Dagenlange gevechten leveren niets op MAANDAG 22 FEBRUARI 1937 EERSTE BLAD PAG. a Buitenland DE NON-INTERVENTIE TREEDT IN WERKING Strenge bewaking der Fransch-Spaansche grens De Fransch-Spaansche grens wordt thans, tengevolge van de besluiten der Londensche non-interventie commissie, zorgvuldig door de Fransche mobiele garde bewaakt Een leger van SOOO man heeft daartoe post gevat op alle wegen, bergpassen, bruggen en smokkelwegen die van de Fransche departementen door de Pyreneeën naar Spanje leiden. Deze troepen zijn ondergebracht in gebou wen of tentenkampen aan de 4S0 K.M. lange grens, die van Hendaye aan de Golf van Biscaye naar Port Vendre6 aan de Middellandsohe Zee loopt Gendarmes en mobiele garde zorgen er ook voor. dat van de vliegvelden, die SO K.M. ten Noorden van de Spaansche grens liggen, geen militaire of particuliere vliegtuigen naar Spanje vertrekken. Ook mogen Spaan- Bche vliegtuigen, die over de Pyreneeën vlie gen en in Frankrijk een noodlanding maken, niet meer naar Spanje terugkeeren. Op de grensstations is de mobielie garde eveneens geposteerd. Haar controle strekt zich un tot personenv van elke nationaliteit Ook de grens tusschen Fransch en Spaansch Marokko wordt onder strenge controle geplaatst. De bewaking is in dat grillige gebergte nog veel moeilijker dan in de Pyre neeën, waar althans alle smokkelpaadjes be kend zijn. De controle strekt zich verder uit tot de recruteeringscentrales der regeeringsaanhan- gers te Parijs. Bordeaux, Marseille, Toulouse e' andere groote Fransche steden. In de Fransche havens wordt controle öefend op de scheepvaart naar Spanje, ten einde te beletten, dat wapens en munitie worden verzonden. Nog eenige dagen gele den werd 25.000 liter benzine voor de regee- ringsvliegtuigen naar Barcelona verscheept De grensstad Perpignan, waar de naar Spanje trekkende vrijwilligers de gewoonte hadden, zich te verzamelen, men schat hun aantal op minstens 12000 lijkt thans wel een militair kamp. Het wemelt er van agenten en leden van de mobiele garde, die naar hun posten vertrekken. Doch er zal nb een einde komen aan het drukke verkeer van vrijwilligers, die even te Perpignan ble ven rusten, alvorens naar Spanje door te reizen. De politie te Cert>ère, Perthus, Portbou en Bourg Madame is reeds begonnen met het toezicht op de passen der voorbijgangers; elke auto wordt aangehouden en doorzocht, alvorens toestemming wordt gegeven verder te reizen, sommige straatwegen zijn geheel afgezet. In de verboden zóne worden slechts die genen toegelaten, die zich voldoende kun- De Spaansche burgeroorlog Rooden noch nationalisten boeken voordeelen 8WZWOLSCHE BB 1695 MMI'i'iu'jj-KiiajiJwiiB Hoof Jkonfoon Oer» Haacj .aai» van Mcirdtr voa»H 7* AdieveVcrfeqenwoordtyerj Gevrtwgd Heldenherdenking te Berlijn „Vergeet den haat!" aldus Von Blomberg Gisteren is in Duitschland de zoogenaam de Hcldengedenkdag gehouden ter gelegen heid waarvan de rijksminister van oorlog Von Blomberg te Berlijn een rede heeft uitgesproken. Uit de graven der gevallenen;, aldus deze generaal, stijgt overal de kreet op: „Ver geet den haat, toont u ons offer waardig, verhindert met alle kracht een herhaling Van deze verschrikking". Het nieuwe Duitschland schenkt gehoor aan dezen roep. De kern van de binnen- landsche politiek van den Führer ligt in een vreedzaam samenbundelen van de volkskrachten en het richtsnoer van de buitenlandsche politiek is het handhaven van den internationalen vrede. Men moet het aan de andere zijde van de grenzen niet te gering achten, zeide spr,. dat Duitsch land na de vernederingen van na den oor log allen de hand ter verzoening bood. Ein delijk moet men begrijpen, welke beteeke- nis het voor den vrede heeft, dat Duitsch land zich van het dictaat van Versailles heeft losgemaakt. Als vrij volk staat het thans temidden der anderen; het bedreigt de vrijheid van anderen