waarjte werk ECONOMIE EN FINANCIEN DONDERDAG n MAART 1937 CHR. NATIONALE ACTIE Ledenvergadering te Utrecht Prof. Dr. H. Visscher over. ,JEen ding noodig" Gistermiddag werd te Utrecht een al- gemeene ledenvergadering gehouden van de Chr. Nationale Actie. Als voorzitter fungeer de de'heer Jansen. Na het lezen der notulen en het vaststellen van het reglement van orde, werd tot presi dent der Actie benoemd Prof. Dr. H. Vis- Tot leden van den Algemeenen Raad v den benoemd J. Aalbers, burgemeester Krimpen aan den IJssel, Ds. R. Bartlema te Zeist, F. H. C. Jansen te Zeist, M. Noteboom te Hilversum, Ds. K. van de Pol te Hardings veld, Drs. D. Schouten te Harderwijk en P. Smits te Alfen a. d. Rijn. Tot leden van den Raad van Advies werden benoemd: Ds. K. J. van den Berg te Amersfoort, Mr. J. Blankers t Hooft te Tiel, Ds. B. N. B. Bouthoorn te Harderwijk, H. Lekkerkerker, arts te Putten en J. H. van Lonkhuizen te Zeist. Op de candidatenlijst werd als no. 1 Prof. Visscher geplaatst, voor de overige plaatsen werden de namen aangegeven, terwijl de Al- gemeene Raad mandaat verkreeg deze zaak verder af te wikkelen. Vervolgens hield Prof. Visscher een rede ©ver: Eén ding is noodig. Het eerste deel van deze rede was gewijd aan critiek op het Regeerbeleid in de afge- loopen vier jaar, waarbij vooral de A.R. het ontgelden moesten. De A.R.P., zoo zeide spr. is lijdende aan „appendicitis coalitica". AL de operatie niet tijdig wordt voltrokken, i: zij ten doode opgeschreven. De bewijzen zijn er. Duizenden, niet slechts Hervormden, ook leden der „Gereformeerde Kerken", weeken van haar los. De middenstanders, die goed deels de A.R. steunden, begrijpen, dat bij de door succes en niet meer door beginselen geleide partij haar belangen niet meer veilig zijn. De succes-politiek drijft in de richting eener Roomsch-Roode economische politiek, die het volksleven zal gorden in een corset, dat de vrije circulatie van het levensbloed afbindt. Het loslaten eener beginselpolitiek voert noodwendig tot een verwording onder de bekoring van het succes. Het huidige kabinet is het met haar ge boorte gegeven kwaad nimmer te bov komen. De heer Colijn heeft, gesecondeerd door mr. de Wilde, een soort volksfront- ministerie gevormd, waarbij alleen de S.D. A.P. van verre staat, als had zij haar oortje versnoept. Maar zij is nu bezig zich te bekee- ren om ook haar deel te mogen leveren aar het nieuwe kabint, dat op komst is. Nolens „uiterste noodzaak" geeft haar hope. Spr. betoogde hierna dat de aanpassings politiek heeft gefaald en dat duizenden ge dreven zijn in een economisch lijden. Er was geen plan en dus geen eenheid. Colijn zong voor de „captains of industry" het liberale lied. De toestand waarin ons volk thans keert, is hopeloos verward: een ledige schat kist, een begrooting, die jaar op jaar tiental len millioenen tekort zien laat. een half mil- lioen werkloozen, een wassende roode vloecl een opdringend Rome en daartegenover een staalkaart van Protestantsche Christelijkheid, die van de Reformatie verre is. Vervolgens stelde Prof. Dr. H. Visscher de vraag welke aspecten zich nu voor de C.N.A. ontsluiten. Spr. legde er de nadruk op dat de C.N.A. niet moet beschouwd worden als een kiem voor verdeeldheid, maar om een heid te genereeren, nl. de eenheid van hel zoo veelvuldig gespleten Gereformeerd volks deel. Wij zoeken, aldus spr., geen succes- politiek, maar de ziel van het Christenvolk, haar vrijmaking van het liberalisme, waartoe zij verviel. Wij roepen op tot eenheid: het politiek eene noodige. Dat juist heeft de leiding der A.R.P. niet begrepen. De wezenlijke nood van ons volk ontging haar. Daarom komt zij met de poging om door ignobele middelen de groote partijen groot te houden, poogt zij te verstikken wat in de volksziel leeft. En daar om roepen wij de Hervormde Gezindheid op om haar door onze stem te zeggen: „Weg met deze berooving van de rechten des volks!" In stede van te komen met een stel tot opruiming van dit revolutionaire al- gemeene evenredige kiesrecht, komt zij met de poging om het begrip der evenredigheid te zetten op het sterk water der groote par- partijen, geheel