Alléén daarom VAN HOUTENS CACAO Millioenenwerk wordt aanbesteed !7 DINSDAG 23 FEBRUARI 1937 TWEEDE BEAD PAG. 5 Werk voor duizenden arbeiders in zicht Drooglegging van de tweede Zuiderzeepolder Nederland krijgt er een provincie bij Een reuzen-aanbesteding zal morgen ochtend om elf uur te 's-Gravenhage In de Statenzaal plaats vinden, n.L de in dijking en de drooglegging van de Noord-Oostelijke Zuiderzeepolder. Hier mede zijn millioenen gemoeid. Werk voor duizenden arbeiders is in zicht. Een volk dat leeft, bouwt aan zijn toe komst! Dit geldt met recht van het Ne- derlandsche volk. De oogen der geheele wereld zullen in de komende jaren in verband met dit reuzenwerk op Neder land gericht zijn. Na de Wieringermeer is de Noord-Oost polder de tweede polder, die zal worden drooggelegd. Hij is 47.600 H.A. groot, of twee maal zoo groot als de Wieringermeer. De voorbereidende werkzaamheden, het graven van een werkhaven bij Urk, het inrichten van opslagterreinen en het maken van een fundeeringsput zijn vorig jaar aanbesteed en nagenoeg voltooid. De morgen te houden aanbesteding heeft betrekking op de dijkvakken tusschen Lem mer en Urk en tusschen Urk en den voor- uitspringendop hoek van het Kampereiland .vlak ten Noorden van den IJsselmond. Deze beide dijkvakken zijn samen ruim 40 K.M. lang en daarvan wordt nu het ma ken van 31 y2 K.M. aanbesteed. De in het bestek vermelde hoeveelheden zijn voor zand ruim 5 millioen kub. Meter en voor kleileem iy2 millioen kub. Meter, terwijl 47 H.A. kraagstukken en 51 H.A verschillende soorten steen- en betonglooi- ing zullen moeten worden gemaakt. Er worden aanbiedingen gevraagd voor verschillende grootere- en kleinere percee- len, welke ook weer gecombineerd zullen kunnen worden. Het Rijk draagt zelf zorg voor de levering van de meeste bouwmaterialen, waarvan de steen voor kraagstukken en glooiingen wel het voornaamste is. Met den aanleg van den omringdijk zul len vermoedelijk 4 jaar gemoeid zijn, waar na de Zuid-Oostpolder ter grootte van 95000 H.A. en de Zuid-Westpolder met een opper vlakte van 56000 H.A. aan de beurt komen. Een millioenenwerk Hoewel de Staat bij de te houden aanbe stedingen geen ramingen publiceert, blijkt uit de Memorie vah Antwoord van 11 De cember 1935, dat voor den omringdijk van oen Noord-Oostpolder, met havens de ver lenging van het Zwartewater, den aanleg ,Van het kanaal Kadoelen-Blakzijl en ver dere werken ter voorziening in de belangen van afwatering en verkeer, op een uitgifte .van ruim 57 millioen wordt gerekend. De totale uitgaven van den polder worde hierbij op rond 97 millioen geraamd. Het aantal direct en indirect aan den Noord-Oostpolder werkende arbeiders wordt geschat op 6500 gedurende het eerste jaar, 8500 gedurende het tweede jaar, 10.000 gedurende het derde jaar en 8000 gedurende het vierde jaar. Na geleidelijke vermindering klimt dit aantal in het zevende en achtste jaar wederom op tot 9000 arbeiders, om in het vijftiende jaar ten slotte met 15.000 arbeiders te besluiten. Groote oogsten verwacht Om eenigen indruk te krijgen van de be- feekenis, meer in het bijzonder van den Noord-Oostelijken polder, welke bij de aan staande aanbesteding betrokken is,,, is het belangwekkend het oordeel te vernemen van den directeur van het Bodemkundig Instituut fa Groningen, dr. D. J. H i s s i n k, omtrent, de gronden, welke hier verworven Worden. De gronden van den toekomstigen Noord- Oostelijken polder maken een zeer gelijk- matigen indruk, als dr. D. J. Hissink. Het is lang niet onmogelijk, dat zij tot de homo- geenste gronden van Nederland zullen be- hooren: deze gelijkmatigheid is een groot yoordeel voor de cultuur. De groote middenmoot van dezen polder, bijna 60 wordt gevormd door een vrij gelijkmatig gebied van rond 28000 H.A. van niet al te zware kleigronden, rijk aan kool zure kalk en met voldoende humus, phos- phorzuur en kalie, om een langen tijd groote oogsten op te leveren. De rest van de polder bestaat uit rond 10.000 