POKON ChilkÉïê&xm) GRONINGEN Huisbrand- en Industrie!» RAATUURTJE C. J. Kole t In den morgen van 13 Maart 1937 overleed plotseling op het Rijkslandbouwproefstation voor Veevoederonderzoek Cornells Jo hannes Kole, chef van de afdeeling „Microscopie" aan dat proefstation. Dertig jaar lang was hij aan deze afdeeling werk zaam; met groote liefde voor zijn werk heelt hij zich in het microscopisch zuiverheids- onderzoek der voedermid'delen, die in dm handel waren of kwamen, ingewerkt, zoo- dat de ervaring, die noodig is om dit be langrijk deel van het veevoederonderzoek ,goed te verrichten in ruime mate zijn deel was, en de samenstelling ook van ingewik kelde mengsels op betrouwbare wijze kon orden vastgesteld. Door den dood van dezen bekwamen en ïoegewijden ambtenaar lijdt het proef station en zij die het voorrecht hadden m »t hem samen te werken een zeer groot .verlies. Bedrijfsvoorlichtingen Door de vereenigingen voor bedrijfsvoor lichting in Zuid-Holland, is een jaarver slag over 1936 uitgegeven. Hierin wordt uitvoerig medegedeeld, wat deze vereeni gingen, die zich tot doel stellen ,.,'t organisee ren en in werking brengen van een indivi dueels-bedrijfsvoorlichting ten behoeve van de bij hen aangesloten leden", in 1936 deden pm dit doel te bereiken. Er ls heel wat gedaan. Het werk is ech ter van nog te korte duur om nu reeds uit •het verslag conclusies te kunnen trekken yoor het algemeen. Als deze vereenigingen zoo doorgaan zal ongetwijfeld veel goeds voor de landbouw in het rayon dezer vereenigingen, niet al leen, doch voor geheel onze landbouw ver richt worden. Bewaren en drogen van korrelmais Op de N,aCoVo-dag in December te (RoosendaaJ gehouden is natuurlijk ook gesproken over korrelmais. Door Ir. P. G. Meyers, direct, van de Landb.k. afdeeling van het Rijkslandbouw proefstation te Groningen is daarover het :1Volgendie gezegd: Daar ik beloofd heb zeer kort te zijn zal ïk eigenlijk slechts één punt bespreken en dat is het bewaren en drogen van fcnaiskolven. Over de cultuur zelve zou ik u immers Weinig wijzer kunnen maken, want ieder heeft ruimschoots de gelegenheid gehad daarover te te lezen. Ieder weet dan ook 'dat er in ons lahid inderdaad veel mais- rassen rijp wi-Qen worden en voorts blijkt de maiscultuur zeer eenvoudig te zijn. do bemesting is ongeveer als die van andere granen. U gelooft waarschijnlijk niet dat rnais 8 of 10.000 kg. graan kan opbrengen, maar dat geloof ik ook niet. Echter is ons gebleken dat in behoorlijk gunstige geval len 5000 kg. graan per h.a. wel bereikbaar &3 en dat is toch een goede oogst Rijpe rnais heeft nog plm. 40 pet. vocht in de korrel en pJm. 60 pet vocht in de fcpil; dat zijn zeer hooge bedragen. Wil men terhandelbaar zaad hebben dan moet dal Balen tot 15 k 16 pet in de korrel, men ziet Idus dat er zeer veel vocht moet verdwijnen. Bovendien valt de oogst in October en is ide winter niet de geschiktste tijd om graan te drogen. Wanneer men d'an ook geen goede werk wijze volgt is er bij het bewaren en drogen geer veel kans op schimmel en bederf. De zaak is echter heel eenvoudig als men het maar eenmaal weet Men kan de ma is kolven n.1. opbergen in een droogschuurtje ,van de vorm en makelij zooals die door het Rijkslandbouwproefstation thans wordt aan bevolen. Hierin ligt de massa luchtig in 40 c per fles bij de bloem- en zaadwinkels vele verzorgingsaanwijzingen geheel gratis Een droogschuur geschikt voor ruim y2 ha. maïs. Hoog 3,5 m., breed 0,6 m., lang 8 m. (Door het Rijkslandbouwproefstation aan bevolen model.) den wind en het drogen gaat langzaam en zeker, zonder