in tegenspraak met Groen en Kuyper beide. Tenslotte behandelde spr. de vraag, welk doel nagestreefd zal worden bij de a.s. ver kiezingen. Dit ligt volgens spr. uitgedrukt 11 de beginselen van het concept-program. Wij meenen, dat de Prot. Chr. Staatspar tijen hebben te staan naar de uitzuivering der revolutionaire beginselen uit ons Staatsrecht, dat wij als volk in onze Grondwet Gods Naam weder zullen belijden, dat de Regee ring zich zal richten naar Gods ordinantie in Natuur en Schriftuur geopenbaard: dat zij recht zal doen aan onze Kerk naar de be ginselen door Groen van Pnnsterer ontwik keld; dat zij de Staatsbemoeiing inkrimpen, aan het volk zijn vrijheden, met name in de bedrijven, hergeve, de begrooting sluitend make door drastisch te bezuinigen, onze be lastingen terugbrenge tot een peil, waarop het volksvermogen weder kan toenemen in overeenstemming met den aanwas der be volking. .it Ook voor de C N. A. geldt, zoo besloot spr.: Heere, tot wien zouden wij henengaan? Gij hebt de woorden des eeuwigen levens. En die woorden zullen wij op politiek gebied hooren midden in de woelingen dezes tijds en in gehoorzaamheid daaraan willen wij een worden, ook nu nog met elke Partij, die naar die woorden handelen wil. Het nieuwe gebouw der Rijksverzekeringsbank Het bestuur der Biiksverzekermgsbans heeft ons in verband met den bouw van hei nieuwe kantoor voor deze bank de volgende gedrevens verstrekt: Op het terrein, gelegen aan den hoek Anollolaan en Stadionweg te Amster dam zal ©en kantoorgebouw verrijzen voor ongeveer 600 ambtenaren, waaraan moei zijn verbonden een groot arohief voor op berging vara, rentekaartien ingevolge de in validiteitswet. voor de talrijke werkgevers- en werknemersdossiers, benevens voor ae overige archiefstukken, welke in dit gebouw zullen moeten worden bewaard. Het blee^ weldra dat de benoodiïgde archiefruimte ira dit samenstel een belangrijke factor zou zijn. Uit verschillende eischen is de cirkel vorm van het archief geboren. Deze vorm maak! In t mogelijk een zeer eenvoudige rondloopende horizontale transportinrichtnig in te bouwen tien behoeve van het op de meest economische wijze verplaatsen der rentekaar ten over lange afstanden. Onder de middenbouw en onder de voor bouw van de hoogbouw is de ingangsgroep gemaakt met de entreehal, waarin liften en trappen uitkomen. De entree is overbouwd door de kantoorverdiepingen, zoodanig, dat zij beschut is bij regen cn dat er met auto' kan worden voorgereden. De bovenbouw steunt daar op zware betorakolommen en steunpunten. In het sous terrain van den ringbouw bevinden zich rijwielbergplaatsen, mate- rieel-magazijn en archiefreserve, terwijl in het sousterrain van dien hoogbouw de tech nische installaties voor verwarming, venti latie en verlichting, benevens bergruimten zijn ondergebracht. Een doorrit, gaande door ring- en hoogbouw, schept de mogelijkheid de benoodigde vooradien enz., op eenvoudig wijze te juister plaatse in de gebouwen te brengen. De hoogbouw bevat vijf luiledige kantoor erdiepingen, benevens een zesde verdie ping in den voorbouw en een personeels- cantine met dakterras op den midden- en achterbouw. Uitbreiding nog mogelijk Eventueel© uitbreiding kan geschieden door verhooging met twee verdiepingen op den hoogbouw. De capaciteit van de con structie en die van de teohnische installa ties zijn daarop berekend. Zoo ontstaat dus een gebouw, dat als bas-i' heeft een ronde laagbouw van 9 M. hoogte, aaruit oprijst een hooger gedeelte, dat aan de voorzijde, dat is de hoek van de groote wegen, ca. 40 M. hoog is en aan de achterzijde ca, 35 M., op afstanden van de bestaande bebouwingen van resp. gemid deld 45 M. en 60 M. Deze afstanden zijn zoo danig, dat men een groot gevoel van ruimte zal behouden, terwijl lichtinval enz., raiet zullen worden belemmerd. Alle onbebouwde gedeelten van het vierkante terrein zullen met plantsoen worden bezet. Ned. Chr. Radiovereeniging Vergadering van Provincie Zuid-Holland Onder presidium van Ds. J. A. Tazelaar. .an Rotterdam, vond te DenHaagde Provinciale Vergadering Zuid-Holland plaats "in de Ned. Chr. Radiovereenïging. De voorzitter