AKKERTJES CACHETS) VRIJDAG 19 FEBRUARI 1937 DERDE BUAD PAG 10 DE „MEERDERE" IN BURGER Ondanks zichzelf betoogt de militaire medewerker van de Maasbode, dat het toch wel heel gewenscht is, wanneer de militaire „meerdere" in burger een legiti-, matiebewijs bij zich draagt en dit zoo noo- dig toont. Ondanks zich zelt zeggen we, want de schrijver begint met te verklaren, dat de ondergeschikte militair aansprakelijk is voor de gevolgen, wanneer hij niet aan de bevelen van een „meerdere" in burger ge hoorzaamt, hoewel hij hem niet als zoo danig herkent. Natuurlijk hebben wij nooit ontkend, dat een mindere aan zoodanig bevel gevolg moet geven, wanneer hij overtuigd is dat de „burger" zijn meerdere is; we hebben alleen gewezen op de consekwenties van de bewering, dat de militair als ware hij een marionet verplicht is zich te gedra gen, zooals ieder als heer gekleed burger, doch die zich zijn meerdere noemt, van hem eischt. Dat zou, wij herhalen het, tot Köp- penick-achtige tafereelen leiden. De genoemde medewerker geeft daarvan zelf voorbeelden. Er zijn, zegt hij heel wat personen, die sterke drang tot bevoegdheids aanmatiging hebben. Een ergerlijk geval fc,is vermeld op blz. 13 van het jongstledep verschenen verslag der Militair Rechtelijke Vereeniging, n.l. dat een psychopaath te Noordwijk 20 automobilisten, die en file stonden te wachten had gevraagd om hun rijbewijs daarbij mededeeiende dat hij „po litie" was. Als het rijbewijs hem dan ver toond werd, scheurde hij het meteen door midden, zeggende „dat bewijs de.ugt in het geheel niet"." Precies, en zouden militairen, omdat het »maar" minderen zijn, zich dan toch zonder .Verweer aan zulke „grappenmakers" moeten onderwerpen? Blijkbaar gevoelt de schrij ver hiervan ook het dwaze en onbillijke; hij doet echter zeer verstandig en beziet het Vraagstuk van het standpunt van den meer dere. „Deze heeft de verplichting om op te tre- 'den tegen krijgstuchtelijke vergrijpen. De meerdere, die zulks zou nalaten, maakt zich volgens het Reglement betreffende de krijgs tucht zelf aan een krijgstuchtelijk vergrijp schuldig. Die plicht rust op itderen meer dere. ook dan wanneer hij burgerkleeding 'draagt. Insgelijks heeft de meerdere de plicht op te treden als hij tegenwoordig is bij, of kennis neemt van, het plegen van een misdrijf door een ondergeschikte." Het kan noodig zijn, dat hij daarbij de hulp van politie of burgers inroept, maar die zullen er stichtelijk voor bedanken aan dat bevel gevolg te geven, wanneer ze niet overtuigd zijn, dat de heer in burger wer kelijk een militair van rang is. Zoo zijn er meer gevallen denkbaar en terecht concludeert daaruit de schrijver van het artikel in de Maasbode, dat een legitimatiebewijs wel noodig is. Met instem ming maken we daarvan gewag. Ons lijkt het de natuurlijkste zaak van de wereld. Draagt een gegradueerd militair zijn mooie uniform., waarop hij trotscli kan zijn, dan zal geen „mindere" er aan denken hem niet de noodige eer en krijgstuchtelijke gehoor zaamheid te bewijzen. Wenscht men echter de „ambtskleeding" niet te dragen en geeft men de voorkeur aan een gewoon heeren- costuum doch met handhaving (verplichte, het zij zoo) van zijn rechten en bevoegd heden, dan is het toch waarlijk niet te veel gevraagd om zich bij de uitoefening daar van behoorlijk te legitimeeren. Men behoeft daarvoor heusch niet te wachten op het Jjevel" van den mindere; er is geen enkel bezwaar tegen om het voorbeeld van poli tie en rechterlijke ambtenaren te volgen, idie beginnen met zich ongevraagd te legitimeeren en daarmee onmiddellijk hun gezag kunnen laten gelden. Wij verstaan het niet, dat zij, die geen afstand" wenschen tusschen „burgers en