WAT IS WAT IS DINSDAG 23 FEBRUARI 1937 EERSTE BLAD PAG. a Buitenland DUITSCH BEZOEK TE WEENEN De Duitsche minister van buitenlandsche zaken Von Neurath vertoeft momenteel te .Weenen, ter beantwoording van het bezoek dat zijn Oostenrijksche collega dr. Guido Schmidt hem korten tijd geleden te Berlijn heeft gebracht Dit althans is het officieele motief voor Von Neuraths excursie, waarin ter zake kundigen echter veel meer wen- schen te zien dan een zuivere beantwoor ding van beleefdheden. Schmidt meldde zich te Berlijn, gelijk men weet, om daar eens te spreken over de uitwerking van het Duitsch-Weensche accoord van 11 Juli 1936. waarbij Adolf Hitler verklaarde, de Oosten rijksche souvereiniteit niet te zullen aan tasten, en de economische en cultureele be trekkingen tusschen de beide „broedervol ken" te zullen normaliseeren. Sinds de strijdbijl tusschen Berlijn en Weenen offi cieel werd begraven is er ook inderdaad wel van eenige vriendschappelijke toenade ring sprake geweest al bleef de verhouding er een van wederzijdsch, kwalijk verholen wantrouwen. Aan de Donau beseft men maar al te goed, dat het nationaal-socialis- me één van zijn lievelingsdenkbeelden, een .vereenigd en daardoor grooter en machti ger Duitschland-Oostenrijk, niet uit zijn program van actie als „niet verlangd" heeft geschrapt. Zoo ergens dan geldt zeker hier het woord dat uitstel niet hetzelfde als af stel beteekent. Schuschnigg heeft intusschen in zijn bin- nenlandsche politiek een reeks van eigen aardige ervaringen gehad. Het is hem gep lukt, aanvankelijk, om Starhemberg, dien lastigen genoot, met zijn Heimwehren te elimineeren, en zijn gezag te versterken, mede door den uitbouw van het vaderland- sche front. Doch ter andere zijde werd hij er toe genoopt, aan den nationalistischen invloed binnen den kring zijner medewer kers meer plaats in te ruimen, hetgeen hem .zeker sindsdien wel met eenige zorg zal hebben vervuld. Bovendien won de bewe ging, die een herstel der Habsburgers op den troon nastreeft, vooral den laatsten tijd meer en meer veld, en verscherpt zich op deze wijze het oude probleem, waarmee ook reeds wijlen Dollfuss in zijn dagen had te tobben, namelijk hoe een regeering, die tusschen zóó sterk tegenstrevende krachten zich bevindt, zich in een eenigszins con stant evenwicht kan handhaven. Meermalen heeft Schuschnigg verklaard, dat het herstel der monarchie een zaak is, die slechts Oostenrijk aanbelangt en waar in derhalve het buitenland niet den neus heeft te steken. Hoe men daarover in Rome denkt, is een raadsel. Mussolini moet er iets aan gelegen zijn, Duitschland binnen zijn tegenwoordige perken te houden; zulk een machtigen nabuur aan den Brenner kan hem niet welgevallig zijn, en een échec voor zijn invloed in het Donaubekken be- teekenen. Wordt echter in Weenen de zaak op de spits gedreven, en komt Schuschnigg ten slotte voor het dilemma Habsburg of Hitier te staan, dan is het nog te bezien of de Duce voor zulk een alternatief zou ge voelen. Want Habsburg kan, zoo de poli tieke stroomingen slechts méé zijn, een leus worden, aangewend 3oor de revisionisten a tout prix, waardoor Oostenrijk eveneens uit het Italiaansche vaarwater zou worden gedreven. Er hebben geruchten de ronde gedaan, dat Duitschland te Rome zou hebben doen weten, dat het een restauratie der Oosten rijksche Habsburgers eenvoudig als een casus belli, een oorlogsaanleiding, zou be schouwen. Onmogelijk is zulks niet, want een Oostenrijk, waarin weder een Habsburg op den troon