KERK EN ZENDING (&AHIÏAIP AEG KING pepermunt Elke dag fit BRAAT-DELFT VRIJDAG 5 MAART 1937 NED. HERV. KERK Beroepen: Te Colmschate, A. van der Walle te Eek en Wiel. Aangenomen: Naar Marken (toez.), cand. H. v. d. Akker te Ermelo. Bedankt: Voor Ooltgensplaat, B. van G ink el Gz. te Renswoude. Voor Schore en Vlake, C. Metzelaar, cand. en hulppred. te IJsselmonde. de schuld der kerk De schuld der kerk is ook mijn schuld, zegt hulpprediker Lemke. Maar dan blijft hij niet stilzitten. „is het mijn schuld?" zal binnen enkele dagen in iederen boekhan del voorhanden zijn. Uitgave J. H. Kok N.V. te Kampen. (Adv.) Ds J. W. POL3IAN Vandaag viert Ds J. W. Polman, predikant bij de Chr. Geref. Gem. te Almelo en nestor van de Almelosche predikanten, zijn 70sten verjaardag. Ds Polman werd 5 Maart 1867 te Neede geboren en aanvankelijk opgeleid en werk- zaam in de bouwvakken. Op 27-jarigen leef tijd deed hij zijn toelatingsexamen aan de Theol. School der Chr. Geref. Kerk, toen nog te 's-Gravenhage gevestigd. In 1902 candidaat geworden bevestigde wijlen Ds F. E. L. C. v. Lingeni hem 21 Dec. van dat jaar te Murmerwoude (Fr.) in zijn eerste ge meente. In 1905 vertrok de 70-jarige naar Amsterdam waar ds v. Lingen hem eveneens bevestigde. Door een ziekte aan de stemban den werd ds Polman gedwongen om naar een kleinere gemeente om te zien en zoo nam hij in 1908 het beroep aan naar Aalten. In 1910 werd deze gemeente met Hoogeveen verwisseld. 2 Juni 1918 verbond ds Polman zich aan zijn tegenwoordige gemeente. Ds Polman die in de 35 jaar van zijn ambtsbe diening niet minder dan 40 beroepen ont ving, vervult in de Chr. Geref. Kerk verschil lende deputaatschappen. Ds. Polman is kerk- visitator vanwege de classis Zwolle en depu- taat vanwege de Part. Synode van het Noor den voor de art. 13, 19 en 49 der Kerken orde. alsook voor de Evangelisatie, terwijl hij vanwege de Gen. Synode eveneens deputaat is voor art. 13 en art. 49. Van beide colleges van deputaten is hij voorzitter. Ook is ds Polman secundus-curator van de Theol. School te Apeldoorn. Ds J. J. C. KARRES 25 JAAR PREDIKANT Woensdag 10 Maart as. zal het 25 jaar geleden zijn dat ds J. J. C. Karres, predikant bij de Ned. Herv. Gemeente te Apeldoorn en Het Loo zijn ambt als predikant aanvaardde. Ds Karres werd 3 Juli 1887 te Bruinisse ge boren ,waar zijn vader de later zoo bekende Haagsche dominee D. J. Karres destijds pre dikant was. Hij studeerde aan de Universiteit te Utrecht, waar hij in 1911 zijn candidaats- examen aflegde. Twee dagen na zijn propo nentsexamen deed hij in 1912 zijn intrede als predikant bij de Ned. Herv. gemeente van OudemirdumNijemerdumSondel. Oudemirdum verwisselde Da Karres In 1916 met Hazerswoude. Na een arbeid van ruim 3 jaar te Hazers woude vertrok hij in 1920 naar Oosthem. In 1928 ontving hij gelijktijdig een beroep van de Herv. Kerk van Hilversum en Apel doorn. Apeldoorn werd aangenomen. Als be vestiger aldaar trad op Ds C. M. Luteyn, destijds predikant aldaar. Zijn intrede deed Ds Karres met een leerrede over: 2 Cor. Als predikant der Apeldoornsche Herv. ge meente ontving hij beroepen naar Amster dam (2 maal), Groningen en Leiden. Velerlei functies Te Apeldoorn bekleedt Ds Karres verschil lende functies. Zoo is hij voorzitter van het Bestuur der Chr. H. B. S., Curator van het gymnasium, voorzitter van het bestuur der 2de Chr. School, voorzitter van het bestuur der Oranje Nassauschool, die onder zijn lei ding is gesticht, voorzitter van Nieuwbouw: het wijkgebouw bij de Julianakerk en de Herv. Kapel aan de Asselsche straat kwamen eveneens door zijn initiatief tot stand. Verder bekleedt Ds Karres de functies van voorzit ter van Regenten van het Meisjesweeshuis, dat vorige