ilü iBÉi IBIS SHAG De controle der Spaansche kusten vertraagd MIGTOftlff-WATEFE Dobbefmann lek Iter... man! KNOOP 193 VRIJDAG 5 MAART 1937 EERSTE BEAD PAG. 3 Buitenland FASCISTISCHE BEVOLKINGSPOLITIEK De Groote Fascistische Raad heeft zich in Tijn laatste bijeenkomst niet slechts met de vraagstukken der landsverdediging bezig gehouden, doch eveneens beraadslaagd over tie Italiaansche bevolkingspolitiek. Gelijk Den «"eet leggen zoowel nationaal-socialis- me als fascisme groote belangsielling aan den dag voor de zoogenaamde kinderrijke gezinnen, en doen zij al hetgeen in hun macht is den achteruitgang van het ge- boortenaantai, een kwaad waaraan een na tie tenslotte kan te gronde gaan. tot staan te brengen. Begeerte naar machtsuitbrei ding is aan dit streven, hetgeen zijn loffe lijke zijde heeft, natuurlijk niet vreemd. De positie, welke een volk in de wereld in neemt, hangt immers voor een niet gering iioel af van het aantal manschappen, het- 1 men in geval van nood onder de wa- 3 zal kunnen brengen en van het grond gebied, hetwelk men door zijn talrijkheid in hezit krijgen en in exploitatie nemen kan liet streven van Mussolini was er van den aanvang op gericht, ook in dit opzicht Ita- lië's nationale kracht te vergrooten. De duce liad het voorbeeld voor oogen van een an dere Ijifijnsche natie, aan de overzijde der [Alpen, wier innerlijke kracht door het ern stige misbruik van geboortebeperking was ondermijnd, zulks zelfs in zoodanige mate, dat geheele plattelandsdistricten met ont volking bedreigd raken, en de regeering door het aantrekken van buitenlandsche landbouwers en door het Fransche burger schap aanlokkelijk te maken voor de in Frankrijk geboren kinderen van vreemde lingen. het slinkend zielenaantal moest trachten te versterken. Zoover was men op liet Apenijnsche schiereiland nog niet ge komen; echter boog ook hier de statistische curve der geboorten in bedenkelijk neder- jcvaartsohe richting. De Groote Fascistische Raad heeft thans nieuwe demografische maatregelen in het .vooruitzicht gesteld, om de actie voor het groote gezin, welke tot nog toe niet het ver wachte resultaat heeft afgeworpen, opnieuw te stimuleeren. Dat deze resultaten inder daad sober waren mag men o.a. afleiden uit ccn verklaring van de „Messagero". welke hierover o.a. schrijft: „De vraag of de voor zieningen welke de toeneming der bevol king ten doel stellen, doeltreffend zijn, heeft voor den staatsman geen zin. Wie kan zeggen, of de toestand zonder deze nog piet slechter zou zijn geworden?" De maatregelen, welke men zich thans Voorstelt te nemen komen in hoofdzaak neer op het steunen der groote gezinnen. [Vaders van deze gezinnen zullen bij het verleenen van arbeid den voorrang genieten en bij hun financieele zorgen zal men hun tegemoet komen door het uitkeeren van een gezinsloon. Om het aangaan van huwelij ken te bevorderen wil men voortaan, even als in Duitschland, aan jonge arbeiders hu- -;welijks!eeningen en huwelijksgiften ver schaffen, een maatregel, welke in het Der de Rijk inderdaad goede resultaten moet hebben afgeworpen. Merkwaardig is, dat men verder het voor tlemen heeft tot herziening van provincies cn gemeenten op den grondslag van de «volkstelling van 1941, in dier voege, dat ge meenten en provincies met een schaarsche bevolking zullen worden opgeheven. Blijk baar zit hier de bedoeling voor, op het eer gevoel der Italianen een beroep te doen, terwijl de plaatselijke