JHwiim? JTfitosdjf (tTiranutt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Geprikkelde politieke stemming abonnementsprijs: Pei kwartaal in Leiden en in plaatsen waai een agentschap gevesligd is 22b Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5J50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/j ct Zondagsblad niet afzonderlijk ver'' ar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 gfitertcntirpripEn: Van 1 tot 5 regels I.171/» Elke regel meer 0.22'/a Ingezonden Mededeelingen van 1-5 regels2.30 Elke regel meer0.45 Voor liet bevragen aan 'I bureau V wordt berekend 0.10 No. 6017 ZATERDAG 20 FEBRUARI 1937 17e Jaargang Welke tot onbillijke critiek1 leidt Het zijn niet alleen de sociaal-demo craten, die van een voortzetting der poli tiek, zooals deze nu welhaast vier jaai door het kabinet-Colijn is gevoerd, niet gediend zijn. In breede roomsch-katho- lieke kringen schijnt een even groote af keer te heerschen; zóó sterk, dat de geest verwante ministers geen plaats op de candidatenlijst waardig geacht worden en voorts zóó exclusief, dat indien de klacht uit eigen kring juist is ver dedigers van het tegenwoordig kabinet zelfs geen,gelegenheid krijgen om zich in de pers uit te spreken. De groote grief is wel deze, dat Dr Colijn met volle zeilen de liberale wateren is opgevaren en deswege dan ook luid ruchtig geprezen wordt door de „captains of industry''; een kwalificatie, welke het midden houdt tusschen sarcasme en jour nalistieke humor en die men minstens om de andere dag in een deel der pers kan vinden. Nu is dit echter het merkwaardige, dat de minister-president van geloovig-protes- tantsche zijde hetzelfde verwijt moet hooren van verdoold te zijn in liberale velden, terwijl men met hetzelfde gemak beweert, dat de anti-rev. partij zich met huid en haar verkocht heeft aan Rome en het voorts vaststaat, dat een enkel groepje uitgezonderd de protestantsch- rechtsche dissidenten even bang zijn voor de ordening en het solidarisme van Rome als voor Rome zelf. Zoodat wij maar willen concludeeren, wat deze critiek betreft, dat Dr Colijn en alle anti-revolutionairen goed zullen doen te blijven leven naar de regel, welke de leider der partij onmiddellijk na de ver kiezingen in 1933 stelde, waarnaar hij handelde en regeerde en die hij vorige week in Aalsmeer zeer duidelijk herhaal de: „Wij willen onze plaats innemen in het gesloten front tegen de gevaren welke de vaderlandsche grond bedreigen. Maar, d?it) neme men ons zooal? wij zijn en niet zooals men zou willen, dat wij waren. Als 'men aan zijn beginsel vasthoudt, dan kan men ook samenwerken. Groen-heeft ge zegd: „Ik heb partij gekozen, daarom kan ik onpartijdig zijn" Intusschen stèat het volgens al deze critici vast, dat het zittend kabinet er niets van terecht gebracht heeft: met de financiën raakten we al dieper in de put; de werkloosheid nam hand over hand toe; de midden-, boeren- en tuinders-stand ge raakte voortdurend dieper in verval. Wel kwam er in de laatste tijd eenige niet te loochenen opleving; doch dat heeft men zoo lang mogelijk ontkend en toen het uit de cijfers duidelijk bleek schreef men het alleen toe aan de muntdepreciatie, waar op velen reeds geruimen tijd hadden aan gedrongen. Tegelijkertijd echter ontwikkelde zich in deze zelfde kringen een geprikkelde stemming, welke zich in zeer onvriende lijke en niet zelden onbillijke critiek uitte. Het is ongetwijfeld een ietwat vreemd verschijnsel althans oppervlakkig be schouwd maar niemand kan het loo chenen, dat in de