ruocfc Vwuwm VAN RIJN S ürJOSTERD Ü1 IPS!? HANDWERKEN Om wekel KNIPPATROON v.DAM-BOOD K«G WEKELIJKSCHE BIJLAGE Een gebreide jumper in streeppatroon De hierbij afgebeelde jumper in streep patroon is vervaardigd van Jo-Jo van de N.V. Artsilk, Breda Men heeft er voor noo- dig 4 strengen bruin nr 12; 3 strengen rood Pr 13, 1 streng beige nr 14; 2 breinaalden Inox nr 3 en 2 breinaalden Inox nr 21o. Het patroom wordt gebreid als volgt: X met rood 6 toeren recht (3 ribbels), met br. 4 toeren recht en averecht (recht op de goede kant), met beige, 2 steken recht, 1st. av. afsteken, 5 st. r. 1 aver., afst., 5 r. enz. eindigen met 3 r., de aver, toer ook de br. st. af steken, 4 t r. met br. en herh. van X. Voor de rug 90 steken opzetten met bruin en naalden 2y2, 8 cm breien 2 recht, 2 averecht. Nu breit men het patroon met naalden no 3 tot 30 cm lengte, boord inbegrepen. Voor het armsgat 4 st. afkanten en nog 2 maal 1 st, dan breien tot het armsgat 18 cm hoog is en kant dan drie maal 9 st af voor de schouder. In het midden de steken afkanten en de tweede schouder zoo als de eerste. Voor het voorpand 90 steken opzetten, 8 cm breien voor de boord 6 st. bijmeerde- ren, dan breien zooals de rug tot 6 cm boven het armsgat. Nu begint het split, hiervoor neemt men de helft van de ste ken, breit het split 9 cm hoog. Voor de hals 2 maal 4 st. afkanten, ver der om de andere toer 1 steek tot het arms gat 18 cm hoog is en de schouder 27 st. breed. De tweede helft evenzoo. Voor de mouw 48 steken opzetten met bruin 8 cm boord, verder patroon, iedere 10 toeren 1 steek meerderen aan beide kanten tot er 70 steken zijn en breit men verder tot de mouw 30 cm lang is en breit dan de kop af. Hiervoor kant men iedrre toer 3 steken af tot er 16 steken over zijn, deze afkanten. Voor het kraagje zet men drie steken op met bruin en breit steeds recht (ribbels), meerdert iedere toer 1 steek tot 12 steken, nu maakt men een knoopsgat, hiervoor kant men de drie middensteken af en zet die de volgende toer weer op. Nu breit MOEDERS MOLENAAR'? KINDERMEEL Het aangewezen voedsel vom Uw lieveling! WOL SPECIALIST DE NIEUWE WOLBAAL Jonkerfransstraat 117, Tel. 51992 bij de Goudschesingel Schiedamscheweg 65, TeL 31774 naast Bervoets. men verder tot men 20 steken heeft, breit nu 48 cm en maakt een knoopsgat van 8 st., dus 6 steken breien, 8 steken afkanten, 6 steken breien. De volgende toer 6 steken breien, 8 steken opzetten 6 steken breien, nu nog 6 cm recht dan begint de punt. Iedere toer 1 steek minderen, tót 12 steken, nu het knoopsgat van 3 steken zooals bij het begin, dan breien tot er 3 steken over zijn en deze afkanten. Nu spant men de verschillende deelen op onder een vochtige doek, naait ze daarna in elkander en zet op de jumper twee knoopjes voor het kraagje. Het kraagje wordt aan de hals aangenaaid, de eene punt steekt men door het groote knoopsgat en de twee knoopsgaten in de knoopjes op de jumper. De kunst goed thee te zetten Als men hier en daar theedrinkt, dan komt men tot de conclusie dat er altijd nog heel wat vrouwen zijn, die geen goede thee schenken. Bij de een is de thee bitter als gal, bij de ander slap als gootwater. De oor zaak hiervan is, dat de huisvrouw niet goed weet op welke wijze zij het beste thee kan zetten; ook kan het komen doordat zij te zuinig is en te weinig thee in den trekpot doet, terwijl het ook voorkomt, dat zij de thee in een pot zet, die er zich niet goea voor leent In de eerste plaats moet men een goede soort thee nemen; is de thee van goede kwaliteit, dan is ze in het gebruik toch voor deeliger omdat men er minder van noodig heeft. Ook is gebroken thee eerder getrok ken dan grove thee. Verder moet men zich goed rekenschap geven van den trekpot, waarin men de thee zet en de kopjes, waaruit men ze drinkt. Men zet thee .het beste in een trekpot van aardewerk of steen vooral in een donkere, welke minder