|lifuu"f Criitódjr (üourattf Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken :WAT BEREIKT WERD den geheel I niieuw boek Zaterdag 26 Juni 2e Rotterdammer-Marsch PB NA Abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 235 portokosten Per week0.1b Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4-50 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7 ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgba* Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 3iterttntitprg)cn: Vm I mi 5 tegels1.177. Elke regel meer022'h Ingezonden Mededeelingen van 1-5 regels2.30 Elke reget meer0.4-5 Voor bet bevragen aan 't bureau V wordt berekend 0.10 No. 6041 ZATERDAG 20 MAART 1937 17e Jaargang Stemt tot groote dankbaarheid Twee stellingen hebben we in de aJlaatste tijd naar voren geschoven en g min of meer „met redenen omkleed". De eerste was deze, dat reeds in het getuigen voor een levend beginsel am groote kracht schuilt en een partij ook wi tonder politieke machtsoefening heel kan bereiken. Voorts, in de tweede "JJjpïaats, dat het huidige kabinet een staat van dienst heeft, waarvoor het Rul sich geenszins behoeft te schamen en ans ieswege onder het volk meer waardee ring vindt dan een breede groep van kcn persorganen gelieft te betoogen. mita wat het eerste betreft stipten we in voiig artikel enkele onderwerpen welke aanvankelijk alleen bij scfchristelijke partijen belangstelling lK.ei ronden of nog beperkter uitslui- fjjsend in anti-revolutionaire kring ge propageerd werden en die nu gemeen goed zijn geworden. In 't algemeen was 'iaaraan de doorwerking der Christe- Ziö yke beginselen niet vreemd, waarom pns thema in heel deze wintercampagne Phlan ook geweest is: „de velden zijn wit >m te oogsten"; laat Christelijk Neder- ijand zijn plicht verstaan en met grootcr activiteit dan ooit zijn beginsel uit> [ragen naar alle zijden: God opent reler consciëntieaan ons de taak om rechte woord te rechter tijd te 5vei preken. ïen Echter, niet alleen dat in menig op- ,;K icht de volksovertuiging is omgezet, naiok in de wetgeving is gedurig tot uit- rukking gekomen wat aanvankelijk lechts door één of enkele partijen ver- édigd werd. Dat kan trouwens niet nders. In de voorstellen van een ninisterie en de besluiten der Staten- Jeneraal vindt men de neerslag terug wat onder de burgerij gemeengoed 2. ojs geworden en in de volksziel leeft. Een enkele blik in het Program van tatie-1929 van de Anti-rev. Partij kan o_Jit duidelijk maken. Men weet het, dat 't 2 fee partij, ziende naar de groote eestelijke en in menig opzicht ook nog inancieele nood, nü, gelijk vier jaar eleden, met een zeer sober verkie- mgsmanifest komt, vrij en gezuiverd' an elke lokkende belofte. Hetgeen ron chter niet wil zeggen, dat de partij een werkprogram achter de hand vor. eeft, mochten zich de omstandigheden 'oodanig wijzigen, dat van sociale op- Jouw opnieuw sprake kan zijn. Immers, chter het manifest en gegrond op het lm rogram van beginselen, ligt nog steeds et program van actie van 1929 en op van *e a£enda staan nog heel wat onver- or wulde wenschen. Het is de kracht der dissidente roepen, die zich voeden met de critiek de partijen aan welke zij het naast m erwant zijn, om telkens weer op die ur nvervulde verlangens te wijzen. En 3 sfcfoo moesten Kuyper, Heemskerk en lolijn slag op slag hooren, dat zij dier- aihnare anti-revolutionaire wenschen on- 1 igewilligd lieten, als b.v. invoering an de doodstraf en afschaffing der on ti aatsloterij. wan hebben reeds op de eigenaardig- eid gewezen, dat de massa in onze agen de wederinvoering der doodstraf lisschien niet ongaarne zou zien, doen iet, gelijk het Program van 1929 zoo ernachtig zegt, als „herstel van het N.echt der overheid om den moordenaar an het leven te straffen". En alleen p deze grond valt de doodstraf prin ipieel te verdedigen. Dit wordt door de 8 