STADSNIEUWS Voorjaars-propaganda 1937 DONDERDAG 4 MAART 1937 TWEEDE BLAD PAG 6 TERAARDEBESTELLING J. SLEGTENHORST Bij de begrafenis van den heer J. Slegten- horst is wel zeer duidelijk gebleken hoe groote waardeering en liefde men hem uit allerlei kring heeft toegedragen en hoe dankbaar men is voor den arbeid, die hij in de kracht des geloofs in Gods Koninkrijk heeft verricht. Zeer groot was het aantal dergenen. die hem naar zijn laatste rust plaats geleidden. Wij zagen onder hen den heer T. - S. Goslinga, voorzitter van den Baad van Arbeid, Da. H Thomas en Ds. D. Kuilman, d<-n heer J. Schoneveld. voorz van den Leidschen Chr. Besturenbond, de heeren H. van Cittert en J. A. v. d. Rey- den namens het Chr. Comité voor Werk loozenzorg, de heeren A. Knetsch, A. van Cittert en De Kier namens de afd. Leiden van den Alg. Ned C.hr. Ambtenaarsbond de heeren H. C. de Jong, F. Eikerbout en v. d. Ham namens de afd. Leiden van het Ned. Werkliedenverbond „Patrimonium', het bijna voltallig personeel van den Raad van Arbeid, talrijke leden van de ven gingen, waarin de heer Slegtenhorst bestuursfunctie vervulde en vele werkloo- •zen wier lot de overledene zich zoo in het bijzonder heeft aangetrokken. De kist werd door een tiental werkloozen, die dit als een gunstbewijs hadden verzocht, naar de groeve gedragen. Als slippendragers fun geerden de heeren H. van Cittert en v. d Heijden, als bestuursleden van het Chr. Comité voor Werkloozenzorg, de heeren Ei kerbout en v. d. Ham voor „Patrimonium" en de heeren Knetsch en De Kier voor deD Chr. Ambtenaarsbond. Als eerste spreker trad naar voren de heer T. S. Goslinga, die namens het personeel van den Raad van Arbeid, waar van de overledene 17 jaar deel heeft uitge maakt. een laatste groet wilde brengen. De heer Slegtenhorst was een uitnemend en voorbeeldig ambtenaar, wiens heengaan door allen ten zeerste betreurd wordt. Sleg tenhorst heeft, aangevuurd door den geest van Ds. Talma, getracht op bescheiden wijze dien grooten voorganger na te volgen. Nim mer heeft spr. hem een aanmerking bp hoeven te maken over zijn werk. Hij is heengegaan in het midden zijner jaren en wij staren hem met groote dankbaarheid na. Hij heeft voor zijn dood veel strijd ge had. maar hij heeft het geloof behouden. Zooals het zijne moge ons aller einde zijn De heer H. C. de Jong, sprekende na mens „Patrimonium", noemde den overle dene een voorbeeld van ijver, trouw en door gettingsvermogen. Het was Israëls God die hem daartoe de krachten gaf. Hij was een man. die recht op het doel afging en die in alles zocht naar de verbreiding van Gods eer. Hii heeft offers weten te brengen en met dankbaarheid jegens God denken wij aan al hetgeen wij van Slegtenhorst heb ben ontvangen. God trooste ons en geve, dat wij hem eenmaal zalig mogen weerzien De heer A. Knetsch voerde het woord namens den Chr Ambtenaarsbond. Spr. wees op het heerlijk getuigenis, dat de heer Sleg tenhorst op zijn sterfbed mocht geven. Toen spr. hem opzocht wist hij niet wat hij tot - «Ipn doodelijk zieke moest zeggen. Hij kon niet spreken. Maar Slegtenhorst heeft toen wel gesproken en het was van hem, dat de troost kwam. De overledene heeft zich ge heel gegeven ook aan het werk in den Amb tenarenbond en bij alles wat hij deed werd hij gedragen door de liefde Gods. De heer H. van Cittert, sprekende na- snpns het Chr. Comité voor Werkloozenzorg, wees er op, dat vooral aan het werk voor de werkloozen Slegtenhorst zich met hart en ziel heeft gegeven. Hij nam het initiatief tot de oprichting van het comité en is er steeds de ziel en de motor van gebleven. Hoe kwam er een milde toon in zjjn stem als hij het had over zijn werklooze vrien den. Hoe kon zijn oog schitteren als hij vertellen kon van de medewerking en sym pathie, die het Comité ondervond en nooit zagen wij-hem blijder dan wanneer de tafels tnet do Kerstgave klaar stonden en de uit reiking beginnen kon. Zijn werklooze vrien den zullen nooit vergeten wat hij voor hen geweest is. Mogen wij allen hem eenmaal in de eeuwige heerlijkheid wederzien. De