^rtïisrlK Courant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken 4E I m Abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijkscbe zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse hummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/j et Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No. 6032 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 WOENSDAG 10 MAART 1937 0ta)£rterttieprtr?£n: Van I tot 5 regels !.17'/i Elke regel meer 0.22'/j thgezonden Mededeelingen Van t—5 regels 2-30 Elke regel meer0.45 i^oor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 17e Jaargang eilanc linger 1.k De 40.00C Koe- lar d< de het fgendf eneve traal- enève en in et .ge- ïg uit i Pro«i jchter iits in leven, Waar de en rij! heeft! de t hun! le be-; Drie wor- WEINIG WERKSTAKINGEN Het jaar 1936 was ten aanzien van ar beidsconflicten een bizondei jaar. Uit de eerste aflevering van de. jaargang 1937 hpt „Maandschrift van het Centraal Bureau ivoor de Statistiek" blijkt ri.l. (men zie el- 'ders in dit nummer), dat er in het vorig 'jaar slechts 95 arbeidsconflicten, uitslui tend werkstakingen, voorkwamen; een cijfer zóó laag als nimmer door het bureau geregistreerd werd. Ieder die het wel meent met het bedrijf cn met allen, die daarbij betrokken zijn, kan zich hierover slechts verheugen. In .vroeger jaren werd ook van Christelijke zijde de toelaatbaarheid der werkstaking als verweer tegen onsociale .patroons ver dedigd en aanvaard, maar bijkans stereotiep klonk de vermaning: denk er aan, dat Werk staking een tweesnijdend zwaard is. De waarheid daarvan kan moeilijk ont kend worden. Het bedrijf lijdt schade; de stakers komen in moeilijkheden; er gaan arbeidsdagen verloren; de maatschappij en, inzonderheid de middenstand, straks ook armbesturen en diaconieën ondervinden de nadeelige gevolgen. Zelcef, als het oorlog is, gebruikt men wel middelen, welke aanvankelijk eigen wel vaart vernietigen, omdat men goederen van liooger orde wil beveiligen; en dat kan ook bij werkstakingen gelden. Maar het stemt altijd 'tot verheuging, wanneer het zoover niet komt. Daarom mag men zich verblij den over het feit, dat het aantal werksta kingen in 1936 zoo gering was, al vergete men niet, dat bij de door ons scherp ver oordeelde staking in IJmuiden nog 32000 ■arbeidsdagen verloren gingen. Verschillende factoren werkten natuurlijk mee om het goede re'sultaat te bereiken. Eén daarvan was zeker het algemeen g< voelen, dat er hij schaarschte aan werk e een overcompleet aan arbeidskrachten wei- pig succes van werkstakingen te wachten is. Zuiver objectief gezien, moet mén de aan wezigheid van deze factor' betreuren. In theorie kan men het immers zóó stellen, dat er misschien voidoende rhdtief was om door middel van een werkstaking betere arbeidsvoorwaarden af te dwingen, doch dat men onmachtig is dit wapen te-han- teeren. En wanneer werkgevers van deze r factor misbruik maken, dan valt hufi. hou ding af'te keuren. Iii de praktijk kan men echter geen oordeel over de bcteekenis van deze factor geven, omdat men de invloed niet kan nagaan. Wel valt te venvachten, d^t die invloed in de toekomst minder groot zal zijn dan ih tijden van veel werk loosheid. Daaróm is het te hopen, dat an dere factoren zich dan in sterker mate zul len doen gelden. Dat is in de eerste plaats het verant woordelijkheidsgevoel van de leiders der vakbeweging. Wij meenen te mogen zeggen, dat dit gevoel sterker is ge worden naarmate de kracht dèr vakbewe ging toenam. Hadden zij gelijk, die bewe ren, dat de vakorganisaties en hun leiders zich niets van de-welstand van het bedrijf