LAATSTE. NIEUWS f> VRIJDAG ia FEBRUARI 1937 TWEEDE BLAD PAG. 7 N.V. Bank voor Onroerende Zaken AMSTERDAM C. SARPHATISTRAAT 35 geeft uit 4V2OBLIGATIES tegen Beurskoers ke bespreking volgde, waarbij door den in* leider van repliek werd gediend. Een drietal voordrachten door leden der Knapenverecniging volgde, waarna de sccre taris der J.V. het verslag uitbracht, ge volgd door een jaarverslag der Knapenver- eeniging in samenspraakvorm; dit was zeer interessant en voor andere vereenigingen navolgenswaard. Door W. Montagne werd uitstekend voor gedragen „Angstavond" van Heyermans. Ma de pauze werd eerst gemeenschappe lijk gezongen, waarna een aardige panto mime door de Knapenvereen. en een drietal voordrachten. Arie Koppenaal gaf 'n mooi opstel over „Gideon", waaruit duidelijk de beteekenis van dezen richter werd weerge geven. Na 3 voordrachten werd een onder werp geleverd over „Ons land als koloniale mogendheid" door J. Heusen, een mooi on derwerp, dat duidelijk werd voorgedragen. Een tweetal voordrachten door leden der J.V. volgden nog, waarna een afgevaardigde van den kerkeraad het woord voerde en de gelukwenschen van den kerkeraad over bracht. Hierna werd deze avond met dank zegging gesloten. OEGSTGEEST WINTERLEZINO PROI*. CRAMER In de Pauluskerk. werd de-'tweede winter lezing gehouden door Prof. Dr. J. A. Cra mer, oud-Hoogleeraar iaan de Rijksuniversi teit te Utrecht, die nu sprak over: Gelooft gij in JeKus Christus? Op deze vraag, aldus spr., antwoordt de kerk en ieder die daar waarachtig toe be hoort met een volmondig ja. Ja, ik geloof Hierin is dus te zien dat gelooven de grond toon is. Hot geloof in Jezus Christus wil zeggen dat wie de werkelijkheid van Jezus Christus voor'en in ons geheele loven laten gelden. Hierdoor is het ook dat de Kerk Christus als Heer prediikt, en alle gedoovi- geni bezien als behoorend tot ®ijn leger scharen. Zoo lieert ook de Apostolische Geloofs belijdenis het ons. Aan de hand van de woorden van deze (belijdenis teek ent spr. het wonder Gods van Christus en het teeken waaronder dit won- Ider plaats vond, nil. geboren uit de maagd Maria. Hierin ziien we dat ivonder en tee ken niet te scheiden zijn, maar dat we dankbaar moeten zijn, dat Jezus Christus werkelijk God is geweest die op de aarde kwam, om de menschlheid met God te ver zoenen. Verder merkt spr. op dat er in onze belij denis niet gesproken wordt over Christus' jeugd. Als reden hiervoor noemt spr. het feit (lat,zijn gansöhe leven is begrepen in het woordje1 lijden. Hiermede heeft de Kerk bedoeld, dat niet het leven van Ghidstus in het mididirüpunt staat, maar aijn lijdei». En dan het lijden zooalls de opstanding daarover het wondere licht verspreidt. Het lijden krijgt voor de discipelen pas beteekc nis, wanneer daarop gevolgd is het „Op gestaan uit de dooden". Dat blijkt ook uit het evangélie wan Johannes, waar we tel kens heb licht der opstanding doorheen zien schitteren. Aan de hand van Verschillende voorbedl- iden, genomen uit de Evangeliën, toont spr. j Christus in verschillende gestalten om daar door weer tot de con'clusie te komen, dat een historische voorstelling van Jezus me" gemaakt kan worden. DoCh alleen kunnen val wij Jezus Christus leeren kennen1, zooals de Evangelisten hem beschrijven. En zoo cle®3 besohrijiving - Is, komen wij tot de heerlijk ste beschouwing van Jezus Christus en zien Wij Hem als één der onzen zooals Hij zelf gezegd heeft: Gij zijt de Mijne. Hierna wijst spr. op de groolie fout die ligt in de vraag of wij historische feiten uit de Evangeliën gelooven. Neen de groote vraag moet zijn en blijven: Gelooft. Gij in 'Jezus Christus, zooals Hij door de Evange listen in het lichlt van Zijn opstanding wordt geteekend en voorgesteld. •Het geloof in Jezus Christus. ïn liet bid- Hend nedervallen voor Hem en het aan nemen van Gods oordeel over ons in Jezus Christus door God toegerekend. Het Evan gelie komt met zijn oordeelen, en dat komt omdat de wereld ook daar beschouwd wordt in het licht van de opstanding. En om te komen tot een waarlijk gelooven in Jezus Christus moeten wij het oordeel aannemen. Naast het roemen in de genade Gods moe ten we onze zonden leeren zien. Dan alleen komen we ook tot