militairen", doch sympathie voor leger en Vloot bij de bevolking trachten te wekken, over een zoo eenvoudige zaak zoo... „mili taristisch" kunnen denken en sclyïjven. Sociale Lasten in Nederland Kocpt Nederlandsch fabrikaat Op pag. 5 kan men een verslag vinden fvan de rede, gehouden dooir rar. B. C. Slote- maker te 's-Gravenhage over de sociale las ten in Nederland. In het slot van deze rede werd het volgende opgemerkt: Spr. lijkt een totaal aan wettelijke verze keringslasten inclusief die van den Staat van circa 120 millioen gulden niet ver be zijden de waarheid. Weliswaar drukt daar van slechts een deel, n.l. circa S0.000.000, op bet bedrijfsleven als zoodanig, maar ook het overige moet tenslotte toch via den fis cus door verdienend Nederland worden op gebracht. Hierbij moet nu nog worden gevoegd wat aan vrijwillige sociale voorzieningen door het bedrijfsleven wordt betaald. Het zou spr. niet verwonderen, wanneer bij na der onderzoek zal blijken, dat dergelijke sociale voorzieningen bij elkaar aan kosten minstens evenveel zouden vergen als de verplichte verzekeringen, m.a.w. naar ruwe schatting circa 80 millioen per jaar. Spr. komt derhalve tot een bedrag van in totaal 200,000.000,— per jaar. Wanneer men daarnaast bedenkt, dat circa 50 pet. van onze werkende landgenoo- ten direct en indirect hun bestaan moeten vinden in de Nederlandsche nijverheid en er voorts van overtuigd is geworden, dat er in het bedrijfsleven op sociaal gebied veel wordt gepresteerd, dat niet slechts waar deering maar ook vollen steun verdient, dan ziet spr. daarin de duidelijke aanwijzing, dat wij Nederlanders van alle rangen, stan den of riohtingen, verstandig zullen doen ons telkens opnieuw rekenschap te geven van de waarheid van het zoo juist gekozen slagwoord van de uitnoodigende vcreoni ging „Koopt Nederlandsche waar, dan hel pen wij elkaar Jamboree-brochure „U komt" Een mooi en nuttig propaganda-middel „Wij noodigen U uit. De wereldjamboree komt in Nedeiland! Gretige en jonge oogen lazen het. Duizenden jonge harten popel den. Honderdduizenden jonge kerels over de geheele aardbol gaven de roep door: D o jamboree komt in N e d e rl a n d. Dat wordt een gebeurtenis van je wclste in het leven van eiken jongen, die dót mag meemaken! Dót wordt de trots van alle ouders, die dóar hun zoon deel van weten! Tienduizenden jongens van alle rassen cn standen, maar met éénzelfde wet, met één zelfde ideaal: betere burgers; maken zich gereed om van alle windstreken naar Neder land te reizen!" Zoo luidt de aanhef van de Jamboree brochure: ,U komt", waarin lord Baden Powell of GUlwell in eigen handschrift de vraag stelt: „Komt U naar de Wereldjam- boiee in Holland? Wij ook!" Dit is een prachtstuk propaganda voor de komende gebeurtenis op Vogelenzang. In de pakken de tekst wordt verteld van vorige jambo ree's, van de thans komende, van de grond slagen der padvinderij en nog veel meer Bovendien is de brochure zeer aantrekkelijk gemaakt door een keur van smaakvolle illustraties. Ton Koot en Hopman v. Schijn- dcl, de samenstellers, hebben eer van hun werk! In een oplaag van honderdduizenden wordt de brochure binnenkort in heel Neder land verspreid. In vele steden zullen mar sehen gemaakt worden door alle padvinders, waarbij de eerste exemplaren der brochure aan het stadsbestuur zullen worden aange boden. Overal worden schema's en details uitgewerkt om door het geheele land alle stadswijken er. drukke punten te bewerken zoodat een ieder gelegenheid zal krijgen zich deze brochure te verschaffen. Mede werking van autoriteiten is hiervoor alom verkregen. De booze dominee 't Was op e>en Zondagavond in Brooklyn, vertelt de Amerik. Wachter. De dienst i de Reformed Presbyterian Church zou aan- angen. 