De guerilla in de olijvenbosschen Vwhêwi^.?- SV3AIKELAAF Woningbureau VISSER dn 7 A TERDAG 20 FEBRUARI 1937 EERSTE BLAD PAG. 2 BIJBELSCHE VERTELLINGEN VOOR ONZE KLEINTJES DOOR W.a. VAN DE HULST Met vele gekleurde en zwarte platen van Isings ln prachtband f 5.75 Bij den boekhandel en bij de uitgevers n v.H.J.SPRUYTs UITG..MIJ,AMSTERDAM Postrekening 18657 Heerengracht 112 Telet. 45041 Buitenland BRITTANNIE BEWAPENT Voor het Engelsche Lagerhuis heeft mi nister Neville Chamberlain in een uitvoerige rede uiteengezet, dat Groot-Brittannië het aan zichzelf en aan zijn verantwoordelijkhe den in de wereld verplicht is, zijn defensie middelen te land, ter zee en in de lucht op modern peil te brengen. Hij legde deze ver klaring af ter motiveering van een leening .van vierhonderd millioen pond sterling, welke de regeering voor deze doeleinden vraagt, en waarvan zij verwacht, dat zij binnen vijf jaren aan den bouw van oorlogs bodems. vliegtuigen en geschut zal zijn ver werkt. Dit is geen geringe last voor een volkshuishouding om te dragen, zelfs al heeft deze rijke bezittingen, als waarover het Britsche gemeenebest beschikt. Toch is het niet dit argument, namelijk dat er geweldige lasten op de bevolking van het Britsche eilandenrijk zullen worden ge legd. hetwelk voornamelijk in het Lager huisdebat tegen deze formidabele bewape ningsprojecten werd aangevoerd. Men hoor de uit de rangen van de Labourafgevaardig den het verwijt, dat het kabinet een „oor- logsleening in vredestijd" had ingediend, en uitte zijn ongerustheid erover, dat in het betreffende witboek een geest van oorlogs voorbereiding tot uiting kwam, als stond de ca'.astrofe reeds voor de deur. Waar blijft het vertrouwen op den Volkenbond 7, werd van deze zijde gevraagd. Houdt de regeering nog practisch rekening met het pact van Genève, of is het er haar vóór alle dingen aan gele gen, het land zoo sterk te maken, dat het niets van buitenaf te duchten heeft? Zoowel Neville Chamberlain als Inskip hebben dit laatste op een manier, die niet mis te verstaan valt, laten doorklinken in de redevoeringen, waarmee zij de debatten be antwoord hebben. Engeland moet weder als vanouds „self-sufficient" worden, om op alles voorbereid te wezen. Dit stond voor hen voorop; eerst als deze erkenning wordt aanvaard kan men erop laten volgen, dat op zulk een manier óók de belangen der Ge- neefsche volkeren en van den wereldvrede het best worden behoed. Gelijk men ziet, een realiteitspolitiek is hier aan het woord, welke zich van allerlei reeds te lang zwe vende ideologieën volledig heeft afgewend, en die tenslotte, door de aanvaarding van het betreffende ontwerp, ook de goedkeu ring van het huis verworven heeft Men kan zichzelf de vraag stellen, waar aan deze onloochenbare ommekeer in Dow- ningstreet te danken of te wijten is, en komt dan tot een veelheid van factoren, die daar toe alle het hunne zullen hebben bijgedra gen. Het is bijvoorbeeld niet to ontkennen dat tijdens het in velerlei opzicht idealis tisch gezinde regiem van een MacDonald Engeland in ruime mate tot het ideaal der ontwapening heeft bijgedragen, zonder dat het echter dit land is gelukt, zijn medestan ders tot eenzelfde gedragslijn te verlokken. Dan is er de opkomst van nieuwe machten, wij denken bijvoorbeeld aan het tot in de kinderkamer toe gemilitariseerde Italië en het kanonnen voor brood verkiezende Duitschland, hetwelk de keuze tusschen pa cifisme en militarisme voor Londen zicht baar heeft beïnvloed. Een historische fase als die zich in de Middellandsche Zee heeft afgespeeld tijdens den Abessijnschen oorlog, toen Engeland het moest aanzien dat Rome voor zijn dreigementen, zelfs voor de volle dige ontplooiing der Britsche strijdkrachten