dat er schimmel optreedt er zonder dat er iets aan behoeft te geschieden. (Men weet dat kunstmatig drogen te duur is). In December 1936 vonden wij reeds e-ui vochtgehalte van ongeveer 20 pet. terwijl wij omtrent half October begonnen mot 40 pet, in de korrels. Mais niet 20 pet vocht is reeds zeer goed te dorschen en te malen. Tegens het voorjaar <|aalt het vochtpercen- tage tot 15 pet., dan is de mals in groot kwantum te verhandelen. Een paar platen van droogschuren, die door de landbouwers zelf gemaakt kunnen worden en die. mits van afbraak of ander goedkoop roatèriaaJ, slechts weinig behoeven te kosten, werden getoond. Als men ziet hoe sommigen hun rnais bewaren is het geen wonder dat dit tot mislukkingen aanleiding moet geven Zoo leidt het aan hokken op het land zetten niet tot een droog product en men is dus toch nog gedwongen om de kolven op de boven genoemde wijze verder te bewaren. Men heeft bij het aan hokken bewaren verder nog last van schimmel, kraaien co muizen. In eenige gevallen had men de mais direct gedorschen, hierna zou dan kunst matig gedroogd moeten worden, dit wordt duur. Sommigen bewaren zaad of kolven op de-n zolder; in de meeste gevallen schim melt de massa dan ondanks goede Juch .ing. Ook bij bewaren in de schutbladeren ziei men hetzelfde. Ik behoef niet te zeggen dat het bewaren van de maïskolven in dichte zakken eveneens verkeerd is.. Wie de maïsbouw wil beproeven, moet zich tijdig voorbereiden op een behoorlijke bewaarmethode, waartoe wij de hierboven besprokene droogschuurtjes aanbevelen. De Alkmaarsche Kaas markt en -Kaasbeurs Toen in den herfst van 1936 het besluit gevallen was, dat in Alkmaar een kaasbeurs zou worden opgericht, werd door den Alkmaarschen naiddenstand de vlag half stok geheschen, want men begreep, dat de oprichting van e>en kaasmarkt een ernstige bedreiging kon worden van de wereldbe roemde kaasmarkt, die jaar in jaar uit tienduizenden vreemdelingen trok Met groote belangstelling werd toen de kaasbeurs eenmaal opgericht was de handel op deze beurs gevolgd, terwijl over heid en particulieren plannen beraamden, om de kaasmarkt te behouden. De gemeen te begon met de' wik- en weegloonen te lagen en trachtte tevens financieele mede werking te verkrijgen van het rijk. De burgerij werd daarna door de V.V.V.- Alcmaria ter vergadering opgeroepen en het resultaat daarvan was allereerst, dat de middenstandsvereenigingen, V.V.V.'s uit Alkmaar en omgeving, bankinstellingen, hotel- en caféhouders en vele particulieren samen voor een bedag van f 1600— teeken den en ten tweede, dat een comité van actie voor het behoud der kaasmarkt werd opgericht, onder leiding van de heeren mr. J. P. Bosman, voorzitter van Alcmaria V.V.V., D. G. G. Margadant, secr. dier ver- eeniging en G. Grondsma, voorzitter van de vereeniging van kaashandelaren in Noord- Holland. Intusschen heeft de kaasbeurs thans <sy> maand gewerkt en terwijl de kaasmarkt steeds den geheelen aanvoer van de hand zag gaan (Vrijdag j.l. was binnen een half uur alles verkocht), bjeek het aanbod op do beurs elke week veel grooter dan de vraag. Tevens bleek, dat de markt vrijwel steeds hoogeren pnjs noteerde dan do beurs. Het gevolg was, dat de belangstelling voor de beurs van de zijde der aanvoerders tdurend minder werd en thans minder dan de helft van het oorspronkelijke aantal aanvoerders nog op de beurs komt. De „deserteurs" zijn bijna allen weer op de markt teruggekomen. De spoelboerderijen van Berlijn Een oude Hollandsere nederzetting1 Men schrijft ons uit Berlijn: Het Rijkslandbouwministerie heeft de