't Was een ruim kerkgebouw, waar plaats was voor meer dan TOO kerkgangers. Men kon nu juist niet zeggen, dat de men- sohen het gebouw binnenstroomdlen. Juister gezegd, ze druppelden binnen. Toen het tijd werd om te beginnen, zag men er hier en daar eentje zitten, ailles tezamen een echara van negen en dertg personeli, v Rev. S. Bénrréy Benson was booiS. Dezen avond zou er nog wel een beroemd prediker optreden en toch kwamen de men- schen niet ter kerk. Zoo was hét gewoonlijk. Rev. Beson kor zich gereed maken om het Woord te bedienen, maar men bleef maar thuis. Je stond te preekien voor bijna geheel leege banken. Negen en dertig in plaats van zeven hon derd. Pas op. er gebeurt wat! De prediker grijpt den Bijbel, die daar oor hem ligt; steekt hem in brand en erpt hem in een emmer, die daar naart de preekstoel staat. Hij werpt ook nog een exemplaar van zijn autobiografie „Up from a Sod Hut" in de vlammen. Met gebogen hoofd ziet hij aan, hoe de vlammen beide boeken verteren. „Mijn leven ligt nauw verbonden aan den Bijbel," zegt hij, „en als een symbool var. het feit, dat mijn leven tevergeefsch is, verbrand ik mijn levensbeschrijving tegelijk met het Woord Gods. Ik heb ook den predi ker, die van avond komen zou, afgezegd, omdat ik me schaam. De slechte opkomst is een schande. Zooals het schijnt, hebben we God beleefd buiten de deur gezet. Waar gaan we heen!" D E V E O Buikgordels, soepel en gemakkelijk Goed waschbaar Alleen-verkoop: Wester-Apotheek Deveo-Depöt Ws ^Dan^Haag.'Telef. 337055 Fa. C. Roosen Zn. ÊeUen.^eLSTS Elders wende men zich tot de fabrikante: Fa. D. VAN OORT te Baarn. Doodelijk verkeersongeval te Amersfoort Taxi in botsing met truck van vrachtwagen Een ernstig Verkeersongeluk heeft zich hedenmorgen in de vroegte voorgedaan op den Utrechtschen weg tusschen den Spits- heuvel en het ziekenhuis „De Lichtenberg" bij Amersfoort. De 2?-jarige P. van K., uit Amersfoort, keerde met een taxi, bestuurd door zekeren D H., huiswaarts. De chauffeur zag zich plotseling geplaatst voor een stilstaande truck van een vrachtauto. Een botsing kon niet meer worden voorkomen. Van K., naast den chauffeur gezeten, vloog door de voor ruit en bleef ernstig gewond op den weg liggen. Bij het transport naar „De Lichten berg" is de man overleden. De bestuurder van de taxi, eveneens woon achtig te Amersfoort, liep kwetsuren aan het hoofd op. Hij verklaarde later, dat het achterlicht van den vrachtwagen niet heeft gebrand. Van K. laat een vrouw met drie jonge kin deren achter. Vleeschknoeierijen te Nieuwerkerk aan den IJssel Voorbeeldige straffen geëischt De kantonrechter te Gouda behandelde de zaken tegen een aantal slagers uit Nieu werkerk aan de IJssel, die op groote schaal met vleesch geknoeid hebben. Allereerst stonden terecht M. D. van L., V. M. H., slachters en de 19-jarige S. W„ slagers knecht te Nieuwerkerk, voor het feit dat zij op 14 October en 21 October 1936 bij de in deze zaak als get. optredende A. D., varkens zouden hebben geslacht zonder daarvan aangifte te doen op het raadhuis. Verdachje D. van L. erkende deze clan destiene slachting te hebben verricht en voert te zijner verontschuldiging Aan, dat hij in'loohdienst van D. stond. Verdachten H. en W. bekenden eveneens. In zijn requisitoir achtte de ambtenaar van het O.M., het wettig en overtuigend be wijs geleverd. Er is hier sprake van een serie overtredingen., die iemand de baren te berge doen rijzen, bedreven met een groo te geheimzinnigheid en volharding een be tere zaak waardig. De drie verdachten zijn. niet geheel de werktuigen van D. ge weest, zeker II. niet, die er zelf voordeel bij had. Een zéér groot gevaar voor de