ter zee weigerde het hoofd te buigen, heeft eveneens in Engeland zeer velen wakker gemaakt voor de eisclien van den nieuwen tijd. Dat deze in de vredesduif een kinder achtig symbool ziet en meer belang stelt in een „woud van bajonetten" moest zelfs de meest flegmatische Britten tot een verande ring van inzicht brengen. En tenslotte heeft Engeland, als wereldrijk, nog zijn vele ko loniale problemen, waarvan zeker de veilig stelling der belangen in het Verre Oosten niet het minst belangrijke is. Het besef is ontwaakt aan de overzijde van het Kanaal, dat op het Europeesche continent reeds werd gefluisterd over den neergang van het Brit sche Imperium, hetwelk over het hoogtepunt van zijn macht zou heen zijn. Nu zet John Bull, met de taaiheid van den hond waar mede men hem genoemd heeft, de tanden in zijn buit, dien hij tot geen prijs zal willen los laten, tenzij om nog iets beters te pakken te krijgen. Het koloniale probleem, waaraan zich dat der grondstoffen en mandaten vastknoopt, is er een dat geleidelijk meer op den voor grond geraakt onder den invloed der Duit- sche diplomatie, die op zekere gronden van billijkheid de huidige verdeeling der kolo niale landen wil herzien. Ook Polen, Japan en anderen koesteren overeenkomstige ver langens. Engeland maakt zich gereed, hen te woord te staan op een overredende, rus tige manier. Maar onderwijl laat het duide lijk aan de dag treden, dat het zijn kruit droog houdtl De toestand in Palestina In de nabijheid van Tiberias heeft een hotsing plaats gehad tusschen revisionisti sche Zionisten en groepen Arabieren. De twist liep zoo hoog, dat politie en militai ren met de vuurwapenen moesten tusschen heide komen. Voor zoover bekend werd er echter nie mand gedood of gewond. Nader wordt bericht dat bij deze onlusten 30 Arabieren, een gelijk aantal Joden en 2 politiemannen werden gewond. TER HERDENKING VAN X.TNDBERGHS OCEAANVLUCHT Prins Cantacuzeno van Roemenië en lui tenant Maurice Rossi, de Fransche Oceaan vlieger, hebben bekend gemaakt, dat zij zuilen deelnemen aan de race over den At- lantisehen Oceaan van West naar Oost die dezen zomer zal gehouden worden ter gele genheid van den tienden verjaardag van de historische vlucht van Lindbergh New- fiforkParijs. Zestien roode vliegtuigen sneuvelen De controle der Portugeesche grens Hoe staat het er voor in Spanje? Bij de ten deele zeer verwarde berichtge ving van de Spaansche fronten is het niet zeer gemakkelijk, zich een beeld te vormen van de machtsverhoudingen tusschen de beide, tegenover elkander staande partijen, an het grondgebied en inwonertal, wel ke zij onder hun regiem hebben. Hier doet zich bovendien het eigenaardige ver schijnsel voor, dat Spanje zeer onevenredig bevolkt is; terwijl centraal Spanje een vrij schaarsche populatie heeft, zijn daarentegen de kuststreken, ook wat hun bevol kingsdichtheid aangaat, zeer belangrijk. Na den val van Malaga, een stad van 199000 inwoners, hebben de voornaamste steden, in rechtsch bezit, een totaal van ruim 1600.000 inwoners, terwijl de linkschen. die o.a. Barcelona en Madrid in hun macht hebben, steden van beide over de millioen inwoners, ruim 3160.000 inwoners onder hun regiem hebben. In het links georiënteerde Spanje liggen derhalve de grootste bevol kingscentra, hetgeen echter voor de volks front regeering geen voorsprong beteekent, daar een landelijke bevolking gemakkelijker voor zichzelf het probleem der voedselvoor ziening zal kunnen oplossen, dan een op eengehoopt industrieel proletariaat, dat ten slotte op den boer is aangewezen. Bovendien zijn in rood Spanje de voornaamste in dustrieën, zoowel tengevolge van den oorlog als door communistisch wanbeheer, lam ge legd. Merkwaardig is tevens, dat de