Jlktwm jCriïtsrijr (üournnt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken vrijdag 19 februari 1937 De Rijkssteunregeling voor Werkloozen fr abonnementsprijs: Pet kwartaal in Leiden en in plaatsen waai een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending430 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/i ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar NO. 6016 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 abbrrtmtieprijjtn: Van I tot 5 regels 1.17 Elke regel meer 0.227* Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 EJke regel meer 0-45 Voor liet bevragen aan 't bureau V wordt berekend 0.10 17e Jaargang Het verband met Armenzorg en Maatschappelijk Hulpbetoon Toen wij van V.U.G.A. te Arnhem tweede veelvermeerderde druk van „De Rijkssteunregeling -voor Werkloozen ont vingen, bewerkt door S. C. de Haas van Dorsser, directeur van Maatschappelijk Hulpbetoon te Haarlem, met medewerking van A. Jongbloed, hoofdcommies bij die Dienst; was onze eerste gedachte: het is wel droevig, dat van zoo'n werk in be trekkelijk korte tijd een herdruk moet ver schijnen. En toen wij het boek opensloegen, lazen we, dat Minister Slingenberg in een aanbevelend woord precies hetzelfde zei. Hij voegde er terecht aan toe, dat een ver meerderde druk noodzakelijk is. Immers, het terrein is zoo uitgebreid en de wijzigin gen zijn zoo vele, dat de toelichting ook tel kens verandering moet ondergaan. Het was een eigenaardige samenloop omstandigheid, dat wij naar de oplossing van een probleem zochten met de behande ling waarvan de schrijvers hun beschou wingen openen: „Steunregeling en Armen wet"; al wordt het onderwerp, dat ons bezig hield, pas later behandeld. De kwestie, waar het om ging, was kort gezegd deze: In een gemeenteraad vroegen B. en W. machtiging om de maxima te bepalen van de uitkeeringen, welke door Maatschappe lijk Hulpbetoon' (M.H.) zullen worden ver leend. De wethouder voor Sociale Zaken bepleitte de noodzakelijkheid hiervan, o.a. met een beroep op het feit, dat de Regee ring verband legt tusschen de steun welke M.H. geeft en de uitkeeringen, welke op grond van de Steunregeling voor werkloo zen worden verstrekt In de .practijk zou dat hierop neerkomen, dat de steun van M.H. zeker niet mag uit gaan boven de uitkeering overeenkomstig de regeling voor werlcloozen. Een der raadsleden, die blijkbaar van deze materie meer dan gewone studie had gemaakt, betwistte zoowel het recht van B. en W. als het argument. Wat het eerste be treft, merkte hij op, dat op deze wijze aan het autonome karakter van het be stuur van M.H. geweld wordt aangedaan, terwijl het ook in strijd is met het mooie grondbeginsel der Armenwet, welke indi- vidueele behandeling voorschrijft; en wat de argumentatie aangaat beriep hij zich op de circulaire van den Minister, waarbij deze zich voor eenige jaren bereid had verklaard de gemeente subsidie te verleenen, mits deze laatste zich aan eenige voorwaarden onderwierp. Het slot van deze algemeene circulaire, welke voor ongeveer vijf jaar aan de ge meenten verzonden werd, luidde aldus: Ga ik er dan ook toe over uw gemeen te subsidie te verleenen, dan geschiedt dit onder de nadrukkelijke voorwaarde, dat er voortaan tusschen uw gemeente en mijn departement een nauw contact moet bestaan, ta.v. alles wat de werkloozen- zorg in de breede zin van het woord ik doel dus hier minst op voorzieningen, wel ke door aan U rekenplich- tige