VjOJOJi&ViA.?1 Verdediging van de franc MAKELAAR VFLPj Woningbureau ViSSER Pn ZATURDAG 6 MAART 1937 EERSTE BLAD PAG. 3 7. WILLIAM BOOTH EEN STRIJDER GODS door Dr J. H. GUNNING J.Hl Laat dit ontroerende boek niet onge lezen William Booth heeft ook U, In Uw tijd en Uw omstandigheden iets te zeggen. Ingenaaid I 2.90 Gebonden f 3.90 330 bladz. 25 x 17 cM. Met 6 foto's DE SPAANSCHE BURGEROORLOG Controle-stelsel neemt vaste vorm aan rond Madrid Volgens betrouwbare uil par'icuMere bron ontvangen inlichtinger eon centree ren de nationalisten thans intensief nieuwe troepen voor Madrid. Het betreft hier duizenden volkomen ge ecfende en goedbewapende manschappen, die overeenige divisies zouden zijn verdeeld Men venvacht een offensief op groote •chaaJ. Schepen mijden gevaarlijke zone Tengevolge van incidenten, welke zich hebben voorgedaan bij het passeeren van Fransche schepen door de Spaansche terri toriale wateren, hebben de Fransche auto riteiten de gezagvoerders van hun schepen opdracht gegeven de gevaarlijke zone te zniiden. De schepen, die den dienst tusschen Pori Vendres en Algiers onderhouden, zullen der halve niet meer door de wateren van de Balearen gaan, doch midden door de golf jva-n Lion. Soortgelijke besluiten namen de voornaam ste Enge.teche maatschappijen. Internationale co nt role ra ad De internationale raad, belast met de ad ministratie van de plannen tot controle van de bewaking te land en ter zee van de Spaansc.he grenzen, moet einde deoer week in functie treden. Deze raad zal bestaan uiit een voorzitter, henoemd door de non-intervemtie-commissie en ver'egenwoordigers van Engeland, Frank rijk. Duiischland, Italië en sovjet-Rusland. Ieder van deze mogendheden zal 16 pet Van de kosten der controJe moeten dragen de resteerende 20 pc*, zal worden opgebracht door de 22 overige staten. De vlootmogendheden, die hun oorlogs bodems aan de Spaansche kusten zullen la ten patrouilleerwi, zullen de kosten hiervan ze'f moeten dragen. Men schat de kosten van de controle op maandelijks 75.000 pd. st. Aan de grens tus schen Gibraltar en Spanje zullen vijf waar nemers worden geplaatst Genève en de grondstoffenkwestie De studiecommissie voor het grondstoffen- Vraagstuk komt a.s. Maandag 8 Maart in het volkenbondsgebouw bijeen. Zooals men weet. is deze commissie krachtens een reso lute der volkenbondsvergadering van 1936 in het leven geroepen. Het secretariaat van den volkenbond heeft tnet betrekking tot deze vergadering het vol gende rapport opgesteld, dat als grondslag voor de besprekingen moet dienen. Na de verschillende voorstellen en aan sporingen. welke of uit afgelegde verklarin gen of uit reeds gepubliceerde studies blij ken. zou het zekerste en doeltreffendste mid del tot opheffing van den door de ongelijke verdeeling der grondstoffen ontstanen ge vaarlijken toestand zijn. het goederenverkeer \e hervatten en de beperkingen weg te ne men. die het internationale handelsverkeer in den weg staan. Verder dringt men er op aan, om voor •He koloniën een meer algemeene toepassing van de open-deur politiek in te voeren. De instelling van koloniën in mandaatsgebieden o' het overdragen van de koloniale besturen aan een Internationaal orgaan dient even eens te worden bestudeerd. Tenslotte is er een voorstel, om de verdee ling der grondstoffen internationaal te or gan isee ren en een grondstoffen-controle bureau in het leven te roepen. Eveneens wordt aangedrongen op het «luiten van een internationale