VRIJDAG 12 FEBRUARI 1937 TWEEDE BLAD PAG. 5 INDISCH LUCHTPOSnARIEF WORDT VERLAAGD RADIO-OMROEP PERIKELEN De klachten over de Radio Controle Commissie In laatste instantie zou schuld bij de sprekers zelf liggen In de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer op het Voorloopig Verslag over de begrooting der posterijen deelt de Minister van Binnenlandsche Zaken mede dat hij de tarieven in het alge» meen niet te hoog vindt Wanneer dit mogelijk was werd steeds tot tariefsver laging overgegaan. Wat den postdienst betreft is een wijziging van het lucht posttarief met Indië in voorbereiding. Omtrent het door de Vereen, van Ned. Gemeenten ingenomen standpunt t.a.v. de regeling betreffende de verhouding der ra dio-omroeporganisaties en -distributiebedrij ven deelt de minister mede, dat hij het des betreffend schrijven van deze vereniging ter kennis heeft gebracht van de door hem in gestelde commissie voor den draadomroep, welke bij de voorbereiding van het K. B. van 8 Sept. 1936 een zeer werkzaam aandeel had. De Minister stelt zich voor de vereeniging nader in te lichten, zoodra hij van de op merkingen der commissie heeft kennis ge nomen. In afwachting hiervan kan de mi nister met betrekking tot de regeling zelf reeds thans mededeelen, dat noch hem, noch de instanties, bij welke de overweging van den betrekkelijken algemeenen maatregel van bestuur aanhangig is gemaakt, van eenigen twijfel aan de rechtsgeldigheid daarvan is gebleken. Ten aanzien van de vraag, waarom bij de voorbereiding dier regeling het gevoelen van de gemeentebesturen niet is gevraagd, moge de minister de aandacht er op vesti gen, da/t hij van meet af de samenstelling van de commissie voor den draadomroep zoo danig heeft willen doen zijn, dat daarin vertegenwoordigd waren alle groepen van belanghebbenden. De werking van de controlecommissie Wat de klachten over de radio-omroep- controle-commissie betreft merkt de minis ter op dat deze als regel heeft gesteld dat de teksten der redevoeringen als regel uiterlijk vijf dagen voor de uitzending in haar bezit moet zijn. Ofschoon deze termijn in de practijk herhaaldelijk door de omroep- vereenigingen overschreden wordt en het zelfs voorkomt, dat een opgevraagde tekst slechts een dag voor de uitzending of zelfs op den dag van de uitzending ontvangen wordt, tracht de radio-omroep controle commissie ten gerieve van de omroep-orga- nisaties zooveel mogelijk nog tijdig een be slissing te nemen. Wanneer echter een over gelegde tekst van dien aard is. dat overleg in de plenaire commissie moet plaats vin den, kan het voorkomen, dat eerst op het laatste oogenblik de beslissing ter zake ge nomen wordt. Dit is dan echter niet te wij* Links: Een der beurzen in de open lucht in Rotterdam, welke zich in een steeds groeiende belangstelling 'verheugt, is de post- zegelbeurs, wélke op Woensdagmiddag op de Groote Markt gehouden worddt. De Engelsche minister Anthony Eden geniet met zijn echtgenoote van zijn vacantie, ivelke hij aan de Zuidkust van Frankrijk doorbrengt. worden vervangen. Tijdens de iverkzaamheden zal een nood-ophaalbrug Onze Sigarenindustrie MINIMUMPRIJZEN IN HET BAKKERIJBEDRIJF In het grensplaats]e Putte béleefden eenige jongens een straatweg plotseling door het wegdek zakten. De duiker ter de nabijgelegen huizen te stutten en den duiker te avontuur, doordat zij midden op den bleek defect. Onmiddellijk werd begonnen ten aan de radio-omroep controle-commissie doch aan de omroepvereenigingen, die de teksten niet tijdig genoeg inzenden, terwijl vele gevallen in laatste