niet. Degene, die in de vrijheid en de rechts gelijkheid van de volken de grondslag ziet van de internationale orde, die zal ook de oorlogsverklaring van het nationaal-socia- lisme aan het bolsjewisme begrijpen. Het Duitsche volk weet, dat het onder bescher ming van zijn weermacht ongestoord kan werken aan zijn vreedzamen opbouw. De tijd van dreigementen is voorbij. De weer macht is, geboren uit den geest van het nationaal-socialisme, de draagster van de nationaal-socialistische levensbeschouwing. Tezamen met de N.S.D.A.P., waarmede zij onafscheidelijk is verbonden, vormt zij de ruggegraat en het fundament van het nieu we rijk. Zij waakt over den vrede van het rijk. De hoogste waarde van het leger is de opvoeding van den Duitschen mensch, want hiermede en niet met kanonnen en bom- bardements-escadrilles, zal in de toekomst Worden gewerkt. Na deze rede van Von Blomberg inspec teerde de FQhrer de eerewacht en legde een krans neer op het monument Unter den Linden. Een Noorsche prins geboren f Prinses Martha, de gemalin van den Noorsohen kroonprins, heeft het leven ge schonken aan een zoon, znodaf mensche- ijkerwijs gesproken de Noorsche troon opvolging over twee geslachten verzekerd is. Tot op heden ontving het kroonprinse lijk paar nog geen zoons, wel twee doch tertjes, De strijd aan de Jarama, die door beide partijen van groote beteekenis wordt geacht doch waar geen der beide legers tot dusver een beslissing heeft kunnen forceeren is Zondagmorgen wederom met groote heftig heid ontbrand. Volgens berichten van Ma- drileensche zijde hadden de nationalisten overal in deze streek hun strijdkrachten op nieuw geconcentreerd. Toch waren het ten slotte de volksfronttroepen, die het sein ga ven tot nieuwe gevechten, welke werden geleverd tusschen San Martin de la Vega en Morata de Tajuna. Langzaam trokken de linkschen in den vroegen morgen tegen de stellingen van den vijand op. Tegen het middaguur werd ge meld, dat de Madrilenen hun posities eeni- germate hadden kunnen verbeteren, maar dat de troepen van Franco op het punt stonden een tegenoffensief te beginnen. Die tegenaanval kwam met ongekende hevigheid, doch na anderhalf uur van ver woeden strijd wisten de regeeringsaanhan- gers zich in hun stellingen te handhaven. De Havas-correspondent meldde voorts nog, dat de linkschen ook druk blijven uit oefenen op den La Coruna-weg. Franco meldt, dat het offensief ten slotte met groote verliezen in een nederlaag voor de aanvallers geëindigd is. Sltciits op en kele punten kwam het bij of in de loopgra ven tot gevechten van man tegen man, waarin de rechtschen echter de baas wisten te blijven. Van het zuidelijk front Uit Talavera de la Reina wordt bericht, dat een eskader bommenwerpers der regee- ring heeft getracht Toledo te bestoken. Dit doel kon echter als gevolg van het lucht afweergeschut der nationalistep niet wor den bereikt. -Ten N.O. van Motril zou het tot botsingen zijn gekomen tusschen de rooden en de zuidelijke troepen der nationalisten, waar bij de rechtschen moesten terugtrekken met achterlating van een belangrijke hoeveel heid oorlogsmaterieel. De door de republi keinen bezette stellingen zouden van aan zienlijke strategische beteekenis zijn voor de controle op de verbindingen tusschen de bergketens en de kust. Van nationalistische zijde wordt van de zen strijd echter geen melding gemaakt; wel seint Salamanca, dat er verschillende schermutselingen hebben plaats gevonden met vluchtelingen uit Malaga, waarbij bijna 150 linkschen den dood vonden. De strijd in Aragon Van het Aragon-front wordt gemeld, dat zich hier de laatste dagen eveneens verbit terde gevechten hebben ontwikkeld. Zestig uur achtereen waren de nationalisten in het offensief met name bij de plaatsen Vi- vel del Rio Martin (in Teruel) en Portal- rubio. (in Cuenca). Volgens Madrid hebben de witten achthonderd dooden