jaar nieuw geopend werd in te genwoordigheid van H. M. de Koningin. Verder is hij voorzitter van de comm. voor Godsdienstonderwijs, onder zijn leiding had de restauratie plaats van de kapel te Hoog Soeren; hij is bestuurslid van den diaconalen arbeid, Voorzitter van de Wijkverpleging te Hoog Soeren, secr. van de afd. Apeldoorn van de Confessioneele Vereen.; eere-voorzitter van den Chr. Nat. Werkmansbond: lid van het prov. Kerkbestuur in Gelderland, secun dus-lid der Algem. Synode; voorzitter van de afd. van de prov. organisatie Gelderland- Overijsel van de Confess. Ver.: hoofdbe stuurslid van het Java Comité; eindredacteur van het Predikbeurtenblad. Ds Karres die dezer dagen onder groote belangstelling zijn zilveren huwelijksfeest vierde hoopt Zondag 14 Maart in de Groote Kerk een gedachtenisrede te houden. 10 Maart a.s. zal er in Irene receptie wor den gehouden, waar belangstellenden den jubilaris hunne gelukwenschen kunnen aan bieden. Ds H. F. PASMA t Op 61-jarigen leeftijd is overleden Ds H. F. Pasma, predikant der Ned. Herv. Kerk te Bunnik (en Vechten). Ds Pasma, die ruim twee maanden ernstig ongesteld was, heeft te Utrecht gestudeerd, is in 1906 can didaat geworoen en was eerst hulpprediker te West-Terschelling en te Overdinkel, daar na predikant te Overdinkel (1910), Paesens (1919), Steenwijkerwold (1924) en sedert 7 Sept. 1930 te Bunnik. De overledene was o.m. quaestor van den ring Wijk der classis Wijk bij Duurstede. Op 20 Nov. 1935 herdacht hij onder groote belangstelling zijn zilveren ambtsjubileum, sprekende over Ps. 77 12 en HERSTELD EV. LUTH. GEMEENTE TE AMSTERDAM Naar wij vernemen heeft de Kerkeraad der H. E. L. gemeente te Amsterdam den leden der gemeente als zijn besluit medegedeeld, dat de diensten, ook in de Kerk aan den Kloveniersburgwal, voorloopig op de gewone wijze worden voortgezet. Binnenkort zal aan de leden een meer uit gebreid overzicht van den toestand worden gegeven, waarna in April wederom een Ge meentevergadering zal worden gehouden* VRAAGBAAK r\ voor. CHRISTELIJKE INSTELLINGEN V ertrouwensadressen ten dienste van Stichtingen van Barmhartigheid, Zieken huizen, Sanatoria, Instellingen, Tehuizen. Fijne Vleeschwaren Conserven Worstsoorten nOFtEVERAMCIERS RUSTON DIESEL MOTOREN horizont, en vertic. 10-2000 P.K. Speciaal geschikt voor het opwekken van electriciteit, aandrijven van pompen enz. Prijs per KW.J.I cent aan brandstof en smeerolie. Nadere Inlichtingen op aanvrage aan N.V. TECHN. BUREAU „STOCKPORT v/h KIDERLEN Co. Prinsegracht 359, Amsterdam C. Tel. 37762 Uw Brandverzekering moet U stuiten bij een coulante Hóllandsche Maatschappij het Nederl. Brandwaarborg Genp. Anno 1821 en de Firma Hogestijn en Cö. Heerengracht 258 Amsterdam TOONZALEN VAMPYR- STOFZUIGERS 3 TYPEN PRIJS OP AANVRAAG OOK IN HUURKOOP N.V. ELECTRICITEITS MY AEG Frederlkspleln 26 AMSTERDAM C, Elke dag Centrale verwarming Oliestookinrichtingen Metalen ramen DIRECTEUR RIJNSCHE ZENDING In de plaats van dr. Johannes Warneck, die wegens het bereiken van den 70-jarigen leeftijd als directeur van het Rijnsche Zen dingsgenootschap te Barmen aftrad, is thans ds Berner van Minden tot directeur benoemd. GIFTEN EN LEGATEN Wijlen mevr. P r a k k e-L u ij t e n heeft de volgende legaten vermaakt: Prot. Zieken huis 1000; Rekkensche inrichtingen 1000, afd. Eibergen van den Ned. Prot. Bond 1500, alles te Eibergen. Kerk en Staat in Duitschland De Kerkelijke verkiezingen Niet geregeld door Kerri maar door Frick Uit Berlijn wordt ons gemeld dat Adolf Hitler het ministerie van binnenlandsche za ken, dat is dus het departement van dr. Frick, voor het opstellen van de regeling der verkiezing in de kerk bevoegd heeft ver klaard en dat staatssecretaris