Jürmtir |EHJlsrijc (tfouront Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Konsekwent zijn geeft bevrediging POLITIEKE VERWIJDERING Val van de Maas zet door gtjonneimntsprijg: oer kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agcnischap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 4- portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending430 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 71/» ct niet afzonderlijk verkrijgbaar No. 6023 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 ZATERDAG 27 FEBRUARI 1937 17e Jaargang atibtrtentiepritfen: Van I tot 5 regels 1.177> Elke regel meer f 0.22'li Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels2.30 Elke regel meer 0l45 Voor bet bevragen aan 't bureau V wordt berekend 0.10 In kleine dingen reeds. Maar vooral wanneer het betreft de leidende beginselen in ons leven, 't Kost wel eens wat moeite, da's waar. Maar soms gaat het ook weer heel gemakkelijk, om konsekwent te zijn. Bijvoorbeeld wanneer men als gevolg van z'n levens overtuiging de Christelijke krant in huis haalt. Dat geelt geen moeilijkheden met anderen, de maatschappelijke positie komt er niet door in gevaar, het vraagt ook geen zelfverloochening, integendeel, want de Christelijke krant biedt zeer veel voor ieder lid van het gezin. Het geeft bevrediging, z'n levensovertuiging toe te passen. Want dan komt er lijn, goede lijn, in het leven van ieder persoonlijk en van het gezin. En de mensch is zóó geschapen, dat hij daaraan behoefte heeft, en daarin voldoening vindt en rust. Neen, konsekwent zijn is goed beschouwd geen last, maar een lust. Dat blijkt vooral op den duur. Er rust zegen op. Hebt gij Uw overtuiging reeds beleefd in de keuze van Uw dagblad? Wie zich heden als abonné opgeeft, ontvangt al de nummers tot 1 April a.s. gratis. Abonnés op te geven aan DE ADMINISTRATIE NOGMAALS: WRANGE CRITIEK Het was te verwachten, dat ons ar tikel van de vorige week eenige reactie in de pers zou opwekken. Van roode zijde zag men er een geschikt middel in om lustig het vuurtje te stoken tusschen roomsch-katholieken en anti-revolutio nairen met de zeer doorzichtige bedoe ling om eerstgenoemde groep liefderijk op te vangen en voor het wagentje, be laden met plan van de arbeid en andere luchtige bagage te spannen; terwijl men van roomsch-katholieke zijde een dankbaar gebruik maakte van de gele genheid om de onvriendelijke critiek op den Minister-president voort te zetten. Onze lezers mogen gerust zijn. Het ligt geenszins in onze bedoeling om deze onaangename discussie een dag langer dan noodig is, voort te zetten; maar anderzijds hebben zij er recht op te weten, hoezeer men van sommige zijde voortgaat de politieke verhoudingen te bederven door de geschilpunten zoo veel mogelijk toe te spitsen en dat niet zelden op onnoodig scherpe toon, alsof men de bedoeling heeft om zich zelf een terug keer tot vroegere samenwerking onmo gelijk te maken. Hierdoor zijn wij dus wel, ondanks onze afkeer van deze polemiek, nogmaals genoodzaakt op en kele verschijnselen de aandacht te vestigen De roode pers zegt in een zeer vrije vertaling van ons artikel, „dat wij de tijd gekomen achten om de adspirant-bond- genooten eischen te stellen. We laten weten, dat het nu maar eens uit moet zijn." En daarop volgt onze hooghartige vermaning; „Men zou later zelf over die verwijdering treuren." Het ontgaat ons wat hooghartigs er in onze vermaning ligt. Te meer, omdat we ons niet bewust waren eischen te stellen en er van eenige sommatie in ons artikel geen sprake was. Met welk recht zouden we zoo iets kunnen doen? En waarom zouden we niet zonder de minste hooghartigheid kunnen zeggen, dat de