KERK EN ZENDING Ingezonden Stukke^ LICHAMELIJKE OEFENING EN ONTSPANNING MAANDAG 22 MAART 1937 GEREF. KERKEN Aangenomen: Naar Nieuw-Beets, cand. D. A. Zijlstra, hulppred. te Antwerpen- Mechelen. Naar Berkum (Ov.), cand, A. B. Roukema, hulppred. te Heemse. Bedankt: Voor Ocsterbeek, D. Scheele te Assen. NED. HERV. KERK Beroepen: Te Assen (Evangelisatie), H. W. Cazernir te Marrum; te Ernst: E. v. Asch, te Sommelsdijk. Aangenomen: Naar Colmscbate, A. v. d. Walle te Eek en Wiel. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE Opperdoes Cand. D. Roest van Maassluis hoopt Zondag -1 April zijn intrede te doen bij de Geref. Kerk van Opperdoes. Bevestiger is Ds. W. H. Bramer van Maassluis. Dordrecht Ds. R. J. D. Eeerekamp, overgeko men van Werkendam, heeft gisteravond zijn intrede gedaan bij de Ned. Herv. Gemeente te Dordrecht, met een predikatie over 1 Cor. 2 2, na des morgens te zijn bevestigd door zijn broer, Ds. W. G. G. Beerekamp van Nunspeet, die tot tekst had gekozen Hand. 13 30 en 31. Na de predikatie volgden de gebruikelijke toespraken. De groote Augustij- r.erkerk was beide keeren geheel bezet. Des avonds woonden ook Burgemeester en Wet houders den dienst bij. ZENDING ONDER P.T.T.-AMBTENAREN De P.O.C.A., de Engelsche Vereeniging die over de geheele wereld evangelisatie-arbeid onder Post-, Telegrafie- en Telefonie-Pers-o- neel doet, bestond dezer dagen een halve Deze groote vereeniging is uit een beschei den pogen uitgegroeid tot een wereldorgani satie. Ter gelegenheid van dit jubileum werd een driedaagsche vergadering gehouden en een speciaal nummer van het vereenigings- orgaan uitgegeven. UIT DE ORGANISTEN-WERELD De heer J. D. Hendriks heeft met in gang van 1 April as. eervol ontslag gevraagd en verkregen als organist van de Ned. Herv. Gem. van Laren-Blaricum. De heer Hendriks, die de 70 jaar reeds is gepasseerd, vroeg dit ontslag met het oog op zijn leeftijd na een groot aantal dienstjaren. De heer Th. J. Holstein te Laren (N.-H.) zal 1 April a.s. zijn zilveren jubileum vieren als organist van de Ned. Herv. Gem. van Huizen (N.-H.). De heer W. Koning, organist van de Ned. Herv. Amstelkerk te Amsterdam, heeft om gezondheidsredenen eervol ontslag uit zijn functie gewaagd tegen 1 April a.s. Sedert 53 jan en is de heer Koning als orga nist in functie, n.l. 7 jaar als hulp-organist en daarna ruim 46 jaar als organisr Amstelkerk. In Juni '34 vierde hij onder groote belangstelling zijn gouden jubileum. CHRISTELIJK MILITAIR TEHUIS Het Christelijk Militair Tehuis te Den Helder zal 20 Juni as. zijn 60-jarig be staan herdenken. Op dezelfde plai men in 1877 in een gehuurd café de eerste jongens ontving, staat thans een mooi doel matig tehuis, waar in 1936 een bezoekers- getal van 20741 man genoteerd werd. Huis vader is de hèer M. van Oostende. GOUDEN JUBILEUM Gisteren herdacht de heer J. B. van Wind de dag, waarop hij vóór vijftig jaar tot secretaris-kerkvoogd der Ned. Herv. gemeente te Zegveld werd benoemd, NEDERL. ZENDINGSSCHOOL Afscheid Prof. Van Nes Prof. Dr. H. M. van Nes heeft in een ver gadering van het Bestuur dier Ned-. Ziend. School te Oegstgeest afscheid genomen als voorzitter. Wat hem dd,t gekost moet hebben zal ieder beseffen, die weet hoe die school een stuk van zijn leven is geworden. Als pre dikant te Rotterdam en Den Haag heeft hij krachtig meegewerkt tot het tot stand komen eener gemeenschappelijke opleiding van zen delingen. Men kon daarin komen tot beter onderwijs en tevens tot bezuiniging. Het kan niet verwonderen, dat men hem tot rector benoemde, toen de school in 1905 te Rotter dam geopend werd. De school heeft hem echter niet lang als rector mogen behouden. Toen hij in 1907 benoemd werd tot kerkelijk hoogleeraar te 'Leiden, heeft hij die benoeming aangeno men. Zijn liefde voor de school bleef echter onverminderd. De besturen van Ned. Zend. Gen. en Utr. Zend. Ver. benoemden hem voor het leven tot buitengewoon lid van het bestuur. In