een waarlijk zien van Christus, zooals Hij in Zijn wondere heer lijkheid is. Tot slot behandelt spr. de vraag: Hoe komen wij tot gelooven? Een vast geloof Is, aldus spr., niet een vast bezit, maar een (vast geloof is juist zich heel arm voelen, -ien steeds biddend gaan tot Christus om genade in ons ongeloof. Om te komen in aanraking met Jezus Christus moeten we komen in de Christelijke kerk, waar het iWoord van God gepredikt wordt, en de liefde Gods wordt uitgedeeld. Wanneer we idit betrachten en dat zoeken dan komen we ten slotte tot het weten en het gelooven in de vergeving der zonden. Zoo is het ge heele Evangelie en het geheele geloof een wentelen om de Zonne der Gerechtigheid, Jezus Christus. MAN GEWOND LANGS DEN WEG Op den lagen Morschweg werd een wlel- ïijder aangetroffen die aan een der beenen verwond bleek. Een door Dr. H. ingeste'.ld bnderzoelc bracht aan het licht, dat de man, Zekere J. R., wonende te Leiden, een der beenen had gebroken en verschillende vleeschwonden had bekomen. Hij was bij bet afstappen van zijn rijwiel in de spaken Van het achterwiel bekneld geraakt en ge- Vallen. Nadat Dr. H. hem de eerste hulp had verleend, is hij naar het Acad. Zieken huis te Leiden vervoerd. RIJNSBURG JAARVERGADERING GEREF. MANNENVEREEN. „CALVIJN" De Geref. Mannen vereen. „Calvijn" heeft haar gewone jaarvergadering weer gehou- 'den in Concordia. Na 't zingen van Ps. 89 8 gaat de voor zitter, cle heer A. Noort, voor in gebed, om Üan met een kort welkomstwoord de ver gadering voor geojicnd te verklaren. Inzon derheid worden verwelkomd de eere-voor- zitter ds. Broekstra en ds. v. cl. I.oo, als mede afgevaax-digden van J.V., Meisjesver., Oudervereen. en Kerkeraad. Vervolgens leest de secretaris zijn jaar verslag. Hieruit memoreeren we. dat de vereen, thans 38 leden telt, wat 10 meer is dan vorig jaar. Ook de penningmeester, de heer C. van Klaveren, brengt verslag uit. Hieruit blijkt, dat de vereeniging een batig saldo heeft (van 17,65. De héér J. Kroon houdt dan zijn inleiding feen Gods plagen in Egypte^. Inleider be gint met op te merken, dat in deze plagen Gods almacht blijkt, dat Hij Zijn toorn uit giet over zijn vijanden, maar Zijn trouw bewijst aan Zijn volk. De plagen zijn won deren. Wel maakt God gebruik van natuur lijke vei'schijnselen, die in die landen voor komen, maar uit alles blijkt, dat het hier een bijzonder ingrijpen is. Vervolgens bespreekt hij de plagen ieder afzonderlijk, daarbij er telkens op wijzend, dat God treft in deze plagen juist Egypte's goden Na bespreking van deze keurige inleiding volgde een korte pauze, waarin koffie met koek aangeboden werd. Na de pauze volgde dan een aardige voor dracht van den heer de Mooy, waarna het woord was aan de afgevaardigden van Jon- gelings- Meisjesvereen., die beide de harte lijke gelukwenschen aanboden. De heer Tilburg bracht dan een hartelijke felicitatie over van de Oudervereen., waar na de heer v. d. Gugten uiting gaf aan de groote waardeering die er gevonden wordt in den kerkeraad voor 't werk van de Man- nenvereeniging. Vervolgens hield de heer v. d. Gugten een voordracht, getiteld: Goed. Ook de heer v. Klaveren las nog een stuk je voor, terwijl ook de heer de Mooy zich liet hooren. Nadat nog even gepauzeerd was gaf de heer de Mooy zijn inleiding ten beste over: De twee hoornen in het Paradijs. Inl. wees er op dat de mensch is de kroon der schep ping omdat, hij is beelddrager Gods, die ko ning zou zijn over heel de schepping. Deze mensch stond eerst in de staat der onschuld Onbewust deed hij 't goede. Dit was echter niet Gods bedoeling met de mensch. Hij moest bewust het goede doen en God stelde daarom het proefgebod. De mensch moest doen wat God gebood, onvoorwaardelijk, zoo niet, hij zou den dood sterven. Bleef hij staande dan zou hij kennen 't goede en 't kwade en zou steeds het goede doen. De mensch heeft echter deze kennis geroofd en verviel daardoor in de staat der rampzalig heid. Inleider trok dan een vergelijking tus schen Adam en Christus, die 't gebod ge houden heeft. Ten tweede sprak inleider over de hoorn des levens, waarvan de mensch moest eten. Deze had een sacramenteele beteekenis, maar oefende ook een werking uit. Verder wees