corporaties, zooals Bur gerlijke Armbesturen, Dien sten voorM. H. enz. wordenge- troffen betreft. Uw college dient zich daarom, alvorens lk. mijn definitieve toezegging doe, schrif telijk tegenover mij te verbinden, geen enkele maatregel als hierbedoeld in te voeren, voordat U zich er van overtuigd heeft, hoe de regeering tegenover de te nemen voorziening staat Bestaat er bij de regeering tegenover het voorgestelde plan bedenking, dan reken ik erop, dat niet tot invoering er van wordt overgegaan ,ook niet door corporaties als h i e r v o re n ge noemd. het Wij hebben een tusschenzin onderstreept. Want volgens het krantenverslag was dit „des Pudels Kern". Het raadslid bleek n.l. van meening, dat de Minister wilde zeggen: „ik doel hier volstrekt niet op de uitkeerin gen van het Armbestuur, enz. Die vallen geheel buiten mijn beoordeeling". Dit kon ook moeilijk anders, betoogde het raadslid ongeveer; want het Armbestuur is auto noom, wat de steunnorm betreft en dus, zoo was zijn logische conclusie: B. en W. leg- ten onrechte verband tusschen de uit keeringen op grond van de Steunregeling en jdie van M.H. Die conclusie was logisch, zeiden wij; en (de taalkundige verklaring van de tussohen- E izin was ook aannemelijk. Wij lazen in het lj vers lag dan ook niet, dat iemand er aan- Tinerking op maakte. Alleen maar: bedoelde °Puitdrukking heeft in het spraakgebruik zijn oorspronkelijke beteekenis verloren en een tegenovergestelde gekregen. Dit komt trouwens overeen met de bedoeling van den Minister, zooals de „wetgeleerden" Van Hoeven en Schouten in hun commentaar (De Steunverleening aan werklooze arbei ders Tweede druk, N. Samsom) zeggen op ilz. 96: Bestaat tegenover het voorgestelde plan (wijziging in de steunregeling) beden king bij de Regeering. dan rekent zij er op. dat niet tot invoering wordt overge gaan, ook niet door aan het gemeentebe- I. stuur rekenplichtige corporaties, zooals het Armbestuur, Diensten van Maat schappelijk Hulpbetoon e.d. De Regeering legde dus wel zeer nadruk kelijk verband tusschen steunregeling an Armbestuur of M.H. Maar toch had het raadslid niet geheel ongelijk, want van lieverlede zag men in, dat de Minister luj het stellen dezer voorwaarden zijn be voegdheid overschreden en de Armenwet overtreden had. Vandaar dat over deze voorwaarden voor sulisidieering op 27 Juni 1935 een nieuw K.B. verscheen, waarin on der a. gezegd wordt, dat de gemeenten zich geheel gedragen naar de algemeene voorschriften, door onzen Minister van Sociale Zaken gesteld of nog te stellen ten aanzien van steunverleening en werkverschaffing, de desbetreffende ad ministratie en de controle op de werk loozen daaronder begrepen. Door de wijziging, aldus schrijven De Haas van Dorsser en Jongbloed op biz. 23 van hun nu verschenen werk, na een eenigs- zins onduidelijke passage, „is tegemoet ge komen aan de bezwaren, die door meerde ren werden gemaakt tegen aantasting van de autonome bevoegdheid van de organen voor de burgerlijke armenzorg". Maar zij voegen eraan toe; Onafhankelijk hiervan blijft het ge wenscht, dat er een juiste verhouding zij tusschen de uitkeeringen aan behoefti- gen krachtens de Armenwet en met na me verdient het aanbeveling maatrege len te treffen, dat zij, die om een of an dere reden door eigen toedoen van de steunregeling fijn uitgesloten, van het orgaan voor armenzorg geen hoogere uit keering ontvangen dan het bedrag, dat zij krachtens de