llkuiue £Viterf)r Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken GRATIS TOT 1 APRIL AS. POLITIE-DIPLOMA Abonnementsprijs Pei kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week 0.18 Vooi het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/a ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 Aübertentteprrr?en Van I tot 5 regels1.17*/» CJke regel meer0.22 Ingezonden Mededeelinget» van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Voor het bevragen aan '1 bureau V wordt berekend 0.10 NO. 6018 MAANDAG 22 FEBRUARI 1937 17e Jaargang Tot 1 April is he- noq zulk een kostelijke tijd om abonnés te winnen voor de krant. Alom in onze kringen groeit de belangstelling voor de Christelijke Pers. Men ziet in, dat het een terrein befiett, hetwelk niet straffeloos mag over het hooid geiten. De invloed, welke het Christelijk volks deel in Nederland in de toekomst zal kunnen uitoetenen, hangt bijna in de voornaamste plaats ai van de sterkte der eigen Christelijke Pers. Ue vruc ten van talrijke deelen der Christeliike Actie loopen gewoon gevaar vernietigd te wor den, wanneer zij nier dagelijks gest.und worden door het Christelijk Dagblad Dat dit in deze tijden van geestelijke en maatschaopelijke verwarring s'eeds beter wordt begrepen, mag verblijdend worden genoemd. Dat aan den anderen kant het Christelijk Dagblad ook moet kunnen concurreeren met inhoud en uitvoering spreekt vanzelf. Zoover is het gelukkig reeds lang. Het voorbereidend en voortgezet werk van jaren is bekroond. Zoo kan onze krant volop de vergelijking doorstaan. In vele opzichten biedt zij méér, dan de neutrale bladen, welke nog zoo vaak in de huizen der onzen verschijnen. Maar bovenal, de inhoud van ons blad is berekend voor het Christelijk Gezin. Leer en leven moeten bij elkaar aansluiten. Laat toch ook vooral ons Zondagsblad, hetwelk nergens overtroffen wordt, zien. Wie zich heden als abonné opgeeft, ontvangt al de nummers tot 1 April a.s. gratis. Wij hebben besloten ook thans nog voort te gaan met onze zoo gewaardeerde premies. Wie een lezer aanbrengt voor minstens een jaar, heeft recht verworven op een fraai gebonden boekwerk Van dit boek zal men schik hebben, zoowel om de inhoud als de uitvoering. Het is vervaardigd in ons eigen bedrijf en zal een aantrekkelijkheid wezen voor ieders boeken verzameling. Men kan desnoods gebruik maken van de bon, elders in dit nummer voorkomend. Abonnés op te geven aan DE ADMINISTRATIE NATIONAAL HUWELIJKSGESCHENK Totaalopbrengst 640.000 Namens het Hoofd-comité voor de Aanbieding van een Nationaal Huwe lijksgeschenk wordt medegedeeld, dat alle Comité's zijn ontbonden. De algeheels opbrengst bedroeg 640.000.—, waaronder begrepen de gel den verzameld door de schooljeugd, door de Amsterdamsche vrouwen, door de bevolking van Suriname en Curagao, door verschillende Nederlandsche Ver- eenigingen in het Buitenland en door enkele afzonderlijke acties GEZOCHTE CRITIEK Ten bewijze één uit vele dat wij niet te veel zeiden over de zucht naar critiek, welke de redacties van sommige roomsch- kath. kranten bezielt, vestigen we even de aandacht op de gedachtengang van een artikel in de Limb. Koerier over het pas ingediende wetsontwerp tot regeling .van de electriciteitsvoorziening in ons land. Dat ontwerp, aldus heet het, „bevat een stukje ordening. Voor een gezonde wel- vaartspolitiek is het noodig, dat het be drijfsleven in ons land komt op een renda bele basis. Een rationeele ordening van de energie-productie dient daarbij op de voor grond te staan." Waar het ingedieiïd'e wetsontwerp in die richting stuurt, juicht de redactie het toe. „De gedachte is uitstekend". Eohter, toen de schrijver zoo ver was, her innerde hij zich blijkbaar, dat het wetsont werp van het kabinet-Colijn afkomstig is. Daarom liet hij er gauw op volgen: „Het is echter slechts een schuchter stapje in de goede richting"; „waarom niet ineens een regeling getroffen voor geheel de energie productie?" Dat