Vol ksf ront-con vooi tusschen Valencia strandt en Madrid VRIJDAG 12 FEBRUARI 1937 EERSTE BLAD PAG. a De Spaansche burgeroorlog (Adv.) ROODE MILITIE LIJDT Buitenland ZWARE VERLIEZEN GENERAL MOTORS DRAAIEN WEER De fabrieken van de General Motors, iet bekende Amerikaansche automobiel-concern dat door werkstakingen in verschillende van zijn ondernemingen tijdelijk als ver lamd was, draaien weer. Het arbeidscon flict ifi tenslotte, na een strijdperiode, welke meer dan veertig dagen heeft geduurd en aan beide partijen aanzienlijke schade heeft berokkend, beslist. Zien wij het goed, dan heeft geen der beide partijen in eigenlijke zin een overwinning kunnen wegdragen; de gevonden oplossing draagt duidelijk de ken merken vïm een compromis. De werk nemers, bijvoorbeeld, hebben een loons- .verhooging verkregen van omstreeks zes procent, hetgeen zeker miet aanzienlijk te noemen, indien men in aanmerking neemt de heenschende tendenz in de Ver. Staten, om het geheele peil van salarissen en loonen naar hooger niveau te brengen. Zij hebben bovendien zich het recht verwor ven, voorzoover zij vereenigd zijn in de 'Automobile Workers Union van ^ewis, hun gevolmachtigden voor hen in sociale aange legenheden, bij hun directies te laten onder handelen. Sloan, de groote man der General Motors, heeft derhalve zijn standpunt moe ten laten varen,, dat hij geen andere be sprekingen wenscht dan met menschen, die in de onder zijn beheer staande werkplaat sen werkzaam zijn. Daarmee heeft Amerika een deel van de groote achterstand, op het terrein van het sociale leven in de Ver. Staten nog steeds aanwijsbaar, men kan avel zeggen, dat West-Europa daarin de Nieuwe Wereld een flink halve eeuw vooruit is ingehaald. Doch Lewis heeft, van zijn kant, niet het recht verkregen, voor allen te spreken, slechts voor de bij zijn organi satie aangeslotenen, zoodat daarmede het gevaar van de terreur van één vakvereeni- ging over alle, al of niet daarbij aangeslo ten werkers, bezworen lijkt Dit is eveneens een zeer belangrijk punt, dat verdient aan gestipt te worden. Moge de atmosfeer aldus eenigszins zijn (Opgeklaard hetwelk bevrediging mag wek ken, minder geruststellend is het procédé, hetwelk de Amerikaansche overheid in dit geschil heeft gevolgd. Zeer duidelijk stond zij met haar sympathie aan de zijde der .werknemers, en daarvan heeft zij blijk ge geven op een wijze, die voor de toekomst met zorg vervult. Afgescheiden van de Vraag, in hoeverre arbeiders of werkgevers ïn hun recht waren, moet men tot de erken ning komen, dat het bezetten van fabrieken en werkplaatsen een strijdmethode is, welke onvoorwaardelijk moet worden afgekeurd. Het recht va/n eigendom en van arbeidsvrij- heid dient voor de overheid onder alle om standigheden gelijkelijk te worden gehand haafd- Het behoort tot de constitutioneele Vrijheden des lands- Formeel hebben do juridische instanties in de Vereenigde Sta ten dit ook erkend, toen aan de General Motors hun eisch tot het doen ontruimen van hun fabrieken volmondig werd toege wezen. Echter, de uitvoerende macht heeft daaraan geen gevolg gegeven, dank zij de pressie, welke van hoogerhand werd uit geoefend, om de besprekingen tot in den treure te hervatten. Met ziet hier een ge lijksoortig verloop van zaken als in Frank rijk, een land, dat eveneens een belangrijke sociale achterstand heeft in te halen en dientengevolge maanden aaneen door sta kingsbewegingen is geteisterd, die op het economisch herstel van dit land een meer dan funeste invloed hebben gehad. Had het Fransche gouvernement zich kunnen ver mannen tot een krachtig optreden tegen de excessen, aan arbeiderszijde gepleegd, ter wijl het tevens de werkgevers tot redelijk heid en het vervullen van hun sociale taak had