PONDERDAG 4 MAART 1937 EERSTE BLAD PAG. 2 Het jnoderne pijnstillende middel met de. buitengewone 'werking is Instantine rJt.ilt ert voorkomt pijnen! (Adv.) Buitenland DE SOCIALE ORDENING IN DE VER. STATEN Lewis krijgt steun van officieele zijde '/tijn positie aanzienlijk versterkt! De positie van Lewis, den leider van het Comité voor industrieele organisatie (Cio), els „industriedictator" in de Vereenigde Staten, is aanzienlijk versterkt door het tot stand komen van het compromis met de staalindustrie, hoewel zijn eisch inzake het „closed shop"-prncipe nog steeds niet werd ingewilligd. De overeenkomst met de staalindustrie ■wordt herhaaldelijk als de „grootste" ge beurtenis in de Amerikaansche arbeiders beweging" of als „een historische gebeurte nis" gekenschetst. Momenteel stelt Lewis den president 'der Amerikaansche arbeidsfederatie (AFL.) Green, volkomen in de schaduw en het is heel goed mogelijk, dat het Cio een machtspositie zal gaan bekleeden, zooals de !A.F.L. nooit heeft kunnen bereiken. In dit verband is het teekenend, dat van officieele eijde reeds andere industrieën werden aan gespoord, het voorbeeld van de staalindus trie te volgen, d.w.z. de 40-urige arbeids week in te voeren, de loonen te verhoogen cn de vakvereenigingen te erkennen. De bondsminister van arbeid, miss Per kins, juicht de overeenkomst in de staal industrie toe en noemt haar „het belang rijkste succes der laatste jaren in de rich ting der collectieve arbeidsovereenkom sten". Deze overeenkomst toont volgens miss Perkins aan, dat de betrekkingen tus- schen arbeiders en werkgevers in een mo derne fase zijn getreden. Lewis zelf ziet in de tot stand gekomen overeenkomst het grootste succes, dat de Cio tot nog toe heeft weten te bereiken en is van meening, dat zulks niet zonder in vloed zal blijven op de onderhandelingen in de kolenindustrie. Hij heeft thans voor gesteld, de onderhandelingen welke mo menteel gevoerd worden over de nieuwe arbeidscontracten in de bruinkool-industrie tot 9 Maart te verdagen om zooals hij zegt, beide partijen tijd te geven haar standpunt nader te bepalen. Ook in de Amerikaansche schoenindus trie heeft Lewis thans de strijd doen ont branden. Het „Cio" heeft n.l. de oprichting bekend gemaakt van een vakvereeniging der „Vereenigde Schoenmakers van Ameri ka". die bij haar stichting 20.000 leden in alle deelen der Vereenigde Staten telt De nieuwe vakvereeniging zal reeds binnenkort beginnen niet het voeren van een energieke propaganda onder de schoen makers volgens de bekende methodes bet „Cio". Jloosevelt wil geen derde ambtsperiode Hij blijft aan tot 1941 President Roosevelt heeft tijdens de Wekelijksche persconferentie verklaard, dat een Zondag j.l. in de „New-York Times" {verschenen artikel over zijn politieke in lichten en verdere plannen is geschreven op grond van een onderhoud, dat hij aan genoemd blad heeft toegestaan. Volgens dit artikel is Roosevelt vast besloten, zich na afloop van zijn tegenwoordige ambtsperiode uit het po litieke leven terug te trekken. Hij wenscht dan evenwel het land niet ach ter te laten in dezelfde grondwettelijke situatie, waarin Buchanan het destijds aan Lincoln overgaf. Ofschoon Roosevelt inziet, dat hij ge durende den hem nog resteerenden tijd niet bij machte zal zijn, alle problemen in de Vereenigde Staten definitief op te lossen, hoopt hij toch het zoover te brengen, dat zijn opvolger daartoe wél in staat zal zijn. f Door deze verklaring worden dus alle ge ruchten gedementeerd, volgens welke Roo sevelt er naar zou streven, voor de derde maal gekozen te worden tot president. Zooals men weet, wenscht de president