STADSNIEUWS VRUDAG 19 FEBRUARI 1937 TWEEDE BI.AD PAG 6 Chr. Gezondheids- en Vacantie- kolonies Jaarverslag 1936 der aid. Leiden Aan het jaarverslag 1937 van de afdeeling Leiden (en omstreken) van de vereeniging voor Christ. Gezondheids- en Yacantiekolo- nies in Nederland is het volgende ontleend: De afdeeling Leiden zond in 1936 uit 60 kinderen (33 meisjes en 27 jon gens) met 2124 verpleegdagen. Hiervan werden 1533 verpl.dg. bekostigd door de afdeeling, 225 verpl.dg. door ouders van uitgezonden kinderen en 336 verpl.d. door verschillende fondsen, o.a. door het Ilse-fonds van de fabriek van de fa. Clos en Leembrugge, door een fonds van de Zilverfabriek te Voorschoten, door de t.b.c.-vereeniging te Ter Aar. door het t.b.c.-fonds „Draagt Elkanders Lasten" van het Chr. Nat Vakverbond, door het t.b.c.- fonds van den Centr. bond v. trans portarbeiders. door een fonds van den bond van arbeiders in het bakkersbe drijf enz., door een fonds van den bond van fabrieksarbeiders en door de Coöp. „Vooruit". Van dit. 60-tal kinderen waren -er 6 afkom stig uit omliggende gemeenten, nl. 4 kinde ren uit Oegstgeest, 1 kind uit Warmond en 1 Wind uit ter Aar. Subsidie voor uitgezonden kinderen werd ontvangen van de gemeenten Leiden Oeestgeest Het aantal uitgezonden kinderen m - was grooter dan in vorige jaren, maar het aantal aanvragen, waaraan door geldgebrek niet kon worden voldaan, was ook veel groo ter De afdeeling hoopt in dit jaar in de eer ste plaats deze kinderen uit te zenden. Daar mee is trouwens al een begin gemaakt. Want doordat de collecte, in October 1936 gehou den. meer opbracht dan geraamd was, kon den niet alle kinderen, waarvoor toen door de afdeeling plaats werd aangevraagd, nog geplaatst worden in de winterverpleging- 1936, zoodat een 6-tal kinderen werd opgeno men in de Januari-groep in 1937, in het ko loniehuis „Onze Woning" te Nunspeet. Het resultaat der uitzendingen is over 't algemeen goed. Vooral na ver loop van eenigen tijd is dikwijls een aanmerkelijke verbetering in den ge zondheidstoestand van het uitgezon den kind op te merken. In dezen moei lijken tijd is uitzending ook voor veel ouders een uitkomst, omdat het in d» meeste gevallen een prettige, practi- sche en doeltreffende verlichting van •hun zorgen is. Het bestuur der afdeeling stelt steeds de medewerking, die ook in 1936 van alle. kan ten werd ondervonden, zeer op prijs. En ze hoopt, terwille van het zwakke kind uit uf omgeving, dat die medewerking in wederom niet zal ontbreken. Een nieuw jaar met nieuwe zorgen! Wie helpt mee om deze te verlichten? Een gift, een contribu tie, hoe klein ook, is altijd welkom (secr. Witte Singel 65). Samenwerking maakt zeer veel mogelijk, ook in minder gunstige tijds omstandigheden. In de samenstelling van het bestuur kwam geen wijziging. Ten slotte nog een kort financieel over- Ontvangsten: saldo 1935 f 38.40; bijdragen van ouders \an uitgezonden kinderen f 291.25; bijdragen uit fondsen f 432.50/2, giften, contributies, verjaardagfonds, collec ten f 1270.37; prophylaxefonds f 115; diver sen f 129.96; subsidies f 615.75. Uitgaven: verpleeggelden 1936 f 2372.45: kosten collecte, bonnenverkoop en verjaar dagfonds f 93.31; vervoer, advertenties, porti enz. f 191.12; diversen f 32.67; saldo f203.69. Damclub Leiden Woensdag speelde D.C.L. III haar laatsten wedstrijd voor de 3e klasse L.D.D.B. tegen K.W.Z. II. Doordat K.W.Z. II deze wed strijd in een 12—8 overwinning wist te be ëindigen, is zij hiermede kampioen der le klasse. Het is nochtans een mooie presta tie van D.C.L. III dat zij ondanks het vele malen uitkomen met reserves nog een vrij [behoorlijke plaats inneemt. Hier volgt de gedetailleerde uitslag: D.C.L. III—K.W.Z. II 'A. Buurman—J. Haasnoot (res.) 1—1 W. Koetse—M. Zuiderduin J. van Wezel—N. Ouwehand M. Kruider—J. Pluimgraaf J. de Vink—C. v. d. Plas J. JansenL. Vlieland D. Ladan-r-C. v. d. Spek J. Boter—W. Berkhij I. Laterveer (res.)A. Rijsdam. ,W. Stavleu—J. Varkevisser KAMER VAN KOOPHANDEL VOOR RIJNLAND Wij li ging. 17 Febr. F. P. van Dijk. Leiden. Noordcinde 43/47. Galanterieën, por selein. manufacturen, pharmac. artikelen, enz. Bijv. uitgeoef. bedr.: grossierderij, agentuur-commissiehandel. 17 Febr B. Sprey, Kaashandel, Zwam- merdam Alphen a. 