overeenkomst betreffende de verdecMnjg der grondstoffen door wederzijdsche uitwisseling van goede ren of diensten. Drie Armeensche vrouwen Sn verzet 21) leveren slag met Tnrksche politie Een sterke politiemacht heeft getracht, huiszoeking te verrichten in een door drie Armeensche vrouwen bewoond huis in het Turksche stadskwartier Kadikoei. De vrouwen, die gewapend waren met moeson, verzetten zich hevig tegen de agen ten. Bij het handgemeen, dat hierop ont- •tond, werd een politieagent zwaar gewond, terwijl een der vrouwen zulke ernstige ver wondingen bekwam, dat zij even later overleed. Toen de beide overgebleven vrouwen inza gen, dat verdere tegenstand nutteloos was, «taken zij het huis in brand. Uit de met groote koppen opgemaakte he- rlrhten. WPlke de bladen omtrent nit geveeld publiceeren, valt op te maken, dat de drie Armeensche vrouwen betrekkingen mei bet buitenland hebber. onderhouden. Zij werden door haar buren ervan verdocht, van haar buis uit. dat slechts on enkele maters af •tand van de spoorliin Istanboel-A-ikara was gelegen een aanslag op den spoorweg te hebben voorbereio. Men vermoedt, dat zij «elfs voornemens waren, een aanslag te ple gen op een der talrijke extra-treinen, welke geregeld deze lijn passeeren en waarin zich vooraanstaande Turksche persoonlijkheden bevinden. STAATSGREEP VERIJDELD IN HONGARIJE? Rechtsche extremisten zouden hebben saamgespannen Een officieele ontkenning Van gezaghebbende zijde is gister avond in Boedapest de volgende mede deel ing verstrekt; Sinds eenige dagen deden in politie ke kringen allerhande geruchten de ronde over putsch-plannen van zekere extremistische politieke groepen. Er was evenwel voor die geruchten geen enkele ernstige grond. De teugels van het bewind bevinden zich in sterke handen en de regeering is machtig genoeg, om iedere even- tueele extremistische agitatie in de kiem te smoran. Dat er in Hongarije iets gebroeid heeft, schijnt ondanks ontkenningen van officieele zijde toch wel vast te staan. Immers, na dagenlange conferenties met de leden van zijn partij en de leiders der oppositie heeft min.-president Daranyi een verklaring afgelegd, waarin hij zegt, „dat de regeering op den grondslag der christelijke moraal en van het nationalo prestige staat en zich van dezen grondslag noch naar rechts noch naar links zal laten afbrengen. De regeering zal de rust en de "rüe in den lande tot iederen prijs handhaven! De binnenlandsche toestand Sedert hij zijn ambt aanvaardde en in het bijzonder na den dood van Goemboes, heeft minister-president Daranyj er naar gestro:fd de overdreven Duitschgezinde en nationaal- socialistisch-gezinde actie der uitenst recht sche elementen te neutraliseeren. Deze elementen bevatten de eigenlijke na- tionaal-socialisten, de „pijlkruisers" en zeis- kruisers" de rasorganisatie „Toroel", de or ganisatie ..Move" en groepen van de uiterste rechterzijde van de partij der nationale een heid, met de heeren Marton eo Mees er. Zij hadden meermalen uiting gegeven aan ontevredenheid en met voldoening «een nis genomen van de benoeming van Martou tot medebestuurder der partij der nationale eenheid, een eerefunctie. Marton, die onder Goemboes had getracht, het land te organiseeren volgens de formules der autoritaire staten, was ook voorzitter van de zeer machtige „Move", die de oud officieren in het kader van nationalistische actie in zich vereenigt en over grooten in vloed bij leger, politie en bestuur beschikt. Als men geloof