Franco peseta op de Fransche beurzen bijna de helft meer noteert dan de Valencia-peseta, hetgeen erop wijst, dat ook de handel de vooruitzichten voor Franco beter acht dan voor zijn tegenstanders. Een bijzondere correspondent van Ha- vas meldt, dat zestien vliegtuigen der rooden zijn neergeschoten: vijf op heit front van Aragon en elf op het Ma- drileensch front Onder de laatste was ook een groot bombardementsvliegtuig. Aan het luchtgevecht bij Madrid werd door een veertigtal jagers deelgenomen. De strijd werd geleverd op een gemid delde hoogte van 4000 meter. Negen linksche toestellen stortten al binnen 'n half uur brandend neer. Volgens het officieel communiqué der rechtschen is geen enkel nationalistisch vliegtuig in den strijd bezweken. Naar over den Moedigen strijd, die drie dagen achtereen gewoed heeft in het Jara- ma-dal, nader wordt gemeld, is het hoofd zakelijk aan de verbeten aanvallen van Franco's Marokkanen in de dichte olijven- plantages tusschen Arganda en den Chicho;:- straatweg toe te schrijden, dat de roode troe pen hun stellingen ten Zuiden van de Va- lenciastraat prijsgaven, en zich verscheiden kilometers terugtrokken. oTeneinde zich voor mogelijke verras singen uit het onoverzichtelijke olijven-ge bied, dat door den rooden opperbevelheb ber, M i a j a, als het ware met machine geweernesten was bezaaid, üe vrijwaren, had namelijk Var el? tot 'n guerilla-oor log tegen deze geweldige roode uitvals basis besloten en met dien guerrillakrijg werden de Mooren belast, die in het Marok- kaansch berggebied in dat vak de noodige ervaring hebben opgedaan; zij werden bij gestaan door eenige manschappen van het vreemdelingenlegioen. In verband met dit „plan de campagne" werden de Marokkanen en hun helpers ach ter de eigenlijke frontlinie teruggetrokken en ingedeeld in kleine patrouilles van 15 h 20 man, die zich vervolgens verspreid den en, onder leiding van luitenants, met bajonetten en handgranaten, of soms alleen met dolken gewapend van vijftien kanten tegelijk het olijvenbosch binnensloopen. Tegen deze tactiek waren de roode rege* ringstroepen, die een frontaanval verwacht ten, niet opgewassen. Iedere dekking benuttend schoven Franco's mannen behoedzaam vooruit tot achter de machine-geweer-nesten, slingerdm dan plot seling hun handgranaten, deden ui* hun automatische pistolen een regen van kogels neerkomen op de onvoorbereide roode afdoe- lingen, om zich tenslotte op den vijand te storten en in een vinnig handgemeen de gansche boschbezetting ui* te roeien. Want pardon werd niet gegeven; geen mensch van de roode internationale brigade, die generaa; Miaja in de olijven-plantage had gestation- neerd, ontkwam. Toen dan ook, kort daarop, Franco's achterhoede het terrein binnen drong, vond ze in de bosschen 800 dooden; de geheele roode afdeeling was gesneuveld. Rast aan het front Gisteren heerschte er rust aan het front. Franco's troepen consolideerden hun nieuwe stellingen. De rooden doen ingeüjks met do posities, waarop zij zich terugtrokken. Zij vonden bij die operatie intusschen nog tijd, zoo niet om een overwinningscommuniqué Voor' toRPULENTEN, DIABETICI, MAAGLIJDERS, P1CNICCERS Suiker maakt dik, SUKRISTOL NIET. Enorme besparing op Uw suikerrekening. Vooral bij bereiding van Rhaharber en andere veel suiker vragende spijzen. Onmis baar bij picnic. SUKRISTOL geeft geon bijsmaak; het Is een zuiver product In handige platte draaidnosjes k 400 stuks, slechts 25 cent BH Apotheken en Drogisten. Import: EL TEN HERKEL Hilversum. (Adv.) De Spaansche burgeroorlog op te stellen, dan toch om te becijferen, hoe veel offers aan bloed de belegering van Ma drid tor dusverre de aanvallers heeft gekost. Volgens die berekening heeft Franco, se dert