dr. Wilhelm Stuckart de man is, die de regelen opstelt. Het verluidt, dat de synode 100 k 150 afge vaardigden zal tellen. Opmerkelijk is dat het ministerie van kerkzaken (Kerri) voor de regeling der verkiezingen niet is aangewezen. Dit is echter ook weer niet zoo vreemd als het lijkt» daar- ook- de wet die de kerkgroud- wet van de Duitsche Evangelische kerk als rechtsgeldig erkent de handteekening van minister dr. Frick droeg en rechtskundig het ministerie van binnenlandsche zaken in deze aangelegenheid het aangewezen ministerie is. De Barmer-verklaring geen basis voor een confessie De Raad van Evangelisch-Luthersche ker ken van Duitschland) (de belijdenisbeweging richting-dr. Mahrarens) heeft tegenover den eisch der belijdenisbeweging-richting-dr. Niemöller, dat de Theologische Verklaring van Barmen 1934 als confessioneel bindend voor de belijdenisbeweging aanvaard zou worden, thans een verklaring gepubliceerd, die de instemming van alle aangesloten lands kerken en broederraden heeft, welke uit spreekt, dat de Barmerverklaring op goede wijze den weg wijst in den geestelijken nood van den tijd en aan de kerken toont welke beslissingen te nemen zijn, doch dat men met beslistheid afwijst om deze verklaring als een confessie te aanvaarden en daarmee for tiori eveneens afwijst als zou deze nieuwe confessie de basis voor een nieuwe kerk moe ten zijn. ONDERWIJS EN OPVOEDING F.Q.I. te Kampen Voor het corps F.Q.I. te Kampen trad als spreker op Pastor E. Pazywara S.J. uit München, met het onderwerp: Das dog matische Wesen des Katholizis- Het credo zal in katholieke zin vanuit twee gezichtspunten moeten worden behan deld, om zoodoende een blik te werpen op het wezen van het katholieke dogma. Het katholieke dogma heeft twee zijden. I. a. Credo in Deum. De geloofsacte is een opgaan in God. De ongeschapen God is het motief van het credo. Vandaar dat het ge loof leidt tot hoop en liefde. Credo zegt: God alles in allen. Er staat hier niet iets over de mensch maar over God. God is Schepper van hemel en aarde. In verband hiermee de imago trinitatis die bestaat in de menschelijke geest en neerkomt op een memoria Dei, niet een memoria mei. Dit is bovennatuurlijk. b. Jezus Christus. In Christus zien wij al les, ook de gloria, want de gloria is slechts in het kruis. De uitdrukking ..verlossing" verdwijnt eigenlijk in het mysterie van de grootheid Gods. c. De Heilige Geest. De Geest doordringt alles en vandaar de algemeene Kerk, tot wie de Geest gezonden is; daarom is dp Kerk de laatste instantie. Zoodoende kan de Kerk het dogma bepalen. Fouten in het dogma doen aan de waarde der traditie niets af. Het „eeuwige leven" is bij de doops- genade begonnen. Het wacht slechts op de openbaring ervan in het leven der Kerk, dat echter in deze bedeeling slechts moge lijk is in het teeken van het kruis. In dit alles zien wij het principe van de inhabitatio dei. Er is geen natuurlijke verlossing, maar alleen een bovennatuurlijke, die echter de natuur niet opheft. II. a. God.. Schepper van hemel en aarde. God maakt schepselen die een eigen be staan hebben; de natuur is zoo zelfstandig, dat ze tegenover God een beslissing kan nemen. „De almachtige Vader." Hieruit zien we de twee begrippen „werk" en dienst". Het is een vrijwillige dienst aan het huis niet als knechten, maar als kinderen. b. Bij het artikel over Christus' lijden is het ideaal van de katholieke theologie: allen meeleven met Christus. De leemteü in het werk van Christus worden door den mensch aangevuld. Het is een dienst in het teeken des kruises. c. „Werk" en .dienst" is hier een objec tieve menschelijke gemeenschap, die onaf hankelijk is van de vaardigheid tier dra gers ervan. De Kerk ls tot werk en dienst geroepen. De Kerk is rechtsnorm, zij is geroepen de souvereiniteit Gods op menschelijke wijze uiteen te zetten. Het „eeuwige leven" is een dienst van den heiligen God; het is neergedaald in dit profane leven. Alles is dienst van God maar dienst van God in de wereld. „DE GROOTE UNIE" Het voorloopig programma van de Ver. „De groote Unie" van candidaat-onderwij- zers, welker oprichting wij 1 Maart j.l. bericht hebben, luidt: 1. verlaging leerlingen- schaal, 2. verlaging examengelden. 