den kring van het bestuur werd [hij benoemd tot vice-voorzitter; en toen eerste voorzitter van het bestuur, Prof. Va- leton in 1912 kwam te overlijden, werd Frof. van Nes op 29 Maart van dat jaar tot voorzitter gekozen. Hij heeft het voorzitter- echap dus precies 25 jaar waargenomen. Toespraken De vice-voorzitter, Prof. Dr. J. A. Cramer sprak hem toe om hem den hartelijker! dank van het bestuur te betuigen v-oor wat hij steeds voor de school geweest is en gedaan Iheeft. Als aandenken bood hij Prof. van Nes namens de bestuursleden een vulpen aan, die hem moge helpen bij den taalkundigen arbeid, dien men nog van hem verwacht. Daarna dankte Dr F. J. Fokkema hem voor den steun, dien hij sinds 1921 van den voorzitter mocht ontvangen bij het onder wijs en de aangelegenheden der school. Als derde spreker riep Ds Joh. Rauws, die gedurende die 25 jaren als secretaris naast den voorzitter had gezeten, enkele herinneringen op uit den tijd, toen hij Prof. van Nes leerde kennen. Gedurende dde 25 jaren was er nimmer een belangrijk verschil van gevoelen tusschen voorzitter en secreta ris. Deze laatste voelde zich met den voor zitter verbonden niet alleen in de diepste vragen van geloofsovertuiging, maar ook in het bestudeeren der geschiedenis, welke laat zien wat God doet en hoe Hij hét werk laat groeien. Prof. Van Nes dankte de sprekers voor hun vriendelijke woorden. Hij denkt met groote dankbaarheid aan het voorzitterschap ■terug. Met de school zal hij verbonden blijven. Hij bidt haar en allen, die op eenigerlei wijze verbonden zijn, Gods zegen ■boe. Daarna was er gelegenheid voor de leer lingen der school en andere aanwezigen om persoonlijk afscheid te nemen. In deze bestuursvergadering werd Prof. Dr. J. A. Cramer tot voorzitter gekozen. Kerk en Staat in Duitschland EEN SCHERPE CRITIEK VAN DEN PAUS op de houdinq der Duitsche Reqeerrnq t.o.v. de R.K. Kerk Rome verzet zich energiek „Als het kan vrede, als het moet strijd" Terwijl de afstand tusschen de Prot. Belijdende Kerken in Duitschland en de mat.-soc. regeering in het gezicht der komende Synode-vorming zich siteeds duidelijker afteeken-t, is nu ook van R.K. zijde een daad verricht, welke opnieuw bewijst, hoezeer de Rijksregeering zich vergist heeft in de kracht van den weerstand van Kerken, die in de hartader worden aangetast. Gistermorgen toch is van de kansels van alle R.K. Kerken een Pauselijke Boodschap voorgelezen, die aan duide lijkheid, beslistheid en onverzettelijk heid niets te wenschen overlaat en zelfs de eigen R.K. kringen verrast heeft. De Pauselijke encycliek bestaat uit drie doelen. Eerst wordt ge', .ekend de wijze, waarop het in 1933 geteekende concordaat is nageleefd, of juister: niet is nageleefd door de Duitsche regeering. Het is niet de schuld der Kerk, aldus de Paus, „dat wij thans na vier jaar genoopt zijn, openhartig te spreken. De ontwikkeling gedurende deze jaren hee?? geleerd, dat er door verantwoordelijke krin gen opzettelijk naar gestreefd wordt een actie tegen de kerk en het geloof te voeren, die tot geen ander doel kan leiden dan tot de vernietiging van het kerkelijk leven. „Zwaar drukt de onweerswolk van den Godsdienststrijd op het Duitsche volk. Wij hebben alles gedaan om de Duitsche regee ring attent te maken op de gevolgen, die het dulden van een anti-christelijke actie voor Duitschland zou hebben". i een herinnering aan de pogingen tot verbetering in de verhoudingen, zegt „Wij zijn het concordaat naar letter geest trouw gebleven en hebben ons 1 heerscht, totde ijzerentaai der w kelijkheid de mantel had ver- heurd, die den opzettelijk inval op de kerk omhulde en thains duidelijk blijkt, dat die openlijke strijd mgezegd tegen de door het concordaat wettelijk beschermde confessioneel© school. Hoewel slechts een minimale hoop overblijft, dat het alsnog mogelijk zal zijn, de verdragen te doen handhaven en een draaglijke overeenstemming te bereiken, kunnen wij in de toekomst niet