P I L S U D S K I VAN Maarschalk Pilsudski Polen was een volk met groote aanleg en prachtigo mogelijkheden. Vanaf de tweede helft der 10e eeuw leeft het achthonderd jaar lang zijn leven als eigen, zelfstandig volk. Helaas is Polens kracht langzaam ondermijnd door allerlei ontbindende krachten van binnen en allerlei buitenlandsche intrigues en complotten. Speciaal in de 18e eeuw merken wij ook in Polens vorsten op 't streven naar persoonlijke grootheid en dynastieke verheffing ten koste van 's lands welvaart. We denken bijv. aan August den Sterke, die in de conflicten tusschen Zweden en Rusland zoo'n groote rol heeft gespeeld. De innerlijke kracht van Polen verzwakte boven dien door de onpractische staatsinrichting en de inwendige verdeeldheid. De 18e eeuw heeft ten slotte het eind gebracht van Polens zelfstandig heid: het werd door drie deelingcn bij de grooto nabuurlanden Rusland, Pruisen en Oostenrijk ingelijfd. Echter: al verloren de Polen hun staatseenheid, hun nationaliteit bleven ze trouw, met name door het handhaven van hun taal en hun godsdienst. En de taktiek der onderscheiden regeeringen om de Russische Polen te russificeeren en de Duit* sche Polen te germaniseeren hebben tenslotte al werden ze nog zoo hardhandig doorgezet schipbreuk geleden. Hardhandig was met name de Russische taktiek, de nieuwe onderdanen hun nationaal gevoel to ontnemen. Rusland aarzelde niet op de grofsto wijze de Poolsche taal en volksaard te onderdruk ken en trachtte „de naam Polen uit zijn eigen herinnering en ook uit üie van het Poolsche volk te bannen". Maar het was gelukkig! tevergeefs! De vree- selijke krenkingen leidden niet tot vernietiging, maar integendeel tot herleving. Wij Nederlanders weten maar al te goed, wat het bcteekent als een tyran de volksaard tracht om te zetten en een volk probeert gelijk te schakelen aan zij n eigen cultuur en belangen. We weten echter ook, hoe juist daardoor verborgen krachten in actie komen DE GROOTE MAARSCHALK en liefde ontstaat, waar tevoren onverschilligheid scheen te bestaan. Elke keer weer hebben do Polen de wapenen gegrepen, om 't gehate Russi sche juk af te schudden. De Poolsche grond is doordrenkt van het bloed van de besten, die ver geefs him leven voor Polens vrijmaking hebben gegeven. En toch eindelijk zouden ook al die offers vrucht dragen. Het wachten was alleen op do juiste gelegenheid en den juisten man. De juiste gelegenheid kwam met het uitbreken van de wereldoorlog. De juiste man werd geboren in het jaar 1867 te Zulow bij Wilna. Hij heetto Josef Pilsudski. In het door Dr Lipinskj geschreven en door Prof. Dr. H. Brugmans in onze taal uitgegeven boek over Pilsudski rijst de imponeerendc gestalte van den grooten maarschalk in al zijn grootheid voor ons op. Eerst zien we Pilsudski als de organisator der verdrukten. Pilsudski maakte als jon geling mee het Russisch schrikbewind onder Murawjeff, die elk spoor van Poolsche invloed en kracht trachtte te vernietigen. Het deed in Pilsudski's hart geboren worden een onuitroeibare haat tegen de onderdrukkers. Hen te bestrijden werd zijn levensdoel. Om dit te effectiever te kun nen doen, sloot Pilsudski zich aan bij de Poolsche Socialistische partij, die de stichting van een on afhankelijk Polen als eerste doel nastreefde. Spoedig wordt Pilsudski leider. Zijn aangeboren leiderstalent gaf hem van meet af over zijn om geving een natuurlijk, maar klemmend overwicht. „Deze man zegt dr. Lipinski oefent op de menschen om hem heen een wonderlijken invloed uit. Hij heeft een groote, persoonlijke charme, is