ivóór alles, dat ten spoedigste maatregelen getroffen worden, opdat zijn hervormings plannen niet opnieuw door „reactionnaire rechters" ongeldig worden verklaard. Hij wenscht o.m., dat de regeering in staat worde gesteld, de productie te regelen cn op te treden tegen prijsopdrijving, spe culatie en tegen onsociale werkgevers. Htj wil, dat de regeerin^ over de macht be schikt om, indien noodig, werkgevers en arbeiders tot overleg te dwingen. Zooals hekend, is Roósevelt voor nemens, in radio-redevoeringen binnenkort zijn plannen den volke nader uiteen te zet ten. Amerika's neutraliteit De senaat der Vereenigde Staten heeft thans de ontwerp-wet inzake de permanente neutraliteit goedgekeurd en doorgezonden aan het huis van afgevaardigden. In den loop der debatten, welke aan d< stemming voorafgingen, heeft senator Hi ram Johnson, naar de „United Press" noL meldt, krachtige oppositie gevoerd tegen het ontwerp, waarbij hij zijn standpunt moti veerde met het reeds door senator Borah naar voren gebrachte argument, dat de toe passing van deze wet, volgens welke de uit voer van waren uit de Vereenigde Staten naar oorlogvoerende landen niet door middel van Amerikaansche schepen mag geschieden, de Vereenigde Staten juist maakt tot bond genoot van Engeland in den Atlantischen en van Japan in den Stillen Oceaan, daar deze belde landen over de sterkste oorlogsvloten ln de beide Oceanen beschikken en dienten gevolge hun handelsschepen het beste kunnen beschermen, De Spaansche burgeroorlog 0VIED0 VAN DE BUITEN WERELD AFGESLOTEN Rechtsche vliegtuigen bombar deeren n.b. eigen stellingen! Generaal Miaja heeft aan de journalis ten verklaard, dat de nationalisten weder om een kracliligen aanval hebben ontkf.'end in den seo:or van de Jamara op Morata de Tajuna en ValJecas. Zware Duitsche batterijen, die zijn opge steld aan den anderen kant van den Cero de los Angeles, hebben de volkswijk Cava- pies gebombardeerd. De schade is aanzien lijk, terwijl er vrij wat slachtoffers onder 1c burgerbevolking gevallen zijn. Uit San Sebastian word gemeld, dat ru;ni 3000 gewonden van het front in Asturië te Bi bao zijn aangekomen. Verscheiden dui zenden gewonden zouden voorts opgenomen zijn in ziekenhuizen in Asturië en verschi - lende plaatsen van Biscaye Met ingang van 11 Maart wordt 't brood- verbruik 1e Madrid gerantsoeneerd. Dage lijks wordt 300 gram per hoofd verstrekt Het rantsoenstelsel geldt ook voor een aanta dorpen in de nabijheid der hoofdstad Oviedo geheel afgesneden De verdedigers van Oviedo hebben than; hun laatste verbindingsweg met de buiten- ereld moeten prijs geven, en rijn nu var. al e kanten door de As urische en Baskische strijdkrachten omsingo.'d. Deze omsingeling is het gevolg van de verovering van den San Claudio-pas door de regeeringstroepen en deze pas vormde den cpnigen verbindingsweg, waarlangs de be- legerdem van Oviedo nog, van Grado uit, mu nitie en levensmiddelen kregen toegevoerd. De Claudio-pas werd dan ook tot het laat ste toe hardnekkig verdedigd. Reeds vroeger hadden de bekende Asturische mijnwerkers- ro'onnes hier stormgeloopen tegen de nalio nalistische steJlingen, doch met zware ver liezen waren zij teruggeslagen. Gisteren echter werd een nieuwe gewel dige aanval op de reclvsche posities onder nomen. Het is een der bloedigste episodes geworden van het offensief tegen Oviedo. Drie uur lang liet de regeeringsartillerie een ononderbroken hagel van granaten neerko men op de stellingen der nationalisten, die siech s met een machinegeweervuur dit in tense vuur konden beantwoorden. Desondanks hielden Franco's mannen stand en wellicht zou ook deze