PHILIPS De Grondwetsherziening aangenomen, maar..... „De Trap Met Zestien Treden" n VRIJDAG ia FEBRUARI 1937 DERDE BLAD PAG. 9 toestel Tweede Kamer Verdere behandeling Indische Begrooting. Minister Colijn vangt zijn rede aan De heer Smeenk gaat interpelleeren over steenen en brood Vergadering van 11 Februari 1937 Overzicht Wijzigingen goedgekeurd De Grondwetsherziening, vervat in een achttal ontwerpen van wet, is in eerste lezing aangenomen. Dat is prettig voor minister de Wilde, maar Die „maar" is de tweede lezing, die na de verkiezingen komt. En zooals het er nu voorstaat, kan men met vrij groote zekerheid voorspellen, dat een tweetal van do wets- ontwerpen dan geen twee-derde meerder heid zal halen. We bedoelen het vijfde en het zevende. Het vijfde geldt het weren van revolutio naire volksvertegenwoordigers en het zeven de is het verzamel-ontwerp, waarin de meest markante bepalingen, welke ook het. meest aanstoot geven gelden vertegen woordigers des volks, die opruien of ge heimen schenden en daarom zich hun onschendbaarheid zien ontnomen, terwijl voorts politiek-^'eroordeelden tot vrijheids straffen van meer dan een jaar van ver kiesbaarheid worden uitgesloten. De Kamer was bijna voltallig- 96 leden waren present Afwezig waren de heeren Boon, liberaal, en Vervcorn (plattelander), de R.K. heer v. Voorst tot Voorst en de Chr.- Hist. Mej. Katz. De heer Boon is herstellende van een zeer ernstige ziekte, de heer Vrrvóorn is ver moedelijk ook ziek en de heer v. Voorst is doodelijk ziek. Van Mej. Katz kennen we de reden tot afwezigheid niet. De meerderheid voor de ontwerpen be treffende het inkomen der Kroon en de schadeloosstelling en het pensioen der Twee de Kamerleden was zeer groot De com munisten en de heer Sneevliet verklaarden zich tegen het eerste; tegen het tweede stemden ajleen de communisten. Zelfs de SG.P.ers, die f 2500 vergopding voor een Kamerlid meer dan voldoende vonden, stapten over principieele bezwaren heen en aanvaardden de f 4500. Noodzaak om zoo te stemmen was er niet, zoodat we hun hou ding moeilijk verstaan. Bij 3 (ministens zonder portefeuille) vormden communisten en S.G.P.-ers de meerderheid van een 12 tal tegenstanders. Dit twaalftal werd bij 4 (ruimer armslag voor de E. V.) versterkt door twee van de 6 aanwezige liberalen en den heer Wester man. Bij het wetsontwerp betreffende de revo lutionaire volksvertegenwoordigers bleken de tegenstanders over 36 stemmen te be schikken. Met de soc- en vrijz.-dem. stem den de heeren Sneevliet, van Houten, Wosterman, Duys en Arts tegen een be paling waar sinds 1933 door velen orn geroepen is. Voor dit ontwerp zal bij tweede lezing geen grondwettelijke meerderheid te vinden zijn, tenzij door de verkiezingen het aantal vooi-standers in voldoende mate wordt versterkt. Die moeten het tot min stens 67 brengen. De elastische bepaling omtrent de „openbare lichamen" deed een eenheids front van communisten, liberalen. S.G.P. en de heeren Sneevliet en Lingbeek geboren worden. Een wonderlijk mengelmoes. Het verzamel-ontwerp ontmoette wel den grootsten tegenstand; niet minder dan 40 tegenstanders waren er. Ook hier is dus tpnzij bij de verkiezingen ongedachte ver anderingen tot stand komen definitieve goedkeuring vrijwel uitgesloten. Richtte het verzet van revolutionaire en andere ünksche groepen zich vooral tegen de opheffing der verkiesbaarheid van poli tieke overtreders en (of) de gedeeltelijke opheffing der onschendbaarheid van op ruiende en geheimen schendende vertegen woordigers, de heeren Duys en Kersten leg den beiden het zwaartepunt voor hun tegen stemmen bij de onbeduidende bepaling be treffende staatssecretarissen. We vinden bet kortwge onverdedigbaar oïn op dien grond te helpen om hals bren gen bepalingen tegen hen, die vanwege bun