JHmror fnhsdje (tfouraitt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken ONTPLOFFING VERWOEST EEN SCHOOL IN TEXAS 26 JUNI 2e R.M. I.G.B. HM abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agenlschap gevestigd is 235 Franco per post 235 portokosten Per week0.18 Voor hel Buitenland bij wekelijksche zending430 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/» ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 6040 VRIJDAG 19 MAART 1937 17e Jaargang aibtrtentuprijjen: Van t tol 5 regels1.17'/» Elke regel meer 032'/» fhgezonden Mededeelingen van 1-5 regels230 Elke regel meerQ.45 Voor bet bevragen aan 't bureau V wordt berekend f 0.10 WAAROM GEEN \CCIJNSVERLAGING? De wal keert het schip, is een oer-degelijk md-Hollandsch spreekwoord. Maar, wie «ie vaarheid daarvan aanvaardt dient er dao jok rekening mee te houden En hel is geen fcrslandige schipper, die met zijn vaartuig naar steeds weer recht op de wal aankoerst ra deswege vastloopt. Met alle diepgevoelde respect dat wij roor minister Oud koesteren, schijnt deze ■ewindsman wat de accijns op gedistilleerd in bier betreft, de teekenen en cijfers der lecijnzen niet te verstaan. Het is een zeer merkwaardig geval; feite- ijk twijfelt er niemand aan, dat het zoo Ipoedig mogelijk tot verlaging dezer zeer iooge heffingen moet komen; elk jaar tegen lanuari loopen er geruchten, dat het nu zal jebeuren en telkens weer komt er niets tan. De wal keent het schip, maar de schip per gooit het roer niet om. Hoe staat het er eigenlijk mee? Het zijn |iet alleen „verwoede" drankbestrijders, .lie jooge accijnzen toejuichen op bier en ge- listilleerd om daardoor het drankmisbruik Bgen te gaan. Ieder sociaal-voelend burger [aat hiermee accoord. Maar, zooals het met jlle belastingen gaat, zoo gebeurde het lok met deze heffing: er komt een grens vaarover men niet kan gaan zonder zijn voorbij te schieten. Men kan het per- eener belasting niet tot willekeurige vanioogte opvoeren: op zeker moment daalt di ïverjpbrcngst omdat men over de top heen is Dit geldt ook voor de accijnzen. En dit jou geen algemeene ramp zijn we scha- ilen nu de direct-belanghebbenden bij abricage en handel even -uit indien de M, [erminderde opbrengst het gevolg was van Inemend verbruik. In dat geval zouden üet alleen de geheelonthouders juichen. Maar al zou men bij wijze van spreken ichiedam kunnen sluiten"; men kan de nzen niet potdicht houden. Eln daar zit bron van het kwaad. Eenvoudig gezegd lidt exorbitante accijnsheffing met wiskun- ige zekerheid tot clandestiene fabricage, loeierij en smokkelhandel en alle zonde, en ongerechtigheid, welke jaaraan vastzitten. Tbeet Anders uitgedrukt: men kan op deze irijza de bona-fide bedrijven, welke kwali- pitswaar leveren en zich aan de wettige J fcoorschriften houden, wel stuk maken; A (Jaar men verschaft tegelijkertijd bouw- ena^offen aan hen, die duistere praktijken Zfeoefcnen en dan wordt het schade naar alle'"0 kaat- t laWij kunnen zulks op dit oogenblik con- pteeren. De volgende feiten zijn in U3<sso: de eerlijke fabrikanten en handelaars llOSn de schatkist lijden schade; de wets- "/itduikers en smokkelaars worden rijk; de ondermijnen de volksgezondheid t«Kh .kweeken spiritusdrinkers; even over de razen bouwt men foezelpaleizen en rijke itaminets, waar dronkenschap en onzede- jkheid hand aan hand gaan. Er zijn over zij het indirecte maar zekere ivolgen van een overdreven accijnsheffing istieken, cijfers en feiten gepubliceerd, ilke elke verbeelding tarten. Minister Oud erkent dit alles. Ondanks opleving der conjunctuur moet hij con- jateeren. dat de opbrengst dezer accijnzen p de korte maand Februari 25000 