genoopt, dan ware de wagen voorzeker in het spoor gebleven. Doch Blum cjs. war ren de gevangenen van hun partijgenooten, en Roosevelt, met zijn ve el omvat tonden de- mocratischen aanhang verkeert in een ana loog geval. Bovendien was er tuseschen het regeeringsprogram van den Amerikaanschen staatspresident en het stakingsprogram der automobielwerkers een zeer groote mate van paralleliteit. Klaarblijkelijk heeft Roosevelt geaarzeld, naar den schijn te bestrijden datgene waarmede hij het in principe eens was. Doch op deze manier heeft het formeele recht een leelijken deuk gekregen. Het zou 'dan ook niet behoeven te verbazen, of dit verloop van zaken kondigt het begin aan Van een geheele reeks van soortgelijke ar beidsconflicten, wier ontwikkeling reeds van tevoren vaststaat, nu eenmaal op zoo over duidelijke wijze een precedent is geschapen. Reeds is een staking aangekondigd in een der grootste Amerikaansche papierfabrie ken; meerdere wrijvingen van dien aard zul len niet uitblijven,, totdat er eindelijk een nieuw evenwicht zal zijn bereikt, wanneer namelijk de Amerikaansche werknemers zoo ongeveer datgene zullen hebben verkregen, hetgeen hun op het gebied van sociale voor zieningen naar redelijkheid toekomt De Nieuwe Wereld verwerkelijkt zijn New t)eal, zijn sociaal programma, welks voor naamste programmapunten in de Oude reeds lang tot de verworvenheden behooren! LUXE DAMESSCHOENEN IN ELKE SOLIEDE ZAAK VERKRIJGBAAR Beweging in Escoriaal-gebied Een volksfront-convooi heeft getracht langs den weg van Valencia naar Ma drid de Spaansche hoofdstad binnen te dringen, teneinde voor de bevoorrading zorg te dragen. De stoet bestond uit twintig vrachtauto's. De nationalisten lieten het convool naderen en maaiden het toen met mi trailleur- en geweervuur weg. Verscheidene wagens, doorboord door kogels, bleven op den weg achter, an dere maakten rechtsomkeert Geen enkele auto kon de reis naar Madrid voortzetten. Intusschen duren de gevechten in alla sectoren van het Madrileensche front onverminderd voort Omtrent de operaties van de laatste da gen wordt thans bekend, dat de verliezen an de rooden in de streek van San Martin de la Vega, w aar de Jarama en de Manza- nares samenvloeien, honderden dooden be dragen. De nationalisten hebben reeds 1306 lijken ter aarde besteld, doch moeten min stens nog 200 andere begraven. Het tweede en het derde bataillon vai achttiende roode brigade werden letterlijk vernietigd. De ontzaglijke hoeveelheden oorlogsmate riaal, die de vluchtende vijand op het slag veld heeft achtergelaten, doen vermoeden, dat de volksfronttroepen van plan waren, hier binnenkort een groot offensief te be ginnen. De toestand in het Zuiden Volgens uit Almeria ontvangen berichten zouden de roode strijdkrachten, die in de gevechten bij Malaga werden verslagen, in de streek van Colmenar, ongeveer twintig kilometer ten noord-oosten van Malaga, weer gereorganiseerd worden. Volgens andere berichten trekken de roo den echter in de streek van Meja steeds verder terug. Fransche grenswacht versterkt De roode Spaansche miliciens, die inder tijd na de bezetting van ïrun door de natio nalisten naar Zuid-Frankrijk zijn gevlucht en zich thans niet ver van de grens in het Département des Basses Pyrénées ophou den, beramen, naar bij geruchte verluidt, gewapende invallen in het door de witten bezette Spaansche grensgebied. In verband hiermede hebben de Fransche autoriteiten besloten, langs de geheele Bas- kische sectie van de Fransch-Spaansche grens de grenspatrouilles, welke gevormd worden door mobiele gardisten, te verster ken. Tegelijkertijd hebben ook de Spaansche nationalisten hun grensposten aan de rivier de Bidassoa versterkt en met meer wapens en munitievoorraad uitgerust