verloren. Men meende te Madrid, dat het doel van deze rechtsche aanvallen was de regeerings troepen van het front bij Madrid en ten Zuiden van Almeria te verzwakken. Van zijn kant meldt het hoofdkwartier v Franco, dat de witten er in slaagden in Aragon verschillende dorpjes te bezetten, waaronder het Vivel del Rio Martin. Zuid- Wales heeft te weinig mannen In Zuid Wales en de mijnstreken van Monmouthshire maakt men zich ernstig be zorgd over het feit, dat zoovele jongemannen de laatste jaren deze streken, die tot Enge- lands noodlijoende gebieden behooren, heb ben verlaten. Want de meisjes bleven voor het meerendeel achter. In sommige plaat sen zijn er dan ook voor iederen man van huwbaren leeftijd wel twee, drie en zelfs vier vrijgezellinnen, die wellicht gaarne in het huwelijk zouden treden. De huwelijks kansen der meisjes in Wales zijn dus ten zeerste afgenomen. De autoriteiten vragen zich thans af, hoe zij aan deze wanverhou ding een einae kunnen maken. Oliewinning in Mexico moet staatsbedrijf worden De correspondent van de „New York Ti mes" te Mexico seint, dat een wet is opge steld. ten einde de hui"'cm landsche peLiv leum-maatschappijen geleidelijk uit Mexico te elimineeren. Volgens het wetsontwerp een zich geheel in handen van de regee ring bevindende petroleum-maatschapp:j worden opgericht, die de pctroleumbelangen van de regeering zou behartigen, inclusidt de inning van pachten en royalties van bui- tenlandsche maatschappijen, zooals o.a. de Koninklijke Shell Teneinde het gestelde doel te bereiken, zou aan de staatsmaatschappij de pacht van alle nieuwe petroleumvelden, die tot nu toe mochten zijn verworven door buitenlanders worden gegarandeerd. De thans loopen'le pacht contracten zouden aan de regeerings- combinatie worden overgedragen na afloop van den pachttermijn. Het wetsontwerp zou aan de op 1 Maart te houden aandeelhou dersvergadering van de door den staat ge controleerde Petroleos de Mexico worden voorgelegd. Het wetsontwerp voorziet tevens in de verwerving der pijpleidingen, tanks, raffi naderijen, schepen en eindstations voor ver voer. Arbeiders ontruimen Peugeot-fabrieken De arbeiders der Peugeot-autofabrieken te Montbéliard (Fr.) zijn Zondagmorgen begonnen met de door hen bezette werk plaatsen te ontruimen. De directie hoeft dit door een deurwaar der doen vaststellen en liet voorts de schade opnemen, die is ontstaan door het lang durig stilstaan van sommige machines. De directie zal later aan de vertegenwoor digers van de stakers bekendmaken onder welke voorwaarden het werk kan worden hervat. DE LEIPZIGER VOORJAARSMESSE VAN 1937 Duitsche Ersatz-grondstoffen een der attracties (van otnEJen Duitschen correspondent) „De grootste sensatie van die Leapziger Voorjaarsmesse 1937 zal natuurlijk deze zijn, dat de Duitsche industrie er met pro ducten voor den dag»komt, die geheel of ten deele uit „Deutsche Werkstoffc" werden vervaardigd! Vooral in het buitenland blijkt de belangstelling hiervoor enorm te wezen, wat een eigenaardige tegenstelling vormt met Duitschland zelf, waar men zich ik kan het hier wel ronduit zeggen in 't al gemeien op dit punt nogal sceptisch toont". Aldus Dr. Raimund Kohier, de Pre sident van de Leipziger Messe, tijdens een thee In het bekende Berlijnsche hotel „Der Kaiserhof", waar de Duitsche en de te Ber lijn geaccrediteerde buitenlandsche pers zijn gasten waren. „Intusscben zoo girojg Dr Köhler voort verwachte men niet, op verschillende stands der messe plakkaten of borden te zien met de aankondiging: „Hier worden Duiitsche grondstoffen verwerkt!" Duitsche ersatzmetalen worden niet met meer égards behandeld dan ingevoerde grondstoffen. Er zal slechts in het bijzonder de nadruk op wordfen gelegd, waar de kwaliteit van den „Ersatz" grooter is dan die van het natuur product. Ook zal men de Duitsche grond stoffen ten deele iin ruwiem toestand