achter- HDCf'eef kij vorig jaar. Voorts herhaalt hij, vaak men dit wenscht dezer dagen 52jog in de Eerste Kamer j „Voor mij persoonlijk staat het wel vast, lat het noodzakelijk is tot verlaging van LElie accijns over to gaan"; maar hij voelt een zekere schroom om ^laartoe bij liet scheiden van de markt het Itóorstel te doen; want dat zal do schatkist leker komen te staan op een offer even millioen; en bovendien zou men het ils een paradepaard bij de verkiezingen :unnen beschouwen. Er is natuurlijk geen sprake van dat de jpbrengst zeven millioen zal tegenvallen; e bierbrouwerijen durfden het vorig jaar en minister eenzelfde opbrengst te garan- eren, want het staat vast, dat de bona- Jde bedrijven hun omzet zouden zien klim- ■^len ten koste van fraudeurs, die zoowel ingnet de drank als met de accijns knoeien. Waarom dan dit getreuzel? De schatkist, ion in Februari een voordeel boeken,, dal 2f|(«ker toereikend is om het veronderstelde inancieele nadeel te vergoeden; volks gezondheid en goede zeden zouden er mee zijn en aan een paradepaard zou lö:,0feen enkele partij denken; integendeel, ieseder zou meenen zijn eigen rossinant te be- cktjijden en met eigen draver uit te komen. ter 65' f** ONTSTELLENDE LOGICA EN mm CONSEKWENTIE Voor de rechtbank te Weimar stond een Q fader terecht, die zijn achterlijk kind in de flaap had vermoord, omdat de patiënt ge- faarlijk was en de verpleegkosten te duur 5A fvaren, aldus weet de Maasbode te be- M échten. De ambtenaar van hot openbaar ministe rie was nog zoo „d 'iberaal" de dood straf te eischen, maar de a<l "raat bracht hem aan het verstand, dat de vader geheel Ia overeenstemming met de nationaal- DR. A. KUYPER- HERDENKING Een comité gevormd onu^r voorzitterschap van Dr. H. Golijn Herdenkingsbijeenkomst op 29 October a.s. Op 29 Oct. a.s. zal het honderd jaar geleden zijn dat Dr. A. Kuy- p e r te Maassluis geboren werd. In verband daarmede heeft zich een Herdenkingscomité gevormd onder voorzitterschap van den minister president, Dr. H. Co lijn, waarin vertegenwoordigers van verschillen de organisaties op het terrein van wetenschap, onderwijs, staatkunde, sociale actie en jeugdbeweging wer den opgenomen. Een vertegenwoor diger van de Chr. Middenstands organisatie zal alsnog aan het comité worden toegevoegd. Het comité is als volgt samengesteld: Dr. H. C 01 ij n, voorzitter: oud-min. J. J. C. v. Dijk te 's-Gravenhage; F. L. v. d. Bom, voorzitter van de Chr. Werkgeversvereeniging te Amsterdam; P. A. C o 1 ij n, burgemeester van Alphen a. d. Rijn; Mr. G. A. Diep horst, lid van Ged. Staten van Utrecht, te Zeist: Prof. Mr. P. A. Diepenho hoogleeraar aan de V. U. te Amsterdam: Prof. Dr. K. D ij k, hoogleera^r aan de Theol. Hoogeschool te Kampen; Mr. J. J. Hangel broek, secr. van de Unie en Schoolraad te 's-Gravenhage; W. Kuilman; mej. M. Parmentier, presidente van den Geref Meisjesbond, te Oegstgeest; Prof. Mr. V. H. Rutgers, hoogleeraar aan de V. U. te Am sterdam Dr. L. W. G .Scholten, voorzitter van de A.R.J.A., te Utrecht; J. Schouten, lid van de Tweede Kamer, te Rotterdam, .n. voorzitter van het Centraal Comité der A.R. partijC. S m e e n k, lid van de 2e Kamer, te Arnhem en voorzitter van het Ned. Werkliedenverbond Patrimonium, A. Stapelkamp, voorzitter van het Chr. Nat. Vakverbond te Utrecht; en Prof. Dr. J, W a t e r 1 n k, hoogleeraar aan de V. U. te Amsterdam. Als secretaris-penningmeester van het comité zal optreden Dr. J. W. N o- teboom, directeur van de Dr. A. Kuyper- stichting te 's-Gravenhage. Wat de voorloopige plannen van het co mité betreft, kan werden medegedeeld dat het in het voornemen ligt een algemeene herdenkingsbijeenkomst te houden