KERK EN ZENDING MAANDAG 22 FEBRUARI 1937 DERDE BLAD PAG. 10 GEREF. GEM. Bedankt: Voor Middelharnis en voor Opheusden, H. Ligtenberg te Lisse. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE Zondag 4 April a.s. hoopt cand. J. Bate laan, hulpprediker te Boskoop, wonende te Bodegraven, zijn intrede te deen in de Ned. Herv. Gemeente van Stavenisse na bevestigd te zijn door Dr. D. Jacobs te Boskoop, DE AANKLACHT VAN Dr J. L. SNETHLAGE Ingetrokken In de „Waarheidsvriend" van 18 Februari j.l. heeft de hoofdredacteur ds. M. van Grieken erkend, dat hij zich volkomen vergist heeft toen hij dr. Snethlage te Oyen van woord breuk en bedriegelijk handelen be schuldigde in verband met een belofte, aan het class, bestuur afgelegd. Hij verklaart, hem algeheele rehabilitatie te verleerien en biedt hem „openlijk en eerlijk zijn verontschuldigingen aan". Dr Snethlage heeft daarop zyn aan klacht bij den officier van Justitie in getrokken. Ds. M. G. BLAUW Naar wij vernemen is Ds. M. G. Blauw, Ned. Herv. predikant teSchotenbij Haar lem, aan wien zoo pas eervol emeritaat is verleend, zeer ernstig ongesteld. Zijn toe stand is zorgelijk, hoewel nog niet alle hoop op herstel is opgegeven. Dr. C. HILLE RIS LAMBERS Dr. C. Hille Ris Lambers, Ned. Herv. pre dikant te Lith (Br.) zal met ingang van 15 April as., na een diensttijd van bijkans 47 jaar, met emeritaat gaan. Dr. Hille Ris Lambers werd 10 Nov. 1865 te Maassluis geboren en studeerde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, om in 1889 can- didaat te worden in Zuid-Holland. 4 Mei 1890 bevestigde Ds. C. G. M. Quack, van Rockanje, hem te Oostvoorne in zijn eerste gemeente. In 1894 vertrok hij naar Venhuizen, welke standplaats in 1898 met Haaksbergen verwis seld werd. In 1907 deed Dr. Hille zijn intre de te Jorwerd (Er.) om zich 1 Mei 1927 aan zijn tegenwoordige gemeente te verbinden. Dr. Hille promoveerde 7 Juli 1890 tot doc tor in de theologie op een dissertatie getiteld: „De kerkhervorming op de Veluwe". Van zijn hand zag o.m. het licht in de serie „Groote Denkers", een geschrift over: „De wijzen uit het Oosten", terwijl hij ook een boek schreef getiteld: „Hoe moeten we den ken over het Spiritisme?" Dr Hille is quaestor van het classicaal bestuur van 's-Hertogenbosch. 25-JARIG AMBTSJUBILEUM Ds C. D. VAN NOPPEN Het 25-jarig ambtsjubileum van Ds C. D. van Noppen zal worden herdacht op 24 Maart a.s., in de Groote Kerk. Verschillende predikanten en afgevaardigden van vereeni- gingen zullen daar het woord voeren, terwijl eenige zangvereenigingen medewerking hopen te verleenen. Een comité van 12 personen, onder leiding van den heer M. Meijerink hoopt een en ander voor te bereiden. EVANGELISTEN Tot Evangelist bij de Herv. Evangelisatie te Opende is benoemd de heer G. Dij ke- m a te Drachten. Gister heeft de heer Dijke- ma reeds zijn intrede gedaan, na te zijn in geleid door ds. D ij k s t-r a. Tot Evangelist bij de Ned. Herv. Evan gelisatie te Blij ham (Gr.) is benoemd de heer D. Eveleens te Nieuw-Vennep. EV. LUTH. KERK APELDOORN 19 April a.s. zal het veertig jaar geleden Zijn, dat het kerkgebouw der Ev. Luth. Gemeente te Apeldoorn, tot de eeredienst werd gewijd. Wel was de bouw van de kerk in 1S96 voltooid, maar de inwijding geschiedde 19 April 1897. Op Zondag 18 April a.s. hoopt men een herdenkingsdienst te houden. Voorts een familieavond op de eigenlijke dag. S. STEMERDING JVordt 28 Februari 70 jaar w Een praatuurtje in 't Huuske Vlak bij het snijpunt van „de Electrische" [(boven) en „de Blauwe" (beneden) te Voor burg staat in landelijke rust ,,'t Huuske", buitenhuisje, geknipt voor een rustend pae- idagoog, die nog geen rust neemt. Maar een rustig1 man, dien het ijlend tempo van on zen dag niet mee krijgt. De welhaast 70- jnrige praat niet veel en niet druk; zijn vol zinnen op papier gaan véél vlotter dan die idoor de lucht. Maar ge moet goéd luisteren, ."want zoo tusschen de bedrijven door komen er van die rake opmerkingen, die ineens pen licht werpen op de binnenkant. Bijvoorbeeld, als we 't hebben over dat Xiog zoo bezette werkleven van den emeri tus: „Ja, als je oud wordt en je kunt dan alleen nog met 'n hondje loopen..." Of, als