Twee Gedenkdagen voor Jan van der Heyden DONDERDAG 4 MAART 1937 TWEEDE BLAD PAG. 5 POLITIEKE DAG STUDENTEN V. U. Mr. A. baron van Wijnbergen spreekt over „Onze taak als Christusbelijders Het Studentencorps van de Vrije Universiteit heeft gister in het gebouw aan de Vijgendam te Amsterdam een politieke dag gehouden, die om half elf door den rector corporis, den heer A. L. van Schelven, met Schriftlezing en gebed werd geopend. De morgenvergadering werd bijgewoond door den rector-magnificus van de V.U., Prof. Dr. J. Waterink. In de middagsa menkomst merkten wij op de hoogleeraren Dr. A. S i z 0 o, Dr. D. N a u t a en Dr. R. H. W o 11 j e r. 's Morgens heeft de heer H. C. G. J. v a n der Mander e, secretaris van „Volkenbond en Vrede", een referaat gehouden over Herziening van het Volkenbondspact Spr. gaf een overzicht over de oorsprong van de Volkenbond, waarbij hij Versailles releveerde, en vervolgens er op'wees hoe reeds jaren achtereen is gestreefd naar her vorming van de bond. Vooral na het conflict tusschen China en Japan en de Italiaansch- Abessijnsche oorlog is deze kwestie op de voorgrond getreden. Volgens spr. moet hervorming van de Vol kenbond vooral beteekenen ontwikkeling en versterking van de gedachten, die in het Vol kenbondspact zelf besloten liggen. De ver- eeniging „Volkenbond en Vrede" heeft hier over, zei spr., een Memorandum in het licht gegeven, waarnaar hij verder verwees. De vraag kan gesteld worden of Nederland een taak te vervullen heeft. Voor spr. staat dit vast. Hij meent dat het gevaar van binnen den Volkenbond blijven minstens gelijk is aan de opzegging van het lidmaatschap door ons land. Ingaande ten slotte op de beginselen van de Volkenbond wees spr. op Hugo de Groot als een der grondleggers hiervan, om nader aan te toonen hoeveel in dit opzicht tot de grond toe moet worden afgebroken en op nieuw opgebouwd. Slechts langs geleidelijke weg, eindigde spr., kan de rijpheid in het innerlijk der openbare meening worden ver kregen, die noodzakelijk is voor het slagen dezer groote gedachte. Onze taak als Christusbelijders Over dit onderwerp heeft in de middagver gadering gesproken Mr. A. baron van Wijnbergen, oud-lid van de Tweede Ka mer, die zijn vreugde er over uitsprak voor de studenten der V. U. te kunnen optreden. Door deze V. U. is een heerlijk resultaat ver kregen, en dat door een betrekkelijk kleine groep der bevolking, die diep en krachtig haar beginsel beleeft. Wijzende op dé diepe ernst dezer tijden, zeide spr. opzettelijk te. gewagen van onze, d.i. de gemeenschappelijke taak van alle Christusbelijders. Er zijn vroeger ook zware tijden geweest, die zich kenmerkten door ver val in godsdienst en zeden, maar deze tijd overtreft toch alle vroegere in opstand van den mensch tegen God. Ter kenschetsing hiervan memoreerde spr, dat het op 7 Fe bruari j.l. gehouden groote godloozencongres het eerste is sedert de schepping der wereld. Dit congres poogt een algemeene opzettelijke actie tegen God over de geheele wereld te ontketenen. Hiertegenover staat nu, ging spr. voort, de roeping der Christenheid, waarbij het, zei spr., de roeping der kerk zal blijven het Evangelie te verkondigen, maar waarbij de beleving van het Evangelie moet worden be tracht door de Staat, door het gezin en in de maatschappij. Spr. beroept zich op pauselijke uitspraken en op den arbeid van Kuyper, Lohman en Schaepman om te ondersteunen zijn opwek