volksgezondheid was hier aanwezig. Tegen M. D. van L. en H. eischte Spr. 14 dagen hechtenis met een proeftijd van 2 jaar, vermeerderd met f 200 boete en publi catie van het vonnis tegen W. een boete van f 75, ?ubs. 15 dagen hechtenis. De uitspraak werd: verdachten van L. en H. elk f 75 boete, subs. 10 dagen hechtenis met een proeftijd van 2 jaar, tegen W. f 25 boete subs. 2 d. hechtenis, zonder publicatie van het vonnis. Daarna heeft A. D., uit Nieuwerkerk te rechtgestaan, aan wien ten laste was ge leed, het. in eep schuur in voorraad heb ben Va'n óngekeurd varké^svreèsch,. ten. -tweede^van ongekeurd rundvleesch en teni derde- van '•stukken- ongekeurd rundvlëèfech om te rooken en daarna te verkoopen. De ambtenaar van het O.M. achtte alle drie ten lasteleggingen ten volle bewezen. De feiten zijn ongehoord, plm. 4 varkens en een koe waren er geslacht, 32 varkens harten en een groote hoeveelheid tongen zijn gevonden. Spr. eischte een voorbeel dige straf, nl. voor de eerste en tweede te laste legging, tweemaal 14 dagen princi pale hechtenis, voor het derde feit een boe te van f 300 met publicatie van het vonnis. De kantonrechter veroordeelde den ver dachte na een uitvoerig pleidooi tot een maand principale hechtenis cn voor het derde feit tot een boete van f 100 subs. 8 d. hechtenis, met publicatie van het vonnis 15 subs. 3 dagen hechtenis). CUdcertye waariïorgpb deniriAoad. kou, koorts. E Nederlandsch Product- Recept van Apotheker Dumont Koker n et 12 stuks 52 ct. Zakdoosjc, 3 s tuks 20 ct. (Adv.) Schilder door stroom gedood Chef-monteur vrijgesproken 22 December j.l. is in het radio-zendstation van het vliegveld Schiphol de 20-jarige schilder K. bij het verrichten van werkzaam heden in aanraking gekomen met een onbe- schermden geleidingsdraad, waarop een span ning stond van 4000 volt. De man was op slag dood. De chef-monteur, de 37-jarige O., stond veertien dagen geleden voor de Haarlem- sche rechtbank terecht, daar het ongeluk aan zijn onachtzaamheid te wijten zou zijn ge weest. Het O.M. had vijftig gulden boete, subsidiair vijf-en-twintig dagen hechtenis ge- eischt. De rechtbank sprak vandaag den chef- monteur vrij, daar gebleken is, dat de schil der herhaaldelijk was gewaarschuwd, niet in de nabijheid van onder stroom staande deelen van den zender te komen. DIEFSTAL VAN PHARMA- CEUTISCHE ARTIKELEN Behandeling door de Rotterdamsche Rechtbank De Rotterdamsche rechtbank heeft gister behandeld een aantal zaken, die betrekking hebben op diefstallen van pharmaceutische artikelen, ten nadeele van de N.V. Kon. Pharm. Fabriek vJh. Brocades-Steehman en Pharmacia te M e p p e 1, in het filiaal te Rotterdam gepleegd. Dp eerste en voornaamste verdachte, de 28-jarige expeditieknecht J. B., die werk zaam was bij de retourafoeeling van de fa briek te Rotterdam, heeft bekend, van zijn functie misbruik te hebben gemaakt, door teruggestuurde artikelen zich toe te eige nen, in plaats van ze naar de betrokken af- deelingen te sturen. Een aanzienlijk com plot was ontstaan van dieven, helers en dro gisten, die op die manier aan goedkoope tikelen kwamen. Na een uitvoerig verhoor van den heer Pluigcrs, directeur van óe Rotterdamsche fabriek, uit welk verhoor bleek, dat de con trole niet erg scherp was geweest, eischte het O.M., waargenomen door mr. F. M. Wilbrenninck, rekening houdende met al lerlei factoren, wegens diefstal één jaar ge vangenisstraf, waarvan zes maanden voor waardelijk, met drie jaar proeftijd. De verdediger drong aan op een a waaróeliike straf. Tegen den 36-jarigen magazijnchef, W. A. A., die zijn hulp verleend had bij de dief stallen en daarvan ook profijt had, al zeide hij, dat hij in het geheel ongeveer zestig