Roomsch-katholieken, die immers prijs stellen op samenwerking met ge- loovige protestanten, het wel eens kun nen betreuren als hun onbillijke critiek mede oorzaak van verwijdering werd? Wij dachten integendeel, dat dit zachte vermaan de grimmigheid kon afkeeren. Intusschen, we moeten constateeren, dat zulks geenszins het geval was. Met name de Limb. Koerier reageert op een wijze, welke de roode pers hem niet verbeteren kan. Het schijnt wel of beide redacteuren hun pen in dezelfde inktpot gedoopt hebben. Dus stelt ook het Lim- burgsche blad de schijnbaar onnoozele, maar in wezen schampere en ongemoti veerde vraag: „Is critiek niet geoor loofd?" Ja, onze grief zou zijn, dat het blad „niet overloopt van bewondering voor de politiek van het kabinet-Colijn En geïnformeerd wordt of „geheel de Nederlandsche pers zonder voorbehoud prijzen moet wat de heeren ministers ge lieven te wijzen?" Eerlijk gezegd, waar haalt het blad die formidabele onzin vandaan? Waar ter wereld vond de redactie in wat wij ooit geschreven hebben één woord, één zin, één suggestie, dat wij „de vrijheid van critiek, één der voornaamste ken merken van de parlementaire democratie, waaronder wij gelukkig nog leven", jouden willen aantasten?In de strijd tegen de dictatuur behoeven we waarlijk geen wapens bij de Limb. Koerier te leenen. Laten wij het dus openhartig zeggen: de redactie schijnt in haar politieke afkeer van den Minister-president zóó verstrikt te zitten, dat zij het vermogen om zakelijke en afbrekende, denigreeren- de critiek te onderscheiden, heeft ver loren. Trouwens, dat blijkt duidelijk uit de zoogenaamde bewijzen waarmee het blad komt aandragen. Er wordt geen poging gedaan om aan te toonen, dat men in het bepaalde geval zuiver zakelijke critiek leverde; volstrekt niet. Eén obsessie be- heerscht alles: hoe raken we Colijn kwijt? En dus wordt diens „wankel beleid" als minister-president van de laatste jaren even vastgelegd? Ja, althans schijnbaar op één punt. Want Dr Colijn heeft gezegd: „praat niet over munt- correctie, wij doen het toch niet; en later deed hij het toch". Het verwijt kon aan de N.S.B. ontstolen zijn. Voorts wou Dr. Colijn eenige jaren geleden bezuinigen op de militaire uit gaven, terwijl ze nu verhoogd worden; terwijl hij ten slotte tien jaar geleden een boek schreef over „Koloniale vraagstuk ken van heden en morgen", waarmee hij zich in het heden liever niet bemoeit. Wij vragen: is deze critiek een ernstig roomsch-katholiek blad waardig? Is daarmee het „wankel beleid" van het Kabinet-Colijn gedurende de laatste jaren aangetoond? Het kan zijn, dat de roomsch-katho lieke pers ietwat onaangenaam getroffen was door onze opmerking, dat de ge prikkeldheid in die kring eenigszins ver band houdt met eigen interne moeilijk heden. Hebben wij daaraan iets miszegd? Of gingen wij te ver, toen wij eenige dagen geleden er de aandacht op vestig den, da. men daar gevaar liep het gees telijke ondergeschikt te maken aan het economisch belang? Hoe juist wij daarin waren, blijkt klaar als de dag uit een verslag in een week blad van Tessel, waarop men van be vriende zijde onze aandacht vestigde en dat een even verrassend als ontstellend beeld geeft van de wijze, waarop hier en daar de roomsch-katholieke kiezers wor den voorgelicht.; We zullen elders enkele citaten over nemen ter verduidelijking. We releveeren hier, dat de spreker, die in de bewuste vergadering het woord voerde, volgens het verslag „op heftige wijze de thans gevoerde politiek van aanpassen hekel de"; hij ziet weinig heil in herstel der coalitie, maar mede gelet op de wijzigin gen, welke zich in de S.D.A.P. voltrok ken, zou een samengaan met deze partij en wellicht de