warmte uitstraalt dan 'n witte In een trekpot van metaal is de thee niet zoo lekker. Zet men thee voor één of twee pensonen, doe het dan in 'n klein trekpotje: de thee blijft er langer warm in en houdt ook langer haar geur. Verder moeten de thee kopjes van dun porselein of aardewerk en niet van dik aardewerk zijn. Koppen met 'n dikken rand drinken niet prettig- Het water, dat men voor de thee gebruikt moet versch uit de kraan zijn en even flink hebben doorgekookt. Spoel eerst den trekpot om of verwarm hem op den ketel en zet dan thee. Men rekent één schepje per persoon en één voor den pot. Over het trekken der thee loopen de meeningen uiteen: de een zegt, dat de thee het beste trekt en warm blijft onder een theemuts, de ander geeft de voorkeur aan een theelichtje. Men moet er echter voor zorgen, dat de thee nooit kookt: dit ontwikkelt ten eerste te veel looizuur en ten tweede smaakt de thee dan bitter. Een zuinige huisvrouw zet nooit meer water op dan zij voor haar tnelcpot noodig heeft Al die groote hoeveelheden kokend water, die men weer weggooit, zijn zeer onvoordeelig voor de gasrekening. De Chineezen drinken zeer slappe, maar geurige thee zonder melk of suiker. Zij, die wel eens in een Chinees restaurant hebben gegeten, weten dat men er dan z'n genoe gen kan drinken aan die slappe thee, die naast den schotel met rijst op tafel wordt In Rusland maakt men de thee op de sa movar klaar en drinkt ze uit glazen zonder melk, maar met een schijfje citroen of met In Engeland, waar enorm veel thee wordt gedronken en waar men in iedere lunch room of restaurant, ja zelfs in de eenvoudig ste herberg of boerenwoning een grooten pot thee krijgt voor weinig geld, wordt ze vrij sterk gedronken met melk en suiker. De waarde van de stilte De waarde van de stilte, dit is een begrip dat eerst kon ontstaan door de tegenstel ling van het enerveerende gedruisch. waarvan 't leven jn onze gemechaniseerde groote stads-samenleving nu eenmaal naar het schijnt onherroepelijk vergezeld gaat. In het „Maandblad" van de Ned. Ver. v. Huisvr., schrijft C. M. van Hille—Gaerthé daarover beachtenswaardige dingen. Eenige jaren geleden,, zoo vertelt zij, werd op de tentoonstelling van „The Daily Mail" in Londen als nieuwste attractie het huis van de toekomst gedemonstreerd. De architect was ervan uitgegaan, het huis zóó te bouwen, dat de vier ergste vijanden van het groote stadshuis geweerd zouden worden, namelijk: lawaai, bedorven lucht, duisternis en koude. En in zijn voorwoord over dit huis vol van de nieuwste vindin gen, zegt de schrijver: „Ik zet .lawaai" als eerste vijand, want ik voor mij zou liever in stof duisternis en koude leven dan in een voortdurend of altijd weer terugkomend spektakel. Lawaai is misschien het ergste mankement in onze nieuwste cultuur". In dit huis van de toekomst zijn wanden en vloeren zooveel mogelijk geluid-dem pend en hoeveel gelukkiger, hoeveel minder prikkelbaar, hoeveel evenwichtiger zou een groot deel van de menschheid zijn, indien de architecten in onze groote en kleine steden, de aannemers en bouwers van de rééksen huizen, de straten-huizen, meer ge bruik maakten van dit nuttig geluiddem pend materiaal, dat voorhanden ligt in de magazijnen. Wat .een vooruitgang zou het zijn, als de anti-lawaai campagnes hun daadwerkelijke pogingen niet bepaalden tot een wéék-van stilte. om daarna .het lawaai weer de vrije hand te laten, maar na die week van soe laas voor zieken, hoofdpijnlijders, musici, menschen met snel geprikkelde zenuwen en menschen. verdiept in de arbeid van hun geest, voortgingen met hun gezegende propaganda. In vroegere tijden, toen de machines niet ratelden, knarsten floten en gilden, toen de wever stil in zijn hoek zat, toen het rustige paard geluidloos de ploeg door het veld trok, toen men van een boot weinig meer hoorde dan het zachte geklots van 'x water tegen de steven en een paar