zitten, is onherroepelijk voor nazi-Duitschland verloren. Het ligt in de rede, dat Von Neurath zijn bezoek aan der Ballhausplatz zal benutten, om in dit op zicht de plooien glad fe strijken. Voorloopig immers moet er de rechtsche dictatuurlan- den veel aan gelegen zijn, de samenwer king, de zoogenaamde as Rome-Berlijn, te bestendigen, een samenwerking, welke bei de landen reeds zoo groote politieke voor- deelen heeft bezorgd. Schuschniggs positie tusschen beide uiter sten is intusschen verre van benijdenswaar dig. Het moet hem niet ontgaan zijn, dat de monarchistische beweging verdacht snel aanwast, hetgeen erop wijst, dat allerlei elementen, wien het probleem der Habsbur gers in feite koud laat, dit aanvatten een dijk te vormen tegen den nationalisti schen invloed, die eveneens verrassend toe neemt De nazi's in Oostenrijk zijn er zelfs weder in geslaagd, zich onder een nieuwen vorm, in de zoogenaamde „Ostmarkischer Volksverein". te reorganiseeren, en hoe sterk hun positie nog immer is blijkt uit de ovaties, waarmee zij Von Neurath, bi] zijn rit door de straten van Weenen, voort durend hebben omgeven. Het „Heil Hitier' was niet van de lucht en kon door de kre ten van het vaderlandsche front niet i worden overstemd! DE NIET-INMENGING IN DE PRACTIJK Groot-Brittannië neemt de leiding Engelschen nemen de voornaamste posten in In de niet-inmengings-subcommissie is tharns een algemeene overeenstem ming tot stand gekomen met betrekking tot de vaststelling van de zones, waar in de vlootpatrouilles zullen optreden. Naar verluidt, zal de controle aan de grenzen van Spanje en van de Spaan- sche bezittingen, waartoe door de com missie voor niet-inmenging in de bur geroorlog is besloten, onder Britsche leiding worden doorgevoerd. De leider van het geheele contróle- plan zou een Engelschman worden. Men hoort in dit verband reeds de naam noemen van een vooraanstaande per soonlijkheid, die met deze functie zou worden bekleed. Naar „Press Association" verneemt, zul len de beide hoofdagenten, die door de niet-inmengingscommissie voor Spanje zul len worden aangesteld, eveneens van Brit sche nationaliteit zijn. De een zal belast worden met de leiding over de controle aan de Fransch-Spaansche grens en de ander met de leiding over de controle aan de Portugeesch-Spaansche grens. De leider van het secretariaat in Londen zal eveneens van Britsche nationaliteit zijn. Naar schatting zullen acht honderd be ambten noodig zijn om het toezicht op de Spaansche grenzen te verzekeren. Deze be ambten zouden in de eerste plaats uit vroegere s cheeps commiezen worden ge kozen. Men hoopt, dat Portugal, dat tot dusver slechts zestig Britsche controle-agenten in Portugal wilde toelaten, zich thans ermede accoord zal verklaren, dat dit getal tot 150 wordt uitgebreid. Dit zou in verhouding tot de grootte van het land grooter zijn dan 't aantal, dat Frankrijk heeft goedgekeurd. De Fransch-e regeering zal namelijk slechts aan .honderd tachtig buitenlandsche con trole-beambten verlof geven, een post op Fransch grondgebied te betrekken. Grenssluiting in Marokko Op dezelfde dag, waarop generaal Franco uit Spaansch Marokko vijf duizend man Moorsche troepen en leden van het Vreem delingenlegioen naar Zuid-Spanje bracht deze troepen zullen blijkbaar bij een groot offensief tegen Almeria worden gebruikt werd hier de verordening uitgevaardigd tot sluiting vain ae grens tusschen Fransch Marokko en Spaansch Marokko. Langs de geheele grens is een cordon van militaire posten gelegd, die