gulden had verdiend, eischte het O.M. we gens verduistering eveneens één jaar ge vangenisstraf, waarvan de helft voorwaar delijk. met drie iaar proeftijd en met aftrek van de voorloopige hechtenis. De 38-jarige winkelbediende A. F. K. was de man die relaties had onder de niet er kende drogisten en die daardoor de dief stallen had bevorderd. Tegen hem werd 1 jaar gevangenisstraf geëischt. De 32-jarige expeditie-knecht. P. M. D. ten slotte hoorde 1 jaar tefen zich eischen, met de'bepaling dat 6 maanden van de straf voorwaardelijk zullen zijn, met een proeftijd van 3 jaren. De helers Hierna stonden nog drie verdachten we gens heling terecht. Het O. M. heeft tegen hen de volgende eischen gesteld: Tegen A. F. K., 38 jaar, winkelbediende, gedetineerd, een jaar gevangenisstraf. Te gen den 28-jarigen drogist L. G. B. en tegen J. V.. 26 jaar, winkelier, beiden wegens schuldheling. twee maanden gevangenis- strafrechter voorwaardelijk met drie jaar proeftijd en, onvoorwaardelijk, f50 boete subs. 20 dagen hechtenis, en tegen M. H. L.. 26 jaar, koopman te Rotterdam, eveneens wegens schuldheling twee maanden ge vangenisstraf. Uitspraken 4 Maart. De inbrekende glazenwasschers en hun helpers veroordeeld De Rotterd. rechtbank heeft vonnis geweren tegen de inbrekende glazenwasschers en hun helpers en de helers van het gestolen goud en zilver, over welker gedragingen wij uitvoerig hebben bericht. De rechtbank heeft thans Jan van O., tegen wien het O.M. een gevangenisstraf van acht jaren had geëischt, veroordeeld tot ze6 den 30-jarigcn kleermaker J. H.. tegen wien ook jaren was geëischt tot gevangenisstraf van zes jaar met aftrek van preventief. den 33-jarigcn Sander van O., wiens rol zich beperkt had tot het weer wegbrengen van den ladder en het op den uitkijk staan, wanneer de inbrekers het pand wilden laten, maar die natuurlijk van de opbrengst van al het gestolene zijn aandeel had gehad en tegen wien een gevangenisstraf van ze ven jaren was geëischt, tot vier jaar met ZATERDAG 20 FEBRUARI HILVERSUM I 1875 M. VARA-Uitzcnding. 10.0010.20 v.m. en 7.308.00 VPRO. 8.00 Gram.pl. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Gram.pl. 12.00—1.45 en 2.00 Gram.pl. 2.30 „Op naar machtsvorming", causerie. 2.40 „Filmland". 3.15 Schaakpraatje. 3.35 Rot- terdamsch Philh. Orkest mmv solisten. 4.30 Esperanto-uitzending. 4.50 Vervolg concert. 5.40 Literaire causerie. 6 00 Orgel spel mmv solist. 6.30 „De Wielewaal" en toespraak. 7.00 Friesche uitzending. 7.30 Bijbelvertellingen. 8.03 Berichten ANP. 8.15 „The Twinkling Three". 8.35 Decla matie. 9.00 Maandrevue. 9.30 „The Broad- way-Serenaders". 9.40 Toespraak. 9.50 Vervolg van 9.30. 10.00 Berichten ANP. 10.05 Orkest. 11.00 Berichten. 11.05 De Ramblers. 11.30—12.00 Gram.pl. HILVERSUM H 301 M. KRO-Uitzending. 8.00—9.15 en 10.00 Gram.pl. 11.30 Godsd. halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-orkest en gram.pl. 2.00 Voor de jeugd. 2.30 KRO- Melodisten. 3.00 Kinderuur. 4.05 Vervolg KRO-Melodisten en gram.pl. 5.30 Gram.pl. 5.45 KRO-Nachtegaaltjes. 6.15 Gram.pl. 6.20 Journ. weekoverzicht. 6.45 Gram.pl. 7.00 Berichten. 7.15 Kath. RVU. 7.35 Ac- tueele aetherflitsen. 8.00 Berichten ANP Mededeelingen. 8.10 Overpeinzing met muzik. omlijsting. 8.30 KRO-orkest m.m.v. soliste. 9.00 Gram.pl. 9.15 KRO-orkest. 10.00 Declamatie met muzik. omlijsting. 10.30 Berichten ANP. 10.55—12.00 Gr.pl. DROITWICH 1500 M. 11.20 Orgelspel. 11.50 Strijkkwartet. 1.20 Orkest. 2.50 1ste acte „Aïda". 4.20 Declamatie. 4.40 BBC- Schotsch orkest. 7.05 BBC-orkest. 7.50 Radio-journaal. 8.20 Variété. 9.40 BBC- Harmonieorkest. 10.20 Zangvoordracht. 10.40 BBC-orkest mmv solisten. RADIO PARIS 1648 M. 9.50 Orkestconcert. 