steunregeling zouden ontvangen, indien zij daarvan niet waren uitgesloten". Wij meenen met dit voorbeeld uit de praktijk te heben aangetoond, dat een tel kens herziene toelichting op de Steunrege ling dringend noodzakelijk is; ten eerste om duistere ministerieele cir culaires toe te lichten; ten tweede en vooral, omdat er telkens wijzigingen worden aangebracht in deze ingewikkelde materie; veranderingen, wel ke alleen praktische deskundigen behoorlijk kunnen verklaren. Koninklijke Familie te Zeil am See De Prins op de skies Het Prinselijk paar eeft gistermor gen op het kasteel Mittersill te Zeil am See vertoefd en daarna met de ka belbaan een tocht gemaakt naar de Schmittenhöhe. Z. K. H. Prins Bern- hard daalde tweemaal op de skies de Schmittenhöhe af, terwijl H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana rodelden. Des avonds organiseerden de inwo ners van Mittersill ter eere van de hooge gasten een schitterenden op tocht. Dr. A. LOUDON WORDT GEZANT TE BERN Naar wij vernemen is binnenkort de benoeming te verwachten van dr. A. Loudon tot Hr. Ms. gezant te Bern. De nieuw-benoemde gezant te Bern, Dr. A. Loudon is op 5 Juni 1892 in Den Haag ren. Hij studeerde aan de Leidsche Universiteit in de rechten en trad na de diplomatieke examens te hebben afgelegd, in Juni 1920 in diplomatieken dienst. Als gezantschap-attaché was hij aan de legatie te Londen en later als gezantschaps-secre- taris aan het 2de klasse gezantschap te Buenos Aires verbonden. Ook van de legatie te Washington maakte Dr. Loudon deel uit. Bij K.B. van 17 Juni 1926 werd hij be noemd tot gezantschapssecretaris eerste se. Na een iaar verlof buiten bezwaar van 's Lands schatkist te hebben genoten, werd hij bij de legatie te Madria aangesteld. Zijn benoeming tot gezantschapsraad volgde in Mei 1932. In hetzelfde jaar benoemde de regeering Dr. Loudon tot tijdelijk zaakge lastigde te Lissabon, en met ingang van 20 November 1934 verleenden zij hem den per soonlijken titel van buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister. Dr. Loudon is officier in de orde van Oranje-Naesau, ridder in de Nederlandsche Leeuw en drager van verschillende buiten- landsche ordeteekenen. Burgemeester J. J. G. Boot Installatie te Wif Naar wij verne men zal de instal latie van den heer J. J. G. B o o t, als burgemeester der gemeente Wisch, plaats hebben op Dinsdag 2 Maait -nam. 2 uur. De bev'olking van Wisch be reidt zich voor om den nieuwen burgemeester op waardige wijze te ointvangem AFKOOP VAN TOLLEN Hoeveel besteedde het Rijk sinds 1927 voor dit doel D automatische beveiligings installatie bij Steenwijk Verschenen is het Voorloopig Verslag van de Eerste Kamer over de begroo ting van het Verkeensfonds voor 1937. Gevraagd werd o.m., hoeveel het rijk sedert 1927 ten koste heeft gelegd aan afkoop van tollen, alsook of gegevens beschikbaar zijn, waaruit men kan op maken, hoeveel het automobiel- en hoeveel het rij wiel verkeer jaarlijks aan tolgelden opbrengt. Vele led n zouden de onderscheidene, op het automobiel-verkeer drukkende, belas tingen gaarne vervangen zien door een, zi] het dan belangrijk verhoogde, benzinebelas ting, aangevuld met een heffing op ruwe olie. Vele leden brachten den Minister hulde voor hetgeen hij tot stand heeft gebraoht ter bevordering van de veiligheid van het ver keer op de wegen. Zeer vele leden vestigden de aandacht op het groote aantal verkeersongevallen ter oorzake van het