autoriteiten, welke zich in hun posities zien bedreigd, uit deze bedreiging het motief zullen putten, de pro paganda ter opvoering van het geboorte cijfer met verhoogde kracht aan te pakken. In de fascistische bevolkingsmotie, zooals klie door bemiddeling der persbureaus ons bereikte, treft men derhalve wel een specu latie aan op den nationalen eergeest, doch mist men geheel en al een beroep op het christelijk geweten, een leemte, welke te meer opvalt^ daar juist van een roomsch- katholiek land als Italië mocht worden ver wacht dat het aan motieven van godsdien st igen aard zijn voornaamste stimulans bij de bestrijding der geboortebeperking zou ontleenen. Zoo krijgt deze geheele actie, ook al kan zij heilzaam blijken in haar uit werking, door de gedachten, waardoor zij wordt gevoed, een niet-sympathiek karak ter. Niet de eisch om te leven in over stemming met den zin der christelijke mo raal, doch het verlangen zijn macht in de Wereld meer en meer te vergrooten, is hier jde aandrijvende kracht. Wie in aanmerking neemt dat het juist onder den drang der overbevolking zou zijn, dat Italië zich in Oost-Afrika aai .ven en bezit van derden heeft vergrepen, dit immers was het voorwendsel, door het Italiaansche propaganda-ministerie steeds naar voren geschoven, die beseft dat men zich hier bevindt in een heilloozen Vicieusen cirkel. Ook het bevolkingsvraag stuk wordt door het fascisme uitsluitend naar zijn machtsfactoren uitgebuit; zullen do kinderen, uit deze generatie geboren, niet reeds bij voorbaat ertoe bestemd wor den, om op de slagvelden der toekomst .verkeerd gestelde staatsidealen te verbloe den? De Spaansche burgeroorlog Aangezien men vreest, dat het on mogelijk zal zij» voor de waarnemers, om technische redenen op 6 Maart reeds, d.w.z. op den oorspronkelijk vast" gestelden datum, aanwezig te zijn op de hun toegewezen controleposten, is het waarschijnlijk, dat in plaats van 6 Maart, de datum 21 Maart door de niet-inmengingscommissie zal worden vastgesteld. De deskundigen van de commissie voor de niet-inmenging hebben beslo ten aan te bevelen, dat het controle systeem ook wordt toegepast op sche pen van de mogendheden, die de over eenkomst hebben geteekend, als deze schepen naar Spanje vertrekken uit Amerikaansche of andere niet-Euro- peesche havens. Volgens berichten uit Gijon hebben de Asturische en Baskische belegeraars van Oviedo over een breed front, dat zich uit strekt over het gebied van San Claudio, Pueta Nueva en Colloto Lugones. het offen sief hervat. Na een krachtige artillerie-voorbereiding ging de infanterie tot den aanval over. Aan weerskanten wordt met de grootste hard nekkigheid gestreden. In tegenstelling met de vorige dagen, toen sneeuw en regens en dichte nevels gevechts acties van grooten omvang ten zeerste" be lemmerden. heerscht thans helder weer op dit front Naar echter een bijzondere corres pondent van Havas uit Burgos over de krijgsverrichtingen rond Oviedo seint zouden de volk fronttroepen er, althans voor het oogenblik van hebben af gezien, te trachten zich van Oviedo meester te maken. Zij ondernamen geen massale aanvallen meer op de stad en stelden zich tevreden met overvallen, teneinde de operaties, die de rechtschen aan dit front onderne men ter verbetering van hun stellingen te belemmeren. Het bombardement van de eigenlijke stad Schuschnïgg moet naar Rome De O.ostenrijksche bondskanselier Schuschnigg zal tegen het einde dezer maand een bezoek aan Rome gaan brengen De voorgenomen .