Aan Fransche zijde zullen mogelijk nog andere maatregelen volgen. Wellicht zullen de gevluchte Spaansche volksfronters naar meer noordelijk gelegen streken worden ver voerd. In den eersten tijd na den val van Irun was het meerdere malen tot botsingen de Baskische grens gekomen, doch, toen later de rust weerkeerde, meenden de Fran sche autoriteiten, de sterkte van de grens patrouilles te kunnen verminderen. Wordt Escoriaal ontruimd? Het nationalistische hoofdkwartier volgt aandachtig de bewegingen van den vijand in den sector van El Escorial, waar tenge volge van den krachtigen druk, dien de witte strijdkrachten uitoefenen in den sec tor ten Zuid-Westen van Madrid, een ver andering op komst schijnt te zijn. De roode troepen, die sedert den opmarsch in het leger van generaal Mola naar Las Rosas uit het veld waren geslagen, waren in plaats van te trachten naar Madrid te rug te keeren naar het gebied ten noorden an Val de Morillo gevlucht in een soort trechter, die thans den Escorial-fëctor vormt. Sedert een dag of twee echter is, naar men uit betrouwbare bron heeft vernomen, de streek van het Escoriaal op dringend bevel van Madrid in allerijl van troepen ontbloot, teneinde te trachten het zegerijke offensief van de witten in den Jarama-sec- tor ten zuiden van Madrid tot staan te brengen. Men heeft kunnen constateeren, dat de roode batterijen, die totdusver eiken vanuit haar stellingen achter het Escoriaal vuurden, sedert acht-en-veertig uur zwijgen Vliegers hebben anderzijds geconstateerd, dat een ongewone bedrijvigheid heerscht op de zijwegen, die van het Escoriaal naar Col menar Viejo voeren. Faupel tc Berlijn De „Daily Teleggraph" meldt uit Berlijn, dat de Duitsche zaakgelastigde bij het be wind van Franco, generaal Faupel, gisteren in de Duitsche hoofdstad is teruggekeerd en rijkskanselier Hitier onmiddellijk na zijn aankomst een bezoek heeft gebracht. Hij zou zich optimistisch hebben uitgela ten over den toestand in Spanje en voor speld hebben, dat de beslissing in de naas te toekomst zal vallen ten gunste der na tionalisten. Men zegt, dat de verovering van Malaga 30.000 man der Witte strijdkrachten heeft vrijgemaakt voor het beleg van Madrid. In Duitsche militaire kringen gelooft men dat Madrid binnen vier weken zal vallen. Er is gisteren tusschen Berlijn en Rome druk J ENGELAND SCHRIJFT DEFENSIE-LEENING UIT Vier honderd millioen gaan heen aan bewapening Witboek geeft nadere bizonderheden In het Britsche Lagerhuis is door Ne* iVille Chamberlain aangekondigd, dat binnenkort een defensie-leening zal worden uitgegeven. De regeering stelt zich voor, reeds thans een wetsontwerp in te dienen, waardoor zij gemachtigd wordt, zich ka pitaal te verschaffen, of alle begrootings- overschotten aan te wenden voor verde- digings-doeleinden binnen een zekere periode. Jaarlijks zal op de begrooting voor defensie een bedrag worden gereserveerd voor den rentedienst op de nieuwe lee ning en ook na afloop van deze periode ter (terugbetaling der leening binnen 30 jaren. De leening zal een bedrag van 400 millioen pond niet te boven gaan. De periode, waar voor zij zal dienen, zal niet langer dan viif jaren zijn. In antwoord op Vragen van maj'oor A111 e e verklaarde Neville Chamber lain, dat de uitgaven voor de verdedigings doeleinden dermate toenemen, dat zij het onmogelijk maken er uit de gewone inkom sten in te voorzien. Voor zoover de gewone inkomsten niet toe reikend zullen zijn en heffingen op het kapi taal noodig zullen blijken, aldus Chamber lain, is het noodig het Lagerhuis te verzoe ken daartoe de statutaire maehtsbevoegd- heid te geven, vooraleer de defensiecredieten kunnen worden opgenomen. Buigzaamheid en aanpassing aan de zich steeds wijzigende omstandigheden