gebruik, door chauffeurs, van alcohol en op de groote moeilijkheid, zulks te const at eeren. Naar aanleiding hier van drongen zij aan op het nemen van wet telijke maatregelen tot keering van dat euvel. Eenige leden zouden gaarne verne men, of de automatische beveiligings- mrichting, waarmede bij Steenwijk de proef is genomen, aan de verwachtin gen heeft beantwoord. Gaarne zou men vernemen, wanneer de voltooiing van de nieuwe brug bij Dordrecht tegemoet kan worden gezien en of het be richt. juist is, dat te Geldermalsen oen nieuwe brug zaJ worden geslagen. De R. T. M. Omtrent de reoi-ganisalie van de R. T. M. werd gevraagd of de voorstellen van den Minister inderdaad het ontslag van onge veer 200 man tengevolge kunnen hebben Enkele leden vernamen gaarne, in welk sta dium van voorbereiding de spoorwegplan nen betreffende Rotterdam zich bevinden. Gevraagd werd hoe vaak de herkeuringen van machinisten geschieden, omdat het de aandacht had getrokken dat de machinist van het spoorwegongeluk bij Woerden kort nadien is afgekeurd op grond van onvol doende gezichtssterkte. Kinderarbeid in den Landbouw Eerste Kamerleden dringen aan op wettelijke regeling Verkorting van arbeidsduur Verschenen is het Voorloopig Verslag van de Eerste Kamer over de begrooting 1937 van Sociale Zaken. Eenige leden gaven in over- eging het advies op te volgen van den Hoo- gen Raad van Arbeid, dat eenige jaren ge leden werd gegeven in verband met de 'er- korting van den arbeidstijd, waardoor ten minste 40.000 arbeiders opnieuw in liet be drijfsleven zullen kunnen worden opgeno men. Vele leden drongen aan op wettelijke rege ling van den kinderarbeid in den landbouw. Met klem werd bepleit de spoedige tot standkoming van een wettelijke regeling ten aanzien van de particuliere pensioenfondsen. Andere leden daarentegen meenden hier een waarschuwend woord te moeten doen hooren, met name tegen de vorming van dwingend geschreven recht te dezer zake. In talrijke gevallen toch wordt op behoorlijke wijze voor het oude personeel gezorgd zon der dat die verzorging op een verzekering berust. Indien men nu er toe mocht over gaan, de betrokken werkgevers te dwingpn aan door hen getroffen voorzieningen dien aangaande een grondslag te geven, welke, uit verzekerings-technisch oogpunt bezien, juist is, dan zouden de resultaten wel eens zeer kunnen tegenvallen. Vele leden waren van meening, dat iets moet worden gedaan ten behoeve van die tallooze ouden van dagen, die van elke uitkeering krachtens de Ouder domswet of de Invaliditeitswet zijn ver stoken. TROMPENBERG's PALACE HOTEL Hilversum, Telefoon 7941 (2 lijnen) Aangenaam verblijf voor najaar en winter BILLIJKE PRIJZEN. Bondsbureau Ned. Bond van J.V. op G. G. Aanbesteding op 5 Maart Namens de Ver. De Geref. Jongelingsbond zal door den architect A. v. d. Kraan, Lisch- plein 11 te Rotterdam op Vrijdag 5 Maart worden aanbesteed het bouwen van Bondsbureau met vergaderlokalen en woon huis c.a. te Amersfoort. Inschrijvers moeten lid zijn van een der Geref. Kerken in Neder land. De a.s. verkiezingen De candidatenlijst der Staatkundig Gere formeerde Partij voor de komende Tweede Kamerverkiezingen is als volgt vastge steld: 1. da G. H. Kersten, Rotterdam; 2. ös P. Zandt, Delft; 3. ir C. N. van Dis, Rotter dam; 4. ds A. Pop, Ned. Herv. predikant te Monster; 5. J. van Bochove, Zeist; 6. B. Lee mans, arts, Monster; 7. B. J. van Pulten, Kampen; 8. D. Kodde, Zoutelande; 9. A. J. Kersten; 