STADSNIEUWS De Gemeentebegrooting in den Leidschen Raad fff fffffs-GRONINGEN DINSDAG 23 FEBRUARI 1937 TWEEDE BLAD PAG. 6 De fractie-leiders voerden reeds allen het woord Ernstige bezwaren tegen de jinancieele politiek van B. en TV. Tal zijn van bezuinigingen fictief De veranderde houding der s.d.a.p onder de loupe Gistermiddag hebben de begrootings- zittingen van den Leidschen gemeente raad een aanvang genomen. De sluizen der welsprekendheid zijp opengezet en de heele gemeentelijke huishouding wordt grondig overhoop gehaald. Hoewel het aantal ingediende voorstellen, in ver gelijking met andere jaren, betrekke lijk gering is, zal de Raad waarschijn lijk toch wel de heele week noodig heb ben om tot een beslissing over de be grooting te geraken en, nu de verkiezin gen voor de deur staan, kan men ervan overtuigd zijn, dat ook allerlei politieke factoren een rol zullen spelen. Men zal het ons echter niet kwalijk nemen, wan- neer wij de verschillende richtingen in den Raad niet op allerlei politieke uit stapjes volgen, maar zooveel mogelijk bij de zaken blijven), die rechtstreeks met de begrooting te maken hebben. Deze zullen ook belangrijk genoeg zijn, daar, als we het wel hebben, de finan- cieele politiek van het gemeentebestuur, ditmaal in het midden der belangstel ling zal staan Eerst enkele andere pnnten Alvorens met de begrooting te beginnen waren er nog een aantal andere zaken af te doen. In de eerste plaats worden de beide voorstellen van de agenda betrekking heb bende op geldleening, n.l. het voorstel tot het aangaan van een gelddlecning groot f750.000 en van een complex geldleeningen groot f6500.000, beide beoogende conversie van vroegere geldleeningen, goedgekeurd. Na de behandeling van een aantal inge zonden stukken komt de gedrukte agenda aan de orde. Deze vermeldt als punt 1 het onderzoek naar den geloofsbrief van het nieuw noemde raadslid, den heer Dr. M. Key. Tot toelating wordt besloten. Daarna zijn er de volgende hamerpunten. 2e. Prae-advies op het verzoek van G. Meulenberg om ontslag als onderwijzer aan de opleidingsschool voor ulo. aan de Drie Octoberstraat. 3e. Voorstel tot het wijzigen van eenige raadsbesluiten inzake de verhuring van drietal perceelen en van een strookje grond 4e. Voorstel tot het verpachten van het perceel weiland, gelegen nabij de Fruinlaan. kad. bekend gemeente Leiden, sectie M Nis 868 (ged.) en 4225 (ged.) aan J. Huisman te Leiden. 6e. Voorstel inzake het vaststellen en uit- keeren van de voorschotten op de vergoe ding, bedoeld bij art. 101 der Lager Onder wijswet 1920, ten behoeve van bijzondere scholen voor gewoon leger- en uitgebreid lager onderwijs, over het jaar 1927. Een voorstel van den heer G o s 1 i n g a om ook de andere agendapunten vóór de begrooting te behandelen, omdat zij anders gemakkelijk in de verdrukking komen, wordt na eenige bespreking weer ingetrok ken. Daarna komt de begrooting in behande ling. De heer van Eek begint weer Oudergewoonte worden de Algemeene Be schouwingen door den heer van Eek ge opend. Spr. zet in de eerste plaats de be- teekenis van het plan van den arbeid uit een en zegt vervolgens, dat het hem meege vallen is, dat de begrooting sluitend kon worden gemaakt. Voor het bereikte resul taat brengt spr. uhlde aan B. en W. en in- het bijzonder aan den Wethouder van Fi- anciën, Spr. is niet ondankbaar gestemd in zake het beleid van B. en W., maar helaas moet spr. toch met droefheid constateeren dat het werkloosheidscijfer nog niet ver minderd is. Alles moet dan ook in 't werk gesteld om de werkloosheid in te perken. Ook hier kan het plan van den arbeid redding brengen. Spr. uit daarna zijn angst voor den fascistischen geest. In de raads- overzichten der burgerlijke bladen wordt ge fulmineerd tegen de lange raadsdebatten. En wijders blijkt de fascistische geest ook uit de voorstellen van den heer v. d. Laan. Spr. verdedigt zijn voorstel om als regel toe te staan het houden van optochten niet banieren en muziek op Zondag. De s.d.a.p-ers blijven republikeinsch maar meenen desniettemin er recht op te hebben als