zeer beminnelijk en eenvoudig, tegelijk echter boezemen zijn staalgrijze oogen eerbied in, waar aan niemand, hetzij ouder of jonger dan hij, zich kan onttrekken." Pilsudski strijdt met de middelen, die in Rusland in 't begin dezer eeuw bij de revolutionnajrpn ge bruikelijk waren. Hij maakt dan vanzelf ook ken nis met de middelen, die de Russische regeering te baat nam, om haar gezag te handhaven. In 1904 ziet Piteudski de kans schoon voor ©en Poolsche opstano en treedt dan op als leider der revolutionnairen. Van Japan tracht hij wapens te krijgen. Maar zijn stoutmocdigo tocht is tevergeefs en de opstand verloopt, zonder dat hij hot arme, gemartelde volk de vrijheid heeft gebracht. „Overal in het land verrijzen de galgen, waaraan de soldaten van Pilsuoski met de strijdkreet: „Leve het vrije Polen!" op de lippen voor hun ideaal sterven." Pilsudski wijkt uit en vestigt zich in Galiciü. Daar wordt hij de stichter van het oor- logskad er. „Wij moeten" schreef de Poolsche nationalo leider in die dagen „tegenover de georgani seerde macht onzer vijanden, die steunt op de ba jonetten der soldaten de macht der Poolsche volksmassa stellen." Maar om deze onder zijn invloed te krijgen, stichtte Pilsudski krijgsscholen, waar hij de in structeurs opleidde, die bestemd waren aan 't hoofd te staan van de toekomstige volkstroepen. Vanaf 1908 wordt aldus in Galicië een .strijdhond", een Poolsche strijdmacht gereed gemaakt, welko Pilsudski zal kunnen gebruiken op het moment, dat hij dit noodig zal oordeelen. De leider is over tuigd, dat er eerlang tusschen Duitschland en Rusland een botsing zal plaats vinden en dat dezo A. W. Sijtlhoff, Leiden. Exterieur van de Wawel-kathedraal tc Krakau, waar het stoffelijk overchot van Pilsudski rust. strijd ten deele zal uitgevochten worden op Poolsch gebied. In dat geval zal elk dor strijdenae partijen gaarne de gevormde Poolsche macht aan zijn zijde zien. Maar dan zal Pisudski ook van die mogendheid, wier zijde hij kiezen zal, groote concessies kunnen bedingen ten gunste van zijn zoo geliefd vaderland. Men moet de genialiteit van dit plan bewonderen. Pilsudski is een soldaat zonder vader land, maar weet desondanks een klein leger te vormen van ruim 10.000 officieren en onderofficie ren, goed onderlegd, doch wat veel meer zegt: al len met een blind vertrouwen in hun leider. Want „hij is voor hen het symbool van het strij dende Polen, hij is de geliefde leider, op wiens bevel zij zonder aarzelen den dood tegemoet gaan". Daar i s h e t moment. De strijd tusschen Rusland en Duitschland breekt uit. En Pilsudski kiest snel en beslist. Togen Rusland. Natuurlijk. Niet uit overwegingen van persoonlijke haat. Maar uit een juist begrip van de militaire en politieke verhoudingen. Van de drie landen die stukken vun het oude koninkrijk hebben geannexeerd, wordt Rusland door de Polen het hevigst gehaat en om zijn laaghartige tactiek 't diepst veracht. Een strijd tegen Rusland zal Pilsudski du9 de moreelc en daadwerkelijke steun bezorgen van de moest© Polen. Ook rekent Pilsudski er op, dat de Russi sche kolos de schok van deze strijd wel niet zal kunnen doorstaan Wij volgen thans niet de krijgsverrichtingen van don maarschalk aan de zijoe der Centralen, maar 'volstaan met de conclusie, waartoe zijn biograaf op grond van zijn uitvoerig materiaal komt, nl. deze, dat Pilsudski een veldheer is gebleken vun zeldzame kwaliteiten die door zijn persoonlijko moed, enorme wilskracht, stalen zenuwen en stra tegische bekwaamheden, bij zijn soldaten onbe grensd vertrouwen heeft