ropagandisten van splinterpartijtjes 1 te gemakkelijk uit het oog verloren; ian laar zij vergeten ook, dat wat vroeger r "peciale wenschen waren van een be- "ekkelijk kleine groep nu vaak gemeen- uistfoed der groote meerderheid is gewor den en zonder veel tegenstand in wet ten is gecodificeerd. Deze laatste stelling valt gemakkelijk te bewijzen. Als de Anti-rev. partij ook nu, terugwijst naar het Program van 1929, dan vindt men verschillende noten aan de voet der pagina's. Wij laten enkele onderwerpen even de revue passeeren. Het program van 1929 achtte een betere regeling der pachtovereenkomst noo'dig. En aan dat verlangen is vol daan. Wel is indertijd het wetsontwerp- Donner verworpen door de Eerste Kamer, doch toen kwam de crisis- pachtwet-Ebels en daarna de Pachtwet van minister Van Schaik, welke aan genomen is. Het program van 1929 vroeg een sneller en doeltreffender procedure lot nakoming van onderhoudsplicht, met name ook van den vader van een na tuurlijk kinden een betere regeling werd getroffen. Hetzelfde kan men zeggen van de bestrijding van het misbruik van sterke drank, want een nieuwe drankwet kwam tot stand. In 1929 werd wijziging gevraagd van de financieele verhouding tusschen Rijk en Gemeenten, waarbij vooral ook ge rekend zou worden met het verschil in f inancieele draagkracht, en deze wijzi ging bleef niet uit; waarbij tevens de gehate forensenbelasting op afschaf fing waarvan het streven was gericht verviel. Aangedrongen werd op tegemoet koming aan de grieven inzake de Zui- derzeesteunwet en de wet werd her zien; al wil dit niet zeggen, dat de Zuiderzeevisschers nu ten volle bevre digd zijn. Bij de radio-omroepen eischte men in breede kring aanvankelijk een bevoor rechting van de „neutraal"-vrij zinnige richting en het program vroeg daarom billijke verdeeling van de zendtijd tus schen de groote volksgroepenook dit streven werd met gunstige uitslag bekroond. In 1929 zag men uit naar een betere bedrijfsorganisatie; en de bedrijfs- radenwet kwam in het Staatsblad. Hetzelfde geldt van de beteugeling der misstanden in de Huisindustrie, want de Huisarbeidswet werd in 1936 ingevoerd; voorts is in 1930 de Ziekte wet in werking getreden, waarbij aan bepaalde verlangens der Christelijke groepen werd voldaan; op afschaf fing van de vaccinatie-dwang is aan gedrongen en de indirecte verplichting is al jaren afgeschaft; regeling van de winkelsluiting en meer Zondagsrust op dit gebied stond op het program en is verkregen. Dat alles en nog veel meer geschiedde in een luttel aantal jaren; want wat beteekent een dubbele par lementaire periode en dat in een tijd, waarin de departementen verdrinken in crisis-wetgeving? Maar deze korte, onvolledige opsomming is voldoende om voor het oogenblik vast te stellen, dat het nastreven van een program van actie, ook al brengt men een luttel aan tal leden in de Kamer, geen jjdel werk is en voorts, dat ook het Kabinet-Colijn, voorzoover het een werkzaam aandeel in deze dingen had, met dankbaarheid mag terugzien op wat het verrichtte tot stand bracht. Het is zegen op positieve arbeid. Bonificatie tarwebloem B Wij vernemen van bevoegde zijde, dat de bonificatie voor tarwebloem B met ingang van 19 Maart is vastgesteld op 0.90 per Speciaal voor ons blad geschreven, dat is het MOOIE BOEKWERK, dat we toezenden aan de abonné s, die ons een nieuw abonnement aanbrengen. Een onzer Christelijke auteurs is de schrijver, 't Is een echt gezond, Christelijk boek; prachtige lectuur voor Uzelf en voor Uw gezin. Voorloopig is vrijwel de eenige manier om het in bezit te krijgen: een nieuwe abonné aanbrengen. We kunnen ons voorstellen dat velen, alleen reeds om dit boek te be machtigen, hun best doen, een abonné aan den haak te slaan. Onze administratie heeft reeds heel wat van deze boeken ver zonden. Is er ook al een aan U geadresseerd? Zoo neen, dan ligt dat