opdracht heb ben ontvangen, alle onwettig grensverkeer te verhinderen. Vliegtuigen is oveneens verboden, naar Spaansch Marokko te starten, met uitzon dering van de vliegtuigen van de Air France en van de postvliegtuigen, die het verkeer tusschen Noord-Afrika en Frank rijk en die, welke de dienst over het zuide lijk deel van de Atlantische Oceaan onder houden. Volgens berichten, die in Rabat en Ifni zijn ontvangen doet generaal Franco alle mogelijke moeite. om ter vervanging van de Europeesche vrijwilligers inlandsche krij gers uit Zuid-Algiers voor het Vreemde lingenlegioen aan te werven. De recrutee- ringsactie is bijzonder intensief in Ifni en Rio de Oro. Iin verband met de mislukking van de oogst zouden de inlanders de recruteerings- premies van Franco graag aannemen en zich bij de Marokkaansche troepen van Franco laten inlijven. Zes bataljons zouden reeds gevormd zijn. Een groot aantal van de pas aangewon ven Algiersche krijgers bevindt zich in Melilla, waar zij worden opgeleid. Een onbeschofte vraag in 't Lagerhuis Merkwaardig socialistisch „fatsoen" Op de vraag, of Ahessynië en de Spaan sche regeering regeering uitgenoodigd zijn zich te doen vertegenwoordigen bij de kro ning van koning George VI, heeft lord Cranborne in het Lagerhuis geantwoord: „Ik meen te weten, dat dat het geval is". Cranborne zeide nog, dat alle staten, die diplomatieke betrekkingen met de Brit sche regeering onderhouden, zijn uitgenoo digd en bovendien zekere staten, die parti culiere betrekkingen met Engeland onder houden, zonder dat er een diplomatieke ver tegenwoordiging bestaat. Het is nog niet he kend wie Duitschland zal vertegenwoordi gen. Miss Wilkinson, afgevaardigde der labour-oppositie vroeg: „Kan men ons niet eenigen waarborg geven, dat het land niet zal worden be- leedigd door de tegenwoordigheid van generaal Goering?" Er klonken kreten van afkeuring. De speaker kwam tusschenbeide, waarmede hel incident gesloten was. VON NEURATHS BEZOEK AAN WEENEN Nazi's betoogen vóór Duitschland Ter gelegenheid van het bezoek, dat de Duitsche Rijksminister van buiten landsche Zaken, Von Neurath, aan de Oostenrijksche hoofdstad brengt, heb ben talrijke nat ionaal-socialistische be toogingen plaats gehad, die door de Weensc.he politie slechts met moeite konden worden beteugeld. De kreet „Heil Hitler!" werd beantwoord met de leuze: „Leve Schuschnigg^ leve Oosten rijk!". Er werden fiksche klappen uitgedeeld en enkele honderden arrestaties ver richt. De staatssecretaris van Buitenlandsche Zaken. Schmidt, heeft ter eere van Von Neurath een noenmaal aangeboden, waaraan ook de Duitsche ambassadeur, Von Papen, de gezanten van Italië en Hongarije, vice-kanselier Huclgerth, de pre sident der Baink van Oostenrijk en de Oos tenrijksche gezant te Berlijn aanzaten. Schmidt hield een toespraak, waarin hij zeide, dat de weg. die men in Juli 1936 heeft ingeslagen, de beste blijkt te zijn. Hij leidt niet naar luchtkasteelen, maar, wat van veel meer belang is, hij leidt veilig tusschen de gevaren van een onzekere tijd door. Schmidt gaf uiting aan de hoop. dat het bezoek van Von Neurath een nieuwe mijl paal op de weg van de geestelijke en eco nomische samenwerking tusschen Duitsch land en Oostenrijk zal zijn. Von Neurath antwoordde, dat de har telijke belangstelling, die ook de bevolking der overoude Duitsche stad, der Oostenrijk sche hoofdstad, voor zijn bezoek heeft, het beste bewijst, dat het initiatief van Hitier en Schuschnigg in Juli hebben genomen, be antwoordt aan