Jliruuir ^nïtsrlje Courant r Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agenlschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/j ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No. 6037 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 DINSDAG 16 MAART 1937 17e Jaargang gttetmtieprtpen: Van 1 tot 5 regels 1.17'/» Elke regel meer 0.227» Ingezonden Mededeelingen van 1-5 regels2.30 Elke regel meer a -0-45 Voor het bevragen aan 't bureau V wordt berekend f 0.10 DE VASTE LIJN De waarde van beginselen boven een tak- tiek, welke zich aanpast bij de omstandig heden, blijkt in deze dagen wel duidelijk ten aanzien van de landsverdediging. Buiten beschouwing kan blijven, hoewel er geen strijd is met deze stelling, de Tol- 6toïaansche weerloosheid. Een onbeduidend groepje in ons volk houdt daaraan vast en zegt: wij wagen het met God. Dat wagen strekt zich echter niet verder uit dan de landsverdediging, want voor eigen recht komt men wel op en eigen gezin zou men tot de laatste druppel bloeds toe ver dedigen. In dèt opzicht houdt men zich niet letterlijk aan de tekst om de linker wang toe te keeren als op de rechter gesla gen is. De nationale zelfstandigheid, even zeer een gave Gods, wil men echter wel on beschermd laten. Ook in deze tijden van beroering. Het ziet er erg principieel uit. doch men is ook daarin onlogisch en in- consekwent. Een veel grootere groep is er echter welke vroeger ook wel van principiecle ontwape ning sprak doch die achteraf bezien, alleen op de omstandigheden lette. Toen er voor verstoring van de vréde geen groot gevaar bestond, beklommen deze anti-militaristen hun podium en maakten iedereen, die na tionale weerbaarheid verdedigde, voor vij anden van de vrede uit Immers, zoo heette het: bewapening trekt de oorlog aan. Zij echter waren tegen broedertwist en volken- moord. Nauwlijks echter versterkten de fascisti sche rijken hun militaire macht of deze ontwapenaars begonnen hun draai te nemen en thans aanvaarden ze de noodzakelijk heid eener weermacht. Echter, ze laten zich niet leiden door beginselen, maar door anti pathie en vallen dus uit het lood. Vandaar dat er onder hen zijn, die eigenlijk alh democratische landen willen mobiliseeren tegen het fascistisch gevaar, gelijk in 1914 de heer Vliegen het advies gaf om de partij der geallieerden tegen Duitschland te kie zen. Het is gevaarlijke propaganda welke op deze wijze van het eene uiterste in het andere vervalt. Want zoo drijft men licht naar oorlog. Gansch anders is de overtuiging en het Streven van hen, die nimmer aflieten op te komen voor een behoorlijke weermacht, maar er nooit aan dachten deze voor iets anders te gebruiken dan voor handhaving van eigen zelfstandigheid. Hoe blijkt hierin weer de waarde van het onveranderlijke beginsel, dat natuurlijk zijn uitwerking verschillende aspecten heeft maar in wezen altijd gelijk blijft en wat het Christelijk volksdeel betreft aldus omschreven kan worden: Wij zullen doen wat in ons vermogen is om het pand, dat God ons toevertrouwde te beschermen tegen vreemde overheersching; maar wanneer wij naar de mate onzer krachten niet verder kunnen gaan, dan zullen we lot en leven van ons en ons volk vertrouwend stellen in de hand van Hem, die „de plaats bepaalt van ieders woning"; het land, waarin men leven mag. Dr. Kuyper-herdenking We vermeldden reeds dat de Prov. Bonds dag van de J.V. op G.G., afd. Zuid-Holland, 2e Paaschdag te Maassluis gehouden wordt welke zal staan in het teeken der herdenking van de 100ste geboortedag van Dr. A. Kuyper. Ook de Toogdag der M.V. dezer provincie zal hier gehouden worden, terwijl de bidstond welke vooraf gaat aan de te Rotterdam te houden Vrije Universi teitsdag eveneens in de Noorderkerk zal plaats hebben. De restauratie van het inte rieur der beide Kerkgebouwen nadert haar voltooing. NADERE TOELICHTING GEWENSCHT Op het economisch program der R.K.S.P. „Kort