king om als Christusbelijders in gemeen- schappelijken strijd op te treden op staatkun dig terrein. Vervolgens huldigt spr. den minister-presi dent Dr. H. Colijn, die door zijn Militiewet van 1911 er toe meewerkte, dat ons land bui ten den oorlog bleef; die reeds in 1923 zijn financieele adviezen gaf; die de laatste jaren aan het hoofd van het kabinet staat en door zijn relaties met het buitenland het aanzien van het volk heeft verhoogd. Deze Christen staatsman, betuigt spr., is een kinderlijk geloovige, die geen dag begint zonder God. Een politieke rede houdt spr. hier niet, maar wel wil hij met het oog op de verkie zingen zeggen, dat ons land Christelijk moet blijven geregeerd, ongeacht de uitslag der verkiezingen. Bij het laatste debat in de Eer ste Kamer heeft men den ernst van den toe stand ingezien en met instemming maakte spr. gewag van de redevoeringen der heeren de Savornin Lohman, v. Lanschot en Anema, alsook van de rede van Dr. Colijn. Mèt den Wij hebben noodig, besloot spr., een Christe lijk kabinet zonder meer, waaraan steun kan worden geboden door ieder die de handha ving der Christelijke beginselen voorstaat. En dat kabinet moet in de eerste plaats worden gesteund door alle Christusbelijders. Hoest bij kinderen DHec borstje inwrijven met Dampo. Po» 50. Doos 30 cc. Bij Apoth. en Drogisten. aiWPO lucht op en geneestl POSTVERVOERTARIEVEN NAAR INDIE AANMERKELIJK VERLAAGD Extra luchtrecht vervalt geheel Bijna alles voortaan per luchtpost 's-Gravenhage, 4 Maart. In een persconferentie heeft de directeur-generaal der P.T.T., ir Damme, mededeeling ge daan van eenige belangrijke wijzigingen in het postaal verkeer tusschen Nederland en Indië, zooals deze in een binnenkort ver schijnend Kon. besluit zullen zijn opge nomen. Van groot belang voor dit verkeer is de afschaffing van het extra-luchtrecht voor de voor Indië bestemde brieven en briefkaarten, waardoor een aanzienlijke verlaging van de voor deze brieven ver schuldigde porti wordt verkregen. Zooals bekend, bedraagt 't gewone porto naar Indië thans voor briefkaarten 5 cent en voor brieven voor de eerste 20 gram 6 ct en voor elk volgend gewicht van 20 gr. 5 ct. Wenscht men echter gebruik te maken van de verzending per vliegtuig, dan is daarvoor een extra luchtrecht boven die porti verschuldigd en wel voor briefkaarten 20 cent en voor brieven t.m. 5 gram 30 ct. voor brieven van 5 t.m. 10 gram 50 ct. enz. Dit extra-luchtrecht wordt nu in zijn geheel afgeschaft, terwijl de frankeering dan wordt voor briefkaarten 10 cent en voor brieven 12% cent voor elke 10 gram. Voor briefkaarten beteekent deze maatregel dus een verlaging met 15 ct. Voorts blijkt de belangrijke beteekenis van de voorgenomen wijziging voor brie ven wel uit het volgende staatje: geldend nieuw tarief tarief Tot 5 gram 36 cent 12% cent 5 tot 10 gram 56 cent 12% cent 10 tot 20 gram SI cent 25 cent 20 tot 30 gram f 1.11 37% cent 30 tot 40. gram f UI 50 cent 40 tot 50 gram f 1.66 62% cent 50 tot 60 gram f 1 66 75 cent 60 tot 70 gram f 2.21 87% cent enz. Deze wijzigingen zullen er natuurlijk toe bijdragen eenerzijds, dat het luchtpostver- voer naar Indië enorm zal toenemen, en aan de andere kant dat de verzending per gewone land- en zeemail zeer sterk zal in krimpen. Ten aanzien van het vervoer per boot is een zekere restrictie toegepast. In de eerste plaats wordt hierbij voor brieven niet. lan ger de frankeering van het