een hartewensch van het geheele Duitsche volk. De verzoening tusschen beide staten en de verklaring der Oostenrijksche regeering, volgens welke zij haar politiek baseert op 't inzicht, dat Oostenrijk een Duitsche staat is, zijn belangrijke factoren van de Euro peesche vrede geworden. De ervaring doet verwachten, dat ook bij vraagstukken welker behandeling op het eerste gezicht moeilijk zou kunnen lijken, een oplossing kan worden gevonden, welke beide partijen bevredigt. Economische samenwerking der Kleine Entente Van 15 tot 21 Februari heeft de economi sche raad van de kleine entente zijn ne gende zitting gehouden te Dobrovnik. Na de zitting is een communiqué gepubli ceerd, waarin o.a. wordt gelegd, dat de coui- missië voor handelsbetrekkingen economi sche plannen voor 1937 heeft opgesteld. Op 1 Januari 1937 zijn conventies inzake het afschaffen van pasvisa tusschen Roe menië en Tsjecho-Slowakije en Joego-Slaviö en Roemenië in werking getreden. Verder is het Donau-probleem besproken en een overeenkomst is bereikt inzake het vervoer van granen en petroleum op den Donau. Ook is een overeenkomst tot. stand geko men, waarbij het goederenvervoer per spoor en per vaartuig wordt geregeld. Inzake de posterijen van de drie landen is een overeenkomst gesloten, welke 1 Maart a.s. in werking treedt. Ten aanzien van de industriëele en econo mische samenwerking wordt in het commu niqué medegedeeld, dat een economisch centrum te Praag is gesticht, waarvan de drie landen belangrijke practisclie resultaten verwachten. Tenslotte wordt in het communiqué mede gedeeld, dat de drie landen belangrijke practische resultaten verwachten. Tenslotte wordt in het communiqué mede gedeeld, dat de drie landen nauw zullen sa menwerken ter gelegenheid van de inter nationale tentoonstelling te Parijs. De tiende zitting van den raad zal 11 Oc tober 1937 te Praag worden gehouden. Egypte en de Volkenbond De Grieksche regeering heeft den secreta ris-generaal van den Volkenbond medege deeld. dat zij door haar zaakgelastigde te Cairo een nota heeft doen overhandigen aan de Egyptische regeering, waarin Egypte aan gespoord wordt om te verzoeken opgenomen te worden in den Volkenbond. Tot nu toe hebben Irak, Zwitserland en gelijke stappen genomen. De „biddende nachtruiters" Weer een geheime bond in Amerika In Noord-Carolina is thans een einde ge maakt aan de actie van een nieuwen gehei men bond, die zich de „biddende nacht- ruiters" noemde, en in het afgeloopen jaar een groot aantal personen heeft bedreigd of afgeranseld. De autoriteiten verklaren, dat de bende zich ten doel had gesteld, personen, die oen onchristelijk leven leidden, daarvan af fe schrikken. Bekend is geworden, dat de „Nachtruiters"' in de landelijke districten in het Zuidoosten van den staat verschillende personen afran selden, vervolgens een gebed over hen uit spraken en hen waarschuwden, hun levens wandel te verbeteren. Langs alle toegangswegen tusschen Frankrijk, en Spanje heeft de Fransche regeemig wachten der mobiele garde uitgezet om een overschrijding der grens in Spaansche richting 'door onbevoegden te voorkomen. Deze maatregel werd genomen ter uitvoering van het besluit der niet-inmengingscommissie, dat geen vr^wilXigets meer. naar. Spanje m ogen vertrekken. De Spaansche burgeroorlog OVIEDO WORDT DOOR DE ROODEN BEDREIGD Zal Mola het kunnen redden De druk, die door de vereenigde Baskische en Asturische strijdkrachten, bes'aande uit 1-i.OOO man, sedert eenigen tijd op Oviedo wordt uitgeoefend, wordt