we vragen naar zijn aandeel in 't kerkelijk leven van Rotterdam (waar de heer Stemer- iding 12 jaren in den kerkeraad zat): „Och, de aangenaamste herinneringen heb ik daaraan nu juist niet; 't is net, alsof broe ders langere teenen hebben dan gewone lnenschen". Of, toen het ging over de be- poeming tot een functie op hoogen leeftijd: „Ik heb de heeren gezegd: doe dat niet, Want van een ouden man heb je niet lang pleizier ofschoon, dan heb je ook niet Jang verdriet van 'm vooruit dan maar", Eenvoud en bedachtzaamheid, dat zijn loch wel twee mooie onderdeelen van de geestelijke bagage, welke een mensch bij zijn aankomst in deze wereld meebrengt. De heer Stemerding zal er zich nooit op verheffen dat laat de eerste van de twee lal niet toe, maar dat 't jonge hart erdoor geopend wordt, is buiten twijfel. En wat anders dan dat hart te bereiken, is het geheim van. zijn opleidings-methode ge weest? Wij vroegen? „Het was meer de onderwijzer 'dag Het Onderwijs, die uw liefde had?"- Federatiedag der N.G.S.V. Prof. Adolf Keller aan het woord Op Woudschoten te Zeist had dit weekend de jaarlijksche Federatiedag van de Ned. Christenstudentenvereeniging plaats, die door een driehonderd studenten van alle afdee- lingen werd bijgewoond. Zaterdagavond sprak, nadat de voorzitter der N.C.S.V., de heer J. L. ten Kate, den Federatiedag had geopend, prof. dr. Adolf Keller, secretaris van den Wereldbond der kerken, van Genève, over het onderwerp Einde en wedergeboorte der Kerk De Kerk aldus prof. Keiler, wordt heden ten dage bedreigd, gelijk zij nog nooit be dreigd is. Daartoe werken diverse factoren samen. In de eerste plaats de enorme ver arming ,die voor alle kerken is ingetre den, zoodat in Amerika de kerk 43 pet. van haar inkomen mist, 4000 zendelingen niet kunnen worden uitgezonden en duizenden kerken ten plattelande leeg staan. De laatste kerk in Rusland, in Odessa, moest om financieele redenen gesloten worden, in Steyr gaat met de industrie de heele kerk te gronde, het laatste Luthersche seminarie in Moskou moest worden gesloten. Zoo wordt de kerk opgelost in gemeenten, de gemeente in enkelingen. Kan men daar nog van Kerk spreken? Is het einde voor de Kerk gekomen? Een tweede factor van dreiging is de macht van den Staat. In de geschiede nis zijn reeds heele kerken van het tooneel verdwenen, de groote Nestorianen-kerk, die tot in China reikte, de kerk in Noord-Afrika, de Evangelische kerk in Spanje, ze zijn van de kaart uitgeveegd. In dit verband kan men vragen, wat tot het existentie-minimum van een kerk be hoort. Zeker niet haar economische, of socia le of aesthetische structuur. Maar de mïndmum-eischen voor de existentie der kerk blijven in dezen tijd: de Bijbel, de prediking van het Evangelie in vrijheid, de zending, uitwendig en in wendig, en de Christelijke opvoeding. Waar de Staat deze verhindert, is daar niet het einde van de kerk gekomen? Een derde, nog grooter gevaar is de Staat als verzoeking voor de Kerk, bij wier bescherming zij leeft, onder wier voogdij zij staat. Het is de religieuze mimicry, die in Rusland de groote vijand van de Kerk is, waar alle requisieten van de Kerk verschijnen als requisieten van den Staat, waar als in Duitschland een verabso luteering van den mensch als staatstheologie optreedt. Opnieuw bedreigt het humanisme daar in den vorm van den Rosenberg- schen mythos en van een hypostase van den mensch via een religiositeit, die den mensch van nature eigen is, de Kerk. Waar deze vlam opslaat en Christus valt, sterft een Kerk. Heden ten dage sterven kerken, de een aan grenzenlooze armoede, de ander aan staatsliefde of aan immanentie of aan ker kelijkheid. Misschien moeten wij zeggen: nog veel moet sterven. Het is nog zoo veilig in de Hollandsche en Engelsche ke "en. In Duitschland heeft men op 't oogenblik niets meer over dan het geloof, niets meer waar men anders de kerk op kan bouwen: Voor 't eerst sinds langen tijd wil daar niet meer de Kerk op de krukken van den Staat gaan, of een cultuur bouwen, maar alleen leven uit het geloof, dat Jezus Christus Heer der Kerk is. Daar is één troost bij al wat wij empirisch zien sterven. Christus behoudt Zijn macht