Het Britsche bi programma BIJ DE WATER Een dief te paard geholpen MAANDAG 22 FEBRUARI 1937 Economie en Financiën Stimuleering van de opwaartsche conjunctuur Reorganisatie bij de A.K.U. van de baan Onzekere arbeidssituatie in de V. S. Zaterdagavond Overal waar men komt op uit aardsche tranendal, fungeert de politieagent als hand haver van orde en gezag en juist daar waai* zijn positie wordt ondermijnd en hij zich niet doet gelden ziet men de zaken hopeloos in de war loopen. In het internationaal concert der naties geldt dat in nog sterker mate, omdat hier machtsverhoudingen be slissen en gemist wordt een orgaan dat het recht handhaaft en den vrede herstelt waar deze sohennend wordt verstoord. Ten einde in deze leemte te voorzien heeft sinds lang het Britsche empiriurn zich opgeworpen als de kampvechter voor den vrede, doch dit wereldlijk zijn daarbij de laatste jaren de desillusies niet bespaard gebleven, juist omdat het den versnelden tred der bewa pening niet heeft bijgehouden en daardoor aan prestige inboette. Intusschen wil de Brit zich handhaven als de politie-agent der wereld en dit is slechts mogelijk als Ln razend tempo de achterstand in de bewape ning wordt ingehaald. Het blijkt alwaar* dat de Engelsohman in de huid van den bulldog steekt, als men hom het vuur te na aan de schenen legt en hij het geduld verliest. Grommend laat hij de tanden zien en zoo is dan deze week Chamberlain met zijn enorme defensieplan nen voor den dag gekomen. Niet minder dan 400 millioen zullen voor bewapeningsdoel einden worden uitgegeven. De wereld was er door verrast en onder den indruk van het oogenblik was men tijdelijk gedepri meerd en zag men slechts de nadeelen. Dit weerspiegelde zich in een matte stemming op de beurzen der wereld en vooral Engel- 6che staatsfondsen moesten het onfTelden Men overwoog, dat straks de Engelsche belastingbetaler het gelag zal moeten betalen doch vergat, dat het Britsch emperium over geweldige hulpbronnen beschikt en dat de Engelsch- raan, als het er op aankomt het wereldrijk in stand te houden, gaarne de gevraagde penningen op tafel legt En wat die nadee- lige gevolgen betreft, daarmee zal het wel losloopen. Het doel waarvoor deze enorme uitgaven moeten worden gedaan moge nog zoo treurig zijn, er valt nu eenmaal niet aan te ont komen en als onvermijdelijk gevolg zal de opwaartsche conjunctuur in de wereld er door worden ge stimuleerd. Het betvapeningsprogramma der Engelsche regeering heeft dan ook reeds een nieuwe hoorn op de metaalmarkten in het leven geroepen en alle metalen stegen tot nieu we hoogterecords. De koperprijs bereikte een hoogte van 60 per ton tegen 40 een half jaar geleden welk niveau toen reeds ren dabel werd geacht. Lood en zink bereikten te Londen de hoog ste prijzen sinds 1929. Verscheidene takken van industrie zullen de eerste jaren volop van werk zijn voorzien en men mag aanne men dat de bedrijvigheid steeds verder om zioh zal heen grijpen, gelijk dat thans ook nog steeds in de V. S. het geval is. De be richten uit het land aan de overzijde van den Oceaan blijven gunstig luiden. De staal industrie is er wel het meest sprekend be wijs van. Men verwacht zelfs dat zich in de toekomst nog een Financieel weekoverzicht doelen ingekocht tegen koersen die tus- sohen de 20 en 30 liggen. Het uitstaand bedrag gexvone aandeelen wordt nog op f 80 millioen geschat en hiervoor openen zich weer dividendkansen nu het de kunstzijdeindustrie weer voor den wind gaat. Scheepvaart waard en waren vast gestemd. In de eerste zes weken van 1937 werd in de Laplata-afdeeling een gezamenlijke ton nage gecharterd van 907.000 ton (v. j. 383.200)!! Een levendig karakter behielden de om zetten in aandeelen Koninklijke alsmede in de dollarobligaties en warrants. Op de Ame- rikaansche afdeeling boekten Shell Unions een flink koersavans op geruchten dat het dividend zal worden verdubbeld. Ook de koperwaarden waren vastgestemd. 