spr. op de beteekenis van de boom des levens waarover verder in de Schrift ge sproken wordt. Ten slotte sprak Ds. Broekstra nog een kort. woord, waarna de vergadering met dankgebed gesloten werd door Ds. Broekstra MOTORDIENST In aansluiting op ons verslag van de Pro- paganda-avond van de Sectie Leiden van het corps Motordienst in Flora, deelen we nog mede, dat de Motordienst op Dinsdag avond van iedere week bijeenkomt, in Flora Zij, die lid willen worden en aan dit schoo- ne doel wenschen mede te werken, kunnen zich daar dus opgeven, waartoe we nog weer dringend opwekken. Verder nog deze rectificatie dat niet maj. v. Loon maar maj. V, Loo het woord gevoerd heeft. SASSENHEIM NED. CHR. VROUWENBOND Voor de plaatselijke afdeeling van de Ned. Christen Vrouwenbond hoopt Woens dag 17 Februari a.s. in „Concordia" op te ti-eden de heer F. C. van Dorp, van Rotter dam, met het onderwerp: „Humor in de Nedei'landsche letterkunde". Het belooft een leerzame en interessante avond te \Vorden, waarvan wij de bijwoning hartelijk aanbevelen. GEMEENTERAAD Gistermiddag vergaderde de gemeente raad. De voorzitter sprak, na de opening, zijn beste wenschen uit voor het nieuwe jaar. Hij hoopte, dat 1937 moge laten zien een tijd van opkomst en een wedergeboorte van de vroegere welvaart. Moge de gemeente de beproeving .van de crisis weer te boven komen. Het afgeloopen jaar is voor Sassenheim wel belangrijk geweest. We hebben de groote beslissing genomen inzake de gas levering. Spr. brengt in herinnering de stagnatie in de levering door Lisse, waarin Leiden zeer welwillend is opgetreden. Vervolgens worden nog eenige woorden gewijd aan het huwelijk van Prinses Juliana. Wethouder Bader is vandaag veertig Jaar getrouwd. De voorzitter wenscht hem, mede namens de Raad, hartelijk geluk. Het moge hem en zijn vrouw nog lang goed gaan. Namens de raad overhandigt hij den heer Bader een ontwerp van een geschenk, daar de tijd om het origineel te verkrijgen te kort was (applaus). Weth. Bader dankt voor de hartelijke woorden. Namens de Raad dankt de heer v. Zon neveld voor de goede wenschen. Hij zou er nog een bij willen voegen en wel deze: Moge de tijd spoedig weer aanbreken, dat de raad weer als regeerend lichaam zal kunnen optrden. Wij zijn dankbaar, aldus spr., voor wat B. en W. in het afgeloopen jaar verricht hebben. De notulen worden alsnu goedgekeurd. Bij de ingekomen stukken deelde de voorzitter mede, dat het gasverbruik in 1936 met ruim 12 pet. is toegenomen. De maand Januari 1937 geeft in vergelijking over 1936 zelfs een stijging aan van 3-1 pet. De voorzitter geeft nu een overzicht van de stagnatie in de gaslevering door Lisse. Alles is thans in orde. Het verwarmingsge halte van het gas is nu zelfs hooger dan voorheen. De distributieleiding Warmonderdam— Spoorweg komt deze maand gereed. Het watervei'bruik bleef in 1936 ongeveer gelijk, n.l. 84.000 M3. De heer Bisschops heeft over de kwaliteit van het gas wel anders gehoord en het doet hern genoegen nu het tegendeel te hooren. De voorzitter vraagt nu machtiging om 150.000,—, die met Maart vrij komen en eerst later afgelost kunnen woi-den te he ieggen, zoodat renteverlies voorkomen wordt. Deze wordt verleend. NaMere regeling van de door de Woning- bouwvereeniging te betalen annuïteiten. Dit besluit wordt genomen waardoor een mindere uitgaaf van 1500,— per jaar wordt verkregen. Benoeming Commissie tot Wering van Schoolverzuim. De aftredende heeren J. E Wijntjes, A. de Haan, P. J. Vercouteren en J. Wiepkema, worden hei-kozen. In de plaats van de heeren J. O. Matze en P. Rot teveel, die niet meer in aanmerking wen schen, te komen, .worden clrie leden be noemd en wel de heeren J. Weuste, G. Rotteveel en M. J. Post. De voorzitter: Er wordt geen presentie geld uitgekeerd; zelfs cle secretaris krijgt geen vergoeding voor zijn vele werk De heer v. Zonneveld: dat is niet erg. De seer, en peningm. van schoolvereenigingen vei'zetten ook massa's werk zonder vergoe ding. Begrootingswijziging 1936. De heer v. Zonneveld ziet, dat de post telefoon ƒ225.te laag gei-aanid was. Nieu we aansluitingen zijn er niet gekomen, dus zijn het gespx-ekken geweest. Is daar een lijst van? Hij zou gaarne zien, dat gesprek ken voor de steun bijv. op rekening van de steun gebracht worden. Druk- en bindwerk vraagt 125,— meer- Vorig jaar is gezegd, dat alles wat boven de raming" ging door B. en W. betaald moest worden. Ze presenteeren nu blijk baar de rekening aan den raad. De voorzitter geeft toe, dat de post tele foon wat erg overschreden is. Als er een lijst aangelegd wordt-, zult u zien, dat wer- kelijk de steun veel gesprekken voert, ter wijl ook met de Prov. 