langer stilzwijgend toezien, hoe de rechten en vrijheden van ons kerkelijk volk worden geschonden en verzaakt." Het tweede deel is apologetisch van aard en zet uiteen, wat het ware geloof aan God, aan Christus en aan de Kerk inhoudt. Op merkelijk principieel zijn hierbij deze woorden: „Geloovig is niet hij, dde het woord „God1" rethorisch gebruikt. Wie in pan theïstische vaagheid God met de wereld vereenzelvigt, behoort niet tot de ware geloovigen. Wie het ras, het volk, den staat of den staatsvorm en de dragers van het staatsgezag tot de •hoogste normen verheft en verafgoodt, dde vervalscht de door God geschapen orde der dingen". t.o.v. de confessioneele schole De uitslagen van de stemming der ouders voor of tegen de confessioneele school (welke zooals bekend in Beieren tot het resultaat leidden, dat ongeveer 90 percent der ouders hun stem uitbrachten vóór de Gemeinschafts- schule en tegen de confessioneele school) worden onomwonden vervalscht noemd, terwijl wordt opgemerkt, dat regelmatige geheime stemming een overwel digende meerderheid vóór de kerkelijke scholen zou opleveren. „Ieder woord van dit schrijven aldus eindigt de encycliek hebben wjj gewikt en gewogen op de weeg schaal der waarheid en liefde. Wij wilden ons niet door langer te zwijgen schuldig maken aan het stichten van verwarring der gewetens, doch even min door onnoodige strengheid en scherpte aan een verbittering der harten. Met een zeer ernstig woord, dat ook buiten Rome weerklank: zal vinden, eindigt de „God is onze getuige, dat wij innig ver langen naar het herstel van een waren vrede tusschen kerk en staat in Duitschland. Wanneer echter zondier onze schuld geen vrede mogelijk mocht zijn, dan zal de kerk Gods haar rechten en vrijheden verdedigen in den naam van den Almachtige, wiens arm ook heden ten dage niet verkort is." EVANGELISATIE-VERG. TE CAPELLE A. D. IJSSEL Men meldt ons: Op den 17 Dec.' 1936 deed de enkelvoudige kanter der Rotterdamsche Rechtbank uit spraak in het proces dat de Evangeiisatie- vereerüging op G.G. t-e Capelle a. d. IJssel de Kerkvoogdij der Ned. Herv. Gemeente aldaar had aangedaan. De uitspraak betrof de terugschrijving van de eigendommen en goederen van voornoemde vereeniging die door den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeen te waren overgeschreven op naam van voor noemde Kerkvoogdij. De uitspa-aak van de enkelvoudige kamer is op den 17 Maart 1937 in staat van gewijsde gegaan, daar de Kerk voogdij geen hooger beroep heeft aangetee- kend tegen dit vonnis. De Evangelisatiever- eeniging is dus eigenares ven het Kerkge bouw Boezemstraat en van de twee percee- len die tot dat kerkgebouw behooren. Mr. J. v. Duy vend ijk en Mr. v. d. Linde (beide te Rotterdam) hebben het proces voor de Evangelisatie vereeniging gevoerd, hetwelk 3 jaar in beslag heeft genomen. HET STERFBED VAN Prof. DOUMERGUE Omtrent het sterven van Prof. Doumergue vernam „Woord en Geest" van een zijner trouwe leerlingen het volgende: Hij is in vrede heengegaan. Een zware aanval vain griep heeft zijn door ouderdom verzwakt lichaam gebroken. Toen hij den dood voelde naderen, zegde hij met heldere stem het lied van den grooten dichter Cor- neille op. Het klonk als een laatste gebed. Het laatste couplet luidt: „Tiens-toi prés de mon ame et, dans ma solitude Viens remplir de ta paix le vide de mon Dissipe mes ennuis et toute inquiétude Et que ma seule étude soit de t'anmer, Seigneur!" Na het spreken van deze woorden sliep Prof. Doumergue in en kort daarop blies hij rustig den laatsten adem uit, zonder dat zijn familie, die gewaarschuwd was, in de gele genheid was zijn heengaan bij te wonen. ONDERWIJS Een maand is het reeds geleden, dat Hitier verkiezingen voor de vorming eener Generale Synode van de Duitsche Evang. Kerk ver ordineerde. Maar nog steeds toeft de vast stelling van de wijze, waarop men dde regelen wil. Volgens Reuter wordt vermoed, dat de gedachte aan scheiding van ïrk