aanval der P.asken op niets zijn uitgeloopen, ware tiet niet, dat de inmidde's opgestegen lucht, macht der nationalen de onbegrijpelijke fout beging, in stee van de aanvallers, de posities der verdedigers met een moorddadig vuur te bestoken en a'dus de laatste weer standskracht der eigen mannen te breken. Toen dan ook daarop de Basken, van deze nationalistische vergissing gebruik makend, 6en stormaanval ondernamen, moes'en de rechtsche verdedigers het veld ruimen. Zij trokken zich op een nabijen heuvel terug, achtervolgd door de lichte regeeringstanks. die hun znvare verliezen toebrachten. In den loop van den avond heeft toen het Baskenleger, zonder verderen tegenstand te ontmoeten, bezit genomen van den pas en het dorp San Claudio. Naar van nationalistische zijde uit San Sebastian wordt gemeJd, heeft Franco bevel gegeven tot een offensief tegen het Baskische front rond Bilbao, ten einde den vijand te dwingen zijn troepen van Oviedo terug te trekken. Dit offensief zou dan tegelijkertijd bij Alava, Villa Real en Lequirto worden in gezet. Volksfronttroepen In Toledo? Uit particuliere bron wordt vernomen, dat het regeeringsleger vasten voet zou hebben verkregen in Toledo. De troepen zoudein zjjn binnengerukt in de wijk der Capuchines, die aan den rand van een der uitloopers van het verniedde Alcazar ligt. De opstandelin gen zouden zich verschanst hebben achter het Alcazar, maar zouden niet, zooais tijdens het eerste beleg, de wijk hebben genomen in de kelders van de sterkte. Op desbetreffende vragen heeft generaal Miaja verklaard, dat hij deze berichten met kon bevestigen. LEVENSVERZEKERINGMAATSCHAPPIJ „VI TALIS" N IJ M E G E N Burg. van Schaeck Mathonsingel 2 HET GOEDE ADRES (Adv.) Lord Halifax over de scheepscontrole Tijdens de debatten over buitenlandsche zaken in het hoogerhuis verklaarde lord Halifax ten aanzien van de controle aan de Spaansche kust, dat de oorlogs bodems, die de controle uitoefenen, niet het recht hebben koopvaardijschepen aan te houden of te doorzoeken. Hun taak bestaat uitsluitend in het vaststellen van de iden titeit van alle schepen, welke naar Spanje gaan, teneinde te weten of zij voldoen aan de verplichtingen van de overeenkomst van Londen, n.l. of zij een internationaal con troleur aan boord hebben. Verder blijft het gewone recht van kracht. In verband met de wijze waarop de con trole is verdeeld, achtte lord Halifax het niet noodig, dat aan boord van de oor logsschepen, welke de controle uitoefenen, officieren van een andere nationaliteit worden geplaatst Hij wilde den duce zien! Een boerenjongen op stap! Een twaalfjarige boerenjongen, Rocco Bruzzese, is na een marsch van twee en twintig dagen, waarin hij 800 K.M. heeft atgelegd, uit zijn geboortedorp Grotteria (Rcggio Calabrië) te Rome aangekomen, om den duce te zien. De knaap is zonder een cent op zak twee en twintig dagen geleden op stap gegaan en heeft den weg naar Rome geheel te voet afgelegd. Hij kreeg op zijn lange reis te eten en te drinken van boeren en deze lie den verschaften den jongen ook nachtver blijf. Het is de tweede maal, dat Rocco Bruz zese te voet naar Rome toog, met het doel Mussolini te zien. Maar de eerste maal werd hij door de Romeinsche politie aan gehouden en naar huis gezonden. Ditmaal evenwel is de jongen in het be zit van een identiteitskaart en kan hij dus te Rome blijven. Hij is cr opgenomen ten huize van een advocaat, die uit zijn dorp afkomstig is. Het wachten is nu op een goede gelegen heid om den duce te ontmoeten. MUSSOLINI ZWITSERSCH EEREDOCTOR De universiteit van Lausanne heeft Mus solini als oud-student van deze hooge- schoo] benoemd