1.35 Zang. 3.20 Zang. 8.20 Duo-concert. 9.05 Nat. Orkest. KEULEN 456 M. 5.50 Kleinorkest en solisten, 7.50 Blaas concert. 11.50 Kleinorkest. 3.20 Kamerorkest en solisten. 5.25 Omroep- kwintet en solisten. 7.30 Vroolijk pro gramma. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M. 12.50 Om roeporkest. 1.30 Kleinorkest. 3.20 Schu- bert-concert. 5.20 Kleinorkest. 7.20 Zang. 8.20 Omroeporkest. 484 M.: 12.50 Kleinorkest. 1.30 Omroep orkest. 2.23 Orkest. 3.20 Zang. 3.35 Orkest. 4.35 Piano-voordracht. 5.05 Zangvoor dracht. 6.35 Kleinorkest. 8.20 Symphonic- orkest en soliste. DEUTSCHLANDSFNDER 1571 M. 7.30 Gev, j programma. 10.20 Muziek uit München. ZONDAG 21 FEBRUARI HILVERSUM I 1875 M. 8.55 VARA. 12.00 AVRO. 5.00 VPRO. 5.30 VARA. 6.30 VPRO. 8.00 AVRO. 8.55 Gram.pl. 9.20 „Be- steding«van de vrije tijd", causerie. 9.35 Gram.pl. 10.15 Natuurhistorisch kwartier- j tje. 10.30 Orkest. 11.30 Vervolg concert* 12.00 Orgelconcert. 12 35 Het Omi^pcr- kest en gram.pl. 2.00 Boekbespreking. 2.30 Het Kolisch-kwartet mmv. solist en decla matie. 4.15 Inleiding volgende uitzending. 4.20 Relais uit Argentinië. 4.50 Gram p 5.00 „Gesprekken met luisteraars". 5.30 Kinderuurtje. 6.20 Gram.pl. 6.30 „Open vensters", causerie. 7.00 Ned. Herv. Kerk dienst. 8.00 Berichten /NP. 8.15 Omroep orkest en solisten. 9.30 Revue-programma. 10.15 Radiojournaal. 10.30 Viool en orgel. 11.00 Berichten ANP. HILVERSUM n 301 M. 8.30 KRO. 9.30 NCRV. 12.15 KRO. 5.00 NCRV. 7.45—11.30 KRO. 8.30 Morgenwijding. 9.30 Gewijde muziek (gr.pl.)). 9.50 Geref. Kerkdienst. Hierna: Gewijde muziek (gr.pl.). 12.15 'KRO-orkest. (Om 1.00 Boekbespreking). 2.00 Vragenhalfuur. 2.30 KRO-Symphonie- orkest en gram.pl. 4.20 Relais uit Argen tinië. 4.50 Gram.pl. 5.00 Koorzang. 9.00 Gewijde muziek (gr.pl.). 6.20 Ned. Herv. Kerkdienst. 7.50 Ethnologische causerie. 8.10 Berichten ANP. 8.20 Gram.pl. 8.30 KRO-orkest mmv. solist en gram.pl. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Epiloog. DROITWICH 1500 M. 12,50 Orkest m.m.\ solist. 1.50 Orkest. 2.40 Orkest. 4.20 Relig. causerie. 4.40 BBC-orkest. 5.40 Strijkkwin tet. 6.50 Octet. 7.35 BBC-Harmonie-orkest. 8.15 Kerkdienst. 9.25 Vioolrecital. 10.50 Epiloog. RADIO PARIS 1648 M. 12.20 Orgelconcert. 1.20 Orkest. 1.35 Zang. 1.50 Vervolg kestconcert. 3.35 Zigeunerorkest. 4.05 Zang. KEULEN 456 M. 5.20 Havenconcert. 7.35 Kamerorkest. 10.40 Orgelconcert. 11.20 Omroeporkest. 1.20 Omroepkwintet. 3.20 Kleinorkest en solisten. 6.05 Piano-recital. 7.20 Peterkwartet. 9.5011.20 Omroep- Amusementsorkest. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 10.35 Piano recital. 11.35 Orkest. 12.50 Omroeporkest. 1.30 Salon-orkest. 5.20 Kamermuziek. 7.20 Salonorkest. 8.20 Symphonieorkest. 9.05 Hoorbericht. 9.35 Omroeporkest. 484 M.: 10.20 Orkest. 11.20 Zang. 12.20 Salonorkest. 1.30 Omroeporkest. 8.20 Om roeporkest en solisten. 9.45 Symphonie orkest. DEUTSCHLLANDSENDER 1571 M. 7.20 Om roeporkest. 10.30 Amusementsorkest. aftrek van preventief. den 37-jarigen machine-bankwerker H. II. P., recidivist, die zijn modewerking had be toond in het huis van de familie Rueh en tevens van de partij was geweest hij de poging om de brandkast te forceeren, die op gesteld stond in het geitouw aan de Gashou derstraat, dat in gebruik is bij den Gemeen telijken Dienst voor Maatschappelijk Hulp betoon en die voorts in de plaats van H., den glazenwassoher Jan van O. in tal van panrién behulpzaam ws geweest (tegen hem luidde de eisch 8 jaren gevangenisstraf), tot vijf jaar met aftrek van preventief. den 45-jarigen bankwerker W. S., recidi vist, die alleen zijn medewerking had' ver leend bij het openen door middel van een drukstel van de kluisdeur in het pand van de familie