korte, blijde trompettonen van het jagertje langs het bebloemde jaagpad, toen de vrouwen urenlang met de borduurramen in 't hooge vertrek zaten en de mannen voor hun zaken dagen en dagen de verlaten binnen wegen te paard aflegden, zeker werd tóen' de stilte minder geacht, omdat zij er was, le allen tijde en overvloedig. Maar de stilte is steeds meer in het ge drang gekomen en in onze tijd 't boven genoemd huis-der-toekomst en de anti- lawaaicampagnes zijn er de bewijzen van begint men te begrijpen, wat er in dit gespannen leven door de onafgebroken reeks van geluiden waarbij 's menschen gehoor en 's menschen geest nooit een rust poos vindt, voor de menschheid verloren zou gaan. Wij, die zuinig moesten worden op de stilte, hebben haar beteekenis gepeild. Niets is zoo gemakkelijk te overschreeuwen, te overkrijschen, te overlachen en te overpra- ten, dan de stilte. En wie iets van de stilte kent, weet, dat zij het is, die ons niet alleen breng de rust, maar ook de hoogsl opgevoerde activiteit de activiteit van onze geest en van ons zieleleven. De stilte Is het element, waaruit de groote waarden geboren worden: de in tense arbeidsdrang, de scheppingen, de zelfkennis, de mildheid, de aanvaarding, ons geloof, ons gebed. Toen bij de repetitie van een orkeststuk een deel der uitvoerenden een kwart-rust verwaarloosde, tikte de dirigent af en zei: „Denkt u er toch om, heeren, de rusten zijn óók muziek!" De stilte, de muziek van ons leven. Het is een voorrecht, wanneer wij er van weten. Op een Oudejaarsavond werd er eens met kleine kinderen gesproken over de dag, die het prettigste van het jaar was geweest. En toen een van hen zei: „Die wandeling, toen het zoo stil was en toen het paard, dat wij niet hadden hooren komen, opeens zijn kop op vaders schouder legde". „Die wandeling, toen het zoo stil was..." Dat was. wat een klein kind als beste deel uit heel een jaar gevonden had. En het spelletje, dat de kinderen ïn de Montessorischool en elders spelen: Samen stil-zijn en dan op een gefluisterde naam één voor één zacht opstaan en zoo geluid loos mogelijk, de deur uitgaan, leert hun zoo klein ze zijn, beheersching, als stilte om ènderen noodzaak is. Het is voor de meeste kinderen een geliefd spel geworden en wij zouden in een gelukkiger wereld leven, wanneer wij als volwassen men schen, allen iets wisten van de eerbied voor de stilte. Er bestaat een geestig vers, waarin een dichteres vertelt, hoe zij samenzit met een ander, „Verdiept in eigen werk, eigen gedachten „die ruischt zoo prettig, als 'de men schen zwijgen zou zij de ander willen vragen: „Zeg, rijt ge ook blij, dat ik hier naast u zit? Spraakt gij dan „ja". dan zei ik zacht: „Ik ook En dat is alles, wat ik weten wou En al, wat gij van mij behoeft te weten.... Iemand zei eens van dit gedichtje: „Dat is dan ook niet veel, wat je van elkaar weten wilt; het zou wel gemakkelijk zijn als je hieraan genoeg had in de omgang met elkaar. Maar zóó gemakkelijk is het toch niet. Want niet bedoeld is hier de leege stilte, die zoo enerveerend kan zijn, wanneer men samen zit, zoekend naar een woord, een inhoudsloos gesprek een anecdote, om die stilte teniet te doen. Het gaat om de bewogen stilte, die on aangetast kan blijven tusschen twee men schen, die haar waarde kennen. En zoo wij daarvan weten, hoe ver zijn wij dan reeds samen; dan kunnen wij samen in stilte een goede avond hebben, dan zouden wij kunnen verblijven in eenzelfde kamer, dan zouden wij samen op reis kunnen gaan, dan zouden wij vrienden kunnen zijn voor ons leven. KERRIE-SCHOTEL: In vet of boter braadt men runderpoulet met een theelepel kerry en een laurierblad. Men voegt na 10 minu ten gesneden uien en desgewenscht een gesneden knoflookpit er bij, let op dat de uien niet te bruin worden. Hierbij voegt men kokend water en een bouillonblokje en laat alles anderhalf uur zachtjes stoven. Wanneer het