mag schenken aan de geruchten, die te Boedapest de ron de doen, dan is het deze organisatie geweest, die het initiatief heeft geno men tot een beweging, die door bui- tenlandsche fondsen werd gesteund, en ten doel had de rechtsche extremisten op zijn minst van het minister-presi dentschap te verzekeren. Hoe het zij. het schijnt niet. dat de Hon- gaarsche regeering het tot een schandaal zal laten komen. Daranyi schijnt slechts te wenschen. dat zijn tegenstanders ongevaar lijk worden gemaakt en dat elke mogelijke terugslag, in het bijzonder op internationaal terrein voorkomen wordt. PROFITEERT r PRACHTTGE KANARIES fi prima dag en evnndrnnwr* f 2r»0 en f 3.- Fvtrn vuMr7i.ne.M- f 150 I P«ipio-» f 0 50 Mannen Jcn-*nsche Nachtegalen op zang f 3.50. CORSTENS VERSCHUREN Oudste adres Helmond Liit.) LAGUARDIA'S ONGEPASTE TAAL Zal Duitschland nog aan New Yorksche tentoonstelling deelnemen Laguardia, de burgemeester van New-York, die onlangs in een toespraak Hitier heeft beleedigd, heeft thans ver klaard: „Ik handhaaf, wat ik heb ge zegd en ik herhaal nogmaals, dat de fanaticus met het bruine hemd de voornaamste attractie moet vormen van de gruwelkamer, welke ik heb voorgesteld op de wereldtentoonstelling van New-York in te richten". „De regeering van Hitier heeft anders wel gauw begrepen wien ik met mijn woorden bedoelde, voegde Laguardia hieraan toe. Ik weet echter niet, of dit te wijten is aan het feit, dat zij geen gerust geweten heeft, dan wel aan mijn krachtdadig zeggingsvermogen". De Duitsch-Amerikaansche kamer van koophandel hoeft thans in oen schrijven aan den voorzitter der New-Yorksche wereld tentoonstelling-1939 geprotesteerd tegen do uitlatingen van laguardia. die zitting heeft in 't bestuur der tentoonstelling. De kamer verklaart, dat door de woorden van Laguar dia de deelneming van Duitschland aan de tentoonstelling twijfelachtig is geworden cn de Duitsch-Amerikaanschc betrekkingen ge schaad zijn. De „Völkischer Beobachter" zegt van deze historie: „Straattaal als die van Laguardia is erger dan het doen en laten van „gang sters". die in het openhaar te werk gaan. In staten, die op de moderne manier be stuurd worden, zou men een misdadiger van deze soort verhinderen op z.ulk een wijze Ie handelen. Men zou hem in een gekkenhuis zeiten of in een gevangenis op sluiten". Onder do dingen, die de Duitsehers kwa lijk nemen aan Laguardia is ook deze uit lating: „Wanneer een volk in razernij ge raakt, omdat het financieel en moreel bankroet is, wordt het voor Amerika tijd, daarop de aandacht te vestigen van de wereld". Amerika's excuses Bij monde van den chef der afdeel'ng West-F.uroj>eesche 7akon van het departe ment van Slant, Dunn, heeft de Amori- kaansche regeering haar excuses voor La- guardia's uitlatingen aangeboden. Evenwel wees Dunn op het recht van vrijheid van het woord in de Ver. Staten, welk recht bij de grondwet aan leder bur ger wordt gewaarborgd en als een nationaal erfgoed wordt gewaardeerd. Economie en Financiën Besluiten van de Fransche Ministerraad Driehoeksaccoord blijft de basis der Fransche monetaire politiek Tgt vrije handel in goud besloten Terwijl in vrijwel de geheele wereld de opgaande conjunctuur zich baan breeat, blijft Frankrijk een weinig florissant beeld geven. De Regeering Blum, die de arbeiders bevolking zooveel schoone beloften heeft voor gehouden, geraakt hierdoor in een steeds moeilijker parket. Nog geen half jaar ge leden werd de franc voor de tweede uaaal een