12 Febr. 19 Febr. 21/» Nederland 83% so% 3 Nederland 1936 9S% 98i/2 95 A 3 O. I. 1937 96A 4 Kon. Olie 118 1191/2 Kon. Olie 439% 4-41% H. V. A. 503 501 A.K.U. 57% 69 Unilever 1731/2 niy8 Philips 327 341 Amsterdam Rubber 313 301% Deli Mij. 35iy2 3411/2 Deli Batavia Mij. 302 293y2 Ned. Scheepvaart Unie 117 120 H. A. L. 127% 128 Senemba 263 351 Shell Union 23% 16$ Tide Water 15 i? U. S. Steel 81A 85% Anac Copper 43A 45 A LAND- EN TUINBOUW De tuinbouw in moeilijkheden Voorstellen van de organisaties Voor de algameene vergadering van de Groep veilingvereenigingen in Nederland zijn tal van voorstelllen ingediend, die ver band houden met de moeilijke omstandig heden, waarin de Ned. tuinbouw verkeert. Zoo stelt de veilingvereeniging Broek op Langen dijk voor, den minimumprijs af tc schaffen en daarvoor in de plaats een ver- goedingsprijs te stellen, die hooger zal zijn en waarbij de handel dan tegen eiken prijs het doorgedraaide product kan koopen. Het Groepsbestuur meent dat dit voorstel weinig heil zal brengen, omdat er eenmaal een teveel aan producten is, zoodat hü doordraaien nog meer zal toenemen. De Loosduinsche Groentenveiling vraagt de uitspraak, dat steun tot richtprijs noodza kelijk is, welke meening het Groepsbestuur in zijn prae-advies blijkt te deelen. De veilingvereeniging te Deventer vraagt bij de Regeering op speciale steun voor noodlijdende tuinders aan te dringen, waar mede het Groepsbestuur wel accoord kan gaan, hoewel dit meer 't terrein der Stands- organisaties wordt geacht. De veilingvereeniging te Utrecht wijst op de gevaren voor de tuinders van de steeds toenemende ivolkstuintjes, en wil door uit geven van bepaalde vergunningen daaraan paai en perk stellen. Het Groepsbestuur acht dit wel wenschelijk, doch meent dat prac- tisdh dit niet mogelijk eal zijn. De veilingvereeniging te Eliburg verzoek' te trachten te komen tot lager distributit- kosten van de groenten, door de uitgifte van erkenningen aan de groentenhandelaren te binden aan het getal inwoners van een gemeente. Het Groepsbestuur merkt echter op, dat de Regeering blijkens de behandeling van de Vestigingswet niet gevoelt voor in schakeling van het behoefte-element en voor Zorg der Overheid voor rein en frisch drinkwater Het vraagstuk weer urgent (Van onzen Amstertfamschen redacteur). Het vraagstuk van de drinkwatervoor ziening van Amsterdam is dezer dagen door B. en W. hij den Raad opnieuw aan hangig gemaakt. Het is een kwestie waar door de publieke belangstelling ternauwer nood beroerd' wordt. In andere plaatsen wordt de eigenaar of huurder van een huis persoonlijk aange sproken voor de kosten van cle water leverantie, h|er ter stede, waar men grootendeels huurhuizen bewoont, worden deze kosten verdisconteerd in den huurprijs, zoodat men er geen erg in heeft. Wij Amsterdammers zijn zóó gewoon die kraan open te draaien als we water noodig hebben, dat slechts een enkele stadgenoot nu en dan de vraag bepeinst hoe de bevol king toch aan dat gezuiverde, reine water komt. Verreweg de meeste menschen spreken, èls de zaak hun aandacht heeft, over duinwater, dot ergens in de buurt van Heemstede of Zandvoort wordt verkregen en door buizen hierheen gevoerd. Zij vinden het een vanzelfsprekende zaak, dat ook de bewoners van den wolkenkrab ber tot elf hoog toe slechts de kraan hgbhen te hanteeren om waiter te verkrijgen. Voor het zoover is moet echter heel wat gebeuren: het water moet worden gewon nen, zooals men dat noemt; eenige malen gefiltreerd en tenslotte door breed'o buizen getransporteerd onder den grond, daarna in de leidingen opgestuwd om zoo onder het bereik van de bevolking te komen. Vernuf tige installaties en machinerieën zijn hier voor noodig. Aan dit alJes denikt men gewoonlijk niet. want van kind af is men er aan gewend. Alleen die stadgenooten, welke den leeftijd der zeer sterken gepasseerd zijn, kunnen zich herinneren, dat het in hun prille jeugd geheel anders was; dat het drink water in schuiten langs den Haarlemmer trekvaart werd aangevoerd en dat, vooral in den zomer, meermalen met verlangen naar de waterschuit werd uitgezien, waar men het water voor 1 cent per emmer kon halen. Dat was toen ook reeds duinwater, want de gedachte om het hemeJwater in de duinen ergens te verzamelen, is reeds zeer oud. Sedert langen tijd is het duinwater, zooals men verder lezen kan, niet meer onvermengd. Veertig jaar geleden ongeveer heeft de Ge meente zich rechtstreeks het winnen van duinwater aangetrokken. Daaraan was. evenals op ander gebied, een hardnekkige strijd voorafgegaan tusschen de Duinwater maatschappij en de Gemeente. Aan deze maatschappij was gedurende vele jaren concessie verleend en de strijd liep altijd weer over d*e vraag of de Duinwatermaat schappij haar verplichtingen voldoende na- Kwam. In de negentiger jhren, toen op aanstichten van de opkomende Radicalen de Gemeentebedrijven ontstonden, heeft ook genoemde maatschappij het onderspit moeten de'Jven, en sedert 1896 vormt de Waterleiding een eigen Gemeentebedrijf. Het