en bondig oordeelt de massa, dat dit Kabinet de crisis-werkloosheid niet voldoende heeft weten aan te pakken", al dus schrijft ir. Guljé in De Kath. Werk gever. Of dat oordeel der massa juist is, laten we even in 't midden er is ook plaats voor een andere opinie maar bijkans alle R.K. bladen zijn het er roerend mee eens en hebben zeker eenig aandeel in dit „oordeel der massa". Wij hebben ons wel eens verstout aan die bladen te vragen wat zij dan feitelijk wil len. En dan kregen wij ten antwoord, dat R.K.S.P. deze dingen keurig geformu leerd had: de Voorzitter b.v. moet het heel duidelijk gezegd hebben. Ongetwijfeld heeft mr. Goseling belangrijke richtlijnen getrok ken, maar er is nog iets anders noodig. En waarlijk, thans komt de voorzitter der R.K. Werkgeversorganisatie, ir. Guljé, ons gelijk geven, dat wij het toch nog niet zoo heel precies weten. Hij schrijft n.L: Een economisch program is noodig, waarin onze minimum-eischen zoo con creet mogelijk geformuleerd zijn. Tijdens de verkiezingen zal dat noodig zijn om het vertrouwen te winnen van de kiezers, wien het tot nu toe gevoerde beleid te lijdelijk was; na de verkiezingen zal het onze positie ten aanzien van de andere groepen versterken. Zulk een program zou in de eerste plaats moeten inhouden onze wenschen ten aanzien van de werkloosheidsbestrij ding, zoowel door industrialisatie als door het uitvoeren van publieke werken. Het moet duidelijk aangeven op welke bieden wij een krachtige industrialisatie- politiek willen zien gevoerd, desnoods door 't noemen van concrete objecten, als de bouw van een staal- en walswerk te IJmuiden en 'bevordering van de vlieg tuigbouw in het eigen land. Het moet ook duidelijk en concreet aangeven, hoever we met de werkverschaffing, door groots werken meënen te mogen gaan. Dat is voor de verkiezingen het voornaamste. Maar daarnaast zijn er nog veel onder werpen, die zich niet zoozeer in de pu blieke belangstelling verheugen, maar toch minstens van even groote beteeke- nis zijn in het complex der economische politiek: de ordening der bedrijfstakken, het tarief van invoerrechten en de con- tingenteeringen, de h and els verd ragsp oli - tiek, oe samenwerking met Indië en zoo mogelijk ook 't netelig onderworp der landbouwcrisispolitiek. Met het oog op de nieuwe kabinetsformatie moet ook omtrent deze punten een duidelijk stand punt geformuleerd zijn. Wij volstaan met het citeeren en bewaren van dezeerkenning; misschien heeft ze ook iets te zeggen tot de bladen, die in volle zelfverzekerdheid het kabinet-Colijn ver- oordeelen en zoo heel goed weten, wét er gebeuren moet. Niet te vergeten: op dit oogenblik, nu we in opwaartsche richting gaan. DE VISCHGRONDEN IN HET JJSSELMEER Vele visschers kunnen hun brood nog verdienen Antwoord op vragen Tweede Kamerlid Van der Zaal Op de vragen van den heer Van der Zaal in verband met de inperking van de visch- gronden in liet IJsselmeer, heeft de Minis ter van Waterstaat mede namens den Minister van Landbouw het volgende ge antwoord. De meening, dat de verboden vischzöne van uit den Oostwal van het IJsselmeer van 3 tot in werkelijkheid op 22 K.M. zou zijn gebracht is niét juist. Voornamelijk in het Zuidelijk gedeelte van het IJsselmeer is het verboden gebied belangrijk uitge breid, n.l. tot de lijn VolendamElburg Weliswaar bedraagt de afstand van de grens der verboden vischzöne tot de kust op sommige gedeelten voor de Oostwa' meer dan 3 K.M., doch nergens bedraagt deze 22 K.M.. de grootste afstand is plm. 14 K.M. Tegenover de uitbreiding van het gesloten gebied in het Zuidelijk en Oostelijk gedeelte van het IJsselmeer is in het Noor delijk gedeelte de verboden 3 K.M. strook jrvallen. Voorloopig blijft nog een groot gedeelte van het IJsselmeer voor de kuilvisscherij over, zoodat nog vele visschers daarmede hun brood zullen kunnen verdienen. Er moet echter rekening worden gehou den mot een verdere