ex-tegenwoordigers der buitenlandsche pers litgenoodigd tot een be .oek aan de hof steden Hobrechtsfelde en Nieuw-Hollaud, Leide in het bezit der stad Berlijn. Om 10 uur reden een zestigtal buitenlandsche persvertegenwoordigers in twee bussen noordwaarts in de richting van Oraniei burg. Wij zouden door deskundigen worden ingelicht omtrent de ervaringen, door d;e stad Berlijn opgedaan met haar beervelden, de z.g. „Rieselfelder", d.z. uitgestrekte zandvlakten, ruim 30 K.M. buiten de stad gelegen, die met het afvoer-water van Ber lijn overspoeld worden. Hobrechtsfelde is een der 59 landbouw bedrijven der stad Berlijn, die met een oppervlakte van ruim 25.000 H.A. een derde van het Berlijnsche grondgebied omvatten. Daarvan zijn rond 12.500 H.A. spoelveld. Ongeveer 13.000 H.A. bewerkt de stad zelf; verpacht worden rond 12.000 H.A. en wel aan 2000 melkboeren en „spoelgras"-pach- ters en rond 1600 groenteboeren, zoodat daar 40.000 menschen hun levensonderhoud ver dienen als pachters, knechts, arbeiders cn hun gezinnen. De beteekenis dezer stadslanderijen ligt vooral in het gebruik maken van de ont zaglijke hoeveelheden afvoer- of spoelwater, die uit de stadriolen op die spoelakkers gepompt worden, als mest. Vóór de bespoc- ling was een vlakte, zooals Hobrechtsfelde, niets dan zandig heideland, waar weinig cf niets op groeide. Door de bespoeling wordt het vruchtbaar en de opbrengst vervijf-, ja vertienvoudigd. Men is verbaasd bij het hooren, dat de stad Berlijn jaarlijks 2- milliard liter water afgeeft. Niet mindi verrassend werkt, de verklaring, dat op dit soort bodem twee- tot driemaal per jaar groenten gewonnen worden en dat in plaats van twee snee gras, zooals op goeden klei- bodem, op zulk een spoelveld tot zesmaal wordt gemaaid en hooi verkregen wordt van beste hoedanigheid. Met het oog op de voedingswaarde voor het vee is de volgende vergelijking wel sprekend: één H.A. natuurweide in Duitsch- land levert gras voor één koe, één H.A. spoelgrond daarentegen voor vier koeien, dus 300 pCt. meer. Eenige getallen betreffend de opbrengst dezer landerijen voor Berlijn zijn hier ge noemd. Deze leveren, aan de stad jaarlijks 94 millioen liter melk, 60 millioen kg. groen te, 5 millioen k.g. broodkoren, 15 millioen kg. aardappelen, 15.000 slachtkoeien, 2000 slachtkalveren, 7000 varkens van gemiddeld 200 kg. en 3000 schapen. Gemiddeld bracht in 1934 in Duitschland de koe 2400 liter melk per jaar op. Het gemiddelde voor do standlanderijen was 3500 liter. Op dlit gebied spant Hobrechtsfelde wel de kroon, daai het gemiddelde hier per koe 4557 liter en zijn recordkoe 9239 liter geeft. Tenslotte bezochten wij de Fridericiaan- sche volksplanting Neu-Holland, door Koning Frederik Willem I aangelegd, op bet eind der 17de eeuw, wat ons eigenaardig aandeed', daar afstammelingen te ontmoeten van vroegere landgenooten, wier namen neg veelvuldig sporen hunner Nederlandsche afkomst dragen; zoo ontmoeten wij b.v. den naam Beerman, die in deze gebieden wel toepasselijk is. Ontvangen geschriften Bedrijfsindeeling en bemestingsplan. Door het Land- en Tuinbouwbureau Am- steldijk 37 te Amsterdam wordt weer. voor 1937, een alleszins practische staat gratis verstrekt aan ieder, die er om vraagt, waai'- GLAS 64 i per kist 61.5 X 38 cm 4 0.50 69.6 X 48.5 cm ft. 6.50 l ft 0.50 32.5 X 38 cm ft. 0.50 j 88 X 29.5 c - - m a, 1Q 60 Dubbeldik glos. Kist gratis. Niet li v. d. BURGH's Glashan MAASLAND (f Op de Rotterdamsche Paaschveetentoonstelling ivaren ook ettelijke varkens te zien op de landbouwer kan invullen hoe hij dit jaar zijn land indeelt en