goede vaderlanders te worden aangemerkt. Spr. pleit voor het houden van een proef met het invoeren van de medezeggenschap van de gemeente. Ook van de inzichten van het lagere personeel is het de moete waard kennis te nemen. Tenslotte wijst spr. er op, dat ook z.i. aan de parlementaire democratie bezwaren kleven, maar het staat vast dat er geen beter systeem is. Er dient evenwel naar ge streefd te worden, om het contact tusschen het gemeentebestuur en handel, nijverheid, industrie, enz. te verbeteren en in dit ver band wijst spr. op de contact-commissies en den economischen raad, die in Nijmegen tot stand zijn gekomen. Er zijn verschillende commissies voor verschillende maatschap pelijke groepen, die in den economischen raad vereenigd zijn en op deze wijze is het mogelijk de meeningen der belanghebben den op de juiste en meest doeltreffende wijze ter kennis van het gemeentebestuur te brengen. Laat een commissie ad hoc-'de voorbereiding van deze zaak ter hand nemen De r.k. fractieleider spreekt De heer W i 1 m e r (r.k.) wijst er op, dat de critiek op den arbeid van den Raad on getwijfeld meermalen juist was. Er werden meermalen zaken besproken, die hier niet thuis hoorden. Ook dezen middag maakte de heer van Eek zich daar weer schuldig aan, toen hij telkens sprak over het plan Van den arbeid. Spr. bespreekt daarna in de eerste plaats de kwestie of men tevreden kan zijn ten opzichte van de bestrijding van de werk loosheid. Er blijven wenschen over, maar erkend moet worden, dat voor "—kverrui- ming veel gedaan wordt. Spr. acht de uit- keering van Maatschappelijk Hulpbetoon in sommige gevallen te laag, omdat de normen te laag zijn. Wat voorts de bestrijding der werkloosheid betreft, wijst spr. op een uit lating van den Wethouder van Sociale Zaken op een s.d.-vergadering. De heer van Stralen heeft daar gezegd., dat een aan tal maatregelen ter bestrijding van de werk loosheid afstuiten op het gebrek aan mede werking in het College van B. en W. en in den Raad. Hierover zou spr. gaarne de noo- dige opheldering ontvangen. Wat de centra le werkplaats voor jeugdige werkloozen be treft, zegt spr. dat er z.i. wel degelijk in die werkplaats gelegenheid moet zijn om de vakbekwaamheid te verhoogen. De vraag van den heer van Eek: waar blijven de rampen nu die 't opne men der s.d. wethouders in het College van B. en W. zouden meebrengen?, baentwoordt spr. met een andere vraag: Waar blijven de verbeteringen die dé s.d.a.p. in het vooruitzicht heeft gesteld? De s.d.a.p. heeft vroeger in allerlei toon aarden gezegd: men moet het halen waar het zit, terwijl ze thans elke be- lastingverhooging afwijst. Spr. verklaart zich tegen de vermindering van de sub sidies voor charitatieve doeleinden en ook tegen de vermindering van de uit gaven voor kleine stadsverbeteringen. Wat betreft de kwestie van de contact commissies uit het maatschappelijk leven merkt spr. op, dat hiermede een bescheiden begin moet worden gemaakt. Er zou een opwekking kunnen uitgaan tot de belang hebbenden om zich voor deze zaak te in teresseeren. Het moet van onderop komen. Daar zou de zaak het best mee zijn diend. De omvangrijke plannen van heer van Eek hebben spr's instemming niet. De heer C. Beekenkamp (a.r.) vangt aan met zijn beste wenschen uit te spreken voor het herstel van Wethouder Splinter (zooals de heer Wilmer ook reeds had ge daan) en zijn hulde te brengen aan den burgemeester voor de bereidwilligheid w mede hij de vacante portefeuille onder zijn berusting nam. Spr. betreurt de lata indiening var begrooting en acht deze gang van zaken onjuist, ongewenscht en ook onnoodig. Spr. wijst er voorts op dat het oordeel (door de s.d.a.p. met tam-tam aange kondigd) inderdaad is gekomen, maar dat het geveld is over het optreden van de s.d.a.p. zelf. De feiten spreken voor zich zelf. Er is voor de kiezers een ernstige les uit te trekken. De s.d.a.p. kan wel allerlei dingen voorspiegelen, maar in de practijk brengt zij er niets van terecht. Spr. toont vervolgens met een aantal cij fers aan, dat de politiek van de regeering ten opzichte