op 29 Oct. in het Concertgebouw te Amsterdam, aanvangend 's morgens om 11 uur. In deze bijeenkomst zal dr. H. Colijn een rede houden over Dr A. Kuyper als nationale figuur. In de middagvergadering zullen verschillende sprekers optreden die een kort overzicht geven zullen van de beteekenis van Dr. A. Kuyper voor de wetenschap, het staatkundig leven, de vrijmaking van het onderwijs, het sociale leven en de jeugdbeweging. Zoo mogelijk zal t.g.t. te Amsterdam een tentoonstelling worden gehouden die betrek king heeft op het leven en den arbeid van dr A. Kuyper. Ook wordt overwogen te doen verschijnen een gedenkboek, dat naast een biografisch gedeelte ook zal omvatten éen uiteenzetting van de beteekenis van Dr A. Kuyper op ver schillend gebied. Het Comité stelt zich voor binnen afzien- baren tijd uitvoerige mededeelingen te doen met betrekking tot deze plannen. Het adres van het secretariaat is: Dr. A. Kuyr- ctraat 5 te den Haag. De fraude bij de B.V.L. Tot acht maanden veroordeeld De rechtbank te Middelburg ver oordeelde heden den 56-jarigen P. G. L., oud-secretaris van het Verband Zeeland van den Bijzonder Vrijwilli- gen Landstorm wegens gepleegde fraude tot achtmaanden gevan genisstraf, met aftrek van de pre ventieve hechtenis. De eisch luidde anderhalf jaar. socialistische leer van bloed en bodem had gehandeld. „Juist is", vertelde deze beoefe naar van het nobile officium, „wat aan de gemeenschap ten goede komt; verkeerd is wat aan de gemeenschap schaadt". De jon gen kon de gemeenschap schaden; deze is gediend met zijn dood. Ergo mocht de vader hem van kant maken en diende al dus de gemeenschap. „De rechtbank heeft onder de indruk van dit betoog (sict) den verdachte tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld", vertelt het courantenverslag. Ziedaar de toepassing van de levens beschouwing van het nationaal-socialisine in de praktijk. De consekwentie is even ontstellend als logisch. Want de logica in het betoog kan men niet ontkennen. Wan neer .het recht geen objectieve en onwan kelbare norm heeft, maar getoetst moot worden aan het landsbelang (en niet om gekeerd) en dit landsbelang bovendien aan de inzichten van een bepaalde partij gebon den is, dan past de uitspraak volkomen in het raam van de nieuwe staatsleer. Men moet dan echter niet spreken van de handhaving of mooier nog van de bescherming van kerk en godsdienst, want door zoo'n levensbeschouwing wordt elk geestelijk fundament ondergraven. Zóó heidensch is het Duitsche nationalis me. Is het Nederlandsche anders? Wanneer het doel de middelen heiligt dan kunnen doel noch middelen voor Gods wet bestaan. Ruim zeshonderd kinderen omgekomen Er worden 36 onderwijzers vermist Gistermiddag heeft in een school, op ongeveer 20 K.M. van Tyler (Texas) gelegen, een ernstige ont ploffing plaats gehad. Een deel van het gebouw stortte in en bedolf hon derden schoolkinderen met hun on derwijzers Employé's van een petroleum» maatschappij in de buurt van de school verklaarden, dat het aantal kinderen dat was omgekomen of dat, toen zij te hulp gesneld waren, ster vend was aangetroffen verschrik kelijk was. Brandweerlieden uit alle plaatsen uit de buurt en doktoren ijlden in groote opwinding naar de school om aan het reddingswerk deel te nemen en medische hulp te verleenen. De school waar de ramp in plaats vond is gelegen bij Newlonden en zij werd be zocht door de kinderen uit alle omliggende plaatsjes. De ontploffing vernielde de groote zaal van de school, waar juist honderden kinderen van arbeiders van de petroleum- maatschappijen bijeen waren. De zaal stortte in en de meesten der aan wezige kinderen werden onder het puin