kunnen bezichtigen bij de stands van firma's, die machines ter fabricatie ervan produceenen". Nog steeds groei Na uitvoerig te hebben uiteengezet, wat de moreele en practische beteekenis van de oudste jaarbeurs ter wereld is, verklaarde Dr Köhler, dat de tentoomstellmgsopper vlakte wederom belangrijk is uitgebreid, rxjodat ze thans drie maal zoo groot is als in het crisisjaar 1933. De voorloopige cijfers duiden er op, dat 't buitenland ia het algemeen zijn afzet mogelijkheden in Duitschland nog groot gienoeg acht, om niet voor de kosten van deelname aan de messe terug te schrikken Evenals toch het aantal exposanten met 400 tot rond 8500 is gestegen, zoo is er alle redlen om aan te nemen, dat het getal der buitenlandsche bezoekers/ dat in de laatste jaren van 15000 tot 25000 opliep, dit jaar wederom zal toenemen. Op de messe zijn 25 landen vertegenwoordigd. Jammer genoeg hebben de Nederlandsche handel en indus trie er uit zakelijke overwegingen van of moeten zien, om ornider de vlaggen der deel nomende staten ook onze diririkleur te laten wapperen. Daar staat tegenover, dat F.gvpte en Brazilië, na langeren tijd op het appél ontbroken te hebben, weer ter messe zullen verschijnen, terwijl Joego-Slavië, Bulgarije, Roemenië, Griekenland en Algiers voor het eerst naar Leipzig komen. Op de a.s. messe kan de zakenman een keuze doen uit meer dan 3 mi'Udoen mon sters en modellen, welke in 40 tentoonstel lingsgebouwen en hallen geëxposeerd wor dien. Een der grootste problemen der Leipzigei messe is reeds sinds jaren de enorme toe vloed van bezoekers, die voor heit meeren deel langer dan een dag in Leipzig blijven en voor wie dus een onderdak moet worden gevonden. Een organisatie, welke door de ervaring van vele jaren het volmaakte weet te benaderen, zorgt er voor, dat ieder, die zich tijdig aanmeldt, op een behoorlijke wijze wordt ondergebracht, natuurlijk meest al bij particulieren. Langzaam aan blijkt do messe-etad echter te klein, om de tiendui zenden logé's te herbergen. Men is er der halve toe overgegaan, den bouw van spe ciale messe-hotels, waarvan de jaarbeurs- directie en het stadsbestuur, gezamenlijk de kosten zullen dragen, in overweging to nemen. Reeds het volgend jaar zal een dergelijk hotel met duizend bedden gereed komen. Een „Hans der Nationen" Intussdhen zullen de bezoekers der voor jaarsmesse ook thans reeds verrast worden met iets nieuws. De zoogenaamde „natio nale trefpunten" waar industrieel en en za kenlieden hun landgenooten konden zien en spreken en waar zij bij geschoold per soneel in hun landstaal alle gewensohte in lichtingen konden krijgen, zijn opgeheven In plaats daarvan treedt thans het „Haus der Nationen", dat bij de opening der messe op 28 Februari zijn functie zal aanvaarden. Dit huis der naties is in wezen natuurlijk een concentratie der vele verspreide natio nale trefpunten en heeft minder het karak ter van een presentje aan de internationale zakenwereld en aan de pers, die er ook al zeer comfortabel wordt ondergebracht, dan wel eener poging tot oplossing van een uiterst moeilijk probleem. De economische constellatie van het Der de Rijk is door het systeem van „Innen- wahrung", waartoe Dr Schacht zijn toe vlucht nam, en van het vierjarenplan, dat Hermann Goering ook al niet zonder een nieuwen zondvloed van wetten en ver ordeningen ten uitvoer kan brengen, zoo gecompliceerd geworden, dat het geven van indichtingen op het gebied van in- en uit- vcrir en bovenal van betalingen niet langer kon worden toevertrouwd aan den of ander, die in der haast van de voornaamste des betreffende bepalingen op de hoogte wa3 gesteld, maar dat daarvoor een groot bu reau met allerlei soort van deskundigen in het leven geroepen moest worden! Het vyas niet mogelijk, alle nationale trefpunten van een zoo grootscheepse!) informatie bureau te voorzien en oen concentratie bleek dus