niet aan ons. Hoe eer U ons de gelegenheid biedt, er een toe te zenden, hoe liever het ons is. Geeft Uw abonné's op aan DE ADMINISTRATIE. Tot 1 April voor nieuwe abonné's GRATIS. „ONTWIKKELING TOT BEDRIJFS ORGANISATIE" Op de met flinke meerderheid door de Tweede Kamer genomen beslissing om de collectieve arbeidscontracten rechts- en wets kracht te verleenen, komen we binnenkort nog terug, wanneer we de gevoerde dis cussie geheel kunnen overzien. Het wetsontwerp der bindend-verklaring is echter een zoo belangrijk station op de weg der bedrijfsorganisatie, dat wij niet mogen nalaten bij deze gelegenheid de vlag van dankbaarheid en hulde uit te steken. Hulde aan het kabinet-Colijn en minister Slingenberg, dat zij hoezeer volgens velen ook verkleefd aan de liberale beginselen dit wetsontwerp indienden en verdedig den. In ons hoofdartikel spraken we van wen schen, welke in de loop der jaren in ver vulling zijn gegaan. We noemden daarbij dit wetsontwerp niet, hoewel in het Pro gram van 1929 de noodzakelijkheid en wen- schelijkheid hiervan dringend is bepleit; want het loont de moeite hierop afzonder lijk te wijzen. Op een betere bedrijfsorganisatie, zoo heet het in deze paragraaf, moet ons streven steeds gericht zijn; en in verband daarmee zou men kunnen overgaan tot de bindend- verklaring van collectieve contracten. Dit laatste had nu plaats en deswege mag een woord van hulde aan de Regeering niet ont houden worden. Echter, er is ook reden voor dank. Minis ter Slingenberg zei, dat deze zaak al een kwart eeuw aan de orde is. Hij maakte zich daarbij niet aan overdrijving schul dig. Want in „De ontwikkeling tot bedrijfs organisatie" door H. Diemer (Derde druk, 1919, ..Libertas", Rotterdam; blz. 249 en 250) kan men lezen, dat „deze kwestie geplaatst is in het brandpunt der discussie" en voorts, dat de Ned. Juristen-vereeniging er zich reeds in 1905 mee bezig hield en dat een commissie uit de Vereeniging van Voor zitters en Secretarissen der Kamers van Arbeid in 1917 met op één na'algemeene stemmen „de verdere doorwerking van de gemeenschappelijke arbeids-overeenkomst door wettelijke sanctie mogelijk achtte". Van overijling kan men dus niet spreken en het verbaast ook niet, dat de anti-revo lutionaire, chr.-historische en roomsch- katholieke afgevaardigden gaarne hun stem aan het wetsontwerp verleenden al week het ook op één punt van vroegere verlangens af. Immers, er is in geschriften uit onze kring over dit onderwerp steeds uitsluitend sprake van bindend-verklaring van collectieve arbeidsovereenkomsten en toen de Minister ook de mogelijkheid van onverbindendverklaring in het wetsontwerp bracht, kwam het Chr. Nat Vakverbond in een adres daartegen op. Over dit bezwaar werd echter van Prot.- Christelijke zijde nu niet gerept en gaarne ging men met het voorstel accoord. De sociaal-democraten vervielen eohter in een oude fout: omdat het wetsontwerp hen niet geheel voldeed stemden ze tegen. Zij kunnen er later wei spijt van krijgen, want met dankbaarheid mag geconstateerd, dat „de ontwikkeling tot bedrijfsorganisatie" weer een goede schrede gevorderd is. Het avondfeest te Brussel Nederlandsch gezant niet te kort geschoten Op de vragen van het Tweede Kamerlid Te u lings in verband met een op het Ne derlandsch gezajmtschap te Brussel ge houden avondfeest, heeft de minister van Buitenlandsche Zaken het volgende geant woord: De uitnood igingén voor het avondfeest op het Nederlandsche gezantschap, te houden op 21 Januari jl., waren, voor zoover tot Vlaamsche genoodigden gericht, in het Ne derlandsch gesteld, waarbij intussohen mogelijkheid van een enkele vergissing uiteraard niet uitgesloten is. Verder is hit mogelijk, dat Hr Ms gezant bij den 6troom van binnenkomende gasten, die hem per soonlijk ten deele onbekend waren, wel eens Fransch heeft gesproken tegenover één of moer Vlaamsohe gasten, doch