'd. Rijn, Lindehoven- straat. Kaashandel. De zaak is met ingang van 1 Aug. 1935 opgeheven. Do firma F Noordhoek 4 Zoon te Bodegraven, heeft met ingang van dien datum het recht gekregen voor bepaalde landen den handelsnaam B. Sprey,, Kaashandel, Zwammerdam, te voe ren. HIJ LEENDE BOEKEN EN VERKOCHT ZE Door de politie is aangehouden de 18- jarige A. B., die zich heeft schuldig gemaakt aan het te gelde maken van boeken, die hij in verschillende bibliotheken had ge leend. BURGERLIJKE STAND BEVALLEN: V G Ouwp-Rf k—v Kins z OVERLEDEN: N Maofleklnd zn. 11 mnd L Kooreman. onpeh vr., 54 J ONDERTROUWD: J v Tol 26 J. en W Setjn De werkloosheid De dagstaat van 20 Februari 1937 van den Gemeentelijken Dienst voor Sociale Za ken luidt als volgt: Bouwvakarbeiders: baggerlieden 3, behan gers 28, beton vlechters 24, betonwerkers 74, fundeeringwerkers 1, glazenmakers 2. gla- zenwasschers 12, granietwerkers 20, grond werkers 102, beiers 1, metselaars 162, opper lieden 123, schilders 233, sloopers 7, straat makers 8, hulp-straatmakers 14, stukadoors, witters 85, timmerlieden 323, uitvoerders 12. voegers 27, ongeschoolde bouwarbeiders 12. Totaal 1273. Fabrieksarbeiders: bleekers 20, lompensor teerders 12, vellenblooters 6, steenfabrieks arbeiders 119, zeepfabr. arbeiders 4, ong. fabrieksarbeiders 62. Totaal 223. Kantoorpersoneel: kantoorpersoneel reizigers, colporteurs 48, winkelbedienden 41, étaleurs 4, incasseerders 12, musici 6, onderwijzers 9, overheidspersoneel 12. ver plegers 4. Totaal 222. Hotcl-Café-Personeel: huispersoneel 9, keil ners 56, koks 10. Totaal 75. Houtbewerkers: beddentnakers 6, houtbe werkers 91, kistenmakers 6, kuipers 9, lijs tenmakers 4, mandenmakers 2, meubelstof feerders 19, meubelmakers 35, politoerders 3, ongesch. arbeiders 34. Totaal 209. Kleermakers: kleermakers 98, kappers 8. schoenmakers e.a. 15. Totaal 121. Land- en Tuinarbeiders: bloemisten 41 landarbeiders 26, tuinlieden 36, warmdfe- ziers 11, ongesch. landarb. 10. Totaal 124. Metaalbewerkers: bankwerkers 111. blik- bewerkers 29, burgersmeden 42, electriciens 59, gasfitters 12, gasmetermakers 4, instru mentmakers 2, isoleerders 11, kernmakers 3, kettingsmeden 24, klinkers 11, koperslagers 2, lab. bedienden 5, lasschers 7, loodgieters 56, maohinisten 19, metaalboorders 7. me taaldraaiers 9, metaalslijpers 3, metaalza gers 1, monteurs 22, pianostemmers 4, po lijsters 1, ponsers 5, rijwielherstellers 19, rijtuigschilders 3, scheepstimmerlieden 7, stokers 22, tegenhouders 19, verw. monteurs 19, voorslaanders 7, voorwanners 6, vulca- niseurs 1, vuurwerkers 7, wagenmakers 5. ijzerwerkers 57, zandspuiters 3. zandvormera 3, ongesch. arbeiders 39. Totaal 686. Sigarenmakers: sigarenmakers 21, sigaren sorteerders 1, sigarenstrippers 2. Totaal 24g. Technici, Opzichters: bedrijfsleiders 7, in genieurs 3, technikers 5, teekenaars, opz. 12. werkmeesters 15. Totaal 42. Textielarbeiders: hekelaars 7, kattoen- drukkers 24, kluwers e.a. 8, luikers 12, plaatsnijders e.a. 19, sehrobbelaars 1, spin ners 55, spoelers 3, staaldraaddraaiers 2, sterkers 2 strijkers 17, wevers 118, wolbewer kers 41, ongesch. textielarbeiders 63. To taal 374. Transportarbeiders: emballeurs 5. chauf feurs 148, exp. knechten 23, koetsiers 17, loonknechten 48. schippers 99, magazijn knechten 61, spoor- en trampersoneel 19, wa kers 5, transp.-arbeiders 67, losse arbeiders 541. Totaal 1-33. Typografen: boekbinders 39, boekdruk kers 16, fotografen 2, hulpvakarbeiders 6, letterzetters 24. steendrukkers 2. Totaal 89 Voedingsm. Arbeiders: bakkers 97, ove- nisten, slagers 59, suikerwerkers 21, wijn- kooperskn. 12, zoutzieders 4, -zuivelhereiderp 3, ongesch. arix fabr. 4S. Totaal 250. Vrouwen: apothekersass. 1, kapsters 5. naaisters (costuum) 23, strijksters 1, maa- sters 1, spinsters 1, kooksters 1, winkel juffrouwen 22, buffetjuffrouwen 1, serveer sters 3, linnenjuffrouwen 2, boekhoudsters 1, kantoorbedienden 18, verpleegsters 2, be drijfsleidsters 1, teekenaressen 1, onderwijze ressen 4. ass. en huishoudsters 15, diensabo- den (d. en d. en n.) 83, kinderjuffrouwen 6. werksters Si, fabr. arbeiders 56. Totaal 332. Alg. totaal 5055. 21 Februari 1936 4947. 