heer Ph. J. de Leeuw, voorzitter Van de coöperatie „Ons Doel", sprak aller eerst namens deze instelling, die de over ledene de laatste jaren diende als voorzitter van commissarissen. Ook in „Ons Doel" was de heer Slegtenhorst aller vriend. In spr.'s leven heeft hij echter wel een zeer bijzon dere plaaf9 ingenomen. Hoevele dingen heb ben zij niet samen besproken, in goede en moeilijke dagen, en altijd was het weer de heer Slegtenhorst die het opbeurende woord sprak, die ibleef gelooven, dat alles terecht zou komen. Met weemoed ziet spr. hem na. maar ook met blijdschap, omdat hij mocht verwerven de kroon der heerlijkheid, dio God heeft weggelegd voor degenen die Hem De heer H. Buwal da, adjudant van het Leger des Heils te dezer plaatse, die met den overledene nauw heeft samengewerkt op het terrein van de werkloozenzorg, ge tuigde van het ziekebd van den overledene er van zijn heerlijk heengaan De heer J. Schoneveld sprak namens ilen Leidschen Chr. Besturenbond en wees er op, dat de heer Slegtenhorst en de Chr. vakbeweging één waren. Altijd was hij er op uit om het Chr. beginsel steeds dieper in de vakbeweging te doen doordringen Ds. D. Kuilman sloot de rij der spre kers. Spr. heeft den heer Slegtenhorst meer malen opgezocht en is er getuige van ge weest dat de zieke kwam te staan voor dat woord: stof zijt gij en tot stof zult gij we- derkeeren. Al de verschrikking daarvan heeft hij doorvoeld. Hij voelde, dat God bezig was alles in hem te breken, zoodat hij van zichzelf niets meer zou overhouden. Hij wist: ik moet sterven omdat de bezol diging der zonde de dood is. Hij wist ook. dat hij ze'f een groot zondaar was. Het kwam zoover, dat hij moest zeggen: bid voor mij, ik kan niet meer bidden. Toen heeft spr. het hem mogen zeggen: zoo is het goed, je hebt niets meer van je zelf. maar Christus bidt voor je: Jezus zal je drae-en door het dal der doodsschaduwcn. God beeft dit einde dan ook heerlijk gemaakt. En daarom mogen wij bij dit graf juichen over het groote werk, dat God in deze we reld doet. De heer Slegtenhorst heeft spr. verzocht aan allen die hem pijn hebben ge daan te zeggen, dat hij hun gaarne vergeeft en aan allen die spr. tijdens zijn leven ge krenkt heeft vergeving te vragen. Laten wij het bedenken, dat Christus vraagt: Geef mij uw hart. Laten wij niet uitstellen het Hem te geven, ons sc'"»1di<r hart, opdat Hij het rein make door Zijn bloed. Gezongen werd daarna Psalm 68 IQ* „Geloofd zij God met diepst ontzag". De aanwezigen strooiden levende bloemen in het graf en een zoon van den overledene dankte voor de belangstelling .Weemoedig en toch blijde om het heerlijk Bond van Christelijke Politie-ambtenaren Feestelijke jaarvergadering De afd. Leiden van den Bond van Chr. Politie-ambtenaren, die gister avond in het Gebouw Prediker haar zeventiende jaarvergadering hield, had hieraan een eenigszins feestelijk karakter gegeven. f De voorzitter, de heer M. v. Hilten, open de op gebruikelijke wijze, las Ps. 97 en heette vervolgens allen hartelijk welkom, in het bijzonder mr. Van der Veen, bonds- secretaris, het gemeenteraadslid, den heer Eikerbout en afgevaardigden van enkele zustervei'eenigingen. Bij monde van den secretaris, den heer H. L. Tibben. werd het jaarverslag uitge bracht, dat uitvoerig de vereenigingszaken in het afgeloopen jaar de revue liet pas- seeren en waaruit bleek, dat het een gun stig jaar voor de afdeeling is geweest; het ledental liep omhoog en de verstandhou ding onderling liet niets te wenschen over. Aan het einde van dit verslag, waarin ook werd opgewekt tot trouw bezoek aan vergaderingen .richtte spr. zich in een ernstig woord tot de aanwezigen om toch vooral trouw te zijn aan het Christelijk be ginsel en zich afhankelijk te weten God. Mr. Van Veen. bondssecretaris, heeft in deze bijeenkomst een korte toespraak ge houden. waarin hij, na allereerst de geluk- wenschen van het hoofdbestuur aangeboden te hebben, de afd. Leidon schetste als een meelevende verecniging. Voortgaande 1 spr. op de noodzakelijkheid van een harte lijk medeleven van