inkrimping van de kuilvisscherij en voorts het feit, dat mede in verband met de verdere inpoldering van het IJsselmeer, op den duur in het over blijvende gedeelte niet alle visschers een bestaan zullen kunnen vinden. Inperking der vischgronden heeft niet plaats gehad .doch in een bepaald gedeelte is een voor dan toekomstigen zoetwater- vischstand nadeelige wijze van 'visscher. verboden. De gevolgen, welke voor degenen, die belanghebbenden zijn in den zin der Zuiderzeesteunwet, uit den genomen maatregel met het oog op hun inkom sten voortvloeien, zullen door deze wet worden opgevangen waartoe o.a. een wijziging van het Kon. Besluit in zake geldelijke tegemoetkoming wordt be vorderd. Nagedachtenis H. J. van der Borg Tijdens de Leipziger Voorjaars-Messe heeft zich aldaar een klein comité uit ge trouwe bezoekers der Messe gevormd, om de nagedachtenis te eeren van den eenige dagen voor het begin der Messe overleden Nederlandschen honorairen vertegenwoor diger, den heer H. J. van der Borg te Amsterdam. Gedacht werd aan het plaatsen van een gedenksteen op zijn graf. Het correspondentie-adres van het comité is L. A. P. M. van der Broeke. Jacob Maris- straat 14 te Amsterdam. Al heeft een brievenbus een nog zoo'n beweeglijke klep, toch kan ze gesloten zijn, hermetisch gesloten, namelijk voor de Christelijke krant. Ze gedoogt het maar niet, dat die er regelmatig door komt glijden. Als U zoo'n gesloten brievenbus weet, beschouw die dan als een pracht-object om eens Uw kracht aan te beproeven. Wie is sterkerdie brievenbus of gij Spreek zonder veel ophef met Uzelf afopen zal die brievenbus 1 Wel overwogen middelen moet ge daartoe aanwenden. Pak 't geval in de kern aan, en maak de eigenaar van die Qnwillige bus tot slachtoffer van Uw overredingskrachten van Uw tact, die telkens het juiste oogenblik weet uit te kiezen. En ten slottekrijgen wij de prettige taak, Uw vriend in te schrijven bij het keurcorps van onze abonnés, en U een mooi boek toe te zenden als belooning voor moed, beleid en trouw. N euwe lezers ontvangen bovendien tot 1 April a.s. de krant gratis, mét het ZONDAGSBLAD. Abonné's op te geven aan DE ADMINISTRATIE. HET ERNSTIG AUTO-ONGEVAL BIJ ZOELEN. De plaats bij de rivier de Linge. waar gisteren, vermoedelijk door stmirbreuk, een auto te water is ge reden, waarbij vijf personen zijn verdronken. De afgebroken leuning van de brug met de uit het water gehaalde auto op den achtergrond. Bij het heengaan van luit.-generaal Jhr. W. Röell In den luitenant-generaal Jhr. Röell, commandant van het veldleger, van de -esting Holland en gouverneur der residen tie, die afscheid nam van zijn troepen, treedt een legeraanvoerder af, die in de bijna vijf jaren dat hij deze hooge post. bekleed heeft, ten volle de sympathie heeft erdiend .welke hem is geworden; schrijft De Nederlander en wij sluiten ons bij die hulde gaarne aan. Hij was allereerst een trouw en geestdriftig dienaar van ons Vorstenhuis, een warm vaderlander en een zeer bekwaam militair. Maar dat is niet het eenige, dat ons in Jhr. Röell zoo aantrekt Niet wijl hij in engere zin een der onzen is brengen wij hem bij zijn heengaan onze erkentelijke hulde, maar meer nog om wat hij in de verschillende rangen, door hem bekleed en vooral in de hoogste rang voor de geestelijke verzorging van den militair gepresteerd heeft. Deze bemoeienissen van den aftredenden legercommandant zijn van zeer oude datum, want reeds in ver verleden, toen hij nog in de rang van kapitein adjudant was van den minister van Oorlog, stond hij reeds aan de spits van hen, die zich beijverden voor het zegenrijke instituut der militaire Tehui zen waarvoor hij zooveel gedaan heeft.' Het is vooral deze gelukkige vereeniging van een diep besef voor de geestelijke be hoeften van onze het vaderland dienende zonen en zijn groote militaire canaciteiten, welke wij steeds in generaal Röell heb ben gewaardeerd. De gedachte, dat de