laatste maanden het algemeen vertrouwen in de leiding van Colijn toeneemt. Zelfs zeggen velen is dat vertrouwen gestegen door, althans na de muntdepreciatie, welke dë Regeering zoo lang mogelijk tegenhield. En Dr Colijn sprak in Aalsmeer een al gemeen erkende waarheid uit toen hij zei: „Vroeger kon men zich niet verzoe nen met de gedachte, dat de leiding van 's lands zaken mee in de handen van anti revolutionairen berustte. Dat is nu anders. Met die gedachte is men nu wel verzoend. Als ik ondeugend wilde zijn, dan zou ik zeggen, dat er velen in den lande zijn, die de leiding niet ongaarne in handen van de anti-revolutionairen zien. En toch zijn wij niet veranderd. Kunnen sommigen dat niet verdragen? Uit de geprikkelde stemming zou men het soms opmaken. Een enkel voorbeeld. Dr Colijn zei te Aalsmeer: „Er is geen enkele partij, die het zon der medewerking van anderen doen kan. Nu geef ik opzichzelf om het cijfer niet veel. Of wij nu 14 of 13 of 12 zetels in de Kamer hebben maakt niet veel uit. En toch is het aantal niet zonder beteekenis. Ieder voelt, dat de spreker hier alleen aan zijn eigen partij dacht. Maar een roomsch-katholiek blad meent te moeten schrijven: De samenwerking raakte ook de heer Colijn even aan, hoofdzakelijk om te zeg gen, dat hij „om het cijfer niet veel geeft al is het niet zonder beteekenis." Men zal zich niet vergissen wanneer men hier een onvriendelijkheid aan het adres der katholieke partij in leest. Waartoe die boutade? Ja, dat vragen wij ook. Waarom deze ongepaste uitval, welke den spreker zon der eenig motief onrecht aandoet? Een ander blad schrijft de opmerking van Dr. Colijn over de invloed van het Calvinisme zelfs op sociaal-democraten en roomsch-katholieken (door geen van beiden geloochend!) toe „aan een goed gemeend superioriteits-gevoel", waarbij, naar men vreest, „meer waarde aan uiter lijke dingen wordt gehecht dan deze ver dienen". Wij halen in dit verband niet meer voorbeelden aan. En wij stellen ook geen diepzinnig onderzoek in naar de oorzaak van deze geprikkeldheid, welke soms heel ver gaat en bijkans tot scherpe tegen spraak' noopt. Wij bedwingen ons echter in de regel en gaan er niet op in. Het is immers duidelijk, dat er hier en daar eenige onrust heerscht, omdat men al zoekend zijn weg gaat en dus sterker is in de critiek dan in de opbouw. De pogingen om ten aanzien van de verordenende bevoegdheid in de Grond wet meer te schrijven dan de Regeering deed, zijn zoowel van het een als van her ander een sprekend bewijs. Nochtans kunnen we ons niet ontvein zen, dat wij de scherpe toon, welke zoo vaak aangeslagen wordt, ernstig betreu ren; vooral wanneer ze komt van een ijde, die met ons een staatkundig beleid wil bouwen op de waarheid van Gods Woord. Pas bleek nog in de Eerste Kamer de principieële saamhoorigheid tusschen de drie gropte partijen der rechterzijde. Tel kens worden in dezelfde persorganen, die vaak zeer onvriendelijk doen tegenover Dr Colijn en zijn kabinet, diezelfde klan ken gehoord. Men stelt zonder reserve de geestelijke norm boven de praktijk van elke dag. Maar dan mogen wij ook ver langen, dat er een zekere mildheid ge voeld wordt in de critiek, welke men oefent en dat men niet door een onge breidelde of althans niet te verbergen zucht om de tegenstelling zoo scherp mo gelijk te stellen een praktische samenwer king bij voorbaat onmogelijk maakt. Men zou later zelf over deze verwijdering treuren. Doch; bovendien: de critiek is onbillijk. Wat het kabinet-Colijn tot stand bracht en voorstaat