tot doctor honoris causa in de sociale wetenschappen. Om het Fransche opperbevel Fransche Kamer treft beslissingen De legercommissie van de Fransche Kamer heeft voor de kwestie van de eenhoofdige leger-bevelvoering een oplossing aanvaard, die sterk overeenkomt met hetgeen minister D a 1 a d i e r zich had voorgesteld. Met 9 tegen 6 stemmen is besloten, dat de opperste oorlogsraad verplicht zal zijn, een opperbevelhebber te benoemen, zoodra de oorlog is verklaard en dat de raad zelfs in vredestijd een commandant kan benoemen, zoodat deze onmiddellijk bij het begin der vijandelijkheden zijn ambt kan uitoefenen. De minister-president zal in vredestijd mi nister van nationale verdediging zijn, maar kan zijn bevoegdheden overdragen aan een anderen minister met of zonder portefeuille. Het voorstel van de commissie voor de luchtvaart, volgens hetwelk de minister van luchtvaart alle verrichtingen voor de lucht verdediging zou moeten coördineeren, werd verworpen. In plaats daarvan werd het voorstel der regeering aanvaard, volgens hetwelk de mi nister-president deze verrichtingen onder de belanghebbende ministerieele departementen kan verdeelen. Belgische socialisten beraadslagen Partijraad handhaaft de eenheid Na een debat over de binnenlandsche poli tiek heefl de algemeono raad der Be.gi&ehe arbeiderspartij eenstemmig een motie aan genomen, waarin gezegH wordt, dat de partij de Belgische afdecling van de socialistische internationale is en blijft. De socialisten verwachten, dat de regee- rinc zal blijven rtrevon n-mr v-rsterking der collectieve veiligheid, die onafscheidelijk van de BeJgische veiligheid. De raad heeft geconstateerd, dat geen en kel lid heeft voorgesteld, het zoogenaamde tionale socialisme tegenover het democra tische socialisme te stellen. Verder wordt verklaard, dat de taak, die de regeering op zich heeft genomen, verre van voltooid is. Het is niel noo dig, dat het regeringsprogramma van Juni 1936 volledig verwezenlijkt wordt, vooraj op sociaal-economisch gebied. Met het oog op de herhaalde pogin gen tot het ontwrichten van de regee- ringsmeerderheid, die ten doel hebben de macht in handen der reactionaire groepen te brengen, maant de partij aan tot waakzaamheid en besliste actie. Tenslotte zegt de motie, dat volgens het oordeel van den raad militante socialisten op bdjeenkoms en, waar niet-socialisten spreken, slechts het woord kunnen nemen met toestemming van het partijbureau. Ook is een motie aangenomen, waarin ge- _jgd wordt, dat de sympathie der Belgische arbeidersklasse voor de Spaansche repuuli- keinen zal blijven blijken door medewer king aan de oprichting van een groot zieken huis te Valencia. „Een ideale industrie- gemeenschap" Ford bouwt aan toekomstdroomen In Zuid-Georgia, aan den oever van den Ogeechee-rivier, wil Henry Ford, aldus de „Herald Tribune", zijn droom: een ideale industrieele gemeenschap, omgeven door boerderijen, die haar van alles zal voorzien, verwezenlijken. Als onderdeel van zijn uitgebreid programma voor deze kleine stad, die 18 mijl verwijderd ligt van Savana, Georgia's voornaamste zeehaven, heeft Ford aangekondigd, een fabriek te zullen oprichten voor de fabricatie van auto-onderdeelen. „Wij zullen daar een industrie vestigen", zoo zeide hij. „Een bekwaam man is reeds met de voorbereidende plannen bezig. Er zullen auto-onderdeelen worden vervaar digd, doch welke is nog niet beslist, dit hangt ervan af wat het geschiktste is". De fabriek zal aan de bevoJking van deze gemeenschap, die vroeger den landbouw, eeteelt, visscherij en houthakkerij als h-ar voornaamste bronnen van inkomsten be schouwde