deelde mede, na opening op gebruikelijke wijze, dat het niet mocht ge lukken den heer J. v. d. Berg te 's-Graven- deel als bestuurslid te behouden. In diens plaats treedt nu op de heer J. Kooman te Den Haag. Besloten werd den heer v. d. Berg een schrijven van dankbetuiging te zenden. Daarna sprak de voorzitter een woord van dankbare herinnering jegens het hoofdbe stuurslid wijlen Prof. Dr. A. v. Veldhuizen. De vergadering herkoos de aftredende leden van het algemeen bestuur. In de vac. Prof. Veldhuizen werd gecandideerd Prof. Dr. Joh. de Groot te Utrecht. De aftredende leden van de Prov. Commis sie, de heeren Ir. Chr. G. v. Buuren te Dor drecht en J. Kooman te Den Haag, werden herkozen en gekozen in de vac. v. d. Berg Ds. C. W. Bastiaanse, Ned. Herv. predikant te 't Woudt. Als leden van den Vereenlgings- raad werden herkozen de heeren A. Doedens, J. J. Roggebrand en J. Kooman en gekozen in de vac. v. d. Berg de heer J. Alblas te 's-Graivendeel. Hierna kreeg de vergadering het karakter Van een vragenuur. Diverse vragen. Omroep en Vereeniging betreffende, werden uitvoe rig door Mr. v. d. Deure beantwoord. Nadat de voorzitter een woord van dank had gesproken sloot Mr. v. d. Deure de ge animeerde vergadering met gebed. Bij de Spoorwegen Uitbreiding kader locomotief-personeel In de pers kon men dezer dagen lezen: „Naar wij vernemen is mede tengevolge an de algemeene opleving en de toeneming van het vervoer bij de Ned. Spoorwegen, op verschillende stations reeds een tekort aan personeel ontstaan. Dit betreft in hoofdzaak machinepersoneel en personeel van de elec- trisohe tractie. Reeds eerder zijn leerlingen- machinist-, die aanvankelijk opgeleid werden voor wagenmeester, weer op de locomotief geplaatst. Ook thans bestaat bij de dienst van Tractie het voornemen een aantal jonge personeelleden die in opleiding zijn voor bankwerker, naar de locomotievendienst over te plaatsen." De redacteur vai hieraan toe: Zooals met veie berichten in de dagbla- dlen, betrekking hebbende op de spoorwegen, moet ook hier de opmerking gemaakt wor- cüen, dat men de waarde van dit bericht niet moet overschatten. Het is ook ons bekend, dat eenige gewezen leerlingen-machinist, die erkplaatsen voor de functie van grof- bankwerker in opleiding waren, weer op de machine zullen komen. Maar of dat enkel een gevolg is van de opleving in het bedrijf, meenen wij in twijfel te moeten trekken. ïHet Seinlicht voegt LAND- EN TUINBOUW De distributie van groenten De stijgende nood in den tuinbouw, ont staan doordat het bedrijf nu reeds verschei dene jaren achtereen zijn producten tegen te lagen prijs moet afstaan, gevoegd oij het feit dat terze.der tijd van den consument soms een zoo hoogen, prijs voor groen* en wordt gevraagd, dat de minder draagkrach tige volksgroepen vaak als koopers zijn uit geschakeld, heeft in latere jaren met meer scherpte het licht doen vallen op den onge organiseerden om niet te zeggen chaoti scher! toestand van het maatschappelijk distributie-apparaat in het algemeen en dat voor den afzet van tuinbouwproducten in het bijzonder, zoo wordt geconstateerd in het jaarverslag van het Centraal Bureau van Veilingverengingen in Nederland. En het vers-lag merkt op, dat het verschil tusschen den veilingprijs die in het algemeen voor den producent te laag is en den eindpnjs die in het algemeen voor den verbruiker te hoog is! is onevenredig groot, terwijl evenmin kan worden gezegd, dat de handel met name de grossier en de kleinhandelaar individueel, zich een te groote winstmarge toerekent Het is bekend, dat zeer vele handelaren in tuinbouwproducten in soms zeer moeilijke ".'evensomstandighéden hun bedrijf moeten uitoefenen. De poging om door middel van een ver hooging van den minimumprijs aan den pro ducent een grooter opbrengst van zijn arti kelen te verzekeren, kan dan ook ongetwij feld worden beschouwd als een bescheiden streven naar de correctie van deze ongelijke prijsverhoudingen. De ordeningsgedachte wint veld; in den loop der jaren is de overtuiging gegroe-d, dat de regelende hand van den menscii ook in het bedrijfsleven b hoort in te grijpen. Beter inzichten