aantrekken en in kortzichtigheid alleen op eigen dichtbijliggeride belangen zien, dan zou tegenwoordig met grooter roekeloosheid gehandeld worden dan vroeger. Men kan echter het omgekeerde constateeren. Ongetwijfeld heeft daaraan de mentali teit der patroonsbonden ook meegewerkt. Do weg naar de conferentietafel is gevon den. Er wordt overleg gepleegd. Men er kent, dat er tegenstrijdige, doch evenzeer gemeenschappelijke belangen zijn. Het is te hopen, dat dit contact steeds inniger zal worden en doeltreffender zal werken;' het kan rampzalige werkstakingen' voorkomen en zègenrijke gevolgen hebben. Bevordering der bedrijfsorganisatie is daar om een voornaam punt op het anti-revolu tionaire verkiezingsprogram. blijde ij zijn! n. Zij nnert ig. In van uit-r; ooter aarop ir^zij t van nocht :taal- zich r deur Gijs.' al i!: d). Onze Nationale Driekleur .Vragen vain den heer Lingbeek Een deel van ons volk is in het. diepst Van zijn gevoelens gekwetst door het be sluit, dat rood, wit en blauw" -de nationale driekleur zal zijn, meent de heer Lingbeek. Hij heeft daarom den Minister van Binnen- iandsche Zaken schriftelijk gevraagd of (leze alsnog het daarheen zou willen leiden. dat óf onze aloude en hij zoovelen geliefde Prinsëvlag weer als Nederlands vlag in eere worde hersteld, öf dat, op zijn aller minst. het gebruik van orainje of rood fa cultatief wordt verklaarde Godsdienstige gezindheid" In eenige bladen is vorige maand een advertentie opgenomen van het uitvoer- controlebureau voor groenten, friiit en aardappelen, waarin solicitanten werden opgeroepen voor controleur, zulks onder Vermelding dat de schriftelijke sollicitaties uitvoerige inlichtingen' moesten bevatten betreffende levensloop, leeftijd, etc.. en ook omtrent godsdienstige- gezindheid. Hel Tweede - Kamerlid Donker is over dit laatste gevallen en heeft den Minister van Landbouw'schriftelijk gevraagd of hij maat regelen wil treffen dat voortaan een dgl. eisch niet meer wordt gesteld en dat ook de beoordeeling van sollicitanten in de toe- kbmst zal ..geschieden onarhankelijk van hun godsdienstige' gezindheid,- RESULTATEN VAN HET WERKFONDS In het laatst van 1936 was voor ruim f 33 millioen in uitvoering In behandeling zijn 284 plannen Wij orutvimigen hedlen het tiende drieanaan- diolijksche verslag van het Werkfonds 1934, loopende van 16 September tot en met 15 December 1936. Uit dit verslag blijkt allereerst, dait op laatstgenoemden clatum in totaal 101 plan nen waren uitgevoerd. Het hiervoor geblok keerde bedrag bedroeg in totaal f 8.743.376. Van dit bedrag werd op de bouwplaats ver toond f 1.624.033. Het totaal aantal mai> wekien voor deze groep afgeloopen werken bedraagt 102.608. Nadrukkelijk wordt er in het verslag op gewezen, dat in werkelijkheid het vertoonde bedrag en het aantal man- weken veol hooger is, omdat voornoemde gegevens, uitöLuitiend betrekking hebben op arbeiders werkzaam' op de bouwplaats. Uit het verslag blijkt verder dat op 15 Dec. j.l. 128 plamimen geheel of ge deeltelijk in uitvoering waren. Hiervoor is een bedrag geblokkeerd van f 33.588.134, waarvan f 12.643.336 voor Rij kswaterstaatswerken. Van het bovenstaand bedrag ad f 33.588.134 is eenderde gedeelte reeds verwerkt In totaal met de vorige groep reeds gereedge komen werken, is thans vastgelegd voor f 42.331.510. Men mag aannemen, dat dit bedrag voor de plannen niet geheel benoodigd zal zijn, aangezien verschillende bestekken gegund zijn beneden de raming, zoodat na afreke ning der werken de'overblijvende bedragen wederom ter besohikking kewnen. Wat de plannen betreft,- waarvan de bestekken door hot werkfonds zijn goed gekeurd, dit aantal beliep 15 Dec.