bedolven. Verscheiden andere kinderen lie pen ernstige brandwonden op. De kracht van de ontploffing, die naar een la-ter be richt meldt, wordt toegeschreven aan de vorming van gassen in de stookruimten, was verschrikkelijk. Stukken van het ge bouw werden een vierhonderd meter xvey geslingerd. De school bestond uit twee groote vleu gels. Een van deze vleugels is geheel ver nield. daar de muren door den geweldigen druk naar buiten geperst waren en het dak van het gebouw van twee verdiepingen in gestort was over de zaal met zevenhonderd kinderen. De andere vleugel, waar zich op 't oogen blik van de ontploffing geen kinderen in bevonden, is slechts licht beschadigd. Op het terrein van de ramp speelden zich verschrikkelijke tooneelen af. toen de ouders van de kinderen, die op de tijding van de ramp naar het schoolgebouw waren ge sneld. hun kinderen onder de slachtoffers trachtten te vinden. Het was een afschuwe lijke aanblik de kinderen te zien liggen: de kracht van de ontploffing had hen de kleeren van het lichaam gescheurd. De politie moest de ouders, die geheel wanhopig waren, met geweld van de puin- hoopen vandaan houden. Menschen, die de ontploffing gezien heb ben, deelen mede, dat een geweldige steek vlam in de lucht schoot De brand die was ontstaan, werd echter onmiddellijk door het neervallende dak verstikt. De school ligt midden in een gebied van rijke olievelden Deskundigen opperden iater de veronder stelling, dat de ramp niet te wijten was aan een ontploffing van een verwarmings ketel, doch van een pijpleiding voor gas, die van de olievelden naar de school loopt. Ruim zeshonderd slachtoffers? De directeur van de school, waar de ont ploffing heeft plaats gehad, heeft mede gedeeld, dat van de 40 onderwijzers er na de ramp slechts vier teruggevonden zijn. De Humble Oil Company te Houston heelt bericht ontvangen, dat van do zevenhonderddertig kinderen en onder wijzers, die zich op het oogenblik van de ramp in de school bevonden, nog slechts ongeveer honderd in leven zijn. Dit bericht vond later bevestiging in een mededeeling van den directeur van de school, die aannam, dat 670 leerlin gen en onderwijzers om het leveD waren gekomen. Opruimingswerk vordert slechts langzaam Geheel Texas is in rouw gedompeld, ten gevolge van de vreeselijke ramp, die zoo veel honderden gezinnen van hun kinde ren heeft beroofd. Nog steeds is het niet mogelijk een overzicht te krijgen over den totalen omvang van de catastrophe. Men kan niet doordringen tot de plaats des on- heils, waar een strenge afzetting gehand haafd wordt en waar koortsachtig wordt gewerkt om de puinhoopen op te ruimen en de slachtoffers te bergen. Het schijnt thans wel vast te staan, dat de ramp veroorzaakt ist niet door een ontploffing in de verwarmings- installalie maar tengevolge van een ontploffing in een buis, welke natuur- gas naar het gebouw leidde. De school ligt nl. midden in het petroleumgebied en werd hoofdzakelijk bezocht door de kinderen van employés der olieonder neming. De overvloed van natuurgas, die de bodem oplevert wordt gebruikt voor verwarmingsdoeleinden en te dien einde is een uitgebreid net van buisleidingen langs de verschillende gebouwen aan gelegd. Langs de school liepen ook ver scheiden buizen en de centrale-ver warming der school werd gestookt met het door deze buizen aangevoerde na tuurgas. Door onbekende oorzaak schijnt een scheur in deze gasleidingen te zijn ontstaan. Het ontsnappend gas moet door een vonk of vlam tot ontploffing zijn gekomen. De gevolgen waren verschrikkelijk. Oog getuigen vertellen, dat zij plotseling een donderende ontploffing hoorden en zagen, hoe het dak van de school „weggeblazen