eerste wat toen geschiedde was het aanleggen van een Vecht-waterleiding, omdat men inzag, dat de duinen als win- plaats voor water eener groeiende stad als Amsterdam onvoldoende zouden blijken. Maar ook de Vechtwaterleiding bracht de uitkomst niet, hetgeen achteraf niet te ver- Tusschen Amstel en IJ wonderen valt als men weet, dat in 1900 ongeveer 16 millioen M3 werd verbruikt en het vorig jaar 36.600.000 M3. Het Gemeentebestuur heeft deze geweldige toename van het waterverbruik zoo al niet geheel dan toch grootendeels voorzien. Van daar dat de watervoorziening sedert 1896 menigmaal in den Raad ter sprake is ge komen. Men heeft ernstig gedacht aan en allerlei oplossingen overwogen voor een Rijnwaterleiding en het onttrekken van bronwater aan de Veluwe, het Utrechtsche hc-uvelland en .het Gooi. In Jater jaren zijn proeven genomen met water uit het IJsel- meer, maar dit is voorloopig nog te zout of niet. zoet genoeg gebleken, aangenomen dat het er wat zeer onwaarschijnlijk is ooit van komt het vroegere Zuiderzee- water voor de drinkwatervoorziening der hoofdstad te benutten. Ook het Rijnwater uit dc omgeving van Amerongen, komt niet in aanmerking. ILet rivierwater, aldaar verkregen, smaakt slecht. In Rotterdam en Dordrecht was het gebruik in den winter van 1929 niet meegevallen. En daarom werden de aanvankelijke voorstellen om nabij Amerongen een nieuwe waterJeiding aan te leggen en het daardoor verkregen Rijnwater rechtstreeks naar Amsterdam te transporteeren, teruggenomen. Ook slaag den de proeven voor méér bronwater niet. Wel werd toen, in 1929, besloten tot den aanleg van een z.g. „plassenleiding", vanuit de Loosdrechtsche plassen. Dit „plassenwater" wordt sedert 1930 door het pompstation Weesperkarspel via de Vechtwaterleiding in verbinding gebracht met het buizennet van de duinwaterleiding en daarna naar Amsterdam vervoerd. De tegenwoordige capaciteit der Ge meente-wat er Jeiding is; duinwater 23.000.000 M3 bronwater 2.000.000 M3 plassenwater 14.000.000 M3 Totaal per jaar 39.000.000 M3 Als men zich nu uit het voorafgaande te binnen brengt, dat Amsterdam in 1936 niet minder dan 36.6 millioen M3 water heeft verbruikt, is volkomen te begi*ijpen, dat het vraagstuk van voldoende watervoor ziening opnieuw urgent is geworden, want B'. en W. berekenen, dat de jaarlijksche toename van het verbruik op minimaal 1 millioen M3 per jaar moet worden gesteJd. zulks te meer nu scheepvaart en industrie gelukkig zich weer in opgaande lijn be wegen en water al meer voor huishoude lijke doe.ieinden gebruikt wordt Het is daarom h.i. veiliger op een jaar- lijksch toenemend verbruik van 2 millioen M3 te rekenen. En het spreekt vanzelf dat men dan spoedig over bovengenoemde capaciteit heen is, welke toch reeds tot het uiterste is opgevoerd, want, zeggen B. en W., er moet ook gerekend worden met droge jaren, als er weinig regen valt en uit de duinen minder water is te verkrijgen. Dat is daar vooral het geval met het z.g. oppervlakte-water van de bovenste duin- lagen, in tegenstelling met het „diepte water" der duinen. Nu is 17 Juni 1931 een voordracht van het College ingediend bij den Raad om een nieuwe waterwinplaats aan te leggen bij JaarsveJd aan de Lek. Men beoogde het Lek water door een dubbel stel buizen naar de duinen te voeren en verder via de eigen lijke duinwaterleiding naar Amsterdam te transporteeren. Op die manier dacht men de totale capaciteit geleidelijk te kunnen opvoeren tot 54 millioen M3 per jaar, maa«* dit. plan, het z.g. „duinplan'* kostte dan rok f 40 millioen. Dat was toen reeds te duur en in dezen tijd va'Jt dit bedrag uit- teraard nog minder mee. Hierover wordt in de practijk trouwens niet meer gedacht, want de betreffende voordracht is inge trokken. Dit geschiedde niet alleen om toenemende vraag naar staalproducten zal openbaren, ook al blijkt achteraf de sohade tengevolge van die overstroomings- ramp „tegen" te vallen. Zij wordt nL op slechts 110 millioen geschat, terwijl ae eerste Amerikaamscihe beriohten spraken zoo als mem weet van enkele honderden millioe- iien meer! De zucht tot overdrijven zit den Amerikaan in het bloed en het valt hem moeilijk deze neiging te onderdrukken. De opleving valt echter niet te remmen door „tegenvallers" als deze, want gelukkig Is ze daarvan niet afhankelijk. Dat de econo mische toestand in de V. S. aanzienlijk ver betert bewijzen wel de gunstige vervoer- cijfers van de spoorwegen en het verbruik van êlectrisohen stroom dat een