in de noodzakelijkheid van een efficiente organdsatie der volkshuis houding doen zoeken naar middelen om in de verdeeJing der goederen een betere rege ling te brengen, waardoor tevens onbillijk heden bij de verdeeling van het maatschap pelijk inkomen over de volksgroepen kunnen worden weggenomen. De verbetering van het distributie-appa raat is voor den tuinbouw van direct belang en houdt als studie-obj tct de organisat.es bezig. De kleinhandel in groenten en fruit heeft bereids de vraag opgeworpen, of het niet gewenscht is de fouten van het distributie stelsel door een deskundige commissie van onderzoek te doen opsporen, een geste, die de instemming van den tuinbouw heeft, doch waaraan tot heden nog geen uitvoering is gegeven. Landbouwvoorlichtingsdienst Naar het Alg. Handelsbl. verneemt heb ben de Vereenigde agrarische rijksconsu- len, aan minister Deckers een brief ge schreven over de ministerieele plannen tot reorganisatie van den landbouwvoorlich tingsdienst In dezen brief waarvan wij 'den voor- naamsten inhoud, publiceeren, geven de consulenten uiting aan hun groote bezorgd heid over het plan, om onderwijs en voor lichting van elkander te scheiden. Zij ach ten deze splitsing niet in het belang van den dienst, aangezien directeuren en leera ren op den duur van de practijk verwijderd komen te staan, terwijl wrijving tusschen schooldienst en voorlichtingsdienst zal ont- De steun suikerbieten Indiening der bezwaarschriften Naar men ons van bevoegde zijde mede deelt. zal in de binnenkort afkomende be schikking betreffende den steun aan de suikerbietenteelt een bepaling worden op genomen krachtens wélke de telens, die bezwaren hebben tegen de hun voorloopig toegewezen hoeveelheid garantiebieten, binnen 14 dagen na ontvangst van de voor- loopige toewijzing hun bezwaren bij de be treffende provinciale landbouw-crisis-orga- nisatie moeten hebben ingediend. Later inkomende bezwaarschriften wor den niet meer in behandeling genomen. Eierenexport naar Engeland Pluimveehouders in Engeland willen maatregelen Zooals reeds in het Praatuurtje van deze week werd opgemerkt is de uitvoer van eieren uit ons land naar Engeland ii laatste jaren zeer toegenomen,"zóó zelfs, dat in 1936 meer dan viermaal zooveel eieren uit ons land de Noordzee overgingen dan in 1934. Hoewel de prijs, die En-geland betaalt laag is. moet de afzet daarheen ons toch tot vreugde stemmen, en elke vermindering van deze export zou ons onaangenaam zijn. Maar het is natuurlijk, dat juist de extra groote import van eieren in Engeland de Engelsche kippenhouders ndet aangenaam is. Op een van de districtsvergaderingen van de Nationale boerenbond aldaar is een motie aangenomen, waarin gewezen wordt op groote beteekenis voor de pluimveehouders van een regeling, een beperking van de eier- invoer, daar deze import thans het karakter van dumping op de Engelsche markt aan neemt en de prijs er geheel door gedrukt wordt. Men vraagt dadelijk hooge invoerrechten op eieren te willen instellen. Millioenen Zuid-Amerikaansche eieren voor Spanje bestemd, gingen kort geleden naar de Londensohe markt en bedierven daar de prijs. De Tabaksinschrijvingen DE POTVISSCHEN De spermaceti.oogst begonnen Geen amber gevonden Nu de Kantoeng, helaas, is gekanteld en de Franco-Spanjaarden onze „Triton" heb ben leeggehaald zijn er in ons land, althans te Rotterdam, weer andere onderwer pen voor de dagelijksche gesprekken dan de potvisschen. Men wordt er nog aan herinnerd als men de Parkhaven passeert, de geur is nog on miskenbaar aanwezig. Wij zijn gisteren eens naar het Overschie- sche destructiebedrijf de Gekro getrokken /an sommige dingen rondom de aange spoelde dieren „het fijne" te weten te komen. Dat fijne zit ook daar zeker niet in de geur; op den Bovendijk, voor het Gekro- bedrijf, is het allesbehalve aangenaam! Maar kon ons daar toch nog wel iets vertel len, dat de algemeene interesse waard is. Het spermaceti in de koppen Zoo hoorden we, dat men juist gisteren, met behulp van een Noorschen ingenieur, die daar ervaring van heeft, begonnen is met de spermaceti uit een der koppen te halen. De beide potvisschen zijn