weten te wekken, een -„hartstochtelijke vereering en liefde, die een uni cum is in de geschiedenis van Polen". Maar Pilsudski was meer dan veldheer, hij was ook staatsman. Daardoor is het hom mogelijk ge weest, van de opofferingen der Poolsche logiocn- Dc historische koningsburcht Wawel te Krakau, soldaten, politiek profijt te trekken en te worden do grondvester aer onafhankelijk- li e i d. Door gebruik te maken van de militaire verzwak king der Centralen, dus van de wensohelijkheid voor hen, steun te zoeken bij de Polen, heeft Pilsudski de stichting van een onafhankelijk Po len op 5 November 1916 weten te bewerkstelligen. Pilsudski's levensbeschrijver stelt met nadruk vast dat c.it manifest van 5 November, voor de toe komst van het verscheurde land van zooveel be- teekenis, omdat het een streep haalde door de be slissingen van 1795, alleen verklaard kan worden uit het feit, dat er werkelijk reeds Poolsche le gioenen bestonden. Slechts omdat er een Pool sche strijomaoht was, en haar leider Pilsudski heette, waren Duitschland en Oostenrijk tot do concessies aan Polen bereid. <5 14 November 1918 wordt Pilsudski staatshoofd en dictator. Nu wacht hem de taak, op te treden als bouwmeester van den Staat, een taak welke schier een bovenmenschelijke mag heeten. Hij moet do Poolsche staat opbouwen van do grond af. llij moet een reêeering 't leven roepen. Hij moet een weermacht vormen. Hij moet ae te genwerking overwinnen van de nationaal-demo- cratisehe partij. Hij moet vechten met het bolsje wistische Rusland. Hij moet onderhandelen met Duitschland en Oostenrijk. Vooral nadat de rooden met de contra-revolution- naire leiders Denikin, Koltschak en Judenitsch hebben afgerekend moet Polen het ontgelden. Trotski bereidt het offensief tegen Polen voor. „Het wezenlijke doel aldus Lipinski van de zen overval was duidelijk: Polen moest vernietigd worden opdat de Sovjets het door revolutionnaire gisting in beroering gebrachte Duitschland do hand zouden kunnen reiken en zoodoende het com munisme in Europa zouden kunnen verbreiden". De bolsjewistische opperbevelhebber formuleerde liet doel aldus: „Over het verslagen Polen is de weg tot den wereldbrand gebaand". Pilsudski was in deze worsteling tusschen onge lijke krachten Opperbevelhebber, maar één die de volle zwaarte van de verantwoordelijk- lieid op zich heeft genomen. Hij heeft g e w o n- ii en en Europa mag den grooten maarschalk voor die overwinning dankbaar wezen. Eens, lang geloden, vormde Polen de voorhoed© van het Christelijke Europa tegen de Aziatische horden, in later tijd heeft het het Christendom verdedigd tegen de Turken, na de wereldoorlog Poolsche boerenkinderen uit Lowicz redde het de Europeesche cultuur nog eens van de aanslag van de Oosteuropeesche barbaarsche mogendheid. Ziehier de ware beteekenis van Josef Pilsudski voor ons werelddeel. Wat Polen zelf betrof, heeft Pilsudski, nadat hij vrede had bevochten, zich gegeven aan opbouw en opvoeding. Opvoeder van het v o lk is hij geweest door huichelarij en haantjesjagerij, welke schaamteloos do Poolsche politiek behcerschten, te bestrijden. D e groote fout, waaraan Polen eenmaal onder ging, en die zijn nationale kracht nog steeds ver lamde, nl. deze. dat het partijbelang boven alles ging, heeft hij met kracht aangetast Hij deinsdo daarbij niet terug voor geweld, maar streefde zoolang mogelijk naar overreding. Want hij was van oordeel, dat de buitenlandsche vijand moet worden overwonnen, maar 't eigen volk moet worden overtuigd. Pilsudski, vader des vaderlands. L. Hoe moeten we vogels lokken Mevr. G. te Z. U vraagt mij een aardige, goed koop© manier om vogels te lokken in de onmid dellijke omgeving van uw huis, opdat uw zieke daardoor wat afleiding worde geschonken. Ik wil hierbij aannemen, dat het u niet te doen is om musschen en spreeuwen, die al dik genoeg aijn, maar om het meer éléganter en aristocrati- Scher vogelenheir als roodborstjes, meesjes e.d.g. 