WyBERT ENGELANDS ENORME DEFENSIELEENING Strijd in Jarama-sector blijft zeer hardnekkig DONDERDAG 18 FEBRUARI 1937 EERSTE BLAD PAG. a Buitenland Nevillq Chamberlain geeft verklaringen „Een oorlogsleening in vredestijd" verklaart Labour In het Britsche Lagerhuis heeft N e- ville Chamberlain gistermiddag het ontwerp van zijn defensieleening ingediend en hebben de debatten over de enorme financieele lasten, welke het kabinet het land voor zijn verdediging Wil opleggen, een aanvang genomen. Gelijk bekend, is de labourfractie voornemens een felle oppositie tegen de defensie-voorstellen der regeering te ontketenen, speciaal tegen de voorgeno men enorme weerbaarheidsleening. De labours zijn van oordeel, dat de voor bewapening benoodigde bedragen uit- sluitond in de opbrengst der belastin gen moeten worden gevonden. Boven dien staat de fractie op het standpunt, dat de regeering bij het ontwerpen van haar^defensie-plannen, geen scherp om lijnd vredesplan voor oogen stond. Ter inleiding van de discussies lichtte de minister van de schatkist, Neville Cham berlain, als volgt het ontwerp toe: Het voornemen der regeering, om haar toevlucht te nemen tot een defensie-leening of gedurende de vijf volgende jaren begro tingsoverschotten voor vcrdedigingsdoelein- den te besteden, zulks tot een bedrag van 400.000.000 pond sterling, vindt een afdoen de rechtvaardiging in de huidige wereld situatie, die zonder precedent is in de ge schiedenis, en die ons dwingt tot dergelijke enorme uitgaven in een betrekkelijk korte «panne tijds. Indien de oppositie niet zooveel verbazing dat bedrag van vier honderd millioen ver- nomen heeft, dan is dat een bewijs, dat zij zich geen rekenschap geeft van den gewel digen omvang van de taak, waarvoor de re- gecring zich gesteld ziet. Behalve voor de genen, wier aandacht voortdurend op de defensienoodzaak gevestigd is, is het inder daad uiterst moeilijk, zich er rekenschap van te geven, hoeveel kostbaarder thans de militaire uitrusting is dan in gewone tij den, ja zelfs dan op het einde van den groo- ten wereldoorlog. Overigens zij er nogmaals aan herinnerd, dat het totaal-bedrag van 1500 millioen pond sterling, dat de regeering voor defen sie-maatregelen de volgende vijf jaar noo- dig acht, niet als definitief eindbedrag kan Worden beschouwd. In antwoord op een interruptie zeide vervolgens Chamberlain: Ik geloof niet, dat 't in het algemeen belang zou zijn, hier theoretische beschouwingen ten beste te geven over de vraag, tegen wien we met onze strijdkrachten te vel de zullen trekken, of wie in een even- tueelen strijd onze bondgenooten zullen zijn. Onze defensieplannen zijn niet te gen die of die mogendheid, of groepen van mogendheden gericht, maar het is de plicht der regeering een verdedi- gings-program voor te stellen, dat zij voor de veiligheid van het imperium noodzakelijk acht. Zinspelend vervolgens op 'n de vorige week door A111 e e gemaakte opmerking, betoog de Chamberlain, dat het absoluut onjuist is te meenen, dat de Britsche defensie maat regelen tot een oorlog zouden kunnen lei den. Veeleer zal Engelands defensie den vrede dienen en tot handhaving van de we reldorde bijdragen. Een ontwapend Britsch imperium te midden van een tot de tanden gewapende wereld, zou voor eventueele ver- overingszuchtigcn een aantrekkelijkheid kunnen hebben, die op een of anderen dag niet meer te weerstaan zou zijn. De geheele wereld weet trouwens, dat het Britsche rijk al zijn invloed zal aanwenden om voor zich zelf en voor allen den vrede te handhaven. En onze van dag tot dag en van week tot week toenemende kracht is