■eis naar Boedapest is Voorloopig uitgesteld. GARANTIE.STANDGROEN GARANTIE - STAND BRUIN GARANTIE. STAND ROOD GARANTIE.STANDZWART GARANTIE. STANDBLAUW Speciaal product voor Buitenwerk. HOUDT HET IJZER ROESTVRIJ en BESCHERMT HET HOUT. Wordt 5 JAAR GEGARANDEERD Levering uitsluitend aan den Handel Eerst op 21 Maart in werking Oviedo is nog steeds in rechtsche handen wordt nog slechts met tusschenpoozen voort gezet Intusschen heeft Oviedo reeds verschrikke lijk geleden onder het geschutvuur der be legeraars. De toren der kathedraal is weg geschoten ter hoogte van het schip der kerk. Het ziekenhui is zwaar gehavend Het aan tal gewonde en gedoode burgers in den loop der laatste acht dagen wordt geraamd op duizend tot twaalfhonderd, van wie do helft vrouwen en kinderen zijn. Nieuw»» aanval op Madrid? De Madrileensche verdedigingsjunta ver wacht binnenkort een nieuw groot offensief der nationalisten op de Spaansche hooflstad Naar de junta meent, zal de aanval wor den ingezet, zoodra de 18.000 man verster kingstroepen, die naar Madrid worden gedi rigeerd, in het nationalistische kamp zullen zijn aangekomen. Verwacht wordt, dat de belegeraars hun voornaamste stooten van het Jarama-front uit tegen Vallecas zullen rich ten, teneinde de omknelling van Madrid verder te voltooien en de hoofdstad volko men af te sluiten van de Oostkust. Tankboot op mijn geloopen De „Paris Soir" meldt in zijn laatste editie, dat de Grieksche tankboot „Loukia" in de Middellandsche Zee, niet ver van Rosas, op een mijn geloopen is. Het schip was ondanks hevig stormweer, uit de haven van Vcndres vertrokken, met een lading van drie duizend tons benzine. Het ongeluk moet tegen vier uur 's mor gens hebben plaats gehad. De schok had een ontzettende benzine-explosie tot gevolg. De bemanning bestond uit vier en twintig koppen. Er zijn talrijke dooden en irewonden Er was geen draadlooze aan boord. Sche pen, die zich in de nabijheid bevonden, snel den nog te hulp, maar de „Loukia" was reeds een en al vlam en het dek één vuur zee. waarin de overlevenden een hopeloozen strijd voerden met den dood. Naar Lloyds nader meldt js de geheele b»t- manning omgekomen. Het schip is gezonken Naar in scheepvaartkringen verluidt, zijn de meeste maatschappijen, die het gebied Gibraltar—Marseille bevaren van plan hua schepen order te geven hun koers Oostelijk van de Balearen te nemen. Verscheidene ka piteins zouden die order reeds ontvangen hebben. Aanleiding hiertoe moet het feit geweest zijn, dat de „Llandovery Catle" en de „Ma rie Therèse Ie Borgne" onlangs door mijnen voor de Catalaansche kust werden bescha digd. waarop zooals bekend Lloyds de ver zekeringspremies voor het scheepvaartver keer tusschen Gibraltar en de Fransche Middellandsche Zeehavens aanmerkelijk ver hoogd heeft CHURCHILL WIL DE HER BEWAPENING VERSNELLEN Om Groot-Brittannië zijn veiligheid te hergeven Bij de debatten in het lagerhuis over de defensieleening heeft Churchiil gewezen op het groote belang van een duidelijke en doelbewuste politiek, „Onze veiligheid. aldus Churchill, is op het oogenblik niet meer absoluut ze ker en het cardinale punt in deze vei ligheid is niet het bedrag aan geld, dat er aan wordt besteed en de maatrege len, welke worden getroffen, doch het aantal wapenen, dat we maand na maand aan geoefende manschappen in handen kunnen geven." Churchill sprak de hoop uit. dat de opneming van groote