21 Februari 1935 4535. Benevens 39 ged. werkloozen. Groentenkoopman vulde zijn voorraden aan Een jaar geëischt De koopman K., uit Leiden, stond voor de Haagsche Rechtbank terecht wegens diefstal, meermalen, gepleegd. Verd., die een groentehandel had, hield er een eigen methode van inkoopen op na. Hij wist via een belendend perceel in een groentehal te komen, waarvan de zoldering met hou ten planken afgedekt was. Na eenige van deze planken verwijderd te hebben, liet hij zich zakken en sleepte mee wat van zijn ading was. Daarna maakte hij het gat ..eer dicht, zoodat de eigenaar eenige malen moest constateeren dat er kisten met peren, reinetten en mandarijnen ver dwenen waren, zonder dat er ergens een spoor van braak te bekennen was. Het toeval wilde, dat K. bij zijn laatste bezoek wat overhaast te werk ging en toen de planken niet goed rangschikte, waar door de politie een spoor kreeg en ver dachte bij zijn eerstvolgend bezoek kon ar resteeren. K. zeide uit nood te hebben gehandeld, omdat hij te weinig steun kreeg. Het O.M. eischte wegens diefstal, meer malen gepleegd, een jaar gevangenisstraf Brandstichting en diefstal De 21-jarige dienstbode G. van M., uit Voorschoten, had zich voor twee feiten te verantwoorden. Op 12 November van het vorig jaar had zij uit wraak, omdat haar mevrouw aanmerking op haar werk maak te, op een achterkamer van de tweede étage van het perceel Heerensteeg 17 te Leiden drie dekens en twee lakens met een lucifer in brand gestoken. Men slaagde er in liet vuur te blusschen, zoodat de schade tot de in brand gestoken goederen beperkt bleef. Voorts heeft zij ten nadeele van een huis genoot tweemaal een portemnnnaie uit diens jaszak, welke op een kapstok op de eerste étage hing, ontvreemd. Eenmaal werd de portemonnaie door een schoor steenveger in de dakgoot gevonden. Verdachte bekende de feiten, doch be- ■eerde slechts eenmaal diefstal te hebben gepleegd. Het O.M., waargenomen door jhr. mr, an Asch van Wijck, wees op een omtrent, verdachte uitgebracht psychiatrisch rap port, dat haar als verminderd toereken baar schetste en in verband waarmede de officier aanleiding vond een gecombineer de straf van vier maanden onvoorwaardo lijk en acht maanden voorwaardelijk te eischen. De rechtbank zal 4 Maart uitspraak doen. DE GELOOFSGENEZINGEN VAN MÖTTLINGEN Belangwekkende rede van dr. P. Jasperse Gisteravond heeft de heer P. Jaspersen arts te dezer stede, voor de plaatselijke afdeeling van het Ned. Werkliedenver bond „Patrimonium" een rede gehouden over het belangwekkende onderwerp: „De geloofsgenezingen van Möttlingen". De bijeenkomst stond onder leiding van den vic-o-voorzitter, den heer H. C. de Jong, die in zijn openingswoord herinnerd^ aan de zeer ernstige ziekte van den voorzitter der afdeeling, den heer J. Slegtenhorst. Spr. heeft hem vóór de<ze vergadering bezocht. De .heer Slegtenhorst verzocht spr. aan do broeders zijn groeten over te brengen en hen te zeggen, dat hij wacht op zijn Vader. Moge God, al du» spr, aan onzen broe der een ruimen ingang schenken. Dr. Jasperse, daarna het woord ver krijgende, begon met er op te wijzen, dat de waarheid: Gehoorzaamheid is beter dan offerande, in de Schrift overal met ijzeren consequentie wordt doorgevoerd. Dit blijkt wel zeer duidelijk uit MattheiLs 7, waarin de Heiland zegt, dat niet een iegelijk, die tot Hem zegt: Heere, Heere, zal ingaan in het Koninkrijk der Hame ien maar die daar doet den wil Zijns Vaders, Die in de hemel-en is. Velen, zoo zegt Christus, zullen te dien dage tot Mij komen en tot Mij zeggen: Heere, Heere, hebben wij niert in Uwen Naam duivelen uitgeworpen en in Uwen Naam vele krachten gedaan? En dan zal ik tot Ken zeggen: Ik heb U nooit gekend Velen maken er bezwaar tegen om deze tekst ook op Möttlingen toe te passen, maar naar spr. meent .hebben wij ook hier den eisch dar gehoorzaamheid to vervullen om de geesten te beproeven of ze uit God zijn. Bij het bespreken van de Möttlingsche ge nezingen moeten wij niet uit het oog verlie zen, dat het doorsnee publiek en het Christelijk publiek maakt daar geen uitzon dering op, integendeel verbazend goedge- loovig is tegenover de meest vreemdsoorti ge therapie, vooral als daarbij ook nog een vroom praatje wordt gemaakt. De doorsnee- kek heeft een ontstellend gebrek aan critiek. Men vergeeet zoo vaak, dat het bereiktg re sultaat allerminst een bewijs geeft omtrent de juistheid van den gevolgden weg. Men kan over Sassenheim naar Voorschoten gaan, maar de goede weg is over de Vink. Het kan