bewijst zulks. Er zal nog wel gelegenheid komen dit aan te toonen. Het Leger en de N.S.B. Regeeringsonderzoek niet noodzakelijk geacht Gasmaskers in den handel In de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer betrèffenóe de Defensie- begrooting 1937, zegt de Minister van Defensie, dat niet de N.S.B., doch de ontwikkeling van den internationalen toestand, gepaard gaande met" het op voeren van de bewapening in de ons omringende landen, oorzaak is geweest, dat de regeering het noodzakelijk heeft geóordeéld op'het gebied van 's lands defensie bijzondere maatregelen te tref fen. Overigens zou de regeering zich niet gaarne willen verlaten op de in de N.S.B. heersahende tucht, gehoorzaamheid, leider schap en trouw. Zij is van oordeel, dat ge durende de militaire opleiding deze eigen schappen bij de weermacht op een anderen, meer hechteren grondslag worden gekweekt, waarop de regeering beter kan bouwen. Dat de geest der N.S.B. in het leger alge meen instemming zou hebben gevonden, ontkent de Minister ten stelligste. De regeering acht deze bewering in strijd met de werkelijkheid en daaren boven zoo kennelijk onjuist, dat zij voor het instellen van onderzoek ter zake geen aanleiding kan vinden. In overleg met den Minister is door den Minister ,van Sociale Zaken een regeling ontworpen, gebaseerd op de warenwet, waarbij het noodige toezicht op het in den hanc.el brengen van gasmaskers en andere middelen van bescherming tegen strijd- gifgassen wordt .uitgeoefend. De invoering van deze regeling kan thans zeer spoedig worden verwacht Het onderzoek betreffende de contract arbeiders heeft geleid tot de conclusie, dat het noodzakelijk zal zijn een kern vast te stellen, welke in vast dienstverband za! behooren te zijn. Het ligt in het voornemen zoodanige maatregelen te treffen, dat vaste aanstellin gen, Voor zooveel nog noodig, omstreeks 1 Juli 1937 zullen zijn uitgereikt De weg Kockengen-Utrecht Officieel geopend Gister is in de gemeente Koeken gen en L a a g-N i e u w k o o p de nieuwe weg ter lengte van 4 K.M. loopende vanaf de grensscheiding Haarzuilehs Laag-Nieuwkoop tot in het dorp Kockengen met twee nieuwe bruggen en een nieuw weggedeelte.' in de kom der gemeente Kockengen, officieel geopend. De kosten der werken hebben in totaal f 30.000 bedragen. Het werk beteekent een aanzienlijke voor uitgang voor de geheele streek, omdat nu een reohtstreeksche en goede .verbinding met Utrecht is yerkregenj ONZEDELIJKE CONTRAC- TUEELE BEPALINGEN Internationale premie-effecten- 'landel in liquidatie Politie neemt administratie in Sedert enkele dagen verkeert de in ternationale premie-effectenhandel H. en van den B., waarvan het kantoor in de Antonie Duyckstraat te 's-G r a- venhage is gevestigd, in liquidatie. De politie heeft de geheele administra tie van dit kantoor in beslag genomen. Deze handeling geschiedde op grond van zeer vele klachten, welke bij haar al drie maanden lang binnenkwamen en afkomstig waren van cliënten van dezen premie-effectenhandel. Het wa ren hoofdzakelijk boeren, maar ook enkele stedelingen, die bij de politie hun beklag kwamen doen. De internationale premie-effectenhandel legde haar cliënten contracten voor, waarin in het vooruitzicht werd gesteld de levering van obligaties Nederland, Panama- en Frei- burg-loten tegen afbetaling. De levering zou geschieden tegen betaling van 100, 250 of 350. Wie een contract van 250 teekende, be taalde 35 ineens en 215 in contractueel vastgestelde, maandelijksche termijnen en wel 5 per maand. Hij had, blijkens