hoogte be reikt heeft als vrijwel nooit te voren. En tochmen kan het niet ontkennen, heb ben de beurzen een aarzelend voorkomen. Voor een groot deel moet dit worden ver klaard uit de onzekere arbeidssituatie en de maatregelen die men wil nemen tegen de aanhoudende kapitaaJsstroom naar de V.S. Onder de arbeiders schijnt in de V.S. een geest van verzet en ontevredenheid te heer- schen, die tot uitdrukking komt in de cischen waaraan wellicht niet zoo gemak kelijk zal kunnen worden voldaan. En wat de maatregelen tegen de kapitaal stroom betreft, hierin heeft ook al is nog niets beslist de Vereen, v. d. Effectenhan del aanleiding gevonden bij den Amerikaan schen President een krachtig protest in te dienen. Voegt men bij dit alles de moeilijkheden in Frankrijk, waar de Franc in uiterst pre caire positie komt te verkeeren, dan mag men er zich nog over verwonderen dat de locale markt zulk een krachtig weerstands vermogen aan den dag heeft weten te leg gen. Men blijft de lichtpunten zien, men is a la hausse georiënteerd en laat zich niet van zijn stuk brengen wanneer deprimee- rende invloeden werkzaam zijn. Deze laatste kunnen trouwens geen kwaad voor zoover zij een overspeculatie voorkomen. Voorzich tigheid' is nu eenmaal de moeder van de porceleinkast en dat vergeet men ook op de beurs niet Op de rubber-markt vond deze week een reactie plaats. De markt is hier sinds eeni- gen tijd in evenwicht en de prijs handhaaft zioh. Thee-aandeelen waren vastgestemd. De prijs van het product blijft stijgen en de laatste veiling heeft een goede indruk ge maakt Philipsaaindeelen waren sterk fluc- tueerend op het bericht, dat een interim- dividend van 6 pet. zou worden uitgekeerd, hetwelk inmiddels vanuit Eindhoven werd tegengesproken. A.K.U.'s maakten een krach tige koersrijzing mee. Men beweert dat een aandeelenafstean- peling niet meer noodig zal zijn. Ver moedelijk is de reconstructie van het concern reeds intern geschied, want de laatste jaren jverden groote posten aan Inbrekerscomplot staat terecht voor Dordtsche Rechtbank Zware straffen geëischt Voor de Arrondissementsrechtbank, te Dor drecht heeft terecht gestaan C. T. H. H., oud 39 jaar, wonende te Sliedrecht, die aan zekeren B. te Rotterdam de ooodige aanwij zingen had gegeven, waardoor deze in den nacht van 15 op 16 November 1936 kon in breken in de woning van mej. de wed. A. Klein—Stam te Sliedrecht, en vervolgens, omdat hij f260 in ontvangst had geno men, terwijl hij wist, dat da/t geld van diefstal afkomstig was. Getuige Stam, die bij zijn zuster inwoon de, zeide dat hij op 9 Nov. uit de woning was gegaan en een kistje met f 1000 in bankbiljetten en een f6000 aan effecten in een kast had achtergelaten. Toen hij op 16 Nov. terug kwam, vertelde zijn zuster hem, dat er iets niet in orde was, maar wat, dat wist ze niet. Uit het onderzoek, dat hij instelde, bleek al spoedig wat er aan de hand was, want zijn geldkistje was van aohteren opengebroken. Voorts had hij geconstateerd, dat de deur aan de achter zijde van het huis iets beschadigd was. Mej. Klein—Stam verklaarde, dat zij op den bewusten dag bij haar zoon was blijven slapen, omdat het zulk slecht weer was. Toen zij den volgenden dag thuiskwam, consta teerde zij, dat de achterdeur geheel open stond, waarvan zij natuurlijk erg 6chrok. Maar uit een vluchtig ingesteld onderzoek leidde ze af, dat er toch niets bijzonders ge beurd was. Eerst den dag daarop, toen zij met haar broer nogmaals controleerde, bleek, wat er aan de hand was. Getuige De Graaf was in den bewusten •nacht vroeg opgestaan en had licht op de bovenverdieping van de woning van mej. Stam gezien. Hij vond dit wel vreemd, maar besteedde er verder geen aandacht aian. Getuige Hoekendijk was er van op de hoogte, dat verd. en B. wilden inbreken. Op den 16en November kwam B. bij hem, die geld afgaf, waarvan een gedeelte voor N. bestemd was. Een week later verscheen N. bij hem en toen heeft hij het geld overhan digd. Hierna werd verdachte verboord. Hij zeide, dat B. in October bij hem was gekomen met de vraag of hij niet iets voor hem wist Daarop heeft hij de woning van mej. Stam aangewezen, omdat hij vermoedde, dat daar wel wat zou zitten. Hij gaf B. toen ook een sleutel, die op de achterdeur van het huis paste, terwijl hij ook nog do noodige rnQich- tingen, verschafte, [wanneer de kra^K bet een dergelijke regeling zou de medewerking der Regeering toch noodzakelijk zijn. Het Groepsbestuur zelve stelt verder voor, om ten