en Staat thans veld wint. Zij zou de kringen der Belijdeniskerken groep- emöller zeker met instemming begroet worden, daarentegen de minder scherp staande groepen voor groote moeilijkheden plaatsen. Hitier heeft nu al drie hem voorge- ontwerpen voor een verkiezingsproce dure afgekeurd. Prof. Dr. W. J. H. MOI^L Het „Natuurkundig Gezelschap" te Utrecht diat aan de Utrechtsche Universiteit een bij zonderen leerstoel voor de leer der physische waarnemingsmethoden heeft gevestigd, heeft Prof. Dr. W. J. H. Moll te Soesterberg, oud buitengewoon-hoogleeraar in de algemeene natuurkunde aan deze universiteit, tot bij' 'zonder hoogleer aar benoemd. AFSCHEID MEJ. PROF. Dr. J. TAMMES. In de senaatskamer van het Academiege bouw te Groningen heeft Zaterdag afscheidsbijeenkomst plaats gehad van mej. Prof. Dr. J. Tammes. buitengewoon hoog leeraar in de genetica aan de universiteit aldaar, aan wie op verzoek eervol ontslag is verleend. Mej. Tammes, die 16 jaar hoogleeraar it geweest was de tweede vrouwelijke hoog-- leeraar in ons land; de eerste was mej. Joh. Westerdijlc. die ook bij de huldiging aan wezig was. Verschillende huldigende toe spraken zijn gehouden. CHRISTELIJK ONDERWIJS AAN SCHIPPERSKINDEREN Onder presidium van Ds. J. L. Schou ten, van Amsterdam, is Zaterdagmiddag in Krasmapolsky, aldaar, de jaarlijksche leden vergadering van de Nationaal Christelijke Onderwijsvereendging gehouden. In zijn openingswoord verwelkomde de voorzitter de aanwezigen, dde uit onderschei den deelen des lands waren opgekomen, onder hen in het bijzonder dien eere-voorzit- ter der Vereeniging, den heer L. F. Duymaer van Twist, lid van de Tweede Kamer. De penningmeester, de heer W. A. de Ridder, van Amsterdam, bracht het financieel verslag uit, waaruit bleek, dat aan vergoedingen in de huisvestingskosten der schipperskinde ren kon worden uitgekeerd een bedrag van 55.423,87; aan vergoeding voor kleeding schoeisel bovendien 758.79. De drie scholen der vereeniging (Zwartsluis, Rotterdam en Sneek) worden bezocht door 356 leerlingen. Bovendien zijn nog 238 schipperskinderen, 120 over het geheele land verspreide Chr. scholen bezoekende, door de Vereeniging ge steund. Voor al dit werk ontving de Ver eeniging een Rijkssubsidie van 50.645.25. De rekening van den penningmeester sluit met een bedrag van 59.424.89 en vertoont een nadeelig saldo van 2.977.01, hetwelk lager is dan verleden jaar. Jaarverslag Aan het verslag van den secretaris, den heer H. B o oy Thzn., van Alphen Rijn, ontleenen wij, dat tengevolge van ongunstigen economischen toestand in binnenschipperij vele schippers lang op één plaats bleven, daardoor in veel gevallen hun kinderen de schippersscholen niet bezochten en er derhalve meer ligplaatsonderwijs werd gegeven. Vandaar dat de steun zich in hoofd zaak concentreerde op de varende en trek kende schippers, wier kinderen de schippers scholen bevolkten. Aan de regeering zoowel als aan sommige provinciale besturen is een aanvullend sub sidie gevraagd, terwijl op ruime schaal circulaire om steun onder het Christelijk publiek is verspreid. Het fonds voor kleeding en schoeisel voor- et in een nijpende behoefte. Wel is in de Rijnvaart eenige opleving, maar vele Rijn schippers zijn achter in hun rente- en andere betalingen. En de binnenschipper bleef op steun aangewezen. De secretaris memoreerde den uitbouw in de Chr. Schippersschool te Sneek. In Augustus van dit jaar bestaat de Duymaer Twistschoól te Zwartsluis 10 jaar. De resultaten van het onderwijs mogen, blijkens onderzoek voornamelijk op de Christ. Schip persschool te Rotterdam, goed genoemd wor den. Het bleek dat leerlingen van de drie jarige schippersschool, wat de hoofdvakken betreft, niet achter staan bij de leerlingen der gewone zes-jarige lagere scholen. Het bestuur hoopt, dat ook te Wemeldinge •n Christ. Schippersschool kan worden ge sticht. Dank werd gebracht aan allen, die, op welke wijze ook, van hun medeleven blijk gaven. Van den zegen van het Christelijk onderwijs, merkbaar in de schippersgezin- nen, maakte de secretaris met voorbeelden gewag. Het bestuur wenscht daarom in het geloof het werk voort te zetten en te leiden. Bestuursverkiezing Nadat de beide verslagen waren goedge keurd, werd als bestuurslid herkozen de heer Tjalma, burgemeester van Hoogeveen. >e vergadering besloot het bestuur met een Hervormd lid eerlang uit te breiden. Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koopt tijdig eetl pot Sprutol. Bij alle Drogisten (Adv.) De algemeene vergadering De jaarlijksche algemeene vergadering van dezen Bond zal Woensdag 31 Maart as. in „De Kroon" te 's-Gravenhage worden gehouden onder presidium van den heer J. S. Karper. Als referent op deze vergade ring zal optreden de heer J. ten Kate, arts aldaar, met het onderwerp: „De lichamelijke opvoeding van medisch standpunt bezien". ONDERWÏJSBENOEMIN GEN Rotterdam-Vreewijk. Kon. Emma- bewaarschool. Tot hoofd (vac. Mej. Tollig): Mej. L. W. d u C o u x, le onderw. Pr. Juliana bewaarschool, van dezelfde vereen. Stad aan 't Haringvliet. Chr. school voor L. O. Tot hoofd (vac. A. A. Hogeweg): de heer J. Visser, onderw. Chr. school te Sommelsdijk. Lelden: Gesl.: Klaas. Letteren: cand.ex., mej. Indisch Recht: doet. ex., de heer F. A, Djojo- koesoemo. Groningen. Gesl. Klaas. Taal en Letteren: doet. ex., de heer H. H. Mallinckrodt Geschiedenis: doet. ïen-onderwijs is GEMENGD NIEUWS Oude overval te Merkelbeek opgehelderd In de maand Februari van het vorige jaar, op de -tweede carnavalsdag, heeft een drietal jongemannen van ongeveer twintig jaar den heer Booste te Merkelbeek met een hard voorwerp bewusteloos gesla gen, teneinde in het bezit te komen van een bedrag aan geld, hetwelk zich in diens woning zou bevinden. De roof werd ech-ter verijdeld, doordat de zuster van den heer Booste, met wie hij samenwoont, een ruit insloeg, om de aandacht van voorbijgangers te trekken. De daders namen de vlucht en konden niet worden opgespoord. Zaterdag is de marechaussee te B r u &- sum, onder leiding van opperwachtmees ter Van den Muilen, er in geslaagd de drie vermoedelijke daders aan te houden. Het zijn zekere M. H. en R., allen uit Brunssum. Het drietal zal Dinsdag a.s. voor den of ficier van justitie te Maastricht worden De moord te Leek Hoe hef complot in elkaar zat Van de vier verdachten, die dezer dagen zijn gearresteerd in verband met een be raamde inbraak in December 1936 bij den heer Beijntjes te Leek. op wien in Dec. 1936 een overval is gepleegd, waarvan hij het slachtoffer geworden is, zijn de café houder van B. uit Leek, en de chauffeur M. uit Hoogkerk, weer op vrije voeten gesteld. De gearresteerde W. van der Hoogkerk, heeft bekend de overval te heb ben gepleegd met W. de B. en C. T., die reeds voor Kerstmis zijn aangehouden. De vierde thans aangehoudene, F. van O., heeft inlichtingen en hulp verstrekt, evenals de caféhouder W. T. P. uit Groningen, wiens zaak de plannen werden beraamd. Tevens wordt van medeplichtigheid ver dacht de caféhouder J. V. te Groningen, wien T. en De B. in de kost waren. Verder zijn nog gearresteerd, verdacht van heling, zekere F. van der B. uit Hoog kerk, die als compagnon van T. en de B. heeft meegeprofiteerd van het gestolen geld, toen beide laatstgenoemden een was- scherij voor dit geld hebben overgenomen en hem als compagnon namen. Woonhuis te Hoevelaken uitgebrand Gistermorgen is in de nabij Amersfoort liggende gemeente Hoevelaken een felle brand uitgebroken in de aan don rijksstraatweg naar Apeldoorn gelegen wo ning van den heer Grania. De brandweer uit Amersfoort tastte het vuur met drie stralen aan, doch kon niet verhinderen, dat het woonhuis en een groot deel van den boedel in vlammen opgingen. Woning en meubilair waren laag verzekerd. Het drukke verkeer ondervond door de blusschingswerkzaamheden, welke onge veer drie kwartier in beslag namen, veel stagnatie. De echtgenoote van den