het con tract, recht op: a. 100 4 pet. obligaties Ne derland 1916; b. 6 loten Congo 5 frs. 100 van 1888: c. twee in de serie getrokken loten stad Freiburg van 1878. In bedoeld contract was voorts bepaald, dat de cliënt, wanneer hij zijn verplichtingen op den vastgestelden dag niet nakwam, geen enkel recht meer op levering der stukken zou hebben en voorts, dat het door hem reeds gestorte geld aan den premiehandel ten goe de zou komen. De politie meent, dat een dergelijke bepa ling in strijd met de goede zeden- is. Voorts is haar gebleken, dat zelfs contractanten die hun verplichtingen nakwamen, door den pre mie-effectenhandel gedupeerd werden, om dat levering van de stukken achterwege bleef. De politie vermoedt dan ook, dat deze fir-: ma de stukken niet te harer beschikking had, zoodat men hier te doen zou hebben met een loterij in strijd met de wet. Smokkel in alcoholhoudende stoffen De nieuwe Regeeringsmaatregelen In het Voorloopig Verslag nopens het wetsontwerp houdende bepalingen tot be teugeling van smokkelhandel in alcohol houdende stoffen deelt de vaste commissie voor belastingen van de Tweede Kamer o.m. het volgende mede: De commissie betreurt, dat opnieuw een voorziening op het gebied der beteugeling van den smokkelhandel in alcoholhoudende stofffen. noodig is. Een verlaging van den accijns op het ge distilleerd is het eenige middel om aan hel hierbedoelóe euve] paal en perk te stellen. Als de regeering wordt toegerust met de bevoegdheden, welke bij het ontwerp wor den gevraagd, zullen naar de meening der commissie de verplichtingen, welke krach tens de voorgestelde regeling op de expor teurs zullen worden gelegd en waartegen groote bezwaren, vooral van financieeien aard, bestaan, er ongetwijfeld toe leiden, dat de export van alcoholhoudende stoffen uit ons land aanzienlijk zal verminderen. Het ligt voor de hand. dat van de onder havige regeling ook voor de scheepvaart nadeelige gevolgen worden gevreesd. Ons Zondagsblad van deze week is weer een mooi nummer geworden, zoowel naar inhoud als naar uitvoering. Van de artikelen noemen wij: Pilsudski, de groote maarschalk, die zich met al ziin krachten gaf aan de opbouw en opvoeding van zijn vaderland Polen. Nel van der Vlis. Over 't nieuw ste werk van deze jonge autrice schrijft P. J. Risseeuw in de Let terkundige Rubriek. Burgeroorlog in Spanje is de titel van eeq gevoelvol vers van A. Wapenaar. Wiens werk? door M. Martien, een mooie schets in de serie korte verhalen. Verder de gewone rubrieken: Me ditatie, Binnen- en Buitenlandsch Overzicht. Vervolgverhaal, Dam- rubriek. Kruiswoordraadsel, Ruil beurs enz. De Kinderkrant met Kleuter-bij- voegsel bevat verhalen, plaatjes, versjes, raadsels, spelletjes, enz. Elk nummer is mooi geïllustreerd. Bewaar de losse nummers! Een ingebonden jaargang van ons Zondagsblad is een prachtwerk. EENHEID IN DE PADVINDERSBEWEGING Overeenstemming tusschen N.P.V. en P.V.N. Proeftijd van drie jaar Door de gezamenlijke besturen van de Nederlandsche Padviirlers Vèrepniging eu de Padvinders Vereeniging „Nederland' (N.P.V. en P.V.N.), welke matste zich. gelijk men weet. sedert oen drietal jaren, tenge volge van een verschil van opvatling n zake de padvindersbelofte, heeft afgesch :i den. wordt ons het volgende medegedeeli Met voldoening berichten wij. dat tus s'hen de besturen onzer vereeniginge-n een overeenkomst is gesloten, waardoor een aan eensluiting voor een proeftijd van drie jareui Is bereikt. Bij deze overeenkomst wordt voor op gezet, dat de N.P.V. zich. wat