'Griffie over de be grooting veel getelefoneerd worclt. Een ge sprek met een hoofdambtenaar kan meer resultaat hebben dan correspondentie. Het besluit jvordt genomen. Conversie geldleeningen. De voorzitter zegt, dat de leden zich mis schien zullen verbazen in de bladen te le zen van leeningen tegen 3V2 pet. en wij ko- mexi met 1 pet. Deze leeningen worden alle heneden pari gesloten en brengen jaarlijk- sche kosten met zich mede, die wij niet hebben. Het geeft een rente-bespai'ing van 1500,per jaar, alsmede lichtere aflos singen. Voorschotten Bijzondere scholen. Verleend wordt 80 pet. van de vergoeding. De Herv. School ontvangt 1152,de R.K. Jongensschool 1632; de R.K. Meisjes school 1785,60 en de Dr. de Visserschool 953,60; de R.K. Ulo-school 947,20 en voor de Vissex-school 844,S0. Afrekening Bijzondex'e scholen voor U.L.O. over 1931, 1932, 1933. De R.K. school heeft i-echt op 2144,54, de Visserschool op 5386,04. De heer Beekman zegt, dat de R.K. school per leei'ling goedkooper werkt dan de De Visserschool. Hij vertrouwt, dat hiermede rekening gehouden zal worden. De heer Vogelaar: Ja...... De voorzitter: aan de jongensschool wordt geen onrecht gedaan, want ze krijgt waar ze recht op heeft; aan de De Visserschool wordt ook geen onrecht gedaan, want ze moet terug betalen wat ze teveel ontvangen heeft en dat is gelukkig maar 10, Zeker, ze hadden zuiniger kunnen zijn en de gemeexite een voordeel van 1000 tot 1500 kunnen bezorgen, doch we leefden in hoog-conjunctuur. De heer Schrama spreekt zijn verwonde ring uit, dat Ged. Staten bij deze uitgaaf zoo soepel zijn, terwijl ze op andere uit gaven beknibbelen. Gaslevering door Leiden en concessie voor persleiding aan Leiden. De voorzitter geeft een overzicht van de bespx-ekingen met Leiden. Leiden wil de bestaande persleiding be houden en een nieuwe leggen in de Teylin- geiiaan. Hieiwoor zal dan een vergoeding betaald worden van 1 cent per M. met een minimum van 10,en een maximum van 50,per j'aar. Leiden mag evenwel geen gas in de gemeente Sassenheim leve ren. De heer v. Zonneveld: We hebben voor de persleiding jaarlijks betaald en hebben dus geen moreele verplichting. Index-tijd hebben we de leiding in de Teylingerlaan geweigei*d en ik sta nog op hetzelfde stand punt. Leiden moet niet in onze gx-ond komen wroeten. Er is nog een bezwaar: er is een streven bij de hooge autoriteiten om diver se diensten te centraliseeren en het voor deel komt dan aan de Staat. Wij moeten baas blijven in eigen gemeente. Hij is te gen de overeenkomst. De heer v. Breda: B. en W. stonden in deze zaak niet geheel vrij, met het oog op de levering van gas, aan hen die nog niet door ons bediend kunnen wox-den. Hij is er ook tegen. De voorzitter heeft in Leiden gezegd, deze zaak in de raad te brengen, maar dat ze wel geen gunstig onthaal zal vinden. De heer Vex-kleij is ook tegen vex-gunning aan Leiden. De voorzitter: Het verzoek is niet van Sassenheim uitgegaan, doch van Lisse. Later zei Leiden wel: we hebben het ge daan om Sassenheim te gerieven. Een mo reele verplichting hebben wij niet. De heer Dannijs is er ook tegen. Hij ge looft, dat Leiden straks vastloopt met de nieuwe Prov. weg. Weth. Warnaar zegt, dat Leiden welwil lend is geweest, doch men moet, ons hier door niets af willen dwingen. We moeten ons eigen belang niet uit het oog verlie zen. Hij zou zich tot het volgende willen beperken: als Leiden een object heeft, zul len we dit. bekijken. Onze eigen belangen moeten nummer één zijn. Laten we afwach ten tot Leiden uiteenzet met welk doel ze de leiding wil doortrekken. In deze geest wordt besloten. Rondvraag De heer Kortehuis wijst op de gastarie- ven, die niet rechtvaardig zijn. De trouwe gebruikers hebben er geen voordeel van gehad, wel