n.l. nu zóó ver „af gebroken", dat die koppen, met het kostbare vocht, nog over zijn. Dat spermaceti is een zeer bijzondere traansoort, die in een groote holte van de hersenen der potvisschen normaal voorkomt. Daar deze holte met uiterst fijne zenuwen omgeven is, gelooft de wetenschap, dat dit hersenvocht het dier in staat stelt om diepte waarnemingen te doen. Het is immers reeds bekend, dat de potvisschen, die zich veel de oppervlakte van de zee ophouden, nochtans tot 500 a 600 Meter duiken, om op den bodem hun voedsel te zoeken. Dit spermaceti is een spierwitte traan, die i de kop van het dier vloeibaar is, doch kristalliseert zoodra ze met lucht in aanra king komt. Dat is ook'gisteren gebleken. In den regel zit er 2000 kilogram van het kost bare vocht in één kop. Reeds in oude tijden en ook thans nog gebruikt men het oor het maken van zalven en pleisters en ook voor het vervaardigen van een bijzonder soort kerk-kaarsen bijzonder omdat ze niet walmen. In Engeland vooral zijn deze kaarsen zeer gewild. Geen amber gevonden De vraag of men in de ingewanden van de potvisch nog amber gevonden had de grijze harsachtige stof die reeds van ouds gebruikt wordt om reuk van parfums er aan te binden, geheel in stijl dus van de alge meene potvisschen-ervaring der laatste dagen! die vraag werd ontkennend beant woord. Men had wèl verwacht, dat er amber u zitten, omdat deze stof wordt, be- PAPIERFABRIEKEN VAN GELDER EN ZN. Winstsaldo 1936 474.671, (vorig jaar 133.046.—) Nog geen uitkeering op gewone aandeelen De Ver. Koa. Papierfabrieken der fa. van Gelder Zn. te Amsterdam, be haalde in 1936, na afschrijvingen ad ƒ1.606.407 (v. j. ƒ1.549.014) een winst- saldo van 474.671 (v. j. nadeelig saldo 133.046), In het Jaarverslag wordt er op go- wezen, dat de gevolgen van de depre ciatie zich als gevolg van da lange leveringscontracten slechts langzaam doen gevoelen. Het dividend op de pref. aand. van onveranderd 6 dat vorig Jaar ten laste van de reserve kwam, is ditmaal voor het eerst ver diend. Op de gew. aand. wordt echter nog niets uitgekeerd. Aan het verslag ontleenen we de volgen de bijzonderheden: Onze onderneming ondervond nog gedu rende de eerste 9 maanden van het vorig jaar den nadeeligien invloed vara de tijds omstandigheden. Vrijwel gelijktijdig met de depreciatie van dien guldien echter ver beterde de markttoestand, zoodat in de laatste maanden van het jaar gunstiger resultaten werden behaald. Aangezien ira onze industrie steeds contracten voor lango ren duur worden afgesloten, deden de ge volgen van het loslaten van den gouden standaard zich eerst langzaam gevoelen. Konden in het derde kwartaal verschil lende onzer fabrieken niet in vol bedrijf worden gehouden, in het vierde kwartaal, dus direct na de genomen monetaire maat regelen, werkten al onze fabrieken op volle capaciteit. De totale productie onzer fabrieken steeg van 133.000 ton in 1935 tot 139.000 ton in het jaar 1936. Aan uitbreidingen en verbeteringen werd in het afgeloopen jaar ƒ2.209.407 (v. J. ƒ7.762.914) uitgegeven. Geeft het ©enerzijds voldoening, dat dil jaar althans het dividend op het preferent aandeelen-kapitaal verdiend is (v. j. ten laste van de reserve), de slechte bedrijfs- toestand gedurende de eerste 9 maanden van het jaar is oorzaak, dat op het gewoon aandeelen-kapitaal wederom geen uitkee ring kan gesohieden. Evenals in voorgaande jaren zijn voor leveringen in 1937 voor het grootste gedeelte van onze couramtenpapierproductie contrac ten gesloten met de leden van de Ver. „de Nederlandsohe Dagbladpers". Hierdoor zijn wij weliswaar verzekerd van onzen afzet in dit artikel, maar doordien de prijzen in overeenstemming zijn met het lage prijs niveau van 1936, zullen deze overeenkom sten remmend werken op de resultaten van 1937, ondaraks een geringe tegemoetkoming van onze afnemers. Voor een deel van onze verdere pro ductie zijn wij eveneens gebonden aan verschillende leveringscontracten, echter niet voor het geheele jaar 1937, Zoowel de prijzen van onze grondstoffen als diie van onze producten zijn sterk ge stegen. Var» de voornaamste grondstoffen hebben wij echter tamelijk