen. Het waren niet slechts zinnebeel den, zooals ln het lied „Des Knaben Wunderhorn" maar tevens ook werkelijkheden om in de lento en bij den aanvang van den zomer land, beesten en menschen tot de bevordering der vruchtbaar heid mede te doen werken. Toen eenmaal het eerste doel van den Meiboom in vergetelheid geraakt was, werd een krans rondgedragen, een haas en eieren in een korf, do meiboom werd een takje of een klein boompje: de palmpaasch. De oorsprong daarvan is wederom te vinden in de ceremonie der Roomsche kerk, waar op Palmzondag, ter gedachtenis aan den intocht van Christus in Jerusalem, palmtakjes worden gewijd. Zij worden door de geloovigen ter bevordering van de vruchtbaarheid en tot-afwe ring van booze invloeden en van andere natuur rampen op de akkers, boven de beestenstallen en in de woonhuizen geplaatst. De palmpaasch is, evenals de paaschvuren, waar bij vergezeld g^at het ontsteken van het Paasch vuur in de kerken, een Christelijke loot van den heidensohen meiboom. Wanneer men de Paaschvuren ontstak, de takke- Bossen met in Ret midden de palmpaasch op het rad, dat boven op een paal stond, met een stuk brandend hout, aan het nieuwe vuur ontleend, oplaaiden, werden reidansen uitgevoerd, waarbij men zong: Christus is opgestanden, al van de Joden hun handen. Dus willen wij allen vrooJijk zijn, Christus zal onze Verlosser zijn. Halleluja.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 10