bemest Zeer overzichtelijk wordt daardoor 't bedrijf gemaakt. Men ziet hoe dit jaar en als men het bewaart. Wat men beslist moet doen, hoe vorige jaren de verschillende perceelen land bebouwd en bemest werden en wat de resul taten waren. Verder is er nog ruimte voor verschillende aanteekeningen. Een duidelij ke toelichting geeft ten overvloede nog aan, hoe men moet handelen bij het invullen vair deze staat die men niet moet nalaten aan te vragen. Weet ge dat in Italië door den minister van land bouw een plan uitgewerkt wordt om binnen enkele jaren de productie van aardappelen te verhoogen en van 30 op 60 millioen quintaJen (100 kg.) te brengen, teneinde den invoer overbodig te maken, en dat deze verdubbeling van den oogst mogelijk is, zonder dat andere gewassen in het gedrang ko menzegt men dat door het bestuur van het Friesclie Paardenstamboek beschikbaar gesteld is een invoerpremie van ƒ500 voor een 3- of 4-jarigen hengst van buiten do provincie Friesland ingevoerd, die no. I wordt geplaatst in zijn klasse op de e.v keuring. dat de wolhandel, speciaal op Engeland en Amerika, in 1936 een groote verbete ring boekte, terwijl ook de afzet in eigen land, mede door het gelukken der proeven door het gebruiken vaD inlandsche wol in het militaire Jaken. een betere toekomst, tegemoet gaat dat uit de nadrukkelijke mededeeling van de Engelsche minister blijkt, dat Enge land niet de voorwaarde heeft gesteld, wat regeeringscommissaris Louwes heeft laten voorkomen, dat er slechts zes agenten condens zouden leveren dat volgens de met de toestanden op de hoogte zijnde landbouwdeskundige, in genieur M. B. Smits, het onverantwoord is om reclame te maken voor emigratie van Holiandsche plattelandsbewoners naar Nieuw-Guinea. dat de vraag naar dekhengsten in Zeeuwsch Vlaanderen levendig is geweest, terwijl het ook in de gewone paardenhandel weer drukker toegaat; dat de Kamer van Koophandel te Tiel Sen minister van handel gewezen heeft op het feit, dat door land- en tuinbouw veilingen andere goederen verkocht worden dan uit de aard van het karakter dier organisaties volgt, zoodat hierdoor aan de middenstand belang rijke schade wordt toegebracht. Marktoverzicht (Medegedeeld door het Centraal Bur.) Voerartikelen In de prijzen der voedergranen is de vorige week weinig veranderd. Voor mais was de kooplust iets grooter, zoowel voor diirect aLs op zomerlevering. Het aanbod van gerst ie niet groot, doch ook de vraag is niet van belang; mien koopt alleen wat men noodig heeft. Rogge voor voederdoel- eikidien te duur; tarwe vast gesteimd; haver zonder zaloen. De prijzen der krachtvoederkoeken heb ben vorige week een kleine wijziging onder gaan. De Med-Aug.-levering is gesplitst en is nu geworden Mei-Juni tot den bestaanden prijs en Juli-Aug.-levering 10 ct. hooger Bo vendien zijn de fabrikanten op Sept-Dec.- Leverinig aan de markt gekomen. Er om wikkelde zich een zeer levendige kooplus! voor zomerlevering, tengevolge waarvan de fabrikanten terughoudender zijn geworden en öf gédeeltleij'k niet aan de markt zijn, óf hun prijzen iets verhoogd hebben. Meststoffen Stikstofmeststoffen. Er is geen nieuws van de stikstofmarkt Een enkele order komt nu en dan door, doch overigens schijnen de gebruikers rustig ai te wachten T h o m a s m e e 1. De vraag was iin de afgeloopen week weer onbevredigend, ten gevolge van de slechte weersomstandig heden, sneeuw en regen. Van België of Noord-Franikrijk wordt er op het oogenblik niet veel meer naar Neder land verscheept Gelukkig is hier op ver schillende plaatsen eienige voorraad ge maakt, zoodat zeer