instantie de schuld ligt bij de sprekens zelf. Wat betreft de opmerking, dat herhaal delijk niet is in te zien, waarom het verbod wordt gedaan, merkt de minister op, dat de radio-omroep controle-commissie op een daartoe strekkend verzoek van de omroep organisaties steeds een motiveering van een verbod geeft. Vrijwel in geen enkel land ter wereld geniet de omroep op het gebied der uit zendingen in het bijzonder op dat der politieke uitzendingen zulk een vrij heid als in Nederland; deze vrijheid is echter alleen bestaanbaar bij een be hoorlijk toezicht van overheidswege. De minister zet ten slotte nogmaals zijn standpunt uiteen ten aanzien van den vrij denkers radio-omroep. VERBOND VAN NED. WERKGEVERS Wijziging van de Industrieele Ongevallenwet Motie aangenomen Het Verbond van Nederlandsche Werk gevers heeft gistermiddag in de groote ver gaderzaal van de Industrieele Club te Am sterdam een buitengewone algemeen e ledenvergadering gehouden, onder presi dium van den heer H. P. Gelderman C.Mzn. In deze vergadering heeft Mr. R. C S1 o- t e m a k e r, secretaris van het Verbond, *n rede gehouden over het voorontwerp tot wijziging van de industrieele ongevallenwet (uitvoering door bedrijfsverenigingen). In dit referaat wees spr. er op, dat na- ruim een derde eeuw voor het eerst door de Regeering het initiatief is genomen tot een wetswijziging, om ook de uitvoering van de industrieele ongevallenwet door be- drijfsvereenigingen mogelijk te maken. In het voorontwerp zijn de volgende ge dachten belichaamd: le. de erkenning van bedrijfsverenigin gen als volwaardige uitvoeringsorganen, staande naast de Rijksverzekeringsbank en de Raden van Arbeid; 2e. voorkeur voor een vaksgewijze uit voering van de verzekering, eventueel in onderling herverzekeringsverband: Se. maatregelen ter voorkoming van ver brokkeling van de wetsuitvoering over te veel uitvoeringsorganen. Op het totstandkomen van het vooront werp, de inhoud ervan en de uitgebrachte kritiek ging spr. uitvoerig in, waarhij spr. er op wees dat het ontwerp t.a.v. de hoofd punten strookt met de inhoud van een rapport, door het Verbond uitgebracht in samenwerking met de Alg., R. K. en Chr. Werkgeversvereniging. Uitvoerig motiveer de spr. ook het standpunt van het bestuur, waarna de vergadering zonder discussie bij acclamatie de volgende motie aannam: Het Verbond van Ned. Werkgever», overwegende, dat het Verbond van Ned. Werkgevers zich met eerbiediging van de politieke of godsdienstige opvatting der leden ojb. op het standpunt plaatst. ROFFELRIJMEN DE VELDEN RIJPEN „Hoewel hö niet geloovlgr ls, beschouwt (de Belgische socialist) minister Spaak de menschelflke waarde, welke het Christendom ons heeft gebracht, als grondslag voor de Westersche bescha ving Een herziening van de socialistische leer betreffende de klassenstrijd komt hem dringend noodlg voor; Voorwaarts 't Is moeilijk voor den socialist Het open te belijden Dat het marxisme onbruikbaar is In zware stormgetijden. Wij hebben het dus ha/rtelijk En dankbaar te waardeeren Wanneer een zeer vooraanstaand man Als Spaak zich wil bekeeren. De Belgische minister Spaak Heeft vroeger fel gestreden Voor 't linksch-marxisme, eens door Als zijn „geloof" beleden. hem Hij heeft ervaren dat de Stof Niet alles is in 't leven: De geestelijke factor is Daar nauw mee saamgeweven. Hij heeft de leer des klassenstrijds Niet houdbaar meer bevonden. Hij heeft zelfs lof voor 't Christendom, Zij het op vreemde gronden. Wanneer men zoo'n bekeering leest Kan men te kennen geven 'k Moet eerst van deze ommekeer Wij hebben, als