hooge militaire autorteit zich door zijn sterk en vurig geloofsleven gedreven voelde ook en zeer positief te werken voor de geestelijke weerkracht van den soldaat is wel in zeer sterk contrast met de herinnering aan vroeger tijdnerk. toen er onder de officieren nog maar zoo heel weinigen werden aangetroffen, die oog hadden daarvoor. Wat ons ook in Jhr. Röell zoo hijzonder aantrok was zijn sterk gevoel van vj landsliefde. Wanneer hij op zijn bekende soldateske manier daarvan getuigde, stroomrlp den hoorder een groote warmte tegemoet, die niet naliet ook bij dezen een gloed te ontsteken. Hetzelfde ervoer rnen, wanneer hij godsdienstige en geestelijke belangen besprak. Burgemeesters-installatie te Oud-Alblas Op Donderdag 18 Maart des n.m. 2.20 zal te Oud-Alblas de Raad in openharï vergadering bijeenkomen, in we\ke verga dering de nieuwe Burgemeester C. G. v Dohben de Bruin zal worden geïnstalleerd. De Burgemeester heeft den wensch te kennen gegeven, zijn intrede in de ge meente te willen doen in allen eenvou 1. zonder daaraan te verbinden eenige feeste lijkheden. BURGEMEESTERS Bij Kon. besluit is met ingang van 1 April 1937 benoemd tot burgemeester der gemeen te Zaltbommel Mr. IT. B. Tutein Nolthenius. De nieuwe burgemeester van Zaltbommel is 12 September 1895 in Den Haag geboren. Hij was waarnemend griffier bij het kan tongerecht te Amsterdam en ook eenigen tijd als volontair ter gemeentes^, otarie van Abcoude werkzaam. De heer Tutein Nolthe nius woont te Amsterdam. ONZE HANDELSMISSIE IN BRAZILIË Het woord Hollanda op aller lippen! Er worden tal van besprekingen gevoerd Per vliegpost meldt men ons uit Rio de Janeiro het volgende: Sihde een week ve<rtoeft thans de Neder landsche handelsmissie onder leiding van den ambassadeur Jhr. Van Karneheek in Brazilië. Nadat een algemeene confrontatie der wederzij dsche oriënteering had plaats gevonden, hebben leden der bande in kleinere bijeenkomsten een reeks van besprekingen over bepaalde aangelegen heden gevoerd. Terwijl in ambtelijke kringen van gedachten gewisseld werd over de mo gelijkheden tot verruiming van onze handelspolitieke verhoudingen, hebben de vertegenwoordigers van het particu liere bedrijfsleven zich op de hoogte gesteld van d§ plaatselijke markt en contact genomen met die firma's en personen welke hun medewerking kunnen verleenen bij het uitbreiden onzer handelsrelaties. Vele figuren van gezag in het economi sche en eultureele leven van Brazilië heb ben spontaan tot het bekendworden yan ons land, ons volk en onze prestaties bijge- oragen door in de pers op 't podium en voor de microfoon getuigenis af te leggen van hun waardeering voop Nederland. Men kan zonder eenige overdrijving zeggen dat het woord „Hollanda" in deze week op aller lippen was, niet alleen in de hoofdstad, doch alom in den lande. Aan deze met discretie gevoerde propa- ganda-actie werd bijzondere luister bijgez-'.t door het waardige doch tevens door zijn eenvoud innemende optreden van het hoofd der missie, wiens sierlijke en welovenvogen redevoeringen on deze inzake welsprekend heid waarlijk verwende natie een onmis- kenbaren indruk hebben gemaakt. Een treffend uitvloeisel van deze algemeene sympathie mag worden gezien in het be sluit van de gemeente. Rio de Janeiro om een straat der hoofdstad te noemen: „Rua Rainha Guilhermina", ter eere van onze landsvorstin. Het ligt in de bedoeling dat een deel der missie, inzonderheid die leden welke belast zijn met de zorg voor groote leveranties op technisch gebied en voor de belangen van landbouw en veeteelt, zich na afloop van het bezoek aan Sao Paulo ook nog voor eenige dagen naar Porto Alegre de hoofd stad van do in volle opkomst zijnde staat Rio Grande do Sul, zullen begeven, teneinde ook in dat veelbelovende afzetgebied naar aanknoopingspunten te zoeken. Dit gedeelte der missie zal uit hoofde van tijdsbesparing per vliegtuig reizen en zich te Euenos