optreden op revolutionaire of andere onbe hoorlijke wijze, in het Parlement niet thuis hooren- Met name kunnen we van den heer Kei-sten en de zijnen deze houding niet be grijpen. Een verklaring er van is ons zoo wel tijdens de discussies toen er nogal wat absenteïsme onder de heeren was als gisteren onthouden. Vergeten worde zij echter niet. O.i. is door hen een verkeerde weegschaal gebruikt. Ordening-interpell^tae De heer Smeenk heeft een interpellatie aangevraagd, naar aanleiding van de beslis sing van minister Gelissen om goedkeuring te onthouden uan de oncler ïemers-overeen- komsten in de baksteen-industrie en het bakkersbedrijf te Amsterdam en te Rotter dam. Vandaag wordt over dit verzoek be slist. Indische begrooting De middag is verder besteed aan de Indi sche begrooting. Rij de behandeling daarvan is tevens de afdoening aan de orde gesteld van enkel i andere wetsontwerpen: de herberekening van de Indische pen sioenen; de 25 millioen gulden als steun aan Ned.-Indië; de instelling van het Ruh- berfonds; de heffing van een tijdelijk extra- uitvoerrecht en het adres van den Indischen Volksraad betreffende het interpellatierecht. Het laatstbedoelde verzoek vindt slechts steun bij „rood en rose". Deze heeren mee- nen weer een veer van den mond te kunnen blazen en .schromen niet zich uit te spreken voor een verzoek, waarvan de inwilliging een bron van groote onaangenaamheden zou worden. De Volksraad, die toch reeds meermalen den aard van zijn positie uit het oog verliest, wordt dan heelemaal op het verkeerde pad gebracht en de mogelijk heid van voortdurende conflicten wordt ge- opend- Men kan toch onmogelijk den Volks raad op één lijn gaan stellen met een volksvertegenwoordiging als controle-orgaan op de Regeering en met het instituut der ministerieele verantwoordelijkheid als inte greerend element in het parlementaire stel sel. Wat de Volksraad zou krijgen zou een gedenatureerd onecht interpellatierecht iijn met een gevaarlijke, onwaarachtige schijn. Het denkbeeld om Indië te brengen in den status van dominion ook om daarover te eonfereeren is een verzoek gedaan is vol komen ontbloot van reëelen zin. Van deze Westersche nafiperij zal zeker niets komen. 'Deze dingen passen in geen enkel opzicht in een gebied, dat politiek volkomen onrijp en allerminst een eenheid is. Extra uitvoerrecht. Het extra-uitvoerrecht vindt in beginsel in de Kamer instemming; echter meenen sommigen, dat niet twee. maar vier percent moet worden geheven. Na de muntdepre- ciatie kan die hoogere heffing best van de in prijs gestegen producten af, meent men. Het wordt blijkbaar niet noodig geacht het bedrijfslp.ven eerst weer even op adem te laten komen en ook wordt niet gesproken over de belangrijke verliezen, welke doop vele ondernemingen in de laatste jaren zijn geleden. Van de 2 pct.-heffing die aanvanke lijk zich over een tijdvak van 15 maand m zal uitstrekken word* ner iaar een op brengst van 8V2 a 9 milioen gulden ver wacht. Die moo'en in le plaats komen van wat verloren is gegaan door de vermin-'e- ring van den zoutprijs met 2 cent per kotti en de tijdelijke, verlaging van de invoerrech ten, waarmee onderscheidenlijk een bedrag van 3y2 en 3% millioen gulden gemoeid is. Bovendien wordt nog een hedrag van zeven millioen gulden verloren door de halveering van de opcenten op de Indische invoerrechten, dat anders door de waarde stijging der importgoederen had kunnen zijn verkregen. Ten einde Drijsstijging te voor komen zijn al die heffingen bij den invoer verlaagd sinds 27 September j.l. De Volksraad had den wensch uitgespro ken om niet 2 pet maar 4 pet te heffen. De Regeering heeft zich echter aan de 2 p:t gehouden; in de Kamer vindt evenwel de 4 pet bij velen instemming. Rubberfonds Het Rubberfonds vond vrijwel algemeens