Waarschijnlijk reeds nu het hechtste bol werk van dien zoo zeer begeerden wereld vrede. Overtuigd als wij dus zijn, dat Öit bewapeningsprogram van essentieel belang is voor onze veiligheid en een groote factor .voor- de veiligheid van andere naties, zou het ons onmogelijk zijn, zijn voltooiing uit te stel len. Wij betreuren het ten zeerste, en achten het een schande, dat onze beschaafde we reld er de voorkeur aan geeft, zich den rug te breken onder voortdurend zwaardere las ten, in stee van te trachten, door wederzijd- sche concessies haar geschillen te regelen en al haar energie aan te wenden, om de menschheid welvaart en tevredenheid te brengen, maar voor het oogenblik kunnen wij niets anders doen, dan onze verdedi gingsmaatregelen voortzetten. Vrede en ontwapening zijn begeerens- Waardige objecten, zij kunnen echter niet door één mogendheid alleen worden verkre gen. Echter, overal en altijd waar wij an dere volken vinden, die naar vrede en ont wapening streven, zullen wij ons in hun gezelschap bevinden en met hen trachten met menthol-smaak! een vruchtbaarder, gezonder en waardiger oplossing te vinden (toejuichingen). Ten slotte gaf de minister een toelichting van de regeeringsplannen, waarin hij o. m. zeide, dat verschillende leeningsvormen mogelijk waren en dat men niet. in alle gevallen, gebonden was aan een rentevoet van drie procent. Verloochening der volkenbondspolitiek Na deze rede van Neville Chamberlain namen de algemeene beschouwingen een aanvang. Pethick Lawrence zeide, dat „de labouroppositie tegen het ontwerp zal stem men, omdat geen enkel verband is onthuld tusschen de voorstellen der regecring en de buitenlandsche politiek, omdat voorts geen enkele wijziging bestaat voor een essentieele coördinatie der verschillende onderdeelen van de landsverdediging en omdat de las ten niet door middel van belastingen zijn gelegd op de schouders dergenen, die ze het beste zouden kunnen dragen. Bovendien heeft de minister geen woord gezegd over den volkenbond en collectieve veiligheid. De voorgestelde leening is een oorlogsleening in vredes tijd" Sinclair sprak vervolgens namens de liberale oppositie: Spreker oefende critiek op zekere aspec ten van het regeeringsontwerp. Hij betuigde zijn spijt, dat Eden's onlangs gehouden rede over de buitenlandsche politiek geen enkel resultaat had opgeleverd en dat de regeering er niet in is geslaagd, de collec tieve veiligheid te verwezenlijken. Noch tans, besloot Sinclair, zullen wij eiken be- apeningsmaatregel steunen, waarvan ons de noodzakelijkheid bewezen wordt. De politiek der dictatuurlanden heeft der gelijke uitgaven voor bewapening gemaakt tot een slechte, gevaarlijke, maar onvermij delijke noodzaak. Sinclair beschuldigt vervol gens Neville Chamberlain er van, de volkenbondr-politiek van Eden te verloochenen en hij vraagt de regeering op duide lijke wijze te zeggen, of haar po litiek er een van collectieve veiligheid, militaire bondgc. nootschappen of een van isole ment is. Sinclair acht het eveneens noodig, aan de grieven der ontevreden mogendheden tege moet te komen. Sinclair herhaalde nogmaals, dat terwijl Eden verklaard heeft, dat Groot-Brittannië zijn verplichtingen jegens den volkenbond loyaal zal nakomen, de verklaring van Ne llie Chamberlain deze politiek verloochent. Neville Chamberlain interrumpeerde hier op zeggende: Wat ik gezegd heb moet niet worden uitgelegd als een algemeene nood wendigheid voor alle tijden en alle omstan digheden, doch heeft betrekking op de bij zondere omstandigheden waarover wij van daag beraadslagen. LEVENSVERZEKERINGMAATSCHAPPIJ „VI TAL