vrijzinnig-democraten waarschijnlijk mogelijk zijn ter voorko ming van een voortzetting van de „hui dige verfoeide politiek". Zoo'n democra tische combinatie zou door „een actieve sociale en economische politiek" de werf kracht van N.S.B. en communisme kun nen tegen gaan. Dit alles werd ingeleid me* de opmer king, „dat in vele partijen een verande ring merkbaar is, welke wijst op het na streven van een meer economische poli tiek ten koste van de principieel Indien hierdoor nu het samengaan met S.D.A.P. en V.D. bevorderd werdt, dan lijkt het ons voor de Roomsc'i-Katholie- ken vrij bedenkelijk. De vraag rijst of de redenaar op Tessel gesproken heeft in de geest van zijn partijbestuur en of hij voor zijn za kelijke opmerkingen mededeelingen van hooger hand heeft ontvangen. Het is van belang dit te weten. Maar evenzeer is het van beteekenis gewaar tè worden, wat de bedoeling is van het drijven, dat wij in een deel der roomsch-katholieke pers gestaag moeten constateeren. Wanneer wij sommige artikelen suitf- mier analyseeren, want we kunnen er thans niet breeder op ingaan, dan komen we tot de volgende conclusie: Wij, roomsch-katholieken. zijn gaarne bereid an een Christelijk Kabinet onze steun te verleer en, mits vaststaat, dat ons sociaal-economisch program bas:: voor regeeringsbeleid wordt: waarbij wij echter van te voren vaststellen, dat Dr Colijn daarvoor zeker niet te vinden is. Voorts dient men te bedenken, dat wij. roomsch-katholieken, die „voortdurend het huidige kabinetsbeleid hebben afge keurd" „niet bereid zijn voortzetting van het gewraakte beleid te steunen". „Van een omzetten der oppositie in een mee dragen der verantwoordelijkheid" kan geen sprake zijn. Wij kunnen het niet anders zien dan zoo, dat men „het niet uitgesloten acht, dat evenals in 1933, Dr. Colijn opnieuw geroepen wordt voor de kabinetsforma tie" (een o.i. te voorbarige suggestie) en om dat te voorkomen is men nu reeds bezig èn zich zelf èn Dr Colijn in een dwangpositie te brengen; men ver brandt alle schepen achter zich met als „uiterste noodzaak" een te hulp roepen van de roode reddingsboot, welke weer en wind trotseert om roomsch-katholie ken hulp te bieden. En de vraag rijst: zou de ietwat loslippige voorlichter, niet op. maar onder de vuurtoren van De Cocks- dorp dan toch gelijk hebben of krijgen? BURGEMEESTERSBENOEMING Met ingang van 15 Maart 1937 is benoemd tot burgemeester der gemeente Oud-Alblas C. G. van Dobben de Bruijn, thans ambtenaar ter secretarie te Gouderak en waarnemend secretaris dier gemeente. Hij woont te Bodegraven. LEGER EN VLOOT Benoemd en aangesteld tot mil. apotheker 2e 1:1. de heer J. C. Gelderblom .apotheker. In verband met het spoedig in gebruik nemen van het paleis Soestdijk is het post kantoor tegenover het paleis wederom in eere hersteld, terwijl in een der gebouwen de riiksveldwacht. permanent geslatwnneerd wordt. In 't midden liet postkantooor; aan het einde: het gebouw van de rijksveldwacht. ONVERKLAARBARE MOORD IN EEN AUTO Garagehouder te Den Haag doodgeschoten Roof was waarschijnlijk de drijfveer Gisteravond tegen middernacht, werd de politie gealarmeerd door eenige bur gers, die op den Bezuidenhoutschewcg in een stilstaande auto het lijk van een man hadden gevonden. Naai hun indruk wees alles erop, dat men hier met een misdriji te doen had. De politie stelde onmiddellijk een on derzoek in en constateerde dat er in de auto het lijk van een man lag, die ge dood was door een revolverschot in het hoofd. Het lijk lag toegedekt met een jas op de achterbank. Eer man in slapende houding Op den Bezuidenhoutscheweg, vlak voor de Windhondenrenbanen, zag een voorbij ganger gisteravond een auto langs den weg staan