met den dag sterker. Sedert een paar dagen vallen de Asturi sche dinamiteros de stellingen van de natio nalisten, die onder commando van generaal Aranda staan, weder aan. Het hoofddoel van den aanval der rooden vormt de krach tig versterkte berg Naranco, die al verschei dene dagen door de roode artillerie onder vuur wordt genomen. De Mooren.en leden van het Vreemdelin genlegioen brengen mitrailleurs in stelling op de daken der huizen. Generaal Aranda hpeft zijn hoofdkwar tier verlegd naar de Noordelijke voorstad Grado. Hij hoopt op hulp van generaal Mola. Volgens een mededeeMng uit Bilbao, zou den de rooden zich meester gemaald heb ben van de arena van Oviedo, terwijl do roode luchtmacht de omgeving van de De- lavo-kazerne in vlammen zou hebben doen opgaan. In de stad zou 'n handgemeen woeden. De strijd in Aragon De zender van Sevilla heeft medegedeeld, dat de nationalistische troepen zich gisteren in hoofdzaak hebben loegelegd op de krijgs verrichtingen in Aragon, waar zij vijftien kilometer zijn opgerukt, nadat de roode mi litie in den sector-Calamocha een nederlaag had geleden. De krachtsinspanning der roode troepen aan het front in Castilië vindt haar oorzaak in den steeds moeilijker wordenden toestand der hoofdstad. Tot dusverre zijn de aanval len der rooden vergeefsch geweest. Valencia neemt scherpe maatregelen De minister van oorlog der volksfrontre- geering heeft besloten om ook diegenen, die zijn vrijgeloot van de liohtingen 1932 tot 1935 onder de wapenen te roepen. De overige manschappen van deze lichtingen zijn reeds onder de wapenen. De lichting 1936 zal bin nenkort worden ingedeeld. Met ingang van Zaterdag a.s. zullen alle burgers van 18 tot 45 jaar in het bezit moe ten zijn van een arbeids-certificaat, uitge geven door de verantwoordelijke autoritei ten, waaruit blijkt, dat de houder achter het front deelneemt aan het werk voor het alge meen welzijn van het land en samenwerkt met hen, die aan het front hun leven wagen. Ieder man, die zich ophoudt in een café. bioscoop, theater of andere plaats van ont spanning en dit certificaat niet kan tooncn, zal gestraft worden met een boete van 1000 peseta of een gevangenisstraf van 30 dagen, gedurende welke hij zelf voor zijn voedsel moet zorgen. DE SOCIALE ONRUST IN DE VEREEN. STATEN De stakingsgolf rolt dreigend aanl Komt het tot conflicten in de metaalindustrie In Detroit is thans voor de eerste maal ook een ondernemer, de eigenaar van een fabriek van autokussens, tot staking „met gekruiste armen" overgegaan. Hij slaapt in zajn kantoor en laat zich even als de stakende arbeiders door leden van zijn gezin het eten brengen. Hij verklaarde, zijn kantoor niet te zul len verlaten, voordat de door zijn vrou welijk personeel begonnen staking geëin digd is. Hoogstwaarschijnlijk zal in de eerstvol gende zeven weken worden beslist, of het in de gelederen van de arbeiders der Vereen. Staten tot een algemeen en openlijk verzet tegen de werkgevers komen zal. Zeer veel hangt af van de vraag, of de machtige staal-industrie zal zwichten voe den eisch van het onder leiding van Lewis staande C.I.O. (Committee of Industrial Or ganisation), dat als eenige partner bij col lectieve onderhandelingen wil worden er kend. De inwilliging van dezen eisch zou neer komen op toepassing van het beginsel der „closed sihop" op de staal-industrie, d.w.z. dat alleen arbeiders, die lid zijn van het C. I. O., in dienst zouden mogen worden genomen Een andere belangrijke kwestie, waarvan de verdere