binnenland toegepast (6 cent voor de eerste 20 gram), maar wordt het voor het internationaal ver keer geldende tarief van toepassing ver klaard, dus voor de eerste 20 gram 12% ct. en verder voor elke 20 gram 7% ct. Het tarief voor briefkaarten blijft op 5 cent. gehandhaafd, terwijl als nieuwe maatregel de mogelijkheid van het gebruik van een postblad van 6 cent wordt ingevoerd. Als regel door de lucht Verder ïs bepaald, dat het vervoer van brieven als regel door de lucht geschiedt, en dat zij slechts op verzoek van de afzen ders per boot zullen worden verzonden. Met het oog op de groote waarde van een goede, snelle en niet dure postverbinding met Indië heeft het Staatsbedrijf der Pos terijen gemeend, ten einde bovengenoemde maatregelen te kunnen verwezenlijken, zich een geldelijk "offer van ongeveer 700.000 gulden te moeten getroosten. Begin In Juni De beslissing daartoe werd echter nog verhaast, doordat een andere mogendheid. Engeland, eveneens stappen in dezelfde richting heeft ondernomen. De nieuwe D.C. III-toestellen van de K.L.M., die om hun grootere capaciteit noodig zijn, zullen met de eerste vlucht in Juni in dienst komen, zoodat dan goed- kooper luchtvervoer zal kunnen ingaan. Wat. het vervoer van Indië naar Neder land betreft, kan nog worden medegedeeld, dat bij de administratie der posterijen al daar soortgelijke maatregelen als bovenge noemde zullen worden genomen. De beslis sing hieromtrent is in Indië nog niet ge nomen, doch is spoedig te verwachten, zoo dat het verlaagde tarief daar te lande dan in werking kan treden met de eerste retour vlucht in de tweede helft van Juni. De afschaffing van het luchtrecht zal niet gelden voor post, afkomstig uit tus- schenliggende landen. Het oogenblik "der onthulling vari het To orop-monumerii fiabij hei Gemeente' Museum te Den Haagna de overdracht van het monument aan het gemeente', bestuut, Luitenant-Generaal Jhr. W. Röell Afscheid van het Arnhemsche garnizoen Het geheele Arnhemsche garnizoen heeft gistermorgen op de Kemperheide inspectie gehouden voor Jhr. W. Roëll, commandant van het veldleger, die het aldaar bescheiden had, in verband met zijn a.s. vertrek. Reeds in de stad trok het militair vertoon, het in vol ornaat uittrekken van de troepen veel bekijks en velen trokken mede naar de Begunstigd d-oor een stralende voorjaars dag is het een prachtig schouwspel gewor den dat degenen die het zagen lang in het geheugen zal blijven gegrift. Nadat de generaal was verschenen en de militaire eerbewijzen gebracht waren, sprak Jhr. Roëll de troepen toe. Hij herinnerde aan de sehoone dagen van het vorstelijk huwelijk en deed vervolgens een historische greep uit de geschiedenis van het 8e en 19e Reg. In fanterie en van'het Korps Rijdende Artille rie, die aangetreden stonden. Ten slotte wenschte hij. de weermacht en allen persoonlijk het allerbeste en eindigde met de woorden: Houdt vast de traditie en weest trouw aan Oranje, dan zal het ons land goed gaan. De scheidende commandant werdi toege sproken door den commandant der lie divi sie gen.