^jl. 25. In .totaal is hiervoor vastgelegd f 2.903.0-43. w.o. voor Rijkswaters taalwer ken, eten bedrag van f 1.881.000. Onder deze platntnen komen voor het bou wen van een viaduct over de spoorlijn Den HaagAmsterdam (f 800.000), aanleg Rijks weg Amsterdam—Veisen (f 400.000), aanleg valieikanaai van Eem tot spoorlijn Amers foort—Zwolle (f 110.000), sloopen Pesthuys Amsterdam etc. (f 82.000), en verbetering Rokin (f 341.000). Wat groep 4 betreft (plainhien, goedgekeurd' door de Ministerieeüe Commissie, nadat over de loorien met de arbeidersorganisaties over eenstemming is bereikt), hierin zijn in.totaal 25 plannen gerangschikt, waarvoor vastge legd is f 6.698.718. In groep 5 (plannen, goedgekeurd door de Ministerieele Commissie, waarover nog on derhandeld moet worden betreffende de ar beidsvoorwaarden) zij|ni 2-4 plannen onderge bracht, waarvoor f 3.178.120 is geblokkeerd. In deze groep komt o.m. voor de bouw van een brug over rangeerterrein te IJsselmon- de (f 1.200.000), bouw Cité Sanitaire te Rot terdam (f 371.000), bouw garage Reinigings dienst Rotterdam (f 150.000), restauratie Martinitoren Grondingen f 300.000), en om bouw van kranen Gem. IIandelsinrichtingen te Rotterdam f 130.000. Er zijn thans nog 284 plalntnen voor openbare werken in behandeling, welke nog gedeeltelijk moeten worden onder- zóoht. Daaronder zijia versdhiBende plan nen, die binnenkort aan de Ministerieele Commissie kunnen wordep. voorgelegd. Tenslotte wordt Sra het ven-slag een uitvoe rig overzicht gegeven van d'e tenlaste van het werkfonds 1934- geblokkeerde gelden tot en met 15 Doceonber 1936. Het totaal beloopt f 80.240.567. Voor bet cultureel werk in 1937 voor jeugdige werk- ioozen werd beschikbaar gesteld f 1.0UU.U0U (v.j. f 900.000). A.s. Tweede Kamerverkiezingen De Liberale lijst De Liberale candidatenlijst voor de a.si Tweede Kamerverkiezingen in de kies kring Amsterdam is, overeenkomstig hot advies der Centrale Kiesvereen. Amster dam, door het hoofdbestuur van „De Vrij heidsbond" als volgt vastgesteld: 1. dr I. H. J. Vós, 2. mr W. C. Wendelaar,. u. mr G A. Boon, 4. C. J. van Kempen, 5. mr J. A. H. Coops, 6. mevr. mr E. A. J. SchèltemaConradi, 7. II. J. Bon. 8. J. J. Rorff, 9. prof. mr C. W. de Vries, 10. mej. A. C. Schippers 11. F. W. Coster, 12. W. C Posthumus Meyjes, 13. j. J. J. de Bruyn. Teraardebestelling J. C. C. Tonnet Gistermiddagis op' de algemeene be graafplaats te Vorden onder zeer groote belangstelling zoowel uit militaire kringen als uit die der burgerbevolking het stoffelijk overschot ter aarde besteld van oud-genéraal J. C. ,C. Tonnet. Volgens oud gebruik werd de kist op oen boerenwagen geplaatst. Op den bok was gezeten de pachter van de boerderij bij 't Hoetink. Onder de dragers bevond zich ook de landbouwer Boeyink. Aan de groeve werd op verzoek van den overledene Slechts gesproken door den zoon, luitenant C. Tonnet; die in het bijzonder generaal Carstens als vertegenwoordiger van den commandant van het veldleger voor zijn aanwezigheid dank bracht, alsook de deputatie van den generalen staf, overste Van Alphen, directeur van de hoogere. krijgsschool en kapitein Coers, toegevoegd chef van den generalen staf. Voorts schetste s'pr. de figuur van zijn overleden vader, wiens leven was gericht naai- deze vier woorden: „arbeid, toewijding, plichtsbesef en kameraadschap". De groeve werd met een schat yan bloe- Len, bedekt,' JAPAN WIL NIEUW-GUINEA NIET PACHTEN Een mededeeling van den Japanschen zaakgelastigde Gestreefd wordt naar vreedzame economische ontwikkeling De Japansche zaakgelastigde te 's