spoedig geleverd kan worden. Het percentage, dat tegenwoordig in tho- masmeel betaald wordt, is oitroenzuuroploe- baar. Het wordt dus gemakkelijk en snel door de planten-opgenomen, zoodat men het nog zeer laat kan strooien. Nederland is met zijn importen wel I-n achterstand geraakt De cijfers zijn thans: I Invoeroverschot Nederland: Februari 1937: 33.500 ton April 1936/Febr. 1937: 332.900 ton Februari 1936 47.200 ton "April 1935/Febr. 1936 366.500 ton. Dat wil dus zeggen, dat wij thans pl.m. 34:000'ton achter zijn. Superfosfaat. Dit artikel ondervond een vrij goede belangstelling. De orders zijn wel niet erg groot, doch er wordt nog r 1 matig gekocht De plant verlangt in haar hoofdvoedsel zekere elementen zooals: borium, jodium, magnesium en natrium. Chilisalpeter bevat deze elementen, naast zijn snel en zeker werkende salpeterstikstof, in dezelfde evenwichtige verhouding als door de Natuur erin gelegd. Dit verklaart de uitzonderlijk gunstige werking voor gezonden plantengroei, die men door de jaren heen steeds heeft ondervonden van: A. BERGHOK BELASTS NGCONSU LEI Lid: N. L v. B. Verzorgen en controleer van Administraties Kantoor: Kerkstraat 3, Telefooi Woonhuis: Klapw.weg 3, Telefooi BERKEL EN RODENRIJS yewaoyd SOLIDE en ACTIEll AGENTEN GEVRAAG H.H. EIERVE'RZEfJDERS Wanneer U in alle richtingen K geprobeerd een goed afzetgebied Uw eieren te vinden, en naar wensch zijt geslaagd, probq het dan eens bij DE ROTTERDAMSCHE VEILING ROTTERDAM Telefoon 13649 Warmoeziersstraat S 37—39 Recht van controle voor H.H. Zend? Directe afrekening na iedere veilij TH. W. POOLMAN, Dir.-Veilingmeesi Alg. OnderL Maatsch, t, Verzeki van Paarden en Rundvee. Catharijnesinoel 75 UTRE TELEFOON 12138. Directie: Leopold. Verzekering op billijke Voorwaa tegen lage onderlinge of vaste pr RESERVE: 165.901.lt Deskundige vertegenw. gevra; P. DE VOGEL Pz TELEF. 53 BERKEL Z.-H. Hoe zal hij nu weer beginnen, vragen som- Imige lezeressen en lezers zich natuurlijk af. Die zoo praten zijn in de regel de besten niet. Versta me wel. ik bedoel niets kwaads over de persoons- of karaktereigenschappen van deze categorie van lezers te zeggen. Maar als lezer of lezeres zijn ze niet de bes ten. Ze lezen alleen het begin en vaak ook wel het slot van mijn praatjes. Maar de groote middenmoot laten ze ijskoud staan. Bekomt ze misschien slecht Maar hoe dan ook, er zijn er, die, zooals ik weet, telkens opnieuw, die zich afvragen hoe ik mijn praatje weer zal beginnen. Daar behoor ik ditmaal ook bij, want ik Sveet het ook niet Er is genoeg te praten. Er wordt althans genoeg gepraat Moet ge maar eens opletten. Doch het meest is ijdel geklap en hoe meer en hoe langer iemand praat, hoe zinlediger het vaak is. Ge zult zoo bij uw neus langs zeggen, dat ge dat ook wel eens merkt Maar ik kan er tegen hoor. Als men anderen neemt, moet men zelf ook een stootje kunnen lijden. Maar met 'dat al weet ilc nog geen begin Voor mijn driehonderd-en-twee-en-zestigste babbeltje. Of stop eens even ik ben immers al tegonnen. Zooals ook al begonnen zijn de protesten legen ._i~ Wat ik hoorde en zag, las en dacht; op reis en thuis DE LANDBOUWCOÖPERATIES, DIE HUISHOUDELIJKE ARTIKELEN VERKOOPEN. Daar heb ik al zoo vaak op gewezen en ik wil dit nog eens weer doen, omdat ik dezer dagen weer zoo'n prijscourant of hoe ze zoo'n circulaire dan ook noemen mogen, zag liggen en brutaal, als krantenmenschen nu eenmaal zijn, of wel moeten zijn, even ter hand nam om er een blik in te werpen. Daar heb je het al weer zei ik, en mijn gezicht moet er nog donkerder uitgezien hebben, dan het gewoonlijk