de leden met het be stuur en afdeeling om dan de groote le vensroeping aan te toonen, die de chrisfe- lijk-georganiseerden moeten trachten te vervullen. In ons organisatie-leven, aldus spr., moeten de beginselen uitgedragen worden, die ons in Gods Woord geopen baard zijn. In onzen strijd op het maat schappelijk terrein des levens kunnen wij God niet buiten sluiten. Voortgaande zette spr. uiteen, dat indi vidueel en gemeenschappelijk opgekomen moet worden voor een krachtige gezags- handhaving. Tenslotte wees spr. op bet belang van een goed geleide christelijke vakbeweging, om hieraan de opwekking te verbinden hiervoor krachtig propaganda te voeren. Niet oppervlakkig, maar intensief zal deze propaganda zijn. Onvermoeid zullen wij voorwaarts trekken en hierbij de saam- bindende kracht van het Christelijk begin sel aan den dag leggen. Namens de afdeelingen Delft, Rotterdam. Haarlem, Noordwijk, Katwijk en de Rijks- veldwacht voerde nu een afgevaardigde het woord, welke eveneens wees op de bloeien de christelijke sociale actie, die in ons land wordt gevonden. Ook het lid van den gemeenteraad, de heer Eikerbout, heeft in 'n eensdeels humo ristische, anderdeels ernstige toespraak nog de groote waarde van de christelijk sociale vakbeweging aangetoond, waarna ook na mens de Chr. Besturenbond nog het woord werd gevoerd. Een huldiging Daar rechercheur B. van der VeeD met ingang van 7 Maart den dienst met pensioen gaat verlaten, vond in deze samenkomst een afscheid, dat tevens een huldiging inhield, plaats Bij monde van den voorzitter is de heer Van der Veen hartelijk toegesproken. Spr. gewaagde hierbij van het pionierswerk, dat de heer Van der Veen, die één van de op richters der afdeeling is, heeft verricht. Spr .hoopte, dat al gaat de heer Van der Veen de afdeeling nu verlaten, hij toch al tijd met zijn waardevolle adviezen nog klaar zal willen staan om de vereeniging van dienst te zijn. Als blijvend aandenken bood spr. hem een vulpen en vulpotlood aan, waarna hij verzocht den scheidenden rechercheur Ps. 1214 toe te zingen. Met een enkel woord dankte de heer Van der Veen voor deze ongedachte, doch zeer op prijs gestelde, huldiging, waaraan hij nog een korte beschouwing over de oprich ting der afdeeling verbond. Het programma, dat een aantrekkelijke afwisseling bood, bevatte verder zang van mej. Roelofs, die hierbij begeleid werd door mej. B. Verlint aan de piano, orgelspel door mevr. Van Hilten, declamatie van den heer Polanen en tenslotte vioolspel van den heer Verver. Een niet aangekondigd, maar daar- toch zeker niet minder gewaardeerd nummer van het program was een vertol king van enkele christelijke liederen door eenigc leden van het Politie-muziekgezel- Op gebruikelijke wijze is tenslotte deze feestvergadering gesloten, die opnieuw be wezen heeft, dat de organisatie-gedachte ook bij de christelijke politie-beambten sterk leeft en bij hen in goede handen is. Jachtrit Z. H. Jachtvereeniging Do Zuid-Holl. Jachtvereeniging houdt Za terdag 6 Maart. a.s. een jachtrit in de om streken van Noordwijk en Noordwijkerhout. rmeester is C J. Speelman, field mas ter D. Modderman. De meet .heeft plaats om 2.30 uur nam. >or het Palace Hotel te Noordwijk a. Zee. De jacht is voor belangstellenden op ver schillende punten zeer goed te zien. F.en auto met de vlag van de Zuid-Holl. Jachtvereeniging zal het parcours van de jacht zooveel mogelijk volgen en de ver schillende punten van belang aanwijzen. ACADEMISCH HISTORISCH MUSEUM Wegens de groote daarvoor betoonde be langstel Ing zal de tentoonstelling van ge- teekende en gegraveerde portretten welke het Academisch Historisch Museum in het Academiegebouw te Leiden wordt ge houden. worden verlengd tot en met Zater dag 20 Maart 1937. Aan de expositie is toegevoegd een por tret van Prins Willem van Oranje, den stichter der Leiclsche Universiteit, geteo- kend door den heer J. II. Sikemeier maar de gravure van Goltzius, .hetwelk door den kunstenaar ten geschenke is aangeboden aan het Museum. getuigenis, dat men van een dierbaren doo- de mochf geven, verlieten allen daarna den doodakker. die overgoten werd door het stralende lioht van den eersten Maartschen •lentedag. A. L O E F F COMMISSIONNAIR IN EFFECTEN ZU I DLAN D AAN- EN VERKOOP VAN EFFECTEN Verzilvering van Coupons en Lossingen RIJKSTELEFOONNET LEIDEN Opgaaf van nieuwe aansluitingen in de maand Februari 2444 L. I. H. Eikhuizen. in9pr. der N.V. Le vensverzekering Mij v d Nederlanden v 1845. L. v. Oud-Poelgeest 10, Ogt 2691 Mevr. B. A. FrielinkHollen, Verdam straat 56. 