Aires weer bij de hoofdmacht aansluiten. Accijns op bier en gedistilleerd Telegram van Kamers van Koophandel De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor 's-Gravenhage heeft, mede namens een groot aantal Kamens van Koophandel den Minister van Financiën telegrafisch ver zocht om op korten termijn over te gaan tot verlaging van den accijns op bier en gedistilleerd. De Bank-Associatie *.sel van het personeel komt zonder werk Naar verluidt, zou al het personeel der Bank-Associatie zijn ontslagen. Dit is uiter aard de natuurlijke gang van zaken bij een fusie. Een deel van het personeel dat uit ongeveer 300 personen bestaat, waarvan 150 te Amsterdam zal worden overgenomen door de Incasso-Bank De rest, en dit geldt vooral het oudere personeel, zal waarschijnlijk om streeks Juni zonder werk komen. De direct'e van de Bank Associatie zou echter gereid zijn een schadeloosstelling toe te kennen, welke zou neerkomen op de uitbetaling van een maand sa'aris voor elk dienstjaar. Onderhandelingen zijn gaande om de ont- slagen tot een miniimum te beperken. Journalistiek conflict VOORNAAMSTE NIEUWS Oit nummer bestaai uit TWEE bladen Thans is door den Minister bepaald, dat degenen die indertijd vrijwillig de melkproductie beperkten een vergoeding zullen krijgen van 2 cent per kg. Voor bloembollensteun (plantgoed) wordt 225.000 ter beschikking gesteld. De Nederlandsche handelsmissie wordt in Brazilië met veel sympathie ontvangen. Te Utrecht werd de jaarvergadering gehouden van de Christelijke Auteurs kring. De toestand van Maria van Roemenië zou bevredigend zijn. De Danzigsche volksdag is thans in meerderheid nationaal-socialistisch. In Groot-Brittannië hebben ongekend hevige sneeuwstormen gewoed. Sassoon heeft de Britsche luchtvaart- begrooting ingediend. Wat zit daar achter? Dezer dagen namen ook wij een bericht over uit het Eindh. Dagblad, waarin men kon lezen, dat Ds. G. van Duyl in een vergadering aldaar „zich op zeer kleineerende wijze over onze regeering en volksvertegemvoordl ging uitliet. Daar de heer van Duyl zich echter niet ontzag, aldus de verslaggever, om zich tevens op zeer beleedigende wijze over de integriteit van de Nederl. dag bladpers, van de Nederlandsche jour nalistiek en ook van de plaatselijke pers uit te laten, hebben wij het beter geoor deeld de vergadering te verlaten." Wij vonden daarin niets vreemds. Elko week vertelt Volk en Vaderland ons dat alle journalisten, behalve de zelfstan dige lieden van de N.S.B., onbetrouwbare dienaars van de „burgerpers" zijn; waar om zou de onvoorzichtige heer Van Duyl dan niet hetzelfde zeggen? Echter, drie dagen later versoheen in ge noemd dagblad een bericht van de hoofd redactie met de erkenning, dat het verslag geheel bezijden de waarheid was: Wij betreuren het, aldus de hoofd redacteur, dat bedoelde verslaggever niet de noodige objectiviteit blijkt bezeten te hebben om zich aan zijn opdracht houden en den spreker insinuaties in ne mond heeft gelegd ten opzichte van de pers, de plaatselijke pers in het bijzon der. die hij niet heeft gebezigd. Wij stellen er prijs op te verklaren, dat bedoeld bericht geheel voor rekentng komt van den verslaggever in kwestie en dat ons na een nauwkeurig onderzoek gebleken is, dat ds. Van Duyl niet de blaam treft, welke daarmede op hem ge worpen is. Verder wordt meegedeeld, dat het verslag was gemaakt door den heer E. van Eeden (zoon van Frederik van Eeden), dat deze in bijzijn van den hoofdredacteur, den heer Zoetmulder, tegenover N.S.B.