instemming- Het bestaande bijzonder uit voerrecht op bevolkingsrubber een soort restrictiemiddel zal verdwijnen is eigenlijk 1 Jan. 1937 reeds opgeheven en moet plaats maken voor een algemeens heffing. De 25 millioen bijzondere steun voorindie stuitten evenmin op verzet. Natuurlijk zijn er altijd menschen, die meer willen. Herberekening pensioenen En tenslotte is er nog de Herberekening der pensioenen. De geschiedenis van dit wetsontwerp is In het kort de volgende: Eind 1933 kwam een wetsontwerp tot stand, dat in verband met don grooten finan- cieelen nood van Ned.-Indië, een tijdelijke korting op de Indische pensioenen vast stelde. Deze pensioenen slokten jaarlijks 54 mil lioen op van de Indische inkomsten, die voor 1934 werden geschat op f 289 millioen. Bijna 20 pet werd dus besteed aan pen sioenen. Er was veel verzet tegen dezen maat regel. Zij die wel aanspraken op verhoogmg wilden erkennen indien de omstandig- De Christelijke School te Zuidtand best ond gisteren vijftig jaar. Op deze foto ziet men het Schoolbestuur met onderwij zend personeel en feestcommissie. (Vierde persoon van rechts is de bekende ruim ta chtig-jarige Ds. C. W.J. van Lummel). heden h.i. daarnaar waren hadden even wel tegen korting bezwaar ook a! dwongen de omstandigheden tot oen beperking der overheidsuitgaven, tenzij men de publieke financiën in het ongereede zou durven laten geraken. Anderen voerden een meer prin cipieel verzet. De Minister van Koloniën betoogde in de gewisselde stukken, dat de stelling, dat het pensioen gelijkstaat met een reeds verdiend salaris waarop niet meer gekort kan wor den. bepaaldelijk in strijd is met de begin selen van de geldende pensioenwetgeving- In de Pensioenwet 1922 is overeenkomstig het advies der Staatscommissie-De Meester de stelling, dat pensioen als uitgesteld loon is te beschouwen bepaaldelijk niet aan vaard. Met deze commissie meende de Re- geering in het pensioen te moeten zien: het resultaat van samenwerking van publick gezag en ambtenaar om de-en hij ouderdom en invaliditeit een voldoend levensonder houd te verzekeren De rechtvaardigheidsgrond van den maat regel werd gevonden in den noodtoestand van 's lands financiën. Daarvoor zouden ook bezwaren, verhand houdende met het min of meer academische vraagstuk van het rechtskarakter van de pensioenen, moeten wijken. Tenslotte ls de korting door het Parle ment aanvaard. „Smartegeld" bleef buiten de korting. Voor de. voor 1920 gepensionneerde Euro- peesrhe militairen beneden den rang van officier werd de korting verzacht in dien zin. dat het gekort pensioen niet minder zal kunnen bedragen dan het gekort rangpen sioen van de na 1 J.an.. 1920 onder gelijke omstandigheden gej>ensionneerde rangge- nooten, terwijl een gepensionneerde van voor 1920 wiens pensioen ongekort nog minder zou bedragen dan het gekort rang pensioen van den onder gelijke omstandig heden na 1920 gepensionneerden rangge- nuot, buiten de korting werd gehouden. Pensioenen beneden f 200 in Indië en f500 in Nederland werden vrijgesteld. Ove rigens was er een opklimmende kortings- schaal die bij de pensioenen boven f2200 haar maximum van 17 pet bereikte. De kortingswet, die ongeveer 7.7 millioen per jaar bezuinigde, /ou 1 anuari 1937 af loopen. Zij werd echter verlengd met 4 maanden tot 1 Mei 1937 in afwachting var. de tot standkoming van een wetsontwerp tot herherekening van de tndisohe oen sile nen, dat na een commissioriaal onderzoek was ingediend. Degenen, wier pensioenen door de her bereken ingswet zouden stijgen, zouden, zoo werd bepaald, deee verhooging met terug werkende kracht tot 1 Januari 1937 uitge keerd krijgen. Het Herberekeningsontwerp brengtit een nivelleering der pensioenen. De vermin le ring zou in het a'gemeen niet stijgen boven 20 pCt. De