al doet. Is dat nu een manier van doen. Verkoopen de boe rencoöperaties electrische lampen, naaima chines, stofzuigers, fietsen en wat niet al- Dat komt in een goed geregelde maatschap pij niet te pas. En door het optreden van deze driedubbel overgehaalde boerencoöpe* ratoren. wordt de naam der boeren in discre- diet gebracht. Dat doen de boeren niet, dat doen degenen, die zich als leiders der coöpe ratie opwerpen. Gelukkig hoorde ik nog niet zoo lang ge leden op een bijeenkomst van onze C.B.T.B. zulk coöperatiegedoe afkeuren. Dat verdient het ook. Leven en laten le ven, zij het parool en ook hier geldt bet spreekwoord misschien nog wel eens: Wie het onderste uit de kan wil hebben krijgt het deksel op de neus. De Kamer van Koophandel te Tiel protesteert reeds bij dp Minister. Het is wel goed op "de keintjes to letten. Natuurlijk. Maar daarbij moet men op eigen terrein blijven. Zooals de tuinders al en met recht klagen over de uitwassen van het wezen der volkstuintjes, zoo mag de middenstand, die toch ook weer een goede afnemer van de boerenproducten is, met recht klagen over deze handelwijze van sommige boerencoöpe raties. Nu ik toch als St. Nicolaas de gard han teer en aan het afstraffen ben, moet ik even wijzen, zooals ik reeds deed voor enkele we ken, op het dwaze gedoe van een aantal kleine boeren, die als PLATTELANDSPARTIJ BIJ, DE AS. VERKIEZINGEN, I _4É> 6 zullen optreden. Er zijn een aantal boerenorganisaties, 'die hun geld en energie niet beter weten te ver spillen dan zich door enkelen, die graag in de Tweede Kamer zouden zitten, voor het karretje te laten spannen. Sommigen ver staan die kunst zoo handig, en kunnen zoo handig profiteeren van de moeiten en kos ten, die anderen voor ze willen doen en ma- Volgens berichten zou te Utrecht reeds een federatie van boeren- en tuindersorgani- saties opgericht zijn, die bij de e.v. Tweede Kamer-verkiezingen met eigen candidaten zal uitkomen. Wie deze organisaties zijn is nog niet goed bekend. Men zegt dat daartoe behooren: de Plattelandersbond, waarvoor thans in de Kamer zit Mr. Vervoorn, de ad vocaat, die boer Braat, de vader van de par tij-, heel handig uit het zadel lichtte. Verder worden genoemd de Ned. Tuindersbond (die als it waar is, dan wel uiteen zal vallen), de twee organisaties van kleine boeren in Gelderland-Brabant, de protestantsche en de Katholieke, verder een groep kleine boeren uit Drenthe en een groote groep uit „Land bouw en Maatschappij", die dan ook wel een. scheuring zal meemaken. Zooals gezegd, hier is „men" aan het zeg gen. En als „men" het „zegt", zegt men het wel eens verkeerd. Zoo zegt „men" ook, 'dat een der hoofd punten van het program van actie is: op heffing van alle landbouwcrisismaatregelen. Dat lijkt wel leuk. 't'Zou veel leuker ge weest zijn zoo men deze maatregelen nooit had behoeven te nemen. Nog afgedacht van de vraag of we door al deze maatregelen betgr toestanden gekregen hebben, dan we zonder deze hadden kunnen verkrijgen, moet men toch bedenken, dat opheffing van de reeds lang genomen maatregelen, die al diep in het bedrijfsleven zijn ingegroeid, niet zoo heel gemakkelijk zal gaan als som mige oppervlakkige denkers wel schijnen te Toch zal zoo'n plattelandersfederatie zich In de verkiezingsstrijd werpen, zichzelf en andere boeren meer kwaad dan goed doen. De agrarische belangen der agrarische be volking zullen door zoo'n agrarische partij geschaad worden. Meer zeggen we er nu niet van voor vanavond. 