H.A. lichte zavelgronden en rond 8000 H.A. goede zandige gronden, alle eveneens rijk aan koolzure kalk. 1-Iet bijgaande vergelijkingskaartje geeft een duidelijk beeld van de oppervlakte grond, welke gemoeid is met de droog making van dezen Noord-Oostelijken polder, waarvan de eigenlijke werkzaamheden na de aanbesteding zullen kunnen aanvangen. Het blijkt alweer, dat Nederland de strijd tegen het water niet opgeeft. Door noesten arbeid is ons land bezig er een provincie bij te veroveren, daarmede leefmogelijkheid scheppend voor dui zenden en duizenden. Het Werkfonds Nieuw crediet van 33.7 millioen aangevraagd In totaal komt 100 millioen beschikbaar Bij de tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot verhooging van het crediet voor werkverruiming. Bij de we van 2 Juli 1934 werd voor werk- 'erruiming een crediet toegestaan van f60 i llioen, welk bedrag bij de wet van 1 Aug. ij werd verhoogd met f 6.300.000 en alzuo d gebracht op f 66.300.000. up 1 Januari 1937 was dit creddiet ten volle geblokkeerd. Wijl nog verschillende plannen in on derzoek zijnu die wellicht voor financie ring ten laste van het Werkfonds in aanmerking zullen komen en de regee ring voortzetting van de werkzaaamheid van het Werkfonds wenschelijk acht, wordt voorgesteld het toegestaan crediet andermaal te verhoogen en wel met een som van f 33.700.000, als gevolg waarvan voor het Werkfonds derhalve in totaal een som van 100 millioen gulden be schikbaar komt, Aan het aangevraagde bedrag ligt niet ecn bepaald plan van besteding ten grondslag. Het is derhalve niet mogelijk reeds bij voor baat aan te geven voor hoe langen tijd dat nieuwe crediet zal kunnen strekken. Van belang is intusschen, dat op het Werkfonds nog slechts bij uitzondering beroep zal be hoeven te worden gedaan voor de finan ciering van den wegenbouw, nu voor dit doel ten loste van den kapitaaldienst van de begrooting van het Verkeerfonds voor 1937 een extra post van f 10 millioen is uit getrokken. Het thans aangevraagde crediet zal dus in hoofdzaak kunnen worden be stemd tot bestrijding van de kosten van andere rijkswerken en van werken van andere publiekrechtelijke lichamen. DE ELECTRIFICATIE DER SPOORWEGEN Belangrijke orders der Nederl. Spoorwegen in uitvoering De eerste wagentreinen einde Juni Dank zij de groote uitbreiding, welke door de Nederlandsche Spoorwegen aan de geëlectrificeerde lijnen wordt gegeven, is er thans in enkele Neder landsche fabrieken volop werkgele genheid. Zoo zijn bij Werkspoor N.V. te Amsterdam 53 twee wagentreinen besteld, terwijl de Koninklijke Fabriek van Rijtuigen en spoor wagens J. J. Beijnes N.V. te Haarlem en de firma Allan te Rotterdam 37 drie-wagen treinen bouwen, waarvan aan eerstgenoem de N.V. de constructie van de twee-eind- rijtuigen dezer drie-wagentreinen en aan de laatste iirma die van .het middenrijtuig is opgedragen. Op uitnoodiging van de directie der Nederlandsche Spoorwegen hebben wij een bezoek gebracht aan de fabriek der firma Beijnes, waar wij ons een denkbeeld heb ben kunnen vormen van de groote betee- kenis dezer uiterst welkome „spoorwieg- orders". Wij constateerden op onze rondwandelnig door het bedrijf allereerst dat van de in aanbouw zijnde drie-wagentreinen het eerste rijtuig nagenoeg gereed is. De bouw der overige rijtuigen is nog. op enkele rij tuigen na. in ecn veel minder gevorderd stadium Het gereedgekomen rijtuig is wat alge-, meene inrichting betreft nagenoeg gelijk aan die van het laatste stroomlijnmaterieel, zooals dit ook rijdt op de lijn Rotterdam Hoek van Holland. Er zijn echter kleine verschillen ,die elk voor zich een gunstigen factor vormen in het kader der geriefelijk heid. De balcons zijn ruimer, de bovenge deelten van de ramen kan men door middel van een klink naar boven bewegen zoodat ecn grooter raamopening kan worden ver kregen. De enderramen zijn dubbel, ten einde beslaan te voorkomen en een betere isolatie te verkrijgen. Iets nieuws is de inrichting van een keukentje, dat