gebeuren, dat een heftige blinde- darmonsteking geneest met bed rust en een ijszak op de buik, maar daarom heeft men met deze methode no gniet den juisten weg gevolgd, als operatief ingrijpen het levens gevaar veel minder groot gemaakt had. Wat men van Möttlingen schrijft is in 't algemeen sympathiek. Men zegt: Jezus is er, er worden weer wonderen en krachten gedaan. Het is weer net als in Jezus' dagen. De vraag rijst: mag men de teekenen, die Jezus heeft gedaan Schablonenhaft toepas sen op .hetgeen in Möttlingen gebeurt? La ten we niet vergeten, dat de wonderen de wereld nog niet uit zijn. Onlangs heeft een Mohammedaan het is wetenschappelijk gecontroleerd over de vloer van een kuil geloopen, waarvan de temperatuur 427 gr. C. was, zonder dat zijn voeten, die geheel eeltvrij waren, het geringste spoor van brandwonden vertoonden .terwijl hij toch bij elke schrede vijf seconden met de voet op don grond bleef. Deze man geloofde in Mo hammed. Moeten we nu Mohammed volgen? Drie maatstaven Na eenige historische bijzonderheden over de reddingsark van vader Stanger te hebben medegedeeld, wees spr. er op, dat men in M. de vergeving der zonden als de eenige therapie tegen ziekte beschouwt. Het is toe te stemmen, dat ais de zonde niet ge komen was er ook geen ziekte zou zijn. Het is ook waar, dat in bepaalde gevallen vee- band gelegd kan worden tusschen zonde en een bepaalde ziekte. Bovendien is het juist, dat de vrede met God ook voor hjt lichamelijk wolzijn van den mensch van grooten zegen is. Maar wij mogen toch wat de Möttlnig- sche genezingen betreft den regel van de Schrift toepassen, dat men uit de vruch ten den boom kent. En dan kan M. er geen bezwaar tegen hebben, dat wij haar geloofsgenezingen gaan vergelijken met de wonderen van Christus, waar zij im mers zelf zegt, dat Jezus' dagen zijn te ruggekeerd. En dan moeten wij drie maatstaven toepassen: le. de genezing moet in korter tijd plaats vinden dan bij den aardschen geneesheer (bij Christus geschiedde zij in een punt des tijds), 2e de genezingen moeten radicaal zijn (Christus doet geen half werk) 3e. de gevolgde weg moet voor den patient het minste risico meebrengen (bij Christus wa svan eenig risico geen sprake). Met deze maatstaven toetste spr. vervol gens twee bekende gevallen van Möttling sche genezingen, die hij ontleend had aan de propaganda-literatuur van M. zelf, n.l. t geval van mevr. Wirth en het geval van broeder Geiger. Met een keur van medische argumenten ook voor den leek overigens zeer begrijpelijk toonde spr. aan dat z.i. de genezingen niet aan de drie gestelde eischen voldeden en zeker niet aan do eischen dat de genezing werd bewerkstel ligd binnen den termijn, die de geneesheer daarvoor noodip zou hebben geiha-d en dat de genezing het minste risico voor den patien meebracht. Vgn het geval Geiger zei spr.. dat wanneer hier van een wonder gespro ken kan word-on, dit wonder daarin be staat, dat Geiger er nog zoo goed is afge komen. Ook op grond van enkele andere ge vallen kwam spr. tot de conclusie dat het geen in Möttlingen gebeurt berust op krachten der natuur, op de eindige Krachten van den mcnschelijken geest, die zijn feilen heeft. Er volgcT-e op deze lezing een geanimeerde bespreking, waarbii de dokter natuurlijk moest zeggen „wat hij nu daar en daar van dacht" aan welke verzoeken de dokter zoo eocd mnpelijk voldood, hoewel hij natuur lijk niet staande de vergadering allerlei diagnosen stellen kon. UIT DEN OMTREK ALPHEN a.d. RIJN NED. CHR. MIDDENSTANDS VEREEN. Jaarvergadering In het Vereenigingsgebouw hield boven genoemde vereeniging (afd. Alphen) haar 3de jaarvergadering, die uitstekend was be zocht. De voorzitter, de heer C. A. Bos, opende op gebruikelijke wijze. In zijn welkomst woord betrok hij in het bijzonder den heer Mr van Wolferen, directeur van het Clir. Middenstandskantoor. In zijn overzicht zeide spr. dat de wenseh van verleden jaar. dat er verbetering in mocht treden in de economische toestand, helaas nog niet in vervulling is gegaan. Wel is er in verschillende deelen van ons land eenige opleving te constateeren. vooral in de omtrek van Rotterdam. Mocht de ver betering doorzetten dan zal liet toch een lange, weg zijn. die naar algeheel herstel voert. Vooral voor den Chr. middenstander, die eerlijk is in zijn zaken, is het leven