is al vast wat. Maar er komt nog meerkleineering, hadden we haast ge schreven. Het ontwerp draagt de handteekening van een liberaal minister, den heer Van Lidth de Jeude; merkwaardig genoeg nadert hij de roomsoh-katholieke opvattingen over or dening en voorts „gaat het kabinet Colijn met dit wetsontwerp iets verder dan het rapport der anti-revolutionnairen in zake de bedrijfsorganisatie. Met dit ontwerp grijpt de overheid wel degelijk ordenend in. Colijn als ordenaar!" Waarom die verbazing? In de regeerings verklaring, welke Dr Colijn op 31 Mei 1933 aflegde, kan men o.m. lezen: „Om herstel van de welvaart voor te bereiden zal orde ning van het bedrijfsleven ter aanpassing aan de gewijzigde economische wereldstruc tuur van Overheidswege bevorderd moeten worden" Zóó sprak „Colijn als ordenaar". De redactie van de L. K. zoekt het echter in een andere richting, vraagt „of wij zoo snel leven"; „of is dit ontwerp wellicht slechts een bewijs te meer van het gebrek aan vaste richtlijnen in het beleid van dit kabinet?" Om ten slotte met deze insinua tie in vraagtoon te eindigen: „Het ligt toch niet in de bedoeling om dit parade-paard der ordening alleen maar vóór de verkie zingen te berijden om, nadat de stembus ge sproken heeft, terug te vallen tot 't econo misch liberalisme der staatsonthouding?" Een politieke obsessie is toch wel een kwa de ziekte en een kwellen-de^kwaal. EEN LICHTE VERWARRING Bij de behandeling der Indische Begroo ting zei minister Colijn, dat hij het verlee- nen van ovérhi-idssteun aan de missie on juist yindt: het Evangelie moet overwinnen door geestelijke kracht. Dat is wel heel mooi gezegd, repliceert „De Volkskrant", maar in het anti-revoutio- naire program van' beginselen van 1931 kan men lezen: „De kerstening van Indië blijve roe ping van het Christenvolk in Nederland, maar vin-de, als óók uit staatkundig en maatschappelijk oogpunt van overwe gend belang, bij de regeering tegemoet koming, beide in het verleenen van volle vrijheid en in het geldelijk steunen van het onderwijs en andere sociale arbeid". Blijkbaar is, het blad van oordeel, dat de uitspraak van minister Colijn in strijd was met dit programmapunt, want de opmerking wordt gemaakt, dat „dit programpunt er toch niet uitsluitend of allereerst is om een libe raal minister van Koloniën te worden voor gehouden, maar stellig óók om door een geestverwant minister te worden nageko- Aiweer die heenwijzing naar het liberalis meMaar gansoh ten onrechte. Want het program maakt nadrukkelijk onderscheid tusschen de kerstening van Indië, welke de roeping behoort te blijven van het Christenvolk in Nederland door Evan- gelienrediking èn de indirecte bevordering van deze kerstening door Overheidsbescher ming en financieele steun aan het onder wijs en andere sociale arbeid. Over de vraag of dit het juiste standpunt is, gaat het nu niet; maar voor wie bedacht zaam leest is het duidelijk, dat er voor de critiek van de „Volkskrant" niet de minste reden bestaat: Minister Colijn hield zioh ge heel aan het program, dat hij onderschreven en gedeeltelijk zelfs geschreven heeft. Gouverneur van Curagao Gedecoreerd met het grootkruis der orde van Bolivar WILLEMSTAD 20 Febr. (Aneta) De gou verneur van Curasao, die met zijn echtge- noote en dochter een reis naar Caracas heeft gemaakt is heden teruggekeerd. Zijne excellentie is begiftigd met het groot kruis der orde van Bolivar. De gouverneur deelde den president van Venezuela, generaal Lopez Contreras, zijn be noeming mede tot drager van het groot kruis van de orde van den Nederlandschen Leeuw. De a.s. verkiezingen Het Kon. Besluit nog niet te verwachten Het Kon. Besluit, waarhij die verkie zingen voor de,nieuwe Tweede Kamer wordien uitgeschreven, is naar ons ter oore komt dezer dagen nog niet te verwachten. Eerst moet de Grondwetsherziening in de Eerste Kamer beihantMd wordien en daarna moet voorafgaande aan het Kon. Besl. regelende de verkiezing de ontbinding