de beloft.' betreft, geheel stelt op het standpunt, dat is vastge'egd in haar statuten. De P.V.N. erkent staatsraad J. J. Ram- honnet als hoofdverkenner. De P.V.N. behoudt gedurende den proef lijd haar eigen inwendige formatie. Na afloop van den nroeftijd bcs'aat vcor heide partijen de vrijheid tot een definitieve aansluiting al of niet te besluiten. Beide partijen vertrouwen evenwel. Jat dan even'ueele verschilpunten op bevredi gende wijze zullen kunnen worden opgolos! Bij de besprekingen is voor beide partijen als hef gewenschte einddoel gesteld, -vedei te komen tot één nationale padvinders-var- cpniging onder één Jeiding. Een zeer verheugend resultaat is de"e overeenkomst, waardoor o.a. is bereikt da1 alle Nederlandsche padvinders thans eens gezind de Wereld-Jamboree kunnen te0- moet zien en hun krachten kunnen inspan nen voor het welslagen daarvan Geen loting meer? Teneinde de loting te kunnen doen vervallen, a'dus wordt in de Memorie van Antwoord aan de Eersle Kamer in zake de begrooting van Defensie mede gedeeld, wordt nagegaan, of het mogelijk is het vereischte geta' personen voor het jaarlijksch contingent aan te wijzen uit de meest geschik'en door midJel van de geneeskundige keuring. Tinbaggermolen Kantoeng Een demonstratie op de Schiedamsche werf De Tinbaggermolen Kantoeng voor de Banka-tinontginning is op de werf Gusto te Schiedam bedrijfsklaar geko men en zal volgende maand naar In- dië worden gebracht Het gevaarte heeft een lengte van R9 Meter, een breedte van 20 M. en een hoogie van 27 M. Aan den baggerladrier zijn 123 emmers bevestigd, zoodat een diepte kan worden hereikt van omstreeks 30 meter Deze ladder is vervaardigd bij de fa J. K. Smit te Kinderdijk. De fa Rergman te Hel mond zorgde voor twee centrifugaalpompen. De molen is gistermiddag te Schiedam voor een aantal genoodigden in werking gesteld. Het resultaat was schitterend. Heel de machine functioneerde uitstekend. Bii deze demonstratie waren behalve de firman ten F. Smulders en H. Comijn aanwezig als vertegenwoordiger van het departement van Koloniën Ir Trevdanck Oesinger en de h«er T. Hartman, technisch hoofdingenieur. Voor het departement va.i Waterstaat waren aan wezig Ir A. Rademaker en Mr Dr v. Buuren De molen is in tien maanden geheel be drijfsklaar gekomen. Volgens verklaring van deskundigen is dit een zeer te waardeeren arbeidsprestatie. Sleepboot in moeilijkbeden Op het IJsselmeer voor de Gooische kust Gistermiddag is op de Gooische kust, ongeveer 1500 meter ten noordwesten van de haven van Huizen de sleep boot „Geesje", welke op weg was van den IJsselmond naar Amsterdam, in moeilijkheden geraakt, doordat de schroef stuk sloeg en verloren ging. De boot werd in zinkenden toestand aan getroffen door de Harlingsche sleepboot „Jannie". Ten einde grooter onheil t< voor komen heeft de „Jannie',, die minder diep gang heeft dan de „Geesje", de in nood verkeerende boot naar de kust gesleept, totdat de „Geesje" grond raakte en op harde zandplaat vastliep. De Harlingsche boot bleef in de nabijheid. De havenmeetser van Huizen ging met de gemeentelijke havenboot naar de in moei lijkheden verkeerende sleepboot, welker kapitein in overleg met den havenmeester besloot assistentie te vragen te Amsterdam. Van hier is een motorboot met potnpin stallatie aan boord, te hulp gekomen en deze heeft de „Geesje" leeggepompt. Om streeks vijf uur is de sleep vlot gekomen, waarna de „Jannie" haar op sleeptouw heeft genomen en naar Amsterdam heeft gebracht. Storm op zee De loodsdienst is stop