op 7 Nov. j.l. het beleg van Madrid be gon, in de omgeving der hoofdstad 22.000 man verloren. Verder zou de regeeringsluch:- macht in Januari 21 vliegtuigen der natio nalisten hebben neergeschoten, terwijl zij er zelf maar 5 verfoor. Het spreekt vanzelf, dat de nationalisten onmiddellijk een rectificatie op die roode statistiek hei>ben openbaar gemaakt. Alleen rond Madrid, zegt het nationalistisch rap port. hebben de rooden 30.000 man verloren en de zwaarste verliezen leed hun interna tionale brigade. Deze laatste bewering vindt wel bevesti ging in de mededeeling, die een gewezen Fransche vrijwilliger naar Frankrijk mee bracht en welke luidt, dat de roode interna tionale brigade, die oorspronkelijk 60.000 man sterk was, tot 20.000 is gedecimeerd. Portugal doet concessies Portugal heeft zich bereid verklaard aan de controle van de Spaansche landgren zen deel te nemen, zij het op de volgende voorwaarden: De controle zal geleid worden door agen ten van Engelsche nationaliteit, die recht streeks geplaatst zullen zijn onder controle van de Engelsche regeering, die de verant woordelijkheid op zich neemt voor de uit voering van deze taak met even groote waak zaamheid, alsof zij was opgedragen aan de internationale controle-commissie. De bijeenkomst van de sub-commissie der niet-inmengingscommissie heeft twee en een half uur geduurd. Groot-Brittannië en Por tugal hebben de beraadslaging voortgezet oyer bijzonderheden van dat deel van het controleplan, volgens hetwelk Britsche waarnemers in Portugal zouden worden ge- stationneerd. Ook de kwestie der zones voor de vloot- patrouilles werd besproken. Er werd nog geen definitieve beslissing genomen, maar Reuter verneemt, dat lord Plymouth verklaard heeft, te hopen. .Maandag de besluiten te kunnen mededea len aangaande de controle in Portugal. Volgens de „Daily Herald" heeft de Por tugeesche gedelegeerde op de commissie voor de niet-inmenging voorgesteld, dat de controle bij de Portugeesche kust zal geschie den door Portugeezen, maar dat de Britsche ambassade 50 of 60 agenten zullen wordeo toegevoegd, die zullen kunnen waarnemen, wat er geschiedt en over alle faciliteiten zul len kunnen beschikken. Men schijnt het er overigens over eens te zijn, dat ook Portugeesche en Russische schepen aan het toezicht zullen deelnemen, he* is alleen de vraag, waar zy geplaatst zullen worden. Volgens het oude plan der vier mogendhe den zou het Noord-Oostelijk deel dor kust van Biscaje gecontroleerd worden door de Britsche vloot, het Noord-Westelijke deel en de Altanüsche kust ooor de Fransche vlooi, het Zuid-Westelijk deel der Iberische kust door Britsche schepen, de Middellandsche zeekust door de Duitsche e;i Italiaansche vloten. Op de bijeenkomst der technische onder commissie is nu voorgesteld, dat de Russi sche en Portugeesche schepen een plaats zouden krijgen tusschen de Fransche en En-, gelsche zones aan de Noordkust. De Russin hadden echter veel voorkeur voor een plaats langs de kust der Middellandsche Zee. Naar de United Press nog meldt, werd gisler ter non-interventie-cominissie voorge steld, een speciale „non-interv en'tie-v lag" in te voeren voor alle schepen, die met de con trole in de Spaansche wateren zullen wor den belast. Agitatie tegen Von Ribbentrop Roode afgevaardigde insinueert Een voorstel van Herbert Williams, beoogende de machtbevoegdheden van het hoogerhuis te beknotten, werd na een debat waarvan de meeste vertegenwoordigers der voornaamste partijen zich om verschillende redenen tegen hadden verklaard, met hand opsteken venvorpen. Sir Ronald Somverville, de attorney- general, verklaarde, dat het voorstel be langwekkend was. doch in werkelijkheid weinig constructief en moeilijk te verwezen