2758 P. J. van Hest, Da Costastraat 27 2570 F. A. H. Prowaseck. leider der kunst- gieterij, N.V. Ie Ned. Witmetaalfabr. te Loosduinen, Hugo de Grootstr. 5. 2962 Ir. R. H. Dewald, Ing. bij do N.V. Aerabeton, Koningstr. 36, Leiderdorp. 2508 H. J. C. Derksen, Plantsoen 51 3076 Chr. Fröbelschool, Heerensingel 28 3078 Gebr. Palm, Jan Vossensteeg 33 2981 H. de Beer, Mij. Advies Bureau „Aarab", Alg. Adm. en Rechtzaken, Merelstraat 52 3175 J. W. J. Diebeis, W. Rozenstraat 34 3209 M. D. Constandse, Ass. afd. Chef N.Z.H., Fagelstraat 41 3193 Jeanne Stoffers, arts, Tib. Siegen- beekstraat 1 3216 Mevr. Wed. Swama, Spaargarenstraat 30, Oegstgeest 3238 Mej M. Ramondt, Borneostraat 1, 32S6 Mr. E. Hesselink, Fred. Hendriklaan 3105 Eerste Leidsche Inkoop Combinatie „Elic", Utr. Veer 2. J. H. Nauta, arts, Javastr. 4, Oegst geest. J. L. H. Vierkant. Ie Binnenvestgr. 12a W. M. Post, v. Lennepstraat 17. K. op den Helde, Kraaierstraat 3c. Mej. TI. Meijer, J. v. Goyenkade 8. Mej. J. C. Meerburg, Cobetstraat 18. L. H. Tekamp, Morsehkade 31a. P. J. W. v. Zijl, Morsehkade 9a A. J. W. v. Pagée. J. v. Goyenkade 31 C. B. Velds, gep. O. I. ambtenaar, Emmalaan S. Oegstgeest. J. H. Vergragt, adv. en procureur. Wijttenbachweg 51, Oegstgeest. Leidsche Voetbal- en Athletiek Ver. U.V.S., secretaris H. Laman, Heeren gracht 49 Oegstgeester Tennispark „de Krocht", J. M. Dagmiaux. Fa. J. Bernards expeditiekantoor, Spie gelstraat 34. Foto Artistiek, A. A. Pijl, tevens foto- handel, Stationsweg 14. De „Boekenhal", In- en verkoop van alle soorten oude boeken, Stations weg 16. P. Dethmers, arts, Julianalaan 23, Oegstgeest. D. Louwerse, Mariënpoelstr. 17a. GEVONDEN VOORWERPEN IN DE MAAND FEBRUARI Portemonnaies, handschoenen, rijwielbe- lastingmerken, ceintuurs, sleutels, mutsen, een handtasch, een autoslinger, 3 vulpen houders. een reiszak, een lederen voetbal, twee zwarte handbeschermers, 3 nummer platen, een reserve-autoband, een zilveren amiband, een bril met hoornen montuur, een stalenboek, een punktroller, een 'boekje uittr. Kon. Landmacht, een stuk metaal, een rekenboekje voor Lagere scholen, een baga gerek van een auto, een rood kinderschoen tje, een padvindersmes, een verm. sleepket- ting, een pak cartonnen doozen, een bruine portefeuille, een bruine meisjesmantel, een dop van een benzinetank, een zaklantaarn, een zakmes in étui, een notitieboekje, een zwart bont, een groen étui met schrijfbe- noodigdheden, een konijn, een gladde gou den ring. twee boodschappentasschen, een onderdeel van een weegschaal, een envelop pe, inh. verzekeringsreclame, een schrift een vulpotlood, èen gouden zegelring, een zwarte heerendas met witte ruitjes, een ijze ren 2 K.G. gewicht, een damesarmband horloge, een dolkmes, een passer, een paar zwarte beenpijpen, een bruine jas, een kruis van een rozenkrans, een bruine jongensnet, een rapportenboekje van R. K. Par. meis jesschool, een stormlantaarn. Gevonden in de Electr. tram (stadslijn)i Vier paar handschoenen, een tompouce, een heer-enparapluie, een portem. met inh., een vlaggendoek en wimpel, een portem., een handschoen, 1 passer, een sigarenpijpje. Terug te 'bekomen en inlichtingen te ver krijgen eiken werkdag van 13 uur, behal ve Donderdags en Vrijdags ten politicbu- reele alhier. De gaande en komende man Uit Leiden vertrokken: J. Arkeveld, Amsterdam, Marnixstraat 405 III A. W. J. Beek, Utrecht, Bandoeng straat 3Sbis A. J. H. M. Beekman, Bre da, Veemarktstraat 32a A. W. Blanken, Rotterdam. Chr. de Wetstr. 