groote hoeveel heden in voorraad en in koop, zoodat de vooruitzichten voor 1937 behoudens on voorziene omstandigheden beter zijn dan die van de laatste vijf achter ons liggende jaren. schouwd als een ziekte-product overeen stemmend met b.v. galsteen bij den mensch en men aannam, dat de dieren hierheen verdwaald wqren doordat ze ziek waren. Hoe dit zij amber zat er niet in. Het is wel licht bekend, dat dit uitscheidingsproduct van de potvisschen meestal uit zee wordt opge- De traan-opbrengst Men is op de Gekro het was duidelijk waar te nemen, zonder dat men de fabriek betrad bezig de traan uit het spek en vleesch te koken. De totale hoeveelheid wordt op 12 ton geschat, terwijl het totaal gewicht van de beide dieren 40 en 50, dus 90 ton was. Hiervan is het grootste deel uit het spek afkomstig. Deze traan staat bekend als „blubber oil" (de spermaceti heet head oil, de uit het vleesch afkomstige, minder-soor- tige, traan: meat oil). De gewonnen traan is niet voor consump tie doch alleen voor technische doeleinden geschikt. Men kan er b.v. zeer goed stearine voor kaarsen, uit bereiden. Het vischmeel, dat door het indrogen en fijnmalen van het uitgekookte vleesch wordt gemaakt, blijkt, door de scherpe geur die eraan zit, nogal minderwaardig te zijn. De geur is zóó doordringend, dat de Gekro het vleesch in speciale open ketels moet uit koken. Wanneer ze>het deed in de gewone ketels; zou de geur 'zich ook meedeelen aan volgende vleeschpartijen. Men heeft in dat opzicht minder prettige ervaringen opgedaan toen men den gestorven zee-olifant in de gewone ketels had „behandeld". De skeletten De beenderen van de beide potvisschen lig gen netjes genummerd opgestapeld in een der loodsen aan de Parkhaven. Zij zullen thans Leiden worden overgebracht en daar geschikt gemaakt worden voor het museum. Dat kan niet door uitkoken gebeuren, maar door extractie met benzine. Natuurlijk zullen de beenderen na de behandeling nog wel ge en tijd moeten blijven liggen bleeken aleer zij worden opgesteld. De potvisschen-sensatie kan thans achter den rug worden geacht. Een kleine 30.000 personen hebben de monsters van nabij mogen zien. Bij vroegere gelegenheden zal de toeloop allicht niet zoo groot geweest zijn. De moderne tijd biedt ook hier groote mo gelijkheden. Wij hoorden gisteren zelfs bij de Fransche les voor de Engelsche radio, dat men de kinderen het nieuws over de potvis schen te Rotterdam vertelde en van het groote bezoek gewaagde. m 1937 voorjaars-Sumatratabaks-inschrijvin- gen zullen te R o 11 er d a m gehouden worden op Vrijdag 14 Mei en Woensdag 30 Juni. De Javatabaksinschrijvingcn op 25 Maart. 23 April, 28 Mei, 2 en 23 Juli. Te Amsterdam zullen de Sumatra tabaks inschrijvingen plaats vinden op 9 en 16 April, 5 Mei, 4 en 18 Juni en 16 Juli, de Javatabaksinschrijvingen op 2 en 30 April, 1 Mei, 11 en 25 Juni, 9 en 30 Juli. Mij. voor Hypothecair Crediet Winstsaldo gestegen van 1 185.564 tot f 202.068 Kleinere rentemarge Het jaarverslag der Mij. voor Hypothe cair Crednet ira Nederland, deelt mede, dat eind 1936 aan hypotheken uitstond i 33.770.456 (v. j. f 36.300.848) en aan pandbrieven f35.442.800 (v.j. f37.225.100). De rentemarge wee eind 1936 kleiner dan uit. 1935. Door nieuwe reserveering zijn de ingekochte onderpanden gewaardeerd voor f 1 per stuk. De winst van f 202.068 (v. j. f 185.564) wordt geheel in het be drijf gebracht. Het venslag over 1936 merkt allereerst op. dat in de huizenmarkt een verbetering is gekomen. Hier en daar is de daling van de huurprijzen zelfs weer in een lachte stijging overgegaan. De kans bestaat, dat wij bij den aamvang van een prijsverbetering voor vaste goederen staan. De vooruitzichten voor het hypotheek bankbedrijf zijn hierdoor verbeterd en voor zooverre noodig lijkt de gelegenheid aanwe zig om poëten, waarvan de afwikkeling tot nog toe niet vlot verliep, te saneeren. Het -normale bedrijf kon zich nog niet her stellen, omdat de vraag naar geld op hypo thecair onderpand verband houdt met de bouwbedrijvigheid die nog zeer slap blijft. Wij hebben ons er van onthouden ira den loop van dit jaar de koersen oneer pandbrie ven te