met brandende lichten. Uit nieuwsgie righeid keek hij even in de wagen en zag toen op de achterbank het lichaam van een man 'iggen, in, naar hij aanvankelijk meende, slapende houding. Hij vond het niet gewenscht den man in dien toestand te laten liggen en deed de portieren open om den man wakker te maken. Daarbij bemerkte hij echter tot zijn ontsteltenis, dat de man niet sliep, doch dood was. Op dat moment passeerde een auto en deze werd door den voorbijganger aangeroe pen. Het bleek, dat in de passeerende auto een dokter zat. Samen stelden zij een voor- loopig onderzoek in naar den toestand van het slachtoffer en waarschuwden vervol gens onmiddellijk de politie. Waarschijnlijk roofmoord Het onderzoek heeft tot nu toe niet veel jfieuwe feiten aan het licht ge bracht. Het vermoeden bestaat, dat het slachtoffer, die naar in den loop van den nacht gebleken is, de 45-jarige ga- 1 ragehouder P. H. uk Haarlem is. zich met zijn auto naar Haarlem wilde begeven en onderweg aangevallen en vermoord is. Volgens voorloopige inlichtingen zou de heer H. ongeveer 100 gulden bij zich gehad moeten hebben, doch deze waren niet meer te vinden. Alles wees er ook op, dat de man beroofd is. Hoe,dit misdrijf zich heeft toegedragen staat nog niet vast. Wel schijnt hierbij ge dacht te moeten worden aan de mogelijkheid dat H. iemand heeft laten meerijden en op deze manier het slachtoffer is geworden van zijn bereidwilligheid om een ander te helpen. Ook was de politie van meening dat EI zelf achter het stuur moet hebben gezeten en door den moordenaar over de voorbank heen is getrokken en op de achter bank is neergelegd. Het nummer van de auto van den heer H. is G 25332. Den geheelen nacht is de politie bezig ge weest om eenig licht in deze duistere zaak te brengen. Nadere bijzonderheden Onmiddellijk na het ontvangen van het bericht omtrent de moord, reed de recherche van het hoofdbureau naar het Bezuidenhout en zij trof daar toen bij de auto twee man nen aan, dsie verklaarden op weg naar huis het geval te hebben waargenomen. Een hunner interesseerde zich voor het merk en was toen tot de ontdekking gekomen, dat in den wagen iemand in de kussens wegge doken zat. Een van de beide mannen had toen, veronderstellende met een be.schon kene te doen te hebben, het portier geopend en ontdekt, dat de passagier of bewusteloos, of dood was. Intusschen passeerde toevallig een dokter met zijn auto en deze geneesheer wiens hulp werd ingeroepen kon slechts den dood constateeren. Het bleek dat de passa gier niet een hard voorwerp op het hoofd was getroffen. De aanvankelijke meeninir, dat de man was doodgeschoten, vond geen bevestiging. Een spoor? Het verdere onderzoek heeft uitgewezen, dat de eigenaar van den wagen iemand uit Haarlem, aan twee personen had opge dragen, te trachten de auto op de Vrijdag avond autobeurs bij het Spui in Den Haag te verkoopen. Do wagen verkeerde nog in zeer goeden staat De twee personen, die zich daarop met d* auto naar Den Haag hebben begeven, warvn de 45-jarige P. H. en zekere J. Eenigen tijd nadat men op de auto- beurs was aaingekomen, meldden zich twee gvigadigden voor den wagen aan. Na eenig onderhandelen werd te half elf tot een proefrit besloten. Hieraan namen P. H. en de beide gegadigden deel. In middels zou J. in de omgeving van de autobeurs achterblijven tot men de proefrit zou hebben volbracht Het duurde evenwel een half uur, drie kwartier en langer, doch J. vernam wiets'meer van de auto en de inzitten den, totdat hij bij de politie inlichtingen verkreeg over hetgeen was geschied. De metgvizel J. kon slechts een vaag sig nalement van de beide gegadigden opgeven. Het onderzoek naar de daders is evenwel zeer