Rueb en tegen wien het O.M. h jaren gevangenisstraf had geëischt, tot een gevangenisstraf van drie jaar. dén 51-jarige koetsier A. J. L'., eveneens recidivist, die samen met W. S., het *uk- stei vervoerd had naar het pand aan den Mauritsweg en tegen wien eveneens 5 iaren gevangenisstraf was geëischt tot twee iaar. den 49-jarigen horlogemaker C. P. G., die zich aan heling van een groot gedeelte van het gestolen zilver had schuldig gemaakt en tegen wien hot O.M. 3 jaren gevangenis straf had^ eef" cht, tot een gevangenisstraf van drie jaar met aftrek van preventief. den 50-jarigen isole'erder A. N. R„ recidi vist, die het zilver van de dieven had ge kocht en weer aan G. verder verkocht, tegen wien een gevangenisstraf van 4 jaren was geëischt tot drie jaar met aftrek van prev. en ten slotte de 27-jarige verkoopster P, de V., die van G. een groot aantal zilveren voorwerpen bad gekocht en tegen wie het O.M. 6 maanden gevangenisstraf had ge- eischt, tot twee maanden. DE AVONTUREN VAN PIEPNEUS EN BIBBERSNOET 111. Nu eens over de straat sleepend. dan weer zwevend, en dat alles in dolle, razende vaart, word ik zoo door de heele stad ge sleurd Foei. wat een vernedering! Iedereen lacht me uit Gelukkig schijnt de wagen ein delijk zijn doel te naderen; hij begint lang zamer te rijden, zoodat ik tenminste weer fatsoenlijk loopen kan. 112. Stop! Daat staat hij stil! Totaal uit geput val ik op de grond. Alles draait me voor m'n oogen; m'n hoofd loopt om. Een muizejongen lacht me uit, en dat wekt me op uit m'n verdooving. .Ik sta op en ga, steeds wankelend, naar huis. (Wordt vervolyd (15 Dat zijn broer hem er om bespotte, merkte hij niet eens. Piet had al het mogelijke gedaan om hem naar de land- bouwcursus op het dorp .te krijgen. Op z'n Bruinings na tuurlijk: een enkel kort woord, maar op de man af. „Een boer die niet studeert, kan geen goeie boer zijn." Gijs had zijn schouders opgehaald, dat was zoo zijn levenshouding geworden. Hij deed zijn werk, en hij deed het goed. Wat zou hij nog meer doen. Onverwachts, voor hem zelf zoowel als voor zijn huisge- fcooten, kwam de vriendschap met Jan Vlietman. Jan was toen boereknecht, en maakte wel eens een praatje met de Bruinings als hij langs de weg reed en zij in het land aan "t werk waren. En op een keer sprak hij met Gijs af dien avond samen te gaan fietsen. Gijs wist zelf niet waarom Hij er dadelijk in toestemde. (Vriendschap voor Jan ysas het niet, want deze was zoo geheel anders dan hij zelf. Hij kende zijn luchthartig, wis selziek karakter en wist zijn eigen stugge, stronk-harde in borst van meer waarde. Misschien was het de gemakkelijk heid waarmee Jan zich door het leven sloeg, de onbezorgd heid waarmee hij alles deed of zei, die hem aantrok, om dat hijzelf dat alles miste. Van de eerste avond af kwam Jan elke week de laan van „Nooit Volmaakt" oprijden om Gijs voor een fietsritje te halen. Jan had voor die tochtjes zijn reden. In een dorp uit de omtrek had hij een meisje leeren kennen, maar al spoedig merkte hij dat zij niet van haar vriendin te scheiden was. Gijs moest dus de vriendin voor zijn rekening nemen; hij was daar net voor geschikt: gewillig, en geen gevaarlijke concurrent. Bovendien legde hij met zoo'n degelijke vriend eer in. en vergrootte daardoor zijn kans. Toch lukte het Jan niet, al kreeg hij gedaan dat de meisjes zich scheidden. Het was echter meer om haar vriendin, Katrien, met Gijs alleen te laten, dan zelf met Jan te gaan, dat Lien zich mee liet troonen. Zij besefte wel dat het hem meer om een pleizierige avond, dan om haar te doen was, en zij begreep dat hij haar zou laten zitten als het aardige en het nieuwe er af was. Maar Gijs liep er in. Wel had