van eenig op zet ten deze was geen sprake, evenmin als van eenig ordewoord om op dat avondfeest geen Nederlandsch te spreken. De vraag, of de minister niet van mee- raiing is, dat in een land waar de hoogste rogeeringsautoriteiten tegenover het deed der bevolking, dat de Nederlandsche taal spreekt, zich van die taal bedienen, ook door het Nederlandsche gezantschap aan de eigen Nederlandsche cultuur de steun behoort te worden verleend, gelegen in het gebruik der eigen Nederlandsche taal, wordt bevestigend beantwoord, onder aanteekening, dat Hr Ms gezant te Brussel er de man niet naar is om te kort te schieten in steunverlening, in wel/ken vonm dian ook, aan de Nederland sche cultuur. Scheepsbouwwerf „De Maas" verkocht Voor ca. 200.000 Naar verluidt is de Internationale Scheeps bouwwerf „De Maas" te Slikkerveer voor ca. f 200.000.verkocb' aan de Maatschappij voor Scheepsbouwbelangen. We herinneren er aan, dat in de aandeelhoudersvergadering vorige week werd verklaard dat de werf f 2Vt millioen heeft gekost en voor 9 ton te boek staat. Er wordt dus een flink verlies op geleden. (Al wat van wande'en houdt is van de partij) van BOMMEL NEDERLANDS PROBLEMEN IN INDIE De mogelijkheid van een aanval Merkwaardig artikel in de „Times" Het „Alg. Handelsblad" ontleent aan Je „Times" een artikel over „Nederlands pro blemen in Ned. Indië", geschreven door deu Times-correspondent te Singapore. „Gedurende de laatste eeuw hebben de Nederlanders in Oost-Indië het niet zoo moeilijk gehad als de laatste vijf jaar," zoo begint het artikel. Hun problemen zijn niet nieuw, maar urgent geworden. Er zijn soherpe maatregelen getroffen, zoo schrijft de correspondent, om ongewenschte penetratie te voorkomen en zelfs moet het gevaar van een gewapende aanval niet denkbeeldig worden geacht. Maar de Nederlanders weten een uitweg op alles en zij laten zich niet ter neer slaan. „Wij „ijn hier al 300 jaar," zoo zeg gen ze, „en wij zullen'wat wij heibben, niet zonder strijd opgeven." Het is de schaduw van Japan, welke de Nederlanders met bezorgdheid vervult. Ne derland heeft weinig enthousiasme getoond voor het voorstel om Nieuw-Guinea aan Japan te pachten. Zij geven er de voorkeur aan hun bezittingen langzamerhand in exploitatie te nemen in plaats van vele millioenen gulden ergens in te steken en maar af te wachten wat dat zal opleveren. Nu het gevaar voor economische pene tratie verminderd is, neemt de bezorgdheid over de mogelijkheid van militaire aanval len toe, zoo gaat het artikel voort. Neder- landsch-Indië dringt op een sterke defensie aan en het resultaat van de komende ver kiezingen in Nederland wordt er met span ning afgewacht. Nederland voelt zich nogal gerustgesteld door de naburigheid van Sin gapore, maar het wenscht toch eventueel in tijd van nood in staat te zijn zich zelf te kunnen verdedigen. Nieuw Guinea ligt nogal achteraf en vele Nederlanders gelooven, dat een kleine expeditie van een buitenlandsche mogendheid naar Nieuw Guinea niet voldoende zal zijn om vreemde mogend heden uit te lokken tot hulpverleening aan Nederland. De geschiedenis leert trouwens, dat kleine mogendheden, die zich niet al te veel aaL haar eigen verdediging gelegen laten liggen, bij het sluiten van vredesverdragen vergeten plegen te worden. Het artikel geeft vervolgens een overzichi van de mi'itaire macht in Oost-Indië, waarna tenslotte behandeld worden de problemen van den Nederlandschen vrijgezel in Indië, van de positie van den Indo en van den Inlander. De „Hertog Hendrik" surveilleert Zes Nederlandsche schepen begeleid Sinds enkele dagen vertoeft Hr Ms „Her tog Hendrik" thans in de Spaaitische wate ren om Nederlandsche koopvaardijschepen te beschermen tegen ongewenschte inbeslag nemingen en ontmoetingen. Gister heeft de kruiser in dezen zijn dien sten ruimschoots bewezen. De mind ster van Buitenlandsche Za ken, Jhr de