over menschen en over theologieën. Hij ver heft Zich boven de Kerken. KORTE BERICHTEN Wij ontvingen het Jaarhoekje 1937 der Geref. Kerk van Enschedé, voorzien van alle gegevens over kerk en aangren- zenden arbeid, ook een volledige lijst van alle leden, zoowel alfabetisch als naar de wijken gerangschikt. Ja! De kweekschool is altijd mijn ideaal geweest. En vergeet, u niet: zelf heb ik geen kweekschool-opleiding gekend. Dat ging vroeger zoo heel anders. Drillen! Les sen opzeggen! Ik zeg wat vaak tegen do kweekelingen: wat al voorrechten in dezen tijd. Maar toen! Ik heb mijn opleiding, als u het zoo noemen wilt, gehad bij mijnheer Fransen in Mijnsheerenland 1 „Waar u ook geboren is?" „Ja. Ik ben al heel jong allengs in de richting van het onderwijs gekomen en toen ik 12 jaar was begon de vorming. D.w.z., overdag kweekeiing in de klas twee klas sen van 40 kinderen elk naast elkaar en als meester dan even weg liep, had ik ze alleenEn 's avonds lessen, lessen. Voor de bovenmeesters zat er wel muziek in, on derwijzers te kweeken, want als de acte ge haald werd, kregen zij van C.N.S. een pre mie, ik meen van 150 gulden. Literatuur voor de opleiding was er niet; zelf zochten we maar boekjes te bemachtigen met exa menopgaven, en dan maar opzeggen! Eén ding was toen beter dan nu: de lioofdvak- NED. BIJBELGENOOTSCHAP Afdeeling Zuid-Holland Onder voorzitterschap van den heer J. F. Westermann heeft te 's-Gravenhage de jaarlijksche vergadering der afdeelingen van het Ned. Bijbelgenootschap in Zuid- Holland plaats gehad. Uit het jaarverslag van den secretaris, jhr. mr. J. M. M. van Asch van Wijck, blijkt, dat in het afgeloopen jaar 12 nieuwe afdeelingen zijn opgericht, zoodat er thans in het geheel 68 afdeelingen zijn, waardoor Zuid-Holland van alle provincies de meeste afdeelingen heeft. Ds D. E. B o e k e deed verschillende mede- deelingen omtrent de plannen van het hoofd bestuur ten opzichte van de herdenking van het 300-jarig bestaan van de Statenvertaling. Het ligt in de bedoeling de jaarlijk sche vergadering op 16 Juni te Am sterdam, in het teeken te doen staan van deze herdenking; aan den voor avond daarvan zal een ontvangst plaats hebben in het Bijbelhuis. Tevens zal men in die dagen gelegenheid hebben, de bijbeltentoonstelling te bezichti gen, welke vanwege het Ned. Bijbelgenoot schap in het museum Fodor wordt gehouden, GEREF. KERK TE HILBURG De door den kerkeraad van de Geref. Kerk te Tilburg benoemde hulpprediker cand. D. C. van Lonkhuyzen van Amersfoort heeft thans zijn arbeid te O is ter wijk aanvaard. Ds J. de Vries van Tilburg heeft hem in het kerkgebouw-Kievitslaan daartoe ingeleid. Hiermee is een reeds lang gekoesterde wensch der in Oisterwijk wo nende Geref. vervuld. Kerk en Staat in Duitschland De datum der Kerkelijke verkiezingen Volgens het D. N. B. zullen de verkiezin gen voor de Constitueerende Synode ver moedelijk begin April worden gehouden. Er zullen dan drie of vier kerkelijk-politieke groepen tegenover elkaar staan, n.l. de Be- lijdeniskerk, de bij den Lutherschen raad aangesloten landskerken, de „Duitsche Christenen" en de bond voor het Duitsche Christendom, ook genaamd1 „Thüringsche richting". De publicatie van de kiesbepalin- gen wordt een der volgende weken verwacht, waarmede de deelneming van den staat aan de kerkelijke verkiezingen zal zijn geëindigd, daar, naar vernomen wordt, staat en partij besloten zijn zich te onthouden van elke directe of indirecte medewerking of influen- ceering. Kerrl dreigt met afzetting Volgens een Rehter-bericht uit Berlijn heeft Rijksminister Kerrl in een toespraak voor de provinciale gecommitteerden van de Evangelische Kerken aangekondigd, dat de Evangelische predikanten, die „tegen den staat werken" zullen, worden afgezet. Kerrl voegde hier aan toe, dat pogingen moeten worden gedaan om uniformiteit te brengen in het denken in kerkelijke aange legenheden en dat, de kerk de idealen van het nationaal-socialistische geloof moet eer biedigen. ONDERWIJS EN OPVOEDING Promotie Dr. D. C. S. du Preez Aan de Vrije Universiteit te Amsterdam zal op 27 dezer promoveeren tot Doctor in de letteren en wijsbegeerte op een proef schrift, getiteld: .Die Individual-Psigologia en sij pedagogiese heskouinge"; de heer D. C. S. du Preez, geboren te Heide!