3. meetel len van kweekelingjaren als dienstjaren. Het lidmaatschap staat open voor welke onderwijsrichting ook; bestudeerd wordt de wenschelijkheid 3 onderafdeelingen te maken een voor het Prot. Christelijk- en een voor het Openbaar- en een voor het Roomsch- Katholiek Onderwijs. In het voorloopig bestuur hebben zitting P. van der Hoeven, voorzitter, Overtoom 536 A'dam-W., J. P. D. Riegen, penning meester A'dam, M. Holl en G. Niemeyer, Nijmegen; C. W. de Groot, Amersfoort, Mej. C. Siegman, Haarlem. In de stichtingsvergadering werd o.m. me degedeeld, dat de Groote Unie met de groote organisaties bij de Regeering wil aankloppen, totdat het bij de Regeering doordringe hoe hoog de nood is. Er is werk genoeg, maar de meeste werkers zijn overbelast. Vijf en dertig procent van de onderwijskrach ten is overspannen. De actie, die gevoerd wordt zal langs wet tigen weg gevoerd worden. De voorzitter, de heer P. van der Hoe ven zeide nog, dat er 12.000 candidaat- ond er wijzers zijn, al of niet in betrek king. FRANSCH, DUITSCH EN ENGELSCH Examen in de methodiek en didactiek De faculteit van letteren en wijsbegeerte aan de universiteit van Amsterdam heeft besloten, aan hen, die dat wenschen een tes timonium uit te reiken, na het met gunstig gevolg afleggen van een examen, in de me thodiek en didactiek van het Fransch, Duitsch of Engelsch ten overstaan van een commissie uit de faculteit. Zij die aan dit willen deelnemen moeten overleg gen: le. het getuigschrift van het aan een Ne- derlandsche Universiteit in een van deze vakken afgelegd doctoraal examen; 2e. een verklaring van den hoogleeraar in Hoogste stand te Reval (Estland) 771.3. Laagste stand te Tours (Frankrijk) 741.9. Stand vanmorgen halftwaalf 749.4. WEERVERWACHTINO Matige tot zwakke Oostelijke tot Noorde lijke wind, zwaar bewolkt tot betrokken, mogelijk eenige regen, weinig verandering in temperatuur. ALGEMEEN WEERQVERZICHT Het hoogedruk-gebied in het N.O. nam iets in beteekenis af; in het N.W. nam de hoogedruk weer toe. Het depressie-centrum dat gister over de Golf van Biscaye lag, trok N.O.-waarts en ligt. thans in de omgeving van Tours. In het W. op de oceaan nadert een nieuwe depressie. In Frankrijk waait het krachtig om het centrum van de depressie, de lucht is betrokken met regen. Op de Brit- sche eilanden waait het zwak tot matig uit het O.; ook hier is de lucht meest betrokken. Dezelfde weerstoestand heensoht ook in onze omgeving en in Duitschland; in dit laatste land ralt hier en daar sneeuw. In de omge ving van de Oostzee waait het nog krachtig uit het O.; ook hier sneeuwt het nog. Langs de Westkust van Noorwegen is de wind Zui delijk, de lucht is hier helder tot licht be wolkt. In midden-Zweden nam de vorst aan merkelijk toe, zij trok zich uit Z.W.