Graeff, deelde namelijk gistermiddag in de Tweede Kamer me de^ bericht te hebben ontvangen, dat de „Hertog Hendrik" zes Nederland sche schepen door de Straat van Gi braltar heeft begeleid. Op zijn weg ontmoette de Nederlandsche oorlogsbodem een Spaansche kruiser, die het gewone saluut bracht, waarop de „Her tog Hendrik" op de gebruikelijke wijze ant woordde. Vervroeging van bakkersarbeid Chr. Bakkerspatroons achten het ongewenscht Naar aanleiding van het feit dat de Minister van Sociale Zaken ernstig over weegt het uur te vervroegen, waarop de con sument versch brood kan verkrijgen, heeft de Bond van Chr. Bakkerspatroons een schrijven aan genoemden Minister gericht, waarin er op aangedrongen wordt deze maatregel niet in te voeren. Als motiveering wordt aangegeven dat een en ander onvermijdelijk weer moet leiden tot een vroeger beginuur van de bak kersarbeid. en daarmede tot de vroegere terugkeer van de nachtarbeid, en dat een groote verwarring en versnippering van den arbeid in de morgenuren het gevolg zal zijn. De Minister 'zou de bakkers verdpr een dienst bewijzen door een vervroeging van de hakkersnachtarbeid op Zaterdag met een uur DE STAPELLOOP VAN DE NIEUW-AMSTERDAM TIENDUIZEND BEZOEKERS VERWACHT Voorbereidende werkzaamheden begonnen Voor het van stapel loopen van het grootste schip van de Nederlandsche vloot blijkt enorme belangstelling te be staan. Reeds lang voor de tewaterlating zijn uit binnen en buitenland tal van verzoeken bij de R.D.M. binnengekomen om een plaats. Alleen van de zijde van vereenigingen zijn 3000 plaatsen aange vraagd en men schat, dat op 10 April niet minder dan 10.000 toeschouwers met spanning zullen gadeslaan hoe Hollands vlaggeschip te water glijdt. Op de slee De Nieuw-Amsterdam zal in tegenstelling met andere schepen niet op één maar op twee sleden te water worden gelaten. Deze sleden, die op de goten komen te staan, zijn zijn 200 M. lang en 2 M. breed. Men is dezer dagen reeds begonnen met het invetten van de goten. Tusschen goot en slee wordt nl. een laag vet van V/2 c'M. aangebracht. Voor het vasthouden van het schip tot op het oogenblik dat de laatste beletselen wor- oen weggenomen zijn ook speciale maatre gelen getroffen. Wanneer de kielstoppingen van een schip met het z.g. „rammen" worden weggeslagen, moet voorkomen worden, dat het ontijdig te water glijdt. Daarom worden de sleden als het ware „op slot" gedaan. Bij de Nieuw Amsterdam zijn aan sleden en goten. 12 klinken aangebracht, die op vernuftige wijze onderling aan elkaar ver bonden zijn. Wanneer nu de laatste kielstoppingen zijn weggeslagen komt het oogenblik, waarop H.M. de Koningin op de groote tribune, welke gebouwd wordt, een touw doorhakt op het daartoe gereed staande hakblok. Door dit feit valt de bovenste klink los ~n op het zelfde oogenblik krijgen ook de andere klinken „lucht" "fen kan het schip de helling afglijden. Uit den aard der zaak blijft dit een spannend oogenblik. Het tijdstip waarop het schip opgeleverd moet worden is reeds omstreeks begin Jan, 1938 bepaald. Men mag nl. niet riskeeren, dat het schip in de rivier gekomen direct door een sterke stroom zou worden gepakt "u het moet ook voldoende water hebben. Ook moet voorkomen worden, dat de Nieuw Amsterdam te hard van stapel loopt Daarom zijn nu reeds ter weerszijden van het schip twintig geweldige hoopen zware kettingen neergelegd, de z.g. peuren, die bij den stapelloop aan het schip worden ver bonden. Deze kettingen hebben tezamen een lengte van ongeveer 20 KM. Glijdt het schip van de helling, dan rem men zij door hun hun gewicht het schip af. Men heeft op de Heyplaat nog een kleine hoop, dat op 10 April ook het Prinselijk echtpaar weer in het land terug zal zijn en dan deze voor onze Nederlandsche scheeps bouw zoo belangrijke plechtigheid zal bij wonen. Ook van Regeeringszijde wordt belang stelling verwacht