zij die geen of weinig gas ver bruikten. De voox-zitter: we weten nog niet of deze tarieven gehandhaafd kunnen blijven. Het lijkt oogenschijnlijk een voordeel, doch is het altijd niet. We zijn nog in een proef jaar. De heer Kortekaas acht het een onrecht vaardigheid, dat bij eenzelfde vei-bruik de een 9 ct. en de ander 5 cent per M3. moet betalexi. Weth. Warnaar: zoodx-a we het kunnen overzien zullen B. en W. zeker met nieuw* voorstellen komen. De heer Beekman vx-aagt inlichtingen over een hek, dat aanbesteed is, terwijl de heer Dannijs wijst op de modderpoel aan de Kooilaan. Ook vraagt deze of er geen werkobject te vinden is bij den nieuwen weg. Er zouden slooten gedempt kunnen worden enz. De voorzitter: We hebben reeds in deze richting gewerkt, doch het is nog te duur. Hierna sluiting. VOORHOUT BENOEMING Tot onderwijzeres aan de R.K. Jongens school, alhier, is benoemd mej. C. M. Beek man te Sassenheim. TERAARDEBESTELLING VAN WIJLEN G- JONGENEEL Onder zeer gi-oote deelnemende belang- stell'ntr is gistermiddag op do bograafnlaats der Ned Herv. Oem., alhier het stoffnlijl" oversrhot van wijlen don hoer O. Jongencel aan de schoot der aarde toevertx-ouwd. Onder de aanwezigen merkten we op o.a. cle geheele Kex-keraad der 1-Ierv. Gemeente, alhier, waarvan de heer Jongeneel in leven deel uitmaakte. Nadat de kist mot ,liet stoffelijk omhulsel f 20—2l! ~Leidsche' le srt f 19— 50 kg. Handel matig. Het vertrek van den Mangkoe Negoro Op Woensdag a.s. bepaald De Mangkoe Negoro en de zijnen zullen Maandag 15 dezer om 12 uur per auto kasteel Oud-Wassenaar verlaten en via Helmond naar Eindhoven rijden In Helmond wordt de katoen drukkerij en weverij van de N.V. P. F. van Vlissingen en Co. bezichtigd en den volgenden dag zal een bezoek aan de P hi lipsf abri eken worden gebracht. Na dit bezoek verlaat het gezelschap ons land om via Brussel, Parijs, Geneve en waarschijnlijk Rome naar Genua te reizen. Met de Johan van Oldenbarnevelt zullen Zijn Hoogheid en oe zijnen op 5 Maart van Genua de terugreis naar Nederlandsch Indië maken. De „Java" naar Nederland Het reisplan BATAVIA, 12 Febr. (Aneta-A.N.P.) De kruiser „Java" zal 6 Maart a.s. uit Priok naar Nederland vertrekken en zal 8 April in Nederland aankomen. Het reisplan is als volgt samengesteld: 12 Mrt. aankomst te Colombo en 13 Mrt. vertrek van déze plaats; 20 Mrt aankomst en vertrek van Aden; 25 Mrt. aankomst te Suez en 26 Mrt. vertrek van Port-Said; van 31 Mrt. tot 3 April verblijf te Algiers. Ir. De Kok veilig geland Uit Batavia wordt geseind, dat Ir. De Kok en de heer Schmidt Crans veilig op het vliegveld Tjililitan zijn geland. Pleger van kerkinbraken aangehouden De politie van Princenhage heeft gisteren zekere M. L. aangehouden, die in de St. Martinuskerk te Princenhage had in gebroken. Bij het verhoor heeft L. bekend in October 1936 eveneens in de St. Marti nuskerk te hebben ingebroken. Bovendien bekende hij tweemaal te hebben ingebroken in de kerk aan het Liesbosch te Princenhage Het onderzoek van de politie duurt nog voort. Kostbare armband gestolen Een heer en daime uit Rotterdam, die te Amsterdam op ziekenbezoek waren geweest hebben daarna eenige oogenbliikken vertoefd in een café aan het Kleine-Gartmaa- plantsoen. De dame heeft daar hij het bezoeken van het toilet een gouden arrnband met diaman ten afgedaan en vergeten het kleinood mee te nemen. Toen zij eenige oogenblikken la ter terugkeerde, nadat zij haar armbaindhad gemist, bleek het kostbare sieraad te zijn verdwenen. Bij de politie is van dezen dief stal aangifte gedaan. De Commissaris der Koningin in Groningen Vraagt ontslag 's GRAVENHAGE, 12 Febr. Naar wij ver nemen heeft Dr. J. P. Fockema Andreae bij H.M. de Koningin een verzoek om ontslag ingediend als Commissaris der Koningin in de Provincie Groningen. Conferentie „Oslo"-staten Van allen toezegging ontvangen •s GRAVENHAGE, 12 Febr. Van alle z.g. Oslo-staten is thans de toezegging ontvangen dat zij experts naar de hier te lande te hou den conferentie zullen afvaardigen. Naar wij vernemen zal de conferentie niet voor 1 Maart bijeen komen. H.B.S.-er op avontuur Jan Ris in Frankrijk aangehouden ALKMAAR, 12 Febr. De Alkmaarsche H.B.S.