werk verschaffen en zal in nauwe verbinding staan met de onlangs door Ford aldaar opgerichte ambachtsschool. .,Ons doel is om, evenals in onze andere fabrieken, in de juiste verhouding menschen te verkrijgen van alle leeftijden", aJdus ver klaarde Ford, wiens winterverblijf bij Rich mond Plantation enkele dagen geleden is klaargekomen. „Wij willen geen werklieden uit andere steden hierheen halen. Het voJk zal hier voldoende bedreven zijn. Iedereem zal deel nemen aan den landbouw, hetzij hij een boerderij gemeenschappelijk met anderen of op zijn eigen naam bezit. Alles hangt af van de school en de toe komst van hen, die daar worden opgeleid. De school zal goed geschoolde arbeiders af- Jeveren, die door andere fabrieken zullen worden gezocht". Jongens en meisjes zullen op de am bachtsschool zoowel den landbouw als de industrie als onderdeel van hun schoolop leiding leeren. Op het oogonblik vinden reeds honderden menschen arbeid bij de ver schil Jende werkzaamheden, die Ford hier laat verrichten. Hij stelt zich dagelijks persoonlijk van het werk op de hoogte. Reeds is een gemeen schapshuis, dat twintig logeerkamers, een groote dans-, conversatie- en eetzaal bevat, voor gebruik van de schoolkinderen en hun ouders gereed gekomen. Wegen worden aangelegd, kanalen gegra ven en verschillende bouwwerken aanbe- Kort Nieuws Uit Jeruzalem wordt vernomen, dat in de haven van Haifa een vrijhavenzóne voor Irak is geschapen. Dece zóne is omschreven in het handelsverdrag, dat tusschen Pales tina en Irak is gesloten. Hert zoogenaamde kleine grensverkeer tusschen Litauen en Polen, dat gedurende vijf maanden was geslaakt, zal met ingang van, 15 Maart a.s. worden hersteld. DE LEIPZIGER VOORJAARSMESSE De heer H. J. v. d. Borg herdacht Ook Nederland exposeert 1 (Van onzen Duitschen correspondent) Reeds vóór ons vertrek naar de oude Messestad hadden wij het droevig bericht ontvangen, dat de heer II. J. van den Borg, dien wij vele jaren als den Nedcrlandscheu vertegenwoordiger van het Messe-bureau kendien en waardeerden, kort tevoren in Amsterdam was overleden Ons eerste bezoek gold in 't „Haus der Nationen" de Neder- landsche afdeeling en hier zag men reeds aan den muur het portret hangen van der. ontslapene. Op initiatief van het Messe- Amt, had dr. Reimund Kohier, de president van het Messe-amt een krans neergelegd en in waardeerende woorden den arbeid van zijn langdurigen medewerker geteekeni. Ook wij, een vijftal vertegenwoordigers der Nederlandsche pers te Berlijn, en eenige collega's, die uit ons land waren overga komen, legden een krans neer onder het portret van een landgenoot, die door zijn vruchtdragend werk de toenadering tus schen Duitschland en Nederland, speciaal op commercieel gebied, heeft bevorderd, voor zoover zulks onder de gegeven om standigheden binnen zijn vermogen lag. Ons was in tegenstelling tot ander; berichten ter oore gekomen, dat ook eenige Nederlandsche firma's ditmaal deelnemen aan de voorjaarsmesse en dus gingen wij direct od informatie dienaangaande uit. Eenvoudiger zou het ongetwijfeld wezen, wanneer men ons door het Leipziger Messe-amt b ij t ij d s dienaan gaande informeerde, want bij de enorme drukte, die zulk een jaarmarkt met zich medebrengt is het niet gemakkelijk, do plaats der exposanten vast te stellen. Wij begaven ons naar de Technische Messe. die vrijwel buiten de stad tegenover het „Völkerschlacht-Denkmal" ligt en be zochten hier achtereenvolgens de Neder landsche Stofzuigerfabriek „E.