in een der wagons van elk treinstel wordt aangebracht, waardoor het mogelijk is aan passagiers, die zulks wen- schen, koffie of thee te serveeren. Heemaf te Hengelo verzorgt de electrl- sclie installatie; deze industrie levert ook de motoren, welke bij Beijnes en werkspoor worden ingebouwd. Verwacht wordt, dat de eerste com plete twee-wagentreinen einde Mei en de eerste complete drie-wagentreinen eind Juni gereed zullen komen. Tegen dien tijd is ook de electrificatie van de baanvakken Maarn-Arnhem en Gouda- Den Haag gereed, zoodat dan met de proefritten op nieuw geëlectrificeerde baanvakken kan worden begonnen Men rekent er op, dat in Mei 1938 zoo wel alle bestelde twee- als drie-wagen treinen in dienst gesteld zullen worden. De kJeur van deze treinen wordt evenals die op de lijn Rotterdam—Hoek van Holland donkergroen, met aan on der- en bovenkant in rood uitgevoerde randen. Naar wij in dit verband vernamen ligt het in het voornemen ook alle Dieseltreincn te zijner tijd in deze kleuren te schilderen Hoe belangrijk deze bestellingen van de Ned. Spoorwegen zijn, uit een oogpunt van werkverruiming, moge blijken uit het feit, dat, allene reeds de fabriek van Beijnes, welke in slappe tijden een kern van hon derd arbeiders had thans vijfhonderd man personeel in dienst hieeft. De Drentsche Provinciale Griffie Voor uitbreiding en huisvesting f 58.000 aangevraagd. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wets ontwerp tot wijziging en verhooging \an het vijfde hoofdstuk der rijksbegrooting voor het dienstjaar 1936. Hierbij wordt een bedrag van f58.000 aangevraagd (waarvan f 50.000 voor aankoop van het raadhuis) voor uitbreiding van de huisvesting van de Provinciale griffie van Drenthe. Voorts is een bedrag uitgetrokken voor aankoop en inrichting van een ambtswoning voor den Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland aan de Paviljoens laan no. 3 te Haarlem. Behalve de aankoopsom van fOO.rtOO zal nog een bedrag noodig zijn, naar schatting van f23.000 voor vernouwing van het pand tot ambtswoning. die te Roermond op bevrachting wach- van den vasten wal afgeslotenzeer ten te Roermond, geeft een belld van de situatie. het allerbeste isgoedgenoeg voor U gebruiken wij alléén de allerbeste grondstoffen voor de be reiding van CONTINGENTEERINGEN NA DE DEPRECIATIE Definitieve uitspraak in vele gevallen nog niet mogelijk Minister ziet de gang van zaken nog eenigen tijd aan In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer inzake eenige contingen- teeringsontwerpen wordt medegedeeld, dat in het algemeen omtrent het effect van de depreciatie van het Nederland sche ruilmiddel kan worden gezegd, dat het t.a.v. de meeste contingenteeringen niet mogelijk is, reeds thans daarom trent een definitieve uitspraak te doen, aangezien de nieuwe verhoudingen zich eerst geleidelijk kunnen consolideeren. O.m. geldt dit voor de contingenteerin gen van toiletzeep, triplex en multiplex. Terstond na de depreciatie van den gulden heeft de Minister, mede in verband met het feit, dat de variabele heffing voor een twee tal producten, tw. soyakoek en grondnoot- koek tot het laagste punt was gedaald, ern stig onder de oogen gezien of tot opheffing de onderhavige contingenteering kon worden besloten. Dat hiertoe niet is over gegaan, is het bevolg van de omstandigheid, dat de invloed van de depreciatie voor de olie-industrie niet van overwegend belang is. Immers de depreciatie heeft slechts in vloed op de bewerkingskosten in Nederland in vergelijking met die in het buitenland. En deze zijn in verhouding tot de waarde van de in de olie-industrie te verwerken grondstof, en de daaruit te verkrijgen eind producten betrekkelijk gering. Dat het prijsverschil, zooals uit de varia bele heffing blijkt, na de depreciatie voor grondnootkoek en soyakoek tot het laag ste punt is gedaald, moet in hoofdzaak wor den toegeschreven aan de groote vraag naar eetbare olieën, waardoor de olieprijs dermate is gestegen, dat het