-er Jan Ris. die sinds vorige week Vrijdag was verdwenen en sedert dien niets meer van zich heeft laten hooren, is giste ren opgespoord. Te Alkmaar is het bericht ontvangen, dat de jongen zich te Grasse, 'n plaatsje ten noor den van Cannes in Frankrijk, bevond. Ver moedelijk is de' jeugdige avonturier een oud schoolkameraad. die thans te Grasse woont, gaan bezoeken. .De jongen zal op transport worden gesteld naar zijn woonplaats. 3 pet. Helmond Naar wij vernemen is de 3pet. uitgifte groot f 2.422.000 voor de gemeente Helmond niet volteekend. De inschrijvingen woi'den ten volle toegewezen. 3V2 pet. Nijmegen Naar wij vernemen is bij de gisteren ge houden inschrijving op f 3.888.000 3y2 pet. conversieleening Nijmegen 1937 nagenoeg het geheele bedrag geconverteerd, zoodat op de vrije inschrijvingen vrijwel niets kan worden toegewezen. KERKNIEUWS NED. HERV. KERK Beroepen: Te Ooltgensplast, B. van Ginkel te Hens wou de. SCHOOLNIEUWS I UNIVERSITEIT VAN LEIDEN Geslaagd: Doet. ex. geneeskunde: Mej. J. H. Moes, Den Haag. Kolff, Beekbergen ette ltalvei 3—8. 798 vette schal chapen 1020. 607 idem per kg. 3846 luien handel en dt nuchtere kalveren, bü zeer grooten aan Iets terugloopende prijzen. Varkens ruim aanbod, handel en prijzen Iets minder. Goede •t wolvee vlugge handel, prtishoudendd, ■Igens iets flauwer. Woensdag nam de N.V.C. 65 varkens en heden pl.m. 235 varkens Voor het plan-Deterding zullen vandaag schatting 60 koeien worden gekocht. f 7.758.60: haver witte puike f 6.757.90; Ijnzaad witbloem gekeurd f9—11.50: id slag- cad f8—9.50; boonen, platte f7—7.50; kleine :ookerften f7.509.35 alles pet 100 kg •dvrö R'dam; Laplata gerst disp f ISO (brd Leeuwarden); idem 1'172 brdvrjj R'dam, i per 2000 kg. -Am. lijnkoeken disp f8.25 (brd-vrij Laeu- den); idem f 775 brd.vrü R'dam; N.-Am. lijnkoeken merk S.K., disp f 775 brd-vrü R'dam per 100 kg plus f 1717.50. id. volvet f20.5921.50, Eda: er 20 plus f 1011, id. 40 plus f 1717.59, ■oodkaas 40 plus f 1717.50, Leidsche 20 plus 1111.50, alles per 5o kg. Stemming goed. Goudsche kaas 27-37 ct. Edammerkaas 21— ct, per kg. anvoar 975 kg. Boter. Eerste Leeuwarder Botermün. Afd. B. Wei- en afw. boter. Veilingb. Hoogste prps II, laagste prijs f 1.31. per kg. Aanv. 4/6 vn, eren. Kipeieeren. aanvoer 12.500 kg., 2% ;r stuk, handelsprjjs 5560 ct per kg.; eend eiren, aanvoer 100 kg., 333,£ ct, handelsprfs 37V2—45 ct per kg. Pluimvee. Aanvoeren en prijzen: 25 slacht men 60—99 ct, 60 slachtkippen f 0.50—1.10, 20 jonge hanen f 0.75—1.25. 10 piepkuikens 15 ct, alles per stuk; 10 konünen'3255 ct per kg. Aardappelen. Roode ster f2.703. bor- ;ers f2—2.35. alva f 3 80—4, bintjes f4—4.10, .ndere soorten f 2.402.80, alles per 100 kg. UTRECHT, 12 Februari. Kaas. Heden geen in de groeve was neergelaten, trad Ds J. J. H- Klomp, alhier, naar voren, om een woord tot de aanwezigen te spreken. Spre ker leidde zijn toespraak in met de woorden uit de H. Schrift: Mijn wegen zijn niet uw wegen en Mijn gedachten zijn niet ulieder gedachten; dat in verbandi brengend met het zoo onverwachte overlijden van den voorganger. Namens de familieleden van den over ledene sprak de heer E. L. de Witt, van Noordwijk, nog een woord van dank. Hierbij zij vermeld, dat wijlen de heer Jongeneel vanaf .het jaar 1921 het ambt van ouderling bekleedde in de Ned, Herv. Gem alhier. VOORSCHOTEN AASRANDISS Door den heer De Wit is aangifte gedaan bij de politie, dat zijn 15-jarig dochtertje op de laan naar haar woning, door een onbe kenden jongen van haar rijwiel is getrok ken, schijnbaar met oneerbare bedoelin gen. Toen het meisje begon te gillen, is de jongen weggeloopen. Het meisje kon een vaag signalement opgeven. VENTEN ZONDER VERGUNNING Door de politie is tegen J. B. uit Gronin gen, C. A. V. uit den Haag en C. H. uit Kat wijk, procesverbaal opgemaakt wegens het venten zonder vergunning. EINDELIJK GEVAT De dader, die het vorige jaar in Juni, bij J. F. N. van Os, sigarenwinkelier, geld uit de laden heeft gestolen, is nu door de politie aangehouden. Het bleek te zijn C. G. I-I., zonder vaste woonplaats. Hij was al meermalen veroordeeld voor dergelijke dief stallen en is ter beschikking gesteld van den Officier van Justitie te Rotterdam. WARMOND