onvermijdelijk. NA DEN AANSLAG TE ADDIS-ABEBA Zijn de daders ontkomen Reeds werden 2000 arrestaties verricht Terwijl de Italaansche onderkoning Graziani en het hoofd van de Kop- tische kerk in Abessinië, de aboema C y r i 11 u s, snel herstellende zijn van de lichte verwondingen, welke zij bij den aanslag die Zaterdag te Addis Abeba gepleegd is, opgeloopen hebben, heeft men het leven van generaal L i o 11 a, den cherf der luchtmacht, slechts kunnen redden door hem een been af te zetten. De amputatie is goed geslaagd en de toestand van het slachtoffer is thans ver beterd. Generaal Liotta is echter door handgra naatsplinters ook in het gelaat gewond, en wel zoo ernstig, dat hij vermoedelijk een oog zal moeten missen. In verband hiermede is op last van Mus solini de oogarts Dario Savvadino per vliegtuig uit Rome met bestemming naar Addis Abeba vertrokken. Hij wordt verge zeld door den vermaarden chirurg professor Vitiorio P u c c i b e 11 i, den lijfarts van den duce Puccibelli is een bloedverwant van Graziani en heeft aan den veldtocht in Zuidoost-Abessinië deelgenomen. Intusschen zetten de Italiaansche auto riteiten te Addis Abeba het onderzoek naar de schuldigen met groote kracht voort Naar verluidt zijn niet minder dan 2000 inlanders gearresteerd. Zij zullen door den auditeur militair verhoord worden. Schuldigen of me deplichtigen zullen op staanden voet worden gefusilleerd. Ondanks de massa-arrestaties schijnt het evenwel nog niet gelukt te zijn den dader of de daders te grijpen. Wel zou reeds uit het onderzoek gebl?- kën zijn, dat men met een op zichzelfstaan- den aanslag en niet met een politiek com plot te doen heeft Volgens het officiee-le communiqué verloopt het leven in de Abos- sinische hoofstad normaal en heerscht in het geheele land rust. Andere berichten evenwel willen weten, dat. hef gisteren in een ter inlnnderswiik n van Addis Abeba tot opstootjes zou zijn ge komen. BLUM MOET OP, ADEM KOMEN Hij heeft een „pauze" noodig Tijdens zijn bezoek aan Saint Nazaire, waar hij o.a vertoefde bij het Monument voor de in den oorlog gevallenen en dein eer sten steen heeft gelegd voor een nieuwe arbeidsbeurs, heeft de Fransche premier Léon Blum een redevoering gehouden, waarhij hij allereerst dank bracht voor de geestdriftige ontvangst, welke hij als een be wijs beschouwde voor de populariteit van de huidige regeering bij de arbeidersmassa's Wij hebben ons dus niet vergist, zoo ver klaarde Blum. Er is geen enkele reden om een dwaling te erkennen. Waarom dan een „pauze"? De premier zeide ten aanzien van de stij ging in de kostprijzen van de landbouw- artikelen. dat er in verschillende gevallen een buitensporige marge te constateeren val* tusschen de aan de producenten betaalde prijzen en de prijzen, die door den consu ment moeten worden opgebracht Ook voor de industrie-producten geldt dit dikwijls. Wij constateeren bij de producenten e°r> instinct om na jaren van verlies te snel groote winsten te willen maken. Blum ging nog uitvoeriger in op de oorzaken van het „dure leven". Een ver hooging van de salarissen beteekent de vicieuze cirkel, waarin d tegenstanders van onze politiek ons wenschen in te sluiten, aldus de premier. Vandaar de noodzakelijkheid van een pauze, ten ein de den wedloop tusschen prijzen en sa larissen tot staan te brengen, te kunnen optreden tegen onredelijke prijzen, niet ten kostn van den kleinen handelaar, maar van den speculant. Ook op financieele kwesties ging Blum in. verklarend, dat de staat het zich gemak kelijker zou hebben kunnen maken door hot aangaan van leeningen op korten en langui termijn. Wij zijn echter vast besloten de moeilijk heden te boven te komen, zoo zeide de pre mier. Bij het verminderen en uit den weg ruimen daarvan kunnen wij er geen nieuwe moeilijkheden aan toevoegen. Vandaar het denkbeeld van een pauze en een consolida tie van onze