Gra- venhage deelt het volgende mede: Den 9en Maart werden in de parlemen taire commissie voor cultureelen arbeid vdor China door den afgevaardigde in het Lagerhuis den heer Nakamoera, eenige vragen gesteld aan den Japanschen Minis ter van Buitenlandsche Zaken, Sato, be treffende pacht in Nieuw Guinea. Minister Sato gaf hierop het volgende antwoord: „Het pachten van land in Nieuw Guinea maakt op het oogenblik in het geheel geen punt van overweging uit. Japan streeft onvermoeid naar een vreedzame en economische ontwikke ling in het zuiden en zal hierbij den toestand en de verhoudingen van de betreffende staten nauwkeurig in - acht nemen en trachten, zoo tot wederzijd- schen voorspoed te geraken" Woningtoestanden te Rijnsburg De heer Drees heeft schriftelijk de aan dacht van den Minister van Sociale Zaken gevestigd op woningtoestanden te Rijns- b u r g, waar tal van gezinnen noodgedwon gen in krotten verblijven en het gemeen tebestuur weigert medewerking te verlee- nen hierin verandering te brengen door aan de Woningbouw Ver. „Spinoza" toe te staan een 41-tal woningen te bouwen. Ge vraagd wordt of de- Minister bereid is de noodige maatregelen te nemen op grond van art. 55 van de .woningwet. De spoorwegen en de sneeuwval Nagenoeg geen vertraging De treinenloop heeft -gister ondanks den hevigen sneeuwval nagenoeg ongestoord voortgang kunnen vinden. Op het Centraal Station te Amsterdam kwamen de treinen regelmatig binnen. Slechts enkele hadden door het vastraken der wissels een paar minuten oponthoud; Ook de buitenlandsche treinen hadden zoo goed als geen vertraging. Den geheelen dag ,was men op beide emplacementen met man en macht aan het werk om rails en wissels sneeuwvrij te houden. Dit was vooral op het Oostelijke eiland lang geen gemakkelijke taak, aangezien wind en sneeuw aan deze zijde de meeste vat op de sporen hadden. Zij moesten dan ook voortdurend, met pekel worden besprenkeld. Ook te Utrecht functioneerde hét trein verkeer normaal. Men had hier eveneens met een groote ploeg den strijd tegen de sneeuw aangebonden. Verder vernemen'wij, dat ook op het z.g. midden-net, waar de meeste treinen samen komen, niet de minste last van den sneeuw val werd ondervonden. Voor zoover viel na te gaan hebben zich ook in andere deelen van het land geen opstoppingen van betee- kenis voorgedaan. DE „TRITON" AANGEHOUDEN Door een der schepen van Franco Kruiser „Java" naar de Spaansche wateren gedirigeerd Naar wij vernemen is het s.s. „Triton" van de K.N.S.M. van Barce lona, via Valencia op weg naar Neder land, door een gewapende trawler van .de. witte troepen in de Straat van Gibraltar aangehouden en overgebracht naar Ceutav Het schip was geladen met 260 ton stuk goederen en 30.000 kisten sinaasappelen, bestemd voor Nederland. Naar de gezagvoerder van de K.N.S.M. bericlitto) zal te Ceuta de geheele lading moeten worden gelost én deze zal in beslag gienomen worden.' De directie heeft onmiddellijk den Minis ter van Buitenlandsche Zaken van deze aanhouding in kennisgesteld. Op de vraag of ook het schip in beslag is genomen, antwoordde, de directeur, dat het schip zal worden vrijgegeven. Naar het oordeel van de directie betreft de in beslagneming alleen de aan een Nederlandsch schip toevertrouwde lading. Naar aanleiding van deze gebeurtenis heeft de Minister van defensie a.i., Dr. Colijn telegrafisch opdracht gegeven aan de „Java" om zich naar de Straat van Gibraltar te begeven, om zoo noo- dig de Nederlandsche koopvaardij schepen te convoyeeren. Het reisplan van den kruiser, welke op weg naar Colombo is, zal zooveel mogelijk be spoedigd worden. Het ligt in de bedoe ling dat de Java" tegen het einde der maand in de Spaansche wateren zal arriveeren. Na een verblijf van elf jaren in Ned.