olieslagersbedrijf bij den huidigen wereldprijs voor koeken toch een sluitende rekening kan krijgen. Voor lijnkoeken is het prijsverschil even- :ns in belangrijke mate, zij het in langza mer tempq, gedaald en kon in de laatste weken op nihil worden gesteld. Deze daling moet, behalve aan den invioed van de muntdepreciatie, eveneens worden toegeschreven aan de verbetering van den lijnolieprijs door de grootere vraag op de wereldmarkt Aangezien de verbetering in den gang van zaken nog van te korten duur is en de ge varen, gelegen in de beschermende maatre gelen van andere landen, voor de olie-in dustrie nog steeds zij het voor het oogen- blilc latent aanwezig zijn, acht de Minis ter het gewenscht, het verloop van den gang van zaken nog eenigen tijd te kunnen vol gen, alvorens tot definitieve besluiten over te gaan. In ieder geval zou opheffing on middellijk na de depreciatie er toe geleid hebben, dat een belangrijk gedeelte van de industrie tot stilstand zou zijn gedwon gen, hetgeen tot ontslag van een groot aan- tai arbeiders aanleiding zou hebben gegeven. De vraag of de contingenteeringen van die soorten veekoeken, waarvoor de variabele befhng geaurende eeniyin tijd op nihil is gesteld moeten worden opgeheven met hand having van die contingenteeringen, waar voor de variabele heffing een zeker bedrag aanwijst, beantwoordt de Mnister ontken nend, o.m. omdat, wanneer de niet gecontin- genteerde soorten veekoeken in ongelimi teerde hoeveelheden steeds tot wereldmarkt prijs zouden zijn te verkrijgen en de wel gecontingenteerde slechts in beperkte mate en bovendien tegen verhoogden prijs (ver hoogd met het bedrag van de alsdan gel dende variabele heffing), zoodanige ver schuivingen in het verbruik zouden kunnen ontstaan, dat het bedrijf, dat men beoogt te beschermen, juist een blijvend en onherstel baar nadeel daarvan zou kunnen onder vinden. De Minister acht het niet mogelijk om met de variabele heffing alleen en zonder con tingenteering een juiste bescherming aan de oliè-industrie te geven. Opleving In de mandenindustrie Naar wij vernemen is aan het per soneel, werkzaam Ln de mandenfabrie- ken te V1 i] m e n, medegedeeld, dat met terugwerkende kracht tot 1 Febr. J.L de loonen met 5 pet. zullen worden verhoogd. Ook zullen van nu af meer mandenmakers in de onderscheidene fabrieken aan hef werk worden gesteld. DE 24 UURS-RIT VAN DE BURGERWACHT AMSTERDAM In verband met den op 19 en 20 Maart a.s. te rijden oefenrit van de Vrijwillige Burgenvacht Amsterdam heeft de Minister van Deiensie machtiging verleend aan den Chef van den Generaleh Sta.f, den Inspec teur der Cavalerie, tevens Commandant der Lichte Brigade alsmede aan de Inspecteurs der Artillerie, Genie, Militaire Luchtvaart en der Koninklijke Marechaussee, benevens den commandant v. h. Korps Politietroepen en de Commandanten der le en 4e Divisie om ten aanzien van deelname aan den rit door onder hun bevelen 6taande militai ren te beslissen. De eerste inschrijvingen kwamen daarna van het Regiment Motor Artillerie te Naar- den, anderen volgden weldra. Het totaal aantal inschrijvingen, dat nu reeds onge veer 150 bedraagt, zal voor den sluitings datum 9 Maart ongetwijfeld nog enorm worden opgevoerd. De Wolfsangel In zijn Kroniek in de roode pers schreef Dr. H. Polak iets over de herkomst van de „Wolfsangel" het symbool der N.S.B. Nu berichtte een lezer hem het volgende: „Ik las deze week uw antwoord op een vraag over de herkomst van de z.g. wolfs angel. Ik ben in October eenige weken in Duitschland geweest en het tref mij toen, dat dit nieuwe teeken van die N.S.B. voor kwam op de uniform van de z.g. Pimpfe- dat zijn de kinderen van zes jaar af, in zwarte uniformpjes, die nog niet bij de in het bruin-geel gestoken Hitler-jeugd zijn ondergebracht, omdat zij nog te jong zijn. Zij dragen dit toeken op de mouw. De N.S.B heeft het dus wel degelijk uit Duitschland overgenomen". ROFFELRIJMEN ONBESCHAAMD In een plaatsje, dat ik X. noem, Was een meisjeskransje, dat Voor de armen en de zending Heel wat afgeleverd had. Eén ding vonden ze maar jammer: Dat de krans niet méér kon doen. Dat er altijd geld te kort was Voor meer keper en katoen. Toen besloot de krans met jij sten De gemeente in te gaan. Mien en Ali pakten samen Eerst de meer-gegoeden aan. Vol begrijpelijk vertrouwen Belden ze bij meester Boud Bij den jongen onderwijzer, Kinderloos, èn „goed getrouwd Zwijgend wachten de vriendinnen ln de fraai verluchte hal. 