lijken. Op een gegeven oogenblik maakte de ar beidersafgevaardigde Ellis Smith, die vroeg, het wetsontwerp aan te houden, bij een aanval op de erfelijke rechten der land- heeren en landeigenaars een toespeling op het bezoek van den ambassadeur van Duitschland aan lord Derby. „Dezelfde lieden", aldus Ellis Smith, ,die gestreden hebben tegen de rechten van hun volk, spannen thans samen en kuipen met hun landgenooten in andere landen, om ons deze rechten te ontnemen. Onlangs heb ben wij het voorbeeld gezien van een man, die in dit land was gekomen en niet onder zijn eigen naam durfde te reizen. Hij be diende zich van den naam Smith, omdat hij zich rekenschap gaf van de gevoelens, die hij onderweg zou hebben gewekt, indien hij onder zijn eigen naam zou hebban ge reisd". Op de vraag van verscheidene conserva tieve leden, wie die man was, zeide Ellis Smith: Het was von Ribbentrop, die zich onder den naam van Smith naar lord Der by begaf, omdat hij er zich van bewust was wat gebeurd zou zijn, indien hij onder zijn eigen naam zou hebben gereisd". Toen greep de speaker in: ,,Gij moet niet insinueeren tegen de vertegenwoordigers van andere landen in Engeland", zeide hij, waarmede het incident was afgeloopen. Gemaskerde bandieten rooven een millioen! In het centrum van Nice hebben gang sters een proeve van bekwaamheid afge legd, die in geen enkel opzicht onderdoet voor de prestaties van hun Amerikaansche soortgenooten. Twee gemaskerde en met revolvers gewa pende bandieten vielen in de hoofdstraat van Nice den kassier van een bank aan. Zij roofden een millioen, drie honderd vijftig francs en ontkwamen in een auto, die een medeplichtige buiten voor hen gereed hield. De politie zocht heel de streek af, echter vergeefs tot dusver. Er heerscht geweldige opwinding in Nice over dezen sensationeelen roof. ADEN WORDT BRITSCHE KOLONIE Te Londen wordt medegedeeld, dat op 1 April a.s. officieel zal worden bekend ge maakt dat het protectoraat Aden een Brit sche kolonie wordt. WONINGBUREAU Lv.RUSTENBURG 2 TEL 778168 Naar regeling van het schuldenvraagstuk De leider der Amerikaansche democraten Robinson, heeft in den senaat verklaard dat naar groote waarschijnlijkheid het vol gend jaar iets tot stand zal kunnen worden gebracht tot definitieve regeling der oor logsschulden. Robinson wees er op, dat hij slechts uitdrukking gaf aan zijn eigen opvattingen en dat geen enkel voorstel aan de regeering der Vereenigde Staten werd voorgelegd. Blijft Edward in Oostenrijk wonen In de buurt van het kasteel Enzesfeld wordt ten behoeve van den hertog van Windsor een particulier vliegveld aan gelegd. Men maakt daaruit op, dat de hertog nog geruimen tijd in Oostenrijk zal blijven wonen. Het toestel, waarmede de hertog van Windsor eertijds veel reisde, is bovendien dezer dagen naar Enzesfeld vertrokken. Aan boord bevindt zich Sir Walter Monck- ton, juridisch raadsman van den hertog van Cornwall, die documenten bij zich zou hebben, welke de hertog van Windsor moet teekenen in verband met de uitkeering van zijn vaderlijk erfdeel. Japan en de Britsche bewapening De publicatie van het Britsche witboek inzake de defensie heeft in de kringen van het Japansche ministerie van buitenland- sche zaken opschudding verwekt. Men is van meening, dat de bouw van nieuwe logsschepen Engeland in staat zal stellen slagschepen in het Verre Oosten te station- neeren. Bovendien leidt men uit het Brit sche vlootprogramma af. dat binnenkort ook de verdedigingswerken van Singapore versterkt zullen worden. En tenslotte vreest men. dat de Vereenigde Staten, om hun vlootpariteit met Groot-Brittannië to hand haven. het voorbeeld van Engeland zullen volgen. In Japansche vlootkringen toont men le vendige