- berg (Transvaal) Zuid-Afrika. In het voorwoord van de dissertatie wordt dank gebracht aan den promotor, Prof. Dr. J. Waterink, aan Prof. Dr. D H. Th. Vollen hoven, aan de hoogleeraren aan de Univer siteit te Witwatersrand, in het bijzonder de Professoren MacCrone en Murray, aan het Transvaalsche Departement van On derwijs enz. Na de inleiding wordt in het eerste hoofdstuk een overzicht geboden van do psychologische richtingen tot op de Indivi- dual-psychologie. In het volgend hoofdstuk worden het ontstaan en de bouw van do theorie der Individual-psychologie bespro ken lezen, schrijven en rekenen kregen den vollen tijd. Mooi lezen och, wat vind je dat tegenwoordig weinig meer; mooi schrij ven, wel, waarom, als ze maar. kunnen tik ken. En dan zingen; 't is net of ze niet meer durven tegenwoordig. Dan in Duitschland; wel, daar kwam zoo maar een jongen uil de bank naar me toe: „Meneer, mag ik wat voor u zingen?" 't Klonk als een klok!" „U lijkt me geen bewonderaar van het huidig systeem." „Neen. Het wordt almeer opjagen voor parate kennis. Kijkt u maar eens naar 't M.U.L.O. En hoe weinig op de levensprac- tijk gericht. We hebben nu. bijv. in sectie III van de Herv. Vereen, voor Geestelijke Volksgezondheid een opleiding van meisjes voor het huisgezin. Iets, wat u in Scandi navië, in Amerika, nu ook in Engeland, aantreft. In die richting ware, ook voor de jongens veel meer te doen. Maar ja, tegen woordig is er maar één doel: het examen. En van hooger af dwingen Gvm en H.B.S. het middelbare, en het middelbare dwingt het lagere". „Hoe lang duurde uw vorming?" „Tot het 18e jaar. Toen terstond in de praktijk, naar de school van mijnheer Jans sen in de Oppert. Nu, een luxueus gebouw was het niet. Alle lokalen op een rij, geen gang. Daglicht van boven en dus meestal gaslicht vleermuizen erbij. De kleeren aan de wanden van het leslokaal. En klas sen van zoo even 70 leerlingen. Ik was in tern, ben er vijf jaar op één kamer geweest met Dr. Murk Jansen, den beroemden Leid- schen dokter, die een der vier zoons van m'n baas was. Zoowel den zoon als den vader heb ik zeer hoog geacht." „U was al heel jong hoofd, meen ik?" „Na nog een paar jaren te Charlois on derwijzer te zijn geweest, werd ik op 26- jarigen leeftijd hoofd te Pernis. Pernis was toen nog zoo heel anders dan nu: een dorp van tuinders en visschers er waren 13 sloepen met 13 man elk. Ik vond het er wel een beetje héél dorpsch en veel was er ook niet bij te verdienen twee jongens 2 kwartjes per uur, dat was al. Maar ik was ook voorlezer in de Herv. kerk en dat leek me, u weet, mooi lezen vind ik een kunst." - ken. Het derde hoofdstuk beziet deze psy chologie in verband met enkele vraag stukken der opvoeding, en het vijfde hoofd stuk in verhand met de paedagogischo psychologie. In een slothoofdstuk wordt de verhouding nagegaan tusschen de Indivi dual-psychologie en de gegevens van do paedologie. Van de 15 bijgevoegde stellingen vermel den we do volgende I Wanner Adler die gcmecnskapsgevoel die enigste veilige maatstaf noem vir dio beoox-deling van onsself en ander ken hy daar 'n veels te grote waarde aan toe. II. Die tugopvatting van die Individual- psigologie hang saam met sy opvatting van die natuurlike goedheid van die mens en om die rede werk dit verslapping van dio tug in die hand. V. Die bewering van Cr. Bühler dat die hou van dagboeke „eine spezifische Leistung des Reifealters" is, is in sy alge meenheid nie te handhaaf nie. VI. Die psigotegniese ondersoek op skool moet in die algemeen gesien word as een van die onmisbare .hulpmiddels om te kom tot 'n noukeurige anaüse ook van die moei likhede wat hullu kan voordoen by die leerlinge. VII. Deur die instel van psigotegniese ondersoek op die skool bevorder 'n mens dio vroegtijdige herken van moontlike af wijking bij die kin dors en kom 'n mens makliker tot 'n juiste diagnose daarvan. Op hkrelie manier benader 'n mens so dig moontlik die ideaal van individuele behan deling in die klas. VIII. I.iggaamlike tugtiging ls as straf middel principieel vereis. X. Seksuele voorligting