van de gemeente toch waarlijk nog niet zoo ongunstig is geweest in haar resultaten. De door de regeering ingeslagen koers heeft een gunstig effect voor de ge meente gehad. De financieele politiek van het tegen woordig college is geen andere dan die van het vorige college. Zijn opmerking in de sectievergadering, dat het tegenwoordig college zich verschuilt achter andere woor den, om maar niet van bezuiniging te be hoeven te spreken, is naar spr. meent toch niet geheel onjuist geweest, al trekken B. en W. er heftig tegen te velde. De veran dering in de constellatie van de s.d.a.p. heeft als voordeel dat allerlei paradepaard- jes dit jaar op stal blijven. Spr. constateert verder, dat de Wethouder van Sociale Za ken de mogelijkheden die op zijn gebied liggen allerminst uitbuit. Op het voorstel- Goslinga inzake warmvoedselvoorziening kwam nog steeds geen prae-advies. Van de groentendistributie hoort men niets meer. Met de gedachte van den heer Wilmer in zake de contact-commissies uit maatschap pelijke groepen kan spr. zich wel vereeni gen. Spr. verdedigt met ernstige argumen ten zijn voorstel om het uitleenen van ob scene lectuur door openbare bibliotheken tegen te gaan. Spr. mist in de begrooting de nóodige ^couragie", den moed om de feiten on der de oogen te zien. Deze „couragie", de moed die groote vaderlanders ken merkte, de eigenschappen van een Coen wenscht spr. de bestuurden van Lei den toe. De heer van Weizen spreekt zijn vrees uit voor het sluipend fascisme en zet uiteen dat de huidige Regeering niet deugt Een economische uitkomst zal zijn de verkorting van den arbeidstijd. Spr. bepaalt voorts zijn houding tegen een aantal voorstellen. Philipplca tegen de S.D.A.P. De heer W. V. d. Laan komt terug op n uitlating aan zijn adres van den heer Schüller, waarin deze zei dat spr.'s optre den in den Raad niet gelukkig is geweest. Spr. neemt de uitlatingen van den heer Schüller hem niet kwalijk,, daar hij dit s.d.- raadslid nu eenmaal als het enfant terrible bekend staat. Spr. gaf vervolgens een over zicht van het beginselprogram van de libe rale staatspartij, de Vrijheidsbond. Van de vrijheid, die in den Vrijheidsbond ook voor zijn afgevaardigden in openbare lichamen gehuldigd wordt is er bij de S.D.A.P. niets te binden. Gaat een afgevaardigde van de S.D.A.P. in tegen een of ander besluit- der vakvereenigingen, dan gaat zoo'n afgevaar digde er uit. De s.d.ap. is uit op schijn successen en heeft meer het belang van de vakbeweging dan 't algemeen belang in 't oog. Het optreden van de s.d.a.p. werkt het fascisme in de hand. Natuurlijk blijft ook de Vrijheidsbond niet star bij zijn beginsel program staan, maar past hij zich ook aan bij de gewijzigde omstandigheden. Uitvoe rig bestrijdt spr. de s.d.a.p. en haalt uit de geschiedenis der s.d.a.p. vele „vergissingen" aan. Hoe groot de verdeeldheid in 't s.d.a.p.- kamp is bewijst spr. aan de hand van een aantal persuitlatingen. De heer v. d. Laan breekt hier zijn rede af. De vergadering wordt verdaagd tot 's avonds 8 uur. HUNZEBOOTEN vlug en goedkoop Agenten: Rotterdam: A. G. STOON. Wijnstraat 122 Telefoon 2810Ó. Amsterdam: J. L. RIETVELD, De Ruyter- kade. Steiger 3, Telef. 40177. Adv. AVONDZITTING In de avondzitting zet de heer van de Laan zijn rede voort en wijst op de twee slachtige houding van de s.d.a.p. ten opzich te van het Koningshuis. De s.d.a.p. is een partij van nationale verwarring. Spr. zelf is geen marionet, die bevelen van hooger- hand moet gehoorzamen. Hij kan onafhan kelijk zijn beginselen verdedigen. Spr. ver dedigt ten slotte' zijn voorstel om de subsi dies voor de wijkverplegingen niet te kor ten. De heer Coster (r.k.) uit eenige wen schen ten opzichte van de regeling van de parkeergelegenheid in onze stad en meent dat de Elfax ten opzichte van andere taxi ondernemingen wordt bevoorrecht. Ten slotte trekt spr. te velde tegen het streven van geheelonthoudersvereenigingen. De C.H. fractie-leider spreekt De heer Wilbrink (c.h.) acht de begrooting op zich zelf genomen aller minst sluitend. Perspectief-bezuinigin gen worden