UITVOERING „WARMONDS FANFARE" „Warmonds Fanfare" gaf gisteravond' weer haar j.aarlijksche uitvoering. En even- andere jaren kan men ook nu zeggen, dat zij uitnemend is geslaagd. Pi'ecies acht uur werd geopend met „Steeds Voorwaarts" (Sempre Avanti) marsch van M. Bolderdijk. Dit nummer werd vlot en frisch gespeeld. De voorz., de heer Bergman, na deze opening het woord nemende, heette alle aanwezigen hai'telijk welkom in het bijzon der den eere-voorzitter, den heer P. H. Romeijn. In zijn welkomstwoord getuigde de voorz. van de goede samenwerking en hulp. steeds van de begunstigers en leden ondervonden. In het bijzonder werd de heer M. Bolderdijk, directeur van de vereeni ging hulde gebracht voor zijn onvermoeide arbeid1.. De Fanfare kon ook weer dit jaar een eerste en een tweede prijs in de wacht sleepen. Hierna werden door den heer Romeijn de behaalde bekroningen op het vaandel ge hecht- Door het corps werden daarna nog ver schillende nummers gespeeld. Het dankbaar applaus bewees wel dat de gekozen stukken zeer in de smaak vielen. Na de pauze werd een kamei'stukje op gevoerd. AMSTERDAM DIAMANTBEDRIJF EN -HANDEL Blijkens liet verslag over 1936 van de Beurs voor den Diamanthandel heeft de diamant industrie een beter jaar doorgemaakt. Het aantal werkloozen verminderde, vooral na de devaluatie. Aan het eind van 1936 was het aantal werkende diiamantbewerkers ongeveer 2850. De samenwerking met juweliers en arbei ders geschiedde in 't afgeloopen jaar ook door middel van een oefenschool voor het leeren bruiken van den nieuwen mechanischen dop en de henscholing van oudere werklieden, die geruimen tijd werkloos zijn geweest. Het crïsis-crediet voor den diamanthandel bleef in een behoefte voorzien, terwijl de han del zelf zoodanig opleefde, dat de diamant beurs het dieptepunt van de crisis in het be drijf is gepasseerd. De omvang van den handel op de beurs is in 1936 grooter geworden dan deze na September 1929 is GEBEDSDAG CHRISTENVROUWEN Hedenavond, op den eersten Vrijdag ïn de lijdensweken, worden in een aantal gebouwen bijeenkomsten gehouden voor den Wereldge bedsdag voor Christenvrouwen. Er wordt éér litui-gie gebruikt, om de eenheid te bevorderen. De samenkomsten worden gehouden: Ko ninginneweg 3, Amstel 51; lokaal Oude Kerk, Papaverweg 12, Fred. Hendrikstraat 1115, Adm. de Ruyterweg 14S2e Van Swinden- straat 7; Javastraat 118; Warmondstraat 151, Herv. Kerk Watergraafsmeer. TENTOONSTELLING BOSCHPLAN De tentoonstelling van het Boschplan, die nu gesloten is, werd bezocht door circa 20.000 bezoekers. ARBEIDSBEURS EN WERKLOOZEN In de maand Januari 1937 boekte de Arri- sterdamsche Arbeidsbeurs in totaal 71715 aan biedingen van werknemers, waartegenover maar 5606 aanvragen van werkgevers stonden. Het aantal tot stand gebrachte plaatsingen bedroeg 3420; dat zijn 104 plaatsingen meer dan de vorige maand en 750 meer dan ir 4elfde maand van het vorige jaar. Onder de eplaatsten waren 1768 mannen en 1652 v Aan het einde van Januari stonden als niet geplaatst nog bij de Gemeente-Arbeidsbeurs ingeschreven 59678 werkzoekenden, waarvan 56196'werkloozen naar eigen opgaaf, alsmede 429 gedeeltelijk werkkloozen. MARKTEN ROTTERDAM 12 FEBRUARI KATOKN v ei v a KHt'M-rin»ii..i„i i lAmertk 0.30% per kg:, (vor. not fd.30%). ileine £22.50 per 50 kg. Handel goed. ARNHEM, 12 Februari. Eieren. (Geldersche Uerveiling). Aangevoerd 2.250.000 stuks. Prtf eieren £2.70—2.90, LEIDEN, 12 Feebruarl. Vee. Totaal 78 runderen. 308 kalveren. 1289 schap arkens. Aanvoeren en prijzen; 10 stiei (5268 ct per kg. sch. gew.), kalm, 156 per kg sch. gew.), tamelijk, 332 f4—8. matig. 1(10 vett eschapen f 20—36. matig, 600 vette lammeren f 19—22, matig, 580 weide- schapen f3 9—17, tamelijk, 32 zeugen f 3658, tamelijk, 571 mestvarkens f 17—30( tamelijk, 385 biggen f 8 5011, tameHik, 3 paarden en 4 veu- bokken en geiten f414. matig, alles per gtuk. 175—295. 582 vette kolen 115—235. per kg 38—58 c.). 928 110-"'" 40—120, 1469 nucht. kalv> n 12—30. 76 we biggen 6—12. 