geduchte operatie onderworpen, en men krijgt na de besluiten van den gister gehouden Ministerraad, waarover hier onder meer den indruk, dat het land ternauwernood aan een derde devaluatie is ontsnapt Hieruit blijkt wel ter dege, dat het aan Blum en zijn trawanten met is gelukt het geschokte vertrouwen te herstellen, hetgeen ook geen wonder is. Meermalen hebben we in 't licht gesteld, dat 6lechts een devaluatie gepaard gaande met een volledige saneering der Financiën uitkomst zal kunnen brengen. Tot nu toe heeft Blum hierin gefaald. In het najaar van 1936 werden immers de lee- ningsbehoeften van de schatkist voor dit jaar nog geschat op frs 24 25 milliard, en uit het begrootingsproject bleek wel, dat Blum allerminst geneigd was de tering naar nering te zetten. Gnoe. deze omstandigheden weigerde oe i. 8 kapitaalbezitter zijn elders belegd vermogen weer om te zetten in Fransche francs. Van een terugkeer van het gevluchte kapitaal was vrijwel geen sprake, en zelfs de dreigementen der Fransche regeering lie ten hem in alle opzichten koud. Ook de maatregel van de Fransche fiscus die een deel van de goudwinsten voor zich opeischte bij repatriatie van kapitaal, maakte de Ka pitaalbezitter weigerachtig zijn bezit weer om te zetten in Fransche francs. Intusschen heeft het er thans veel van weg, dat Blum, onder den druk der radicaal so cialisten, tot bezinning wil komen. Immers heeft de Regeering besloten mach tiging te doen verleenen voor herstel van de vrijheid van goudverkeer. Dit is wel een van de belangrijkste besluiten door den Franschen Ministerraad genomen. Hierdoor immers kan de Fransche kapitaalbezitter voor de toekomst weer rekenen op de vrij heid van zijn internationale transacties, waar aan de Regeeringscontröle een einde zal komen. Op zichzelf is dit natuurlijk een belang rijke concessie. Doch uiteindelijk krijgt men toch hiermede het vertrouwen van den Fran schen kapitalist niet terug. Daartoe zijn andere vérstrekkende maatregelen nooiig welke een volslagen verandering meebren gen in de monetaire situatie. Ook in dit op zicht geeft het communiqué enkele richtlij nen, welke echter aan duidelijkheid nog al wat te wenschen overlaten. Het staat wel vasL dat men weer een „gokje" op de tozkomst wil wagen en dat men niet door onvoorziene uitgaven een te rugkeer tot het werkelijk begrootingseven wicht wil belemmeren. Al is hier reeas veel gewonnen, men zal dit alles ook met daden moeten toonen. Met goede voornemens al leen is men er nog niet Op het Fransche volk zal thans andermaal een dringend beroep worden gedaan, even een negéntal maanden geleden, toen Blum de teugels van het bewind in handen nam. Men mag slechts hopen, dat dit beroep niet op een fiasco zal uitloopen, zooals dat in zomermaanden van het vorige jaar het geval was, toen men Blum leelijk in de kou liet staan en de inschrijvingen op de toen maals uitgegeven leen ing een bedrag bereik ten van frs 4 milliard, terwijl op viermaal zooveel gerekend was. Onwillekeurig gaan onze gedachten terug lar de dagen, toen Frankrijk een zware financieele druk op geheel Europa uitoefen de. Toen het met zijn goudschat oppermach tig scheen en het lot van het pond ten nauwste samen scheen te hangen met die van de franc (1931!) Langzaam maar zeker is Frankrijk finan cieele machtspositie gaan tanen en wat is u van over: een financieel vrijwel ontred derd land, dat zijn laatste troeven uitspeelt om te ontkomen aan de ontkomen aan de consequenties van deviezencontröle en bonden economie, waarheen men ongemerkt al aardig op weg wat- Ital'ë en Dtiilscliland zijn hier de afschrikwekkende voorbeelden Nogmaals: het is te hopen, dat Mananoe tot zelfbezinning komt Het is Blums laatste kans. De Fransche Ministerraad is gister bijeengekomen ter bespreking van Voor' CORPULENTEN. DIABETICI MAAGLIJDERS, PICNICCERS SUKRISm Suiker maakt dik, SUKRISTOL NIET. Enorm# tipstmriiiu n*j l'w *iiik«rrMt«>viiiii V.muhI bil iKT-idmu «nn Itlinhnrbcr andere vH Hink**r vnig.