in het voorliggende jaar al verdisconteerd. Dat is nog nooit voor gekomen. En het is ook zeer onjuist Wij zijn met deze begrooting bezig de reserves zóó uit te putten, dat spr. vreest, dat de gemeente binnenkort vast moet loopen. Het treft spr. dat de bezuinigingen op de personeelsuitgaven zoo ver zijn doorge voerd met medewerking van s.d. wethou ders. Twee jaar geleden sprak de s.d.a.p. anders. De s-d.a.p. is verburgerlijkt. De heer van Eek: Is dat een geluk- wensch waard? De heer Wilbrink: Tot op zekere hoogte is het een gelukwensch waard als men op zijn verkeerden weg terug keert, maar men moet dan ook willen er kennen, dat men vroeger verkeerd was. De s.d.a.p. heeft zooveel beloofd aan de kiezers, maar nu er roode wethouders zijn is de po litiek van het college van B. en W. nog in 't geheel niet veranderd. Een voordeel van het zitting nemen der s.d.a.p. in het College is dat de critiek van s.d. zijde is geluwd, maar toch moet spr. constateeren dat dat zitting nemen parlementaire verplichtingen meebrengt die lang niet altijd worden na gekomen. Spr. bespreekt daarna eenige voorstellen. Hef, zal spr. zwaar vallen zijn stem niet te geven aan de voorstellen inzake het niet korten van de subsidies voor de wijkver- eenigingen. Voor de commissie ad hoe voor de contact-commissies voelt spr. niet veel Spr. voelt echter wel iets voor de gedachte van den heer Wilmer, dat een opwekking zal uitgaan naar de betrokkenen om hen voor deze zaak te interesseeren. Een derge lijke actie moet van onderop komen. Het voorstel-v. Eek inzake optochten op Zondag wijst spr. af. Voor het uitvoeren van onder houdswerken in eigen beheer voelt spreker niets. Dat gaat geld kosten. Tegenover den heer van Eek merkt spr. op dat wanneer men zooveel woorden noodig heeft om aan te toonen dat men een goed vaderlander is daar een luchtje aan zit. Als de heer van Eek een dam op wil werpen tegen fascisme en bolsjewisme moet hij een stapje verder gaan. Socialisme, bolsjewisme en liberalis me het begint alles met den mensch en eindigt met den mensch. Alleen beginselen die verankerd zijn in de eeuwigheid kun nen een stuwdam vormen tegen opkomende machten. Zie naar Duitschland. De ver wachting voor democratie kan er alleen zijn als rekening wordt gehouden met christelijke beginselen. Alleen de christe lijke partijen zijn de handhavers van de waarachtige democratie. Zij hebben geen angst voor de opkomende machten, omdat zij weten wat hun beginselen waard zijn. De financieele politiek onder de lonpe De heer G o s 1 i n g a (a.r.) begint met de opmerking dat de wijze van behandeling van de begrooting hem allerminst bevalt Het systeem deugt niet en spr. geeft in overweging daar een volgend jaar verande ring in te brengen. Ook de wijze waarop het interpellatierecht wordt toegepast staat spr. niet aan. Spr. zou willen dat de vragen der interpellanten schriftelijk aan den raad erden toegezonden. Voorts zou spr. een schriftelijk vragenrecht willen invoeren. De beantwoording op actueele vragen zou daar door bespoedigd worden. Dit vragenrecht brengt ook niet veel meer werk mee. Inte gendeel kan het 't werk vereenvoudigen. Spr. heeft daarom een voorstel ingediend om de zaak nog eens in studie te nemen. Over het voorstel-Hessing om onderhouds werken in eigen beheer uit te voeren, heeft spr. zich zeer verbaasd. De s.d.a.p. gloeit van liefde voor den middenstand naar zij zegt. En nu wil zij ha^r weer een stukje brood ontnemen. Bovendien zal aanneming van dit voorstel geld kosten. Spr. verklaart zich bij voorbaat tegen het stichten van een centrale auto-reparatie-werkplaats. Voorts verzoekt spr. maatregelen te nemen tegen de overlast, die door het uitvoeren van open bare werken aan omwonenden wordt aan gedaan. Spr. is tegen het voorstel-Schüller om plannen in te dienen voor nieuwe open bare werken. Gemeentewerken is al over belast. Het Levendaal heeft veel van een renbaan, die men niet dan met levensge vaar over kan steken. Kunnen er geen vluchtheuvels komen? Ook op de Hooge- woerd is het levensgevaarlijk. Laten we het parkeerverbod