IS" N U M E O E N Burg1, van Schaeck Mathonsingel 2 HET GOEDE ADRES GAAT DE KWOMINTANG MEDE MET DE SOVJETS? Vier eischen voor Noord-China De voorstanders van een krachtig» anti-Japansche politiek in de centrale executieve der Kwomintang stellen alle pogingen in het werk, om de Kwomin tang een aantal resoluties te doen aan nemen, welke indien zij zouden worden goedgekeurd, gelijk zouden staan met een oorlogsverklaring aan Japan, Feng Joe Tsang drong aan op de aan neming van een resolutie, waarin een „overeenkomst" met sovjet-Rusland en gelijktijdig een actie van de zijde der Chineesche regeering, om de verloren geibieden met inbegrip van Mandsjoerije te herwinnen, werd geëischt» Feng Joe Tsjang verlangde verder debat ten over hot voorstel van de Chineesche sov jet-regeering, welke deelen van Sjansi. Kan soe en andere Noord-C.hineesche provincies controleert en welke de schepping van oen eensgezind China met een tegen Japan ge richt front eischt. Een viertal eischen De betreffende voorstellen zijn de executie- t commissie telegrafisch medegedeeld em zien er als volgt uit: 1. Opheffing van den staat van oorlog tus schen de communisten en de centrale regee ring, benevens onmiddellijke oorlogsverkla ring aan Japan. 2. Bij eenroeping van een congres van het volk om aldus alle klassen der bevolking in de gelegenheid te stellen, mede te werken aan de samenstelling van een nationaal pro gram. 3. Waarborging van de vrijheid van verga dering en van drukpers en bevrijding van alle politieke gevangenen. 4. Opstelling van een nieuw sociaal pro gram tot verbetering van den welstand der eenvoudige bevolkingsklassen. Ontslag van Tsjang Kai Sjek? Volgens zekere geruchten zou maarschalk Tsjang Kai Sjek op de bijeenkomst van he: presidium der Kwomintang zijn ontslagaan vrage hebben ingediend. De plenaire zitting van het centrale uit voerend comité der Kwomintang heeft maar schalk Tsjang Sjoe Liang i» zijn burgerlijke rechten, die hij na den opstand te Sian Foe verloren had, hersteld. Tsjang zal dus weer regeenngsfunctles kunnen bekleedeox, dat Instantiné oii middellijk h< i pijncentrum .beïn vloedt en daarom- zoo bovenmate pijnstillend werkt. Londen onderhandelt met Berlijn Over beperking der bewapening In antwoord op een vraag van den afgevaardigde der labour-partij, Arthur Henderson, heeft de onderstaats secretaris van buitenlandsche zaken, lord Cranborne, in het lagerhuis verklaard, dat sinds eenigen tijd onder handelingen gaande zijn tusschen de regeeringen van Londen en Berlijn met het oog op het sluiten van een bilate rale overeenkomst inzake een kwalita tieve beperking der bewapening op de basis van het vlootverdrag van Londen van 1938. De onderstaatssecretaris voegde eraan toe, dat bevredigende voortgang wordt gemaakt dat er reden is te hopen, dat binnen kort een overeenkomst zal kunnen tot stand komen over de omstreden punten. Het sluiten van een overeenkomst met de Duitsche regeering hangt evenwel af. aldus lord Cranborne, van een overeenkomstig accoord tusschen Britsche regeering en go Sovjet-Russische regeering met welke re geering thans eveneens besprekingen gaande zijn. In antwoord op een inteirpellatie van den liberalen afgevaardigde Mande r, die in het Lagerhuis gevraagd heeft, of de regeering zich voorstelt de Duitsche regeering te doen weten, dat ovar een teruggave der oude ko loniën niet zal kunnen worden gesproken, bepaalde onderslaatsecretaris Cranborni zich er toe te verklaren, dat hij niets heeft toe te voegen aan de reeds van regeeringezijde afgelegde verklaringen. Den arbeidersafgevaardigde Wedgwood antwoordde lord