plaats hebben. Verwacht wordt, dat de Eerste Kaoner na Pasohen een aanvang zal maken met di behandeling dier wetsontwerpen tot wijziging der Grolmdwet. H.M. de Koningin keert heden naar Nederland terug Prins Bernhard is licht verkonden Hij heeft huisarrest Prins Bernhard was gisteren licht verkouden, zoodat Z.K.II. thuis moest blijven. De Prins was op toen de Ko ningin gistermiddag van twee tot zes op bezoek in het kasteel was. 1-Iij zat bij Haar in de hall, doch na het ver trek van H. M. zocht hij onmiddellijk het bed op. Vanmorgen om 9.40 uur is de Ko ningin met haar gevolg met den gewo nen trein waaraan een gereserveerd rijtuig is gehaakt, uit Zeil am See ver trokken, om via Bazel, waar een slaap wagen gereed staat, de reis naar Neder land te maken. Prins Bernhard ook heden huisarrest Op advies van den dokter moest Prins Bernhard ook heden nog binnenshuis blij ven. Z.K.H. is een weinig heesch, hetgeen hem niet belet op zijn kamer lustig te flui ten, waaruit blijkt dat zijn stemming onder het huisarrest geenszins lijdt. Prinses Juliana soupeerde zonder Haar gemaal in de eetzaal. De komst van Prins Aschwin is uitgesteld tot Dinsdag, wanneer Prins Bernhard waarschijnlijk geheel her steld zal zijn. Des avonds zal da.n op het kasteel een intiem feestje plaats vinden. REISMARKEN WORDEN DUURDER Stillhaltebesprekingen te Berlijn beëindigd Overeenkomst met een jaar verlengd De trek naar Duitschland door buiten- landsche toeristen is de laatste jaren heel groot geweest, ook vanuit Neder land. Volgens de laatste gegevens van den A.N.W.B. werden vorig jaar onge veer 16.000 reisinlichtingen verstrekt, waarmede de cijfers betrekking hebben de op andere landen aanzienlijk werden overschreden. Grootendeels was dit het gevolg van de goedkoope reismark. Deze zal echter dit jaar heel wat duurder be taald moeten worden dan vorige jaren! Dat is de minder prettige mededeeling, die we vandaag het reizend publiek moe ten doen. Voor de depreciatie van den gul eten kon men de Reismark bekomen tegen een koers van even beneden de 40 cent. Nadien is de koers opgeloopen tot ongeveer 48Vfc cent. Al: gevolg van de in de laa'ste weken te Berlijn gehouden Stillhaltebesprekingen zullen voortaan de reizigers bij 't koopen van een reischeaue in Nederland voor elke 100 Mark een toeslag moeten betalen van de tegen waarde van 10 sh., dat is ongeveer f 4.o0 Voor 100 Reismark betaalt men di* jaar dus gesteld dat de koers niet noemenswaard verandert f 53. De te Berlijn gevoerde besprekingen heb ben eenige weken in beslag genomen er vorderden moeizaam. Het resultaat is than*, dat de overeenkomst weer me* een jaar wordt verlengd. Behalve de hierboven vermelde nieuwe regeling omtrent de Reismarken zijn de aangebrachte veranderingen in de nieuwe overeenkomst niet belangrijk. Interessant is wel te vernemen, dat he* totaalcijfer van de uitstaande „Stillhalte" credieten van 1931 tot 1936 is gedaald van 6,3 milliard tot 1,2 milliard. Dit is deels een gevo'g van de devaluatie in de crediteur- landen en deels een gevolg van de terugbe talingen in registermarken. Wat de regeling met de reismarken be treft, zal men zich herinneren, dat vorige jaren anderhalve- mark provisie werd bc taald voor het verkrijgen van reischeques, zoodat toeristen van Duitschland 98.50 mark in handen kregen in plaats van 100. De'-e bepaling is vervallen. De regeling inzake do toeslag van de tegenwaarde van 10 sh. is er voor in de plaats gekomen. Het op deze wijze te verkrijgen bedrag aan deviezen zal twee maal per jaar vol gens een bepaalde sleutel worden verdeeld Het na de besprekingen uitgegeten com muniqué geeft toe, dat overigens slechts ge ringe wijzigingen in de overeenkomst zijn aangebracht. De nieuwe regeling treed*. 