moeten de kern van. ons program vormen. De financieele resolutie, welke noodig is, zal vergezeld gaan van een witboek, dat bin nenkort zal worden uitgegeven. Het wetsontwerp in kwestie zal niet uit zichzelf de departementen der landsverde diging machtigen eenig geld uit te geven. Het was nimmer belangrijker dan onder de omstandigheden, waaronder wij verkeo- ren, dat controle op de uitgaven door ka- er en rekenkamer gehandhaafd blijft. Alle uitgaven voor de verdediging, hetzij de gewone, hetzij de buitengewone. zulten ook voortaan aan de kamer worden voorge legd in den vorm van begrootingen en zij zullen door het parlement worden gesanc tioneerd. Geen enkel bedrag, dat op het kapitaal zal worden geheven of uit de begrootingsover schotten zal worden verkregen, zal zonder voorkennis van het parlement en zonder zijn voorafgaande toestemming kunnen worden aangewend. In het witboek, dat het ministerie van fi nanciën publiceert, wordit 1 rklaard, dat het financieele ontwerp, waarhij de regeering zal worden gemachtigd, in het geheel 40ü millioen pond te leenen, de regeering even eens zaJl machtigen tijdens de periode der leening, d. i. vdjif jaar, elk overschot op de begroo'ing voor de departementen der lands verdediging ter vermindering dezer schuld aan te wenden, ZUID-AFRIKA'S DEFENSIE POLITIEK Raad voor oorlogsvoor ziening gevormd Voorraden worden geïnventariseerd Naar vernomen wordt, zal de Britsche regeering binnen een jaar tijd de „Unie van Zuid-Afrika" voorzien van honderd moderne „Hawker-Hartbeeste"-gevechts- vliegtuigen. Ondertusschen zullen hon derd soortgelijke machines worden ge bouwd in de militaire vliegtuigfabriek te Pretoria. Voorts heeft de regeering juist een overeenkomst gesloten met de Imperial Chemical Industries inzake den bouw van een kruitfabriek te Pretoria. Deze fabriek zou jaarlijks 10 millioen machinegeweerpatronen moeten produ- ceeren. Deze hoeveelheid zou mogelijk niet alleen voldoende zijn voor de be hoeften der Unie van Zuid-Afrika, doch voor geheel Britsch Zuid-Afrika: De regeering heeft een raad voor oorlogs- voorziening gevormd, welks taak zal zijn na te gaan, wat in oorlogstijd en in vredestijd in de unie zou kunnen worden vervaardigd. Voorts moet deze raad in overleg met den generalen staf onderzoeken, hoe in oorlogs tijd tot mobilisatie zou kunnen worden over gegaan zonder aan de behoeften der burger bevolking te kort te doen. De raad voor oorlogsvoorziening zal voorts gegevens verzamelen aangaande een opvoering der ammunitieproductie. Zoodra deze uitgewerkt zijn, zal de regeering kun nen weten, of in het land granaten en luchtbommen zullen kunnen worden ver- Aan de kleedingfabrieken is de vertrou welijke vraag gesteld, hoeveel overjassen en uniformen e.d. zij eventueel zouden kunnen vervaardigen. De Ironsteel Works te Pretoria zullen eventueel stalen helmen kunnen leveren. De raad wil nu nauwkeurig weten, hoeveei tijd met de leveringen gemoeid zou zijn. De reservevoorraden erts, steenkolen en benzine zullen worden opgeteekend en ge raamd. Ook het aantal eventueel beschik bare mannen zal worden berekend. Een be langrijke overweging zal zijn te verzekeren, dat indien een oorlog mocht uitbreken de juiste man den juisten werkkring zal krij gen. Technici zullen niet met nietetechni- sche kwesties worden opgescheept Zware ontploffing te Avignon In de Zuid-Fransche stad Avignon heeft gistermiddag een zeer hevige ontploffing plaats gehad, waarvan de oorzaak nog on bekend is. Een huis van drie etages werd daarbij verwoest, terwijl ook in belendende perceelen schade werd aangericht. Binnen een afstand van 500 meter werden alle ruiten vernield. De winkeluitstallingen hebben schade opgeloopen. Een stofwolk verspreidde zich over het geheele stadsdeel. Het is nog niet bekend of er ook menschen bij deze explosie zijn gewond of gedood. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat men hier te doen heeft met een geheime wapen-opslagplaats yoar Catalonië, Houdt zich goed ondanks zijn 70 jaar. Eens hulpeloos door rheumatische pijnen. Een oude man vrijwaart zich voor goed van rheumatische pijnen: „Mijn vader ge bruikt Kruschen Salts reeds gedurende een paar jaren en zou cr voor geen geld ter wereld buiten willen. Vroeger was hij be slist hulpeloos door de rheumatische pijnen, doch ik kan gerust beweren, dat Kruschen Salts een nieuwe man van hem gemaakt heeft. Hij is bijna 70 jaar en dat hij kras is nou, dat beloof ik U." Mevr. F. G. Kruschen Salts is een mengsel van zes minerale zouten, waarvan elk een directe of indirecte werking heeft bij de bestrijding van rheumatische aandoeningen. Een enkele flacon Kruschen Salts zal U overtuigen, dat rheumatische pijnen eenvoudig niet bestaan kunnen in een lichaam, dat zijn „kleine dagelijksche dosis" krijgt. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten 0.40, 0.75 en 1.G0 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op do buitenverpakking de naam Rown- tree Handels Mij., Amsterdam, voorkomt. (Adv.) HET ACCOORD BIJ DE GENERAL MOTORS DE UURLOONEN MET 5 CENT VERHOOGD Toegebrachte schade is onberekenbaar l Het accoord tusschen de Union of Automobile Workers en de General Mo tors Corporation, waardoor een einde gemaakt wordt aan de staking in de auto-industrie, welke in totaal 43 dagen heeft geduurd, is onderteekend. Het bevat o.a. de bepaling, dat de uur- loonen in alle falbrieken van de General Motors met ivijf cenits, d. i. met ongeveer zes procent, zullen worden verjioogd met ingang van 15 Februari a.s. Naar de General Mo*ors mededeelen, wordt het totale, aan loonen uit te kee ren bedrag hierdoor per jaar met 25 mil lioen dollar verhoogd. De overeenkomst behelst verder de volgen de bepalingen: le. De twee duizend stakers, die drie fa brieken te Flint beeet houden, zullen deze ontruimen; 2e. De General Motors zuiden de gerechte lijke vervolging staken; 3e. Verzocht zal worden, de nart Ion ale gar de te deanobiliseeren, behoudens een klsin contingent, teneinde onvoorziene gebeurte nissen het hoofd te kunnen bieden; 4e. De General Motors zullen alle stakers ssonder discriminatie weer in dienst nemen In 'n schrijven aan gouverneur Murphy heeft de vice-president van de General Mo tors, Knudsen, voorts nog medegedeeld, dat de maatschappij gedurende een periode van zes maanden in twintig fabrieken met geen andere vakorgansatie overeenkomsten zal sluiten, noch onderhandelingen zal aan- knoopen dan met de Union of Automobile Workers. Voor de 49 andere fabrieken Van heit con cern geldt deze bepaling niet. Een ontwricht bedrijf Het hooge personeel van de General Mo tors is van meening, dat, hoewel het werk in alle ontruimde fabrieken onmiddellijk ""al worden hervat, het toch nog wel 12 dagen zal duren, alvorens het normale productie niveau weer zal zijn bereikt De adjunct-secre*aris van arbeid zeide, dat de staking aan beide partijen twee mil lioen dollar per dag gekost heeft, d. i. i£ totaal 84 millioen. De General Motors weigeren ook maar bij' benadering het verlies aan te geven, dat zij tengevolge van de staking hebben geleden. Van particuliere zijde evenwel schat men, dat de productie van het concern sinds 1 Januari 250300.000 eenheden geringer was dan in normale tijden. Splonnage In de fabrieken Intusschen heerscht er nog eenige verbit tering ener het feit, dat de General Motors blijkbaar gebruik gemaakt'hebben van de tectives, om de stemming onder de arbeiders te peilen. Het concern zou namelijk het detectieven-bureau Pinkerion