heer G., die ziek was, trof men bewusteloos in de slaap kamer aan, Vermoedelijk is zij, toen zij het bed had verlaten, in aanraking gekomen met een brandende petroleumkachel, waar door deze is omgevallen. Oneerlijke diaken-boekhouder GROOTE BEDRAGEN VERDUISTERD Door de Geref. Kerk te Assen afgezet ASSEN, 22 Maart. Gistermorgen werd door de predikanten van de Geref. Kerk te Assen in de morgengodsdienstoefe ningen officieel aan de Gemeente bekend dat de Kerkeraad van de Geref. Kerk te Assen, in samenwerking met den Kerke raad van Smide, dein diaken A. W. B. te Assen heeft afgebet als zoodanig, zulks wegens overtreding van het achtste en negende gebod. Verder deelden de predikanten mede, dat de Kerkeraad pogingen aanwendt om de te korten in de kerkelijke kassen te dekken, et aanvankelijk gunstig resultaat en dat het besluit om den diaken af te zetten was genomen in de vergadering van 10 Maart j.t. Aan deze officieelc mededeelingen kunnen wij nog toevoegen, dat B. in zijn kwaliteit van diaken-boekhouder der Geref. Kerk er als penningmeester van het rusthuis „Be- thanië" zer belangrijke bedragen heeft vei- duisterd, zoodat er een aanzienlijk tekort is ontstaan. Met groote ontroering werd door de Ge eente het besluit van den Kerkeraad aan gehoord, Winkel te Amersfoort uitgebrand Een haard die te hard brandde Nauwelijks wag de Amersfoontsche brand weer uit Hoevelaken teruggekeerd,waar men haar assistentie had verzocht, of zij moest wederom met groot materiaal uitrukken. Dimaal woedde het vuur in de zaak in rookartikelen en schrijfbenoodigdheden van den heer C. Brüning aan den Amhemsche- weg 42. Met twee stralen aan de achterzijde werden de fel oplaaiende vlammen bestre den. Toen men na ongeveer een kwartier de brand meester was, bleek, dat de ge heele winkelruimte, waarin zich niet alleen rook- en schrijfartikclen bevonden, maar ook een groot aantal leesboeken aan de zaak is een uitlcenbibliotheck verbonden een prooi van het vuur was geworden. De schade, welke zeer groot is, wordt door ver zekering gedekt. De brand is naac allo waarschijnlijkheid ontstaan door een te midden van de plan ken met boeken staande haard. Aan gebroken been boven het water gehangen Hachelijk avontuur Een spoorwegarbeider, die Zaterdagavond van sijn werk op de spoorbaan bij Kever- dijk naar Weesp terugkeerde, heeft, naar het N. v. d. D. meldt, een hachelijk avontuur beleefd, dat nog vrij goed is afgeloopen. Do man ging met zijn fiets aan de hand over de spoorbrug over de Vecht, toen hij strui kelde en met zijn been bekneld raakte tus schen den ijzeren brugrand. Hij viel echter verder en kwam met zijn hoofd naar be neden boven de Vecht te hangen, terwijl zijn been tusschen den brugrand bleef vast zitten. Bevrijden kon hij zich niet en begrij pelijkerwijs deed het been, dat later gebro ken bleek te zijn, hem ondraaglijk pijn. Tot overmaat van ramp bemerkte men aan den oever niet vanwaar zijn geschreeuw kwam. zoodat men dacht, dat er iemand te water lag en eerst met een roeiboot op de Vecht ging zoeken. Tenslotte ontdekte de brugwachter in wélk een benarde positie de man op de brug zich bevond en spoedig was hij nu verlost. Een medicus die korten tijd later ter plaatse was, constateerde, dat het been gebroken was. Hoewel de gewonde aanvankelijk naar zijn woning werd vervoerd, bleken de ge volgen van het pijnlijk en gevaarlijk avon tuur later van dien aard te zijn, dat hij naar het Burgerziekenhuis te Amsterdam moest worden overgebracht. HET EERSTE KIEVITSEI Gisterenavond, dus juist op den eersten Lentedag, vond de heer W. Assink te J o p- pe, onder de gemeente Gorssel, het eerste kievitsei. Hij heeft dit aan H.M. do Koningin Schepelingen van de „Boschfontein" slaags Twee ernstig gewonden Gistermiddag is het te Antwerpen oen bloedige vechtpartij gekomen tusscl leden der bemanning van hot Nederlands s.s. „Boschfontein", welk schip gemeerd v aan de Scheldelcacle. Zekere R. S., die di ken aa.ii (boord kwam, kwetste heit lid de bemanning Ph. B. levensgevaarlijk d hem met een scheermes een diepe snede de zijde toe te brengén. Een ander lid bemanning, de 34-jarige D., werd era aan de rechterhand gewond. De dader is door de politie gearrestce De twee gewonden zijn naar een ziokenh overgebracht. De toestand van B. is erm De „Boschfonteira" is met enkele uren traging vertrokken. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie! TYVEE VRAGEN AAN IEDER CHRISTEV1^ fri Ja, br. eoi zr. in Jezus Christus, daar kon allerlei vragen bij ons op. Moet het wf stil gelegd worden? Wil de Gemeente Heeren niet meer, of kan zij niet meer ren voor de uitbreiding van Gods nimkrijk? De toestand is ernstig. Zooals er nu uitziet, zullen we één deel van oin arbeid geducht moeten inkrimpen door finarvtieele moeilijkheden, nl. onze op16 lucht-evangelisatiearbeid. Maar het lijkt e' naar dat ook de arbeid van huis- en ziek if bezoek, lectuurverspreiding enz. zal moe beperkt worden, daar de Evangelist, door nood gedreven, zal moeten gaan collecbeet En dat op een plaats waar eigenlijk uitbjf" ding van arbeidskracht bitter noodzak was. Hier leven menschen die den naam Christus niet anders kennen dan in vloek. Een dorp van 450 gezinnen met kerkgangers, waarvan dan nog de h vrijzinnige kerkgangers zijn. Maar wat moeten wij? In Februari kon Evangelist 53.50 ontvangen. Nu 19 Ms[el is er voor salaris over de maand Maart niets, ja is het tekort Febr. nog niet werf"' werkt. Nu luidt onze eerste vraag: kuafe: nog wat geven, zend dan een gave voor o I Evangelisatie op haar giro no. 292733. Da'gel dus de eerste vraag. De tweede vraag betreft onze sociale arb der vrouwenvereeniging. Och toe, kijk i,ei die schoonmaak uw kasten eens na, en ze uw gedragen kleeding aan ons adres. I vrouwenvereeniging maakt van oud niei Help ons in deze om 's Heeren wil. Namens het bestuur der Evang ie Th. SCHAAP. Evangelist, Beerin Jaarvergadering NederlandscH Olympisch Comité De Van Tuyllbeker voor den Zwam bond In de Zaterdag in een der zalen van „Kras- napoleky" te Amsterdam gehouden al gemeen© vergadering van het Ned. Olym pisch Comité, welke bijeenkomst werd voor gezeten door Mr A. baron Sohimmelpenninck van der Oye, werd de Van Tuyllbeker uitge reikt aan dien Kon. Ned. Zwembond. Het bestuur van het N.O.C., aldus de heer Sohimmelpenninck, heeft besloten den Van Tuyllbeker aan den Zwembond uit te reiken in verband met de fraaie verrichtingen in 1936. In bijzonderheden wil ik niet treden, dat is thans -niet meer noodig, maar de beker komt den bond too voor de uitzonderlijke prestaties der zwemsters. In de vergadering werd overiglens een nieuw olympisch record gevestigd. Binnen het half uur waren de diverse agendapunten afgehandeld en konden de afgevaardigden der bonden weer huiswaarts keeren. De bestuursleden, de heeren Mr A. baron Schimmelpenninck van der Oye en D. J. Couvee, die aan de beurt vara aftreden w ren, werden herkozen. TOERISME MOTOR-VOORJAARSNUMMER VAN DE „AUTOKAMPIOEN" Do Lente is gekomen en daarmee tevens de tijd, dat vele motorrijders hun machine, die gedurende den winter op non-actief stond, weer voor dien dag halen. De adspi- rant-motorrijders en dat zijn er tegen woordig heel wat. gaan tharas ernstig overwegen op welke motor zij hun keus zul len laten vallen. Vooral voor hen is de „Autokampioen" met een motorvoorjaare- - voor den dag gekomen, een num mer, dat er waarlijk zijn mag. Sinds kort wordt trouwens aan de motor rijdende lezers van de Auto-kampioen meer aandacht besteed dan voorheen. De bekende heer Koolhaas Revers levert iedere week opnieuw interessante bijdragen over de mo torsport. In het mimer van Zaterdag vindt men zoodoende veel zeer interssante artike len voor de motorrijders, maar vooral ook hen, die het plan hebben zich een motor aan te schaffen. Natuurlijk is de gewone lectuur eveneens zeer goed verzorgd. Volgende week komt er een speciaal num mer voor de