moeilijk. Echter is het. hun belijden, dat God alle wegen leidt, en met hol. oog naar bo ven gericht, is hun he.de: „Onze verwach ting is van U, o Godl" Het jaarverslag van den secretaris, den heer Van Galen, sprak van zeer veel moei lijkheden voor den middenstand. Land- er tuinbouw, industrie, anders winstgevend. moPfen nu gesteund. Dit alles drukt op den middenstand. Gelukkig doet de Regeering al haar best die druk te verlichten, o.a. door uitvaardiging van do Warenwet, Vestigings wet. enz. Over het jaar dat ging blbef het ledental stationnair: 70 a 75. Een contactcommissie tusschen de drie plaatselijke Middenstands bonden werd ingesteld. De Mica gaf voor het eerst voor de vereeniging eenige winst. De penningmeester. de heer M. Voskui len, deelde mede dat de inkomsten over 1936 bedroegen f 327.09 en de uitgaven f 295.97. zoodat op 31 Dec. 1936 de vereeni ging een klein batig saldo had. De aftredende bestuursleden, de heeren Van Galen en Goezee, werden herkozen. De heer Boot uit Nieuw-Vennep vroolijkt- deze avond die keurig geslaagd kan gp- noemd worden ,op uitstekende wijze met declamatie op. AANRIJDINGEN Gistermorgen werd de 15-jarige I., toen hij in de Hoofdstraat van achter een vc hem rijdende auto met zijn rijwiel kwam, grepen door een juist passeerende autobus van de. N.V. Moda. De jongeman bekwam hierbij eenige gelukkig niet ernstige won den. Na door Dr. v. W. te zijn verbonden kon hij naar huis worden vervoerd. In da Julianastraat werd de auto van „Het I.andbouwhuis", die daar stond te laden, aangereden door een auto uit Zeist. Beide wagens werden licht beschadigd. Da schade werd onderling geregeld. VERGADERING A.R. KIESVEREEN. Do A. R. Kiesvereeniging „Nederland en Oranje" kwam in „Concordia" in vergade ring bijeen. De voorzitter, de heer W. J. v. d. Brink, opende op gebruikelijke wijze en heette vervolgens allen welkom, speciaal het nieu we bestuurslid, den heer B. F. G. Spor- mann. Hierna deelde hij mede, dat de in leider, de heer J. Wijbenga, die het onder werp „De Bijbel op de openbare school" zou -behandelen, ook nu nog niet door onge steldheid aanwezig kon zijn. Hierna werden de notulen gelezen. Ver volgens werd het mooie succes gemeld van de collecte, waar we deze week reeds me- dedceling van gaven, om een bestaande schuld weg te werken. Daar er nog een bestuursvacature was door het bedanken voor zijn benoeming bestuurslid van den heer J. W. Hoorncn- lxirg, moest hierna weer worden gestemd. Op voorstel van den heer J. Overduin werd besloten dhr. E. v. d. Pol tot na de ver kiezing van leden der Tweede Kamer zijn secretaris-functie te doen houden en dan 'n nieuw bestuurslid te kiezen. Hierna werd gestemd over de volgorde voor de candidatenlijst voor leden van de Tweede Kamer. Na de rondvraag werd de ergadering door den heer v. d. Pol sloten. WAT ZATERDAG GESPEELD WORDT A.R.C. 1 speelt de zwaarste uitwedstrijd an liet seizoen tegen Quick Boys 1 te Kat wijk.$>Wij zijn benieuwd naar 't resultaat.. A.R.C. 2 speelt te Leiden voor de beleer tegen L.D.W.S. 3. A.R.C. 4 ontvangt op het terrein aan de Steenstraat haar felste concurrent voor de bovenste plaats Sleutels 2 uit Leiden, ter wijl de A-adsp. Rouwkoop uit Voorschoten op bezoek krijgen. ERNSTIG ONGELUK Mej. W., werkzaam bij uo iirma O. en Zn., had op weg naar haar kantoor het ongeluk met haar fiets te vallen, doordat een bal tusschen haar spaken vloog. Mej. W. be kwam een hersenschudding en eon kaak- fractuur. Dr. H. verleende eerste hulp. HAZERSWOUDE BEGRAFENIS A. RIJKAART Onder zeer vele blijken van belangstel ling werd Donderdagmorgen het stoffelijk overschot van wijlen den heer A. Rijkaart, in leven lange jaren lid van het bestuur van liet Waterschap Polder Rietveld aan den schoot der aarde toevertrouwd. Onder de aanwezigen bevond zich het geheele be stuur van genoemden polder. Eerst werd het woord gevoerd door den plaatselijken predikant der Ned. Herv. Kerk, Ds. P. L. Kiehlt die wees op de ver gankelijkheid van het leven, maar ook heenwoes naar den Verlosser der zonden, voor allen die door Gods genade tot Hem de toevlucht nemen. Daarop werd het woord gevoerd door den heer G. van Dorp, voorzitter van den Rietveldschen polder, die den overledene schetste als een man in stilte zijn weg ging, die echter zeer accuraat was en wiens adviezen altijd