behoeve van het Reclamefonds een vijftigste procent van den omzet over 1936 beschikbaar te stellen. Voorts vraagt het opdradht aan de Regee ring te verzoeken de LancHbouwuitvoerwet voor alle tuinbouwproducten gel!dig te doen zijn, terwijl voorts aangedrongen zou moeten worden om alsnog een grooter betalings contingent voor den tuinbouw beschikbaar te stellen, door een belangrijk deel van de vrij gekomen clearing daartoe aan te wen den. Gevraagd wordt geen handelsbelangen of con tingen teerings-overeenkomsten met an dere landen meer af te sluiten, tenzij zoo eenigszins mogelijk voor den afzet van Ne- derlandsche tuinbouwproducten eenige voor- deelen aijn -verkregen. De oploopende veeprijzen Geen gevolgen van het plan-Deterding Omtrent het adres van den Nederland- schen bond' van veeweiders en -mesters aan den minister (zie ons blad van Dinsdag) heeft de Bond van melkveehouders afd. Wassenaar, den minister medegedeeld, dat hij met verbazing heeft geconstateerd, dat de inhoud van het adres geheel in strijd met de werkelijkheid is, omdat voor het „plan-Deterding" geen koeien waren aange kocht, zooals het adres vermeldt, voor de weiderij bestemd, doch uitsluitend slacht vee. Het is geheeJ misplaatst te beweren, dat het vee, door adressant bedoeld, f 60. per stuk duurder is geworden, door aan koop „plan-Deterding". De aankoop van bedoeld weidevee hoeft noodzakelijk in de tweede helft vao April plaats, wanneer het vee de weide in kan. De vrees voor te groot risico houdt een bevestiging in van het feit, dat er nog steeds te veel vee in ons land is, zoodat bij geen export de prijzen eer zullen dalen. w Bij de tegenwoordige prijzen van het mest vee tengevoJge der hooge \*oederprijzen kan nog niet eens van een loonende mestenj worden gesproken. Daarom juichen d» bonafide mesters de aankoopen voor het „plan-Deterding" zeer toe en beschouwen dit als een steun aan de markt om de prijzen van het mestvee op dit noodzakelijk niveau te houden. Verzocht wordt het adres van den Ned Bond van Veeweiders en -mesters voor kennisgeving aan te nemen. UIEN VOOR HET PLAN-DETERDING In Zeeland worden thans voor het plan- Detkrd-ing ook uien gekodht. De prijs is ech ter laag gesteld en valt niet mee, terwijl het kwantum dat gekocht wordt, slechts 3500 toni bedraagt Als men döt vergelijkt met het kwantum van 20.000 ton, dat per maand wordt uitgevoerd, ligt de conclusie voor de hand, dat er door dezen aankoop niet veel opleving in den uienhandel i6 te verwachten. Hij helpt echter wel mee, om het overschot vaini onze uien weg te krijgen. Wat ook al leen de bedoeling is van het plan-Deterding. Nieuwe Novana-fabriek De Directie en het Personeel van de Novana-fabriek te Asten (N.-Br.) verkee ren in feeststemming. Er is n.l. een nieuwe moderne fabriek geopend, voorzien van de modernste machines, waar voortaan de be kende Novana-onderkleeding zal worden vervaardigd. Dat hier werkelijk van een moderne la- brieks-inrióhting kan worden gesproken, mag worden afgeleid uit het feit, dat een van de machines voor het eerst in Neder land in gebruik is genomen. Ruim tweehonderd arbeiders vinden hier momenteel een werkkring. Het is een verheugend verschijnsel te mo gen constateeren, dat de ondernemingsgeest bij deze Nederlandsche onderneming nog onverzwakt aanwezig is en tevens is het een voorbeeld voor de wankelmoedigen, die het vertrouwen in de toekomst van onze indus trie wel eens dreigen te verliezen. Rechtzaken best gepleegd zou kunnen warden. Op 8 November ging verd. naar B. toe oan de sleutel terug te halen, want hij had het voorgevoel, dat het mis zou gaan. Maar hij kreeg de sleutel niet. Daarna waarschuw de hij nog eens schriftelijk, doch ook dat hielp nieits, want korten tijd later hoorde hij, dat was ingebroken. Op 23 November ging hij toen naar Hoekendijk om het hem toe komende bedrag te halen, maar veel plezier beleefde hij daar niet van, want dienzelf den avond nog werd hij te Papendrecht ge arresteerd. Op een vraag van het O.M. zed de verd.. dat was afgesproken, dat hij 25 pet van de buit zou krijgen en dat heeft hij ook ont vangen, want de effecten werden niet ver zilverd. Waar deze gebleven zijn, weet verd. niet In zijn requisitoir herinnerde het O.M. er aan, dat verdachte's vroegere levensloop verre van gunstig is geweest, maar dat hij zich de laatste twaalf jaar goed heeft ge dragen. In verband met de bekentenis van verd. requireerde spr. een gevangenisstraf voor den tijd van twee jaar met aftrek der