ontwikkeling van den toestand afhankelijk is, is, of de arbeiders in de bruin- kolenmijnen zich zullen schikken naar de eischen van de United Miners Union, die door het C. I. O. wordt gecontroleerd en voorts of de General Motors erin zullen sla gen tot een definitieve overeenstemming met het Vakverbond van arbeiders in de auto industrie te geraken. Wat wellicht op komst isl Zou het inderdaad tof een staking in de staal-industrie komen, dan zouden hierbij rechtstreeks een half millioen etn indirect een even groot aantal arbeiders worden betrokken. Een staking in de bruinkol enmij-nen zou minstens twee honder duizend arbeiders treffen en een nieuwe staking bij de General Motors honderd vijf en dertig dulzond arbeiders. De vertakking van de drie genoemde industrieën gaat zoover, dat door een gelijktijdige staking het geheele land epn ontzaglijke schade zou worden toege bracht. De economische, sociale en poli tieke gevolgen, die er uit zouden voort vloeien, zouden eenvoudigweg niet te overzien zijn. Het grootste gevaar bedreigt intus schen de staalindustrie, waarin honder den agenten van het Committee of In dustrial Organisation nu al weken ijve ren voor een meer omvangrijke en hech tere vakorganisatie. Daarbij leggen Lewis' aanhangers evenals voorheen tel kens weer den nadruk er op, dat hun oorspronkelijke bedoeling geenszins is, de arbeiders tot doorvoering van een sta king op te roepen, doch dat zij tot dat middel tenslotte hun toevlucht zouden moeten nemen, indien de industrie zou weigeren het recht op collectieve arbeids contracten te erkennen. Waarschijnlijk zal de staalindustrie het C. I. O. dit recht evenwel niet willen toekennen, daar leidende persoonlijkheden zich tot dus ver steeds scherp tegen het beginsel van de „closed shop" hebben uitgesproken. De huidige situatie wijst er op, dat een strijd van geweldige afmetingen op komst is, waarbij het C. I. O. waarschijnlijk alla middelen, waarover het beschikt, zal aan wenden. Van de zijde van hef C. I. O. wordt ver klaard, dat de organisatie reeds erin ge slaagd is ruim 50 pet. van de arbeiders in de staalproductie voor zich te winnen. De groote ondernemingen in deze industrie zijn er van haar kant reeds toe overgegaan, zich op een langdurigen strijd voor te berei den. Reeds worden door haar bewakingstroe- pera gevormd en groote voorraden wapens en munitie bijeengebracht. Des narhts worden alle fabrieken nu al rnet sterke schijnwerpers verlicht, om, in dien het in het nachtelijk uur tot een uit barsting zou komen, gemakkelijker maatre gelen te kunnen treffen. Men neemt aan, dat, indien het tot bot singen komt, het centrum daarvan in Gary (Indiana) zal liggen, waar het Committee of Industrial Organisation, naar het beweert, de meerderheid van de 45.000 arbeiders van de Carnegie Hionois-staalfabiiek, de grootste an de wereld, achter zich heeft. Regeering in lastig parket De regeering der Vereenigde Staten begint een moeilijke positie te verkeeren, nu onder de arbeiders steeds met steeds groo ter aandrang de eisch wordt gesteld, dat zij hen in den strijd tegen de staalindustrie zal bijstaan. Voor de verkiezingen heeft Roosevelt zich voorstander verklaard van de Walsh HealytxiH, volgens welke geen opdrachten van de regeering zullen worden verleend aan staalfabrieken die de 40-urige werkweek niet hebben ingevoerd. Daar in de meeste dezer fabrieken nog steeds de 4 lurige arbeidsweek bestaat, zijn er moeilijkheden ontstaan met de plaatsing van opdrachten voor den vloot- bouw van in totaal 