kan alleen gegee word door hulle wat in staat is om d:e hele persoonlikheidsontplooiing van die kind te oorsiem XIII. Die geskiedenisonderwijs moet ook in Zuidafrika so gegee word dat die ont wikkeling van die eie volksbestaan dui- del ik gesien word. XIV. Die godsdienstige opvoeding van die kind moet rekening hou met die tempo van sy ontwikkeling. XV. Die strewe na die gelijkstelling tus sen blank en swart in Suidafrika is 'n uitvloeisel van die Revo usie en die segre- gasic op maatskaplik, kerklik en staat kundige terrein is die vrug van die Cal vinisme. Uitwisseling van Nederlandsche en buitenlandsche studenten Wij vernemen dat de Minister van Ondexavijs. Kunsten en Wetenschappen, een even belangrijke als verblijdende baslissing heeft genomen ten aanzien van de uitwisseling van Nederlandsche en buitenlandsche sfdenten voor de wederzijdsche bestudeering van de onderscheidene yolken en talen in Europa, Dezer dagen heeft het Nederlandsche Bureau voor Buitenlandsche Studenten betrekkingen, Breestraat 41, Leiden, van genoemden Minister een schrijven ontvan gen, waarin werd medegedeeld dat het denkbeeld om te geraken tot uitwisseling van ingeschreven studenten der Neder landsche Rijks-Universiteiten met inge (i&phrtwep, studeghax van buitenlandsche AUniversiteiteh Óp' de basis van reciproci teit wat hét betalen van collegegelden be treft op de volledige instemmng van dien Minister van O., K. en W. mag rekenen. Zijne Excellentie verklaarde zich Be reid aan een regeling mede te werken door studenten van buitenlandsche uni versiteiten krachtens art. 101 der Hoo ger Onderwijswet aan te wijzen. Hun aantal zal afhangen van het aantal Ne derlandsche studenten, die zonder beta ling van collegegelden de studie zullen kunnen volgen aan universiteiten in 't buitenland. De Minister meende tenslotte te dezen opzichte geen bindend besluit te moeten nemen t.a.v. alle universiteiten en van alle studenten, doch elk geval zal op zich zelf worden behandeld. Iedere Nederlandsche student (e) die plan nen heeft gemaakt om voor 1 Jan. 1938 in het buitenland te gaan studeeren wordt verzocht dit aan den .heer J. C. de Jongh alg. secretaris van het N.B.B.S. te Leiden, afd. Uitwisseling, te melden, opdat vandaar uit de noodige stappen gedaan kunnen worden. „En toen kwam u weer in Rotterdam terug?" „Ja, eerst hoofd van de Duitsche school aan de Nieuwe Haven. 'Maar al spoedig bleek, dat ik eigenlijk maar le stuurman was want de baas werd rector Heller. Nu, dat was me een rector; zijn tucht zat in de rotting en die gebruikte hij zóó druk, dat de vezels van het eene eind tot een kwastje uitgerafeld waren. Die sloeg er maar op, niet.zelden tot bloedens toe. „In 1899 volgde de benoeming tot hoofd der school voor C.V.O. te Charlois. Die school bloeide zoo, dat splitsing yoodig bleek; men heeft toen meteen, in goede har-, monie, het Herv. en het Geref. element ge scheiden, zoodat er een school van Herv. en een van Geref. zijde kwam. En zie, mijn collega werdde heer Fransen, die mij opgeleid had". „En toen naderde de bereiking van uw ideaal?" „In 1907 werd in de Tuindersstraat een Chr. kweekschool opgericht; het was een heel groot huis met 14 lokalen, die ten deele leeg stonden. Daarheen heeft men de nor maallessen van de Kon. Wilhelminakweek- school overgebracht en ik werd er leeraar. De directeur, mijnheer Groenenberg, was veel ziek en dan was ik waarnemend. Toen hij stierf werd ik directeur en „Toen was u in uw volle element Wat trok u aan in de Kweekschool boven de gewone?" „Allereerst, dat alles op één doel gericht is. In de school geven we les aan kinderen, die alle kanten opgaan. Dan is de levens- toon er mij meer naar 't hart; ernst en degelijkheid, ook door het ouderlijk huis en de soms sobere levensvoorwaarden bevor derd, stempelen de sfeer. Voorts is opleiden tot onderwijzer het doorgeven van geeste lijken invloed. En zij is dus, wat ik van 't hoogste belang acht: invloed te hebben op het hart van hen, die wij voorbereiden tot hun taak." „Welke vakken waren u 't liefst?" „Paedagogiek en Ned. taal- en letterkun de. Maar dan de paedagogiek van toen. Die van tegenwoordig gaat me te hoog. De man nen