50 L. Dom- browskiBluhm, Enschedé, Deurningdwars- slraat 18 P. B. M. ten Bosch, Den Haag, N. Zuilensteinstraat 5 A. E. van Braarn Houckgeest, Den Haag, Spieghelstraat 18 J. Brand, Wemeldinge H. Broek en fam., Zwolle, Herfterweg 4 J. H. C. Deters, Sas- senheim. Hoofdstraat 133 D. Dorrepaal, Ter Neuzen, Burg. Geilstraat 21 J. F. Driesens, Amsterdam, Koninginneweg 50 R. H. Evelein, Oegstgeest. W. de Zwijger laan 28 E. M. J. van Eijken, Wassenaar, Oranjelaan 9 E. C. Gibbon, Oegstgeest, Endeg. straatweg 5 H. de Heer, Oegst geest, Pr. Hendriklaan 8 H. den Hertog, Zoeterwoude. H. Rijndijk F 7 F. Heij- broek, Den Haag, Zijdelaan 26 C. Moll Horstman. Amsterdam, Transvaalkade 421 M. S. van Iterson, Den Haag. Regentesse .in 39 A. Ph. Egter van Wissekerke Jansen, Den Haag, Hazelaarstraat 9 Th. P. J. M. Kamp, Tilburg, Ringbaan Oost 149 F. Klaver en fam., Den Haag, Volkerak straat 46 K.. W. P. Krom en fam., Zoeter woude, H. Rijndijk F 54 P. E. S. C. Krom Amsterdam. N. Maesstraat 32 B. Masten broek en fam., Enschedé, Deurningordw.- straat 10 G. G. Maij, Hilversum, Erica straat 53 A. C. Meeuwes, Wemeldinge H. Molenaar en fam., Den Haag, v. d. Broek straat 15 S. Mooij, Amsterdam, Topaas straat lOhs. A. W. van Nes, Apeldoorn, Sophiapark 2 W. F. Pennenhurg, N. O. Indië E. E. Pennings, Rotterdam, Heno gouwerlaan 72 - H. v. d. Pompe, Rotter dam, Nw. Binnenweg 152 C. do Prie Alkemndfi B 112 J. Ranselaar. Arribern, Th. a K^mn'slaan 102 C. A. de Reede, Rstavia N. O. I. M. .T. Riethoven. Dieren. Hoflaan 15 G. G. Rondenburg. Hilversum, Startionsstraat 34 Th. C. Rotteveel, Aer- rlenhout. Leeuweriklaan 12 M. Schuster, Katzwang Dl. J. Schuur, Arnhem, Onder rle Linden 67 T. Slotboom, Eindhoven, Wilgenroosstraat 44a A. v. d. VijWei zen, Noordwijk, Golfweg 7 C. v. Weizen en fam., Pleinesl. 91 M. P. Wesselman. Alkemadc B 198 G. Wiehl, Breslau Dl., Bregittenthal 7. Te Leiden gevestigd: R. Albers, vertegenw., P. de la Court- straat 70 K. Baur, dienstbode, Hooigr. 76 TI. Beenhakker en fam., mach. tee- i kenaar, Coornhertstraat 8 B. P. Blok huizen, winkelbediende, Haarlemmerweg 39 A. C. M. v. d. Bosch, dienstbode, Haar lemmerweg 9 L. J. Dekker, kruideniers diende, Nw Rijn 9fla S. H. Gouw, H, de Grootstraat 3 TI. Heij en fam., Bredero- straat 35 F. J. Hilpisch en fam., schoor steenbouwer, Spieghelstraat 38a H. M. Hollebcek, buffetjuffrouw, H. Rijndijk 162a J. Huber, Sumatrastraat 90 E. Jonk- mnn, huishoudster. Botermarkt 17 J. Lagas en fam., gezagv. schecpvaartmij., P. J. Blokstraat 34 N. Lamme, Nieuwsteeg 27a Wed. A. C. Bosch v. LoenenLoe- nen en fam., J. de Wittstraat 18 G. Mar kus, ibuffetbediende, Haven 16a A. J. 1 Meershoek, dienstbode, Heerenstraat 33a L. A. Neels, los arbeider, Gasstraat 3 A M. Noordermeer, dienstbode, De Sittcrlaan 34 J. R. HofstedeOnnekes. Do Sitter laan 66a D. Pander en fam., Kabeljauw- steeg 3 E. Rietbergen, Soembastraat 72 D. de Ru, kruideniersbediende. Noord einde 15 J. M. Schoonhoven, zilversmid Ter Haarkade 8a J. F. Stolwijkf timmer man, Haarlemmerstraat S5a J. P. Toren vlied, 1.1. verpleegster, Meezenstraat 2 W. C. A. Vink, huishoudk., Groenhovonstraat 20 C. J. v. d. Voort, 1.1. instrument maker, Noordeinde 47 M. J. van Wijk. timmerman, Coornhertstraat 21 S. Zwart dienstbode, Hoogl. Kerkgracht 29 M. C. Zwetsloot, dienstbode, Havenkade 17 ROETBOOT VERMIST Door den 24-jarigen G. de II. is aangifte gedaan van de vermissing van een roeiboot uit de Ringsolot. Burgerlijke Stand ONDERTROUWD: J. Noppen 20 Jr f N.V. Maatschappij voor hypothecair crediet in Nederland (waarmede gefusioneerd de N.V. Maastrichtsche Hypotheekbank v. Nederland) Gevestigd te 's-Gravenhage Thans verkrijgbaar: 4 pandbrieven 99pandbrieven 98 met 2 uitloting per jaar Thei H. A. GHUWD; J. v. Tol en IV. SeUn B. M. Bo- denstaff en J. I. v. ZUp P. Dingjan en S. Platteel U W. F. Fllippo en M. A. v. Beek B. Hoek wed.nr en M. den Otter wede. C. Hop penbrouwer en S. v. d. Groep C. P. Marcells en E Boom A. P. v. SVaten en D. M. Zwart E. A Voskuil en Chr. M. Gorreeo. BEVALLEN: T. LangeveldDe Heer dr J. H. Vlasveld—Stolwijk dr J. Giisman-v. d. Steen zn H. Jongbloedv. Eek dr