25 millioen ton, waar door de bouw van verscheidene oorlogs schepen is opgehouden. Men vraagt zich daarom thans af, welke houding dè regeering, indien het tot een uit barsting komt, zal aannemen. Nog steeds „Locarno"- bemoeiingen In het Lagerhuis heeft lord Cranborne ontwijkend geantwoord op een vraag van den labourman Arthur Henderson of de Britsohe regeering van plan was een stap bij Duitsohland en Italië te doen ter verkrij ging van een antwoord op de nota van 4 Nov. j.l. aangaande een nieuw Locarno. „Het is gewensebt de regeering de zorg te laten om te zeggen,,wat de beste resultaten zou kunnen opleveren. Al wat dienaangaan de mogelijk is, zal worden gedaan", ant woordde de onder-minister. Lord Cranborne weigerde overigens den inhoud te onthullen van het Belgische antwoord op dezelfde nota. Deze nota, aldus de onder-staatssecretaris, maakt deel uit van een voorbereidende gedachtenwisseling tusschen de vijf mogendheden, die 't verdrag van Locarno hebben onderteekend. In het belang der onderhandelingen telve heeft men besloten, dat deze gedachtenwis- Ling een vertrouwelijk karakter zal dragen. BLIJVEND-MOT-VRIJ maken wij Uw meubelen, tapijten en kleeding d. m. v. Blauw Zuurgas Eulan onder garantie. Vraagt prospectus. ONTMOTTING'S BEDRIJF „M0TEX" Molenkade 40B—44, Duivendrecht bij A'dam Telefoon Amsterdam 55677 (Adv.) GEMENGD NIEUWS Door auto gegrepen Wielrijder gedood Op den Aalsterweg te Eindhoven is gistermiddag de 30-jarige wielrijder F. B. M. S i m o n i s door 'n bestelauto van den heer J. B. gegrepen en aan de be komen verwondingen overleden. De bestelauto, komende van de richting Aalst, moest nabij de Gerarduslaan voorrang verleenen aan een personenauto, bestuurd door den heer C. De beide bestuurders be grepen elkaar niet volkomen en slechts op het laatste oogenblik kon de best uurder van de bestelauto een botsing vermijden, dooi krachtig remmen. Bij deze manoeuvre is de wagen evenwel over den kop geslagen, juist op het oogenblik, dat S. naderde Deze werd door de auto meegesleurd en bleef met een ernstige hoofdwond op den weg liggen. In bewusteloozen toestand is de man, na door Dr. Liesker te zijn verbonden, naar het ziekenhuis St. Joseph vervoerd, waar hij aan de bekomen verwondingen is bezweken. Het slachtoffer was als schilder werkzaam bij het St. Joseph-ziekenhuis, da' is gelegen op den Aalsterweg. De brand te Gennep Directeur weer op vrije voeten Naar wij vernemen, is de heer F. Beckers, die naar men weet na den groeten brand in de Moutfnhriek „Aurora" te Gennep, waarvan hij de directeur is, als verdacht van brand- stichting, werd gearresteerd gister na door den rechtercommissaris te 's-Her- togenbosch te zijn verhoord, op vrije voeten gesteld. De strop der Tribune- exploitanten Haagsche Gemeenteraad wijst restitutie a| Men zal zich herinneren, dat de firmal C. de Ruiter te Amsterdam, die verscheid dene tribunes had gebouwd op gemeentelijk terrein laings den bruidsweg op 7 Januaril tie 's-Gravenhage en die daarvoor de overt eengekomen pachtsom van f 82.800 had be* taald (waarbij dan nog de bouw- en verdera kosten ad 120 mille kwamen), den Haag* schen gemeenteraad om f 75 mille restitutid had verzocht, omdat de tribuneplaatsenl door allerlei omstandigheden onverkocht waren gebleven. B. en W. stelden voor. deze (twee)( adressen voor kennisgeving aan tie nemen! gezien het raadsbesluit van 21 December, waarin o.m. werd bepaald, dat de bouw, enz., geschiedde voor risico der pachtendq firma. Verschillende raadsleden