preventieve hechtenis. Mr Wreeken pMtte clementie. Uitspraak 5 Maart „Vakgenooten" voor en na de samenwerking Hierna stond terecht H. L. B., rijwiel- en motorhersteller te Rotterdam, oud 42 jaar, die bovenbedoelde diefstal bij mej. de wed. KleinStam zou hebben gepleegd. Verdachte ontkende De inspecteur van politie te Sliedrecht, de heer J. Tienstra, had in de woni-ng van B. te Rotterdam een onderzoek ingesteld en daar een beiteltje en een plaatje plasticine mj?t den afdruk van een sleutel gevonden. Uit het onderzoek was voorts komen vast te staan, dat er op de beitel verf zat, die cor respondeerde met de verf van het geld kistje. Tegenover getuige heeft verd. doen voor komen alsof hij met dien inbraak niets te maken had en zelfs nog nooit in Sliedrecht was geweest. Tijdens het vooronderzoek ver anderde verd. echter van houding en toen verklaarde hij wel te weten, wat er aan de hand was geweest. Eerst, zei verd., wilde ik niemand belasten, maar toen bleek, dat de Schele de verd. uit de vorige zaak mij er tusschen wilde nemen, heb ik ge sproken. Getuige Stam legt dan gelijkluidende af als in de vorige zaak. Op een vraag van den verd. antwoordt hij, dat hij inderdaad gou den tientjes spaart. Maar, zoo voegt hij er geheimzinnig aan toe, die bewaar ik op een anidere plaats. Rechter Mr „Van Dat is maar goed ook, want anders zou je die ook kwijt zijn geweest. De agent van politie Graaiflanid, heeft met v. d. Graaf proeven met het licht genomen, waaruit hij concludeerde, dat het liaht op dien overloop moet hebben gebrand, waarna getuige De Graaf evenals in de vorige zaak zet, dat hij in den. naoht het licht heeft zien bran dien. De verdachte uit die eerste zaïak, Nijs, wordt nu al6 getuige gehoord. Hij persisteert bij zijn reeds afgelegde verklaringen, dia hierop neerkomen, dat verd. aan hem een adres voor een kraak heeft gevraagd, het geen hij ook heeft gegeven, omdat hij wist, dat de bewoners van het bewuste pand Zondags twee maal naar de kerk gingen. Later kreeg hij spijt, trachtte de sleutel te rug te krijgen, hetgeen hem niet gelukte, vroeg later om het hem toekomende be drag van tien inbraak en werd op weg naar huis gearresteerd. De ter terechtzitting aanwezige beitel her kent getuige als aan hem te behooren, maar hij weet niet, hoe verd. daar aan is ge komen. De rollen omgekeerd Verdachte geeft een geheel andere lezing van het geval. Nijs had de kraak op het oog, maar durfde hem zelf niet op te knappen, omdat hij niet zoo best stond aan geschreven. Bij Hoekendijk hebben zij toen elkaar ontmoet en daarbij had Nijs aan Hoekendijk gevraagd wat verd. voor iemand was. Een geschikte jongen, luidde het ant woord, heb je dan wat te verdienen? Zoo zijn ze met elkaar in contact gekomen. Uit voerig verdedigt verd. zich hierop, zegt dat hij er niet veel zin in had, omdat hij meen de, dat er een luchtje aan zat. Ik knap liever andere zaakjes op, vertelt hij en in dien ik het had willen doen, dan had ik zeker dien sleutel niet noodig gehad, want dat slot was zoo doodeenvoudig, dat hij het dadelijk uit zijn hoofd kan nateekenen. Verd. concludeert ten slotte dat indien Nijs het niet heeft gedaan de Hoekendijks het aan anderen moeten hebben doorgege ven, door wier handen alles is gegaan wat den laatsten tijd in Rotterdam is behan deld. De verdediger van Vriesendorp stelt voorts eenige vragen aan getuige Nijs, waar bij verd. zich weer in het gesprek mengt en o.a, nog mededeelt, dat Nijs hem eens naar de Hooikade te Dordrecht heeft ge bracht, waar „een kastje" zou staan. Maar dat bezoek leverde niets op, aldus verd.; hij had me evengoed naar Lips of Mos er kunnen brengen, want daar staan nog veel meer kasten. De vrouw van getuige Nijs vertelt, wat haar man op den bewusten avond heeft gedaan. De man. door wiens handen de zaak zou zijn gegaan, Hoekendijk, verschijnt dan. Hij verklaart met verd. naar Sliedrecht te zijn geweest, waartoe B. het initiatief nam. Op den dijk te Sliedrecht hebben B. en Nijs met elkaar gesproken. Op. 16 November svas B. bij hem gekomen met de boodschap, dat hij den vorigen dag iets voor Kees (Nijs) verdiend had, en of hij dat aan hem wilde overhandigen. De echtgenoote van getuige Hoekendijk, die hierna voorkomt, krijgt het al gauw te kwaad met verdachte. Getuige: Kijk mij maar niet zoo aan, want je krijgt mij toch niet klein. Mijn man zit nou 3 maanden voor jou in preven tief, maar ik ben niet zoo zwak. Verdachte: Dat weet ik wel; kijk nou maar niet zoo naar