ongerustheid, doch men weigert commentaar op het Britsche witboek te le veren. De vlootautoriteiten hebben niette min langdurig met de admiraliteit gecon fereerd. Stalin blijft „zuiveren" De terreur duurt voort De zuiveringsactie der Gepeoe wordt in heel Rusland zonder onderbreking voort gezet. Door de üob'lie worden voortdurend ar restaties verricht in de kringen van zooge naamde Trotzkiïsten. Onder de arrestanten bevindt zich ook een zuster van Zinovief, die, zooals men weet. bij het eerste Trotzkiïsten-proces ter dood veroordeeld en kort daarne terechtgesteld is Voorts wordt gemeld, dat ook in Soechan. een mijn in het Oosten van Rusland, ver scheiden Trotzkiïsten gearresteerd zijn. Deze mijn zou in drie achtereenvolgende jaren de hoeveelheid kolen, welke zij vol gens het Russische vijfjarenplan had moe ten opbrengen, niet geproduceerd hebben. Intusschen heeft Serge Eisenstein, de bekende sovjet-Russische filmregisseur, vaD de „Isvestia" geëischt, dat het blad een verklaring zal afdrukken, volgens welke het bericht, dat hij, Eisenstein, reeds zijn gearresteerd, onjuist is. Eisenstein richt voorts een bijzonder scherpen aanval tegen André G i d e, dien hij een „valschen vriend en een verspreider van leugens over de sovjet-unie" noemt. Het politieke incident te Boekarest Duitsche en Italiaansche gezanten blijven aan In antwoord op de mededeeling der Roe- meensche regeering over de tegenwoordig heid van de gezanten van Duitschland en Italië bij de begrafenis van twee leden der IJzeren Garde die als vrijwilligers aan de zijde van Franco zijn gesneuveld, verklaart de Duitsche regeering, dat een „persoonlijk gebaar" van haar vertegenwoordiger niet moet worden uitgelegd als een overtreding der diplomatieke gebruiken. Berlijn doet uitkomen, dat Fabricius slechts werd gedreven door het verlangen, een kerkelijke plechtigheid zonder politiek karakter bij te wonen! De Italiaansche regeering zou een over eenkomstig antwoord hebben gegeven. Men zal zich herinneren, dat Tatares- co, Roemenië's minister-president, in felle bewoordingen, dezer dagen, de houding der beide diplomaten had gelaakt en dat vrij algemeen in Roemenië een terugroeping van den Duitschen en- den Italiaanschen gezant te Boekarest werd venvacht en ver langd. De Amerikaansche neutraliteit In een verklaring voor de pers heeft de Amerikaansche minister van buitenland- sche zaken^ Huil, liet standpunt van zijn departement ten aanzien van de neutraliteit uiteengezet. Sedert twee drie jaar, zeide hij, streeft het ministerie van buitenlandsche zaken naar een wetgeving, waarbij den president meer uitgebreide volmachten worden ver leend. Het congres is echter niet bereid een dergelijke wetgeving aan te nemen. Onder deze omstandigheden is het van zelfsprekend, dat het departement geen neutraliteitswet heeft ingediend. Het depar tement is voor een wet, die zoo weinig mo gelijk dwingende bepalingen bevat Als dit merk op Uw reclame- drukwerk, Uw catalogi, of Uw Z' A tijdschriften staat, weet iedereen, 101OJOlN dat u een efficient zakenman V J bent. U laat immers drukken bij de goedkoopste drukkerij van Annidoorn Nederland, die het fraaiste P drukwerk levert, 30% goedkoper. (Adv.) DE WERKSTAKINGEN IN DE VER. STATEN Politie bestormt tevergeefs een bezette fabriek Traangas noch brandspuiten dwongen tot overgave Om de fabriek der Fansteel Metal lurgical Corporation te Waukegan in den staat Illinois woedt sinds gister morgen vroeg een verwoede strijd tus schen de plaatselijke politie en 150 „stakers-met-gekruiste-armen". Traangas, gummistokken, stukken staal en chemicaliën, welke eigenlijk bestemd zijn om als vulling van brandbluschapparaten te dieneni wor den gebruikt in dezen /oorlog", welke aan beide