uitgebreid. Natuurlijk heeft ook de eigenaar van den wagen reeds inlichtingen aan de politie te Haarlem verstrekt Vast 6taat, dat P. H. geld bij zich had, al weet men niet precies hoeveel. Het lijk van het slachtoffer is naar het G«m. Ziekenhuis Zuidwal overgebracht, waar een sectie definitief moet aantoonen met welk soort voorwerp de moord is ge pleegd. GEVAAR BIJ BEERSCHE OVERLAAT GEWEKEN Rijn en IJssel stijgen nog steeds Veel ongerief in Arnhem en Deventer Hoog water De Rijn wast nog stpeds. De peilschaal wees te Arnhem gisteren 12,13 M. aan en hoewel dit nog niet reikt aan den hoogs'en stand, toen de buiten haar oevers tredende rivier een groote catastrophe veroorzaakte, deze stand is toch we erg hoog te noemen. De loskade te Arnhem langs den Rijn is dan ook geheel door het water ingenomen. Wie van de hoog gelegen stadsgedeelten over het water kijkt ziet een uitgestrokte water-vlakte, vvaartusschen enkele hoornen en huizen een mistroostigen indruk maken Gister viel de regen druilerig neer en het was al water wat het oog aanschouwde, omhoog en omlaag. Dat het hooge water een last beteekent voor de menschen behoeft nauwelijks gezegd te worden. Elk plekje, dat op de Rijnkade nog open is, wordt benut voor pakruimte en de ge meerde schepen liggen (aan de wal) meters vèn de wal. De schippersbevolking heeft noodbruggen gemaakt met bevtonderenswaardige handig heid, naar den kant. De nood dringt hen er toe. En nog steeds luiden de berichten:was. De laatste berichtten vermeldden dat het boven water nog meer omhoog komten wat dan? De spanning in ons waterland stijgt mei de een timeter 1 Bij de Beersche Overlaat kan het gevaar als geweken worden beschouwd. Gistermtd dag spoelde er hoegenaamd geen water meer over en de Maas blijft gelukkig vallen, zij het ook nog langzaam. Toch al veel schade De Beersche Overlaat is bijna over de ge- heele lengte 20 c.M. verhoogd met een be kisting, hetgeen geschied is met medeweten vap het waterschap de Maaskant. Hiermede heeft men bereikt, dat de Overlaat eerst ge heel zal gaan werken, wanneer de stand bij Grave 11 nieter plus N A.P. is. Als de wind gunstig blijfl en het weer niet tegenwerkt hoopt men op deze manier meester van de situatie te b'ijven. Wordt het gebied toch overstroomd, dan zullen vele boeren schade loopon door het onderhnipen van hun bouw land. Deskundigen schatten de reeds door het verlies aan winterkoren toegebrachte schade op honderd duizend gulden. Oud huis le Nijmegen ingestort Gisteravond is op de Waal bij N ij m e g 3 n een nieuwe was geconstateerd. De stand is gestegen tot ongeveer 12,45 M. plus A. N P. Thans begint men in de omgeving, met na me in Weurt en Beuningen en verder net land van Maas en Weal in. meer overlast te krijgen van de aanhoudende kwel. In Weurt staan bijna alle bloemisterijen en warmoezerijen onder water. Lobith is thans geheel geïsoleerd Het is slechts mogelijk per boot via Tolkamer El ten te bereiken. In Nijmegen siepelt bet water reeds door de huizen aan de Waaikade, waar het ver keer totaal gestremd is. zoodat dit nu di> r de Steenstraat, in de oude stad gelegen, mo-c worden geleid. Door het passeeren van de zware vrachtauto's is een der oude huizen ingestort, gelukkig zonder persoonlijke onge lukken te veroorzaken. Rondom Deventer De watertoestand om Deventer is on rustbarend bij den nog steeds aanhoudenden was en een stand in den IJssel van bijna 5.70 meter plus N.A.P. Benedenstrooms bij O 1 s t moest het pon'- veer worden stilgel°gd. zoodat alle voertui gen hier thans hun neg moeten kieken ovai Deventer of Katerveer. Personenvervoer gischiedt ter plaatse met roeibooten. Te Deventer doen voor het eerst na den aanleg in 1931 de