daar opheffen, zoodat de tram gedwongen wordt naar het Levendaal te gaan. Wonderlijke bokkesprongen Komende tot de financieele politiek zegt spr. dat belastingverhooging z. i. geen re medie is. De uitgaven moeten echter naar beneden. De wonderlijke bokkesprongen van het College kunnen er nu reeds niet bij door en hoe moet het dan in de toekomst gaan. De geringe afschrijvingen bij de Lichtfabrieken acht spr. ook thans niet ver antwoord. De esdeapeeërs zijn niet de ware bezuinigingsbroeders. Laten ze zich echter ook in dit opzicht aanpassen. Ze zijn van rood al veldgrijs geworden. Twee jaar gele den hadden ze tientallen voorstellen, nu naar een stuk of wat. Wanneer we de werkverruiming wil len voortzetten moet de bezuiniging doorgevoerd. B. en W. willen de begroo ting sluitend maken met fictieve mid delen. Daarom heeft spr. een voorstel ingediend om eenige ontvangstposten van de begrooting af te voeren en de daarvoor geraamde ontvangsten voor- loopig te putten uit de algemeene re serve. De a.r. fractie aanvaardt niet de post van 10.000 bezuiniging op het be- waarschoolonderwijs, zoolang zij niet weet waarin de bezuiniging 'zal be staan. De egalisatie van de wachtgelden geeft geen gereed geld. Het is een per spectief-bezuiniging. Ook de herbereke ning van de pensioenen, de renten van geldleeningen, die beide 18000.zou den opleveren, zijn fictief, evenals „de nader te nemen maatregelen". Spr. zet dit uitvoerig uiteen met cijfers en feiten. Spr. moet om dit fictief geld te vin den de reserve aanspreken. Daar is niets aan te doen. Het is tenminste werkelijk geld. De heer Würtz (Nat herst) betoogt, dat het ten eenenmaie onjuist is, dat Nar tionaal Herstel zich zou riclitan naar de N.S.B. Een partij, die zich richt tegen Marxisme on Bolejewisme hoeft de steun van Nat. Herstel. Met vele punten van de N.S.B. kan Nat. Henstel meegaan, maar de wijze waarop de N.S.B. den strijd voert, kan N. H. niet onderschrijven. Fundamen teel gaaf spr. niet miee met de dictatuur. Van eon samengaan met de N.S.B. is er nooit of nimmer sprake. Een ongeoorloofde bevoorrechting achtte spr. het dat een plaatselijke deken fabriek gelegenheid heeft in een gemeentelijk gebouw zijn producten voor een inkoopvereeniging ten toon te stellcrn. Wat de financieele poiitiek betreft meende epr. dat men de reserves wel mag aanspreken, maar alleen voor het dool waarvoor ze gevormd zijn. Anders treedt een verarming in. De reserves worden thans aangesproken om tekorten te dekken Dat is onjuist Met den heer F.lkerbout be pleitte spr. opheffing van het gem. onge- vallenfonds en aansluiting bij de Rijks verzekeringsbank of een andere soliede bank instelling. De gemeente loopt thans een tie groot risico als zij de verlaging in de storting vain dit fonds wil doorvoeren. Mevr. Braggaa r—d e Does acht de wijze van behandeling der gemeentebegroo ting onbevredigend. Spr. verdedigt haar voonstel om de subsidie voor de vereeni- ging voor uitzending en verpleging van kimkeren in gezondheids- en vacantiekolo- nies niet te verlagen. De heer Manders (r.k.) verwacht ook FRIESLAND-HOLLAND BANK N.V AMSTERDAM 4/2%SCHULDBR I EVEN a lOO In coupures van 10 00.500.— en 100.— Beursnoteering is aangevraagd. voor Leiden in de toekomst een verminde ring der werkloosheid. In ieder geval is ook hier reeds stilstand gekomen. Van het schep pen van ordte verwacht spr. meer in het be lang der werkloosheidsbestrijding dan van andere middelen. Veel heil verwacht spr. van de invoering eener veertigurige werk week en van gebruikmaking van zooveel mogelijk binnenlandsche krachten. Een belangrijk voorstel De heer Eiker bout (a.r.) kan zich ook niet vereeiygen met de wijze waarop de begrooting sluitend is gemaakt Spr. bestrijdt de halveerïng van de storting in het gemeentelijke ongeval lenfonds en verdedigt zijn voorsteil om de betreffende risico bij de Rijksverze keringsbank onder te brengen. Tegen het amendement-Würtz om dit risico ook bij een andere instelling te dokken, heeft spr. gean bezwaar. Heft men het gemeentelijk fonds op, dan komt een bedrag van f 221.000 