Cranborne, op diens vraag, of het Huis de verzekering krijgt, dat over deze aangelegenheid niet met Duitschland zal worden onderhandeld buiten de mede werking en tegenwoordigheid der geallieer de mogendheden om, met een verwijzing naar de vroegere verklaringen, zonder aan te geven, op welke vroegere verklaringen hij zinspeelde. Geen Joden in het Duitsche leger Do Duitsche Rijksminister voor binnen- landsohe zaken heeft in overeenstemming met den Rijksminister van oorlog een nieu we verordening uitgevaardigc. inzake dienst plicht, volgens welke Joden niet meer wor den toegelaten tot den militairen dienst. Ieder dienstplichtige moet door de mili taire autoriteiten worden onderricht over het begrip „Jood" en moet een verklaring afleggen, dat hem, na zorgvuldig onderzoek, geen omstandigheden bekend zijn, die de opvatting rechtvaardigen, dat hij Jood zou zijn. Mocht deze verklaring niet overeen stemmen met de waarheid, dan wordt de betrokken persoon onmiddellijk uit den dienst ontslagen. Halve- en kwart-Joden echter zijn dienst plichtig, zoowel v or leger als arbeidsdienst Amerika's onzijdigheid vastgelegd De Amerikaansche senaatscommissie voor buitenlandsche zaken heeft haar ondersoek over het wetsontwerp inzake duurzame on zijdigheid van Amerika geëindigd. Het wetsontwerp luidt thans aldus: 1. Leeningen aan en munitie-uitvoer naar partijen in internationale of bur geroorlogen zijn verboden. 2. Andere artikelen mogen niet naar oorlogvoerende landen worden uitge voerd, aleer het eigendomsrecht van Amerikanen is overgegaan op buiten landsche koopers. 3. Amerikaansche koopvaardijsche pen mogen niet gewapend zijn en het is Amerikaansche burgers verboden, te reizen met aan oorlogvoerenden toe- behoorende schepen. Deze bepalingen zijn automatisch toepasselijk ingeval de president ver klaart, dat er staat van oorlog is. De president heeft het recht naar eigen goeddunken Amerikaansche schepen te ver bieden eenie materiaal te vervoeren, waar van de verzending don vrede der Vereenigde Staten in gevaar zou kunnen brengen. Senator Pittman deelde na afloop van de vergadering van de senaatscommissie voor buitenlandsche zaken mede, dat de commissie zijn resolutie over het neytrali- teitsontwerp zal aannemen. De stemming zal Zaterdag a.s. worden ge houden. Er is slechts een geringe wijziging in de tekst van het ontwerp aangebracht waardoor het verbod om aan boord van schepen van oorlogvoerende landen te reizen voor Amerikanen wordt verscherpt. Danzig en de N.S.D.A.P. Duitsch-nationale partij gelijkgeschakeld De Duitsch-nationale partij in Dan-zig heeft practisch opgehouden te bestaan. De leider van deze partij, Blavier, heeft kon geleden zijn mandaat als afgevaardigde neergelegd en teekende in de gevangenis een verklaring, waarbij hij beloofde zich niet meer met politiek te bemoeien, waarna hij werd vrijgelaten Een ander DuMsch-nationoal afgevaar digde, de advocaat Weise, is thans naar Duitschland vertrokken, om hier een cursus voor nationaal-socialistische rechtsgeleerden te volgen. In oppositie-kringen verwacht men, dat twee andere Duitsch-nationale afgevaardig den, Gamm en Steinbruch, in liet vervolg de nationaal-socialisten zullen volgen, zoo dat de geheele Duitsch-nationa'e fractie door de nationaal-socialisten is geabsorbeerd. Het orgaan van de partij „Die National Zeitung", die na zes maanden verboden te zijn geweest, weer verscheen, onthoudt zich thans van elke oppositie. In het Japansche lagerhuis zijn opnieuw aanvallen gedaan op de houding en het op treden van het Japansche leger. Het oudste lid van het parlement, de 80- jarige