me, je bent Asta Niel sen niet. De juffrouw verklaart verder, dat haar man een brief van Nijs heeft ontvangen, dien hij geopend heeft. Nijs heeft dit echter ontkend en wordt daarom weer voorgeroe pen, maar hij blijft bij zijn verklaring. Juffrouw Nijs: Jan, zeg toch wat er ge beurd is, ga voor hem tooh niet zitten. Mej. Künkler, kamerverhuurster te Rotter dam, zegt daarna, dat verd. in den nacht van 15 op 16 Nov. niet in haar huis heeft geslapen. Op een Zaterdagavond is zij verd. tegen gekomen. Zij gaf hem toen haar portemon- naie met f 135 in bewaring. President: Waarom had u zooveel geld bij u? Getuige: Ik diurfde het niet thuis te laten, omdat ik bang was, dat het gestolen zou worden. Getuige vertelt voorts, dat zij later op den avond ruzae hadden gekregen en toen van elkaar waren gegaan, waarbij zij om haar geld niet meer daoht. Toen verd. door de politie werd aangehouden, had hij het geld dan ook rnog bij zich. De dochter van mej. Hoekendijk is niet verschenen, omdat zij in een tuchtschool zit. en haar moeder de dagvaarding niet had doorgegeven. Van haar vertioor wordt afgezien. Verschillende getuigen a décharge worden nog voorgebracht, die verklaringen afleggen over het doen en laten der verd. op Zondag 15 November. Nadat verdachte nog uitvoerig zijn on schuld heeft bepleit, is het woord aan het O. M. Mr Kronenberg vestigt in het begin van zijn requisitoir er de aandacht op, dat verd. aanvankelijk volledig ontkent heeft iets van de zaak af te weten, waarop hij later is te ruggekomen, al bleef hij ontkennen de in braak gepleegd te hebben. Spr. brengt dan het heelie verloop van de affaire in de her innering en somt diverse onjuistheden in het verweer van verd. op en is van oordeel, dat van het alibi van verd. geen stuk heel blijft. Vandaar dan ook, dat spr. het wettig en overtuigend bewijs geleverd acht. Hij wijst er nog op, dat verd. ternauwernood uit de gevangenis was, toen hij dit feit pleegde en dat hij reeds meermalen tot zeer ernstige straffen is veroordeeld. In verband hiermede eischte het O. M. een gevangenisstraf voor den tijd van 4 jaar zonder aftrek der prevenueve hechtenis. Mr Vriesendorp pleitte vrijspraak, financieele redenen. Er was nog een anden bezwaar, n.l. dit dat beoogd werd de» „plassenleiding" buiten bedrijf te stellen ew zich te concentreeren op het rivierwater uit de Lek. Het „duinplan" van 1931 is herzien en vereenvoudigd, daardoor ook minder kost- haar gexVorden. De plassenleiding blijft, en moet meer worden benut. Daarnaast ligt het dan in de bedocJing in de toekomst ook Lekwater te gebruiken. Dit nieuwe plan kost rond f 15 millioen, doch eerst in het volgend jaaür komt de aanleg van deze rivierwaterleiding aan da orde. Thans gaat het er alleen over, tot de strikt noodzakelijke uitbreiding van da. „plassenwater'Meiding te besluiten. Zoowel aan het pompstation Haarlemmer» weg als aan dat te Weesperkarspel moeten nieuwe reinwaterkelders worden gebouwd, terwijl voor laatstgenoemd pompstation meer machinale werken noodig zijn. In totaal wordt hiervoor thans een crediet van ruim 4 millioen noodig geacht. Uit het voorgaande blijkt, dat de zorgen der Overheid voor zuiver en frisch drink water ten behoeve van de talrijke bevolking der hoofdstad niet gering zijn. Het is wel eens goed hierop de aandacht te vestigen en daaraan tevens de opwekking te verbin den om niet roekeloos en gedachteloos met het kostelijke drinkwater om te gaan. FRISO. UIT HET SOCIALE LEVEN C. N. V. De laatste kwartaalstaat Het Chr. Nat. Vakverbond begon het jaar 1936 met 109.342 leden en eindigde het met 109.117, een .verlies van 225 leden of 0.21 procent. Het leidt De Gids tot de conclusie, dat de teruggang tot staan is gekomen; en; het blad knoopt er de volgende beschou- wing aan vast: Do kwartaalstaat wijst aan, dat liet ledental van ons Verbond, dat op 1 Oo tober jl. 108.973 bedroeg, op 1 Januari 1937 tot 109.117 was gestegen, een >vinst' van 144 leden. Aan het verkrijgen van deze winst is door 9 organisaties bijgedragen, die ge-i zamenlijk met 247 leden vooruitgingen. Daar staat echter tegenoyer, dat 9 an* dere organisaties met 103 leden terug-» liepen, zoodat de nettowinst 144 leden^ bedraagt. I Een 4-tal aangesloten organisaties had den noch vooruit-, noch teruggang te boeken. In ledental gingen vooruit: Belasting ambtenaren met 3, Bouwvakarbeiders met 3, Fabrieks- en Transportarbeiders met 24, Grafische arbeiders met 11, Kan toor- en Handelsbedienden met 37, Me taalbewerkers