1 Maart a.s, in werking. LICHTING 1937 TE VROEG OPGEROEPEN? Vragen over de wijziging van de Dienstplichtwet Dienstplichtigen mogen hun betrekking niet verliezen Verschenen is het Voorloopig Verslag van de Tweede Kamer over het wetsont werp tot wijziging van da Dienstplicht wet Verscheidene leden betuigden hun instemming met dit wetsontwerp, andere daarentegen betreurden de beperkte strekking van het ontwerp. Naar men meende te weten, is de lichting 1937 in October 1936 onder de wapenen ge komen. Welke redenen, zoo vroeg men, heb ben aaartoe geleid? Op welk wetsartikel be rust deze vervroegde opkomst onder de wa penen? Gevraagd werd, of de opleiding van he' marinepersoneel niet beter in Indië zou kun nen plaats hebben. Verscheidene k-den gaven ernstig in over weging óver te gaan tot de instelling van een korps Europa s-ilic- schepelingen in vast Indisch dienstver'vin-r. en het over en weer te beperken tot hetgeen voor de Ne derlandsche kustverdediging en de all-ue. ste opleiding van nieuw-aangenomen so he pelingen noodig is. Opgemerkt werd, dat bij herhaling enkele schepen in Nederland aanwezig zijn voor het oergaan van herstellingen. De vraag wérd gesteld, of groote herstellingen niet even goed in Indië, verricht kunnen worden. Vrij algemeen werd instemming betuigd „je* het voorstel, den duur der herhalings oefeningen over meer tijdvakken te verdee- len. Men achtte dezen maatregel onafwijs baar. Algemeen werd de wensch geuit, dat de regeering zoodanige maatregelen zal bevorderen, dat dienstplichtigen, die voor herhalingsoefeningen worden opgeroe pen, daardoor hun betrekking niet ver liezen. Er blijken nog altijd onvaderlandslie vende werkgevers te zijn, die ten deze hun medewerking niet verleenen, waar door zij mede oorzaak zijn, dat het le ger niet die plaats'in het volksleven heeft, die het behoeft. Enkele leden drongen aan op het toeken nen. althans bij derde en latere herhalings oefeningen, van een vergoedinr voor loon derving ten behoeve van voor herhalings oefeningen onder de wapenen geroepen dienstplichtigen. Vele leden konden zich vereenigen met het voorstel om, in afwachting van een nadere wettelijke regeling, aan ingeschrevenen voor de lichting 1939 slechts vooriooDig vrijstel ling wegens broederdienst te verleenen. Omtrent het voorstel; op de aan ingeschre venen voor dè lichting 1938 reeds verleende vrijstellingen wegens broederdienst voorloo pig terug te komen, werd van verschillende zijden als bezwaar aangevoerd, dat dit neer komt op het; ongedaan maken van een vrij stelling, waarvan bet dorde lid va.n artikel 12 der dienstplichtwet bepaalt, dat zij „uit sluitend voorgoed" wordt verleend. Voor sommige leden was dit een reden, zich tegen dit voorstel te verzetten, terwijl vele andere leden verklaarden, over dit bezwaar te wil len heenstappen, aangezien de voorgestelde maatregel noodzakelijk is met het oog op de te venvachten nadere voorstellen van de AUTO IN EEN VAART TE OVERSCHIE Bestuurder later overleden Andere inzittenden ongedeerd Vannacht omstreeks half twee heeft aan den Kleiweg onder Overs chi e een ernstig auto-ongeluk plaats gehad dat aan een autobestuurder het leven heeft gekost Op den bochtigen en vrij smallen Kleiweg tusschen Hillegersberg en Overschie zijn reeds meerdere auto ongelukken gebeurd en ook nu weer was de vaart welke langs de weg loopt, oorzaak van de dood van een automobilist. Het echtpaar V. uit Voorburg kwam met een auto, waarin ook een tienjarig zoontje was gezeten, uit de richting Hillegersberg. Bij een der vele bochten gleed de wagen, tengevolge van de gladheid van den weg, De bestuurder trachtte den wagen weer op den weg te brengen. Over een afstand van 35 meter reed hij over den berm: daarna gleed de auto schuin naar beneden en kwam onderstbo ven in de vaart terecht. Reeds od den berm hadden de inzitten den de portieren open gemaakt. Op het hulp geroep kwamen onmiddellijk omwonenden toegesneld. Zij slaagden er vrij spoedig in de drie inzittenden op het droge te brengen. De vrouw bleek licht gewond te zijn, het zoontje was ongedeerd. Zij zijn naar familie te Overschie overgebracht De man, de 43-jarige C. V. bleek er zeer slecht aan