positie. Het beteekent echter geen terugtocht en wii zullen geen stukje van het verworven terrein prijsgeven. Het aceoord van Matigon is een nieuw charter Blum besloot met de woorden: „Heigefcn gebeurt en te gebeuren staat in de Kamer zal bewijzen, dat wij niet van onzen weg wenschen af te wijken, maar dat om te zware lasten voor het land te vermijden adempauze noodig is om te kunnen be ginnen aan een nieuwe etappe, die etven als de vorige in overeenstemming zal zijn met de vorming van het Volksfront. „Men heeft zich afgevraagd, of een pauze gelijk zal staan aan een politieke veranda ring. Ik zal in de Kamer Flandin een tot in bijzonderheden gaand antwoord geven, maai ik kan mijn antwoord ook in twee wc orden geven: Er is geen sprake van een verslap ping. hoe gering ook. van den hand, die 011s de massa's van het volk bindt, noch op nationaal noch op internationaal terrein, Italianen vernielen Chineesche bioscoop In Sjanghai hebben Italiaansche matro zen cn officieren een inval gedaan in een Chineesche bioscoop, alwaar een Sovjet- Russische film vertoond werd over den oorlog in Abessinië. Twee Russen die de film afdraaiden, werden afgeranseld, het filmtoestel werd vernield en de film mee genomen. De schade wordt geraamd op 20.000 Chineesche dollars. Terwijl deze schepelingen, behoorende tot de bemanning van den oorlogsbodem „Lepanto", de zaal binnendrongen,, hielden andere Italianen, onder wie zich een vijftigtal officieren en matrozen bevond ten betooging in de zaal en riepen „Leve de Duce". Zij vernielden de zitplaatsen, de ruiten en de lampen en trok ken daarna weg. De twee bovengenoemde Russen moesten in een ziekenhuis ter verpleging worden op genomen. GEMENGD NIEUWS Brand in glasfabriek te Delft Olieleiding verkeerd in werking gesteld Zaterdag is een uitslaande brand uit gebroken in de smelterij van v. Deventers Glasfabriek aan den Haagweg te Delft. Het vuur ontstond, doordat een der ar beiders tegen de olieleiding stootte, zoo dat de olie wegvloeide en vlam vatte. De politie-brandweer had na anderhalf uur werken het vuur onde.- de knie. De brand is veroorzaakt doordat men een kraan van de olieleiding op verkeerde wijze in werking stelde. Hierdoor is de olie in brand geraakt en spoot zij in een houten luchtkoker, welke zich in de nabijheid be vond. Het vuur heeft zich langs de koker een weg gebaand naar de houten koepel bo ven de fabriek, welke na korten tijd door brandde, zoodat de vlammen naar buiten sloegen. De brandweer heeft evenwel het vuur spoedig met slechts één straal op de motorspuit weten te bedwingen. Al wat er aan hout in de fabrieksafdeeling aanwezig was, is weggebrand, doch overigens kon er weinig schade worden aangericht, aangezien het gebouw hoofdzakelijk uit ijzer en eter- niet bestaat. Aanrijding met doodelijken afloop Zaterdagavond is de echtgenoote van den heer L. de V. te Donkerbroek (gem. Ooststellingwerf), aangereden door een per sonenauto, waarbij zij in een langs den weg loopende sloot werd geworpen. De bestuur der van de auto, die onmiddellijk stopte, heeft de vtouw met behulp van eenige toe geschoten personen uit het water gehaald en haar daarna naar huis vervoerd. Zy was be wusteloos en had ernstige verwondingen aan het hoofd, 's Nachts is de vrouw aan haar verwondingen bezweken. Flesschentrekkerij op groote schaal Door de centrale recherche te Am sterdam in een hotel een 27-jarige Rot terdammer aangehouden, die verdacht wordt op groote schaal flesschentrekkerij te heb ben gepleegd. In de Maasstad trad hij op 9ls adjunct- clrecteur van een reisbureau. Als zoodanig deed hy een groot aantal privé-mkoopen en de rekening moest aan de zaak worden ge presenteerd. Van betaling kwam ec'iter niets. Ook in hotels heeft hy verteringen gemaakt zonder te betalen en in een kleedingmaga- zijn bestelde hij eostuums die „later wel be taald zouden worden". De