't Duurt héél lang, maar ze bedenken Dat de oogst hen loonen zal. Eindelijk verschijnt mevrouwtje Met de toegevouwen lijst, En. terwijl ze leuk de meisjes Om hun groote ijver prijst, Vraagt ze: later eens te komen Om het geld; zóó'n groote som Heeft meneer niet ter beschikkingas Graag, zegt Mien, kom ik weerom! Buiten, onder de lantaren, Om het hoekje van de straat, Móéten ze es éven kijken Wat hun wel te wachten staat. Wacht, zegt Mien, ik zal es raden! 'k Wed een rrriks! Zoo'n rijke vent Mis! zegt Ali, en benepen Leest ze op: N. N.,... één cent,um (Nadruk verboden) LEO LENS KON. NED. LANDBOUW COMITÉ Maandelijksche vergadering te Utrecht Onder voorzitterschap van den heer J. L. Nysingh te De Wijk, werd de maandelijksche vergadering te Utrecht gehouden. Medegedeeld werd, dat de vergadering van dag. besturen der drie centrale land- bouw organisaties, den heer R. F. de Boer te Naarden, die moest aftreden per 1 Janu ari 1937 heeft herbenoemd tot bestuurslid van het contrólestation voor melkproduo ten te 's-Gravenhage. Boventallige kalverschetsen Uitvoerig werd van gedachten gewisseld over een voorstel stappen te doen tot ver laging van den prijs der boventallige kal verschetsen van f 30 tot f 20 voor het eerste kalf en tot f 25 voor de volgende. Een feit is het. dat onder de tegenwoor dige omstandigheden de prijs der boven tallige schetsen te hoog is en dat eenige verlaging gewenscht moest worden geacht. Echter is het uiterst moeilijk den juisten prijs van een schets, n.L het gemiddelde prijsverschi. tusschen een geschetst en een ongeschetst kalf, welke nogal varieert te bepalen. Meermalen is tevergeefs bij het college van regeeringscommissarissen aan gedrongen op verlaging van de prijs der boventallige schetsen, zoodat van een her nieuwde poging niets mag worden ver wacht. Crisismaatregelen voor den Tuinbouw Naar aanleiding van de door een der aangesloten organisaties ingediende nota omtrent de bezwaren tegen de overdracht van tuinbouwteeltvergunninge^ wferd be sloten deze aangelegenheid, welke zeer in gewikkeld is, aan het oordeel der Tuin- bouwcommissie te onderwerpen. Tevens werd besloten den regeerings- commissaris voor de groenten- en fruitteelt er op te wijzen, dat de intrekking van teelt- vergunningen van telers die voornemens zijn met de teelt van vroege aardappelen te beginnen en daarvoor reeds kostbare voorbereidingen hebben getroffen, niet is te verdedigen. Dienst der kleine boeren Medegedeeld werd, dat de Minister vc-tt Landbouw de Landelijke Commissie van Advies voor den dienst der kleine boeren met een vertegenwoordiger der drie land- ai bei iersbondci heeft uitgebreid. De vraag is gerezen of het overweging zou verdienen de gewestelijke commissies met een ver tegenwoordiger der georganiseerde land arbeiders uit te breiden. De vergadering sprak als haar oordeel uit, dat de nood zakelijkheid van een vertegenwoordiging der georganiseerde landarbeiders niet is gebleken en adviseerde in dit opzicht niet Terwijl de eigenlijke werkzaamheden aan de tunnel onder de Maas te Rotter dam nog moeten aanvangen, worden re eds verschillende werken uitgevoerd verband houdend met den tunnel-aanleg. Zoo is men o.m in het Park bezin met het maken van de fundeering voor de bekende Hghal. welke verplaatst wordt om ruimte te maken voor den toegangsweg tot de tunnel. Het aardige Noorsche kerkje zal eveneens moeten verhuizen en komt ongeveer ter plaatse sr oTZzlz^zibi3 park-in°«n° f'to

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 5