-nde - ij/en Omni: baar bij picnic. SI'KltlSTOl -»eefl geen bijsmaak: het is een zuiver product In handige platte dranidfHwies 400 stuks, slechts 25 cent BH Apotheken en Drogisten Import.: H. TBN HERKEL Hilversum CAdt.J dringende Staatszaken en ter bezwering van de onrust rondom de Fransche Franc, De Ministerraad werd gepresi deerd door President Lebrun. Na ailoop van de beraadslagingen gaf Minister Léon Blum een communiqué uit, blij kens hejtwelk de volgende beslissingen zijn genomen: Het driemogendhedenverdrag met Enge lland en de Vereenigde Staten vam 25 Sep tember j.L blijft de basis van de Fransche monetaire politiek. Een terugkeer tot aluta-controle is dus uitgesloten. De regeering vraagt de Bank van Fran krijk algemeene machtiging te verleenen voor vrijen invoer en vrijen handel in goud in het buitenland. Te rekenen vanaf Maan dag 8 Maart zal de Bank van Frankrijk goud aankoopen tegen den koers van den dag, zonder „identiteitsrechtvaardiging". Een commissie, bestaande uit dc heeren Labevrie, den gouverneur van de Bank van Frankrijk. Charles Rist. honorair gouver neur. Paul Eaudouin, directeur-generaal van de Emissiebank van de Indo-China en Jacques Rueff, directeur van de „Mouve- ont général de Fonds", zal een egalisatie fonds voor de valuta behecren, dat volgens de monetaire wet alle middelen zal hebben de verdediging van den franc, met het doel de veiligheid van den handel en de stabiliteit der prijzen te verzekeren. De bevoegdheden van deze commissie zullen worden uitgebreid met betrekking tot de controle van de markt der staats- leeningen. De begrooting De ontvangsten gedurende de maand Januari en de teekenen. die algemeen -wij zen op een economische opleving geven reden te hopen dat het geringe tekort, dat op de bogrooting geplaatst is. niet zal wor den overschreden en zelfs zeer belangrijk verminderd zal worden in den looo het belastingjaar. De regeering is va^t be sloten den terugkeer tot een werkelijk evenwicht niet te dwarsboomen door on voorziene uitgaven. De strengste instructies zijn gegeven aan alle departementen od aanvullende credieten tegen te gaa.ii. De Regeering besluit elechts met voorbehoud van een noodzakelijke ver betering in de kleine salarissen bij het parlement geen nieuwe credieten aan te vragen. Het streven naar «en stabilisatie dat wordt toegepast op de openbare uitgaven zal tegelijkertijd uitgeoefend worden op de prijzen, die reeds alle elementen schijnen te bevatten voor toelaatbare stijging en welker ongerechtvaardigde verhooging voorkomen of onderdrukt zal worden. De Schatkist De verbetering In den economischen toestand en het geleidelijk weer in dienst nemen van werkloozen in zekere indu strieën stellen in staat wijziging te bren gen in het tempo van een zeker aantal uit gaven voor beleggingen of eerste oprichting ten laste van den staat of van openbare lichamen. Onder deze omstandigheden en rekening houdende met den werkelijken toestand der verplichtingen