gezet De Noordwest er storm veroorzaakt op d- Noordzee en aan de Hoek van Holland zeei slecht weer. De loodsdienst te Hoek var Holland moest gisteravond 9 uur worden gestaakt en was vanmiddag 12 uur nog niet hervat. Er zijn nog wel eenige schepen den Waterweg binnengekomen, maar op eigen risico. Land- en Tuinbouw HENGSTENKEURING TE UTRECHT Op het Veemarktterrein te Utrecht vond gisteren de centrale premiekeuring voor h engs te b, waarvoor weer belangrijke prijzen beschikbaar waren gesteld, plaats. Het uitvoerend comité voor deze keurinR „eslond uit de heeren W. F. van Beeck Cal koen te C.othen. Ir. J. S. Swierstra te Utrecht, G. van Woudenbergh te Houten, J. T. Ja cobs te Utrecht, A. W. Heidema te Den Haag en J. Floor te de Bilt. Voor de keuring bestond veel belangstel ling, zoodat zich rondom het terrein, zoowel op de overdekte tribune als od de vlonders voor staanplaatsen velen hadden verzameld. Onder de autoriteiten, die de keuring voor'n deel gadesloegen, waren ook de Commissu ris der Koningin in de provincie Utrecht Jhi Mr. Dr L. H. N. Bosch Ridder van Rosen thai, de burgemeester van Utrecht Mr. Dr G. A. W. ter Pelkwijk, r".e substituut-officier an Justitie te Utrecht Mr. Twiss Quarles an Ufford en anderen. Voor de keuring .varen 40 dieren inge schreven. Er waren prachtige exemplaren bij. die de algemeene bewondering afdwon gen. Na de herkeuringen, die geen resultaat hadden voor de hergekeurdén, kwamen de jonge hengsten aan de beurt. Een vijf iental goede dieren, zonder be paalde uitblinkers. Verschillende provincies gaven hier premies. Zoo geeft Noord Brabant f 500 in 2 jaar voor Wa'ter 366, Oldenburger, van A Z. Snoek te Almkerk en J. Poelstra. te Win- en f 250 in 2 jaar voor Vlarino 377. van W. P. Wiortsema te Spijk, J. E. Dijk en Zn. Zwolle en B. van 't Oever te Kampereiland. Noord-Ho 11 and geeft f 500 voor Wo- danus 375, Oldenburger, van J. E. Dijk en Zn Zwolle. B. van 't Oever, Kampereiland en VV Beker te Brummen. Overijssel wil aan Wodanus (zae bo ven) f 500 geven en zoo doze met in Over ijssel blijft f 450 aan Walter (zie boven). Gelderland wil f 300 in 2 jaar geven aan de Oostfries Wladimir ex Ehrenstein van de ass. Tiel eo f300 in 2 jaar.aan Wolcl graf 378, Oldenburger, van A. Breukink te Brummen. Wat de overige premiekeuringen betreft werden in de lichtere klasse vijf hengsten geprimeerd. Colonel 31 hulpboek, van Gebr. Versteegh te Buurmalsen. Hoewel 22 jaar oud een pit tig dier met goede gang. Voor jongere paar den om j'aloersch op te zijn. Mijnheer 356, eig. J. L. Dijk en Zn., Zwolle Flinke gang, mooie lijnen. Rigismund 322, eig. J, Lokhorst te DrieL President 312, eig. A. J. Breukink te Brum men, beide goed in gang. Veldheer 360, eig. J. E. Dijk en Zn., Zwoll en B. van "t Oever, Kampéreiland, flinke draver, hoewel beenwerk. beter kon. De Zwaardere klasse gaf 8 geprimeerden te zien, nl. Vincent 371, van de hengstenver. Barend recht e. o.; Vorstenspoor 368, van de assoc. te Brummen; Vaandrig 361, -eig. A. TI. C. van Erkom te Geldermalsen; Vonde- lus 363. van A. J. Breukink. Brummen; Ralf 328. eig. M. Winlc te Vreeswijk; Vil- Iicam 366, eig. gebr Lange, Beers; Ugold man 354, eig. C. Blanken, N. T. v. Dijk en G. v d. Haar, resp. de Bilt en Zeist: Wir,horst 3S3, van D. E. Mellema te Fmsterwolde. Kampioenen In de lichtere klasse werd kampioen Oberon 331, eig. G. v. d. Grift te Houten tegen Nubert en Colonel, die beide niet veel voor den kampioen onderdoen, alleen iets minder het type landbouwpaard weer geven. In de zwaardere klasse