wer den gewaardeerd en op hoogen prijs wer den gesteld. De heer G. Rijkaart sprak een woord van dank voor de groote belangstel ling aan zijn overleden broeder bewezen. LEZING Ds. L. J. S. CROUZAS Op uitnoodiging van de Chr. Jongelings- verceniging ,Eere zij God", trad gisteren avond in het lokaal Salvatori voor haar op Ds. L. J. S. Crouzas, van 's-Graveland, met als onderwerp: „Daniël en zijn vrienden". Spr. bepaalde'de aanwezigen bij het gevaar van de wereldsche omgeving, waaraan Daniël en zijn vrienden bloot stonden aan 'l wufte hof van Babilonië. Hoe jong ook, zij schaamden zich echter niet voor hun geloof uit te komen en de God hunner vaderen voor de wereld te belijden met groote stand vastigheid als ook hun God. Ook onze tijd s niet minder gevaarvol wegens de vele erleidingen die onze jonge menschen over al omringen, daar Satan r steeds op uit is zijn netten te spannen om hen van den( FRIESLAND-HOLLAND BANK N.V AMSTERDAM 4/2%SCHULDBR IEVEN a lOO in coupures van 10 00.500.— en 100.— Beursnoteerlng is aangevraagd. weg die naar Gods Woord is, af te voeren. Met groote ernst wees Spr. op de gevaren die in deze het jonge leven bedreigen, en spoorde aan vrijmoedig uit te komen voor het geloof, en het beginsel in de kracht Gods uit te dragen en op te komen voor de eere Gods op elk terrein des levens. De boeiende en leerzame lezing werd met stil le aandacht door de vele aanwezigen ge volgd. Nadat gezongen was Psalm 92 7 ging Spr. voor in dankgebed. ZUSTERCOMITE GEREF. KERK Door het Zuster-Comité van de Gere'f. Kerk zal vanavond half acht in het gebouw achter de Geref. Kerk een ledenvergadering worden gehouden, waarbij door secretares se en penningmees-teresse jaarverslag zal worden uitgebracht. Trouwe opkomst der leden wordt verzocht» tilLLEUOM „ASAF" Naar wij Mrnemen hoopt de Chr. Gem. Zangver. „Asaf" op Donderdag 25 Febr. a.s. een concert te geven in de Concertzaal van Hotel „Flora". Hieraan zullen medewerking verleenen, mej. Rie de Geus, sopraan; Kees Smulders, tenor; Jo Vrolijk, bariton; Wim van Hoek, fluit; aan den vleugel: Math. Ken)emans; en het bekende Baoh-orkest der Bethlehem-kerk te 's-Gravenihage. Op het progra-m staan drie groote koor- wenken, waaronder ook het eerste ceel uit het Oratorium „Die Söhöpfung" van Jos. Hay dn. Voorts vermeldt het programma een Concert, voor piano en orkest van J. S. Bach. Wij mee-nen te weten, dat dit de eerste maal is dat een dergelijk nummer in Hille- gom wordt uitgevoerd, en het zal zeker velen er toe brengen naar dit concert te gaan luis teren. Het geheel staat onder leading van beken-den dirigent Alex Schellevis, die hier mee zijn eerste concert als dirigent van „Asaf" geeft. Gezien de reputatie van den heer Sohel- levis en van „Asaf" verwachten wij dan ook -dat er veel belangstelling voor dit concert zal -bestaan, temeer daar de entree-prijzen zeer laag zijn gesteld. Wij kunnen dit concert warm aanbevelen. CHRISTELIJKE BESTURENBOND De Ghr. Besturenbond houdt Dinsdag a.s., -half acht zijn jaarvergadering in Patrimo nium. Als spreker zal dien avond optreden de heer W. Kok, bestuurder in algemeene dienst van het C.N.V. KATWIJK Er wordt geen loopje ook genomen met de verordening doch de politie kan toch niet optreden als censos mores. Do Minister heeft schijnbaar de verordening goed ge acht. Men mag ook niet geheel op de Over heid steunen. De politie kan geen zedigheids politie spelen. Het toezicht moet eerst uit gaan- van de ouders, van het gezin, van de kei*k. De politie kan op zichzelf dit kwaad niet beteugelen. Op art. 9 zijn 22 processzn- verbaal gemaakt, Spr. geeft de verzekering dat er nog strenger op gelet zal worden. Van verschillende kanten is aan spr. ge vraagd of het hier dan zoon bende is. Het is op andere plaatsen veel erger. De heer v. Tongeren zegt op andere plaatsen walgelijke tooneelen gezien lo hebben. De goede moeten met de kwade lij den. Men permitteert zich veel wat men thuis niet durft doen. Men moet zorgen voor de badplaats en voorkomen dat men zegt: in Katwijk kan je ook al niet met je gezin heen. De heer B. v. d. Bent ziegt het te betreu ren dat men hot kwaad van andere plaat sen als reclame gebruikt voor eigen home. Men verwijt anideren dat het een janboel is om eigen kwaad goed te praten. De heer v. d. Zwan vraagt strengere bepalingen