-Duitsch- land geheel terug. Het gebied van lichte vorst strekte zich vanmorgen nog tot over het N.O. van ons land uit. Voor ons land mag verwacht worden, dat de O. wind nog zal aanhouden, doch gelei delijk iets zwakker zal worden. De ïücht zal daarbij zwaar bewolkt of betrokken zijn met eenige kans op neerslag. '"'"""TMCTERSTAND Stand vanmorgen halftwaalf 1.8 C. 6 MAART Zonsopgang 6.38 uur, zonsondergan 5.47 uur Maan op vm. 2.53 uur, onder vm. 10.36 uur VOERTUIGEN MOETEN LICHT OP HEBBEN 6 MAART Van 's avonds 6.17 uur tot 's morgens 6.05 uur Verloor zijn werk door rheumatische pijnen Hoe hij weer aan den slag kwam „Drie jaar geleden leed ik zoo hevig aan rheumatische pijnen, dat ik nog slechts met behulp van een stok kon loopen en gedwon gen was mijn werk op te geven. Zonder Kruschen Salts was ik nooit meer aan den slag gekomen, maar nu voel ik mij weer uit stekend en kan weer werken. Wie mij 3 jaar geleden gekend heeft en mij nu ziet, gelooft niet dat ik dezelfde man ben. Ik kan Kruschen niet dankbaar genoeg zijn". W. T. Rheumatische pijnen ontstaan doordat de opgehoopte afvalstoffen het organisme ern stig verontreinigen, waardoor o.a. het kwaad aardige urinezuur ontstaat, dat de oorzaak van de pijnlijke rheumatische zwellingen spieren en gewrichten. De zes zouten in Kruschen Salts verwijderen de afvalstoffen volkomen langs de natuurlijke kanalen, waar door Uw bloed wordt gezuiverd en de pijnen vanzelf zullen ophouden. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten k 0.40, 0.75 en 1.60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels My. A'dam voor komt. Tïtfe.) de paedagogiek aan de Universiteit van Am sterdam, dat de candidaat aan de voor dit examen te stellen eischen in zijn vak vol doet; 3e. een bewijs, dat de candidaat, na met goed gevolg afgelegd doctoraal examen, ge durende tenminste drie maanden heeft ge- hospiteerd aan een school voor gymnasiaal of middelbaar onderwijs, gekozen in overleg met den privaat-docent voor methodiek en didactiek van de Fransche, Duitsche goedkeuring van den betrokken inspecteur. Het examen zal bestaan uit: le. een proefles te geven aan een klasse van de school voor gymnasiaal of middelbaar onderwijs, waar de te benoemen mentor van den candidaat werkzaam is. 2e. een mondeling examen in methodiek en didactiek van de Fransche, Z. Duitsche en Engelsche letterkunde, waarvan de eischen aansluiten bij die van de commissie voor het examen M.O. Aanvragen om toegelaten te worden tot een der bovengenoemde examens dienen te den gericht aan den voorzitter der faculteit van letteren en wijsbegeerte der universiteit van Amsterdam, Oudemanhuispoort, Amster dam-W., bij wien op schriftelijke aanvrage nadere inlichtingen te verkrijgen zijn. ONDERWIJSBENOEMINGEN Utrecht. Hendrik de Cockschool (Chr. Geref.). Tot onderwijzer: de heer J. Schuurman. Examens Delft Bevorderd tot doctor ln de technisch® wetenschap (met lof) na verdediging van een proefschrift, getiteld: ..Caramel en humlne" en van stellingen, de heer A. Schweizer. aohelkundiig Ingenieur, geb. te Dusseldorp. Groningen. Bevorderd tot doctor in de wij- en natuurkunde, op proefschrift: „Toe passing van de methode der stationnaire phase" de heer J. B ij 1, geb. te Nleuw-Buinen. Academische Examens Amsterdam. Docfc. Germ, taal en letter kunde (Eng.) de heer J. J. Hooybergh. o n 1 n g e n. Doet rechten. G. van Donssen :x„ late ged.. Til. J. van der Ham en mej J. J. Mosberg. Bevorderd tot arts: E. Ren- i P. W. Idema, geb. te Gro- nomverpleging. Heerlen. Gesl. de dames A. Arends. Nijmegen; T. de Groot. Akkrum; J. van Hassel. Tilburg; J. Hauser, Rotterdam; J. Hubens, Hui&sen; ,G. Schukk-tag, SneeL GEMENGD NIEUWS Moordaanslag op een meisje Verdacht* vrij gesproken De rechtbank te 's-Hertogenbosch heeft vonnis gewezen in de zaak tegen den 20- jarigen arbeider H. van der P.. uit Heus- den, die er van verdacht is geweest op de ond van 9 September van het vorige jaar onder de gem. Empcl een moordaanslag te heben gepleegd op het 18-jarig meisje G. de Goey uit Ammerzoden, dat die avond per rijwiel huiswaarts keerde. Tegen Van der P.. die wegens poging tot doodslag en subsidiair