met 125, Mijnwerkers met 1, Politieambtenaren met 19 en de Werk meesters met 24 leden. Daartegenover hadden de Ambtenaren een teruggang van 31, de Diamantbewer kers van 1, de Kleermakers van 1, de Landarbeiders van 31, Personeel in Pu- blieken Dienst van 17, Spoor- en Tram wegpersoneel van 6, de Technici van 9, de Textielarbeiders van 3 en de Verze- ringsagenten van 4 leden. De Houtbewerkers, het Postpersoneel, de Sigarenmakers en de Voedings- en Genotmiddelenarbeiders bleven station, nair. VRAAG EN ANTWOORD <051' J. S. te A. Dat de belastlngadmlmi- tJe bij de waardeering van het meubilair er rekening mede zou houden, dat de meubeflen door den belastingplichtige zijn gemaakt, Is ons niet bekend. We meenen voorts op goeden grond te kunnen aannemen, dat dit niet het ge- val is. Als waarde geldt de som, welke gere kend wordt te kunnen worden bedongen bij verkoop onder normale omstandigheden ter plaatse daartoe geschikt. 40 52 - A. K. te B. - Uw zoontje zal dit Jaar nog niet toegelaten worden; hij had dan op 1' April zes jaar moeten z ij a* 4053. A. B. te P. Wat TT op de meubelen ■hebt ls de zoogen. krlmluis, zeer onschuldig, maar onaangenaam. Deze luis wordt met de vul ling In de meubelen gebracht, tasten echter noch de vulling, noch de bekleeding aan. Zoo veel mogelijk kloppen, schuieren, in de zon zet ten van de meubelen, ls de beste remedie. Wilt U het proces verhaasten, dan uitzwavelen. Ge vaar levert de krünluis niet op en op den duur si erven ze vanzelf uit. Bü Inwerking van droge, warme lucht verdwijnen z® zeker. Maar even geduld. herinneren hebben wij enkele Jaren geleden verschillende middelen aangegeven tegen ec zeem, ons door lezers toegezonden, maar asth ma hebben wij nog nooit behandeld. Zün er onder onze lezers die ons kunnen in lichten wat betreft middelen, drie met succes toegepast zijn tegen asthma, dan houden wij ons aanbevolen en zullen voor verdere door zending gaarne zorgen. 4055 E. F. V. M. te It. Het allerbest» ls om dit zaakje zoo spoedig mogelijk in han den van een advocaat te geven. Wij willen u graag een betrouwbaar adres geven, doch wij vermoeden zoo dat dit bezwaarlijk voor u zal zijn in uw omstandigheden. WU raden u aan om een acte van onvermogen aan te vragen. Vervoegt u zich maar bij het Bureau voor Rechtsk. Bijstand. Hoogstraat 127, te Rotter- 4056 W. J. B. te H. De erfgenamen heb ben het recht om het testament van de over ledene in te zien. Hiervoor worden geen extra!' kosten berekend. Anderen, behalve de erfge namen. komen voor inzage n 1 e t ln aanmer king. Wendt u dus tot den notaris onder wlen het testament berust. 4057 C. B. te R. Hoe groot het bedrag is. dat van uw inkomen mag worden afgetrok ken voor steun aan uw Moeder, kan men niet met zekerheid zeggen. Een vast bedrag is daar voor niet vastgesteld. U moet daaarvoor bij uw aangifte een bedrag schatten of daarom trent met den inspecteur der belastingen in overleg treden. Eerst wanneer men het over het aftrekbedrag eens is geworden, kan wor den nagegaan of voor het overblijvende in komen nog belasting verschuldigd ls en zoo ja, hoeveol. 4058 F. B. te E. Bü de beantwoording van uw vraag moet men er zich wel goed rekenschap van geven, dat er verschillende bronnen van inkomsten zün (pensioen, hypothe ken. eigen huizen) waarvan de opbrengst moet worden aangegeven, die deze bronnen het af- geloopen kalenderjaar (jaar voorafgaande aan het belastingjaar) netto hebben opgeleverd. Doch indien de opbrengst van elk dier bron nen niet een v o 1 kalenderjaar is genoten, dan moet die opbrengst worden geschat en gesteld op de vermoedelijke jaarlijksche opbrengst naar den toestand op 1 Mei van het belasting jaar. Voor het belastingjaar 1936/37 moet dus eerst worden nagegaan of b.v. het huls het geheele Jaar 1935 een bron van Inkomen ls ge weest. Werd eerst na 1 Januari 1935 eigenaar dan Is dit niet het geval en dan moet de netto opbrengst worden geschat naar den toestand op 1 Mei 1936, door b.v. de bruto huuropbrengst i.n Mei te vermenigvuldigen met 12 en te ver minderen met alle zakelijke lasten. Zoo moet met i-lke bron. dus met elk huls, elke hypotlieelc elk effect enz., worden gehandeld. 4059 Aan enkele lezens die ons vroegen naar loten van Palels v. Volksvlijt, deelen wij mede dat de waarde hiervan ca. 30 et. bedraagt Vragen moeten vergezeld gaan van 20 cnotc ann postzegels, zullen zü voor beantwoord! ln aanmerking kunnen korvsUj

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 8