als deze .verordening er z.g.n. in voorziet. De heer v. R ij s wenscht er rekening mee te houden dat hot strandleven anders is dan in de Zondagsschool of in de kerk. De heer Grambergen v.egt niet ge weten te hebben dat 22 processen-verbaal gemaakt zijn. Met een toegezegde scherpere controle door de politie zal spr. genoegen nemen. De adressen worden voor keniüs govi-ng aangenomen. Punt 2, benoem in|g van leden der commis sie tot wering van schoolverzuim. Voor Katwijk aan Zee worden gekozen de aftre dende- heeren P. ya-n der Laan, J. Holtrust, D. Parlevliet. Y. Verdoes en in de vacature J. Kraal, de heer W. Panman; voor Katwijk aan den Rijn de aftredende heeren J. H,ueting, D. v. Rlessen, Joh. Korpelshoek, Jac. Meijer en P. H. Castenmiller. Punt 3, benoeming van leden der com missie van toezicht op de bewaarscholen In de vacature Mevr. Visscher-Verdam wordt de aftredende gekozen. In de vacature Mevr. Meijer-Mulder (die zich niet herkiej baar stelde) werd gekozen Mevr. J. War- molts-Plomp. Punt 4, benoeming leden stembureaus. In de stembureaux zijn door vertrek 3 vaca tures ontstaan. B. en W. stellen in deze vacatures voor te benoemen: In stem- district III in de vacature P. W. Blaas, den heer J. G. Schoneveld. In stemdistriot X in de vacature M. v. d. Bemit, den heer C. van Rijs. In de vacature N. Taat, den heer H. de Graaf. Aldus wordt besloten. Punt 5, voorstel tot onderhan-dsche ver huring van land aan J. Meiier. Dit betr 'ft een stukje grond van plm. 220 c.A. hetwelk B. en W. onderhandscn wenschen te verhu ren tegen f 6.75 per jaar. Besloten. Punt 6, behelst een verzoek van den heer R.Trousselot om de afsluiting aan de Noord Boulevard plm. 1.50 M. zuidwaarts te doen verplaatsen. Onder enkele voorwaarden wordt de toestemming hiervoor gegeven. Tegen verklaarden zich de heeren M. v. d. Marei, C. v. Rijs, M. van 't Wout en J. Schoneveld. Punt 7, is een voorstel van B. en- W. om den leerling-schrijfster bij den dienst der Gemeentewerken, mej. A. Gesi-nk te bevor deren tot schrijfster en mitsdien het salaris (e brengen op f 550 tot f 800. Een lange discussie over dit punt tot het na herhalin gen in de discussies met 214 stemmen werd aangenomen. Te-gen de heeren P. Guyt M. v. d. Marei. Vo'igt punt 8, voorst-el tot vaststelling van het voorschot op de vergoeding ingevolge art. 101 der L.O. wet aan Bijzondere Scho 1-en. Het gemiddeld bedrag per leerling voor het gewoon Lager Onderwijs moet worden bepaald op f 9.98 per leerling, voor het Uitgebreid Lager Onderwijs op f 1829, wordt resp. f 7.98 em f 14.63 als zijnde S0 pet. als voorschot. Goedgekeurd. Punt 9 is een prae-advies op het verzoek RADIO DISTRIBUTIE VRIJDAG 19 FEBRUARI Programma 3: 8.00 Keulen; 12.05 Parijs Radio 13.05 Brussel VI; 15.35 Deutschl-sender; 16.20 Parijs R; 17.20 Keulen: 19.05 Brussel VI; 19.20 Droitwich; 21.40 Weenon; 22.50 Berlijn; 23.20 Parijs Radio Programma 4: 8.00 Brussel VI: 9.20 Gri muziek; 10 35 Londen Reg; 12.50 Droitwich; 14.25 Lond enReg;15.55 Droitwich; 13.2o GRD; 22.30 Droitwich ZATERDAG 20 FEBRUARI Programma 3: 8.00 Keulen; 9.50 ParUs Rj 13.05 Brussel VI; 13.35' Keulen; 14.35 Brussel Fr 15.20 Keulen; 17.20 Brussel VI; IS.35 Brussel Fr p-l.m 19 30 Keulen; 21.20 Boedapest of dlv.; 23.25 Erussfel Fr. Programma 4: 8.00 Brussel VI; 10.35 London Reg; 11.20 Droitwich; 16.20 Londen Reg; 16.50 Droitwich; 18.20 Dlvorsen; 18.50 Parijs R; 19.05 Droitwich; 22.45 London Reg. H0LLANDSCHE AO 1014*7 SOCIËTEIT A lOUl Heerengracht 475 - Amsterdam C Vraagt tarieven voor LEVENSVERZEKERING LIJFRENTEN PENSIOENEN van het bestuur der Chr. Opleidingsschool om medewerking als bedoeld in art. 72 der L.O.-wet 1920 voor het aanschaffen van leer middelen. Aan de in de wet omschreven eischen is voldaan, de Inspecteur van het Onderwijs heeft geen bedenkingen, weshalv® B. en W. voorstellen aan -het verzoek te voldoen. Besloten. Dan is aan de orde punt 10, een voorstel tot het verleenen van een crediet ten bei hoeve van het toekennen van voorschotten aan „Kleine zelfstandigen". B. en W. zeggen zich te hebben verstaan met de commissie van tuinbOuwdeskumdi<{ gen uit den Raad, waarbij gebleken is dat meerdere kleine tuinders zich zonder eenige' hulp van- Overheidswege nog bezwaarlijk- kunnen handhaven. B. en W. adviseert daarom den Raad hen te machtigen aan de daarvoor