nieuwe dijken dienst, welke gelegd zijn om de woonwijken de Hoven en de Gteenorkame op don linkei IJsseiOever. Men heeft dijltcoupures afgesV ten met balken en klei. om den uit het wan dei park „De Worp" opstuwenden hoogen vloed te keeren, die anders deze beide woon wijken z.ou binnenstroomen. De bewoners dier wijken vertrouwen dat de nieuwe dij ker het thans zullen houden Ten zuiden van Deventer loopt de Rijk?, straatweg DeventerZutphen onmiddellijk gevaar onder te loopon bij het Koerhuis waar de Koerhuisheek nuiten haar oevers >s getreden. Lang zal men het water hier ni.:t kunnen keeren. Het groote verkeer word' hier dan stopgezet, evenals dat over de lanz- den Rijksstraatweg loopcride haan van den tramweg DeventerZutphenEmmerik. tl! trambaan staat te Zutphen aan de IJsvel- kade reeds onder water. Te Gorssol trad de DommeiU>eek buiten de VOORNAAMSTE NIEUWS Dit nummer bestaat uit VIER bladen, en het ZONDAGSBLAD De Eerste Kamer heeft de begrooting van defensie en eenige andere de defensie betreffende wetsontwerpen goedgekeurd* De Minister heeft geantwoord op de vragen van den heer Drop omtrent de Nederlandsche koopvaardijvloot. Deze zomer zal het driehonderd jaar* geleden zijn, dat de Statenvertaling ver^ scheen. De herdenking van het jubileum van de Vereen, van Nederlandsche Gemeenten* De val van de Maas zet thans verder door. In Den Haag is een garagehouder ïm een auto vermoord gevonden. Waait schijnlijk was roof de drijfveer. In de Fransche Kamer heeft Flandür een interpellatie gehouden over Blums politiek. Sovjet Rusland en Portugal zullen aart de controle ter zee der Spaansche havens niet actief deelnemen. Binnekort zal Roosevelt een politieke radio-rede uitspreken. In de Vereen. Staten heeft de politie thans met geweld de stakers uit een be zette fabriek verdreven. U kunt deze 2 man worden! Hoe slaat het echter met Uw theoretische ontwikkeling? PB NA, het Nederlandschei Technïcum. Arnhem, geeft reeds bijna 25 jaar 1 met groot succes schriftelijke cursussen op hef gebied van BOUWKUNDE, WATERBOUW. KUNDE, WERKTUIGBOUWKUNDE. ELECJ TROTECHNIEK en CHEMIE. Zend deze annonce in open couvert met Uw naam als afzender aan PBNA-ARNHEM 841. Wij zenden U gaar gratis alle inlichting. PB NA BETONHOUT KISTENHOUT Houthandel „AI.BLAS" N.V» WADDINXVEE.N Opslaglaatsen te: Botterdam: Zwaanshals 119—12f 's-Gravenhage: Fahrenheitstr 343 TRITLEX Vraagt prijs LIJSTWERK /Adv.) Verkeersstremmingen De A.N.WB. meldt omtrent de stieuumn* gen van veren: Veer 't Loo-Huissen: gestremd. Vierlingsbeek-Bergen: ges'renid. Overtocht alleen mogelijk voor voetgangers en rij wie len per mo'orboot. Renkurnsche Veer: overtocht alleen mog-w Tjk :voor voetgangers en rijwielen per mo torboot. Wageningen (Lexkesveer). overtocht nor maal. Opheusdensche Veer bij Wagenangcpj overtocht normaal. Cuyk-Mook: overtocht gestremd. Ka'wijksche Veer (bij Mook): overtocht, normaal. Drielsche Veer (bij Arnhem): veerdienst gestaakt. Voetgangers en rijwielen worden; per roeiboot overgezet Tiel-Wamel: gestremd. Voetgangers en riij wielen worden per roeiboot en motorboot overgezet. Doornenburg-Pnnncrden: overtocht alleen, (voor alle voertuigen) van 6 uur voorm. tot 10 uur nam Rhenensche Veer: overtocht normaal 1 Beusichcmsche Veer: overtocht normaal. Eek en Wielsche Veer bij Amerongen: overtocht normaal. De-venter (schipbrug): normaal. Doesburg (schipbrug): normaal. U kunt vooruit komen door onze prima en goedkope, schriftelijke opleiding tot VLIEGTUIG-MECANICIEN an VLIEGTUIGTECHNICUS Vraag namen en adressen van geplaatsten. Inlichtingen zonder verplichting bij AS.S.O- Nieuweplein 31, Arnhem, Telefoon 24597

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1