aanvullende cre- dieten in den loop van het jaar zal aan- toonen. dat er snel practische maatrege len worden getroffen, om Groot-Brittan nië zijn veiligheid te hergeven. Ik zal zeer blij verrast en gerustgesteld zijn, aldus spreker, indien in de volgende twaalf maanden GO A 70 millioen pond ster ling worden opgenomen door middel van leeningen. Wij weten, dat Duitschland 1500 kanonnen en dertig regimenten mobiele ar tillerie heeft buiten stellingsartillerie. Wanneer zullen wij 1500 goede moderne kanonnen met geoefende artilleristen heb ben?" aldus vroeg Churchill zich af. „Chamberlain zegt, Vervolgde spr., dat er geen inmiddellijk oorlogsgevaar bestaak Ik geloof dat dit waar is, wat de lente en den aanstaanden zomer betreft, maar wat staat ons in de oekomst te wachten? De regeering zou goed doen, de gevaar lijke periode in onze herbewapening te ver korten." „Ik geloof, aldus besloot Churchill, dat wij kunnen rekenen op een toekomstige superioriteit der Britsche marine in Europa zoo lang de Vereenigde Staten welwillend gezind blijven ten opzichte van ons en op de tweede plaats ben ik gerustgesteld door onze betrekkingen met de Fransche parle mentaire democratie. Deze alliantie is on getwijfeld een defensieve alliantie tegen een niet-geprovoceerden aanval. Ik ben van meening, dat de vriendschap van deze beide landen een der sterkste waarborgen is voor onze eigen veiligheid, voor de handhaving van den vrede of, in het ergste geval, van ons gemeenscha lijk bestaan." Leening In derde lezing goedgekeurd In het verloop der lagerhuisdehatten gaf minister Neville Chamberlain als zijn meening te kennen, dat de collectieve vei ligheid geen vermindering, doch juist vermeerdering der bewapeningen zou teekenen. „Wij hebben, aldus spr., krachtens het volkenbondshandvest geen enkele verplich ting, om met onze militaire krachten an dere landen, die het slachtoffer kunnen worden van een aanval, te hulp te snellen." Aan het slot der debatten werd een door de labours tegen defensie - leening Ingediende motie met 241 tegen 117 stemmen verworpen en werd de betref fende ontwerp-wet in derde lezing goedgekeurd. N V ALQ INTERN TRUSTEE. EN ACCOUNTANTSKANTOOR „HEIJKOOP" Accountancy, Trustee- en Belastingzaken Directie: H. N. J. KUJJER, lid. Ned. lust. van Acc G. HEIJKOOP ito G. Aco. Kantoren te DEN HAAG: WINSCHOTEN: Irrlsstr. 206. teL 338200 Bltjhai ALKMAAR: AUME,LAJ- Oud, Gracht 1S8: U tel. 2957 UTRECHT el. 472 teL 2295 ZWOLLE v. Naliuyspleln 15; teL 4259 DE SCHEEPVAARTWEG RIJN-MAIN-DONAU Aanleg zal worden bespoedigd In 1943 loopen de eerste Rijnschepen Neurenberg binnen Naar de eerste burgemeester van Neurenberg Li eb el, heeft medege deeld. zal de aanleg van de waterweg tusschen de Rijn en de Donau in sneller tempo dan tot dusver worden uitge voerd. De bouw van de groote scheepvaart weg Rijn-Main-Donau zal in de komen de jaren zóódanig bespoedigd worden, dat waarschijnlijk op de partijdag in 1943 de eenste Rijnschepen de haven van Neurenberg zullen kunnen binnen- loopen. De economische ontwikkeling der laatste jaren heeft getoond, van welk groot belang het spoedig gereedkomen der verbinding tusschen het stroomgebied van de Rijn en de langste waterweg van Europa, nl. de Donau, is. Deze nieuwe waterweg voor het groote scheepvaartverkeer door Zuid- Duitschland, zal gunstig zijn, zoowel voor de sterk toegenomen buitenlandsche han del met Zuid-Oost-Europa, als voor de ex ploitatie van het Zuid-Duitsche