drongen og prae-advies aan. De voorzitter, burgemees* ter de Monchy, antwoordde, dat de 82.80{| gulden reeds zijn toegezegd of betaald aanl de in het raadsbesluit genoemde liefdadig* heidsvereenigingen. Toekenning van restw tutie zou beteekenen het schenken van| 75 mille uit de gemeentekas, terwijl dej firma zelve haar pachtsom (ibij inschrij* ving) had vastgesteld. De gemeenteraad vereenigde zich daarop met 21 tegen 19 stemmen met Üe opvatting van B. en W. zoodat de adressen voor kennisgeving werden aangenomen. Militair vliegtuig in moeilijkhedert Twee noodlandingen Gistermiddag te half vier heeft een militair Fokker-vliegtuig van het type C5, gemerkt No. 641, een goed uitge voerde noodlanding gemaakt op een weiland in Arnhem-Zuid, nabij het de Monchy-plein. De machine bleef onbeschadigd. De inzittenden, de res. tweede luitenant Jansen en de res. sergeant-vlieger Hakkenberg, van Gaas beek, bekwamen geen letsel. De machine was om tien uur opgestegen van Schiphol voor een tocht naar Twenthe, Te half twaalf arriveerden de vliegers !e op het vliegveld Twenthe. Om twaalf uufl werd vandaar gestart naar Schiphol. De terugreis was zeer onfortuinlijk. Nal eenigen tijd vliegen werd het weer zeer slecht en te half twee werd bij Giesbeek a.d. IJssel een noodlanding gemaakt. Ta V drie uur steeg men weer op, hoewel het weer nog slechter was geworden. Het uit*W zicht werd totaal belemmerd door sneeuw-» G storm en wolken. Vooral boven den IJssel I en den Rijn werd laag gevlogen. Een oogen* blik scheerde het toestel rakelings oveï een electrisch hoogspanningsnet, hetgeek geschiedde nabij het gemeentelijk slacht* huis te Arnhem. De inzittenden besloten tenslotte het vliegtuig aan den grond ta zetten en deden dit op het genoemde wei* land. Het toestel zal gedemonteerd worden ei| naar Schiphol worden vervoerd. Nederlandsche aalscholver in Italië Een zeldzame vangst Op de rivier de Po, nabij Piacenza, in Italië, heeft een jager een schitterend exemplaar vam een aalscholver gevan gen. De vogel had een vlucht van 1.20 meter en een lengte van 80 c.M. De aalscholver was geringd, waaruit bleek, dat hij afkomstig was van het rijks museum voor natuurlijke historie te Leiden. Zooals men weet. worden door dit muse um steeds ringen aangemaakt en beschik* baar gesteld voor het ornithologisch onder* zoek. Deze ringen worden op aanvraag aan een ieder, die aan dit onderzoek wil mee helpen, verstrekt. Naar men ons mede deelde worden aalscholvers meestal in da buurt van Lekkerkerk geringd. Aangezien in het Italiaansch bericht .het nummer van den ring niet is vermeld, valt nog niet na te gaan met welk exemplaar men hier t® doen heeft. Wel moet het als een bijzonder* heid worden beschouwd dat de vogel ii< j Italië is aangetroffen, aangezien de aal* scholvers, die zeer vaak naar Noord* D Afrika trekken, hun route kiezen oveC Marseille en dan over de Middellandschg Zee vliegen. Aan de gevolgen overleden De 61-jarige procuratiehouder J. C. B S i- b u m, wonende te Groningen, die Vrij dagavond aan de Wilhelminakade bij het oversteken van den weg werd aangereden door de auto van Dr. F. J. Sch. en met zware verwondingen naar het Diaconessenhuls werd overgebracht, is daar aan de gevolgen van deze aanrijding overleden. Woning afgebrand Vannach is door onbekende oorzaak do woning van den heer S. de Vries, gelegen aan den Middenweg te Heerhugowaaxd ge* heel afgebrand. Niets kon worden gerei Verzekering dekt de schade, 1

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2