S. J. v. OudheusdenBokhorst zn P. F. M. de Groot —Winters zn J C. C. KoolDekkers dr M. v. d. WestenMaaskant zn W. v. Glnkel Stekeelenburg dr M. de Vries—v. Dorp OVERLEDEN: J. E. St< kens wewd.nr 78 jr W. v. Sti 63 jr - L. Bui -Bol v UIT DEN OMTREK ALPHEN a.d. RIJN OUDERAVOND KONINGIN EMMASCHOOL In het schoolgebouw aan de Jongkindt Coninckstraat werd gisteravond de jaarlijk- sche ouderavond gehouden. Deze school gaat uit van de Vereen, tot stichting en instand houding van een school met den Bijbel voor Buitengewoon Onderwijs te Alphen aan den Rijn. De belangstelling voor deze avond was groot. Daar de voorz. Ds. J. Th. Meijer ongesteld was, stond de avond onder leiding van den heer K. Salverda. Deze opende met het la ten zingen van Ps. 84 6 en ging hierna voor in gebed. Vervolgens deelde hij mede dat er aan deze avond nog iets bijzonders verbonden was. Ds. van Voorthuysen, de inspecteur van het buitengewoon onderwijs, heeft de zen dienst verlaten. En nu is het werk dat hij voor dit onderwijs gedaan heeft zeer veel geweest. Men heeft hem daarvoor willen eeren, en in tal van plaatsen heeft men op 24 Februari jl. een tentoonstelling gehouden van het werk dat op deze scholen gedaan wordt. Hier was het niet mogelijk op 24 Februari die tentoonstelling te houden, maar was hij verbonden aan dezen ouder avond. Ook in de middaguren was reeds gelegen heid gegeven voor 'bezichtiging, nadat het hoofd der school, de heer Lablans, een in leidend woord had gesproken. Hierdoor wordt bekendheid gegeven aan dit werk, dat helaas door het Prot. Chr. deel van ons volk zoo weinig wordt ge^ waardeerd. Volgens de statistieken bedraagt het aan tal kinderen dat dit onderwijs noodig heeft 18 op 1000. Op de openbare scholen zijn er 14 die er van gebruik maken, op de Room- sche 7 en op de Prot. Chr. slechts 4 van de 18. Echter is daar wel eenigszins een reden vor te vinden. Doordat het neutrale onder wijs hiervoor geld trekt uit de publieke kassen is dit onderwijs goedkooper dan het Christelijke, waar men op eigen middelen aangewezen is. Spr. hoopte dat hier SDoe- dig verandering in zou komen, en deed een beroep op de steun van ons Chr. volksdeel. Vervolgens werden door een zangkoortje, bestaande uit leerlingen der school, onder leiding van de onderwijzeres, mej. Ei'ber- gen, op keurige wijze eenige liederen ge zongen. Het hierna volgende lintenspel was ook heel aardig, terwijl vooral het zangspel ..Dp Kabouters" een daverend applaus oogstte. Het hoofd der school, de heer Lablans. gaf ook nu weer eenige inlichtingen voor dat in de klassen het werk bezichtigd zou worden. Dit betrof voorn, het leesonderwijs. Men neemt thans met een achttal leerlingen proeven betreffende het zg. globaal lezen Hier wordt afgeweken van het tot dusver gevolgde systeem van letters leeren, maar door het kind mj het beeld het woord te geven, tracht men hen het onderscheid tus- schen het eene en andere woord bij te bren gen. Do resultaten zijn tot dusver boven verwachting. Hierna was er gelegenheid bet werk te gaan bezichtigen. Het onderwijzend perso neel gaf gaarne de gewenschte inlichtin gen. Het was werkelijk verbazend wat daar op verschillend gebied wordt gepresteerd De algemeene indruk was dan ook dat de leiding der school in uitstekende han- Hierna hield de heer J. Tuinman een causerie over het onderwerp: „Het misdeel de kind op de gewone schóól". Met prak tische voorbeelden toonde spr. aan, dat dit de onderwijzers een straf is; dit is niet het ergste, een grootere straf voor de mede leerling, maar het ellendigste voor het kind. zelf. Aan het slot van zijn causerie deed snr. een beroep on 't gevoel van de ouders om hun kind 'niet t» martelen uit een val sche schaamte, en on het gevoel van bestu ren van andere scholen om ter wille van het leerlingental het misdeelde kind niet te ergeren, maar hen te zenden naar de school voor buitengewoon onderwijs. Daar zijn ze onder elkaar en worden zc bewaard voor een neerdrukkend minderwaardigheidsge voel. Door den heer Tuinman werd de mooie avond gesloten. RIJKSTUINBOUWWINTERCURSUS