toe te zijn. Hij had waarschijn lijk zeer veel modder binnengekregen. Men bracht hem over naar het gemeentezieken huis aan den Bergweg te Rotterdam, waar hij kort na aankomst is overleden. Leden van het Roode Kruis te Overschie hebben de eerste hulp verleend. Mantelsnijder weer aan het werk De mantelsnijder te Amsterdam blijkt zijn werk nog niet te hebben stopgezet. Een dame heeft Zaterdag weer aangi'te bij de politie gedaan dat zich in haar bont mantel een snede bevond, die blijkbaar met een scherp voorwerp was toegebracht. NED, CHR. FILMCENTRALE Belangrijke vergadering De Bondsfilm verjoond Zaterdag hield de Nederlandsche Christe lijke Filmcentrale in het Gebouw voor C.S. B. te Ut re cht een bestuursvergadering Op één na alle aangesloten organisaties wa ren daarbij vertegenwoordigd. Na opening door den voorzitter. Dr. H. W. v. d. Vaart Smit, bracht de secretaris, de heer R. Hagoort, aan de hand van tevo ren rondgezonden feitelijke gegevens uitvo.3 ig verslag uit over den arbeid der N.C.F. in 1934, 1935 en 1936. Nadat aanvankelijk het werk der N.C.F.. cheen te mislukken in 1934. het oprich tingsjaar, werden slechts 11 voorstellingen verzorgd werd door een gewijzigden op zet beter resultaat verkregen. 1935 sloot met voorstellingsnummer 127. 30 Juni 1936 was reeds het aantal van 317 bereikr, eind 1936 nummer 514. Thans is reeds het aantal van 655 bereikt. Met de financiën, door het secretariaat der N.C.F. onder toezicht van den penning meester, den heer H. de Jong, van Drieber gen, beheerd, ging liet eveneens, na over winning van aanvankelijke moei lij kheden, i gunstige richting. De opbrengst der verzorgde filmvoorstel lingen bedroeg in 1936 ongeveer 7000. Wel- ar heeft dc N.C.F. nog een schuld deze wordt gedekt door het bezit, aau apparaten en films. Na breede bespreking, waarbij verschil lende punten nog nader werden toegelicht, werd het verslag goedgekeurd. Een commissie, bestaande uit de heeren J. M. C. B. van Dijk (Amers foort). A. P. Jungcurt Jr. (Den Haag) en Dr. D. J. A. Westerhuis (Arnhem), werd aangewezen, om de financiën te controleeren en in overleg met het Dagelijksch Bestuur, voorstellen uit te werken voor de definitieve inrichting der N.C.F. Besloten werd deze voor stellen nog voor Juni a.s. te behan delen. Bij monde van Dr. Westerhuis, den heer Visser en den voorzitter, werd den secreta en zijn medewerker, den heer J. H. Gim- bel, onder instemming der geheele vergade ring, hartelijk dank gebracht, voor de om vangrijke werkzaamheden, die zij ten be hoeve van de N.CJL geheel belangeloos hebben verricht. De secretaris deelde mede, dat de Neder landsche Bioscoopbond, na sterken aan drang uitgeoefend te hebben, om de N.C.F. rechtstreeks lid van dezen Bond te maken thans den boycot over de N.C.F. heeft uit gesproken, teneinde haar hiertoe te dwin gen. Beslaten werd, aan dezen dwang nie' toe te geven erf het eigen werk der N.C.F., waarvoor een ruime plaats blijkt te zijn, onverzwakt vooit te zetten. Met betrekking tot de Cultuur-filmcen trale werd uitgesproken, dat de N.C.F. be reid is, als vertegenwoordigster van het Christelijk volksdeel op filmgebied; daarin zitting te nemen. Nader werd besproken de verhouding tot diverse andere Christelijke filmondernemin- gen. Besloten werd, dat de N.C.F. rustig haar arbeid zal voortzetten, waardoor op den duur wel het ondërscheid tusschen par ticuliere ondernemingen en de N.C.F. als organisatie tot het publiek zal doordringen. Zeer waarschijnlijk zullen met de „Neproch" binnenkort besprekingen worden gevoerd, om ook te haren aanzien klaarheid te ver krijgen. Op een verzoek van de Federatie van Christelijke Vereenigingen van en Vrouwen en Meisjes om toelating als lid werd gaarne in gunstigen zin beslist. Tijdens een onderbreking oer vergadering woonde het bestuur een voorstelling bij van de hüwelijksfilm der N.C.F, VOORNAAMSTE NIEUWS Oil Nummer bestaat uit DRIE bladen Een gevolg van de StillhaltebesprekinJ. gen te Berlijn