10. D. van Leeuwen; 11. C. B. van Woerden; 12. J. W. van Hout; 13. W. van de Vate. G. L. de Haas t Gister is te Utrecht na een knrje onge steldheid overleden de wethouder van Tn derwijs, de heer G. L. d e H aa s op onge veer 50-jarigen leeftijd. De heer De Haas was jarenlang lid van den Raad, waarin hij de S.D.A P, vertegenwoordigde. Van een zolder gevallen Landbouwer gedood De landbouwer H. B. te Heerde is gis terenavond bij het omlaag werpen van bos sen stroo op. den zolder van zijn woning, tusschen twee balken door naar beneden gevallen. De man kwam hierbij op het hoofd terecht. In den loop van den nacht is hij vermoedelijk ten gevolge eener zware her senschudding overleden. Moordaanslag te Empel Verdachte vrijgesproken Op de avond van 9 September van het vorig jaar is onder de gemeente Empel een moordaanslag gepleegd op het 18- jarige meisje G. M de G., uit Ammerzoden, dat dien avond per rijwiel van Den Bosch Heusden, aangevallen en met een mes in den schouder gestoken, tengevolge waar van zij hevig bloedend bewusteloos ineen zakte. De dader nam toen de vlucht. Na een nader ingesteld onderzoek, be handelde de rechtbank te's-Hertogenbosch deze zaak voor de tweede maal. De ver dachte ontkende. Het meisje verklaarde den dader te herkennen. De officier van justitie, mr. van der Burgh, eischte in zijn requisitoir twee jaar gevangenisstraf. De verdediger, Mr. Zinnicq Bergmann, achtte het bewijs niet geleverd en vroeg vrijspraak. De president van de rechtbank sprak, mede in verband met de vele tegen strijdige getuigenverklaringen, verdachte vrij. Jules Rosenthal uitgeleverd Wij vernemen, dat Jules Rosenthal, destijds remissier van de inmiddels gefailleerde Hollandsche Escompto Bank te A m s t e r d a m, die te Lau sanne op 16 dezer werd gearresteerd op verzoek van de Fransche Justitie, aan de Fransohe autoriteiten is uitgeleveird'. Hij werd gezocht omdat hij nog een ge vangenisstraf had te ondergaan, terwijl tevens nieuwe klachten wegens oplichting waren binnengekomen. De rol, die R. bij de Hollandsche Escompto Bank heeft gespeeld, is nog steeds weinig overzichtelijk. De cura tor in het faillissement van de Hollandsche Escompto Bank, Mr. Dr. E. W. Catz, heeft zioh derhalve met de Fransohe autoriteiten erbinrling gesteld om na te gaan welke werkzaamheden R. voor de Bank heeft ver richt en in hoeverre door hem aanzienlijke bedrno-en aan den faillieten boedel zijn ont trokken. Paard op hol geslagen Voerman gedood Om ongeveer drie uur gistermiddag reed de 55-jarige voerman J. Nagelhout, werk zaam bij een houthandel te Alkmaar, met een wagen, geladen met hout. toen plotseling het paard schrok en op hol De voerman viel van den bok en kwam zoodanig te vallen, dat de dood on middellijk intrad. Inbraak in een boerderij Door het uitsnijden van een ruit hebben inbrekers zich toegang verschaft tot de boerderij van de Wed. S., gelegen onder Driene, gem. Enschedé. Hoewel de drie bewoners op de benedenverdieping sliepen, heeft men kans gezien in de woonkamer en in een ander vertrek de kasten open te breken. Verscheiden gouden sieraden, als mede een bedrag van ongeveer tweehonderd gulden zijn gestolen. Van de daders ont- nreekt elk spoor. DE „HERTOG HENDRIK" VLOT Vaarplan wordt vervolgd Blijkens een bij het departement van Defensie ingekomen telegram, is Hr. Ms. „Hertog Hendrik" in den nacht van 17 op 18 Februari vlot gekomen. Na het dag worden werd gestoomd met verschillende