steunen; de stijging der koersen ia dan ook uitsluitend het gevolg van een betere beoordeeldng van de positie der hy potheekbanken door de geldbeleggers. Wel hebben wij geld, dat vrijkwam door extra aflossingen, bestemd voor inkoop van pand brieven, zoolang de koersen zich op een laag niveau bevonden; deze transacties wer den ons ingegeven door commercieel© over wegingen en hadden niet tot doel, oooh tot resultaat een verhooging van de beursprij- De wensch onze uitstaande leeningen vol komen gezond te maken gaf aanleiding tot verdere executies en vermoedelijk zullen er in 1937 nog eenige volgen. Wij stelden de balanswaarde. van de pan den die wij inkochten, op veilige basis door een afsoh rij ving van f 94.457 op de hoofd sommen. Hierdoor verwachten wij een be hoorlijk rendement van deze objecten te verkrijgen. In 29 (v. j. 37) gevallen werd tot gedwon gen verkoop overgegaan, waarbij wij 19 (v. j. 18 geheid of gedeeltelijk) panden in kochten. De op de executies en ondertiarads ver kochte onderpanden geleden verliezen op de hoofdsommen ad f 127.638 waarbij inbe grepen de bovengenoemde f 94.457; (v. j. f 46.779 zonder afschr.) werden van het Waarborgfonds afgeboekt. Onze verpliohtingen per uit. 1936 bedroe gen f 40.119.587 (v. j. f 42.189.160). De gemiddelde pandbriefrente bedroeg per 1 Jam. 1937 4.4184 en de hypotheekrente 5.1102 (v. j. resp. 4.4284 en 5.1404 Meerdere malen hebben wij tusschentijd- sclie renteverlagingen, voorloopig voor be perkten tijd, toegestaan. Ira menig geval werd hierdoor bereikt, dat de vrijkomenie gelden door debiteuren konden worden be steed tot gedeeltelijke aflossing op de ver schuldigde hoofdsom, waardoor een betere dekking werd verkregen. Residentie Hypotheekbank Voorstellen tot renteverlaging en opschorting obligatieaflossing Aan houders van hypotheekbrieven der Residentie Hypotheekbank te 's-Gravenhage worden de volgende voorstellen gedaan: 1. De rente der 5 en 4V2 hypotheek- brieven aan toonder zal gedurende één jaar ingaande 1 Maart 1937, worden terug gebracht tot 4 's jaars (eerste coupon 1 September 1937). 2. Van 1 Januari 1937 af, totdat nadeT omtrent een definitief aflossingsplan zal zijn beslist wordt vrijstelling verleend van de verplichting tot aflossing van hvpotheek- brieven aan toonder en machtiging ver leend de daardoor beschikbaar komende gelden in het bedrijf aan te wenden, met dien verstande echter, dat deze vrijstelling en machtieing zal gelden uiterlijk tot 1 Maart 1938. In de toelichting wordt nog gezegd, dat deze voorstellen worden gedaan in over leg met het bestuur van de Vereeniging van directeuren van Hypotheekbanken en na gehouden besprekingen met het bestuur van de Vereeniging voor den Effecten handel. Ten einde een objectief oordeel te ver krijgen omtrent den toestand der Bank en omtrent de noodzakelijkheid om, waar een beroep op hvpotheekbriefhouders wordt ge daan. eventueel ook aandeelhouders in een definitieve regeling te betrekken is namens de_ Bank aan het controle-orgaan van de Vereeniging van directeuren van Hypo theekbanken gevraagd of het bereid zou zijn dienaangaande een onderzoek in te stellen. Gemeld orgaan heeft verklaard een opdracht, als hier bedoeld, eventueel wel te willen aanvaarden. Het ligt in de bedoeling om, nadat Het controle-orgaan zijn conclusie zal hebben gegeven ten anderen male een beroep op de „wet op de vergadering van houders van schuldbrieven aan toonder" te doen, om alsdan tot een definitieve regeling te Het tot nu toe gevolgde aflossingssysteem heeft in normale tijden steeds goed gewerkt zonder inkrimping van het bedrijf te ver oorzaken, doordat tegenover de aflosbare stukken vrijwel immer nieuwe hypotheek- brieven werden afgenomen Nu echter door de abnormale tijdsomstan digheden uitsluitend terugbetaling in con tanten wordt gevraagd, dreigt dit systeem een ernstige belemmering te worden voor den goeden gang van zaken, terwijl het bovendien onbillijk is jegens de gezamen lijke hvpotheekbriefhouders. die onderling ia een ongelijke positie worden Waar zoowel het aandeelenkapitaal vs de bank als de reserves geheel in het b{ drijf zijn belegd wordt door