Deze week heeft de Rijkstuinbóuwwinter- cursus haar officieele eindles gehouden in tegenwoordigheid van den Rijkstuinbouw- consulent en het bestuur. Het diploma met aanbeveling „zeer veel vrucht" werd uitgereikt aan C. van der Plas en A. Ram, met ,»vecl vrucht" aan J. de Jong, II. D. Sampitnon en W. van der Laarse en „met vrucht" aan S. Geene, Joh. Vonk, A. Freles, J. T. Punt, J. H. Leksc, A. M. de Jong, G. Wulder, D. Koster en J. Leupen. Na afloop van de eindles werd onder do leeraren en de leerlingen nog de mogelijk heid en de wenschelijkheid besproken van een afdeeling van oud-leerlingen van Tuin- bouwcursussen te Alphen a d. Rijn. GOUDEN JUBILEUM A.s. Maandag hoopt de heer J. Smid den dag te herdenken waarop hij voor 50 jaar bij de N.V. voorh. Firma Van Rijn en Kloot in dienst trad. Van af 1900 is de heer Smid als meesterknecht in hot bedrijf werk zaam. SCHAKEN Maandagavond werden door de Alphen- sehe Schaakclub de volgende partijen voor de onderlinge bordenwedstrijd gespeeld. Groep I: D. BruntA. Post 10 C. BruntW. v. d. Roest 10 Groep II: J. KempenA. H. Balk 01 RietveldD. Vroom 01 VerschuurW. den Hoed 20 J. den HoedA. Breedijk 1—0 B. SmitJ. Vroom 1lx x) Uitslag beide gespeelde partijen. DE NIEUWE VERKEERSVERORDENING Op 13 Maart a.s. treedt voor onze ge meente de nieuwe verkeersverordening in werking. Hoewel deze verordening nog nader zal worden aangevuld- met bepalingen intake etop- en parkeerverboden, éénriiahti-mgsver- keer enz., bevat zij thans reeds verschillende artike/Len. weHkie voor onze gomeente nieuw zijn en die mede wijl op die naleving door de politie streng al worden gelet daarom de aarnd'adht wtrdliienen, inog te meer daar ieder Nederlander, wij zouden in dit geval kunnen zeggen ieder Alphenaar, geacht wordt de wet te kennen. Wij noemen de volgende artikelen: Parkeeren van motorrijtuigen Het is. tenzij pit verkeersoorzaak, verbo den, op de rijbaan een motorrijwiel op meer dan twee wielen 'of een rij- of voertuig in stilstand te hebben, indien aan de tegen overgestelde zijde, op een afstand van min der dan 15 M., op de zijlaan reeds een mo torrijtuig of -rijwiel op meer dan twee wie len of een rij- of voertuig staat. Bij rubberband een bel Het is verboden op wegen met rij- of voertuigen op geluiddempende 'banden tp rijden, indien niet tenminste een der inge spannen trekdieren van een of meer luid- klinkende bellen is voorzien. Paard en fiets Het is verboden, zittende op een rijwiel, op wegen een of meer rij- of trekdieren te besturen of te geleiden. Personenvervoer per rijwiel Het is den bestuurder van een rijwiel ver boden op wegen daarmede* a. een of meer personen te vervoeren; b. een last te vervoeren, welke langer is dan 4 meter en(of) breeder dan 90 c.M. Het verbod van het eerste lid, sub a, ia niet van toepassing: le. ten aanzien van tandems, voor zoover betreft het aantal personen, waarvoor deze kennelijk zijn bestemd en ingericht; 2e. op het vervoer van ten hoogste één kind, mits dit kind schrijlings is gezeten op een behoorlijke zitplaats, met de voeten op voetsteunen, op of aan het rijwiel beves tigd. Een stuur van minder dan 75 cJ<L Het is den bestuurder van een rijwiel ver boden daarmede op wegen te rijden, indien de stuurkruk breeder is dan 75 c-M. Dit geldt speciaal voor de Jonge dames, dio zoo graag hand aan hand de geheels rijweg in beslag nemen. (Dit staat niet in de verordening). Het is den bestuurder van een rijwiel op twee wielen verboden op we gen anders dan bij voorbijrijden, zich links RADIO DISTRIBUTIE DONDERDAG 4 MAART Programma III: 8.— Keulen, 9.05 ParUs R., 11.20 Keulen, 12.05 Parijs R.. 13.05 Brusel VI., 14.20 Gram.muz. GRD. 14.30 Parits R„ 15.20 Keu len, plm. 15.35 Londen Reg.. 16.20 Deutschl.s., 17.20 Keulen. 18-25 Parijs R.. 19.30 Berlijn, 21.05 Parijs R., 23.05 Boedapest of div.. 23.25 diversen Programma IV: 8— Brussel VI.. 9.20 Gram.- muz. GRD, 10.35 Londen Iteg., 13.40 Droltwlch, 14.20 Londen Reg., 15.35 Droltwlch, 18.20 diver- sen, 19.30 sportpraatje door den heer J. G. A. j Janssen, 20Droltwlch, 20.45 Londen Reg., 21.20 Droltwlch, 22.45 Londen Reg. VRIJDAG 5 MAART Programma III: S.