- Indië is vorige week Zaterdag Hr. Ms. krui ser „Java" naar het moederland vertrok ken, nadat Hr. Ms. „De Ruyter" te Sabang was aangekomen. De „Java" staat onder commando van kapitein-luitenant ter zee J. J. A. van Staveren en zouv op 8 April in het moederland aankomen. Het ligt in de bedoeling met de „Java" ons land te vertegenwoordigen tijdens de vlootrevue bij Spithead ter gelegenheid van de kroningsfeesten van den koning van Engeland. In ons land zal de oorlogsbodem de noodige reparaties en herstellingen on dergaan, o.m. zullen de vuurleidingappara ten worden herzien. Dit kan hier goedkoo- per geschieden dan in Indië. Tevens lceeren met het schip 500 man naar Nederland terug die hun diensttijd in Indië achter den rug hebben. De „Java" is een zusterschip van de „Sumatra" en. iets grooter dan de „De Ruyter", 11.1. 6670 ton. De bewapening bestaat uit 10 kanonnen van 10 c.M. en eenige mitrailleurs. De snelheid is 31 mijl. I11 afwachting van de komst van Hr. Ms. kruiser „Java" waarvan de reis uit SNEEUW-VREUGDE EN -VERDRIET Als men de kalender wil gelooven, begint Zondag over een week de Lente. De natuur evenwel stoort zich niet aan zulke door menschen gemaakte wetten en gaat rustig haar gang. Gisteren schreven we 9 Maart en er woedde een sneeuwstormpje, zooals we hier in de laatste winters niet gekend hebben. Nu is het al 10 Maart en dachten we heel in de vroegte dat er verandering op til wasi nog maar nauw was het licht of er viel al wéér sileeuw. En dat ver in Maart! Toch is het wel aardig, dat we nu eens écht kunnen zien, wat we de heele winter bewonderd hebben op plaatjes uit koudere landen: een landschap, geheel overdekt met een wade van sneeuw. Dat we van dit won derlijk winterverschijnsel kunnen gemeten, ofer ons aan ergerenl Wie er van genieten? Natuurlijk de kin deren en niet alleen maar de kleinsten. Zie ze met tintelende oogen, met vuurroode wangen op vreedzame wijze gevechten leve ren, zie ze glijden en sleeën envallen, Maar ook groote menschen, met een oog dat gevoelig is voor .het schoone in de natuur, verlustigen zich in de aanblik die Holland thans biedt. Minder vroolijk gestemd zijn de' men schen, die langs denweg hun brood ver diénen en die tobben met scherp-gezette paarden, met slippende, glijdende fietsen ijskoude voeten. Angstig kijken ook de jongedames, die haar teere gezichtje n,iet veilig weten voor onver.hoedsche sneeuw- aanvallen van schelmsche kwajongens. Zij zoeken noodgedwongen de begeleiding .van broers, die ze anders met geen blik waardigen ofvan een anderen galant Hetgeen niet dom genoemd mag worden. Onbehaaglijk gevoelen zich gemeentebe sturen als het Rotterdamsche, dat van geen sneeuwruimers wil weten en deswege door de belasting-betalende menigte gekapitteld wordt en tenslotte zijn er dan nog journa listen, die zich in arren moede afvragen, wat ze nu weer eens over de sneeuw zul len schrijven Maar toch is het mooi! Indië versneld wordt, is Hr. Ms. pant- serschip „Hertog Hendrik" van Dub- rovnik onderweg naar de Straat van Gibraltar om aldaar bescherming te ver- leenen aan de Nederlandsche koopvaar dij. Dit laatste oorlogsschip kan onge veer 17 Maart a.s. in de nabijheid van de Straat van Gibraltar verwacht worden. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN De 19-jarige student C. D. Smit, die Maan dagavond op den Rijksstraatweg te Wage- ningen op zijn motorfiets in botsing kwam met een auto en daarbij ernstige verwon dingen opliep, is vanochtend in Ziekenzorg overleden. AUTO RIJDT IN DE RINGVAART Vijf inzittenden te water geraakt Drie van hen verdronken Vermoedelijk door de gladheid van den weg is gistermiddag een auto, waarin vijf Volendammers waren geze ten, op weg van Hoorn naar Vo 1 en- dam, bij Schardam (N.H.), den dijk van de ringvaart afgereden en in het water gestort. Twee der inzittenden konden zich uit bet water bevrijden. De drie anderen, de gebroeders de Boer en C. van Tol, verdronken. Tegen kwart voor drie waren vijf Volen- dammer visschers, die een bezoek aan Hoorn hadden gebracht, vandaar met een gesloten Fiat-wagen vertrokken om naar Voleiidam terug te keeren- Het was zeer ongunstig weer, op den weg lag veel sneeuw en sneeuwjachten belemmerden het uitzicht. Tet ruim drie uur bevond de wagen zich op den Klamdijk juist op dat gedeelte van den weg, dat hoog gelegen is. Het grootste gedeelte van den weg loopt n.l. onder langs den dijk. Tengevolge van het ongunstige weer is de wagen, juist in de bocht, met het achtergedeelte geslipt en van den on geveer tien meter hoogen dijk in het' uit- waterïngskanaal van de Beemster ring vaart naar het IJsselmeer, gestort. Dit kanaal, hoewel niet bestemd voor .de scheepvaart, is ter plaatse vrij diep. Mej. W. Beets uit Schardam, had even te voren den wagen op den dijk zien rijden en toen zij hem plotseling zag verdwijnen, vrpesde zij een ongeluk. Hoewel zij daar van geen zekerheid had, ging zij hulp halen bij de in de nabijheid gelegen Coöpe ratieve Zuivelfabriek .„Concordia". Vandaar gingen onmiddellijk zes man met een auto naar de plaats waar men dacht, dat de auto verongelukt was. .Ter, plaatse gekomen, vond men daar twee personen, die er in geslaagd waren uit de in het water gevallen auto te komen. Het waren de visschers P. Veer man en N. Veermani beiden uit Volen- dam, die vertelden, dat zich in den wagen, die nog te water lag en geheel onder het wateroppervlak was verdwe nen, nog drie personen bevonden. Onmiddellijk werd met het reddingswerk begonnen. De visschers Veerman werden intusischen medegenomen naar de woning van Mej. Beets, waar zij van droge kleeren werden voorzien en waar zij met warme dranken weer eenigszins op Verhaal werden gebracht. Het reddingswerk was zeer moeilijk en het duurde ongeveer drie kwartier voordat men er met behulp van de auto van de Zuivelfabriek „Concordia" in geslaagd was den wagen tegen den berm op te trekken. Ook toen kostte het nog veel moeite de drie inzittenden uit het voertuig te halen. De slachtoffers zaten n.l. alle drie op de achterbank van de auto, waarop ook nog drie zakken kurk geladen waren. Toen de visüschers na eenigen tijd uit het voertuig waren getrokken, konden de in middels gearriveerde artsen, de heeren J. A. Groenman en J. Reurink uit Oosthui zen, slechts den dood constateeren. Ook de P.urgemeester van Beets en Oudendijk, de heer D. Stam, de rijkspolitie van Oudendijk en de gemeenteveldwachter van Beets waren toen ter plaatse gekomen, om aan het reddingswerk deel te nemen. De drie slachtoffers; die bleken te zijn de 51-jarige C. Tol en de ongeveer 40-jarige gebroeders J. de Boer, werden naar het lijkenhuisje in Beets gebracht. Later in den midda? werden de lijken door den officier van Justitie te Alkmaar, vrijgegeven voor het vervoer naar Volen- dam. De visschers Veerman zijn, nadat zij van de grootste schrik waren bekomen, per auto naar Volendam gebracht. Het ongeval heeft in dit stille gedeelte van Noord-Holland, waar het vooral op dezen winterschen dag zeer eenzaam, en verlaten was, groote consternatie gewekt Ondanks het feit, dat het aanhoudend sneeuwde, kwamen van tal van kanten