gebied. De werkzaamheden voor de scheepvaart verbinding Rijn-Main-Donau strekken zich eveneens uit over de verbinding tusschen Achaffenburg a. de Main en Passau a. de Donau, over een totale lengte van 600 km« nl. 2S0 km voor de vergrooting van de Donau en 40 km voor de vergrooting van de Regnitz. De eigenlijke kanaalverbinding, die vol komen buiten de bestaande rivieren zal liggen, zal slechts een lengte hebben van 130 km. Rijksstadhouder Ritter von Epp heeft ei op gewezen, dat nog geen definitieve nauw keurige stroomloop van het kanaal is be paald. In algemeene lijnen zal deze echter als volgt zijn: het eigenlijke verbindings kanaal zal hoven Bemberg het stroomgebied van de Regnitz verlaten, evenwijdig aan deze rivier naar Neurenberg-Fuerth stroo men, 49 km Oostelijk hiervan zal dit kanaal op de gunstigste plaats van de Frankische Jura zijn hoogste punt (406 meter) be reiken om vervolgens door het dal van de Sulz naar Altmuehl. bij Beilngriesz af te slaan. De hoogteverschillen zullen door sluizen met een gemiddelde hoogte van tien meter worden overwonnen. De sluizen zullen ook in het hoogste gedoplte nog op een afstand van 2.7 km van elkaar liggen, zoodat een 1 vlot verkeer mogelijk zal zijn. Helder wasgoed en niet duur ZOWEL PER K.G. ALS PER STÜK bovendien zeei voordelige abonnements prijzen, Beleefd aaabevelcnd: JAN SNEL ST00MWASSERIJ „NEDERH0RST" NEDERHORST DEN BERG ZUID-SLAVIE'S INTERNAT. BETREKKINGEN Stojadinowitsj legt verklaringen af Herstel der IIabshurg-dynastie met beslistheid afgewezen De Zuid-Slavische minister-president Stojadinowitsj, heeft in het huls van afgevaardigden, ter inleiding van de discussies over 't budget van buiten landsche zaken, een rede gehouden, waarin hij de voornaamste richtlijnen uitstippelde van Joego-Slavië's buiten landsche politiek. Doel van die politiek ia handhaving van de internationale vrede» handha ving van Joego-Slavië's grenzen, Inter nationale solidariteit, effectieve toepas sing van het beginsel der algemeene veiligheid en vriendschappelijke samen werking met alle landen van Europa. Ofschoon de Volkenbond veel van zijnbe- teekenis en van zijn autoriteit verloren heeft, aldus de minister-president, blijft Joego-Slavië overtuigd van zijn noodzake lijkheid wijl tot dusver niets beters en niets volmaakters tot stand werd gebracht. De politieke atmosfeer is de laatste tijd wel eenigszins opgeklaard maar de vrede die in Europa heerscht. is een gewapende vrede. Met voldoening heeft de Joego-Slavische regeering kennis genomen van het totstand komen van 't Engelsch-Italiaansch „agree ment", waarin zij een gelukkige oplossing ziet, welke ook voor Joego-Slavië, als Mid dellandsche Zee-mogendheid- een indirecte waarborg beteekent van zijn territoriale status quo. Overgaande tot de betrekkingen van Joego-Slavië jegens de verschillende mo gendheden, herinnerde Stojadinowitsj aller eerst aan 's lands traditioneele vriend schap voor Frankrijk. Nog kort geleden ls tot verlenging van het Fransch-Joego Sla visch vriendschapspact van 1927 besloten De relaties met Groot-Brittannië zijn, zoo wel op politiek als op economisch gebied, nog nooit zoo goed geweest als thans. Tusschen Joego-Slavië en Duitschland be staat geenerlei tegenstelling. Beide landen hebben talrijke aanrakingspunten, vooral op economisch gebied. De Joego-Slavische regeering zal ernaar blijven streven, deze vriendschappelijke atmosfeer te bevorderen. De misverstanden