alle aflossij gen van hypotheken te besteden voor a lossing op hypotheekbrieven het niet wj mogelijk te blijven beschikken over q noodige bedrijfsmiddelen. Directie en commissarissen hebben d grond van een en ander gemeend zich tl de hypotheekbriefhouders te moeten wel den met bovenvermeld voorstel in de ovel tuiging dat aanneming daarvan zal leida tot een definitieve regeling waardoor e« weder in alle opzichten gezond bedrijf zl worden .verkregen* DE ZUIDERZEEWERKEN Op Woensdag 7 April zal te 's-Gravec hage worden aanbesteed door den direc teur-generaal der Zuiderzeewerken: rje I, het uitvoeren van onderhoudsbaggei werk in de toegangsgeul naar ($OC haven van Spakenburg (gemeent Bunschoten); II. het uitvoeren van onderhoudsbaggei werk in de toegaragsgeul naar d haven van Muiden, zoowel binnen al buiten de havendammen; III. het uitvoeren van baggerwerk vóór e| jn den havenmond .van de haven vat A Wij denes. HET AMSTERDAM-RIJNKANAAL Op Dinsdag 6 April zal te Utrecht rlooj den Rijkswaterstaat worden aanbesteed: Het maken van den onderbouw voa twee bruggen over het AmsterdamRijp kanaal in de gemeenten Oudenrijn ei b Jutphaas. behoorende tot de scheepvaart r verbinding van Amsterdam met den Boven Rijn ingevolge de wet van 27 Maart 193] HULPMUSEUM OP „DE HOOGE VELUWE" e Bouwkosten 110.000 2 Wij vernemen, dat tusscHen 'de Kröllei j Müller Stichting en de Stichting Nationaa^ Park, „De Hooge Veluwe" een overeen^ komst is gesloten omtrent den bouw vaC10] een hulp-museum op ..,De Hooge Veluwe. De bouwkosten daarvan zullen ongeveer f 110.000 bedragen. -cj Over dit project ïs óverleg gepleegd m^yc de bouwvak-organisaties, die geen bezwaai j er tegen bleken te hebben dat de oiitvoerinj in werkverschaffing zal geschieden. Di regeering heeft haar medewerking ten op^u zichte van de financfeeie regeling toege zegd. De uitvoering zal uitsluitend dooj„e Amhemsche werklooze vaklieden ges chiefci den. Jvo Ook de gemeente Arnhem Heeft een biju, drage in de kosten toegezegd. j(je Zoo spoedig mogelijk zal met de uitvoej i ring van het werk een aanvang worded^' gemaakt. AMERIKAANSCHE HANDELSBERICHTEN NEW-YORK. 10 MAART; TARWE. No. 1 Manitoba; 14816 No. 2 Harde winter 155% No. 2 Roode winter 154%' ROGGE. Can. W. no* 2 120%' MEEL. Springclear «.70 KOFFIE. De termönmarkt opende c 153% v. rjrnietiging in Brazilië, die i de 2e helft van Februari 805.0-00 bn. bedroes hetgeen met de verwachtingen overeenkwam Rio no! 7Wloco 9 IC Santos no. 4 locd 11%! H% Rio contract.* Maart 4-50 Ï.45 Rio Nieuw A-contract; Maart 7.29 7.04 j .nko( i door dei i hel e winstnemingen gemakkelijk geabsorbeerd werden; de stemming was zeer constructief, waarbij Liverool als groo te kooper van nieuwe oogstmaanden optrad; la ter liep de cnarkt ten deele terug op realisatie» Het slot was prijshoudend. Middling Upland 14.44 14.26 23.58 22.71 CHICAGO, 10 MAART TARWE. De termönmarkt opende vast en 1% c. hooger. steeg daarna op algemeene .aankoo- pen en dekkingen terwijl de ruime realisaties grif geabsorbeerd werden, voorts op berichten van droogte en verwachting van helder weer, waarbij Sept. de dagelijks toegestane limiet b« reikte. Het slot was prijshoudend. Slot. Vor »iol Mei 137%' 136% Juli 122— 119% MAIS. De termönmarkt steeg ondanks de tra ge locovraag in sympatl Mei Tuil HV5R. Slot prüsh'oudend. relmatig. Mei 48% ROGGE. Slot pröshoudend. Mei 1"8% 106' Juli 102— 100 PROVISIEN. Slot nauwelpks prijshoudend Reuzel; Prima W Steam loco 12.2^ l pd. 12.95 9.25 10.05 WINNIPEG. 10 MAART 1 j TRWE. De termönmarkt steeg op den enor» nen internationalen tarwehandel en wegens da statistische wereldsituatie en voorts ap de ver- ivachting dat de surplussen van het Zuidelijk C nalfrond in de naaste toekomst geruimd zullen ;Un. hetgeen een ruimere bui'enlandsche vraag iaar Manitoba's stimuleerde Het slot v.as vast, Slot Vor. slot Mei Juli ROGGE per Mei Juli HAVER per Mei Juli GERST per Mei Juli LIJNZAAD per Mei MAIS per Mei 132®j 7474 175% 174— 130— 126— 107% 103— 56% 53— 81% 74% ROSARIO. 10 MAART TARWE per M< Juni MAIS per Mei LIJNZAAD per Juni Slot Vor slot

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 8