berekende besparing bedroeg f7.3 millioen. Bij Memorie van Antwoord beeft de mi nis! er van Koloniën intusschen liet wetson, werp zoodanig gewijzigd, dat niemand méér in pensioen achteruit zal gaan dan vol gens de thans bestaande Kortingswet. Bo vendien wordt de werking der wet tot 3 iaar beperkt- De te verkrijgen besparing zal niet meer 7.3 millioen zijn, maar slechts f 4 mil lioen worden. Tegen dit wetsontwerp bleek veel vernt. Aan de 'inkerzijde der Kamer en ook bij de Katholieken. Lichtvaardig betoog De hoogsit oppervlakkig- redeneering werd vernomen, dat de .n od van de schat kist" ratio voor de tijdelijke korting .t- niet meer zoo nijpend is en dusgaèft we maar weer uitgeven en verdisconiteeren speculatieve toekomstverwachtingen in het heden. We staan van zulk een redeneering eenigszins versteld. In de eerste plaats Is de begrootlng niet sluitend. Er is alleen geen schuld'oeneming als we de verpachte aflossingen nalaten. Maar bovendien: hoe is da sluiting verk'e gen? Door sterke becuinigingpn en ver schuiving van uitgaven tot een bedrag van 60 k 70 millioen. In feite is er dus belangrijke achters'and. die voor dient t.e worden ingehaald. En aan genomen nu, dat de middelen meer zullen gaan opbrengen, dan zullen toch ook de u<t gaven stijgen. Die twee gaan automatisch samen, omdat de munt-iepreciatie voor al lerlei zaken prijsstijging meebrengt Maar dat niet alleen. We zullen allereerst ach terstand moeten gaan inhalen. Dat is lo gisch,, maar niet logisch is inkomsten te gaan prijsgeven, die nog absoluut noodzake lijk zijn. Eisch van beleid is: het voorstel der Regeering te aanvaarden, dat met de redelijkheid behoorlijk rekening houdt en zeer betamelijke pensioenen doet behouden. Als men eens nagaat dat het hoogste Ne- derlandsch pensioen f4000 is en er onder de Indische pensioenen, welke toch voor een belangrijk deel in Nederland word°n genoten, zijn die driemaal zoo hoog waren, dan voelt men, dat er wel iets gebeuren kan. Er is hier misschien deze moeilijkheid, dat het volle Indische pensioen reeds op vrij jongen leeftijd, zelfs voor het 50ste jaar, ge noten kan worden. Maar een overwegen 1 bezwaar om tot meer gelijkheid te komen, kan hier niet liggen. Is eigenlijk in dezen tijd de berekening der Indische dienstjaren niet verouderd te achten? zoo vragen we ons wel eens af. Is het gezond, dat men om en bij zijn 50ste Jaar gepensionneerd kan zijn met een gezin, waarin kinderen kunnen zijn, die nog niet zelfstandig voor zichzelf kunnen zorgen? Hoe dit zij, bet standpunt dat door een groot deel der Kamer tegenover de herne- rekening der pensioenen wordt ingenomen, komt ons voor vrij luchthartig te zijn, niet voorzichtig en niet in overeenstemming met het ware belang der Indische geldmid delen, dat niet gediend wordt door een kortzichtige politiek. Intusschen vreezen we toch voor het ont werp, welks lot naar we willen hopen niet al te veel beïnvloed zal worden door stembusoverwegingen. De heer Bieroma deed Woensdagavond een uitweg aan de hand in den vorm van verlenging der tijdelijke korting. Hoe de minister daarover denkt zal nog moeten blijken. De gehouden redevoeringen geven ons geen aanleiding tot nadere beschouwingen Wat we er over zouden willen opmerken, vindt men in het bovenstaande- Minister Colijn kwam in den laten middag aan het woord. Heden houdt hij zijn eigen lijke rede. Verslag Nadat de verg-adering' Ia geopend vraagt de heer SMEENK (a.r.) de Kamer verlof om den minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart nadere Inlichtingen te vragen over de weigering tot goedkeuring van de .onder nemersovereenkomst ln de baksteenindus trie en ln het bakkersbedrijf te Amsterdam en te Rotterdam. Heeft Uw loer,et monok„op.bed,ening! fj. Heef, Uw toestel automatische ahtemminnt muziek-spraak-schakelaar? Is Uw apparaat ui,gerUr, me, een opklopschaalf S Bezit Uw toestel een dubbele anii-tading scM^f 6 Heeft Uw toestel een speciale verrormingiwije schakeling jL 7 Is Uw toestel uitgerust met een lirhtsignaaUontrolesysteeml 8 Heeft Uw toestel een inrichting voor geluidlooze afstemming! 