belast hebben met de taak, vast te stellen, wie bij de voor bereiding en de uitvoering van de stakiug betrokken waren. Zes leidende persoonlijkheden van de Ge neral Motors werden in verband hiermede door de senaatscommissie voor handhaving van de burgerlijke vrijheden naar Washing ton ontboden, om zich tegenover de teg n het concern geuite beschuldiging van spion nage in de fabrieken te verantwoorden. Groote belangstelling toont men vooral voor het te verwachten onderzoek naar de activiteit van het Pinkerton-bureau ten gun ste van de General Motors in de afgeloopen twee maanden, waarbij zal blijken, of deze activiteit inderdaad eenigen invloed op de staking van de Union of Automobile Wor kers heeft gehad. De directie van het Plnlkerton-bureau deel de mede, dat haar contract met de General Motors eerst 10 dagen geleden is afgeloopen. Inmiddels heeft de senaatscommissie voor de handhaving van burgeriijke vrijheden medegedeeld, dat de General Motors van 1 Januari 1934 tot 30 Juni 1936 voor spion- nage in haar fabrieken 409.850 dollar heb ben uitgegeven. GARANTIE-STANDGROEN GARANTIE - STAND BRUIN GARANTIE.STAND ROOD GARANTIE.STANDZWART GARANTIE-STANDBLAUW Speciaal product voor Buitenwerk. HOUDT HET IJZER ROESTVRIJ en BESCHERMT HET HOUT. Wordt 5 JAAR GEGARANDEERD Levering uitsluitend aan den Handel Wed. Boonstoppel Zn. Lak- er^ Vernistebriek WADDINXVEEN - TELEF. 50 Ulo) VLIEGTUIGONGELUK BOVEN BERLIJN 1 i Een Junkermachine valt in een straat Vijf dooden, vijf gewonden In het noordelijk deel van Berlijn is gis teren een Junkervliegtuig neergestort, dat door vijf militairen was bemand. De ma chine bevond zich boven de drukke See- strasse, toen zich aan boord een ontploffing voordeed, tengevolge waarvan de Junker hoogte verloor en met een hoogspannings kabel in aanraking kwam. Daarna stortte het neer op straat, terwijl uit het branden de wrak in vlam staande benzine zich over het plaveisel verbreidde. Door het breken van de hoogspannings kabel en het om zich heen grijpende vuur, werd een vijftal passanten vrij ernstig ge wond. De vijf inzittenden van den Junker kwamen hij hun .val om het leven, Von Ribbentrop bij Halifax De Duitsche ambassadeur te Lotnden Von Ribbentrop heeft gisteren op het Foreign Office met lord Halifax een langdurig onderhóud gehad over de Duitsch- Britsche vraagstukken, zonder dat naar buiten is uitgelekt, in welken geest deze besprekingen hebben plaats gehad. Von Ribbentrop toonde zich wel bereid voor de fotografen te poseeren, doch een ver klaring wenschte hij niet af te leggen. Vreemde vliegtuigen boven Zweden De opperbevelhebber van het Noordelijk ste militaire district, generaal Reuters- waerd, heeft in een rapport aan den mi nister van landsverdediging als zijn mee ning uitgesproken, dat in de laatste maan den buitenlandsche vliegtuigen boven dit district hebben gevlogen. In een ander rapport stelt de generaal eenige maatregelen voor om het vliegen zon der toestemming boven het land onmogelijk te maken. Revolutiepoging in Honduras In de midden-Amerikaansche republiek Honduras hebben militairen een mislukte poging ondernomen, om een revolutie te ontketenen. Enkele generaals en een aantal politici werden te Tegucigalpa gearresteerd Aan de Atlantische zeekust heeft de re- volutionnaire generaal José d'Avila nabij Progreso een personentrein aangevallen en tot ontsporing gebracht Hij heeft getracht zich meester te maken van een bedrag van 50.000 dollar, bestemd voor uitbetalipg van loonen aan de arbeiders van de United Fruit Company. Hij werd evenwel door de regeeringstroepen teruggedreven en vlucht te in de bergen. Ook Siam bewapent zich De Siameesche regeering heeft met een Amerikaansche vliegtuigenfabriek een con tract van 625.000 dollar