wegens zware mis handeling terecht stond, heeft de officier -an justitie een gevangenisstraf geëischt fan twee jaren. Na het pleidooi van mr E. van Zinmicq Bergmann. die vrijspraak pleitte, werd Van der P. op last van de rechtbank onmiddel lijk in vrijheid gesteld. De rechtbank heeft Van der P. thans van de ten laste legging vrijgesproken. Postambtenaar veroordeeld De Bossche rechtbank heeft vonnis ge- ezen in de zaak tegen den 40-jarigen kan toorbediende G. K., vroeger wonende te Waalwijk en thans te Amsterdam, die ver dacht werd van het feit, dat hij in de loop an het vorige jaar onder de gem. Waal- ijk in zijn functie van ambtenaar der Posterijen aldaar- verschillende bedragen heeft ontvreemd, welke bedragen hij had ontvangen als storting op de giro. De officier van justitie heeft tegen K. een gevangenisstraf van tien maanden De rechtbank veroordeelde K. tot voorwaardelijke gevangenisstraf van jaar, met een proeftijd van drie jaar. Diefstallen van pharmaceutische artikelen De uitspraken De rechtbank te Rotterdam heeft uit spraak gedaan in de zeven zaken tegen per sonen, betrokken bij de diefstallen van phar maceutische artikelen: asperine, sanatogen, Akkertjes, Ovomaltine, abdijstroop, tandpas ta, zoetstoftabletten en andere drogerijen spécialités in den loop van het vorig jaar, ten nadeele van de N.V. Kon. Pharmaceutische fabrieken v.h. Brocades-Stheeman en Phar macia te Meppel, gepleegd in het filiaal te Rotterdam. De 28-jarige J. B., expeditieknecht (vroe ger werkzaam bij de retourafdeeling var filiaal te Rotterdam van de benadeelde ven nootschap) werd wegens diefstal tot 1 jaar gevangenisstraf veroordeeld, waarvan maanden voorwaardelijk, met drie jaar proef tijd en met aftrek van den tijd in voorloopige hechtenis doorgebracht. De 36-jarige magazijnchef W. A. A. werd veroordeeld wegens verduistering in dienst betrekking, eveneens tot een jaar, waarvan zes maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. De 38-jarige A. T. K., winkelbediende bij een drogist, thans gedetineerd wegens heling, tot negen maanden gevangenisstraf, waarvan zes maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd en met aftrek van den tijd in t loopige hechtenis doorgebracht. De 32-jarige P. M. v. D., expeditieknecht, eveneens we gens heling, tot tien maanden gevangenis straf, waarvan vijf voorwaardelijk met drie jöar proeftijd. De 28-jarige L. G. B., drogist, wegens schuldheling, tot twee maanden ge vangenisstraf, met drie jaar proeftijd en bo vendien onvoorwaardelijk tot 30 boete subs, tien dagen hechtenis. De 26-jarige J.V., winkelier in zeep en drogerijen, wegens schuldheling tot dezelfde straf als de vorige verdachte. De 26-jarige M. H. L„ koopman, eveneens wegens schuldheling, tot drie i den gevangenisstraf, voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. te vervoeren,, anders dan door mididlol van goedgekeurde voertuigen, als hierboven he in de voor voertuigen, ingericht voor vee- vervoer, afgegeven insclirijvingsbe wijzen zal de goedkeuring van het desbetreffend voer* tuig vermeld moeten zijn. Daar het noodzakelijk wordt geacht, hou ders van veewagens tijdig op de hoogte te brengen van de eischen, welke bij bovenbe doelde keuring zuJlen worden geste/ld, heeft; de dienst der inschrijving, Carel van By- 1 and til aan 3 te 's-Gravenhage, een bekend making uitgegeven, waarin deze eischen zijn. opgenomen. Ten behoeve van de keuring is het vee in drie groepein verdeeld, n.l. groot vee, kleini ee en biggen. Een motorrijtuig of aanhang wagen kan ook voor een combinatie dezer groepen worden goedgekeurd. De „kippenpot" en dé pluimveehouderij De heer Van der Sluis heeft aan den MI- j nister vragen gesteld over de