-ers en niet- N.S.B..ers de juistheid van zijn verslag had volgehouden, maar dat hij niettemin op staande voet ontslagen is met behoud van een paar maanden salaris. De heer Van Eeden heeft de zaak voorge legd aan de Ned. Journalistenkring. Nederlandsch-Turksche overeenkomst Te Ankara onderteckend Het Ministerie van Buitenlandsche Zaken maakt bekend dat te Ankara de onder- teekening heeft plaats gevonden van een overeenkomst tusschen Nederland en Tur kije betreffende het betalingsverkeer tus schen beide landen, alsmede van een over eenkomst strekkende tot regeling der be talingsmogelijkheden terzake van eventu- eele opdrachten aan de Nederlandsche in dustrie tot uitvoering van werken, welke verband houden met het plan tot de eco nomische ontwikkeling van Turkije, alsook terzake van eventueele Nederlandsche deel neming aan het Turksche koffie-monopolie. De Paardenwet 1918 Vragen van Kamerlid Van den Heuvel Het Tweede Kamerlid Van den Heuvel heeft aan den Minister van Landbouw eer zevental vragen gesteld naar aanleiding van de wijze waarop de rijkscommissie van dekhengsten de bepalingen van de paardenwet 1918 in acht neemt. Deze com missie zou n.l. alleen het exterieur in aan merking nemen en niet de afstamming, de overervende eigenschappen, karakter-eigen schappen en verrichtingen. De Nederland sche fokkerij heeft juist bij dit laatste groot belang. Den Minister wordt dan ook ge vraagd of hij bereid is te bevorderen, dat in den vervolge de keuring plaats beeft in overeenstemming met de bedoeling van de paardenwet 1918. Vijf uur het uur voor RIJNBENDE'S Zeer Oude Zeer Goede fAdtO „BLAUFRIES" AMSTERDAM ROTTERDAM Telef. 43424 TeleL 28300 OPSLAG - EXPEDITIE - CONTROLE HET ADRES voor: vakkundig vertrouwenswerk VB AAGT TARIEVENI (Kivl) NED. BRANDWAARBORG GENOOTSCHAP AQ1821 AMSTERDAM HOGESTIJN Co. -> VRAGEN «- ACTIEVE AGENTEN N.V. ARNHEMSCHE HYPOTHEEKBANK. VRIJWIL LI Gr CONVERSIE tot nader order van alle nog uitstaande 4i/2 pandbrieven in: 4 pandbrieven a 100y4 Of 3y2 idem 99 De Directie: Mr. S. J van Zijst Mr. J. F. Versteeven, /Adv.) Studeer voor een vak met toekomst Volg onze degelijke, schriftelijke opleiding tot Chauffeur Monteur, Auto-Techniek ol Auto-Verkoper, Auto-Expert Gratis pleetsingsbureau. Vraag zonder verplichting Inlichtingen bij A.S.S.O. Nieuweplein 31. Arnhem, Telefoon 24597 Mechanisch sorteeren bij de P.T.T. Uitbreiding tot eenige groote kantoren Sinds enkele jaren wordt te Rotterdam de post mechanisch gesorteerd met 2 zgn. ,,Transforma"-machines welke in den han del worden gebracht door de Techn. Mij. N.V. Marchand-Andriessen Co. Thans zal, naar wij vernemen, dit systeem van mechanische sorteering ook op eenige an dere groote postkantoren worden toegepast. Voorloopig zal het aantal dezer machines te Rotterdam tot een drietal worden uitgebreid en zijn transforma's in bestelling voor 's-Gravenhage (3), Utrecht (2) en Haarlem (1). Voor de hoofdstad is ruimtegebrek in de expeditielokalen voorshands nog een be letsel voor invoering van het mechanische sorteersysteem. terwijl de mogelijkheid om ook te Groningen met voordeel van do transforma gebruik te maken nog in onder zoek is. Steenkool in plaats van benzine? Er worden den laatsten tijd veel proeven genomen om de automotoren met gocd- koopere brandstof te voeden dan benzine. Als gevolg van dit streven ontstonden reeos de dieselmotoren, die met ruwe olie wor den gestookt. Thans neemt men proeven met het gebruik van anthraciet. De bran- dingsgassen van de steenkool worden na zuivering door den motor geleid die hier mede, op dezelfde wijze functioneert als mot vergaste benzine. In de praktijk moet het gebruik van anthraciet een groote bespa ring beteekenen. Men spreekt zelfs van zeventig procent. Uit dakgoot gevallen en gedood Men meldt ons uit Rotterdam: Gistermiddag om circa half twee was de 63-jarige P. van Gelder gewoond hebben de aan de Charloische Kerksingel 70 met I werkzaamheden bezig in de dakgoot van 1 het pand waar de man woont Vermoedelijk doordat hij het evenwicht heeft verloren is de man naar beneden gevallen en kwam op straat terecht. Dr. K. Kuiken, die onmid- delijk was ontboden, kon niet anders dan den dood constateeren. Het lijk is door personeel van den G. G. D. in de woning I gebracht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1