partijlooze O z a k ioefende scherpe critiek op de defensie-begrooting en op het Duitsch-Japansche verdrag. Hij verklaarde niet te begrijpen, dat men Duitsche hulp noo dig heeft, om het communisme in Japan te bestrijden. Hij stelde hiertegenover voor, een non-agressiepact te sluiten met Moskou, in dien de Sovjet-unie dit wenscht De minister-president en de minister van oorlog verzetten zich beiden tegen dit voor stel. Zü verklaarden, dat de woorden van het parlementslid een politieke onkunde over het verdrag met Duitschland, over Duitsch land zelf en over den afgemeenen toestand verrieden. ROTTERDAM: Nieuwe Binnenweg 160, TeleL 37033 Zwaanshals 374 SAABLE Schoterweg 1 Telefoon 16659 HILVERSUM: Voorstraat 50 Telefoon 6819 'Adv. DE CONCURRENTIE ROTTERDAM-ANTWERPEN Het Belgische Kamerlid Joris heeft scherpe critiek De Antwerpsche liberaal Joris heeft in de Belgische Kamer critiek geoefend op de voorlegging van de kwestie van de af'ap- ping van Maaswater ten behoeve van het Belgische Albertkanaal aan het Internatio naai Gerechtshof te Den Plaag. ITij meende, dat het proces, dat bij het In ternationaal Gerechtshof te Den Plaag door Nederland tegen België aanhangig was ge maakt, naar aanleiding van het aftappen van water van de Maas voor het Albert kanaal, niet kon zijn ingegeven door het verlangen de toenadering tusschen beide landen te dienen. Zou de kwestie van het aftappen van Maaswater, aldus deze spreker, door een accoord worden geregeld, dat eenerzijds het Juliana-kanaal en anderzijds het Albert kanaal betreft, dan zou België niet meer in de gelegenheid gesteld worden later een compensatie te vragen in de vorm van het aanleggen door Nederland van het Moerdijk- kanaal. Van Nederlandsche zijde zou dan lorden aangevoerd, dat Bc-lgië van 't recht an compensatie reeds gebruik zou hebben gemaakt voor wat betreft 'iet Alber,t-I«nnaal. De heer Joris stelde daarop de vraag: anneer zouden wij dan weer de verbinding ScheldeRijn aan de orde kunnen stellen, een kwestie, die een levensbelang is voor de Antwerpsche haven en welke compensate zouden wij dan eventueel aan Nederiand kunnen aanbieden? Wij zouden met leego handen tegenover onze ".oo geduchte concur rent staan, die ons zoo dikwijls het bewijs heeft geleverd van zijn ontwijfelbaar slechte wil. Minister Spaak ging op deze on vriendelijkheden niet in. doch zeide het in zooverre met den Antwerpschen afge vaardigde eens te wezen, dat men niet moet trachten de verschillende Neder- landsch-Belgische kwesties stuk voor stuk op te lossen, maar dat er gestreefd dient te worden, wat de Belgische regeering trouwens reeds sedert jaren- doet naar een integrale oplossing van het geheele complex van vraagstukken. Deze zal echter pas mogelijk zijn als het proces voor het Intern. Gerechtshof te Den Haag beëindigd is en als België en Nederland het eens zijn geworden over de herziening van het tractaat van De brugbouw over de Gouden Poort Een ernstig ongeluk heeft plaats gehad Gelijk men weet wordt over de zgn. „Goucon Poort", de natuurlijke haven van San Francisco, een hangbrug gebouwd, wel ke de langste ter wereld zal worden. Bij dezen bouw heeft zich gisteren een ernstig ongeluk voorgedaan, daar een bouwsleiger is bezweken. De brokken van deze steiger braken door het daaronder gespannen vei ligheidsnet en sleepten een aantal werk lieden in hun val mede. Reeds heeft men twee hunner kunnen roedeneen derde werd dood boven water gebracht; een negental mannen wordt nog vermist. 