nieuwsgierigen naar de plek van het on geval De plaats waar het ongeluk geschiedde ea de auto nog in het water ligt. VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladert De Eerste Kamer heeft een aanvancf gemaakt met de behandeling van de be-< grooting van handel, nijverheid en scheept vaart. De Tweede Kamer heeft de voorge-i stelde wijziging van de Dienstplichtwet^ na verwerping van het amendement-Tec Laan, goedgekeurd. Naar thans wordt meegedeeld wil Ja* pan Nieuw Guinea niet pachten. De weekstaat van de Nederlandsche Bank laat 'n vermeerdering van de goud* voorraad met ruim 40 millioen zien. Jaarlijksche algemeene vergadering van( de Bond van Melkveehouders. Er heerscht ongerustheid over het; Nederlandsche motorvaartuig „Baltic". Het Nederl. stoomsthip „Triton" is door een der schepen van Franco aange houden. In verband daarmee'is de „Java" naar de Spaansche wateren gedirigeerd. Bij Schardam is 'n auto in de Ringvaart} geraakt, waarbij drie personen zijn ver*_ dronken. De Fransche Kamer heeft de.defensie* leening met 47046 stemmen aange nomen. De „Mar Cantabrico" is niet gezon* ken, doch met zijn lading oorlogstuig do.or de rechtschen buitgemaakt. In Londen gaan nieuwe geruchten oveï de a.s. demissie van Baldwin. DIEPER PLOEGEN De capaciteiten die U nu reeds bezit kunnen U meer geld opbrengen als het PELMANISME U getoond heeft hoe er meer uit te halen. Vraag ons gratis boekje No. 20 Pelman Instituut Damrak 68 - Amsterdam OUD ZINK - OUD LOOD en alle andere oude metalen en metaaJ- afvallen koopt tegen de allerhoogste prijzen: N.V. Metaalmaatschappij van S. A. VLES ZONEN Schiedamschesingel 98 Rotterdam Telefoon 20400 (4 lijnen) Volkenbond Mr. H. de Bie benoemd in de commissie voor sociale zaken Tot vertegenwoordiger van Nederland in: de raadgevende commissie voor sociale za« ken van oen Volkenbond, (-de gereorganisee- rende raadgevende commissie voor de be« scherming van de kinderen en de jeugd) is aangewezen: Mr. H. de Bie.vice-president van de Arrondissementsrechtbank te Rot terdam, voorzitter van oen Nederl an ds clien, Bond tot Kinderbescherming. NEDERLANDSCH MOTORSCHIP VERMIST Eenige ongerustheid Er heerscht eenige ongerustheid om- trent het Nederlandsche motorvaartuig „Baltic" dat op 24 Februari van Vlis- singen naar Rochester isvertrokken, doch tot dusver aaar nog niet is aan gekomen. Het betreft hier een scheepje van 114 bruto ton, waarvan kapitein-eigenaar is R. Brinkman uit Groningen. De „Baltic" onderhoudt een geregelden vraohtdienst tusschen Vlissingen en Engeland. Daders van de overval te Riel In hooger beroep weer tot 3 jaar veroordeeld Het Gerechtshof te 's-H e r t o g en b 0 s ch heeft arrest gewezen in de strafzaak tegen den arbeider J. V. en den reiziger H. B., beiden wonende te Tilburg en thans gedeti neerd die terecht hebben gestaan als ver dacht zich te hebben schuldig gemaakt aan. den -overval op den landbouwer J. van der Avoirt, wonende onder de gemeente Riel» in den nacht van 22 op 23 Juni 1936. verdachten zijn door de Bredasche Rechtbank, wegens poging tot zware mis handeling veroordeeld ieder tot drie jaar gevangenisstraf. Het Hof heeft dit vonnis op forméele gron- den vernietigd en opnieuw rechtdoende ieder der verdachten veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie jaren, met aftrek van het voorarrest. ADMINISTRATEUR (voor heren) PRIVE-SECRETARESSE (voor dames) Let Inboekhouden, slenogr.lie en Nederland» hertdelseorre.pondentle Gralit olaeblngibureeu Vraag zonder verplichting inlichtingen bij AS.S.O- Nieuweplein 31, Arnhem. Telefoon 24597

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1