hij even luchthartig als zijn vriend willen beginnen, doch hij kon dat niet. Katrien vatte als ernst op, wat hij niet dan een spelletje gedacht had. Zij hechtte zich meer en meer aan hem en betrok hem in de gebeurtenissen van haar leven. Zijn eigen dom heid ergerde hem. Steeds duidelijker zag hij zijn doen als een leugen, een gevaarlijke leugen, die hij verafschuwde cn toch niet verbreken kon. Katrien woonde aan een buitenweg. Haar vader was boerenarbeider. Toen zij van school gekomen was, ging zij dadelijk bij een boer in dienst. Maar al spoedig, na een korte ziekte stierf haar moeder, en zij, de oudste dochter, moest nu het huishouden waarnemen. Het werd een zware tijd, want het gezin was groot. Later, toen een paar zusjes cn een broer van school gekomen waren, en naar de boeren gingen, was het kalmer geworden. Zij was een flink meisje dat aanpakken kon. Ze was niet mooi; haar lippen waren bleek en ze had een vale teint. Het was of de druk king van het huishouden de bloei van haar lichaam belem merde, want soms, als zij lachte, blonken haar donkere cogen uit een verre bruine diepte, en door heel de vaal heid van haar gelaat brak de glans van een zonnige ziel. Ze bezat een hart vol warmte en liefde en ze verlangde die te kunnen wegschenken. Toen Gijs met haar meegegaan was had ze dadelijk van de jonge, frissche boer gehouden, en elke keer als hij weer met haar ging, hield zij meer van hem. Zij kon 's avonds, als zij samen geweest waren, lang wakker liggen, opgewon den als zij was van hun ontmoeting, van zijn naast-haar- gaan. Zij trachtte dan na te voelen, diep en heftig, het ge luk dat nog in haar natrilde en dat telkens opsprong wan neer hij haar omarmde en kuste. Haar liefde was een hon ger die in haar knaagde, onverzadigbaar. De vlam van ge negenheid was opgelaaid tot een liefdesvlam die niet meer gebluscht kon worden. Ook niet door Gijs' stugheid soms, die haar meisjestrots kwetste. Want Gijs had haar niet lief, zij bemerkte het wel. Maar zij hoopte, dat zijn liefde komen zou, dat zij hem met de hare winnen zou. Het groeit alles langzaam bij hem, dacht ze. Op sommige oogenblikken verschrikte haar de gedachte dat zij verkeerd deed, zich zoo heel en al aan hem uit te leveren. Een meisje moet immers wachten en niet in haar hart laten lezen voor zij van wederliefde zeker is. Jongens moeten moeite doen, ze moeten weten dat meisjesliefde niet goedkoop te krijgen is. Maar zij kon geen onver schilligheid veinzen, zij kon de warmte van haar hart niet bedekken en haar geluk niet verbergen als zij hem zag hij naast haar ging. Maar Gijs was bang voor haar. Hij ging dikwijls met zware tegenzin met Jan Vlietman mee. Die lachte hem uit als hij van niet-mee-gaan sprak. Wat kon hij beter wen schen! Katrien was vurig. Moest je Lien hebben, waar hij mee ging. Die meid had nukken. Als die een slechte bui had, was heel je avond bedorven. Maar Katrien, daar was wat mee te beginnen, daar kon je pleizier van hebben, en Gijs was stom als hij van de gelegenheid geen gebruik maakte. Gijs kon dat niet. Zijn onzuivere bedoelingen bluschten in haar reine liefde, en hij verafschuwde zichzelf om de slechtheid van zijn hart. Als hij aan haar dacht hoorde hij het zelfverwijt. Meermalen dacht hij er over haar alles te zeggen, maar als hij bij haar was, durfde hij niet. Toen Jan Lien al lang had laten schieten, ging hij iedere week nog naar Katrien, doch de tegenzin werd hoe langer hce grooter. En eindelijk dan, na de ruzie met zijn broer, waar hij koppig vandaan liep, vond hij de moed om Katrien alleen te laten. (Wordt vervolgd) t Verwaal uit 'tHollandsc-he Boerenleven V_GiVERM EER.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 10