'kGa liever wat vertellen over 'n concur rent van vlas en wol. Er is nu weer wat nieuws. Men weet namelijk WOL UIT BANANENSCHILLEN te vervaardigen. Een 'groot-industrieel uit Manchester, het centrum van het Engelsche textieldistrict, is zoo vindingrijk geweest. Duitschland en Italië hebben nu hun man netje in het uitvinden op dit gebied gevon- Duitschland kwam eerst met wol fabricatie uit hout. Italië volgde met wol uit melk te bereiden. Nu gaat Engeland in de vuilnis bakken graaien en bananenschillen produc tief maken, door er een vezelstof uit te ha len, die tot een wollen stof geweven kon worden. De vinder, 'n textielfabrikant van naam, deelde desgevraagd mede, dat ze reeds ja renlang onderzoekingen deden in deze rich ting. Ons doel was, Vertelde hij, een syntheti sche wol te ontdekken, welke warm en soe pel was en bij vermenging met kunstzijde tot eerste klas kleedingstukken verwerkt kon worden. De idee om daartoe bananenschillen te ge bruiken, kwam bij me op, toen ik eens een banaan schilde en de sterkte van de vezels opmerkte. Het garen, dat hans van "deze schillen ver vaardigd wordt, is soepel en licht, zeer elas tisch en kreukvrij en de kosten om het te verven zijn betrekkelijk laag. De grondstof is zeer goedkoop, 'daar wij van de gemeentereiniging voldoende kunnen betrekken. Het maakt namelijk niets uit, of de schillen vuil zijn. Dat kan een heilzame ontdekking zijn. want nog al te veel bananenschillen liggen op straat en vrij velen komen hierdoor vrij onzacht met de straatsteenen in aanra king, wat niet altijd goed afloopt. Als het maar goed afloopt met HET NIEUWSTE DUITSCHE KOEIEN RECORD N.L. DAT EEN KOE VIER STIERTJES TER V/ERELD BRENGT Duitschland is nog al bekend om zijn re cords Elk jaar weer een recordkoe, waarbij alle melkgiftenrecords telkens weer met glans gebroken werden. Zooals de Deensche zwemster met die onuitsprekelijke naam. alle zwemrecords met glans breekt. Maar van geboorterecords hadden we nog nooit gehoord. (Ja toch, bet wereldwonder der Dyone-vijflingen, die kinderen van Staat werden). De Duitsche koeien, die geen kans meer zagen melkgiftenrecords te breken, gaan het nu probeeren met teeltrecords, is thans de meest trotsche boer in Duiti land zekere Gockeln, die bij Breslau boerderij heeft. Zijn koe heeft namelijk zoojuist stierkalfjes ter wereld gebracht, iets' in de wereld der koeien een groote i zaamheriid is. Natuurlijk was Hans Gockeln verhel toen zijn zwartwitte koe omstreeks midi nacht kalfde en hij was blij verrast, zij luttele minuten later aan een twf stiertje het leven schonk. Wie schetst ec! zijn verbazing, toen om 5 uur des ochfe stier nummer 3 en om 8 uur zelfs S nummer 4 zijn opwachting maakte? i jonge stieren zijn evenals de moeder zw. wit gevlekt. Voorloopig worden zij mei flesoh gevoed. Naar verluidt' zullen de dieren door! Breslausche universiteit gekocht wort opdat men in een modelboerderij hun deren ontwikkelingsgang kan volgen. Dus zooiets als de Dyone-vijflingen. Dat is weer een mooi koeien record Duitschland. jammer dat ze zoo slecht f sen in het vieren jarenplan. Stieren ple geen melk te geven, zoodat de melk-, zuivelvoorziening er niet mee gebaat! Maar wie weet komt minister Darré, d nog eens het heugelijk bericht te hoo| van een volgend opzienbarend feit, dat i stieren melk gaan geven. WonderlijS het niet, werd ook de stier van Braat t deze (nl. Braat, niet de stier) nog kan lid was, ook niet reeds gemolken. De D schers kunnen dus weer met nieuwe cords komen nl. over de stijgende ml giften der stieren. Nu wordt het geloof ik, tijd om het j keersbord op stop te zetten. Tot de volgende week dus.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 12