welke voorheen tus schen Joego-Slavië en Italië bestonden, verdwijnen langzamerhand om plaats te maken voor betrekkingen van goede buur schap. De kleine entente en de Balkanbond noemde spreker belangrijke vredesfactoren. Met geestdriftig gejuich betuigde het parlement zijn instemming, toen Stoja- dinowitsj vervolgens over het Joego- Slavisch-Bulgaarsche vriendschapspact te spreken kwam, welk accoord, naar hij zeide, volkomen in overeenstemming is met de beginselen en doeleinden van de Balkanbond. Waf de Habsburg-propaganda van de Oostenrijksehe legitimisten betreft, ver klaarde Stojadinowitsj» dat hij slechts hopen kon, dat de verantwoordelijke instanties in Oostenrijk niets zouden ondernemen, dat ernstige verwikkelin- 1 gen in midden-Europa met zich zou kunnen sleepen. Een herstel der Hahs- burg-dynastie wijst Joego-Slavië nog steeds met beslistheid van de hand. De betrekkingen met Hongarije zijn de laatste tijd wezenlijk verbeterd; met Polen ontwikkelen zich 's lands relaties in een geest van hartelijke sympathie. De internationale positie van Joego-Sla vië is dus zeer gunstig, concludeerde Sto jadinowitsj; het land is zijn oude allian ties en vrienden trouw gebleven en heeft nieuwe vrienden bij gewonnen. Onder stormachtige toejuichingen wees spreker ten slotte nog op de noodzakelijk heid van een versterking van de Joego- Slavische weermacht Fransche agitatie in Spaansch Marokko? Radio-Salamanca heeft een nota der Bur gos-regeering gepubliceerd, welke gericht is aan alle onderteekenaren van het verdrag van Algeciras. In deze nota wordt gewezen op agitatie m de Fransche protectoraten, welke grenzen aan Spaansch-Marokko, die ten doel heeft op Spaansch territoir onlusten te verwek ken. De Fransche autoriteiten zouden daar van wenschen gebruik te maken, om onder voorwendsel de orde te willen herstellen deze Spaansche zone te kunnen bezetten. De regeering van F ra n c o heeft de n gendheden gevraagd een internationale commissie in te stellen, welke de gegrond heid van deze klachten zal kunnen bestu- deeren. Verder vraagt de regeering Franco aan de niet-inmengingscommissie een einde te maken aan deze intriges. Het kwaad der sensatie-pers Een deel der Londensche pers zoekt in het bizonder zijn kracht in het brengen van sensationeel nieuws. Eiken dag een opzien barende voorpagina is voor deze bladen het parool. Of daardoor belangen worden ge schaad of families in opspraak gebracht is een vraag, welke de heeren geen belang in boezemt In een ingezonden stuk in de „Times vermeldt de heer Peter Rennell Rodd weei een nieuw staaltje van ongepaste bemoei ing met particuliere zaken, alleen maar orr „front-pagina-nieuws" te kunnen verkrijgen. Een familie verkeerde in groote zorg en ongerustheid over het lot van haar dochter. Volgens de gewoonte van de sensatie-pers werd de familie telefonisch om „verklarin gen" gevraagd, welke uiteraard werden ge weigerd. Daarop meldde zich een functionaris van een sensatie-blad aan de deur, die verklaar de bij zijn redactie op discretie te zullen aandringen, en daarna de familie aanbood de betrokken correspondenten van zijn blad om inlichtingen over de vermiste dochter te vragen. De familie ging hier te goeder trouw op in, en gaf de noodige informatie. Den volgenden dag stond het geheele ver haal op de front-pagina van het sensatie blad. „Commentaar overbodig", zoo besluit de heer Rennell Rodd zijn verhaal. Gezellige verhoudingen t Daar de Duitsche