zijden met de grootste ver bittering wordt gevoerd. Herhaalde malen i3 de politie over gegaan tot een stormloop op de door de arbeiders bezette fabriek en slin gerde zij traangasbommen door de vensters in het gebouw, dat door de belegerden met den moed der wan hoop verdedigd werd. De arbeiders beantwoordden het traan gasbombardement der politie met de stralen van met bijtende chemicaliën gevulde brand- bluschapparaten. Bovendien wierpen zij zware stukken staal op de aanstormende agenten', die telkens met bebloede koppen moesten afdeinzen. Aanleiding tot het krachtig optreden der politie was het feit, dat de stakers weiger den, gevolg te geven aan een gerechtelijk bevel, om de door hen bezette gebouwen terstond te ontruimen. De arbeiders waren in staking gegaan, om aldus de erkenning van hun vakvereeniglng af te dwingen. Na een strijd, welke meer dan twee uren duurde, begon het traangas der politie zijn plicht te doen en van buiten af kon men zien, hoe de arbeiders telkens weer hun oogen, welke hevig traanden, moesten af- wisschen. Desondanks dachten zij er niet aan, zich over te geven, temeer daar het gas zijm uitwerking evenmin miste op de politie. Verscheidene agenten werden name lijk half verblind door hun eigen traangas- bommen. Bovendien werd nog een agent ernstig gewond, doordat zijn gaspistool, dat aan zijn koppel hing, ontplofte. Tegen den middag was de voorraad traan gasbommen der politie uitgeput, waardoor zij gedwongen werd, den 3trijd voorloopig te staken. Korten tijd later openden de agen ten weder een nieuw offensief. Ditmaal maakten zij gebruik van de plaatselijke brandspuiten, die onder hoogen druk gewei- dige watermassa's over de arbeiders in de bezette fabriek uitstorten. De arbeiders we ten evenwel van geen wijken en op het oogenblik van het afzenden van dit bericht houden zij oog steeds stand. Gespannen toestand ln Nleuw-Engeland Oók in de 6choen- en textielindustrie van Nieuw-Engeland dreigen stakingen uit te breken. Het meest gespannen is de toestand in de schoenindustrie, waar de u<nde van sohoen- en leenverkers direigt 17.000 werklieden ln staking te doen gaan, indien de loonen niet met rond 15 verhoogd worden. Minder dreigend is het gevaar in de textielindustrie, waar de vakvereeniging der textielarbeiders een loonsverhooging van 10 eischt. Indien in deze industrie een staking uitbreekt, zouden daarbij een kwart millioen arbeiders betrokken worden. Bezette fabrieken te Detroit In Detroit houden meer dan 2000 stakers, meerendeels vrouwen, vijf fabrieken bezet, waaronder twee sigarenfabrieken en een groote bakkerij, om loonsveriiooging af te dwingen. Nieuwe stakingen in Frankrijk Bij de Peugeotfabrieken te Sochaiux ls een staking gaande, waarbij 18.000 arbeiders zijn betrokken. Zij eischen een loonsverhoo ging van 15 pCt. en de intrekking van een besluit, volgens hetwelk en hunner naar een andere afdeeling werd overgeplaatst. Bovendien verlangen zij het ontslag van den Dersoneelchef. De directie is bereid, een loonsverhooging van Sy2 pCt. toe te otaan, doch zij laat zich niet dwingen ten aanzien van den over- geplaatsten arbeider. Zij wenscht overigens, dat de fabrieken ontruimd worden en de arbeid hen-at. alvorens besprekingen war den gehouden. Te Anzin heeft de directie eener mijnon derneming, in verband met een staking on der haar spoorwegarbeiders, besloten het werk ook in de mijnen te doen stopzetten tot de spoonvegarbei ders het werk hervat zullen hebben. Ongeveer 16.000 mijnwerkers worden daar door uitgesloten. De terreinen zijn niet bezet. Tsjang Kal Sjelc wii zich terugtrekken Tsjang Kai Sjek heeft opnieuw ont slag verzocht uit al zijn functies in de cen trale comité's. Deze weigerden evenwel alle dit