41 bokken paarden. In totaal aangevoerd a kalveren, groot vee en varkens bij beperkt aanbod, duur. Mïlk- tte koeien gedrukte stemming. Blggei i kalvi nln- ZWOLLE, 12 Februari. Boter. Aanvoer 109 kg., waarvan 2/8 en 2/16 vaten en 98 stukken van leg. Prijzen: f 1.60—1.70 per kg., per vat van 20 kg. prima f 3131.50. per fy vat van 10 kg. f (5.60—15.75. Handui kalm. Eieren 3 50—4.25 per 100 »c iks. Aanvoer 50.000 kipeleren. u 1 d e n. Koehuiden 18 ct, pinkenvellen 10 ct, stierenvellen 16 ct, vette vellen 21 ct, gras dien 20 ct, alles per kg.; paardenhuiden £7.50 :r stuk. Handel redljjk. Vee. Aangevoerd 2034 stuks, als: 1155 runde- n, 197 graskalveren, 149 nuchtere kalveren, 2 5schapen, 6 geiten, 148 schrammen, 46 var- sns, 308 biggen. Prijzen: neurende en versch gekalfde koelen 120220, dito vaarzen en schotten f 1201S5, guskoeien vior de vetweide of stal f S5160, dl- aarzen f 85140, voorjaarsk. koelen f 100 160, 1%-jar. springstleren £69—110, 1%-jar. pin ken f 70—100, jonge fckkalveren f 20—42. nucht. kalveren f 59 alles per stuk; vete koeien en ossen aan bouten 4458 ct, dito stieren 4848 ct, dito kalveren 7090 ct, alles per kg.; dito schapen f 1024, 6-weeksche biggen f810, 14- weeksche dito f 10.5014.50, drachtige varkens f 4575. magere dito f 36M65, alles per stuk; vete dito 3845 ct per kg. Vet vee: handel stug, staande prijzen. Ge- bruiksvee: handel traag, prijzen lager. Gras- kalveren handel redelijk, stationnaire prijzen: Nuchtere kalveren: hande. redelijk, prijzen iets lager. Schapen: handel -willig, hoogere prijzen. Varkens: handel vlug, hoogere prijzen. Loop- varlcens handel redelijk, Iets hoogere prijzen. Biggen: handel vlug, hoogere prijzen. VISSCHERIJ STORMSCHADE IJMUIDEN, 11 Fehr. Nog steeds komen stoomtrawlers binnen, die door de storm scha de hebben opgeloopen. De TM 384 Uiver. kwam binnen met schade over dek en een ernstig beschadigde sleepboot. De TM 39 Schoorl, heeft ock de sclieepsboot verleren. STAALDRAAD IN DE SCHROEF IJMUIDEN, 11 Febr. De stoomtrawler TM 45 Perseus, he,ft op de visscherjj een staaldraad in de schroef gekregen. Met verminderde vaart kon het schip evenwel zonder vreemde hulp de thans in het dok opgeno- HACHINESCHADE WICIC, 11 Febr. De motortrawler Claesje R>0 46 is hieh binnengeloopen met machineschade, welke in den nacht hersteld zal zijn. ROTTERDAM, 12 Februari. Heden werden aan de vischmarkt alhier aangevoerd van IJ.mulden en elders 125 manden en kisten versche vlsch en 30 kistjes spiering en kl. haring. Prijzen: midd. tong f 30—35, kl. tarbot f16—20, gr. schol f 10 —14. kl. schol £7—10, puf £4—6. kabeljauw f 12 —20, kL schelvisch £7—12, kowolvisch f24, gr. wijting 8—10, kl. wijting f 6—7, kuit f 10 14, versche haring f3.505, rlviervisch f57, alles per kist; spiering f 1.302, versche pa ling f 3.504, ger. paling f 3.504, alles per kistje: kleine haring fl1.10 per kistje van VLAARDINGEN, 12 Febr. Zoutevisch (stijve koon) naar grootte en kwal. f 15.50—17; flllet- vlsch f 24.2034.30 beide per kantje; Idem f 15 per kantje TJMUIDEN, 12 Febr. HeSen kwamen aan den afslag slechts 3 motorloggers. De besommingen wartn: KW 101 1587, KW 38 1489, KW 173 424. De KW 173 had een onderbroken reis door* dat de wlnch defect geraakt was. De prijzen waren heden Tarbot 1.40, tong 0.92—0.72 per kg.; Groote schol 11.60. midden schol 13.50—13. zetschol 19—18, kleine schot 19—14, bot 11—10, schar 10—9. wijting 74.70, per 50 kg.; kabeljauw 2419 per 125 kg„ WATERSTANDEN RIVIEREN Brei «ach Kehl Maxan Man helm Lihr Duseldorf Rubrort Wesel Emmerik Heden Vorig Kenlen 41.P8 4(.76 Lohtth 14.fi2 14.X7 Nijmeeen 11.75 11.57 St. Andrlea 6.30 6.00 Arnhem ll.'i.S U.Ï5 Vreeawiih w ?.6') 'A34 W ester voorll l.»n 11.77 Deventer 5.31 5.IG Kaïn r.en (t.f'2 e.64 Maastricht 44. iH 44.,J3 Bel Md 15.72 15.62 Venlo 15.12 i5.'0 Graveel als 9.94 9.75 Litb 4.11 3.90 BXNNENLANDSCHE WATERSTANDEN 12 FEBRUARI Waterdiepte op den Beneden-RUn. Lek cc Geldersche blsel overal -ieer dan 2.70 M. HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 13 FF.HK1IAUI Delfzijl 0.27 12.56 I lellevoetal. 4.°3 lUSS Ti-rwhel|lnpli'.15 22.16 Willemetao 5.04 J7.3° Harimfxen i0.55 23.15 Hriuiw rsh. a J.r> a'en Den Helder 8.55 >0.45 IJmulden 4.2^ 16.3-> H. v. Holl. 3.39 15.48 Schevenins;. 3.43 15.58 Rotterdam 5.29 18.06 Wemeldlngt Vlissingen Terneuzen Hans weert 16.52 14.54 15.28 16.26

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 7