is dat de Reismarken duur-, der worden. Verschillende voorstellen zijn door de veilingen ingediend in verband met de moeilijkheden in de tuinbouw De opbrengst van de inzameling voor het Nationaal huwelijksgeschenk bedroeg 640.000. Rede van Prof. Adolf Keller voor de N. C. S. V. De leider van de Internationale pad vindersbeweging Lord Robert Baden Powell viert heden zijn 80ste verjaardag. Het totaal vermogen in Nederland is sedert 1929 met ruim 4^ milliard gulden gedaald. Het jaar-inkomen van Nederland is sedert 1929 met IV2 milliard gulden ver minderd. In sommige gemeenten begint men met* de distributie van groenten in blik. Te Berlijn heeft generaal Von Blom berg een vredesrede gehouden, t.g.v. den z.g.n. heldengedenkdag. Op de Spaansche fronten duurt de strijd voort, doch successen van beteeke- nis blijven uit Blum heeft een rede gehouden over de „adempauze der regeering". In Addis Abeba hebben omstreeks 2000 arrestaties plaats gehad. Knoeierijen met vleesch Ernstige gevolgen voorkomen (Van onzen correspondent). ZWOLLERKERSPEL, 20 Februari 1937. Dank zij de activiteit van Keuringsdiensten Gemeentepolitie is gelukkig eeti ernstig ge- \aar voor de volksgezondheid voorkomen kunnen worden. De Keuringsdienst van en vleesch voor Zwolle en Zwollerkerspel had er lucht van gekregen, dat te W ij t h- m e n een hoeveelheid vleesch zouPzijn ver handeld. waaraan in letterlijken zin een „luchtje" kleefde. In samenwerking met den gemeenteveld wachter Geitenbeek bleek in Nieuw-Heeten bii Raalt.e een hoeveelheid vet, lever en soep- beenen te zijn verkocht, die vervoerd was naar \yijthmen. De soepbeenen, die voor Zwolle warén be stemd en die blijkens onderzoek afkomsti waren van dieren die aan gewrichtsontste king hadden geleden, werden in beslag ge nomen. Het betrof hier een hoeveelheid van pl.m. 50 kg. Een 70 kg. vet en een partij lever afkomstig van tuberculeus vee, was reeds op weg naar een worstfabriek in Enschedé. Per telefoon we.rd de politie' aldaar .gewaar schuwd, die gelukkig alles nog in beslag kon nemen. Proces-verbaal werd opgemaakt Grondige en goedkope schriftelijke opleiding voor het Vraag zonder verplichting Inlichtingen bij A.S.S.O. Nleuweplein 31, Arnhem, Teleioon 24597 HOOGVUURVASTE NORMAAL- en VORMSTEENEN I vlg. teekening of model. N.V. Vereenigde Nederlandsche Chamotte- Fabrieken GELDERMALSEN TeL 3 en 69 DROEVIG DRAMA TE AMSTERDAM Vrouw door vier schoten zwaar gewond Dader tracht zichzelf om het leven te brengen Zondagavond heeft een man in een trapportaal van een perceel aan de Wagenaarstraat te Amsterdam uit een klein model cylinderrevolvèr vier schoten op een 57-jarige vrouw uit de Pontanusstraat gelost. De schoten trof fen alle doel, n.l. drie in het hoofd en een in den hals. Na zijn daad bedreven te hebben richtte de man het wapèn op zichzelf, waarbij hij ernstig gewond werd. Beide slachtoffers zijn in hoogst ern- stigen toestand naar het Onze Lieve Vrouwegasthuis vervoerd. De man was gehuwd, de vrouw niet. Zij leefde gescheiden van haar man. Waarschijnlijk is een liefdesconflict de oorzaak van het drama. Door commissaris Staal van het bu reau Linnaeusstraat wordt een uitge breid onderzoek ingesteld. WEDEROM HOOG WATER TE BLERICK Voor de tweede maal binnen acht dagen is de doorvaart voor schepen, welke hoog boven water liggen, aan de Maasbrug te Blerick gestremd. De aanhoudende re gen van de laatste dagen is hiervan de oor zaak. Dc laatste tien jaar is de waterstand niet hooger geweest dan nu en nog steeds blijft de Maas wassen. Dit feit is een groot ongerief voor de tuin- en landbouwbevol king, welke in verband met den aanhou denden regen en den hoogen waterstand geen arbeid op het land kan verrichten. Ook heeft zij veel te lijden van het wel water, dat honderden hectaren land onder water zet en dc voorjaarsarbeid, zooals spitten, geheel belemmert rtt e/a Jk Pijp Tabak Taconis Leeuwarden (Adv Jf

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1