-majoor W. F. S'illevis, die zeide dat de naam Roëll onafscheidelijk verbon den zal zijn aan de wederopleving van de weermacht. Hierna werd het défilé gehouden, dat een imposante aanblik bood in het schitterende zonlicht. DE MOEILIJKHEDEN BIJ DE BOLLENKWEEKERS Het vorig jaar was vol teleurstellingen Algemeene vergadering van het Holl. Bloembollenkweekers genootschap Op de algemeene vergadering van het Hollandsch bloerabollenkweekersgenooi- schap noemde de voorzitter, de heer S. Schoneveld het jaar 1936 een mager jaar. dat vele teleurstellingen bracht. De s&neerinesmaatregelen drukken zwaar op het bedrijf en het offer, dat de bollen kweekers hiermede brengen aan de gemeen schap is voor velen te zwaar geweest Begrijpelijk is dan ook de algemeene on te\redenheid en twijfel a<an de noodzakelijk heid der getroffen maatregelen. Spr. ziet een nieuwe crisis komen. n.l. een strijd tusschen voor- en tegenstanders der regee- ringsmaatregelen. Blijft de vraag, wat er van het vak terecht komt, als de saneerings maatregelen zouden verdwijnen. Hij vreest, c'at bandelooze vrijheid zal omverwerpen wat bereikt is. De internationale verwikkelingen en niet alleen de binnenlandsche cultuur zijn de oorzaken van het groote surplus. Er moet gewaarschuwd worden tegen een ondoor dachte daad. De kweekers moeten zelfstan dig en verstandig oordeelen, welbewust en ernstig overwegen wat ze zullen doen. Kweekers en exporteurs moeten tot samen werking komen. Een eeresaluut brengt spr aan de exporteurs, die reeds met de kwee kers aan één tafel gaan zitten. De contactcommissie, die onlangs ont- De commandant van het veldleger, jhr. W. Röell, heeft gisteren, in verband met zijri aftreden afscheid genomen van de troepen te Ede. Tijdens het défilé der troepen voor den scheidenden commandant. slond en poogt de vijf organisaties tot een gezamenlijke actie te vereenigen heeft reeds goed werk gedaan. Jammer is het, dat de Alg. Vereen, voor bloembollencultuur zich na eerst meegewerkt te hebben, heeft teruggetrokken. De pogingen om de export naar Amerika te verbeteren zijn heions op een teleurstel ling uitgeloopen, ondanks het ijverig pogm van prof. van Slogteren en de heeren Arentshorst en van Zonneveld, wie hulde gebracht wordt voor de moeite, die ze ge nomen hebben. De kweekers dienen bij den voortduur te trachten hun bollen zoo gezond mogelijk te leveren. Besloten werd over te gaan tot oprichting van een boekhoudbureau dat te Heemstede gevestigd zal worden. Ook zal een propa gandist aangesteld worden. De Rundveeteeltregeling In de te Arnhem gehouden bestuursver gadering der Geldersch-Overijselsche Maat schappij van Landbouw is o.a, ook gespro ken otver de 'rundveeteeltregeling. Aan het K.N.L.C. zal worden verzocht, de wenschelijkheid te willen overwegen om aan te dringen op zeer geleide.lijke verrui ming van het aantal kalverschetsen. Intrek king van de teeltregeling voor het. rundvee meent het bestuur nog te moeten ontraden De teeltregeling, toegepast door de beperking van het aantal kalveretn, heeft tot dusverre geen invloed gehad op de hoeveelheid melk Poch deze is inrtegendeeJ vermeerderd, door dat de'hoeren, mede uit vrees dat het aantal melkkoeien ook beperkt zou worden, alle oude koeien hebben aangehouden. Deze moe ten echter wel gelijdelijk verdwijnen en ovet eenigen tijd zal de getroffen regeling van grooten invloed zijn op de hoeveelheid meJk Wordt de thans geldende regeling gehand haafd, totdat er meer geëxporteerd kan wor den, dan zal de vraag naar zuivelproducten en vleesch grooter zijn dan het aanbod, het geen ernstige gevolgen kan hebben voor onzen export Dit tekort zal over een tijd perk van circa vijf jaren bestaan, daar een kalf over dat tijdvak op de volJe melkpro ductie kan zijn. Daarom zou het bestuur een