't Valt mee in Mozambique Nog geen honderd slachtoflers Volgens de laatste officieele schattingen zijn bij de overstroomingen in Mozambique nog geen honderd inboorlingen om het le ven gekomen. Meer dan duizend bewoners, die men aanvankelijk verloren achtte, üon- den gered worden. HET DIPLOMATIEKE INCIDENT TE BOEKAREST Vernomen wordt, dat de Roemeensche regeering aan de regeeringen van Duitsch land en Italië het dossier over het diplo matieke incident bij de begrafenis van in Spanje gesneuvelde leden van de IJzeren Garde, heeft toegezonden opdat zij daaruit „de consequenties trekken". De Spaansche burgeroorlog Frankrijk gaat zijn Spaansche grens afsluiten Ook Duitschland en Ierland treffen maatregelen De krijgsverrichtingen in den sector van de Jarama zijn gister van beide zijden hardnek kig voortgezet. Vooral tusschen Arganda en Tajuna was de strijd fel. De roode troepen bezetten stellingen in de olijvenkweekerijen, die gemakkelijk te verdedigen zijn. De recht- schen kunnen hier slechts voet voor voet vor deren en moeten het terrein meter na meter veroveren. Zij hebben desondanks met hulp van de luchtstrijdkrachten, die de olijven kweekerijen met handgranaten bestookten, belangrijke vorderingen gemaakt en den rooden militietroepen groote verliezen toege bracht. Gister hebben heele groepen buitenlanders, die bij de militietroepen dienst deden, zich aan de nationalistische strijdkrachten over gegeven. In den sector Robledo de Chavela, ten Zuid Westen van het Escoriaal, waar de rechtschen zich sedert lang stevig genesteld hebben, hebben de volksfronttroepen een aanval in de richting van Cerro de San Benito onder nomen. De aanval geschiedde bij verrassing en was niet door geschutvuur voorbereid. Niettemin had men de concentraties der regeerings- troepen tijdig waargenomen, zoodat de recht schen op hun hoede waren. Zü dreven de aanvallers dan ook tot voorbij hun punt van uitgang terug. Lord Cranborne over Malaga In antwoord op een vraag heeft lord C r a n b o r n e in het lagerhuis medegedeeld, dat volgens de inlichtingen, waarover hij be schikt, ongeveer zesduizend manschappen op 8 Februari te Malaga zijn binnengetrokken. Daarbü waren ongeveer 3000 Italianen. Cranborne verklaarde voorts, naar aan leiding van een vraag over den toestand in het westelijk deel der Middellandsche Zee, dat het ministerie van buitenlandsche zaken voortdurend in verbinding staat met de ad miraliteit voor wat betreft de ontwikkeling van den burgeroorlog in Spanje. De torpedoboot jagers „Fame", „Fearless en „Foresight" zijn uit Plymouth vertrokken om zich weer bij de Middellandsche zeevloot te voegen. Om te voorkomen, dat deze sche pen het voorwerp van luchtaanvallen in de Spaansche wateren worden, zijn de geschut- torens beschilderd in roode, witte en blauwe kleuren, zoodat vliegtuigen de identiteit ge makkelijk kunnen vaststellen. Mobiele garde naar de Pyreneeën Twintig duizend man van de mobiele garde hebben posten betrokken ten Noorden van de Pyreneeën en vormen thans een cordon van Hendaye aan de Golf van Biscaye af tot aan Port Ven- dres aan de kust van de Middellandsche Zee toe. Tot „verzegeling" van de grens tus schen Frankrijk en Spanje zijn door den prefect van het grensdepartement maatregelen getroffen. Verdere plannen tot bewaking van de grens, die in den nacht van Zaterdag op Zondag as. in werking zullen treden, zullen in een kabinetszitting, welke Vrijdag as. zal worden gehouden, worden vastgesteld. Betreffende de doorvoering van de maatre gelen tot verhindering van transporten vrij willigers naar Spanje zullen de politie-pre- fecten nog vóór den 20sten Februari om mid dernacht hun instructies ontvangen. Van middernacht af zal de Fransche grens nog