van de wetenschap zijn knapper dan ik. En dan die psychologische hooggeleerd heid daar blijf ik maar liever van af." „Er waren toen nog niet veel kweek scholen?" s. s. R. Huishoudelijke vergadering Onder leiding van den Uniepraeses den heer C. M. Langeveld, heeft een huishoude lijke vergadering plaats gehad van de Socie- tas Studiosorum Reformatorum. Besloten werd lid te blijven van de I.S.S. (Intern. Students Service), hoewel men van haar be staan niet veel bemerkt. Met leedwezen werd uit het verslag van den ab-actis vernomen, dat de po gingen van het Uniebestuur, de Christe lijke studentencorpora in Nederland in één stichting te vereenigen, die het werk van de huidige Calvin. Studenten beweging zou kunnen overnemen, uit en ombouwen, tot dusverre slechts dit positieve resultaat hadden opgeleverd, dat de discriminatie der verschillende standpunten was bereikt. Het orgaan „Libertas ex Veritate", neemt toe in omvang en oplage. De gedenkboek commissie werd, me' groote waardeering voor haar welgeslaagden arbeid, ontbonden. In verband met den groei van S.S.R. werd een motie ingediend, waarin aangedrongen wordt op de benoeming van een reorganisa tie-commissie, welker taak zal zijn, na te gaan, in hoeverre verandering in de admini stratieve inrichting der S.S.R. wenschelijk en mogelijk is, en eventueel te komen met voorstellen, b.v. tot instelling van een S. S. R.-b u re a u. Inzake het al of niet voortzetten der S.S.R. congressen zal een enquête worden ingesteld naar de meening der leden. Het nieuwe Unie-bestuur werd geïnstal leerd. Het bestaat uit de heeren A. Keizer (Rotterdam), praeses: J. van Muyden (Am sterdam), ab-actis I, mej. E. Snoep (Amster dam), ab-actis II; J. J. v. Herwijnen (Delft), quastor; J. S. Bedet (Leiden), W. J. Lame- ris (Wageningen), A. Schouten (Utrecht), A. G. Westerbrink (Groningen), assessores. Het adres van den nieuwen Unie-ab-actis is voorloopig: P. C. Hooftstraat 127, Amsterdam-Zuid. Het adres van den Unie-quaestor is: Claes de Vrieselaan 4b, Ro 11 e r d a m. HET BUITENGEWOON LAGER ONDERWIJS EN DR VAN VOORTHUIJSEN Een dag van propaganda cn van afscheid Vertegenwoordigers van alle takken van het buitengewoon lager onderwijs, omvatten de het onderwijs aan zwakzinnigen, doof stommen, blinden, slechthoorenden, psycho paten, en lichamelijk gebrekkigen, hejjben zich in een comité vereenigd ter huldiging van dr. A. van Voorthuijsen, rijksinspecteur van het B.L.O., die op 1 Maart a.s. wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd deze functie zal neerleggen. In een bijeenkomst op 6 Maart as. te houden in de Dalton-H.B.S. te 's-Gravenhage, zullen de Minister van Onderwijs (die met den Minis ter van Sociale Zaken eere-voorzitter van het comité is) en een vertegenwoordiger van het buitengewoon lager onderwijs den schei denden inspecteur toespreken. In verband met dit afscheid heeft het comité gemeend dr v. Voorthuijsen geen groo ter genoegen te kunnen doen dan door hem ten afscheid behalve een gedenkboek te zijner eere samengesteld ook een album aan te bieden, waarin verslagen van propa gandistische manifestaties op het gebied van. het buitengewoon lager onderwijs zijn op genomen, welke op 24 Februari a.s. zullen plaats vinden. Op 24 Februari wordt ter gelegen heid van dr. van Voorthuijsens afscheid een buitengewoon-onderwijs- dag gehouden. De bedoeling is, dat elke school of instelling, waar dit onderwijs gegeven wordt, dien dag een tentoon stelling zal houden of door het geven van een openbare les, van een school feest, het houden van een lezing, het vertoonen van een film, het openstel len van de school voor belangstellen den of op andere wijze de aandacht van het groote publiek op zich zal vestigen. P. KORTEWEG t Te Hilversum is na een langdurige ziekte in den ouderdom van 56 jaar overle den de heer P. Korteweg, onderwijzer aan de Geref. Scholen voor L.O. en U.L.O. aldaar. De teraardebestelling zal morgen plaats hebben op de Nieuwe Algemeene Begraaf plaats (Boschdrift) te Hilversum. Vertrek van het sterfhuis 's middags te 2 uur. „Mijn kans, om het ideaal te bereiken, was gering. Je had toen alleen de Klokken- berg, Zetten en Doetinchenu Maar do