vlcesch goed gaar is, afproe- ven en opdienen met droge rijst of aardap- pelpurée. ROODE BALLETJES Men maakt gehakt aan met wat gehakte peterselie zout, papri ka, gesnipperde ui en vormt hiervan kleine balletjes als voor soep. Men braadt deze in boter of vet lichtbruin en voeg er dan fijn gesnipperde uien bij en laat deze ook mee Prima kwaliteit VISCH dat heeft JANSEN Keizerstraat 26 Telefoon 56175 bruinbranden. Vervolgens voegt men er een half blikje tomatenpurée bij, een kopje wa ter en nog wat paprika en laat nog even stoven. Men dient dit op met droge rijst. BROODSCHOTEL Neem een oud brood en week dit in kokende melk, zoodat het brood geheel zacht is (ongeveer 5 6neden brood zonder korst op een flink kopje melk). Nu wrijft men het brood fijn en voegt er een geklopt ei twee lepels suiker en wat fijn gesneden zoete amandelen bij. Hiervan bakt men in veel olie een koek en bestrooit die met suiker en kaneel KOOLSCHOTEL Men braadt gezouten en gepeperde runderpoulet met een weinig ko mijn en een laurierblaadje lichtbruin. Nu voegt men wat gesnipperde ui toe en zoo veel water dat het vleesch ruim bedekt is. Men neemt een witte of eavoye kool en snijd die in kleine stukken. Nadat het vleesch een uur gestoofd heeft, voegt men er de kool en wat aardappelen bij, en zoo noodig nog wat kokend water. Het gerecht moet zach tjes stoven tot kool en aardappels gaar zijn Het gerecht wordt opgediend en vooraf be strooid met wat nootmuskaat en fijnge hakte peterselie. CHOCOLADE-VLA Van een halve Liter melk neemt men zooveel af als noodig is om 20 gram chocolade en 20 gram maizena aan te roeren. De rest van de melk kookt men met 60 gram suiker een paar rozijnen en gehakte zoete amandelen of hazelnoten. Men laat het eventjes doorkoken en zet het van het vuur. No. 755: Jeugdige japon, te vervaardigen van soepele wollen stof. De garneering be staat uit een kraagje en een paar manchet jes van wit piqué. Het practische van deze japon is, dat rok en blouse ook apart ge dragen kunnen worden. Benoodigd materi aal: 3 meter van 130 cM. breedte. Een open springende plooi in de rok zorgt voor de noodige bewegingsruimte. Maat 42 is de volgende maat: bovenwijdte: 96 cM.; taille wijdte: 74 cM.; heupwijdte: 104 cM. Door het al of niet aanknippen van naden kan men het patroon passend maken voor het eigen figuur. Prijs van het patroon 25 ct plus 5 ct. voor administratie-portokosten en omzetbelasting Dit patroon is te verkrijgen bij de Afdee- ling Knippatronen van de Uitgeversmaat schappij: „De Mijlpaal", Singel 91, Amster dam, centrum. Toezending zal geschieden na ontvangst van het bedrag, dat kan wor den overgemaakt per postwissel, in post zegels of wel per postgiro 41632. Aan de lezeressen wordt vriendelijk ver zocht bij bestelling duidelijk het no. van het gewenschte patroon en tevens naam en adres zoo volledig en nauwkeurig mogelijk op te geven. Men voorkomt daardoor onnoo- dige vertraging in de verzending. Gelieve verder de bestelbrieven voldoende te Iran- CADEAU Knippatroon naar maat Of GRATIS: Knippen, Rijgen,Passen door 1ste klas Coupeuse ALLÉÉN: Weste Wagenstraat 64, Telefoon 10452 GROTE SORTERING: DAMES- EN HERENSTOFFEN. PELTERIJEN, enz. keeren .daar deze anders niet door ons ge* accepteerd worden. Bovenstaand patroon is ook naar maat te verkrijgen. De prijs is dan 70 cent peij stuk. Verder leveren we niet alleen patronen! van het hier gepubliceerd model doch vam ieder gewenscht model. Toezending van afbeelding of schetsje met vermelding van; maten is voldoende. Prijzen van deze patronen naar maat ziinj mantel: 85 ets.; japon: 70 ets.: lingerie eü kinderkleeding: 45 ets.; blouse: 40 ets.; en rok 35 ets. per stuk. Het Boelc voor de Vrouw Een serie practische kookboeken De N.V. Nijgti en VanDitmar legde in de laatste weken enkele nieuwe kook boeken op de huishoudtafels, waarmee jonge èn ervaren kooksters zeer in haar schik