slechts open zijn voor reizigers, die een speciale machtiging tot het passeeren van de Fransche grens hebben en het doel van hun reis kunnen bewijzen, verder voor vluchte lingen uit Spanje, die in het bezit zyn van geldige papieren. De kwestie der kuatblokkade Tntusschen houdt de Fransche regeering zich bezig met de kwestie der kustblokkade van het Iberische schiereiland, welke in den nacht van 6 op Maart van kracht wordt. Uit een officieel rapp.rt bhjkt, dat momen teel 33 oorlogsschepen van Duitsche, Italiaan- sche, Britsche en Fransche nationaliteit inde Spaansche wateren zijn gestationneerd, na- melük 15 Engelsche, 7 Fransche, 6 Duitsche en 5 Italiaansche schepen. De schepen zullen waarschünlijk de kern van de internationale controle-vloot vormen, welke langs een kust strook van ongeveer 2200 kilometer moet pa trouilleeren. Men acht het hier waarschijnlijk, dat alle schepen, die voor Spaansche havens bestiemd zijn, zich aan een drievoudige controle zullen moeten onderwerpen in de haven van af vaart, in de neutrale haven, voordat zij de Spaansche wateren binnenloopen en in de haven, waar de lading wordt gelost. De bewaking van de lucht boven de FranschSpaansche grens zal den Franschen autoriteiten echter aanzienlyk grootere moei lijkheden baren dan de controle van de land grens. Weliswaar worden posten mobiele gar de gestationneerd in alle vlieghavens, welke binnen 160 kilometer van de grens liggen. Alle vliegtuigen, welke hier dalen, zullen nauwkeurig worden onderzocht, terwijl hun papieren zullen worden gecontroleerd. Uit het toenemend aantal berichten, vol gens welke de Pyreneeëagrens des nachts door vliegtuigen wordt gepasseerd, blükt echter wel, dat niet elk vliegtuig dat naar Spanje gaat, gecontroleerd zal kunnen wor den. Franco's vooruitzichten bet gunstigst Neutrale waarnemers verklaarden op grond van de verdeeling van het Spaansche gebied tusschen Burgos en Valencia, dat generaal Franco na de invoering van de internationale controle veruit de beste vooruitzichten heeft, om den oorlog te winnen. Zij wijzen er op, dat de rooden heer en meester zijn in gebie den, welke hoofdzakelyk wijn en fruit produ- ceeren, terwijl bijna alle Spaansche gebieden, welke vee, melk, boter, koren, suiker en olijfolie leveren, in de macht van generaal Franco zijn. Van nog meer belang is het feit, dat de aanhangers van Caballero slechts over een zeer kleinen voorraad mineralen beschikken,' terwijl Franco daarentegen rijke voorraden koper, ijzer en lood te zijner beschikking, heeft. Franco is voorts in het bezit van 80 pro cent van alle Spaansche wapenarsenalen en, munitiefabrieken. Duitschland en Ierland In diplomatieke luitsche kringen wordt verklaard, dat de rijksregeering zonder ver wijl de ln het Duitsche antwoord van 24 Januari aangekondigde wet zal afkondigen betreffende het verbod tot dienstneming en vertrek van Duitsche onderdanen naar Spanje. De "alera heeft reeds een wetsontwerp in gediend, volgens hetwelk het burgers van den Ierschen vrijstaat verboden wordt, deel te nemen aan den burgeroorlog in Spanje. Het wetsontwerp is in eerste lezing aange nomen. Lindbergh maakt noodlanding Moutfabriek uitgebrand Nabij Rutbah-Wells Volgens 't Bagdad ontvangen berichten heeft kolonel Charles Lindbergh, die van Cairo naar Bagdad onderweg was, nabij de oase Rutbah-Wells een noodlanding moeten maken. Geruimen tijd heeft men over den Ameri kaan in ongerustheid verkeerd, daar men hem voor deze vlucht, met het oog op het gevaar voor zandstormen, had gewaar schuwd. Lindbergh en zijn vrouw zouden onge deerd zijn. MUSSOLINI'S BEZOEK AAN LIBYE Met