man is op transport gesteld naar Rot terdam. HET MYSTERIE VAN DE FLESCH OPGELOST Het raadsel van de in de Keizersgracht te Amsterdam gevonden flesoh, waarin zich de portretten van een vrouw en een kind bevonden, is opgelost. De vrouw ie opgespoord. Het bleek, dat zij flesch en inhoud, zolf in overspannen toe stand in het water had geworpen. Een reden kon zij niet opgeven. WOONHUIS UITGEBRAND Het woonhuis van het gezin van den heer J. H. Bon aan den Wilgenweg 12 te He n- g e 1 o (D.) is door brand verwoest Van den inboedel bleef vrijwel niete gespaard, door dat de vlammen zeer snel om zich heen gre pen. De schade wordt door verzekering ge dekt Vuur, dat by het ledigen van den haard op het vloerkleed is gevallen, is waar- schynlijk de oorzaak van dezen brand. Vader houdt er van De kinderen vragen er om Moeder zorgt er voor Geen wonder, van oudi Zijn de hooge voedings waarde, de lichtverteer. baarheid en de pittige smaak bekend, van A O <3 <3 E a A O O D ROTTERDAM, TEL. 53949 - DEN HAAG, TEL. 333291 Diefstallen te Kerkrade opgehelderd Drie personen gearresteerd De politie te Kerkrade heeft in eer woning aldaar drie personen gearresteerd Zij worden verdacht de dieven te zijn vai de vele nachtelijke diefstallen met braak, de laatste zes weken in de gemeente ge pleegd Het drietal is ter beschikking den commissaris van politie gesteld. Een groote hoeveelheid gestolen goederen van allerlei aard is in beslag genomen. Hel onderzoek wordt voortgezet. Boter ontvreemd te Borculo Vier arrestaties te Amsterdam In den nacht van Zaterdag op Zondag zyn t: Amsterdam vier mannen gearresteerd, woonachtig in den Gelderschen Achterhoek] die in het bezit waren van een groote partij gestolen boter, die in Borculo was ont vreemd. Zij zyn gevankelijk naar Borculo overgebracht. firani WETENSCHAP EN KUNST De Ned. Letterkunde in een Fransche encyclopaedic Op verzoek van' de vereeniging „Neder land in den vreemde" protesteerde de ver tegen woord iger dezer vereeniging te Parijj tegen het totaal onvoldoende artikel ovei de hedendaagsche Nederlandsche letterea in de in wording zijnde Fransche encyclo paedie. In een gesprek dat deze vertegenwoor diger met den oud-Minister en Kamerlij Monzie mocht hebben, werd erkend, dat dl persoon aan wie de samenstelling van hel gewraakte artikel was opgedragen, geens zins voor haar taak deugde. Daar de formule van deze encyclopaedit het mogelijk maakt de ontwikkeling vai de behandelde vakken en vraagstukke! leniger bij te houden dan bij vroegere oveij eenkomstige werken het geval was, were een binnenkort te verschijnen geheel nieuM overzicht aangaande de huidige stand van de moderne letterkunde ten onzent if uitzicht gesteld. Dit zal zijn van de hanj van Dr. J. Tielrooy te Zwolle. De Rembrandt-tentoonstelling in Rusland Voor de groote tentoonstelling van schil derijen en gravures van Rembrandt bestaal in de Sovjet-Unie buitengewoon groote bei langstelling. De expositie in het Staatjj museum voor Beeldende Kunsten te Mo! kou is sedert half November, toen zij opend werd. reeds door 120.000 personen he zocht Binnenkort zal de tentoonstellinj naar Leningrad verplaatst worden. DE AVONTUREN VAN PIEPNEUS EN BIBBERSNOET 113. Als ik daar aankom, wacht me een nieuw pak slaag omdat ik de verfpot, d« verf, de kwast, mijn voorschootje, kortom alles kwijt ben. Ja, kinderen, jullie denkt wel eens, dat je er slecht aan toe bent, om dat je op tijd naar bed moet of wel eens een tik van je vader krijgt. Maar wij mui zen, hebben het veel slechter; laat je dat tot troost strekkenl 114. Dol van angst ren ik door de verswinkel in de rondte, terwijl de o me met 'n dikke knuppel achternazit, vlug zijn stijve boenen hem dit loelatei Eindelijk neem ik een kloek besluit en be sluit boven, op de lijnoliebak te springen.. (Wordt Woensdag \eivolgd.J

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2