z.g. „kippen- wel of deze bestaat uit de heffingen in bij den uitvoer naar Duitschlaimd eh de ingehouden restituties bij uitvoer. Te vens vroeg hij een specificatie van de oni> j vangsten van week tot week sedert met de vorming van den „kippenpot" een ibegia werd gemaakt tot heden. Ook werd gevraagd of in deze .Jrippenpot" zijn gevloeid de bedragen, waarvoor geen) j restitutie werd verleend, toen van Nov. 1933 tot Jan. 1934 de rechten op mais, "tarwe en gerst waren verhoogd van f 1 tot f 1.50 de 100 kg. bij gelijkblijvende exporttoeslag. Én; ook heit bedrag van 25 cent per 100 eieren, 1 waarméde de restitutie onmiddellijk na de muntdepreciajtie werd verlaagd om eerst een maand later weder op 85 cent te worden te- 1 nagebracht. den Minister werd nog gevraagd een gespecificeerde opgave van de bedragen uit den „kippenpot" genomen ten behoeve van de pluimveehouders voor steun aan fokke- 1 rijen en vermeerderingsbedrij ven Verder weJke de reden is, waarom thans blijkens de verklaring ini de Tweede Ka- op 18 Februari 1.1. „nagenoeg, niets, althans niet de groote sommen, die de mil- ildoenen doen ontstaan", in den „kippenpot" zouden vloeien en of de Minister nog steeds op het standpunt sffcaat dat de „kippenpot" ii de pluimveehouderij ten goede LAND- EN TUINBOUW Tegen bedrog in de handel Naar heit Alg. Handelsbl. weet te melden is door Minister Deckers een voorontwerp opgemaakt in zake bestrijding en bedrog in de veevoeder-, kunstmest- en zaaizaadhandeJ. Deze hapdel zal dan onderworpen worden aan een vergunningsstelsel, evenals het ver vaardigen en het verhandelen van mengsels dezer stoffen. Beoogd wordt de oprichting van een „Mengcontrolestation voor kunstmest en veevoeder", door een vereeniging uit de drie centrale landbouworganisaties en de bonden van handelaren em bereiders, waarbij aart het coöperatieve en particuliere element precies dezeJfde zeggenschap zal worden ge geven. Bedoeling is, om de thans door de we* voorgeschreven en door de mengers zélf ge maakte documenten nopens samenstelling, te vervangen door rijksmerken. Het gebruik daarvan zal verplicht zijn; uitgifte en ge bruik dezer merken zal worden geplaatst onder de controle van het station, zooals dit reeds is geregeld met de boter- en kaasmer- ken, melkproductencertificaten, pootaardap- pelmerkem, baconmerkem, enz. De Pootaardappelensteun Zal ook dit jaar worden verleend De Ned. Alg. Keuringsdienst te Wag li ning en deelt het volgende mede: Evenals vorige jaren zal ook nu door 't z.g. Poterfonds een vergoeding worden verleend voor de eventueel overgebleven partijen goedgekeurde pootaardappelen. In de regeling, waaromtrent spoedig; na dere mededeelingen zullen worden gpöaan, zullen vermoedelijk enkele wijzigingen worden aangebracht, betrekking hebbend op de sorteering der partijen, die voor inven tarisatie in aanmerking komen. De partijen moeten kennelijk bestemd zijn voor den pootgoedhandel en moeten gus een voor loopige sorteering hebben ondergaan. Zoo zullen b.v. partijen binnenlandsche con sumptierassen, klasse B. en C. gesorteerd moeten zijn op circa 28-45 m.M. vierkants- maat of tusschenmaten. Veevervoer Alleen met goedgekeurde voertuigen Ingevolge het bepaalde bij het nieuwe, met ingang van 1 November 1936 van kracht geworden art. 38 onder c en art. 42 onder 1 sub gg van het Motor- en Rijwielreglement zullen met ingang van 1 Januari 1938 voer tuigen, bestemd voor veevervoer door den dienst der inschrijving moeten zijn goedge keurd voor dit bepaald vervoer en zal het van genoemden datum af verboden, zijn ,vee ECONOMIE Conversieleening gem. Hillegom Uitgifte van f 1.303.000 3Y% obL k 991/4 De Nederlandlsche Middenstandsbont be richt dat de inschrijving op f 1.303.000 nom. 3V2 obl. (conversieleening 1937) ten laste r van de gemeente Hillegom, zal zijn openge- steld tot den koers van 99*4 op 11 Maart 1937. Houders van oblig. der 4 leening 1934, welke per 12 April a.s. aflosbaar is ge- steld, genieten recht van voorkeur. Inlevering en betaling moet geschieden op 1 April a.s. Houders van de 4 oblig. 