kweekschool aan de Tuindersstraat ging best; we hadden beneden een leerschool, en die bloeide nu ook,, omdat de bovenverdie ping meedeed. Later zijn we \crhuisd naar 't Haringvliet, waar heel dichtbij de heer van Wijlen z'n kweekschool had. Wij heb ben altijd goede vriendschap gehad, leerden van elkaar en hebben elkaar nooit in de wielen gereden, t Was er anders ver van rustig les geven; onophoudelijk had je dat gedaver van geloste ijzeren staven e. d. op den wal vlak voor de school." „In 1932 hebt u de taak beëindigd?" „Ja. Je moet je tijd kennen. Ik kan nu nog heel wat doen ben gelukkig gezond maar als ik merk, dat 't tobben wordt, dan leggen we de riemen binnen boord." Nu, aan tobben schijnt de bijna 70-jarige nog niet toe. Al overheerscht steeds een trek van ernst bij 't spreken, het zilverwitte haar omlijst nog een blozend gelaat en het gesprek weerspiegelt nog warme belangstel ling voor allerlei arbeid. Eerst echter moe- ten we nog even weten: „Uw pennevruchten?" „Niet heel veel. Ik heb schoolboekjes ge schreven maar die liggen nóg in de kast als copy. Op onderwijsgebied: schetsen on der den titel „Aangaande mij en mijn huis". In het Paedag. Tijdschrift artikelen, maar de tegenwoordige heeren zijn knapper dan ik „U hebt toch ook belletrie geschreven?" „Nu ja, die bundel „Met het oor gehoord". „Buiten het onderwijs heeft u, behalve in het kerkelijk leven, nog andere belangstel ling gehad?" „In de politiek een beetje; ik ben hier voorzitter van de C.H. Kiesvereeniging. In Rotterdam ben ik ook nog tot Raadslid ge kozen, maar kon geen zitting nemen, want het was onvereenigbaar met mijn onder- wijsbetrekking." „Uw werkzaamheden zijn nu nog vele?" „Och, er is nog wel een en ander te doen. Ik ben nog bestuurslid van C.V.O., ook voor. zitter van het college vpn inspecteurs van C.V.O., zoodat ik nog een 30 scholen jaar lijks bezoek ja, dat is toch wel mooi GEDENKSTEEN S. ROOSJEN Op de Noorderbegraafplaats te Groningen had Zaterdagmiddag een intieme doch tref fende huldiging plaats van de nagedachtenis van wijlen den heer S. Roosjen, die op het gebied van de Ned. Herv. Kerk en diaconie, als voorman in de a.r. beweging en als leeraar aan het Willem Lodewijk Gymnasium zulk een breede plaats innam. Een klein Comité, onder presidium van Ds J. J. Knap Czn., had namens de verschil lende organisaties waarin de heer Roosjen zitting had een gedenksteen geplaatst op diens graf om daarmee uiting te ge\en aan haar dankbaarheid voor hetgeen God in den heer Roosjen gaf. Eigenlijk, aldus Ds Knap, was er geen ge- denkteeken noodig. Hij heeft zichzelve een gedenkteeken geplaatst in de harten zijner vrienden. Het opschrift van de steen: „God is mijn licht en mijn heil", was zijn levens spreuk en stervensspreuk geworden. Het moge ook de kracht zijn van zijn nabe* staanden. Namens de weduwe en de familie heeft daarna de heer Roosjen te Amsterdam woor den van dank gesproken tot het comité en daarbij uiting gegeven aan zijn gevoelen dat zijn broeder niet zoo had kunnen werken indien hij niet in Groningen gevonden had dé juiste voedingsbodem. Voor de vriend schap en genegenheid zegde hij allen dank. Daarmee was de plechtigheid die door een breede vriendenkring werd bijgewoond ge ëindigd, ONDERWIJSBENOEMINGEN Heer Hu go waard. Chr. School. Tot hoofd: de heer R. S t o u t h a m er, onderw, te Badhoevedorp. Rheeze (Ov.) Chr. school. Tot hoofd: d« heer W. C. P i s u i s s e te Heemse. Stellendam. Ned. Herv. School. Tot onderwijzeres: Mej. J. E. v. d. Adel, tijdel, onderw. Chr. school te Terschuur. Werkendam. Rehobothstraat. Tot on derwijzer: de heer A. van Houwelin- gen, wachtg. te Rotterdam. SCHOOLMUSEUM GRONINGEN Men schrijft ons: Het Gron. Schoolmu seum, stichting van den heer W i r t z, annex het Bijbelsch Museum van wijlen Prof. Dr. Van Veldhuizen, hield de jaarvergade ring, onder leiding van den heer Lever man, oud-inspecteur van het Lager Onder wijs. Door Prof Dr Overdiep, geassisteerd door Drs van Es werd een hoogst interes sante en instructieve lezing gehouden over Dialectstudie en Zinsklank, toegelicht met lichtbeelden. De Volksuniversiteit Niet in dezelfde mate als de Openbare Leeszaal heeft