het oog op het bezoek, hetwelk Mus solini binnenkort aan de Italiaansche ko lonie Libye hoopt te brengen, wordt mid den in de Libysche woestijn een geweldige triomfboog opgericht op 500 K.M. afstand van Tripoli. De boog zal !n Romeinsche travertijn- steen worden uitgevoerd en aan de voor zijde ervan zullen twee opschriften worden aangebracht, het eene in 't Latijn, het an dere ln het Italiaansch en waarin de stich ting van het Italiaansche rijk en van het bezoek van den duce zullen worden herdacht. DE „QUEEN MARY" GEREPAREERD De „Queen Mary" is gisteren van South ampton naar New-York vertrokken. Het schip heeft acht weken in het droog dok gelegen en 2000 man hebben er aan ge werkt om twee nieuwe schroeven aan te brengen en andere wijzigingen in de con structie uit te voeren, waardoor de trillin gen van het schip tot een minimum worden beperkt GEMENGD NIEUWS Van een vrachtauto gesprongen Doodeüjke val Een arbeider, werkzaam bij den aanlig van het rijwielpad tusschen Alkmaar en Den Helder langs den rijksweg, de 81- jarige D. Spaans uit Sint Maartensdijk, Is van een rijdende vraehlnuto gesprongen en door de gladheid van den weg eronder te recht gekomen. Het slachtoffer kreeg den z\var geladen wagen over het lichaam en is kort daarop aan de gevolgen overleden. Hij laat een vrouw met drie kinderen achter. Den chauffeur van de vrachtauto treft geenerled schuld* Enorme vuurzee Een felle brand heeft gisteravond ge woed in de vier verdiepingen hooge fabriek van de N.V. Moutfabriek „Aurora", toebehoorende aan den heer Y- F. Beckers te Gennep, Het vuur is omstreeks zes uur ontstaan op de bovenste étage en breidde zich in, korten tijd snel uit. Spoedig verplaatste het zich naar de lager gelegen verdiepingen en in het tijdsbestek van een uur stond de geheele fabriek ln lichter laaie. De brandweer, die men even na het uit breken van den brand had gealarmeerd kon tegen de enorme vuurzee niets uit richten. Voor de fabriek ligt de woning van den eigenaar, welke van het pand is gescheiden door een brandgevel, er behoefde dan ook geen vrees te bestaan, dat deze woning zou worden aangetast. Ook de omliggende hui. zen liepen geen gevaar. In de fabriek bevonden zich, toen de brand werd ontdekt, twee personen, die zich tijdig in veiligheid konden stellen. De fabriek brandde geheel uit. Doordat de vele machines zijn vernield, is de schade zeer aanzienlijk. In verloop van 15 jaar Ls dit de vijfde brand bij „Aurora". Bij den laatsten hranc drie jaar geleden, is het gebouw eveneeni verwoest. Naar de oorzaak van den hranc heeft de maroehaussee een diepgaand on derzoek ingesteld. Op een rijdende auto geklommen Dertien-jarige knaap zeer ernstig gewond Een dertien-jarige jongen is te A m s t e ri dam het slachtoffer geworden van eigen onvoorzichtigheid. De knaap was achter op een rijdende personenauto geklommen) welke op den hoek van de Jan Everteen- straat zoo'n vaart had dat de jongen zich niet meer kon vasthouden en zich liet val- len. Daarbij kwam hij zoo ernstig terechf dat hij bewusteloos bleef liggen De G G. en G.D. heeft him naar het Wilhelmina-Gast- huis vervoerd, waar hij in zeer ernstigeij toestand hij had o.a. een schedelbreuk opgeloopen is opgenomen. WERVELWIND Roven de gemeente Bergh stak gisterj avond om hnlf acht nlntseling een wervelJ wind op, vergezeld gaand* van omvoer en! hagelbuien waardoor eenigo lunzen wordeti beschadigd. In Beek (bij Bergh) waar drf storm het hevigst, woedde, werden verschel dene huizen beschadigd. Van de woning van de familie Bosman werd het dak afgerukt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2