gesloten voor den bouw van 'n aantal bommenwerpers. De machines, welke een maximum-snel heid zullen hebben van 235 mijlen per uur dienen om de luchtmacht van Siam te mo dern is ee ren. In Canada dreigt spoorwegstaking In Canada dreigt een spoorwegstaking, daar door de arbeiders loonsverhoogingen worden gevorderd, en zij het werk zullen neerleggen, zoo deze eisohen niet worden ingewilligd. Het bestuur van de vakvereeniging van spoorwegarbeiders heeft gisteren een verga dering beëindigd, welke drie dagen heeft geduurd en tijdens welke besprekingen zijn gevoerd over het conflict Er wordt thans een stemming georgani seerd onder de arbeiders over het al of niet in staking gaan. De uitslagen van deze stemming zullen eersit over ongeveer een maand bekend zijn. In dien tusschentijd zal niet tot actie worden overgegaan. GEMENGD NIEUWS De „Kertosono" de Taag opgesleept Het Nederlandsche stoomschip „Kerto sono" is gister de Taag opgesleept Het schip dat zooals men weet in botsing is geweest met 't Britsché slagschip „Malaya" en werd door twee sleepbooten achteruit gesleept over een afstand van 177 mijl. De „Kertosono" heeft aanzienlijke schade opgeloopen, de voorsteven is geheel inge drukt en in den bodem is een groot gat ge- stooten. Hoog water in de Maas te Blerick Scheepvaart gedeeltelijk gestremd Tien gevolge van hot steeds wassend* Maaswater is de vaart voor schepen, welki hoog boven het watervlak liggen, te Ble riek gestremd. Schepen met hooger stan< dan zes meter boven het watervlak da zijn vooral de Rijnschepen, welke ladinj hebben ingenomen aan de kolentip te Bori kunnen niet meer door de brug varen Enkele schepen moesten gistermiddag reeds ten noordien van de brug voor anker gaan Het water stijgt nog steeds. Onregelmatigheden bij het Crisis-Comité te Venlo Motie van wantrouwen tegen een wethouder In een gisteravond gehouden verga dering ,van den gemeenteraad van Venlo is met op een na algemeene stemmen en een onthouding een motie van wantrouwen aangenomen tegen den wethouder van sociale aangelegenheden, den heer M. Verbaarschot. Het indienen van de motie vindt zijn oor» zaak in de administratieve onregelmatig-, heden, welke geconstateerd werden bij het plaatselijke crisis comité, waarvan de wet houder voorzitter was, en zijn weigering om in verband daarmede zijn wethouderschap neer te leggen. Een daarop volgend voorstel om na^st de drie wethouders nog een vierden wethouder te benoemen en de op de begrooting uitge trokken post „salarissen" zijnde 4500 gulden over de vier wethouders gelijk te verdeelen, werd aangehouden, aangezien voor deze financieele regeling nadere toestemming van de kroon en van Gedeputeerde Staten noodig is. Man verdronken De 72-Jarige arbeider J. W. Masselink li te Dinxperlo in, een sloot gevallen verdronken. sotfmxBwy BXUS N.V. DORDRECHTSGHE ASPHALTFABRIEK ORANJESTRAAT 11 DEN HAAQ TENNISBANEN VIJVER-ISOLEERINGEN voor STANDVERFj H.V.rJi.D.MATAK FONTEIN HARLtNGEN.TCl.22a DE AVONTUREN VAN PIEPNEUS EN BIBBERSNOET 105. Maar de veldwachter zit me al gauw weer op de hielen, en teneinde raad klim ik in een boom. Daar zal hij me met z'n dikke lichaam, wel niet na kunnen klimmen, hoop ik. En dat heb ik goed geraden. Hij staat beneden aan de boom te commandeercn, dat ik er uit moet komen, maar mij achter nakomen, daar waagt hij zich blijkbaar niet 106. Nou, ik ben niet zoo gek om naar beneden te komen, dal begrijp ie. Maar vvat doet de veldwachter nu? Hij gaaf kn'm te^en de boom op de grond zitten. „Ik ga hier met vandaan, voor ik je heb!" zegt hij, „en je zult er eindelijk tóch uit moeten komen!" Nu, daar kon hij wel eens gelijk in hebbenl Bevend kruip ik weg tusschen de bladeren. pti.ojr.dt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2