'Aan de buitenpost van uw raam (als het kan in het midden) bevestigt u een lat of wel gebogen stukje gaspijp en hangt daaraan een 57 cM. dik herkestammetje van een 25 cM. lengte. In die berkestam boort u een viertal gaten van 30 mM. doorsnede, maar niet tot het einde door. Voor elk gat wordt van onder een houten pen ingeslagen tot stoun dienend van de uit dat gat pikkende Vogeltjes. Neem nu een pannetje of blauw schaal tje, zet dit op een theelichtje na er wat vet in 'te hohben gedaan. Er valt altijd wel eens wat Vet in de keuken af, dat hiervoor te gebruiken Is. Ontbolster wat olienootjes, die gemakkelijk in twee helften vallen en roer die onder het gesmol ten vet. Giet dit half bekoeld in de gaten van het stammetje en hang dit op, zoodra het vet weer stijf geworden is. Men kan ook nog uit een zaad- handel „gemengd vogelzaad" er onder roeren. Het is alleraardigst om te zien, hoe snel die vaak zoo mooi gekleurde vogeltjes dat voederstammotje weten te vinden en er op los pikken. Toen het zoo heftig vroor, was er soms geen plaats meer onbozet en waren de gevulde gaten al heel snel leeg gegeten. Eens staken er twee tegelijk hun kop in het gat en konden niet zoo gauw terug. •Dat gaf een vermakelijk vleugelgeklepper. Ook is een typisch gezicht, als er een uit de lucht op eens op het dwarshoutje neerstrijkt, dat dan snel gaat ronddraaien en daardoor een smakelijk pik kend vogeltje er af laat tuimelen. Ook moet men het beleid van die diertjes bewonderen, hoe ze bij een aangeregen trosje olienootjes bij het naald- gaatje beginnen en dat gaatje zoo groot maken, dat zo het nootje er uit kunnen pikken. Huize Mooiland. G. K. A. NONHEBEIi Bezwaarschrift op rijm Vondel en de „doode hand" Evenals andere vereenigingen ontving de verccni- ging „Het Vondel-Museum" een aangifte-biljet voor de „Doodehand belasting". Bij de invulling van dit stuk, dat in elk geval aan de belasting* inspectie teruggezonden moest worden met op gave van de boiastbare rijkdommen, welke de ver- eeniging werd verondersteld te bezitten, voegde 'de secretaris, naar Dr J. F M. Sterck in het jaar verslag van het museum meedeelt, het volgende versje, waarin Vondel zelf spreekt: Beboet, verguisd, vervolgd werd ik van alle kantenj Voor Palamedes kreeg 'k driehonderd gulden straf; Gijsbrecht en Lucifer bedreigd door predikanten; Maria Stuarts boet' trof mij tot in haar graf. Wat wonderlijk gerucht klink nu door d' acthergolvcn! En kwetst mijn geestelijk oor met wereldlijk geluid? Herleeft weer dc oude Schout, die 6peurt en grijpt, als wolven, Die loeren op mijn vers, als waar 't een kostbre buit! Mijn poëzij geëerd, geborgen bij de schatten Door de eeuwen voortgebracht in Letteren en Kunst, Word weer belast, als waar ze in „Doode Hand'" te vatten, Terwijl ze bloeiend leeft in Neerlands hoogste gunst. Ay, Fiscus, tracht nu niet mijn edel dicht te treffen, Gelijk uw voorzaat deed van kunstgevoel gespeend, Mijn verzen blijven toch het Hollandsch hart verheffen: „Gij knaagt uw tanden stomp aan 't edelste gebeent!" /De gevreesde aanslag bleef achterwege.) DE KONING DER DIEREN IN EEN BOOZE BUI 91

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 16