vrij voor de alge meene reserve. Indien lager personeel kan afvloeien moet men dat doen, maar laat men ook eens afvloeiing van hooge personeel in over weging memen. Spr. bepleit den bouw vi een nieuwe Schrijv,ersbrug. Van het voor stel-Schüller (s.d.) om ook het tweede g> deelte van het Levendaal te dempen, ver wacht spr. niet veel, hoewel deze demping alleszins gewcnscht is. De vergadering wordt daarna geschorst tot .hedenmiddag. BENOEMING Uit een zeer groot aantal sollicitanten is tot concierge v$n de Chr. H.B.S. benoemd de heer R. H. Schipper, alhier. Van het Stadhuis KIEZERSLIJST 1937-1938 Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algmeene kennis, dat de door hen op 22 Februari 1937 vastgestelde kiezers lijst 1937-1938 van heden tot en met 16 Maart e.k. voor een ieder ter Secretarie dezer ge meente (Stille Rijn No. 3) ter inzage is ne- dergelegd en, tegen betaling de»" kosten, stemdistrictsgewijze, in uittreksel verkrijg baar is gesteld. A. VAN DE SANDE BAKHUIJZEN, Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris. Leiden, 23 Februari 1937, Leidsche Werkloozenvereeniging Verzoek om erkenning Namens het bestuur van de Leidsche Be- stuurdersbond is aan B. en W. het verzoek gericht medewerking te willen verleenen, opdat het bestuur der Werkloozenvereeni ging in deze gemeente alle werkzaamheden zal mogen verrichten, welke verbonden zijn aan het verstrekken van uitkeering krach tens de steunregeling aan haar leden. De Werkloozenvereeniging wordt gevormd door ïeden, die deel wenschen uit te maken van de moderne vakbeweging, doch die ra verband met hun werkloosheid tot geen der bij het Ned. Verbond van Vakvereenigingen aangesloten vakbonden kunnen toetreden Zoodra zij arbeid hebben gevonden, wor den de leden als het ware automatisch over geschreven naar de betreffende vakvereeni- ging. De Werkloozenvereeniging verzoekt ten behoeve van haar leden precies dezelfde werkzaamheden als de Vakbondsafdeelingen voor haar werklooze leden. De Werkloozenvereeniging is op dezelfde wijze bij de Leidsche Bestuurdersbond aan gesloten als de Vakbon dsaf deefingen. Chr. Bond van Belasting ambtenaren Jaarvergadering In het Gebouw Rehoboth vergaderde de afdeeling Leiden ivan den Chr. Bond van Belastingambtenaren. De voorzitter, de heer P. Meijdam, opende met Schriftlezing en gebed, waarna hij in zijn openingswoord er op wees, dat de tijd als op arendswieken voorbij vliegt, zoo ook aan de afdeeling, die thans haar jaarverga dering houdt Hij die gelooft mag eohfer zeg gen dat Jezus Christus gisteren en heden dezelfde is en tot in der eeuwigheid. Inter nationaal zijn er veel teleurstellingen, een adem des doods vaart door het volkeren- leven, de Kaïnsgeest viert hoogtij, doch in deze benauwing mogen wij toch zingen: Rust mijn ziel, uw God is Koning. Inzonder heid heette hij daarna welkom den bonds voorzitter, die dit jaar als zoodanig zal af treden en zich niet meer herkiesbaar stelde. Hij wilde hem het hart niet week maken, omdat nog emoties genoeg hem wachten, maar de banden die en leden en afdeeling aan hem binden, zijn oorzaak dat een har telijk welkom meer is dan een Vorm, vooral nu dit de laatste gelegenheid zal zijn dat hij zijn bezielend woord zal laten hooren. Notulen, jaarverslag secretaris en penning meester, werden eonder nadere bespreking goedgekeurd. De aftredende afd.-bestuursflcde-n, de heer Zwijgers, mej. Snoodijk en de heer T. Nijen- huis werden bij acclamatie herkozen. In de komende vacature van Bondsvoorzitter werd candidaat gesteld de heer F. Albeda te Rot terdam. Na de pauze kreeg de Bondsvoorzitter ge tegenheid te zeggen wat hij op het hart had. Hij bepaalde zich tot een globaal overzicht van de laatste 35 jaar, het tijdvak dat hij als ambtenaar werkzaam *vas en van welkb tijd hij 20 jaren Bondsvoorzitter was. Dit tijdperk lief hij de revue passecren, om daaruit de noodige kracht te putten voor de toekomst, waarna hij in een krachtig s'tobctoog opwekte tot trouw aan de organi satie, trouw aan het beginsel. Nadat over enkele onderdeelen van ge dachten was