zullen zijn. Wij beginnen met het eenvoudigste van de drie: het leerboekje voor Jong Kooksters", door C. S. W. Drijber en M HoldertHeil, leeraressen in koken en voe dingsleer aan de Haarlemsche' Huishoud en Industrieschool. De schrijfsters erkennen, dat er vele en goede kookboeken zijn, maar voelden het gemis van een kookboekje als handleiding te gebruiken bij het kookonderwijs aan de „Voorbereidende Klassen": beknopt, een voudig en goedkoop. Wij gelooven, dat dit kookboekje daar voor zeer dienstig kan zijn maar achten 't ook uitermate geschikt voor keukens, waar men een „eenvoudige burgerpot" moet klaar maken. Voor school- èn huiselijk ge bruik geschikt, zouden wij dus zeggen. Men behoeft immers geen „filosoof" te zijn om te constateeren, dat een Jachtschotel" een goed kostje is. Het tweede boek draagt tot titel: Viscb-, vleesch-, wild-en gevogeltescho tels bij huiselijke dineetjes, door C. H. A. Scholte—Hoek. Dat men hier op royaler voet leeft, blijkt reeds uit de geheele opzet: grooter formaat, beter papier, mooie platen en recepten voor lekkernijen. Dit kookboek sluit min of meer een reeks welke begint met het „Menu bij huiselijke dineetjes" en voorts over voor-, tusschcn- en nagerechten handelt Zooals gezegd: dit zijn recepten voor lek kerbekken. De gewone alledaagsche huis moeder zegt er van: veel te omslachtig; 't kost uren van voorbereiding en in enkele' minuten is het mooie,er af en het smake lijke op-gegeten. Toch is er veel voor te zeggen, om zij het ook met zeer bescheiden middelen en dus op bescheiden „schaal" zoo nu en dan iets te doen in de richting van „huise lijke dineetjes" al zijn het dan geen Lucul- lus-maaltijden: zij veraangenamen het leven en versterken de gezinsband. Het derde boek heet: Klein Gebak, door een Patissier. Waarom deze goede man zijn naam ver bergt is ons niet duidelijk. Vreest hij, dat zijn collega's-concurrenten hem het ver klappen van goede recepten euvel zullen duiden, zooals dat vroeger wel het geval was? Toen immers was het een heele toer een recept van een brood- of koekjessoort machtig te worden. Sommigen reisden er zelfs in. Maar nu vindt men elke week nieuwe recepten in de Bakkerskranten. Als iemand specialiteit in Jodenkoeken of Bo- tersprits is, dan beteekent dat misschien nog wel eens, dat hij er een pikante smaak aan weet te geven, maar meestal wijst lie: op groote zorg en goede samenstelling. Hoe het zij, elke geoefende kookster kaU met het mooie boekje, dat wij hierbij aan-, kondigen k,specialiste" worden in de berei»j ding van Boterkransjes. Vanillesprits, Ha- zelnootkoekjes en al dergelijke lekkernijen' j meer, welke bij sommigen gehaat zijn, om- dat ze tot corpulentie voeren, doch nog i steeds bij velen geliefd. Tenslotte willen wij' nog vermelden^ „Visgerechte n", door C J. Bonnema ert S. M. v d Krop dat zoowel voor zee- als j zoetwatervischbereiding een zeer groot aan- j tal goede recepten geeft. De hoofdstukken; i over keuren van visch en over het herken- nen der meest voorkomende s-oorten, zullen in het bijzonder bij vele vischliefhebsters welkom zijnl U zoudt min den vermoeid zijn U zoudt opgewekter en vrolijker zlin, wanneer U niet elke week weer die zware was deed. Waarom probeert TI toch niet eens b|i riet Hclnï Dat 13 een moderne, hygiënische wasserij, met een speciale installatie voor; i het ontharden en ontkleuren van het water. Een betere behandeling dan. goed b|j ons krijgt, kan de zorg- 'uldigs! Toch~/.|jn onze tarieven zeer billijk- Stoomwasserij PIET HEIN VOORHAVEN 80 - Tel. 32257 - ROTTERDAM LATEXO ELASTIEK bestand tegen wasschen, koken en transpireeren ST00 MWASSCH ERIJ Til. BOMBEKE OOSTMAASLAAN 93 Telefoon 52545 ROTTERDAM FIJNGOED, onze SPECIALITEIT! EEN HAARVERF, UW DAGELIJKSCH KOPJE KOFFIE UW DAGELIJKSCH KOPJE THEE allebei van N.V. Kanis Gunnink, Importeurs, Kampen

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 12