ontslag te aanvaarden en verzochten den maarschalk aan het hoofd der regee ring te blijven. In politieke kringen Is men van meening dat deze derde ontslagaanvrage werd inge geven door het verlangen van Tsjang Kai Sjek, om opnieuw de goedkeuring te ver krijgen van de Kwomintang, ten einde zijn tegenwoordige politiek te kunnen voortzet ten, hoewel de politiek, welke er naar streeft, een overeenkomst te sluiten met de extremisten, van verschillende zijden wordt gepropageerd. Met name de weduwe van Soen Yat Sen heeft als haar meening uitgesproken, dat het aantal voorstanders van een dergelijke politiek toeneemt. De centrale comité's van de Kwomintang hebben in hun voltallige zitting kennis ge nomen van de omstandigheden, waaronder op 12 December de opstand te Sinn Foe plaats greep. De vergadering heeft de acht toen door de opstandelingen gestelde, eischen van de hand gewezen, doch zij be sloot in een geest ven edelmoedigheid allen berouwvollen opstandelingen genade te schenken. PROFITEERT! PRACHTIGE KANARIES £1 prima dag- en avondzangers 2.51 en 3.Extra voorzangers f 3.50 Popjes 0.50. Mannen Japansche Nachtegalen op zang 3.50. CORSTENS VERSCHUREN Oudste adres Helmonc tA't. Volgens een uit Charbin ontvangen tele gram zijn 24 personen, die per vrachtaut reisden, aangevallen door zestig beredei bandieten en ontvoerd. De reizigers bevonden zich toen bij Ilan in het Zuid-Westelijk deel van de Mand sjoe-provincie Sankiang. De karavaan bestond uit vijf auto's, di van Ilan naar Foenan Ying waren vertrok ken. GEMENGD NIEUWS De roofoverval te Kloosterzande Onderzoek naar geestvermogens van verdachte De rechtbank te Middelburg deed uit spraak in de zaak betreffende de roofoverva te Kloosterzande, gem. Hontenisse. Tegen de verd., de 25-jarige timmerman' knecht B. Polman uit Doetinchem, was op Februari j.L zeven jaar gevangenisstraf ge eischt. De rechtbank gelastte een onderzoek naa verd.'s geestvermogens en wees de zaak te r-g naar den rechter van instructie. ZELFST. POSITIE Schriftelijke opleiding tot In vaste goederen, hypoth„ assurantiën, doo N.V. N. 0. S. - A m s t e r d a m-C Prinsengracht 668 Telef. 34850 GRATIS PROSPECTUS OP AANVRAAC f A dn, Een gevaarlijk brandstichter Vier jaar tegen hem geëischt Gister had zich voor de rechtbank te Z u t phen een 77-jarige gebrekkige zwerver 1 verantwoorden, die op 23 Januari j.l. te Zul phen brand had gesticht in een hooiber; waardoor ongeveer tienduizend kg. hooi wa verloren gegaan, terwijl er gevaar te duchtej is geweest voor d« belendende huizen. Uit het verhoor bleek, dat de man eei groot deel van zijn leven in de gevangeni had doorgebracht. Vier maal was hij reed wegens brandstichting veroordeeld, het laats in 1933. Thans eischte de officier van justitie mi W. J. H. Stam, die naar hij zeide d< maatschappij beschermd wilde zien tegen d< onmaatschappelijke handelingen van dezei man, een gevangenisstraf van vier jaar. Uitspraak over 14 dagen. 6 tot 10 RENTE van Uw Geld en GROOTERE ZEKERHEID Huizenbezit geeft minstens 50 tot 100 meer rente dan elke andere goede belegging. Wij hebben voor tedere belegger een passende aanbieding. Als U ons het beheer ln handen geeft, hebt U er geen omkijken naar. ALGEMEEN BEHEER Laan van Meerdervoort 259, DEN HAAG NATUURLIJK te HEEMSTEDE Belastingen laag. Verbind, met Amsterdam en Den Haag prima Vraagt geïll. Woninggids bij: HEEMSTEDE's WONINGBUREAU CORN. L. KWAK - HEEMSTEDE DREEF 276 Arnh straat 3 VELP - Telet 3653 WONINGEN IN ELK EN PRIJS Betrouwbare Adviezen Grootste service ZEIST Uw WOONPLAATS Wendt tl bij het zoeken naar pen WONING of BOUWGROND rol 'T ZEISTER WONINGBUREAU VAN AALDEREN SLOTLAAN 77 ZEIST, EN U SLAAGT

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2