gewisseld, werd na de rond vraag de vergadering op de gebruikelijke wijze gesloten. Leidsche Districts-Dambond Eindstanden 3e en 4e klasse Voor de L.D.D.B. werden vorige week voor de 3e en 4e klasse de laatste ronden gespeeld. De uitslagen waren als volgt: D.C.L. III—K.W.Z. II W.D.G. II—L.D.C. II K.W.Z. IV—W.D.G. III K.D.C. Ill—K.W.Z. III Lisse III—S.P.H. I 12—8 20-0 5-15 2—18 13—7 De afgebroken partijen van vorige wed strijden zijn als volgt beslist:: W.D.G. IID.C.L. III VarkevisserKruiden 2C BregmanVink 1I Eindstand 13—7 voor W.D.G. II K.D.C II—D.CL. III J. Schoneveld—J. van Werel 20 Eindstand 10—10. De eindstand der 3e klasse is thans: gesp. gew. gel. verl. pt. brd.pt. Katw. Rijn II 5 2 3 7 57—43 Katwijk Zee II 5 3 1 1 7 56-44 Wassenaar II 5 2 1 2 5 5743 Rijnsburg II 5 1 3 1 5 5248 Damol. Leiden III 5 1 2 2 4 5357 Leiderdorp II 5 1 4 2 2575 Volgens de ingekomen uitslagen zou KWZ n kampioen zijn, doch volgens ln ingekomen protest van K.D.C., hetwelk volgens de re gelen gegrond was, verkreeg K.W.Z. II 3 hordpunten in mindering. Dit is geen pret tige einduitslag tusschen twee bevriende ver ecnigingen, doch de regelen moeten nu een maal in acht genomen worden. K.D.C. II moet nu overgangswedstrijden spelen tegen A.D.C. II uit Alphen a. d. Rijn. De eindstand van de 4e klasse is thans: gew. gel. verl. pt. brd.pt. Katwijk Zee III 5 5 10 77—21 Wassenaar III 5 3 2 6 54—46 Katwijk Zee IV 5 2 1 2 5 4747 Lisse III 5 2 1 2 5 38—58 Katw. Rijn III 5 2 3 4 30-61 Hazerswoude Rijndijk 5 5 0 39-S1 KWZ III is kampioen met klinkende cij fers. Proficiat KWZ met het behaalde suc ces. KWZ heeft 2 kampioenen gehaald, nl. in de 2e en in de 4e klasse. Het is voor zulk een jonge vereeniging een prestatie ge weest om met 2 tientallen resp. 2e en 4e kl. ongeslagen het kampioensdhap te behalen. KWZ III moet nu overgangswedstrijden spe len tegen LDC II uit Leiderdorp. GEEN SPREEKUUR De wethouders van Onderwijs, van Sociale Zaken en van Financiën zijn, in verband mef de behandeling van de Gameentebegroo- ting, verhinderd morgen spreekuur te hou den. SCHAKEN Maandagavond j.l. heeft de slechts korten tijd bestaande Schaakverecn. „Leithen" in haar clublokaal in het Nut van 't Algemeen haar eerste vriendschappelijke wedstrijd ge speeld tegen Caïssa III, welke zij met 2—8 heeft verloren. SCHOORSTEENBRAND Gistermiddag heeft de politie-brandweer BRAND IN EEN LOODS Gisteravond te kwart voor negen heeft personeel van de Eltax een begin' van brand ontdekt in een loodsje op het terrein van de beddenfabriek van de fa. J. K. aan den Stationsweg. Een partij kapokafvaJl had vlam gevat. Met een straal op de motorspuit heeft de politie-brandweer 't vuur gebluscht. RUIT VERNIELD De politie heeft proces-verba al opgemaakt tegen den 27-iarigen J. de la R terzake van het opzettelijk vernielen van een ruit van winkel in de Haarlemmerstraat-. RADIO DISTRIBUTIE DINSDAG 23 SEPTEMBER Programma III: 8.00 Keulen of dir., 11.20 Droitwlch, 11.50 Keulen, 12.20 Brussel VI.. 15.05 Deuaschl.s.. 16.20 Keulen, 17.40 Brussel VI.. 13.50 Parijs R-, 19.30 Weenen of dir., plm. 20.30 Brus sel Fr., 22.20 Brussel VI., 22.30 Brussel Fr., 23.3(1 diversen. Programma IV: 8.00 Brussel, 9.20 Gram muz. G'RD, 10.35 Londen R., 16.50 Droitwlch, 18.20 di versen, 18.45 Londen Reg., 19.20 Droitwlch, 19.50 Londen Reg., 20.20 Droitwlch, 21.20 Boedapest of div., 22.00 Londen Reg. WOENSDAG 24 FEBRUARI Programma III: 8.Keulen of div., 9.50 Deutschl.s., 11.20 R. Danmark, 12.20 Brussel VI., 12.50 Droitwlch, 13.20 Brussel VI.. 14.20 Keulen, 14.50 Parijs R-, 16.20 Keulen, 17.20 Brussel Fr., 18.20 Londen Reg., plm, 18.55 Ween enof div., plm. 20.35 Londen Reg., 22.— Ween enof dlv„ 22.50 Berlijn, 23.2o diversen. Prograsnma IV: 8-Brusel VI., 9.20 Gram.* muz. GRD, 10.35 Droitwlch. 11.50 Londen Reg., 13.35 Droitwlch. 