werd" en een geheele vleugel van het ge bouw ineenzakte. Vrijwel terzelfder tijd laai den felle vlammentongen hoog de lucht in en hulde de jammerlijke puinhoop, die van de school was overgebleven in een zieden de vuurzee zoodat het eerst zelfs niet mogelijk was naderbij te komen. Een verschrikkelijk schouwspel De omgeving van de school biedt een troosteloos schouwspel. Het terrein ligt be zaaid met brokken ijzer en steen, waartus- schen de eerst aangekomenen de droevig verminkte en verkoolde lijkjes der kinde ren verspreid vonden liggen. Het is niet mogelijk een beschrijving te geven van de tooneelen, die zich al spoedig nabij de plaats des onheils afspeelden. In stomme verslagenheid sfonden de ouders roerloos te staren naar de puinhoopen, waaruit de vlammen nog steeds opstijgen. Van tijd tot tijd moesten volwaasenen weg gedragen worden, wien de smart te hevig was geworden Bij het vallen van het donker was het nog niet mogelijk geweest een overzicht te krijgen van het aantal slachtoffers. Met koortsachtige haast, maar in een vreeselijk, beklemmend zwijgen, werkten de reddings manschappen voort. Toen de nacht was in getreden. werd het bergingswerk voortgezet met hehulp van schijnwerpers, wier felle lichtschijn scherpe schaduwen trok, waar- tusschen de snelle en geruchtlooze figuren der bergingsmanschappen zich voortbewo gen in een bijna ondragelijke spanning. Buiten de afzetting bleven de honderden ouders, die niet te bewegen waren zich huiswaarts te begeven en daar af te wach ten'tot zij bericht krijgen, dat hun kind ge vonden is. Hopen zij het onmogelijke? De gouverneur van Texas heeft alle be schikbare troepen er heen gezonden. Ook een vliegtuig is aangekomen met dokters, verpleegsters en geneesmiddelen. Alle auto's uit de omgeving zijn gerequireerd, maar 't is bijna niet mogelijk bij het terrein van de ramp te komen. De wegen zijn versperd door duizenden auto's van belangstellenden en hulpbiedenden, die zich terstond op weg begeven hebben. Ondanks de groote hulpvaardigheid en de snelle hulpmaatregelen heerscht dus op 't terrein zelf gebrek aara bevoegd medisch personeel, aangezien dokters noch verpleeg sters snel genoeg nabij kunnen komen. Onherkenbaar verminkte slachtoffers Tot laat in den nacht had men van de vermiste onderwijzers er eerst tien kunnen bergen verminkt, onherkenbaar. Het staat wel vast dat het grootste aantal slachtoffers vrijwel terstond bij de ontploffing door het neerstortend gesteente gedood is. Sommigen echter zijn door de steekvlammen, die ont stonden, getroffen en totaal verkoold. Veel slachtoffers ook zullen in het geheel niet kunnen worden teruggevonden, aangezien hun lijken uiteengereten zijn door het ge weld der explosie. Van het stoffelijk overschot van elk slachtoffer ,dat geborgen is, worden vinger afdrukken geriomen, in de hoop, dat men daarmedé^iog tot identificatie zal kunnen komen. De meeste omgekomen kinderen waren nog geen vijftien jaar. Het schijnt dat de jongste scholieren al naar huis gezonden waren toen het ongeluk gebeurde. Aan den anderen kant echter vertelt men dat het aantal slachtoffers zoo groot is geworden, doordat alle overige leerlingen opeengepakt zaten in het z.g.n. auditorium, dat juist gelegen is in dat gedeelte der school, waar van niets is overgebleven. Een goede, zelfstandige werkkring na het volgen van onze prima, schriftelijke cursus MAKELAARTAXATEUR Gratis hulp bi] vestiging. Vraag zonder verplichting Inlichtingen bij A.S.S.O. Nleuwepleln 31. Arnhem. Telefoon 24597 Noteeren in mijn zakagenda: Saneering Bakkersbedrijf Te Amsterdam is de tweede conferentie gehouden tusschen het bestuur van de fede ratie van