automobilisten. Ook dat zien we met belangstelling tegemoet, VOETBAL Westelijke Bondsdag C.N.V.B. Waar blijven de Rotterdammers? Men schrijft ons: Do Westelijke Bondsdag van de Chr. Ned Voetbalbond zal dit jaar op tweede Pinkster dag te Rotterdam worden gehouden. De Chr. Sportverecn. „D.O.S." zal als gast» vrouwe optreden. Deze vereeniging heeft be slag weten te leggen op hot terreimen-coro- plex aan de Abraham van Stoïkweg. Moest op vorige Bondsdagen veel gebruik worden gemaakt van meerdere, soms ver uit elkan der gelegen velden, thans is dit bezwaar op afdoende wijze ondervangen, daar niet min der dan acht velden naast elkander liggen om op tweede Pinksterdag de sportieve jeugd te ontvangen. De eenheid van den Bondsdag komt daar door beter tot, zijn recht, tenvijl het vlotte verloop en de overzichtelijkheid der wed strijden in de hand wordt gewerkt. De verwachting, dat de deelname dit jaar die vara vorige Bondsdagen overtreffen zal, is niet zonder grond. Rotterdam is het groot ste district ia de C.X.V.B., en het ligt vooi 'dai vele R°tterdamsche vereenigbol fl"' Jf®,and6rs wegens te hooge reiskoe ai van deelname aan Bondsdagen af moe zien, deze unieke gelegenheid zullen aanc 1 pen. Merkwaardig is. dat de Rotterdam» d deelname tot nog toe niet aan de geste verwachtingen beantwoordt. Waar blijven.-de Rotterdammers, die dai it "r,ad d6r °Pleving" binnen li stadsmuren hmnon -7 1.-,»-, n r, stadsmuren kunnen zien draaien? Zullen voortrekkers op sportgebied, wanneer eie ^"3da£.iQ ««en voste wordt georganisec ie achterblijvers wordlen? Dat komt de eer Rotterdammers te na! fbai De C.N.V.B.-competiti'e Uitslagen van Zaterdag 20 Maart ZW 1 i—0. On 1H?s 1 uitereet., Olympic JPP_, t.- II; Gpoen W|t j0d]'veo 1 3—7. TOG 1—ODS l' K VVS 1-Zw WIA 1—Sto SH 1—BCO 1 vogels 1 24 K 1 05. HSM 1WO 1 14, 55. Rtfsoord 1ASW 1 3OL o I: Unicum Zwalu- III; DOS Bil 4—HBS 3 421. UitgeiS 2 Uitgest, Re.,, Jodanboys 1 33, Unlci; Res. Klasse IV: ZW Centrum's ^r°0 Patria aTÖG a 1—iTvvcjc AH, Utrecht. Klasse I: DESTO 1—Gero Joe \T? II: EDO 2—ODO 2 5—IjL aw i WOI,e' klasse I: Sportclub 1—Volhf I terr- afe&k-. Quick 1Olympia I 2-Iet DOS 1Élburger Boys 1 terr afg CSV 1— d 1^ uitbeet Klassen: Spart - 'al 1 3—6 - zjlij Go fAhead~*2—-V 2—CSV 2 5—1, Vitesse 1DOS" '3-^ÓIÏBl IIIb: NJV 2MJV 2 7—1 Ju afgek.. Olyj Be Quick bVit 1—3. celslor 1 5—1. HVC 1—Vroomshoópsche B 7—2 Klasse II: DHV 1—DES 2 terr. Volharding 2—Kloosterhaarsche Boys 1 UW 1Oranje Nassau 2 21 J u n 1 o DES a—Volharding a 4—4. Afd. Amsterdam. Klasse I: Dindua 1— Wit 1 dua 2FamoiWj ïvrtirö' -2. YVC 1— II: Zwaluwen 3Juliana 2 71 vvcnte-Oost. Klasse I: Julian I 4—1 Klasse II: Julian; Sportlust 2 8—3. Sparta 4—Achilles 2 "—8 I aSpar I: DVS 1DESTCf 1—SSS 1 ITb: SDO'd II: Spai Afd. Apeldooi ïltgest. KI CJV'crsVIOS 1 3—1 KI a WH 1 22, Volharding 2DVS 2 oi CJV'crs kampioen 2e klas. DVS 2 kampioen J Afd. W Cdt-Vclirivc. Junioren: DVS a.Hll b 161, HOM aChr. Lyceum b -13.. Afd. Zuid-Gelderland. Klasse I: DTS lr~ 1—I Klasse II: Juliafll Vrlendei 2—MULO 1 4—3 Afd. OOMt-Geldcrlond. KI 1DES 1 uitgesteld. Afd. Den Hang. Klassi lulner 1 5—1 Junior /itesse a uitgest.. Blauw KORFBAL De C.K.B.-competitie Uitslagen van Zaterdag 20 Maart Zuid-Holland Koord. Klasse Is Ijsvogels Tonego 2—2, VEO—Fiks-n. bok.. Pernix—Ne« land'ic. 0 Klasse Ila: Fiks 2TOP Tonego 2—Pernix 2 3—1. KVS—Vitesse 17: K 1 a ss e lib: Excelsior 2IJsvotreLs 2 celainr15?® KVS n" VES 2-E celsior 1 2—2 Klasse lila: TOP 2—IJs\ 3 .1—3, Vitesse 2—KVS 3 t. a. IClasi Illb: Neerlandla colslor 3 90. iild-llolland 7.n> Zeei T: Or. Wit—ZK ielHollandia 4—0. OOI—BI. Wit ~4- AKCSnel 2 22 IC 1 a i .1—3. Hollandia 2—'. Ilia: Or. Wit 3—Or. -n-Zuid 5- Vit 4 4—2, Snel 3—Sne b: Vitesse—THOR 2 2- Klasse IIIc: BI. W1 III: ZKC 2Meervoge land. Afd. A: De H3zenka.mp—Orf i. gesp.. SSS 1—Animo 1 1—6 A 't—Wit—Fluks 3—1. OOCMik t. Klasse II: Dallo—DVV 3—3, D"V

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 10