heeft de regee ring geconstateerd dat de betalingen ten laste an die schatkist voor het loopen-le jaar 1937. verminderd zouden kunnen wor den tot zes milliard. Hot deficit i Spoorwegen Rekening houdend met deze verminde ring, heeft de regeering besloten in den loop van 1937 verschillende maatregelen te nemen ten aanzien van het deficit der Fransche spoorwegen Sedert 1 Januari is aan de spoorwegen reeds een bedrag van 8 milliard francs verstrekt. De behoeften van de schatkist in dit verband mogen niet het normale bedrag van een nationale leening overschrijden. Om te voorzien in de buitengewone onkosten, noodig voor de bewapening, is de regeering overgegaan tot het sluiten van een defensieleening, welke is gesloten onder zulke voorwaarden en met zulk een zekerheid, dat geen enkele Franschma^i zich aangetast zal kunnen ge voelen in zijn rechten, doch deze voorwaar den zijn ook zoodanig gesteld, dat geen enkele Franschman zich aan zijn burger lijke plicht zal kunnen onttrekken. Voor de uitgifte van een Fransche regeeringsleening zal een beroep wor den gedaan op alle nationale krachten. Deze maatregelen, door de regeering genomen, alsmede de uitgifte van een nationale defensieleening. zijn erop ge richt. de schatkist gedeeltelijk te ont lasten en de rest van de behoeften van de schatkist in den loop vain het jaar, gemakkelijker te kunnen dekken. De regeering heeft er voor zorg gedragen, dat het program met de noodige voorzich tigheid, die de economische ontwikkeling eischt wordt uitgevoerd. „De regeering", aldus besluit het com muniqué, „meent haar plicht gedaan te hebben, doch rekent er op, dat nu ook elke Franschman den zijne zal doen". Blnm voor de radio Ministerpresident Blum zal hedenavond te half acht via de radio commentaar leve ren op Je besluiten, welke in don minister raad genomen zijn. De leen ing voor de nationale defensie zal Maandagmorgen worden uitgegeven. Deze uitgifte zal wor den voorafgegaan door een radio-oproep, welken de president der republiek, Lebrun, Zondagavond om zeven uur tot het land zal richten. Mecning van Auriol Gistermiddag heeft Minister van finan ciën Auriol. de pers ontvangen. Hij zeide overtuigd te zijn. dat de maatregelen welke de regeering heeft genomen gara ities zijn voor de spaarders, welke zelfs de meest vreesaehtigen gerust moeten stellen. Deze maatregelen zullen een goede invloed heb ben op het herstel van de economisohe en fintancieele conjunctuur, VEGTER5 WONINGBUREAU Lv.RUSTENBURG 1 IEL 77«16« GERARD ADRIAAN VAN SWIETEN TUINBOUWSCHOOL te Frederiksoord Opleiding in alle richtingen van den Tuin bouw M O. 7 II.A. Schooltuin m. 13 kassen Vraagt prospectus. De Directeur. <A dv.) ZELFST. POSITIE Schriftelijke opleiding tot in vaste goederen, hypoth., assurantiën, dooi N.V. N. 0. S. - A m s t e r d a m-C. Prinsengracht 668 TeleL 34850 GRATIS PROSPECTUS OP AANVRAAG (Adv.) ze lezers geen verrassing was, want we had den hen er al op voorbereid. Op die rubberafdeeling blijven de perspec tieven gunstig. Suikeraandeelen ondergin gen de gunstige invloed van toet bericht, dat de Nivas weer een afdoening van 30.000 ton naar Japan heeft bewerkstelligd. Dat En- gelsoh Indtië de invoerrechten op suiker met een dikke dertig procent gaat verhoogenj maakte niet veel indruk. Dit afzetgebied was de Javasuikerindusterie toch al lang veria- Van Berk els Patent maakten deze week een flinke koersschommeling mee. De export, mogelijklhedien van het bedrijf schijnen niet onbelangrijk