9 Is Uw toestel geconstrueerd me) continu variabele band-breedte! 10 Is Uw luidspreker voorzien van 'n permonenl-dynomischen mogneet? Bezit Uw toestel ook een kortegolfbond, loopend van 13.5-100 meter? Heeft Uw toestel traagheidsboze optische indicatie met een kathode- straal-buis Is het electriciteits-verbruik van fjw. toestel in overeenstemming met de prestaties van het apparaat Is de stationsschaal in Uw toestel zoodanig ontworpen, dat de grootst denkbare leesbaarheid bereikt is? Is de weergave-kwaliteit van Uw toestel zoodanig, dat U inderdaadvan kristalheldere ontvangst kunt spreken Bevindt zich in Uw toestel een carroussel-schakeling, waardoor bij verhuizing onmiddellijk zonder verandering in het toestel kan worden overgeschakeld''oj de juiste wisselstroom netspanning? TÏPE 898 A De topprestatie uit de „Symphonische Serie" Trede voor trede omhoog, en oon den top ^volmaakt, radio- genot, belichaamd in den Philips' „Fuga". Gaat stap voor stap no, of Uw tegenwoordig toestel door deze zelfde „trap van zestien treden" geschraagd wordt.-Zoo niet, beluistert dan eens, zuiver uit nieuwsgierigheid, een Philips' „Fuga" bij Uw handelaar. Dan stormt met plotselinge duidelijkheid do beteekenis op U of van de ontzaglijke verandering, die Philips in de ontvangstwereld heeft, teweeg gebracht l Voortgezet wordt de behandeling der Indische begrooting. De heer K. TER LAAN (S.D.) bestrijdt de het Vorstelijk huwelijk Ook de aanwezigheid of vertegenwoordiging van de Indische vorstenhuizen wordt zeer ge waardeerd. De heer Sneevliet meende daarover op s< minis belan„ Tegen de 25 millioen steun heeft niemand be zwaar gemaakt. Ook het tike bewees, dat de exorbitante rechten dienen te wc een rede hield als hier door hem ls gehouden Indië's verdediging beantwoorden, dat het dan wel niet onaan tastbaar zal zijn, maar toch met vrucht zoolang weerstand zal kunnen bieden, tot dat van andere zijde hulp wordt geboden. De heer ter Daan wilde op ruime schaal geld gaan uit geven Maharadja's charteren K.L.M.-Vliegtuigen Indië-vliegtuigen in April uitverkocht 's-GRAVENHAGE, 11 Februari- De goede naam, die de KL.M. in Britsch-Indië geniet blijkt thans opnieuw uit het feit, dat vier of vijf van de voornaamste Indische Vorsten, die zich in April naar Londen zullen be geven tot het bijwonen van de kronings feesten, hebben besloten, gebruik te maker» voor hun reis naar het Westen, van do vliegtuigen der K.L.M. Teneinde ervan verzekerd te zijn, on gestoord en met beperkt gezelschap to kunnen reizen, hebben verscheidene Indische Vorsten alle beschikbare plaat sen in de vliegtuigen der Amsterdam- Batavia-lijn die in April dezen dienst vliegen opgekocht, De schoenfabriek te Bunschoten Geen acceptabele voorstellen ingediend Omtrent het wederom in bedrijf stellen van de Schoenfabriek in Bunschoten, waarvoor de kansen eenige maanden gele den gunstig waren vernemen wij, dat do raad van Bunschoten in een langdurige ge heime zitting tot de conclusie is gekomen, dat de ingekomen voorstellen voor de ge meente niet acceptabel zijn, Niettegen- staan het feit, dat er met een groep, die de voonsellen deed nog steeds contact wordt gehouden, heeft men niet de overtuiging, dat binnenkort een bevredigend resultaat zal worden bereikt. Zooals bekend werd deze fabriek inder tijd met steun van den rijksdiensct voor do uitvoering van de Zuiderzee-Steunwet en met dien van de gemeente Bunschoten opgericht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 9