1934 ontvangen een voordeelig koersverschil van f 8.06. De coupons zijn betaalbaar 1 Maart en 1 Sopt. De leening is a pari aflosbaar in 34 jaar, te beginnen in 1938. Vervroegde 1 geheele of gedeeltelijke aflossing is ten al len tijde voorbehouden. De vaste schuld bedroeg op 1 Januari 1937 f 2.820.412.13 of f 243 per inwoner. Hiervan komt f 1.674.215 voor productieve- en f 1.146.197 voor geldelijk improductieve doel einden. De gemeenterekening sloot over 1935 met een nadeelig saldo van f 40.484. In de be grooting voor 1937 .is geraamd f 98.406 wegens bijdrage van het rijk in de kosten der gem een te-hu i sh ou di ng. De gemeente heeft geen vlottende schuld Internationale Banlc De N.V. Internationale Bank te Amster dam heeft over 1936 een netto-winst gemaakt van f 598.224 (v.j. f 705.431, waarvan f 672.922 op debiteuren werd afgeschreven en f 32.509 op nieuwe rekening werd overgeboekt). Er zal een dividend van 5 (v. j. nihil>' wore en uitgekeerd, een bedrag van f 250.000 aan de reserve toegevoegd en f 42.384 op nieuwe rekening worden gebracht. N.V. Heemaf in 1936 Het j'aarverslag over 1936 van de N.V. Heemaf te Hengelo deelt het volgende mede: De productie heeft onze voorzichtige raming overtroffen; wij kunnen eraan toe voegen, dat de behaalde omzet dat nog iu sterkere mate gedaan heeft. De belangstel ling wijst dan ook voor het eerst sedert de intrede van de crisis een vermeerdering aan. Dat wij er de invloeden der op 26 Sep tember plaats gehad hebbende zoogenaamde muntcorrectie wegens de nog algemeen on zekere valuta-verhoudingen geheel buiten beschouwing latend, dus zonder her- w aard ee ring van eenig actief over 1936 in konden slagen de rentabi liteit op o.i. aangepaste basis en ook zonder kunstmatigheid te herstellen, moge een aanwijzing zijn, dat wij op den goeden weg waren en de toevallige en waarschijnlijk tijdelijk werkende depreciatie-injectie niet van noode hadden. Deze correctie heeft ons met betrekking tot de loonsverschillen onaanks verlagin gen en rationaliseering bestaan deze nog steeds t.o.v. onze buitenlandsohe concur renten zoowel op de nationale als op de exportmarkten in een aanvankelijk mincler ongunstige positie gebracht. Of deze door ons nimmer gewenschte „aanpassing" korter dan wel langer van gunstigen invloed zal zijn. is niet te voorzien. Wat de herwaardeoring betreft, deze kan thans nog niet aan de ome zijn. Ook al slaagden wij er gedurende het verslagjaar in het verliessaldo niet onbeteekenend te verminderen, bij de nog bestaande onzeker- I heden en in het belang van alle bij de ven- nootschap betrokkenen mag de aanleiding voor zulk een herwaardeering thans nog niet aanwezig worden geacht. Na volledige statutaire en extra af schrijving van in totaal f 145.389 (v.j. f 158.125) sluit het jaar 1936 zonder herwaardeering af met een netto-winst va/n f 245.606 (v. j. f 5496). Het verlies saldo verminderde bijgevolg van f 1.468.557 tot f 1.222.951. Het verslag merkt tenslotte verder op, dat t.o.v. 1935 de omzet met ruim 60 toe nam. Ook in Ned. Indië werden gunstige resultaten bereikt De Directie ziet dan ook de vooruitzichten weer hoopvoller dan eenigen tijd geleden. Dammatch KeilerSpringer Gisteravond' is te Rotterdam de zevende patfij gespeeld in de dammatch Keiler- Springer. Ook deze partij eindigde met remise,

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 8