verbeterd te zijn. Tabaksaandeel en waren zwakker. Philipd weinig veranderd. Op de beleggimgsmarkt is het tempo der conversies veel te snel geweest en dit heeft een tijdelijke weerslag ten gevolge gehad, aan bovendien het aanbod op d>? beleg- gingsmarkt in Londen niet vreemd zal zijn geweest. In den loop van deze maand zullen •aanschijnlijk weer groote bedragen voor herbe,legging in aanmerking komen, zoodat de veronderstelling niet gewaagd is. dat op den duur het proces van de rentedaling zal worden .hervat. Van een groote 3 conversie leening van de Staatsschuld schijnt 'voor- loopig te zijn afgezien zoodat althans voor het oogenblik een deprlmeerende factor uit de markt is geëlimineerd, 26 Fehr. 5 Maart 2% Nederland 79% 79 3 Nederland 1936 99 99% 3 O. f. 1937 95% 95 nt Kon. Olie 441% 447 H.V.A 597 525 A.K.U. 7534 74% Unilever 170 174 Philips 340 334 Amsterdam Rubber 320% 331 Deli Mij. 341 340 Deli Batavia MIJ. 293% 292 Ned. Scheepvaart Unie 121% 126% H. A. L. 129% 131% Rott. Lloyd 110% 118 Shell Union 2514 25% Anac Copper 471» 49 A Financieel Weekoverzicht EUROPEESCHE DANSE MACABRE" Hausse op de metaalmarkten houdt aan Verheugend initiatief van Dr. H. Colijn Engelsch invoerrecht op ijzer opgeheven Vrijdagavond. Koper en staal houden de fondsenmarkten in hun greep gevangen en spreken tot de verbeelding van het publiek. De desbetref fende aandeelen bereikten nieuwe hoogte- records en nvt name de Amerikaan6che af- deeliing was vast gestemd. De boom op de metaalmarkten verkeert in haar ontwikke- lingsphase en het valt slechts te betreuren, dat zij een gevolg is van de „danse macabre", die de Europeesche staten uitvoeren onder de dreiging van een komende oorlog. De groote stimulans werd gegeven door het En- gelsche bewapeningsprogramma, waardoor zulk een geweldige vraag naar metalen is ontstaan, dat de Engelsche regeering reeds toe is overgegaan het invoerrecht van 33 1/3 op ijzer en staal op te heffen, waar door ook voor onze hoogovens nieuwe ex- portmogelijkhedien zich ontsluiten. Na den val van het Engelsche pond en de verhoo ging der invoerrechten was het Engelsche afzetgebied vrijwel geheel voor ons hoog- ovenbedrijf te IJmuiden verloren gegaan. Aan die toestand zal nu wel een einde ko men, waar de Engelsche markt is vrijgege- en een handelsbelemmering van ernst gen aard is weggenomen. Wat dit laatste betreft, dient men er wel op te letten, dat Engeland hiertoe slechts noode is overge gaan en dat uit deze maatregel allerminst spreekt het besef, dat de wereld behoefte heeft aan het opruimen van allerlei handels barrières, waaronder het internationaal ver keer de laatste jaren zooz.eer heeft geleden. Vermoedelijk zijn we hier nog wel een heei eind vandaan, hetgeen duidelijk bleek uit de rede van onzen Minister-President bij gelegenheid van de opening der confe rentie der Oslostaten. Deze speech kenmerk te zich door soberheid, nuchterheid en wer kelijkheidszin, zooals we dat van Dr Colij-n gewend zijn. Geen overdreven verwachtin gen, maar tochaan/pakken! Al is onze individueele stem die als eens roependen in de woestijn, zoo zeide Dr Colijn, wellicht dat we dan gezamenlijk iets bereiken en de vast geloop en machinerie weer op gang krijgen Maar den moed opgeven, dat nooit 1 Zie, uit dit alle9 spreekt weer eens te meer, dat we in onzen Minister-President beschikken over een Staatsman van groote allure, die niet alleen nationaal maar ook internationaal alle mogelijkheden overziet en op het