in aanmerking komende „kleine zelfstandigen" een crediet te verstrekken zijnde 10 pet. van het in 1936 geveilde be drag. F.r zal ongeveer f 4000 noodig zijn. De algeheele a-flossing zal voor 1 Nov. 19J7 moeten plaats hebben-. Is zulks geschied dar zal het renteloos zijn. Bij latere betaling zal echter over den geheelen looptijd een rente van 5 pcL verschuldigd zijn. De tuin] ders zullen zioh moeten verbinden al hun producten te veilen, en -toe-Staan dat ten bo« hoeve der gemeente ten minste 15 pet. van het bruto geveilde bedrag zal worden in« gehouden ter aflossing van het voorschot. De heer M. v. d. Marei vraagt of, nul „Bloemenlust" het achterstallige betaald1 heeft oolc deze menschen weer ra aanmerV king kunnen komen. De Voorzitter zegt dat „Bloemenlust" to Rij-nsburg wel betaalde doch niet de proces kosten. Als dit betaalld is kan een voorstei gedaan worden. Punt 11. Voorstel tot inbrengen van grond in het Grondbedrijf. Bij Raadsbesluit van 29 Oct 1936 werd besloten een perceel grond aan -te koopen van de Leidsche Duin water Maatschappij. Deze transactie heeft intusschen plaats gehad. B. en W. stellen thans voor deze gronden onder beheer van het Grondbedrijf te brengen. De Raad heeft hiertegen geen bezwaar. Punt 12. Voorstel tot wijziging van de Begrooting van het Grondbedrijf voor 1937, Dit naar aanleiding van het besluit ntn treffende het vorig punit. Punt 13 is een voorstel van B. en W. tot! het bouwen van- een koelhuis ten dien j te der reederijb-edrijven. B. en W. mot.ivecren' dit voorstei als volgt: door de commissie voor de bedrijven werd aan B. en W. aangeboden een door haar ondersteund voorstel van het lid, dom heer D. E. F. Meerburg, en den directeur der Bedrijven, den he#- E. A. van Daalen, met (betrekking tot den bouw van een koci-< huis voor haring te Katwijk aan Zee. De kennisneming van dit voorstel heeft B. en W. tot de overtuiging gebracht, dit de uitvoering van dit plan aanbeveling j verdient. Een- eindelooz© discussie heeft over dit punt plaats waarbij bleek dat alle Raads- leden de wenschelijkheid gevoelen van een koelhuis ter plaatse. Sommige raads leden wenseh ten ecliter meerdere zekerheid Van de zijde van B. en W. werd o.m. door Wethouder Veltkamp de zaak nog uitvoe rig toegelicht Een vraag of het koelhuis ook benut zal kunnen worden voor andero doeleinden, b.v. voor koelen van fruit moest ontkennend beantwoord worden. Deze producten hebben een andere- koeling nuo- dig. Bij eventueele uitbreiding is het echter niet ge-heel uitgesloten. Wethouder Velt- kamp merkte nog op dat dit bedrag slechts tot en met vandaag bestendigd kon worden. Dit in verband met wijziging der materiaal prijzen. Dit noemden andere Raadsleden-, „het mes op de keel zeit.ten". Ten slotte werd het voorstel aangenom-en met 15 tegen 1 stem, die van den heer C. v. Rijs. Met goedkeuring van den Raad was de agenda nog toegevoegd een verzoek den heer v. Rijs om te behandelen de: vraag of het juist was dat in Jan. IJ. do' steuntrekkers verplicht waren zich aan le' sluiten bij „Ziekenverpleging" en dokters fonds. Zoo ja, of B. en W. dan toezegging- konden doen van toeslag op deze contribu tie. B. en W. moesten deze vraag ontken nend beantwoorden, toeslag werd en wordt niet gegeven. De heer v. Rijs en later v>k de heer Kulk, teekenden de toestand bij ver schillende gezinnen. B. en W. stellen 'b betaling verplichtend dus zij-n B. en W. moreel verplicht volgens spr. ook toeslag te geven. Spr. zal een voorstel in dien gecv» inzenden waarin o.m. gevraagd wordt dat de gemeente niet 1/3 doch 2/3 zal betabn. De voorzitter zegt dat 't den Raad bekend moet zijn dat de steunnormen in Sept. met f 1 zij-n verhoogd doch dat men ook toen de verplichting kreeg zich te verzekeren. De heer v. d. Zwan zegt het jammer te vin-den dat de heer v. Rijs nog wel eens komt met het woord „consciëntieus", doch dat hij ten opzichte hiervan niet altijd met de gezindheid van anderen rekening houdt. Spr. heeft ook gehoord van moeilijkheden doch als men niet gen.-gen zou zijn de re geling na te komen zullen R en W. het wel inhouden. (Interrupties van de zijde der S. D. A. P. en C. D. U.: is dat Christelijk? Mis dadigers, roept de heer Schoneveld, C.D.U.)| De heer Schoneveld wordt door den voorzit-

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 6