zeer geleidelijke verruiming van het aantal kalverschetsen een maatregel van wijs be1 leid achten. Chr. Jonge Boeren- en Tuindersbond Provinciale afd. Zuid-Holland Bovengenoemde afd. hield j.l. Zaterdag middag te Rotterdam een bestuursvergade ring onder leiding van den heer C. Vink. Het doel van deze bijeenkomst was in de eerste plaats te bespreken de gevoerde en nog te voeren propaganda. Het bleek uit de mededeelingen van den voorzitter dat al heel wat gedaan was en ook heel wat bereikt Contact is gezocht met verschillende land- bouwonderwijzers o.a. te Barendrecht, Maas land en Dubbeldam, terwijl ook te Zwijn- drecht pogingen zijn aangewend om te komen tot oprichting van afdeelingen van de CJ.B.T. Vele landbouw- en vakonderwijzers hebben hun volle medewerking toegezegd, zoodat de Prov. afd. Z. H. binnen niet al te langen tijd zeker een voorname plaats zal innemen in de rij der Prov. afdeelingen van Chr. jonge boeren en tuinders. Kroon t Te G i n n e k e n is in den ouderdom van 74 jaar overleden de heer A. Kroon, diie ge durende vele jaren iai het kerkelijk, politiek en maatschappelijk leven een vooraanstaan de plaats innam. Hij was 25 jaar lang lid van de Gemeenteraad voor de A.R. Partij. Gedurende 8 jaar was hij wethouder en wnd- Burgemeester. Vooral in de mobilisa- De overledene was oprichter en kassier vaai de Boerenleenbank te Ginneken, secre taris van het Chr. Schoolbestuur, secretaris van de Kiesvereen. Ned. en Oranje, een be stuurslid van Renkum Vooruit. Voorts was VAN DE TRAP GEVALLEN Gisteravond is in de tweede Jan Steen straat te Amsterdam een 56-jarige man van de trap gevallen. Met een schedelbasis fractuur, is hij .door den geneeskundigen dienst- naar het- Wilhelminagasthuis ver" voerd. Op s Maart 300 jaar geleden geboren Op 28 Maart vóór 225 jaar overleden Technicus en kunstenaar De uitvinding van de moderne slangenbrandspuit heeft een groote ontwikkeling in. het blusohwezen met eich meegebracht. Deze uitvinding staat in onmiddellijk verband met den naam van den tech nicus Jan van der Heyden, die 300 jaar geleden te Gorinchem werd geboren. ooals ieder zal begrijpen, hebben de brandweerlieden altijd veel belangstelling gehad voor hun grooten voorganger, Jan van der Heyden, den uitvinder van de slangen brandspuit. Ter gelegenheid van zijn 300sten geboortedag op 5 Maart zal, in het Amster- damsch Historisch Museum (Waaggebouw) een tentoonstelling ter herinnering aan hem geopend worden. Op dertien-jarigen leeftijd kwam Van der Heyden met zijn ouders, zijn vader was oliemolenaar naar Amsterdam, waar hij is blijven wonen en werken. Na eerst spiegel- en lijstenmaker te zijn geweest ging hij zich toeleggen op het ver vaardigen van stukken waaromheen de lijs ten moesten passen: n.l. de schilderkunst. Hij werd een verdienstelijk schilder van stadsgezichten, landschappen en stillevens. Bij deze kunst bleef hij evenwel niet, want ook de techniek kreeg hem te pakken. En van de in 1669 te Amsterdam ingevoerde staatlantarens was hij de uitvinder. Op dit gebied kwam Amsterdam in de voorste rij der wereldsteden. In 1661 trouwde hij en zijn zoon Jan Jr., die hem werd geboren, heeft naderhand zijn vader bij de vervolmaking vam de brand spuit trouw terzijde gestaan. Het Jaar van de uitvinding Hoewel Jan van der Heyden de man is van de belangrijke uitvinding der slangen brandspuit moet toch vermeld, dat Jan bij zijn technisch werk geholpen werd