^.A." uit Amsterdam en den stand van de firma Samperman uit Simpelveld, die haar biolo gische kassen ter bevordering van den plantengroei tentoon stelt. Naar wij uit verschillende uitlatingen van geinteresseer den konden afleiden, draagt het deelnemen dezer firma's aan de Leipziger Messe meer een propagandistisch dan een direct com mercieel karakter, want al was voor beide stands de belangstelling ook van Duits zijde opvallend groot, toch is de mogelijk heid van directen handel onzeker en gering. Tenslotte melden wij nog twee andere exposities van Nederlandsche ondernemin gen, die van de Kon. Nederl. Spoorwegen er die van de Maatschappij „Zeeland", welke ertoe kunnen bijdragen, het verkeer tusschen ons land en het buitenland te bevorderen. Na Nederland ging onze belangstelling het eerst naar Spanje uit, dat nog een jaar geleden sterk meedeed, maar onder de huidige omstandigheden kon aan een representieve vertegenwoordiging niet gedacht worden. Spaansche wijn en Spaansch fruit kre§g men dus niet te zien. maar toch was er één firma met verschil lende soorten erts overgekomen. Brazilië geeft een aantrekkelijke expositie van koffie, thee, tabak, huiden en leer. Japan wordt op een collectieve tentoonstel ling door 150 firma's vertegenwoordigd. Voorts noemen wij nog Griekenland en Bulgarije, die voor de eerste ma-ü versche nen zijn met een voorbeeldige col';ctieve tentoonstelling, terwijl ook Engeland, Cecho- Slovakije, Oostenrijk en Algiers niet ver geten mogen worden. Met meer dan gewone belangstelling zag men de rede tegemoet, welke Duitschland; ambassadeur te Londen, Joachim von Rib- bent rop, nog wel vlak nadat hij een onder houd met Eden had over het netelige koloniale vraagstuk, in de Alberthall van het Krystallpalast te Leipzig kwam houden. Wie deze rede goed heeft gelezen, zal wel opnieuw tot de conclusie gekomen zijn, dat er nog heel wat moeilijkheden overwonnen moeten worden, voordat men een basis heeft gevonden voor nauwer samenwerking op politiek en economisch gebiedl Leipzig, 3 Maart 1937. De militarisatie van Italië Op het oogemblik werken 20.000 arbeiders aan de verbetering der vJiegvelden in geheel Italië. Van 22 tot 26 April zal te Rome appèl ge houden worden van alle leden van den Na tionalen Bond van Cavaleristen. Begin Mei zullen de oud-gedienden van de artillerie bijeenkomen. Deze bijeenkomsten hebben een nauwere samenwerking ten doeJ tusschen de militaire strijdkrachten, die thans onder de wapenen zijn en de troepen, die hun diensttijd beëin digd hetbben. Britsche bisschoppen tegen bewapening De bisschop van Chichester heeft in zijn kerkblad een omvangrijke verklaring gepu bliceerd, waarin hij de herbewapenings plannen van de Britsche regeering betreurt en de regeering aanspoort om thans, in het kroningsjaar, pogingen te doen om een ver zoening tot stand te brengen. Ook de bisschop van Liverpool critiseert in zijn kerkblad de herbewapening. Hij noemt het witboek een ontmoedigend docu ment. Dat in vredestijd lVz milliard pond wordt uitgegeven voor bewapening betee- kent, dat de huidige politieke leiding En geland naar een bankroet vqert. Om een millioencn-erfenls Men heeft nog een erfgenaam ontdekt van den enorm rijken wapenfabrikant, sir Basil Zaharoff, die onlangs is overleden. Het betreft den zoon van de schoonzuster an Zaharoff, wier man ©enigen tijd geleden eveneens is overleden. Bedoelde schoonzuster woont te Prato in Toscane, maar haar zoon in Amerika, waar hij, naar het schijnt, reeds stappen doert, om zijn rechten op de erfenis van zijn oom te doen gelden. Stakende bouwvakarbeiders te Nantes (Fr.) zijn dezer dagen aldaar een klooster binnengedrongen, in de veronderstelling blijkbaar, dat daar onderkruipers aan het werk waren. Alle ruiten van het klooster werden