dc Volksuniversiteit in ons land veld gewonnen. Maar het zijn er dan toch 27. (Openbare en R.K.; de onderwijs- statistiek van het Centraal Bureau heelt de Chr. Volksuniversiteit te Roterdam over 't hoofd gezien), die =t 100.000 belangstel, stellenden regelmatig of voor één keer .hebben bezocht. Aan de cursussen, dus reeksen van lessen, namen 33.427 personen deel; aan de afzonderlijke voordrachten 67.797; aan excursies 1429. Het zwaartepunt der belangstelling lag in den .winter 1935/36 te Arnhem, Bussum en Rotterdam, waar resp. 33.2, 33.2 en 21.0 deelnemers per 1000 inwoners werden ge teld. Het aantal deelnemers per cursus lag .echter anders verdeeld; daarvan hadden het -leeuwendeel Arnhem, Amsterdam, Bussum, Eindhoven, Den Haag, Hengelo, Hilversum, Rotterdam, Tilburg en Utrecht. Eenigermate, doch uiteraard zeer betrek kelijk kan men de hoogtepunten der be langstelling aflezen uit een verdeeling naar de onderwerpen. Dan blijktschaken bovenaan te staan vervolgens tooneel, dans, film en muriek, afstammingsleer, erfelijkheidsleer, land- en volkenkunde, psychologie en opvoedkunde, letterkunde, schilder-, teeken- en bouwkunst, populair» geneeskunde, geestelijke wetenschappen techniek. In de minderheid zijn: politiek,j scheikunde, sterrenkunde, talen en gym- j nastiek. Promoties Amsterdam. Gem. Univ. Bevorderd tot dcotor in de Rechtsgeleerdheid op proefschrift getiteld: „Privaatrechtelijke Instellingen ln i© Uandbouw-crlsis-wetgevlng" Mr H. M. Zwart, geb. te Rotterdam. Academische Examens Amsterdam. VrUe Universiteit-. Gesl.j Rechten: cand.ex., de heer S. W. Visser, Am sterdam. Leiden. Gesl.: Rechten: doet. ex.. mej. R. J. K. Moquette: cand.ex., mej. G. M. Keg. Amsterdam. Gem. Univ. Gesl.: Rechtsge leerdheid: doet. ex., de domes S. M. Eeftinck Schattenkerk, T. Keppler en R. Andriesse; doet. ex., de dames H. I. Wolff en A. M. P. Mönnich. Groningen. Gesl.: Godgeleerdheid: cand.- ex., do heer C. G. Scheepstra. werk, dan voel je je weer kweekschool directeur en zie je oud-leerlingen van vroe ger terug. Dan bestuurslid van de Unie „Een school met dpn bijbel" ja, dat vin«lt) u misschien vreemd: C.V.O. en de Unie. Maar dat is m. i. niet vreemd: we zijn leden van één gezin en dan is het best mo gelijk, in volkomen harmonie beide te die nen. Ik bén Hervormd, maar kan met de Geref. best samenwerken. Ach, er is zooveel onnoodige hostiliteit, die groote schade doet. Daarom verheugt mij ook zoo de betere ver houding tusschen C.V.O. en C.N.S., gevolg waarvan we nu gezamenlijk richtlijnen heb ben kunnen vaststellen voor onderwijs- benoemingen en concentratie van scholen." „Voor het buitengewpon L.O. hebt u op 't oogenblik zeker veel te doen?" „Ja, als voorzitter van de Ver. voor Chr. B.L.O. hebben ze mij ook gedelegeerde in den Schoolraad gemaakt ja, daar kun ie toch niets aan doen nietwaar? en voor het Chr- buitengewoon onderwijs maken we nu mooie kansen, zooals u weet. Hier in Voorburg ben ik nog voorzitter van 3 Chr. schoolbesturen." „Wie hebben er op uw leven den meesten invloed gehad, mijnheer Stemerding?" „Uit de onderwijzerswereld mijnheer Jan sen van de school aan de Oppert. Maar bo venal mijn vader, die, ofschoon geen school man (tuinder), een paedagoog bij de grati» Gods was. Klappen deelde hij niet uit; hij keek je maar aan, met die sprekende oogen, spiegels der ziel, waarin echte Godsvrucht leefde. En nóg vraag ik mij wel eens af voor deze of die beslissing: wat zou mijn vader gezegd hebben. Ziet u, de meeste menschen ken je alleen maar „gekleed", maar je vader ken je „en négligé" en een vader als i k had. voedt je nog op nd zijn dood." Dit laatste èn mooiste moment van het gesprek in de stille zondoorschenen kamer van ,,'t Huuske", gaf mij een blik in do ziel van dezen eenvoudigen Christen. Neen, een Einspanner is de straks 70-jarige nooit ge weest. Maar een middenman. Dat wil zeg gen, ni-et een la Gencstet (Zóo'n midden man, wat heb je d'r an?), maar een man des vredes, die een zacht licht om zich heen spreidt, nooit losmakend den band lussehen hoofd èn hart. Een rustig zaaier in diepe voren, welke hij zelf mee geploegd heeft.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 10