Bakkerspatroons-Vereenigingen, de Alg. Broocslijtersvereeniging Amsterdam en de R-K. Broodslij tersbon d „Ed. Poppe" over samenwerking ten behoeve der sanee ring van het bakkersbedrijf aldaar. De besprekingen waren gebaseerd op do nieuwe pas aangeboden ondernemers-over eenkomst voor het Amsterdamsche Bakkers bedrijf welke op een geheel nieuwe basis was opgesteld en de regeenng aangeboden, en hierover reeds de commissie Lieftinck (Economische Raad) de partijen had ge hoord. De vergadering stond onder leiding van den heer H. Pool, voorzitter der Federatie van Bakkerspatroons-Vereenigingen. De partijen kwamen tot volledige overeen stemming, zoodat thans ook de samenwer kende slijters-organisaties den Economisehen Raad hebben bericht, dat zij thans hun be zwaren tegen de aangeboden ondernemers- overeenkomst intrekken en zich mede ga rant zullen 6tellen voor de naleving der overeenkomst Naar het oordeel van partijen zal hierdoor het voornaamste bezwaar zijn weggenomen en kan worden verwacht dat ae overeen komst de zegenrijke werking bij verbindend verklaring zal hebben, die partijen zich van een en ander voorstellen ten behoeve van het bakkersbedrijf ter plaatse, dat zoozeer behoefte heeft aan krachtige saneering. Het Prinselijk Paar A.s. Maandag vertrek van Mittersill Het Prinselijk Paar zal vermoedelijk Maandag a.s. van kasteel Mittersill vertrekken. Antennemasten worden opgeblazen Een gevaarlijk karwei te Huizen De Utrecht-sche genie heeft gister een vrij gevaarlijk karweitje verricht door het op blazen van de twee 60 meter hooge zend masten van de H.D.O. te Huizen, die daar nog steeds als een laatste herinnering stonden. De belangstelling voor dit niet ongevaar lijke werk was bijzonder groot, niet alleen van de zijde der Huizer bevolking, doch ook uit de omliggende plaatsen. Reeds gistermorgen was de springstof in de masten aangebracht, doch het was reeds middag eer tot opblazing kon worden over gaan. Toen om ongeveer kwart voor één de lont ontstoken was en de talrijke toeschouwers in spanning op den hevigen knal wachtten, bleek er aanvankelijk niets te gebeuren. Luitenant van Heerden ging daarop, na den voorgeschreven wachttijd te hebben later, passeeren, eens kijken wat de oorzaak was. Bij de lont gekomen zag hij echter dat het omhulsel van de lont nog brandde en nog slechts 1O cM. van de gevaarlijke lading af was. Veiligheidshalve sneed hij de verbinding door en snelde weg. Eenige oogenblikken later werd een nieuwe lont aangebracht en nu had men meer suc ces. Er klonk een donderende slag. welke den grond deed trillen, men zag eenige vuurstralen en met een daverenden slag sloeg een der masten tegen den grond. Met den mast bleken tevens eenige beton nen voeten waarop hij steunde, uit den grond te zijn gerukt Van een woning aan de Havenstraat braken eenige ruiten. In den middae werd de tweede mast op geblazen. terwijl men heden de andere be tonnen voeten en de bokken in de lucht zal laten vliegen. ITALIË IN KOLONIAAL OPZICHT VOLDAAN „Ik zou geen enkel voordeel behalen uit een Europeeschen oorlog.aldus Mussolini LONDEN, 19 Maart. Mussolini heeft een onderhoud verleend aan Ward Price van de „Daily Mail" en daarin o.a. verklaard, dat de uitnoodiging van Hailé Selassié tot gevolg zal hebben, dat bij de kroning van In koloniaal opzicht voldaan Mussolini voegde hieraan toe, dat Ita lië thans in koloniaal opzicht voldaan is en een vriendschappelijke regeling wenscht te treffen met Groot Brifetannië inzake de han delsaangelegenheden in Afrika, in het bij zonder betreffende Kenya en den Soedan. De vrijwilligers in Spanje Overgaande op Spanje zoiide de Duce: „Ik kan u verzekeren, dat wij aan generaal