— Keulen of dlv„ 10.10 Deutschl.s., 11.20 Keulen. 12.05 Parijs R., 13.05 1 Brussel VI.. 15.35 Keulen. 16.20 Parijs R„ 17.20 Keulen. 18 35 Brussel Fr., 19.2o Brussel VI.. 19.50 Londen Reg., 20.20 Biussel Fr.. 21.20 Beromun- ster. 21.35 Brussel Fr., 22.20 Brussel VI.. 22.30 Berlijn, 23.20 Parijs R. Programma IV; 8.— Brussel VI., 9.26 Gracn.- muz. GRD, 1-0.35 Londen Reg., 16.20 Droltwlch, 18.20 diversen. 18.45 Droltwlch, 20.Gram.muz. GRD, 22.00 Droitwich. Agenda Vrijdag 5 Maart, Stadsgehoorzaal 8 uur. Uitvoering Christelijke Harmonie Verecni ging met medewerking van tooneelgezel- Niet vasthouden aan auto's Het is verboden op wegen, met uitzonde ring van provinciale wegen, zich, gezeten op een rijwiel, te laten voorttrekken door- of vast te houden aan een rijdend motor rijtuig of rij- of voertuig of aan zich daar in bevindende personen. HAZERSWOUDE BEGRAFENIS D. BUITENHUIS Woensdagmiddag werd onder buitenge woon groote belangstelling op de algemee ne begraafplaats ter aarde besteld het stof felijk overschot van den heer D. Buiten huis, die vorige week zoo onverwacht door den dood werd weggenomen. Onder hen, die hem de laatste eer wilden bewijzen merkten wij op Burgemeester A. Warnaar en de beide wethouders, de heeren C. A. v. Dam en A. J. de Jong, oud-wethouder de heer D. de Bruijn, de heer B. den Braver, gemeente-secretaris, al de leden van den gemeenteraad, liet bestuur van de Groote Hazerwoudsche Droogmakerij en het bestuur van de plaatselijke afdeeling van de Holl. Maatschappij van Landbouw, van welke besturen de overledene deel uit maakte. Toen de kist in het familiegraf was bijgezet waarop een tweetal kransen waren neergelegd, trad naar voren de plaatselijke predikant der Ned. Hervormde Kerk Ds. P. L. Kieüil, die de ontroering schetste die door de gemeente ging bij het bericht van het zoo plotseling verscheiden van den heer Buitenhuis, waarbij weer op nieuw werd gezien hoe verrassend de dood kan zijn pn het daarom noodzakelijk is be reid te zijn, want er is maar éér» schrede tusschen ons en de dood. Dit sterven van een geliefden echtgenoot en vader beteekent voor het gezin een groot verlies, maar ook voor de gemeente, inzonderheid de Ned. Herv. Kerk, een groote slag. De overleden broeder toonde door zijn Christelijke levens opvatting mede te leven met anderen en heeft veel gedaan, zoodat wij hem zullen missen. Een groot voorrecht ish dat wij ge looven mogen dat hij zich geborgen wist in Jezus Christus, wat voor de familie een zeer groote troost is bij dit smartelijk ver lies. Met een troostwoord tot de weduwe en kinderen eindigde spreker. Hierop trad naar voren de Burgemeester der gemeente, de heer A. Warnaar, die den overledene herdacht als lid van den ge meenteraad, waarin de overledene vanaf 1919 onafgebroken zitting had. Met de ga ven en krachten door God hem verleend heeft de overledene steeds trouw gearbeid voor de belangen der gemeente, was steeds trouw op zijn post en heeft met strikte on partijdigheid dien arbeid verricht, waarbij" zijn advies steeds ten zeerste op prijs werd gesteld. Met dankbare herinnering voor wat de heer Buitenhuis voor de gemeente heeft gedaan zal hij blijven voortleven bij den Raad en ook bij de ingezetenen der gemeente. Door den heer C. A. van Dam, wethouder der gemeente, werd in herinnering gebracht wat de overledene voor de Chr. Hist partij,, die hij gedurende 18 jaar als lid van den gemeenteraad heeft vertegenwoordigd, had gedaan. De heer W. Buitenhuis, oudste zoon van Ondergeteekende geeft op als abonné op de NIEUWE LEIDSCHE COURANT voor minstens één jaar met recht op gratis nummers tot 1 April a.s. De nieuwe abonné wenscht te beta'en per kwartaal per week Als aanbrenger zou ik gaarr vangen het toegezegde KEURIG .'REMIEBOEK De aanbtenget: Naam..,, Woonp'aats: Adres: - Dit formulier op te zenden aan de Administratie Doorhalen i van de NiEUWE LEIDSCHE COUKANT. t niet verlangd wordt

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 6