rijksregeering den In voer van de „Neue Freie Presse", het eni ge nog in Duitschland toegestane Oosten rijksehe blad heeft verboden, heeft de bondskanselarij den invoer in Oostenrijk verboden vian de Frankfurter Zeitung, het eenige dagb.lad, dat nog in Oostenrijk mocht worden geimporteercL De vlootbasis van Singapore In het Lagerhuis heeft tie civiele lord d.»r admiraliteit Lindsay medegedeeld, dat de nieuwe vlootbasis Singapore vermoede lijk in 1939 gereed zal komen. De totale kos ten worden op 11.211.000 pond sterling ge raamd. I VOOR DE PlUR Rookt IBIS bi] voorkeur uit een IBIS-piJp. Bij Uw winkelier verkrijgbaar. (Adv BURGEMEESTER VAN N.-YORK BELEEDIGT HITLER Duitsch protest te Washington Laguardiia, de burgemeester van New- York, heeft on .langs voor de Vrouwenaf deel ing van het Amerikaansche Joden- congres een toespraak gehouden, waarin hij H i 11 e r heeft aangeduid als den bruingehemden fanaticus, die thans den wereldvrede bedreigt „L a g u a r d i a is zelf een Jood", merkt de ..Deutsche Allgemeine Zeitung" op, „maar hij is tegelijkertijd opperburgemeester van New-. York, een ambt, dat tocht zekere verplichtin gen oplegt. Indien Laguardia het hoofd van. een 60 niil'lioenen-volk op een dergelijke wij ze beleedigt, dient hij minstens een moreelo oorvijg te ontvangen, daar dit in werkelijk heid niet geschieden kan". „Wat Laguardia, aldus de „Boersen- zeitung", hier op het gebied van brutaliteit gepresteerd heeft, overtreft allies, wat vant dezen kwajongen tot nog toe inzake „Deut- schenheitze" bekend geworden is. Men moet tot de regeering der Vereenigde Staten do ernstige vraag richten, wat zij denkt te doen om binnen het kader van haar gezag de meest primitieve wetten van de internatio» nale betame.üjkheid te doen eerbiedigen". Een Dnitsche démarche De Duitsche regeering heeft bij het staacs- departement tie Washington een energiek protest tegen deze anti-Duitsche redevoering ingediend. De Duitsche geizantschapsraad, Dr. Hans Th om sen, legde, naar gemeld wordt, bij de overhandiging van het protest een verklaring af, waarin hij o.a. zeide, dat de minachtende opmerkin gen, welke Laguardia zich tegenover Duitschland heeft veroorJoofd, voor een Amerikaanschen staatsburger en vooral voor het hoofd van een stad, welke Duitschlands deelneming aan de be raamde New-Yorksche wereldtentoonstel ling uitdrukkelijk heeft gevraagd, onge past zijn. Beambten van het staatsdepartement ver klaarden naar aanleiding van de Duitsche démarche, dat het staatsdepartement met het oog op de Amerikaansche wetgeving slechts weinig kon doen om aan dezen stap gevolg te geven. In vroegere dergelijke ge vallen heeft het staatsdepartement er m zijn antwoord zijn leedwezen over uitgesproken, dat binnen de Vereen. Staten dingen gebeu ren, of verklaringen worden afgelegd, welke in andere landen worden beschouwd als strijdig met de vriendschappelijke betrek kingen. Gelijktijdig echter heeft het staatsdeparte ment er als gewoonlijk op gewecten, dat het geen controle kan uitoefenen op de uitla tingen van individueele officieele persoon lijkheden van staten of steden in de Vereen. Staten. .V op een ZWEEFZADEL Ttat it niet dwJti. Vraaqb Uw rijwielhandelaar H. LANG ZOON - ULFT (Gld.) RIETMEUBELFABRIEK „INDUSTRIA" Opgerlcni 1875 Tel. 21S. Kietmeurtelen cooi «er-re's, terrassen, schepen zie- ken hulzen, sanatoria, etc» Levering door den hande)

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2