Fran co niets gevraagd hebben in den vorm van een marinebasis op de Balearen of in Spaansch Marokko. De Italiaansche vrijwil ligers in Spanje, wier aantal sterk is over dreven, zullen naar hun haardsteden terug- keeren wanneer ,het hun goeddunkt,, tenzij een algemeen accoord tot stand komt om ook dé andere vrijwilligere, wier aantal oneindig veel grooter is. terug te trekken. Italië doet niets en zal niets doen, wait ook maar indi rect de territoriale onschendbaarheid van Spanje zou raken. Italië heeft niet het voor nemen zich na den burgeroorlog met Spaan- sclie aangelegenheden in te laten". In antwoord op een desbe reffende vraag zeide Mussolini: „Zelfs, indien bekeken van het laagste standpunt van verlies en winst, zou ik geen enkel voordeel kunnen hehalen uit een Europeeschen oorlog, waar bij ik Italië aan geduchte risico's blootstel". „De ontwikkeling van Abessinië zoo vervolgde Mussolini zal veel 'ijd. energ.s en kapitaal vereischen en 't is dus ran zelf sprekend, dat Ita'ië samen wenscht te wer ken met de Europeesche landen, die kolo- in Afrika beaitten"» VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit VIER bladen In Texas heeft in een schoolgebouw een ernstige ontploffing plaats gehad; honderden kinderen werden daarbij ge» dood. Te Amsterdam is een vergadering ge houden van de Vereeniging tot Chr. Hulpbetoon aan Tuberculoselijders. Gisteren is de nieuwe burgemeester van Oud-Alblas, de heer C. G. van Dobben de Bruin, geïnstalleerd. Onder voorzitterschap van Dr. H. Colijn is een comité gevormd ter herden king van de 100ste geboortedag van Dr. A. Kuyper. De nieuwe bepalingen voor de voor loopige consumptiemelk-regeling 1937- 1938 gaan op 28 Maart a.s. in. De Eerste Kamer heeft de Water- staatsbegrooting goedgekeurd en is daar na begonnen aan de begrooting van het Verkeersfonds. De Tweede Kamer heeft het wetsont-. werp inzake algemeen verbindend en on verbindend verklaren van bepalingen van collectieve arbeidsovereenkomsten afge handeld. De Minister van Landbouw zal een com missie instellen welke de algemeene klach ten der landbouwers inzake toewijzing van kalveren-, varkens- en biggenmerken moet onderzoeken. Schuschnigg, de Oostenrijksche bonds kanselier, brengt momenteel een bezoek aan de Hongaarsche hoofdstad. De Tripolitaansche moslims hebben. Mussolini het „zwaard van den Islam" aangeboden. de crisis wijkt |nv internationale gewapendbetqn bouw j BETON. WATER. GROND en BURGERWERKEN |nv internationale gewapendbeton bouw I SCHOONMAAKTIJD PALTHE TIJD Vuile, verschoten gordijnen, tapijten, loopers. tafel- en divankleeden als nieuw door ons procédé stoomen en kleurophaleu of oververven in andere tinten. Ook motecht maken van alle wollen weefsels. TAdv.) Eoa HOT£L POLEN - Kul UKALVERSTWAT 1 TROMPENBERG's PALACE HOTEL Hilversum, Telefoon 7941 (2 lijnen) Aangenaam verblijf voor najaar en winter. billijke prijzen. CONSULAATWEZEN Aan den heer R. F. Killengreen is eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van vice- consul der Nederlanden te Tromsö. De waarneming van het vice-consulaat is opgedragen aan d heer C. Rije, Holmboe: aan jhr. J. Q. Bas Backer is eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van consul der Nederlanden te Ge .t. Met de waarneming der zaken van het consulaa*: is belast jhr. G. L van der Maesen de Sombreff te Brussel. DIRECTE BELASTINGEN, ENZ. Aan D. Fontein, inspecteur der directe be- - lastingen, is eervol ontslag verleend en i9 benoemd tot officier in de Orde van Oranje- Nassau. De ontvanger der registratie en domeinen J. A. L. Cockx is verplaatst van Boxmeer naar Maastricht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1