m^esi geschikte moment het juiste initiatief weet te nomen. Stuwende krachten hebben v dezen tijd hard noodig. In dit opzicht zijn de teugels van het Nederlandsch bewind bij dien huidigen Minister-President volstrek veilig. Laten we hopen, dat er uit deze Con ferentie iets goeds geboren wordt en dat de .geest van Oslo" opnieuw beslag zal leggen op de staatslieden, opdat de opgaande we reldconjunctuur verder gestimuleerd worde, niet door factoren van ongezonden aard al; de enorme bewapeniingsprogramma's der regeeringen, maar door uitbreiding van de handelsbetrekkingen tusschen de diverse landen en het verwijderen van allerlei han delsbelemmeringen, die aan de goede ver houdingen ten slotte miete dan afbreuk doen Op de locale markt blijft het koersniveau zich in stijgende lijn bewegen en men kan wel zeggen, dat de -noteeringen thans een hoog peil zijn aaneeland Wal 1st reet ha.1 deze week weer de leiding. doordat een beidsconflict in de staalindustrie is voorko men en ook overigens de perspectieven zich gunstig ontwikkelen AnvrikannAche kunst zijrP fondsen waren beter gestemd in ver band met de dividenddeclaratie van de Ame rican Enka ad 75 Scents. In de petroleumindustrie doet zich even eons de bewapeningsinvloed gelden. De lan den zijn er op uit belangrijke voorraden 1® vormen, terwijl daarnaast het verbruik toeneemt. Aandeelen Koninklijke lagen diara ook wn.t vaster in de markt. De Warrants waren ge zocht op ƒ620. Het omwissëlincrsaanbod is door de overgronte meerderheid der oh,!ca- Behouders aanvaard, zoodat de moeilükhe rWi met het arnndrlausule-proees wel spoe jf'ig tot het verleden zullen bohnoren. a^nee zien niet valt anu te nemen, dat de Mij zal weigeren de resteerende 3 het volle pon I te geven. Scheep vaart waarden waren vast gestemd. Speciaal die Indischelijnen wanen gevraagd, zoodat de aandeelen een niet onaanzienlijke prijsstijging meemaakten, hetgeen voor on- De koersen van Aandeelen Het Centraal Bureau voor da Statistiek deelt de volgende Indexcijfers van koersen van aan deelen (baals 1921/1925 100) mede: credlet- Inst. 74.7 99.5 101.5 104 6 114.2 S. Scheepvaart 2.3 5.1 5.8 6.8 7.1 4. And. ondern36.5 60.3 51.9 50.3 Kort Nieuws Naar wij vernemen zal door den raad van commissarissen aan de jaarlijksche alge meene vergadering van aandeelhouders der Van Ranzow's Bank worden voorge steld het dividend over het boekjaar 1936 te bepalen op 4 pet. (v.j. 3%). 6 tot 10 RENTE van Uw Geld en GR00TERE ZEKERHEID Hulzenbezit geeft minstens 50 tot 100 meer rente dan elke andere goede belegging. Wij hebben voor iedere belegger een passende aanbieding. Als U ons het beheer In handen geeft hebt U er geen omkijken naar. ALGEMEEN BEHEER Laan van Meerdervoort 259, DEN HAAG 2950.— tot 190.000.— GELDBELEGGING Vrl)e Huisies- EtaBe- ULLUULLLUUIIIU panden. Blokjes, Rol- terdam, Overschie, H'berg, IJsselmonde. ZELFBEWONINGf2E™™^0-' UW EIGEN HUIS (Huizen) TEGEN DAGPRIJS. N.V. „ZOMERHOF", 0VERSCHIF CHR. FAASEN Jr„ Dir. Telefoon 42257 NATUURLIJK te HEEMSTEDE Belastingen laag. Verbind, met Amsterdam en Den Hang prima Vraagt geill. Woninggids bij- HEEMSTEDE's WONINGBUREAU CORN L KWAK- HEEMSTEDE DREEF 276 BEKOORLIJKE Arnh straat 3 VELP Telet 3633 WONINGEN IN ELK EN PRIJS Betrouwbare Adviezen Grootste service ZEIST Uw WOONPLAATS Wmi.lt I' till tin miHimi mull i-imi WIl.MNK ul mil UMlilMl mi T ZEISTER WONINGBUREAU VAN AALDKRKN SLOTLAAN 77 ZEIST, EN U SLAAGT

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2