droeg Rheinsohn 340 eig. Ons Belang te Haarlemmermeer, de kampioenstitel weg. Zijn concurrenten wa ren Vincent en Sultan IL TJALK UITGEBRAND MEPPEL, 20 Febr. Aan den Havendijk te Zwartsluis brak vanmorgen vroeg een brand uit in de Jjalk „Helena", schipper W. Molendijk uit 's-Gravenmoer (N.B.), met een lading, bestaande uit 69 ton pakken stroo bestemd voor België. De schipper en zijn gezin, tezamen vijf personen, moesten ijlings het schip verlaten. De „Helena" brandde totaal uit. Verzeke ring dekt de schade gedeeltelijk. Omtrent de oorzaak van den brand tast men in het duister, doch men vermoedt dat deze is gelegen in het omvallen van een brandende lamp op de lading. Bejaarde man aangereden Gistermiddag is de zestigiarige gehuwde J. C. B., wonende te Groningen, toen hij met de fiets aan de hand de hulpbrug over het Reitdiep bij de Wilhelminakade was gepasseerd, aangereden door een snel rijdende auto. bestuurd door J. B. uit Noord- dijk. B. werd tegen den grond geslingerd. Met een zware hersenschudding is de man naar het Diaconessenhuis gebracht Zijn toestand was zorgwekkend. Verruim Uw blik in Uw eigen be lang. Volg onze schriftelijke cursus ALGEMENE ONTWIKKELING Vraag zonder verplichting inlichtingen bij AS.S.O. Nieuweplein 31, Arnhem, Telefoon 24597 van BOMMEL VOORNAAMSTE NIEUWS Oit Nummer bestaat uit DRIE bladen en het Zondagsblad Verschen enis de Memorie van Ant woord aan de Eerste Kamer over de Defensie-begrooting. Verschenen is de Memorie van Ant woord over het wetsontwerp inzake het W erkloosheidssubsidiefonds. In de Tweede Kamer zijn de interpel laties-Wendelaar en -Smeenk in behan-t deling gekomen. De eigenaar van de fabriek te Gennep, waar deze week brand woedde, is ter be schikking van de Officier van Justitie ge steld. 1 De vrije inschrijvingen op de Rotter- damsche conversie-leeningen zijn alle toe gewezen. Maarschalk Graziani, onderkoning van Abessinië, is te Addis Abeba Lg.v. een aanslag licht verwond. Portugal heeft thans toegestemd in een Britsche controle zijner Spaansche grens. In Illinois heeft de politie vergeefs ge tracht met gasbommen en brandspuiten een door stakers bezette fabriek te ontrui- Zestien vliegmachines der rooden zou den door Franco's mannen zijn onscha delijk gemaakt. U kunt deze 2 man worden! Hoe staat hel echter met Uw theoretische! i ontwikkeling? P B N A, het Nederlandsche! Technicum, Arnhem, geelt reeds bijna 25 jaap j met groot succes schriftelijke cursussen op hel gebied van BOUWKUNDE, WATERBOUW.) KUNDE, WERKTUIGBOUWKUNDE. ELEC-' TROTECHNIEK en CHEMIE. Zend deze Uw afzender aan PBNA-ARNHEM 84) LtMüs; p B N A BETONHOUT K.ISTENHQUT Houthandel „AI.BLAS" N.V» WADD1NXVEEN Opslaglaatsen te: Rotterdam: Zwaansbals 119—121 's-Gravenbage: Fahrenheitstr. 343 TRirLEX - Vraagt prijs LIJSTWERK (Adv.) AANSLAG OP MAARSCHALK GRAZIANI Graziani licht, generaal Litta ernstig gewond Uit Addis Abeba wordt gemeld, dat een aanslag is gepleegd op Maar schalk Graziani, den onderkoning van Ethiopië. Graziani werd licht ge-s wond. Generaal Aurelio Litta, die zich in het gezelschap van Graziani be vond, werd zwaar gewond. De brand bij „Aurora" te Gennep Eigenaar ter beschikking van de Justitie gesteld De heer H. W. F. Beckers, die kort na het uitbreken van den brand, welke Woensdagavond heeft gewied In de Moutfabriek „Aurora" te Gennep, werd gearresteerd, verdacht van brandstich ting, zal, naar wij vernamen, ter be schikking worden gesteld van den officier van Justitie te Den Bosch.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1