het feit daar ligt, Slechts biddend af te wachten Of God de menschen brengen wü Tot andere gedachten. Wij hébben met een dankbaar hart Gods groote gunst te prijzen Dat Hij de waarheid van Zijn Woord Zoo tastbaar wil bewijzen. Maar ook: wij hebben hier de taak Wanneer de velden rijpen De arbeid op de akker Gods Met liefde aan te grijpen. (Nadruk verboden) LEO LEN, 'dat bij de wetgeving bet beginsel moet voorzitten, dat het particulier initiatief moet worden gesteund en ontwikkeld de belangen van de werkgevers en van de werknemers zooveel mogelijk in over eenstemming met elkaar moeten worden be hartigd. betreffende, dat het particulier initiatief een heilzamen invloed kan uitoefenen ook ten aanzien van de uitvoering van de so ciale verzekering, toejuichende, dat bij het totstandkomen van de land- en tuinbouwongevallenwet 1922 en van de ziektewet 1929, ook de wet gever de voorkeur heeft gegeven aan een wetsuitvoering door uit het vrije maat schappelijke verkeer opgekomen organen, van oordeel, dat het initiatief om het ,.zelf-doen" in de sociale verzekeringswetge- ying te bevorderen, moet worden yoortgezet, Onze Schoenindustrie 1/ V WAALWIJK Grootste keus nieuwste creaties (forrng? Geeft de mode aan waardeert mitsdien den grondslag van heE bij den Hoogen Raad van Arbeid aanhan gige voorontwerp van wet, om aan de uit samenwerking van werkgevers- en arbei dersverenigingen voortgekomen krachtige' bedrijfsverenigingen de uitvoering van do ongevallenwet op te dragen, en draagt het bestuur op om voor zoover over de uitwerking van dit beginsel buiten den kring der leden nog meeningsverschil! mocht bestaan, in samenwerking met do centralen van werkgevers en arbeiders naar een bevredigende oplossing te strven. Gevaarlijke reclame voor geneesmiddelen Let op uw kinderen! Het departement van Sociale Zaken deelt' mede: Onder de vele vormen van reclame wa^ mede geneesmiddelen aan het publiek wor den aanbevolen komt ook de huis-aan-huis- bezorging voor, waarbij monsters genees middelen via de brievenbus aan de inwoners worden verstrekt. Afgezien van het gevaar, dat in het algemeen aan het ongecontro leerd gebruik van geneesmiddelen verbon den is, is een waarschuwend woord in het bijzonder op zijn plaats, daar zulke mon sters gemakkelijk in handen van kinderen, kunnen komen en door dezen, wanneer do geneesmiddelen er smakelijk uitzien, b.v< als chocolaadjes, in een hoeveelheid worden, opgegeten, die gevaarlijk kan zijn, hetgeen trouwens ook reeds is voorgpknmen Daar om wordt aangeraden er op te letten, dat aan huis bezorgde monsters geneesmiddelen niet in verkeerde handen komen, in bet bijzonder, dat ze niet door kinderen worden gesnoept. Onder de gemeente Loenersloot moesten volgauto's van een begrafenisstoet een dezer dagen op boven staande wijze worden voortbewogen, daar in 't dras sige weiland de auto's voor- noch achteruit konden. Het oordeel van een voorstander leis bijzonders Kwaliteit voor allesl VRAAGT NU JAN DE RUYTER'S TABAK HET BESTE VOOR WEINIG GELD werkloosheid de Hoofdstad 4000 lager dan verleden Jaar Aan het einde van Januari stonden te [Amsterdam als niet geplaatst bij de gemeente-arbeidsbeurs ingeschreven 59678 werkzoekenden, waarvan 56196 werkloozen naar eigen opgaaf, alsmede 429 gedeeltelijk Werkloozen. Bij vergelijking met het einde der vorige maand, toen het aantal werkloozen 56674 bedroeg, blijkt, dat dit aantal aan het einde der verslagmaand 478 lager is, in hoofd zaak als gevolg van den maatregel, om 66-jarige en oudere leden af te voeren. Zonder dezen maatregel zou het aantal