door zijn broer Nicolaas, die landmeter was en goed werk deed als generale opziener" der schutsluizen en wateren der stad. Beide mannen hadden reeds lang op mid delen gezonnen om een doeltreffende ver betering aan te brengen in het brandblusch- wezen. In 1672 slaagden zij daarin, waar door een groote omkeer in het brand- blusehwezen werd teweeg gebracht. Het was den Van der Heydens gelukt een spuit uit te vinden, welke klein en licht was, en zonder paarden, door slechts yijf of zes mannen spoedig ter plaatse van den brand kon worden gebracht. In weinige oogenblikken kon deze spuit water geven. Het voordeel van de spuit was, dat ze van een zuig- en perspomp was voorzien, zoodat men een onafgebroken straal verkreeg. Den vroegeren omslag van in rijen ge schaard volk, om het water uit de gracht te scheppen en het van hand tot hand laten gaan van de brandemmers, teneinde die in den bak van de spuit te ledigen, had men niet meer van noode. In hetzelfde jaar van zijn uitvinding werd Van der Heyden stadsbrandspuitenfabri- kant en werd hij, wat men tegenwoordig commandant zou noemen van Amsterdam. Ocrtooi op zijn uitvinding verkreeg Van der Heyden in 1677 en op een bord in het voorhuis van zijn woning, welke hij in 16S1 in de Koestraat te Amsterdam betrok, liet hij schilderen: „Geen brand zo groot of fel of snel int overhaalen Die 't machtig Slangennat niet vaardig uit kan maaien". In 1690 gaf Van der Heyden zijn beroem de Spuitboek, waar ook zijn zoom Jan aan meewerkte, uit. Resultaten van zijn methode Op 12 Januari 1673 werd de spuit voor de eerste maal bij een groote brand te Amster dam gebruikt/Veel moeilijkheden had Van der Heyden daarbij te overwinnen, maar de resultaten, die hij bereikte waren verbluf fend en verrassend. Spoedig daarna werd de roem van den grooten uitvinder alge meen verbreid. Later werd het bluschmateriaal in tal van opzichten geperfectioneerd, maar aan Jan van der Heyden komt toch de eer toe, dat hij de grondslag heeft gelega voor het moderne blus- schiugswerk en op die wijze de aan gerichte schade door brand, wist te beperken. Voor de uitvinding b.v. bedroeg de jaar- lijksche brandschade in Amsterdam 341.376 en na de uitvinding 3670. Dezen veelzijdig man, die de gaven <mn kunst en techniek in zich vereenigde, zal men blijven huldigen als den grondlegger van het nieuwe en nog steeds uitmuntend gebleken systeem van brandblussching. Op 28 Maart 1712 vóór 225 jaar stierf hij in den ouderdom van 75 jaar en werd in de Oude Kerk te Amsterdam begraven. Bij de 200-jarige herdenking van zijn sterf dag op 28 Maart 1912, werd ter zijner nage dachtenis in het gebouw, staande op de plaats waar Van der Heyden eens woonde, een gedenksteen voor hem onthuld. Te Rotterdam geschiedde dit op 10 Mei 1923 in den gevel van het Reserve Spuithuis aan het Groote Kerkplein ter herinnering aan de uitvinding 250 jaar geleden. De brandspuit vóór dat Jan van "der Heyden er verbetering tri bracht. Met de (leeren) emmers werd de bak gevuld en de straalpijp kon maar in enkele rich' tingm gebruikt, worden VRIJMOEDIG iment die den Zonde.