VOORNAAMSTE NIEUWS Dit nummer bestaat uit VIER bladen en het Zondagsblad Dr. F. J. Fokkema heeft de benoeming tot hoogleeraar in de vacature- wijlen Prof. Veldhuizen niet aangenomen. De Tweede Kamer heeft gister eea groot aantal wetsontwerpen afgehandeld. Daarna is de Kamer tot de sluiting uit-« eengegaan. De Eerste Kamer heeft de begrootingen van het Verkeersfonds en het Zuiderzee-i fonds goedgekeurd. Te Ede is bij een vechtpartij een mant met een mes gestoken. Hij is aan de ge volgen overleden. Dinsdag zullen in de Fransche Kamer de bloeddaden van Clichy in bespreking worden gebracht. Op het terrein der school-explosie in Texas zijn reeds 500 lijken van slacht offers geborgen. De volksfronttroepen zouden op heC Guadalajara-front belangrijke successen hebben behaald. In een Afrikaansche goudmijn heeft een brand veertig dooden gevergd. ERNSTIGE STEEKPARTIJ TE EDE Twist met het mes beslecht Het slachtoffer overleden Gisteravond is te E d e een twist voor gevallen, waarvan een 33-jarige man het slachtoffer is geworden. Bij het gezin van M. Robbertsen aan de Korte Laantjes woonde de 23-jarige ongehuwde neef F. R. in. Dicht bij, aan de Nijver heidslaan, woonde de 33-jarige J. R. Roufs, die, hoewel hij vader van vijf kinderen is, een verhouding met de vrouw van M. Robbertsen had aange knoopt. Toen Roufs gisteravond tijdens de af wezigheid van M. Robberusen diens vrouw bezocht, kwam zijn neef voor hem op. Van het eene woord kwam het andere en de twist liep zoo hoog, dat de neef een mes trok en daarmede Roufs U kunt vooruit komen door onze prima en goedkope, schriftelijke opleiding tot: VLIEGTUIG-MECANICIEN en VLIEGTUIGTECHNICUS Vraag namen en adressen van geplaatsten. Inlichtingen zonder verplichting bij AS.S.O, Nieuweplein 31, Arnhem, Telefoon 24597 U kunt deze 3 man worden! Hoe staat het echter met Uw theoretische, ontwikkeling? P B N A. het Nederlandsche Technicum, Arnhem, geeft reeds bijna 25 jaag met groot succes schriftelijke cursussen op het j gebied van BOUWKUNDE, WATERBOUWJ KUNDE, WERKTUIGBOUWKUNDE. ELEGI TROTECHNIEK en CHEMIE. Zend deze'1 alTafzender Tan" P B NA - a"r N HEM 84. BETONHOUT KISTENHOUT Houthandel „AI.BLAS" N.V« WADD1NXVEEN Opslaglaatsen te: Rotterdam: Zwaanshals 119—121 's-Gravenhage: Fahrenheitstr. 343 TRITLEX Vraagt prijs LIJSTWERK (Adv.y zoo ernstig verwondde, dat deze spoedig overleed. De dader werd onmiddellijk ge vat en in arrest gesteld. Hij heeft een volledige bekentenis afgelegd. Het lijk van den versla gene is door de politio in beslag genomen en naar het Juliana-Ziekenhuis te Ede vervoerd. Nader vernemen wij, dat Roufs veel belang stelling had voor de vrouw van M. Robbert sen, doch dat deze vrouw van Roufs niet was gediend. Hem was dan ook te verstaan gegeven, dat hij er niet meer aan huis moest komen. Naar aanleiding van deze aanzeg ging was Roufs gisteravond opnieuw naar de woning van Robbertsen gegaan, waar hij niet alleen de vrouw en den neef, maar ook M. Robbertsen zelf aantrof. Binnen zijnde vroeg Roufs, wat &e tegen hem hadden, en verder of ze mee naar buiten wilde komen. De neef ging hierop niet in. Roufs gaf hem toen een klap. J. R. trok daarop een mes en' stormde op Roufs af. Al vechtende kwamen zij buiten. Hier viel Roufs en J. R. gaf heni een steek in den buik. Een buurvrouw, die gezien had, dat hier iets ernstigs gebeurde, riep geestelijke en geneeskundige hulp en assistentie van de politie in. De kapelaan kon hetf slachtoffer nog in tijds het H. Oliesel toedienen. Tien minuten na het on'vangen van de steek, juist toen Dr. Heimans was aangekomen, gaf Roufs den geest. De dader, die naar den zolder wa% ge vlucht, is hier door de po'itie opgespoord. Hij heeft reeds twee tuchthuisstraffen ach ter drn rug Vandaag zou Dr. Hulst, uit Leiden, de sec tie on het lijk van den versie gene verrichten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1