vaarten, teneinde schroeven en roer te probeeren. Het schip bleek volkomen trillingsvrij te zijn, terwijl de roerbeweging normaal functioneerde. De commandant rapporteerde dan ook, dat het schip weer gereed is zijn vaarplan te vervolgen. Zeven gewonden? Hoewel blijkens op het Departement van Defensie ontvangen telegrammen alles wel is aan boord, meldt Un. Press, dat zeven opvarenden bij het ongeluk niet ernstig ge wond zijn. Vanmorgen om 9 uur verwachtte men de „Hertog Hcnoirik" in de haven van Piraeus, waarheen was koers gezet. Ernstig ongeval te Eindhoven Negentienjarige wielrijder door auto gedood De 19-jarige v. d. Hurk, wonende in de Kruisstraat te Eindhoven, reed gisteravond omstreeks tien uur in gezelschap van zekeren Hoogeveen per rijwiel op den Boschdijk al daar in de richting Best. Nabij bet rijks- krankzinnigengesticht keerden beide fietsers plotseling zonder eenig teeken te geven, met het gevolg, dat v. d. H. door een achter hem rijdende auto werd geschept. Met fiets en al werd hij tegen de boomen ter linkerzijde van den weg geslingerd, waar hij ernstig gewond bleef liggen. Dr. Mooy, die op korten afstand van de plaats van het ongeluk woont, was onmiddel lijk ter plaatse, doch kon slechts den dood constateeren, tengevolge van een schedelba- sisfractuur. Het stoffelijk overschot is naar het lijken huisje van het politiebureau te Eindhoven overgebracht. Den bestuurder van de auto treft geen schuld. Onvoorzichtig overgestoken Doodelijke aanrijding te Emmen Gistermiddag is te Emmen op den Odoornerstraatweg een aanrijding met doo- delijken afloop voorgevallen, dicht bij de boerderij van den heer J. Boer. De heer J. W. kwam met zijn personenauto van Odoorn, terwijl uit de richting Emnv.n de 60-jarige mej. U. Drenth geb. Maat, woon achtig te Emmen, per fiets naderde. Zij wilde op bezoek gaan bij den heer Boer, doch lette blijkbaar niet op. Zonder eenig teeken van richtingsyerandering te geven stak zij den straatweg over, waarbij zij pardoes tegen de auto opreed. Mej. D. kwam eenige meters ter zijde van den weg terecht en bleef daar zwaar gewond liggen. Zij werd binnenge bracht bij den heer Boer. Dr. de la Parra uit Emmen was spoedig aanwezig, doch kon niet meer helpen. Na korten tyd is het slachtoffer overleden. Den bestuurder van de auto treft niet de minste schuld. De aanranding te Dungen Verdachte krijgt 2es maanden De rechtbank te 's-H ertogenbosch heeft vonnis gewezen in de zaak tegen den 21-jarigen gedetineerden schilder E. D., uit Den Bosch, die op den avond van 8 Nov. van het vorige jaar, langs de Zuidwil lemsvaart onder de gemeente Den Dungen de twee meisjes B. van P. en M. R. heeft aangevallen en met een knuppel heeft mis handeld. De Officier heeft tegen D. drie jaar ge vangenisstraf geëischt en ter beschikking stelling van de regeering. 1-4rechtbank veroordeelde D. gister tot maanden gêvangeuisstr a.f, met aftrek van het voorarrest en ter be schikking stelling van de regeering. Het steiger-ongeluk te s Gravenhage Hangstelling was niet geïnspecteerd De directeur van bouw- en woning toezicht te 's-Gravenhage verzoekt ons mede te deelen, dat in tegen stelling met dienaangaande gepubli ceerde berichten de steiger, die bij den bouw van het Bosbad bezweken is, niet was goedgekeurd door bouw- en woningtoezicht. De steiger was niet ter keuring aangeboden en dus ook niet geïnspecteerd. Voelt U voor een prettig en dankbaar bero Volg dan onze