- hem 't Sensatieblad De Telegraaf Is een van de betweters Die graag fungeert als spreektrompet Van de cadetten-eters. Als je De Telegraaf gelooft Is 't leven heusch geen pretje Als je de dag beginnen moet Zonder een versch cadetje. Ja erger: dat er crisis is Is voor een deel te wijten Aan 't feit dat Nederland nog steeds Op „zaagselbrood" moet bijten. Als je de „groote waarheid" leest, Hierboven opgenomen, Dan lijkt het dat de bakker gauw Van honger om zal komen, Want als straks de cadetjés-man Bedankt oud brood te eten Aan ivie moet al dat „zaagsel" dan In vredesnaam gesleten Het is of Neerland staat of valt Met d' eters van cadetten Die 's morgens om een uur of acht Hun luiken open zetten! En zouden deze kwieke lui (Geen bakker kan ze missen!) Alléén het nachtlijk aanvangsuur Der bakkersknechts beslissen Zou 't traagste deel van Nederland De werkers commandeeren Om drie of vier uur op te staan, Wanneer zij dat begeeren? Het lijkt op 't lïberaoX systeem Van lang vergeten tijden. Het is nu, als van ouds, gedóefrid te lijden. LEO LENS (Nadruk verboden) De blijvende strijdvraag Moeten wij dan, wat de Vakorganisatie betreft, maar steeds bij de eerste beginselen blijven staan en kunnen wij nooit tot de volmaaktheid voortvaren? Het schijnt wel zoo te zijn, want uit de Verzekerings agent, het orgaan der Christelijke organi satie op dit gebied blijkt, dat de z.g. moderne vereeniging verstoord is over het voeren van propaganda voor eerstgenoemde organi satie. En het is waarlijk ontstellend als men in het moderne orgaan schrijft: Zijn betoog komt eigenlijk neer op dat van zekeren Farizeër, die dankte dat hij niet was gelijk de tollenaar. Wie geeft hem het recht om te oordeelen over de overtuigingen van anderen? De eerste vraag zou zelfs kunnen luiden of hij die kent Hierin schuilt de grondfout. Menlaat de beslissing bij djen mensch. Terecht reageert de Verzekeringsagent hierop met dit verweer: Men ziet onze beginselen als een soort praedicaat, dat men naar gelang van .de omstandigheden kan voeren of achter wege laten en voor zijn organisatie denkt onze opponent zich de mogelijkheid nog in, dat ze wel rekening houdt met de beginselen van Gods Woord. Wij wijzen dat woord praedicaat aan ons adres beslist af. Wij voeren ge>en praedicaat christelijk, maar zijn de Nederlandsche Chr. Bond van Verzeke ringsagenten en Ziekenfondsboden en- hebben als richtsnoer voor onze bond aanvaard, de onveranderlijke beginselen van het Woord Gods. Voor al onze arbeid verwachten wij alleen heil van dde beginselen. Beginselen, die levend maken zijij, waarvan we de kracht in ons eigen leven ervaren. En met nadruk worden de Christenen gewaarschuwd, die op velerlei gehied voor Gods eere ijveren, maar op dit terrein neutraal zijn. Voor hen geldt deze ver maning: Als lid van de neutrale vakbeweging "verzetten ze zich op het terrein der sociale actie tegen Christus, omdnf hun organisatie statutair de christelijke be ginselen buitensluit. Wij hebl>en in Christus de eenheid te zoeken ook op het sociale terrein van het leven: wie buiten Hem die eenheid zoekt, die ver gadert niet, maar die verstrooit Wij willen èn zuilen deze vrienden steeds weer wijzen op hun roeping, want dat. is onze dure roeping tegenover hen. Het moge onzen opponent onverschillig wezen hoe men zich organiseert, hij zegt ten minste: „Tot dusverre heb il< steeds hef standpunt ingenomen, dat ieder voor zich bepalen moet hoe hij zich wil organiseeren." Wij voor ons verwerwn op grond van Gods Woord dergoliika beschouwingen en zullen blijven voort gaan onze vrienden daarop te wijzen En hoe vreemd het ook moge klinken voor deze menschen het. goede blijven en zoeken en aanprijzen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 5