werkloozen 151 hooger zijn geweest dan in December, in tegenstelling met vorige jaren, waarin Januari een stijging van ten minste 1500 aangeefft. Vergeleken met de cijfers aan het einde van dezelfde maand van het vo rige jaar, toen 60319 werkloozen werdén genoteerd vertoont Januari een daling van 4123 (oznder bovengenoemden maat regel 3494) als gevolg van verbeterde conjunctuur. Overheidssteun aan de Diamantindustrie Derde verlaging met 10 pet. Naar wij vernemen zal de bijslag, welke tie overheid op de loonen in de Diamant industrie verleent, met ingang van 4 April a.s. met tien procent worden verlaagd. Dit is de derde maal, dat deze bijslag sinds de invoering der betreffende regeling, met ge noemd percentage wordt verminderd. Zoo- ,ils men weet is deze periodieke verlaging voorzien in het oorspronkelijke steunplam yoor de diamantnijverheid* De Regeering heeft gemeend de algemeen- bindendverklaring van de ondernemersover eenkomsten voor het bakkerij-bedrijf te moe ten weigeren. De overweging, die hiertoe leidde was dat het stellen van minimumprijzen verwerpe lijk is. Naar aanleiding hiervan heeft Prof. Mr. P. S. Gerbrandy in „Economisch-Statis- tische berichten" een artikel geschreveh, waarin het vaststellen van minimumprijzen nader bezien en verdedigd wordt De slechte bedrijMoestanden zijn zoowel oorzaak als gevolg van broodprijzen, die dan weer onder dan weer boven de kostprijs vallen. Dit schommelen van de broodprijs beneden en boven de kostprijs is ook weer oorzaak, dat de subjectieve kostprijs van het product gemiddeld ver boven het technisch en eco nomisch noodzakelijke ligt. Daarom kwam men tot de overtuiging, dat een verbod om boneden een op juiste wijze berekende kostprijs te verkoopen heil zaam moest werken. Hierbij treden echter twee groepen practische bezwaren naar voren. De eerste groep vraagt: wat is de kostprijs en hoe berekent men ze? Prof. Gerbrandy is van opvatting, dat men bij het berekenen van de kostprijs rekening moet houden met alle normen, die uit een bedrijfshuishoudkundig oogpunt bij een ge zonde kostprijs-calculatie behooren te gelden. Ook moet naar opvatting van den schrij ver, bij de calculatie rekening gehouden worden met normen, voortspruitende uit de huidige opvatting om sociale rechtvaardig heid. Concurreeren door langer te laten werken en door een overmatig aantal jeug dige arbeidskrachten, wat de kostprijs zou drukken, moet voorkomen worden. De tweede groep practische bezwaren vloeit voort uit de onmogelijkheid om tel kenmale in ieder bedrijf afzonderlijk de kostprijs te berekenen. Daarom wil men uitgaan van een op grond van de ervaring door de Nederl. Bakkerij Stichting berekende kostprijs of beter gezegd drempelprijs. Door middel van sliding scales (glijdende schalen) zou de drempelprijs op en neer gaan met de grondstoffenmarkt en de al- gemeene loonstandaard. Van deze minimum prijsregeling zou een goede werking uit gaan, wat de stabiliteit der bedrijven aan gaat In de tweede plaats zou het zuive rend werken door de bedrijven, die bij de zelfde prijs om de een of andere reden niet in de smaak van het publiek vallen. Terwijl in de derde plaats den credietgevers beter gelegenheid geboden wordt de waarde van het bedrijf waarop hij crediet verleent of wil verleenen, te beoordeelen. De minimumprijsstelling moet dus be schouwd worden als een poging om de vrije concurrentie los te maken van vele bij invloeden van thans, zoodat de inderdaad beste bedrijven de concurrentiestrijd zouden overleven*

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 5