14.25 Londen Rog., 15.20 Droit wlch, 18.20 Diversen, plm. 18.35 Brussel Fr., 19.35 Droitwlch. TE AMSTERDAM: B'J DE RIN61DERSEN CS De heer Schoneveld bedankt als raadslid De heer A. J. Schoneveld, die namens de A.R. partij zitting had in den gemeente raad heeft als zoodanig bedankt. Ned. Chr. Radio Vereeniging Vertooning van de Oran]e-film In de dichtfaezetite Stadsgehoorzaal Had gisteravond de Ned. Chr. Radio Vereeniging ee-n propaganda-samenkomst belegd, welke bijna geheel in beslag werd genomen door de vertooning van een Oranjefilm. Het muziekgezelschap „Symphonia" o. L V, den heer Plu had er al spoedig de ge- wenschte stemming in en zorgde er verder voor dat de nationale liederen nog eens ge repeteerd werden. Ds. W. Bouwman, emer. pred. der Geref, Kerk te dezer stede heette aan het begin van, den avond allen hartelijk welkom om hier» aan tevens een woord van hartelijken dank te verbinden aan het adres van de propa- ganda-commissie, die alles zoo keurig had voorbereid. Vooraf gegaan door een interessante film: „Met de trekschuit door de Hollandsche kanalen", waarin ons een typisch beeld werd gegeven van dit verouderde vervoer middel, had de vertooning van het eers+e ge deelte van de Oranje-film plaats. Deze film, die vertoond werd door den heer Joh. Gey- tenbeek en opgenomen te door den heer C, Weissman en samengesteld door Kurt Ger- zon, gaf allereerst enkele aardige flitsen uit het leven van het Vorstenhuis weer, waaiviij teruggegaan werd tot 1900. Tal van histori sche momenten, waarbij meerdere malen de innemende verschijning van wijlen Koningin Emma vereeuwigd was, trokken aan het oog voorbij. Interessant was ook de verfil ming van de komst van wijlen Prins Hen drik inaar Nederland ter gelegenheid van zijn huwelijk met Koningin Wilhelmina- Voorts zagen wij aardige gebeurtenissen uit het leven van onze kroonprinses, als daar is het Koninklijk punteren te Giethoorn. Het tweede gedeelte van de film, die op dezen avond haar première beleefde, bracht ons de blijde jubeldagen, die wij nog zoo kort geleden beleefden in herinnering. In do zeer uitgebreide reportage werden wij bij vernieuwing "bepaald bij de Koninklijke ver loving en ondertrouw en verder bij de plech tige huwelijksinzegening. Speciaal verdienen hier wel vermelding de fraaie opnamen nan de huwelijks-inzege ning door Ds. Welter in de Groote Kerk. Van zeer nabij maakten wij hierdoor deze in drukwekkende gebeurtenis mede. De heer I. de Tombe, theol. candidaat aan de Universiteit alhier, heeft in deze samen komst een korte propagandarede uitgespro ken, getiteld: „Waarom omroep met den Bijbel". Bij de ontvouwing van een en ander zette spr. alleererst de cultureele beteeken is van de radio uiteen, om dan in enkele korte trekken te wijzen op hef belang en de nood zakelijkheid van den omroep met den Bijbel, welke door evangelisatie, zielszorg en apolo- gethiek mede wil werken aan de uitbreiding van Gods Koninkrijk. Een humoristisch teekenfimpje besloot dezen alleszins geslaagden avond, die met een kort woord door Ds. Bouwman v/erd BURGERLIJKE STAND BEVALLEN: G. AL Pieper—Leffers zn C. RL A. DevlleeDe Groot dr E. DreefKerk* vliet dr RL DubbeldemanGroeneveld dr AL T. J. Kok—v. Egmond dr J. J. Stokkeen mansLouwrler zn S. J. C. M.é BikBreeder veld zn S. C. de WaterBrugman dr J. K, v. Engelenv. d. Voet zn A. Verbergv. San ten dr A. G. v. d. LuijtOvervliet zn L. E. Picardv. Veldhoven zn J. S. AL Hoorn— Phillppo zn G. I. J. EnselingKeunen dr. OVERDEDEN: AL v. d. Broek dr 4 jr J. J, Bulsing zn 15 jr A. Rossou m. 57 jr P v, d. LindenSenekes wede. 78 jr. UIT DEN OMTREK AARLANDERVEEN PAARD EN WAGEN TE WATER Zondagmorgen werd de melkwagen van den heer v. D., bestuurd door diens knecht J. V., in het Zuideinde tegenover de wo ning van den veehouder W., aangereden door de melkauto van den heer C. v. d. B. te Ter^Aar, waardoor het paard en de wa gen met de volle bussen melk in de diepe Voorwetering terecht kwamen. Het paard wist zich los te werken, zwom naar de over zijde en werd daar uit het water gehaald. De wagon en de melkbussen werden later op het droge gebracht, maar 2 volle bussen werden nog vermist. Met behulp van een schuit werden ook deze gevonden. Ze wa ren nog geheel gevuld. De melkwagen wa9 niet beschadigd, zoodat het ongeval goed afliep.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 6