stuk geslagen, terwijl heel de keukeninrichting werd vernield; de stakers hielden de kapel bezet en mishandelden een tuinman. Eerst nadat een versterkte politiemacht kwam opdagen, besloten de stakers dit klooster, als operatie-gebied prijs te geven. GEMENGD NIEUWS Olifant maakt rare sprongen Opschudding ln de Hoofdstad In de Ferdinand Bolstraat te Amster dam is gistermiddag een kleine opschud ding ontstaan, veroorzaakt door het gedrag van eenolifant. Deze zware viervoeter fungeerde als levena reclame-object voor zijn exploitanten en zou zioh waarschijnlijk rustig in zijn lot hebben geschikt als niet een hond, die het blijkbaar op zooveel logs en zwaars allerminst begrepen had, op zijn vermeenden vijand was toegerend en heftig blaffend tegen diens pooten was opgespron gen. De olifant schrok merkbaar van dit onheusche optreden, hetgeen tengevolge had dat hij zich van zijn begeleider losrukte en een paar sprongen terzijde maakte, oaarbij een winkelruit rakend, welke tegen een dergelijken druk niet opgewassen was en aan scherven ging. Vóór er erger dingen gebeuren konden, had de begeleider al reeds weer ingegrepen en zijn pupil duidelijk ge maakt dat hij de baas was. Op advies van een paar agenten, die op het rumoer waren komen toeloopen, werd de olifant „ter kalmeering" naar het bureau Stadhouders laan geleid d.w.z. naar de binnenplaats daarvan, waar hij een uurtje heeft vertoefd, alvorens naar zijn tijdelijke home, het R.A.I.- gebouw te worden teruggebracht. AUTOBOTSING TE HELMOND Op den provincialen weg Geldrop-Mierlo reed de Helmondsche industrieel A. W. van Thiel in zijn auto, bestuurd door den chauf feur G. Cmit. De chauffeur reed met groote snelheid en kwam van de richting Helmond. Uit tegenovergestelde richting naderde de vrachtauto van den Mierloschen groenten- handelaar Coolen, bestuurd door den eige naar. Naast hem 7-at zekere Neerven. ln volle vaart reed de auto van den heer van Thiel de groentenauto in de flank aan. Beide vehikels vlogen naar één kant van den weg. De inzittenden van den groenten- wagen kwamen met den schrik vrij. De chauffeur Smit en de heer van Thiel wer den gewond ,van wie de laatste zeer ernstig. Beiden zijn naar het St. Anthonius-zieken- huis te Helmond overgebracht, DE BRANDSTICHTING TE BATHMEN Naar wij vernemen heeft ook de derde verdachte, die aangehouden was in verband met de brandstichting te Bathmen bekend oaaraan medeplichtig te zijn. Na zijn be kentenis werd deze verdachte op vrije voeten gesteld. De twee anderen zijn inge sloten in het Huis van Bewaring te Roer- WERELDJAMBOREE 1937 De voorbereidingen hebben goeden voortgang Alle hens aan dek Steeds dichterbij komt de datum, waarop de Wereldjamboree 1937 op Vogelenzang een aanvang zal nemen en hoe meer de tijd verstrijkt, hoe inten siever de voorbereidingen worden. Het Hoofdkwartier meldt ons daaromtrent het volgende: Voor de voeding van de 25.000 deelnemer3 zijn natuurlijk enorme hoeveelheden levens-, middelen noodig, die van groote leveran ciers worden betrokken. Samengesteld is een Nederlandsch en een Engelsch menu. Het Nederlandsche menu wordt verstrekt aan de Nederlandsche pad vinders, het Engelsche menu aan die van Engelsche nationaliteit. De padvinders van andere landaarden mogen landsgewijza kiezen tusschen deze beide menu's. Met de wenschen, gesteld aan de voeding van de Israëlieten, Mohammedanen, Hin does, enz. zal zooveel mogelijk rekening worden gehouden. Mede zal aandacht wor den geschonken aan de voeding van do Vegetariërs. De bereiding van het eten ge schiedt door de padvinders zelf. Hiervan zijn uitgezonderd ongeveer 700 j Voortrekkers, die