schriftelijke cursus KINDERJUFFROUW KINDERVERZORGSTER Gratis plaatsingsbureau. Vraag zonder verplichting inlichtingen bij A.S.S.O. Nieuweplein 31, Arnhem, Telefoon 24597 VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen De Eerste Kamer heeft een aanvang gemaakt met de algemeene beschouwin gen over de Rijksbegrooting. In de Tweede Kamer is de interpellatie-:, van der Sluis gehouden over de noodtoe-. stand in het pluim veebedrijf. Het wets-t ontwerp tot wijziging van de Haringwet. werd aangenomen. Verschenen is het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over de begrooting van het Verkeersfonds. Verschenen is het Voorloopig Verslag van de Eerste Kamer over de Begrooting van B.uitenlandsche Zaken. De „Hertog Hendrik" is vlot gekomen en vervolgt het vaarplan. Bij een ernstig ongeval te Eindhoven is een 19-jarige wielrijder door een auto Te Emmen is een 60-jarige vrouw aan gereden en gedood. Mr. B. C. Slotemaker heeft in Den Haag een rede gehouden over: „Sociale Lasten ten koste van het Nederlandsche bedrijfsleven". Het Britsche Lagerhuis heeft de bewa- peningsleening van vierhonderd millioen pond goedgekeurd. Op het Jarama-front heeft een bloedige veldslag plaats gehad, waarbij duizenden dooden zijn gevallen. De Balkan-conferentie te Athene is be ëindigd. Bij de General Motors is een nieuw conflict uitgebroken. DE PERFECTE KOELKAST Reeds vanaff 265.- AQUAPR0 - AMSTERDAM DE BUYTERKADE 143, TeL 41303, 41503 kweekt een extremistische hersenkronk' R^eds luistert men naar valsch men vischt met gif In troebel wate Zet toch het mes in 't spoorweg- maar doe het nu: straks Is 't te Iaa Laat de dulstre vogelaars maar fluitt RIJDT FISK en houdt Uzelf dai ONDER VALLENDE BOOM GERAAKT Jongeman gedood Gistermiddag is in de bosschen van D r 0 n- gelen de 21-jarige F. van Hees uit Dus- sen bij het omhakken van boomen, onder een vallende boom geraakt, waardoor zijn borstkas werd ingedrukt. Kort na het ongeluk is van Hees overleden. Zijn stoffelijk overschot is naar het zieken huis te Waalwijk vervoerd. Vergiftigingsverschijnselen na feestmaaltijd Groot aantal gasten ziek geworden PADANG, 18 Febr. (Aneta/AJSTP.). Na een feestmaaltijd te Kotatoea (Fort de Koek) kregen 31 van de 135 gasten een buikziekte van hevigen aard. Onmiddellijk is hulp van het bestuur en van een dokter ingeroepen. Een onderzoek is in gang. Het Mangkoenegorosche legioen SEMARANG, 18 Februari. (Aneta/A.N.P.). Binnenkort zal de sterkte van het Mang koenegorosche legioen worden opgevoerd van 1200 tot 1400 man. Voorts bestaan plannen voor bewapening van het legioen met karabijn-mitrailleurs" indien het legerbestuur daartegen geen be zwaar maakt. Agent in de hand gestoken Hoogloopende ruzie op Z. Binnensingel 's-GRA VENH AGE19 Febr. Op den Zuid- Binnensingel ontstond gisteravond omstreeks 6 uur tusschen een stiefvader en stiefzoon een zoo hoog loopende ruzie, dat twee agen ten van politie meenden tusschen beide te moeten komen. De stiefzoon was van deze interventie ech ter in het geheel niet gediend en verwisselde het luchtpistool, waarmee hij zijn stiefvader bedreigde, voor een dolkmes en stak hiermee ;n der agenten in de hand. Toen de andere agent hem daarop beet wilde grijpen koos de stiefvader partij voor zijn vroegeren tegenstander. Het resultaat was dat het vechtlustige tweetal naar het politiebureau werd gebracht om over hun zonden na te denken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1