eenige tijd vóór, geduren- de en eenige tijd na de Wereld-Jamboree een afzonderlijk kamp op het Jamboreeter rein zullen betrekken, om daar verschillen de diensten te verrichten. Voor hen wordt een keuken ingericht, waar het eten door koks wordt bereid. Hot marktterrein Van de 64 beschikbare winkeltjes op het marktterrein zijn er momenteel 32 verpacht aan eerste klasse firma's, waarbij er ver schillende zijn, die geheel ten dienste van de Jamboree zullen zijn, zooals: voetver zorging, schoenreparatie, kapper, kleer-i maker en een bankgebouw. Het midden van he' marktterrein zal onder toezicht van een bekenden tuinarchi tect beplant worden, terwijl deze in een daarvoor geplaatste kiosk inlichtingen zal verschaffen en tegen een lagen prijs plan ten en bollen van de vertoonde gewassen zal verkoopen. „De Markt" zooals deze winkelbuurt zal genoemd worden, heeft een restaurant, dat een 3000 tal bezoekers tegelijkertijd kan; bevatten en zal worden geëxploiteerd onder toezicht van de Heinekens Bierbrouwerijen i In het kamp zullen de cantines door bovengenoemde iirma worden bediend, ter-; wijl de buffetten op het demonstratieterrein i in dezelfde handen zijn. Er dient op gewezen, dat deze cantines voor de padvinders-deelnemers zijn Zwemmen in zee Door een Groepleider der N.P.V., die tevens Commandant is van de Reddings brigade te Zandvoort, is ©en schema opge steld van de regeling van het zwemmen dec deelnemers in zee. Voer de Directie van de Amsterdamsche Waterleiding is toestemming gegeven, dat de deelnemers aan de Jamboree zich langs het pad, dat loopt van het Jamboreeterrein naar de kust, naar het strand mogen be geven. In zee zal met boeien en vletten een gedeelte van 500 meter langs de kust wori den uitgezet, waarbinnen de kampeerders mogen zwemmen. De Jamboree-postzegel! Dank zij de aangenajne samenwerking met de Posterijen en Telegrafie hebben wij een speciale postzegel gekregen, die niet tegen verhoogde prijs worden uitgegeven, maar die daardoor ook meer verkocht zal worden en dus een uitgebreide reclame zal worden over de geheelc wereld voor ons land. Mr. van Royen, de steeds zoo welwillende en kustzlnnige Secretaris-Generaal van de Posterijen en Telegrafie, heeft zoowel met den ontwerper van deze speciale zegels, ah' met bevoegde autoriteiten op het gebied oer inytologie, vooraf overleg gepleegd. Immers en daarvoor zijn wij Mr. van Royen zoo dankbaar hij heeft in het beeld van de postzegel willen aangeven, wat de „Padvinderij" is. Tenslotte heeft de firma Begeer een fraaien bronzen Jamboree-penning laten vervaardigen, welke voor en gedurende de Jamboree zal worden verkocht. Het eerslo exemplaar van dezen penning is aan lord Baden Powell, den chief scout, op zijn 80sten verjaardag per vliegpost toegezonden. MAN ONDER DE TRAM Een man van zeventig jaar, die gister avond om half acht op het Mercatorplein te Amste rdam op een tramwagen van lijn 13, welke reeas in beweging was, wilde springen, is gevallen en met zijn voet te recht gekomen onder den bijwagen, welk lichaamsdeel verbrijzeld werd. Hij is naar het Wilhelminapasthuis overgebracht. Vijf-en-zestig jaar getrouwd Op 8 Maart a.s. zal het echtpaar Arend Carel Hebbink en HebbinkJansen te Steenderen de dag herdenken, waarop zij vóór 65 jaar in het huwelijk traden. Bei de oudjes, die resp. 90 en 86 jaar oud zijn, doen dagelijks nog de werkzaamheden op hun boerderijtje. Ben antiek Phaethonrijtuig werd door den heer Rueb en mejde Stucler, beideri bekende figuren uit de paardensport, ge kozen als equipage bij hun in Den Haag gesloten huwelijk*

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2